Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts



Δεν καταλαβαίνω πώς το εννοείς. Για ενδοκοινοτικές συναλλαγές εφαρμόζεται ο ΦΠΑ της χώρας προορισμού.
Πχ εάν αγοράσει κάτι μία εταιρεία της Κύπρου από Ελλάδα, θα αφαιρεθεί ο ΦΠΑ της Ελλάδας αλλά θα εφαρμοστεί ο ΦΠΑ της Κύπρου. Στη συνέχεια, ο Κυπριακός ΦΠΑ που πλήρωσε ο αγοραστής, θα συμψηφιστεί με τον Κυπριακό ΦΠΑ που έχει εισπράξει.


Έχω ανοίξει εταιρεία στην Κύπρο και ο λογιστής μου μου είπε ότι αγοράζω πράγματα από Ελλάδα χωρίς ΦΠΑ και τέλος.
Δηλαδή το τιμολόγιο θα έχει αξία χωρίς ΦΠΑ.
Δεν γίνεται μετά να μπει κυπριακός ή κάτι άλλο ΦΠΑ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

20 ώρες πριν, junglist said:


 

 


Έχω ανοίξει εταιρεία στην Κύπρο και ο λογιστής μου μου είπε ότι αγοράζω πράγματα από Ελλάδα χωρίς ΦΠΑ και τέλος.
Δηλαδή το τιμολόγιο θα έχει αξία χωρίς ΦΠΑ.
Δεν γίνεται μετά να μπει κυπριακός ή κάτι άλλο ΦΠΑ.

 

Καλά στα λέει ο λογιστής σου. Απορώ γιατί ρωτάς σε ένα site με τεχνολογία τέτοια θέματα. Ρώτα απευθείας το λογιστή σου τι παίζει με συναλλαγές με την Κίνα.

Στις ενδοκοινοτικές (και μάλιστα όσο αφορά στην Κύπρο) έχοντας τα στοιχεία του αγοραστή μπορείς να τιμολογήσεις με μηδενικό ΦΠΑ. Μπορείς να διαβάσεις περισσότερες λεπτομέρειες εδώ

https://www.mof.gov.cy/mof/TAX/taxdep.nsf/All/6DCC3EB78474F74DC225824F002A5C1F/$file/EE19-Περιεχόμενα-Κείμενο-Ενιαία Α.pdf?OpenElement

Για την Κίνα, ένα τηλεφωνάκι στο λογιστή σου.... Με όλο το σεβασμό φίλε μου....

 

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω για 2 tracking numbers

A. Από Banggood FR πακέτο με tracking number LD129_____1FR που ότι είδα ανήκει στα France Post ποιος το παραδίδει Ελλάδα (Αθήνα) ?

Β. Από Banggood CZ πακέτο με tracking number 0101504______7 (15ψήφιο) ποια μεταφορική είναι ? η GLS ? και ποιος το παραδίδει Ελλάδα (Αθήνα) ?

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Πριν από καιρό, τα έγραφα εγώ, απαντώντας σε ερωτήσεις άλλων εδώ, τώρα... τα ξέχασα, οπότε αν θυμάται κανείς να βοηθήσει...

Tracking number με οχτώ αριθμητικά ψηφία και Banggood Express έρχεται (και γρήγορα μάλιστα!) και παραδίδεται από την Comet Hellas.
Όμοιο αριθμητικό οχταψήφιο, αυτή τη φορά όμως από Hong Kong και EU Priority Line (πάντα από banggood, εννοώ), ποιός το παραδίδει; Θυμάται μήπως κανείς...;

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Θα αναφερθω σε ενα προβλημα το οποιο επαναλαμβανεται ξανα και ξανα τελευταια.. Συχνα σε αντικειμενα που παραγγελνω απο το ΑΕ συμβαινει, ενω προπληρωνω το VAT, να περνουν τελωνειο και να επιβαλεται τελος, χαμηλο μεν αλλα αδικο δε. Μεχρι τωρα, οταν ο ΕΛΤΑ μου ζητουσε να πληρωσω για να παραλαβω, δεν παραλαμβανα, δηλωνοντας απαραδεκτο και εκανα refund οπότε μου γινοταν απο το ΑΕ επιστροφη του ποσου που πληρωσα. Στο τελευταιο δεμα αξιας 12,40€ συνεβη παλι το ιδιο, ο ΕΛΤΑ να μου ζηταει 2,35€ να πληρωσω για να παραλαβω. Επειδη με ενδιαφερει να παραλαβω αυτο το αντικειμενο, υπαρχει τροπος για τα τελη που θα πληρωσω να κανω εκ των υστερων dispute στο ΑΕ και να μου τα κανουν refund? Η μηπως υπαρχει καποια λυση να παραλαβω το αντικειμενο χωρις να τα πληρωσω η εστω καποια αλλη λυση που δεν γνωριζω? Δεν ειναι δυνατον να περιμενω 2 μηνες να παραλαβω και τελικα να το στελνω πισω και να ξαναπαραγγελνω, να ξαναπεριμενω κλπ. Αρκει να σας πω οτι τριτη φορα παραγγελνω την ιδια κολλα, με τις προηγουμενες δυο φορες να περναει τελωνειο και εγω να μην την παραλαμβανω. Ευχαριστω

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

όλη η ιστορία αυτή είναι να σε αναγκάσουν να μην ψωνίζεις απέξω να τα παίρνεις από δω προσπαθουν να σου κάνουν τη ζωή σου δύσκολη

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, guideman said:

Παιδες καλησπερα. Θα αναφερθω σε ενα προβλημα το οποιο επαναλαμβανεται ξανα και ξανα τελευταια.. Συχνα σε αντικειμενα που παραγγελνω απο το ΑΕ συμβαινει, ενω προπληρωνω το VAT, να περνουν τελωνειο και να επιβαλεται τελος, χαμηλο μεν αλλα αδικο δε. Μεχρι τωρα, οταν ο ΕΛΤΑ μου ζητουσε να πληρωσω για να παραλαβω, δεν παραλαμβανα, δηλωνοντας απαραδεκτο και εκανα refund οπότε μου γινοταν απο το ΑΕ επιστροφη του ποσου που πληρωσα. Στο τελευταιο δεμα αξιας 12,40€ συνεβη παλι το ιδιο, ο ΕΛΤΑ να μου ζηταει 2,35€ να πληρωσω για να παραλαβω. Επειδη με ενδιαφερει να παραλαβω αυτο το αντικειμενο, υπαρχει τροπος για τα τελη που θα πληρωσω να κανω εκ των υστερων dispute στο ΑΕ και να μου τα κανουν refund? Η μηπως υπαρχει καποια λυση να παραλαβω το αντικειμενο χωρις να τα πληρωσω η εστω καποια αλλη λυση που δεν γνωριζω? Δεν ειναι δυνατον να περιμενω 2 μηνες να παραλαβω και τελικα να το στελνω πισω και να ξαναπαραγγελνω, να ξαναπεριμενω κλπ. Αρκει να σας πω οτι τριτη φορα παραγγελνω την ιδια κολλα, με τις προηγουμενες δυο φορες να περναει τελωνειο και εγω να μην την παραλαμβανω. Ευχαριστω

Να επιλέγεις μέθοδο αποστολής standard ή saver για να μην περνάει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Θα αναφερθω σε ενα προβλημα το οποιο επαναλαμβανεται ξανα και ξανα τελευταια.. Συχνα σε αντικειμενα που παραγγελνω απο το ΑΕ συμβαινει, ενω προπληρωνω το VAT, να περνουν τελωνειο και να επιβαλεται τελος, χαμηλο μεν αλλα αδικο δε. Μεχρι τωρα, οταν ο ΕΛΤΑ μου ζητουσε να πληρωσω για να παραλαβω, δεν παραλαμβανα, δηλωνοντας απαραδεκτο και εκανα refund οπότε μου γινοταν απο το ΑΕ επιστροφη του ποσου που πληρωσα. Στο τελευταιο δεμα αξιας 12,40€ συνεβη παλι το ιδιο, ο ΕΛΤΑ να μου ζηταει 2,35€ να πληρωσω για να παραλαβω. Επειδη με ενδιαφερει να παραλαβω αυτο το αντικειμενο, υπαρχει τροπος για τα τελη που θα πληρωσω να κανω εκ των υστερων dispute στο ΑΕ και να μου τα κανουν refund? Η μηπως υπαρχει καποια λυση να παραλαβω το αντικειμενο χωρις να τα πληρωσω η εστω καποια αλλη λυση που δεν γνωριζω? Δεν ειναι δυνατον να περιμενω 2 μηνες να παραλαβω και τελικα να το στελνω πισω και να ξαναπαραγγελνω, να ξαναπεριμενω κλπ. Αρκει να σας πω οτι τριτη φορα παραγγελνω την ιδια κολλα, με τις προηγουμενες δυο φορες να περναει τελωνειο και εγω να μην την παραλαμβανω. Ευχαριστω
Να πληρωσεις και να παραλαβεις. Στην συνεχεια τους στελνεις την αποδειξη που πληρωσες και το κίτρινο αυτοκόλλητο που θα ειναι κολλημενο πανω στο δεμα και σου επιστρεφουν οτι πληρωσες αμεσως.

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, leo06 said:

Να επιλέγεις μέθοδο αποστολής standard ή saver για να μην περνάει τελωνείο.

Συμφωνοι, αλλα οι μεθοδοι που αναφερεις δεν ειναι ακριβοτερες? Ευχαριστω.

11 ώρες πριν, nininikos said:

Να πληρωσεις και να παραλαβεις. Στην συνεχεια τους στελνεις την αποδειξη που πληρωσες και το κίτρινο αυτοκόλλητο που θα ειναι κολλημενο πανω στο δεμα και σου επιστρεφουν οτι πληρωσες αμεσως.

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 

Ευχαριστω για την απαντηση. Εννοεις οτι θα ακολουθησω την γνωστη διαδικασια του dispute? Αν ναι, ποιον λογο θα επιλεξω? Δεν υπαρχει καποιος σχετικος λογος υποστηριξης dispute αναμεσα σε αυτους που αναφερονται..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, guideman said:

Συμφωνοι, αλλα οι μεθοδοι που αναφερεις δεν ειναι ακριβοτερες? Ευχαριστω.

Ευχαριστω για την απαντηση. Εννοεις οτι θα ακολουθησω την γνωστη διαδικασια του dispute? Αν ναι, ποιον λογο θα επιλεξω? Δεν υπαρχει καποιος σχετικος λογος υποστηριξης dispute αναμεσα σε αυτους που αναφερονται..

Είναι, αλλά δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις κάτι επιπλέον. Πολύ πιθανό το alie να σου επιστρέψει το ποσο του ΦΠΑ και όχι τα τελη εκτελωνισμού των ελτα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, guideman said:

Συμφωνοι, αλλα οι μεθοδοι που αναφερεις δεν ειναι ακριβοτερες? Ευχαριστω. 

Σε πολλές περιπτώσεις είναι δωρεάν η με μικρό αντάλλαγμα (ανάλογα την παραγγελία). Σε κάθε περίπτωση αξίζει απ το να περνάς την ταλαιπωρία του τελωνείου και τις έξτρα χρεώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, guideman said:

Παιδες καλησπερα. Θα αναφερθω σε ενα προβλημα το οποιο επαναλαμβανεται ξανα και ξανα τελευταια.. Συχνα σε αντικειμενα που παραγγελνω απο το ΑΕ συμβαινει, ενω προπληρωνω το VAT, να περνουν τελωνειο και να επιβαλεται τελος, χαμηλο μεν αλλα αδικο δε. Μεχρι τωρα, οταν ο ΕΛΤΑ μου ζητουσε να πληρωσω για να παραλαβω, δεν παραλαμβανα, δηλωνοντας απαραδεκτο και εκανα refund οπότε μου γινοταν απο το ΑΕ επιστροφη του ποσου που πληρωσα. Στο τελευταιο δεμα αξιας 12,40€ συνεβη παλι το ιδιο, ο ΕΛΤΑ να μου ζηταει 2,35€ να πληρωσω για να παραλαβω. Επειδη με ενδιαφερει να παραλαβω αυτο το αντικειμενο, υπαρχει τροπος για τα τελη που θα πληρωσω να κανω εκ των υστερων dispute στο ΑΕ και να μου τα κανουν refund? Η μηπως υπαρχει καποια λυση να παραλαβω το αντικειμενο χωρις να τα πληρωσω η εστω καποια αλλη λυση που δεν γνωριζω? Δεν ειναι δυνατον να περιμενω 2 μηνες να παραλαβω και τελικα να το στελνω πισω και να ξαναπαραγγελνω, να ξαναπεριμενω κλπ. Αρκει να σας πω οτι τριτη φορα παραγγελνω την ιδια κολλα, με τις προηγουμενες δυο φορες να περναει τελωνειο και εγω να μην την παραλαμβανω. Ευχαριστω

Γιατι δεν κατεβαζεις την αποδειξη που επιδεικνύει οτι εχει πληρωθει ο φπα και να την δειξεις στα ΕΛΤΑ

 

Screenshot_6.jpg

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, xloupas said:

Γιατι δεν κατεβαζεις την αποδειξη που επιδεικνύει οτι εχει πληρωθει ο φπα και να την δειξεις στα ΕΛΤΑ

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.
Αυτο το σκεφτηκα, αλλα το εχει δοκιμασει κανεις? Δεν ξερω για ποιο σκοπο υπαρχει αυτη η δυνατοτητα, αλλα προσωπικα δεν νομιζω οτι θα το δεχτουν. Απο την στιγμη που βγηκε "διαταγη πληρωμης" δεν νομιζω οτι υπαρχει επιστροφη. Η πληρωνεις η δεν δεχεσαι το δεμα.

Screenshot_6.jpg

 

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2022 at 7:56 ΠΜ, guideman said:
  On 10/6/2022 at 8:03 ΜΜ, nininikos said:

Να πληρωσεις και να παραλαβεις. Στην συνεχεια τους στελνεις την αποδειξη που πληρωσες και το κίτρινο αυτοκόλλητο που θα ειναι κολλημενο πανω στο δεμα και σου επιστρεφουν οτι πληρωσες αμεσως.

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Εννοεις οτι θα ακολουθησω την γνωστη διαδικασια του dispute? Αν ναι, ποιον λογο θα επιλεξω? Δεν υπαρχει καποιος σχετικος λογος υποστηριξης dispute αναμεσα σε αυτους που αναφερονται..

Σ αυτη την ερωτηση σχετικα με την συγκεκριμενη διαδικασια του dispute γνωριζει κανεις να μου απαντησει?

 

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2022 at 1:48 ΜΜ, guideman said:

Παιδες καλησπερα. Θα αναφερθω σε ενα προβλημα το οποιο επαναλαμβανεται ξανα και ξανα τελευταια.. Συχνα σε αντικειμενα που παραγγελνω απο το ΑΕ συμβαινει, ενω προπληρωνω το VAT, να περνουν τελωνειο και να επιβαλεται τελος, χαμηλο μεν αλλα αδικο δε. Μεχρι τωρα, οταν ο ΕΛΤΑ μου ζητουσε να πληρωσω για να παραλαβω, δεν παραλαμβανα, δηλωνοντας απαραδεκτο και εκανα refund οπότε μου γινοταν απο το ΑΕ επιστροφη του ποσου που πληρωσα. Στο τελευταιο δεμα αξιας 12,40€ συνεβη παλι το ιδιο, ο ΕΛΤΑ να μου ζηταει 2,35€ να πληρωσω για να παραλαβω. Επειδη με ενδιαφερει να παραλαβω αυτο το αντικειμενο, υπαρχει τροπος για τα τελη που θα πληρωσω να κανω εκ των υστερων dispute στο ΑΕ και να μου τα κανουν refund? Η μηπως υπαρχει καποια λυση να παραλαβω το αντικειμενο χωρις να τα πληρωσω η εστω καποια αλλη λυση που δεν γνωριζω? Δεν ειναι δυνατον να περιμενω 2 μηνες να παραλαβω και τελικα να το στελνω πισω και να ξαναπαραγγελνω, να ξαναπεριμενω κλπ. Αρκει να σας πω οτι τριτη φορα παραγγελνω την ιδια κολλα, με τις προηγουμενες δυο φορες να περναει τελωνειο και εγω να μην την παραλαμβανω. Ευχαριστω

Λοιπον..εκανα dispute στο AE για δυο δεματα που αφορουν το κειμενο μου πιο πανω τσεκαροντας τις επιλογες και σχολιαζοντας σχετικα, οπως φαινεται πιο κατω στην φωτο, επισυναπτοντας επισης φωτογραφιες του φακελλου οπου φαινονται ευδιακριτα τα στοιχεια του ασπρου αυτοκολλητου αποστολης και του καροτι αυτοκολλητου (-εκκρεμει εισπραξη ΦΠΑ) καθως και φωτο απο την αποδειξη πληρωμης στα ΕΛΤΑ. Μετα απο μερικα λεπτα μου ηρθε απαντηση αποδοχης του dispute και για τα δυο δεματα. Τελος καλο, ολα καλα. Τουλαχιστον να μην πληρωνουμε νταβατζιλικια δυο φορες..

dispute.JPG

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παραγγειλα απο ενα Ισπανικο σαιτ<<wituka>>πληρωσα με paypal στην αποδειξη φαινετε ο φπα και τα μεταφορικα.....ηρθε με dhl Ελλαδα και τωρα στην Acs μου ζητανε 14,01 ε για να μου το δωσουν.....τωρα τι κανω ? σιγουρα χρηματα δεν τους δινω....

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι σημαινουν τα παρακατω; κολλησε;

το περιμενω κανα μηνα

2022-06-17 10:58

Guangzhou, [Guangzhou International Mail Processing Center] has been exported directly

2022-06-17 10:58

Guangzhou City, [Guangzhou International Mail Processing Center] returned, remarks: returned by security

2022-06-16 14:51

Guangzhou City, leave 【Guangzhou International Mail Exchange Station】, next stop 【Guangzhou International Mail Processing Center】(via transfer)

2022-06-16 11:51

Guangzhou City, 【Guangzhou International Mail Exchange】Returned

2022-06-16 11:10

Guangzhou, delivered to the carrier

2022-06-14 11:16

Guangzhou, [Guangzhou International Mail Processing Center] has been exported directly

2022-06-14 11:16

Guangzhou City, [Guangzhou International Mail Processing Center] returned, remarks: returned by security

2022-06-13 11:12

Guangzhou City, 【Guangzhou International Mail Exchange】Returned

 

 

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Απαντώ μόνος μου σε ερώτημα που έκανα πριν λίγες μέρες, για... ενημερωτικούς σκοπούς!

Δέμα που εστάλη από την αποθήκη του Banggood στο ΗΚ με "EU Priority Line" και tracking number με 8 αριθμητικά ψηφία, θα παραδοθεί τελικά όντως με Comet (όπως η μορφή του tracking number με είχε κάνει να υποψιαστώ).

Όμως, πήρε... 12 μέρες από τη στιγμή που με ενημέρωσαν ότι εστάλη, μέχρι να εμφανιστεί (επιτέλους...) στη Flytexpress και τελικά να φανεί ότι φεύγει από Κίνα! Δεν είμαι σίγουρος σε τι οφείλεται όλη αυτή η καθυστέρηση (και είχα κακομάθει με τα δέματα που έφευγαν -χωρίς καθυστέρηση- από τις αποθήκες της ηπειρωτικής Κίνας και η Comet τα παρέδιδε εδώ μέσα σε καμιά δεκαριά μέρες - συνολικά!)

Ελπίζω τουλάχιστον από 'δω και πέρα να ακολουθήσει τους γνωστούς, περιορισμένους -κατά Comet- χρόνους και να μην πιάσει το... μήνα!
Έχετέ το υπ' όψη, όσοι παραγγείλετε κάτι από ΗΚ (απ' όπου επίσης βλέπω και πάλι αυξημένα μεταφορικά - είχαν κατέβει σε πιο χαμηλά επίπεδα για ένα διάστημα, αλλά φαίνεται ότι 'τσίμπησαν' πάλι τον τελευταίο καιρό...)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Κι άλλο δέμα, αυτή τη φορά από αποθήκη Κίνας με banggood express, σε παρόμοια κατάσταση με αυτό που έγραφα παραπάνω, που ήταν από ΗΚ:
Αποστολή στις 15/6 και σήμερα, μια εβδομάδα αργότερα, το status στη FlytExrpress έχει μείνει στο "Δημιουργία αποστολής" - προφανώς δεν το έχουν καν παραλάβει ακόμα* (!)

Να υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις μεταφορές εντός Κίνας - ή και με το ίδιο το banggood, άραγε...;

Δε θυμάμαι να υπάρχει καμιά κινέζικη αργία ή τίποτα τέτοιο αυτήν την εποχή, πάντως...

____________________
* Να σχολιάσω βέβαια ότι τέτοιοι χρόνοι θα ήταν μια χαρά για αγορές απ' την Κίνα,
   αλλά το banggood μας έχει καλομάθει τον τελευταίο καιρό... 😀

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Παιδες να εχετε υπ οψιν οτι το ΑΕ επιστρεφει τελη που ζητουν τα ΕΛΤΑ και αφορουν εισπραξη ΦΠΑ (μικρο καροτι αυτοκολλητο) αλλα οχι τελη ΕΛΤΑ για εκτελωνισμο (κιτρινο μεγαλο αυτοκολλητο). Πριν μερες παρελαβα ενα με κιτρινο αυτοκολλητο, εκανα dispute αλλα το αιτημα απορριφθηκε. Που οφειλεται αυτο, να πληρωνουμε VAT και να περναει τελωνειο Ελλαδα δεν μπορω να καταλαβω.

Παρεπιπτοντως να ρωτησω και κατι αλλο, το tracking number που αρχιζει με HJYTE και τελειωνει σε YQ με τι ταχυδρομειο ερχεται?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα. Θελω να παρω 2 οθονες για κινητα  απο aliexpress που εχουν 25 και 35 € και λεη includes vat.  Επειδη ερχονται απο κινα θα πληρωσω τπτ τελωνειο. Συγνωμη που ρωταω αλλα θυμομουνα μεχρι 22€ παλαιοτερα που ρωτησα. Τι υσχυη τωρα; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, kostas123464 said:

Καλημερα στην παρεα. Θελω να παρω 2 οθονες για κινητα  απο aliexpress που εχουν 25 και 35 € και λεη includes vat.  Επειδη ερχονται απο κινα θα πληρωσω τπτ τελωνειο. Συγνωμη που ρωταω αλλα θυμομουνα μεχρι 22€ παλαιοτερα που ρωτησα. Τι υσχυη τωρα; ευχαριστω

Απαντήθηκε η ερώτησή σου στο άλλο νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μήπως ξέρει κάποιος για αγορά (AliExpress κατάστημα εκτός ΕΕ) κινητού τηλεφώνου αξίας 530,94€ τελική τιμή (εννοείται χωρίς ΦΠΑ αφού είναι πάνω από 150€) και μεταφορικά δωρεάν, τι επιπλέον κόστος θα πληρώσω ως εκτελωνιστικά και δασμούς, εκτός φυσικά 127,43€ για τον ΦΠΑ 24%.

Το ίδιο κινητό αν το αγοράσω από AliExpress κατάστημα Γαλλίας θα πληρώσω μαζί με μεταφορικά 810,28€.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια 2/07 εκανα 3 παραγγελιες απο αλι απο ξεχωριστους πωλητες, σημερα ειχα ενημερωση ενω ειχα 3 διαφορετικα tracking  HU              οτι εχει γινει ενοποίηση των παραγγελιων σε μια παλι με   tracking  HU σας εχει συμβει αυτο σε καποιες παραγγελιες σας ή ειναι καποια καινουργια μεθοδος του αλι;

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...