Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

23 minutes ago, xloupas said:

Μια ερωτηση παιδια 2/07 εκανα 3 παραγγελιες απο αλι απο ξεχωριστους πωλητες, σημερα ειχα ενημερωση ενω ειχα 3 διαφορετικα tracking  HU              οτι εχει γινει ενοποίηση των παραγγελιων σε μια παλι με   tracking  HU σας εχει συμβει αυτο σε καποιες παραγγελιες σας ή ειναι καποια καινουργια μεθοδος του αλι;

Ναι μου έχει συμβεί και σε εμένα να ενοποιήσουν 3 πράγματα σε 1 αποστολή. Μάλιστα ενώ είχαν το καθένα συσκευασθεί ξεχωριστά με προστατευτικά κλπ. έτυχε η θήκη του τάμπλετ της γυναίκας μου να έρθει σπασμένη σε κάποια γωνίτσα της..με βίντεο κατά το unboxing μου έκαναν full refund για την θήκη αυτή !!!

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, xloupas said:

Μια ερωτηση παιδια 2/07 εκανα 3 παραγγελιες απο αλι απο ξεχωριστους πωλητες, σημερα ειχα ενημερωση ενω ειχα 3 διαφορετικα tracking  HU              οτι εχει γινει ενοποίηση των παραγγελιων σε μια παλι με   tracking  HU σας εχει συμβει αυτο σε καποιες παραγγελιες σας ή ειναι καποια καινουργια μεθοδος του αλι;

Ναι είναι συνήθης τακτική. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα 

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα ομάδα έχω κάνει μια παραγγελία από bankood εδώ σχεδόν και ένα μήνα το Box είναι Ελλάδα από της 27 αλλά το δείχνει στάσιμο σε κάποια εταιρία κουριερ comet hellas ξέρει κάποιος τι γίνετε?? 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, bilis123456 said:

Καλησπέρα ομάδα έχω κάνει μια παραγγελία από bankood εδώ σχεδόν και ένα μήνα το Box είναι Ελλάδα από της 27 αλλά το δείχνει στάσιμο σε κάποια εταιρία κουριερ comet hellas ξέρει κάποιος τι γίνετε?? 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αφού το "βλέπεις" στην comet hellas, κάνε ένα τηλέφωνο να μάθεις περισσότερες πληροφορίες....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Αφού το "βλέπεις" στην comet hellas, κάνε ένα τηλέφωνο να μάθεις περισσότερες πληροφορίες....
Μου είπαν πως δεν τους έχει πληρώσει η bangood και για αυτό δεν στέλνουν τα δέματα τωρα τι μπορώ να κάνω?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι το banggood τα... σπάσανε με την Comet (κρίμα, ήταν η καλύτερη μέθοδος μεταφοράς μέχρι σήμερα - ελπίζω να τα... ξαναβρούνε!), αλλά δεν ήξερα ότι έφτασε σε τέτοια άκρα η κατάσταση, να μην παραδίδει η comet τα δέματα!

Στάθηκα τυχερός μάλλον, γιατί μόλις χθες η comet μου παρέδωσε κανονικά ένα τελευταίο δέμα που είχε σταλεί πριν το... διαζύγιο!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι το banggood τα... σπάσανε με την Comet (κρίμα, ήταν η καλύτερη μέθοδος μεταφοράς μέχρι σήμερα - ελπίζω να τα... ξαναβρούνε!), αλλά δεν ήξερα ότι έφτασε σε τέτοια άκρα η κατάσταση, να μην παραδίδει η comet τα δέματα!
Στάθηκα τυχερός μάλλον, γιατί μόλις χθες η comet μου παρέδωσε κανονικά ένα τελευταίο δέμα που είχε σταλεί πριν το... διαζύγιο!
Το θέμα τώρα είναι τι κάνω εγώ τώρα?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bilis123456 said:

Το θέμα τώρα είναι τι κάνω εγώ τώρα?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

- Αρχικά και επειδή το Τζόκερ έχει τζάκποτ 3.500.000 θα έλεγα να παίξεις και ένα δελτίο εκεί, μπας και σπάσει η γκαντεμιά εκεί.....

Εάν πράγματι ισχύει αυτό, ειλικρινά τι να πω που τόσο καιρό που όλοι το είχαμε ως τον καλύτερο και ασφαλέστερο τρόπο..🤔

- Από την άλλη εάν έχεις πληρώσει με Paypal πιθανόν να πρέπει σε λίγο καιρό (όταν ανοίξει αυτή η δυνατότητα) να κάνεις dispute αναφέροντας τον πραγματικό λόγο

- Επίσης, εφόσον έχεις προπληρώσει για παράδοση στο σπίτι, όπως είναι η συνηθισμένη μέθοδος στο Banggood, η άρνηση της Comet να σου παραδώσει το αντικείμενο έχω την εντύπωση ότι αντιβαίνει τόσο ευρωπαικούς όσο και ελληνικούς νόμους....δεν μπορούν να παρακρατούν το δέμα.....στην καλύτερη των περιπτώσεων η δυνατότητά τους είναι να το στείλουν πίσω....και να σου πουν βρέστα με το κατάστημα....όχι να το παρακρατούν.

- Γενικά όμως ελπίζω/πιστεύω ότι το πρόβλημα θα λυθεί σύντομα.....αλλιώς dispute στο paypal/banggood/πιστωτική κάρτα....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση θα σου έλεγα να γράψεις στο banggood. Και η παρούσα θέση του δέματος είναι γνωστή, και η φύση του προβλήματος - και είναι δική τους ευθύνη μέχρι να σου παραδοθεί.

Ας βρουν λύση, ή στη χειρότερη ας σου δώσουν refund.
Αν σου πουν μα και μου, απευθύνεσαι άνετα και στο paypal.

Θα ήταν καλά μόνο να είχες κάποιο είδος γραπτής απάντησης από την comet που να δείχνει ότι όντως αυτοί έχουν το δέμα (οκ, αυτό φαίνεται και από το tracking) και κυρίως το ότι αρνούνται να το παραδώσουν (και το γιατί) - αλλά δεν ξέρω αν θα σου δώσουν γραπτώς κάτι τέτοιο...

Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα βρεις άκρη (έστω και με refund), αλλά αν το πράγμα συνεχίσει έτσι και το banggood δεν κάνει κάτι όπως να τους εξοφλήσει ώστε να παραδώσουν, ή κάτι παρόμοιο, θα ταλαιπωρηθείς με τα πήγαινε-έλα...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πάντως η εμπειρια μου με το banggood λέει ότι το πιο πιθανό ειναι ή refund, ή να στο ξαναστείλουν. (τα 2-3 τελευταία δέματα έχουν έρθει με ΕΛΤΑ σε 18-20 μέρες).
Κάνε μια αρχική διερευνητικη επικοινωνία όπωςλένε και οι υπόλοιποι...

Sent from my S20 FE 5G using Tapatalk

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πάντως η εμπειρια μου με το banggood λέει ότι το πιο πιθανό ειναι ή refund, ή να στο ξαναστείλουν. (τα 2-3 τελευταία δέματα έχουν έρθει με ΕΛΤΑ σε 18-20 μέρες).
Κάνε μια αρχική διερευνητικη επικοινωνία όπωςλένε και οι υπόλοιποι...

Sent from my S20 FE 5G using Tapatalk


Έκανα με live chat αλλα αλλα γράφεις αλλα σου απαντάνε εγώ τους έγραφα πως το δέμα το έχουν στείλει είναι Αθήνα κ έστειλα κ φώτο και ότι η κουριερ δεν το στέλνει λόγω ότι της οφείλετε λεφτά και αυτοί μου λέγανε ότι έχει καθυστερήσει θα το στείλουν αύριο κ θα είναι εδώ αρχές Σεπτέμβρη τέλος πάντων στο τέλος μου είπαν πως θα το ψάξουν και θα στείλουν εμαιλ το πολύ σε 48 ώρες

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, bilis123456 said:

Έκανα με live chat αλλα αλλα γράφεις αλλα σου απαντάνε εγώ τους έγραφα πως το δέμα το έχουν στείλει είναι Αθήνα κ έστειλα κ φώτο και ότι η κουριερ δεν το στέλνει λόγω ότι της οφείλετε λεφτά και αυτοί μου λέγανε ότι έχει καθυστερήσει θα το στείλουν αύριο κ θα είναι εδώ αρχές Σεπτέμβρη τέλος πάντων στο τέλος μου είπαν πως θα το ψάξουν και θα στείλουν εμαιλ το πολύ σε 48 ώρες

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλό θα είναι για ότι κάνεις από εδώ και πέρα να έχεις και κάποια απόδειξη...π.χ. screenshots, emails κλπ.

Όπως δε ήδη σου είπε άλλος φίλος, καλό θα είναι και την απάντηση της Komet να την έχεις με κάποιο ποιο επίσημο τρόπο...ζήτησε με μέιλ σε αυτούς να σου απαντήσουν:

- εάν έχουν το δέμα, πότε θα στο παραδώσουν κλπ....έτσι ώστε να αναγκασθούν να σου απαντήσουν γραπτά και αυτοί.

Δεν είπες. Πως έχεις πληρώσει ? Paypal? Credit Card?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι για ότι κάνεις από εδώ και πέρα να έχεις και κάποια απόδειξη...π.χ. screenshots, emails κλπ.
Όπως δε ήδη σου είπε άλλος φίλος, καλό θα είναι και την απάντηση της Komet να την έχεις με κάποιο ποιο επίσημο τρόπο...ζήτησε με μέιλ σε αυτούς να σου απαντήσουν:
- εάν έχουν το δέμα, πότε θα στο παραδώσουν κλπ....έτσι ώστε να αναγκασθούν να σου απαντήσουν γραπτά και αυτοί.
Δεν είπες. Πως έχεις πληρώσει ? Paypal? Credit Card?
Το έκανα έχω στείλει email στην comet με pay pal έχω πληρώσει.

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, bilis123456 said:

Το έκανα έχω στείλει email στην comet με pay pal έχω πληρώσει.

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Άρα δεν φοβάσαι τίποτα εάν κάνεις τις σωστές κινήσεις. Δες και τις σχετικές προθεσμίες για dispute, εάν και δεν πιστεύω ότι θα χρειασθεί τελικά. Περιμένεις απάντηση από Komet και μετά εάν χρειασθεί απευθύνεσαι και σε Banggood......εάν εκεί σου αρχίσουν τα "Κινέζικα" τους προειδοποιείς ότι θα κάνεις dispute στο Paypal.

Σε γενικές γραμμές ίσως να ταλαιπωρηθείς λίγο, αλλά πιστεύω ότι τελικά είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλο θα αποζημιωθείς...υπάρχει βέβαια και η ακραία περίπτωση να βγεις και κερδισμένος από αυτή την ανωμαλία...να σου έρθει και 2 φορές το ίδιο προιόν ή να πάρεις full refund και να σου έρθει και το προιόν😂 Έχω πρόσφατο παράδειγμα από Ali που αφού επέμεινε όπως του είπα, τελικά δε κράτησε και το λάθος προιόν που του έστειλαν και του έστειλαν ξανά το σωστό προιόν δωρεάν...

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν φοβάσαι τίποτα εάν κάνεις τις σωστές κινήσεις. Δες και τις σχετικές προθεσμίες για dispute, εάν και δεν πιστεύω ότι θα χρειασθεί τελικά. Περιμένεις απάντηση από Komet και μετά εάν χρειασθεί απευθύνεσαι και σε Banggood......εάν εκεί σου αρχίσουν τα "Κινέζικα" τους προειδοποιείς ότι θα κάνεις dispute στο Paypal.
Σε γενικές γραμμές ίσως να ταλαιπωρηθείς λίγο, αλλά πιστεύω ότι τελικά είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλο θα αποζημιωθείς...υπάρχει βέβαια και η ακραία περίπτωση να βγεις και κερδισμένος από αυτή την ανωμαλία...να σου έρθει και 2 φορές το ίδιο προιόν ή να πάρεις full refund και να σου έρθει και το προιόν Έχω πρόσφατο παράδειγμα από Ali που αφού επέμεινε όπως του είπα, τελικά δε κράτησε και το λάθος προιόν που του έστειλαν και του έστειλαν ξανά το σωστό προιόν δωρεάν...
Για να δούμε τελικά τι θα γίνει το θέμα είναι ότι έχω μένει χωρίς TV box με όλοι αυτή την ιστορία απλά μου φενετε πολύ περίεργο πως γίνετε κ εάν μπορεί η κουριερ να κρατάει της παραγγελίες γιατί δεν έχει πληρωθεί από banggood πολύ περίεργα όλα αυτά

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bilis123456 said:

Για να δούμε τελικά τι θα γίνει το θέμα είναι ότι έχω μένει χωρίς TV box με όλοι αυτή την ιστορία απλά μου φενετε πολύ περίεργο πως γίνετε κ εάν μπορεί η κουριερ να κρατάει της παραγγελίες γιατί δεν έχει πληρωθεί από banggood πολύ περίεργα όλα αυτά

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θεωρητικά δεν μπορεί να το κρατάει η μεταφορική. Σε κάθε περίπτωση, έχει αρμοδιότητα και η ΕΕΤΤ, ενώ μπορείς να εμπλέξεις και Συνήγορο του Καταναλωτή εάν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δεν μπορεί να το κρατάει η μεταφορική. Σε κάθε περίπτωση, έχει αρμοδιότητα και η ΕΕΤΤ, ενώ μπορείς να εμπλέξεις και Συνήγορο του Καταναλωτή εάν θέλεις.
Σε ευχαριστώ πολύ θα περιμένω 2 μέρες να πάρω τα email από bangood και από comet και θα κινηθώ αναλόγως

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει μήπως κανείς τι γίνεται με το Geekbuying και τους καινούριους (μετά τον Ιούλιο του '21) τελωνειακούς κανονισμούς...;

Βλέπω είδος που με ενδιαφέρει, με αποστολή από Κίνα.και "Free shipping to Greece via Priority Line".
Σε άλλο forum έχω δει να αναφέρεται... συγγένεια (εταιρική) του Geekbuying με το Banggood - κάτι που όμως δεν έχω ξανακούσει και δε γνωρίζω κατά πόσον ισχύει.

Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο...; Μπορούμε να ελπίζουμε ότι οι... ευνοϊκοί όροι των "priority" αποστολών που συναντάμε στο banggood ισχύουν και στο geekbuying;
Το τελευταίο έχει και αποθήκες στην Ευρώπη, που προφανώς θα ήταν η ασφαλής επιλογή, αλλά δυστυχώς δεν έχουν εκεί το προϊόν που με ενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κύριοι. Έχω κερδίσει ένα κινητό από Κίνα, το στέλνουν αυτές τις μέρες. Ξέρετε αν και τι χρεώνουν τα ΕΛΤΑ; Αξιζει πάνω από 150 ευρώ 💶 το δώρο του διαγωνισμού, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, vasileios13 said:

Ερώτηση κύριοι. Έχω κερδίσει ένα κινητό από Κίνα, το στέλνουν αυτές τις μέρες. Ξέρετε αν και τι χρεώνουν τα ΕΛΤΑ; Αξιζει πάνω από 150 ευρώ 💶 το δώρο του διαγωνισμού, ευχαριστώ.

Τα δώρα δεν αναγνωρίζονται από την τελωνειακή νομοθεσία.

Επομένως, θα χρεωθείς ΦΠΑ, τέλος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ, και δασμό αφού η αξία είναι πάνω από 150€.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, makap said:

Τα δώρα δεν αναγνωρίζονται από την τελωνειακή νομοθεσία.

Επομένως, θα χρεωθείς ΦΠΑ, τέλος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ, και δασμό αφού η αξία είναι πάνω από 150€.

Το φαντάστηκα, ξέρουμε πάνω κάτω έως 200 ευρώ για παραδειγμα πόσο είναι η χρέωση σύνολο?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vasileios13 said:

Το φαντάστηκα, ξέρουμε πάνω κάτω έως 200 ευρώ για παραδειγμα πόσο είναι η χρέωση σύνολο?

ΦΠΑ 24%, τέλος ΕΛΤΑ 20€ και δασμός ανάλογα με τη δασμοφορολογική κατάταξη (περίπου 2,5%).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για την ιστορία, προχθές (5 Σεπτεμβρίου) παρέλαβα ένα δέμα και ένα χθες (6 Σεπτεμβρίου), που η παραγγελία είχε γίνει 8 και 16 Αυγούστου αντίστοιχα από AliExpress, με μέθοδο αποστολής Aliexpess Standard Shipping μέσω Ουγγαρίας και εννοείται δεν πλήρωσα τίποτα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, προχθές (5 Σεπτεμβρίου) παρέλαβα ένα δέμα και ένα χθες (6 Σεπτεμβρίου), που η παραγγελία είχε γίνει 8 και 16 Αυγούστου αντίστοιχα από AliExpress, με μέθοδο αποστολής Aliexpess Standard Shipping μέσω Ουγγαρίας και εννοείται δεν πλήρωσα τίποτα.
Αφού ήρθε μέσω Ουγγαρίας, τι να πλήρωνες;
Αν ερχόταν από Κίνα θα έπαιρνε πολύ παραπάνω χρόνο.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, junglist said:

Αφού ήρθε μέσω Ουγγαρίας, τι να πλήρωνες;
Αν ερχόταν από Κίνα θα έπαιρνε πολύ παραπάνω χρόνο.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Από Κίνα έρχεται "μέσω Ουγγαρίας" (Ουγγαρία 1ος σταθμός από Κίνα). .Σχεδόν όλα του aliexpress έτσι έρχονται από Κίνα πλέον (και αυτός είναι πλέον ο μέσος χρόνος αποστολής από Κίνα πλέον !!)

***και ένα μικρό τιπ για τις παραγγελίες από Κίνα μέσω Ουγγαρίας. Πολλές φορές η πληροφόρηση σταματάει στην Ουγγαρία (σαν να είναι ακόμα εκεί🙄).....όμως μπαίνοντας στο τράκινγκ των ΕΛΤΑ μπορείς να δεις επιπλέον πληροφορίες.....εάν μάλιστα είναι και λίγο μεγαλούτσικο το δέμα (ακόμα και θήκη τάμπλετ) το πιο πιθανό είναι να μην στο φέρει ο ταχυδρόμος, αλλά να φέρει ειδοποίηση....έχει τύχει μάλιστα ο ταχυδρόμος να φέρει το ειδοποιητήριο μία εβδομάδα αφού έχω ήδη παραλάβει (μόλις είδα ότι έφθασε στο ταχυδρομείο της περιοχής μου από το τράκινγκ των ΕΛΤΑ)😂

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...