Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάλι το διαβάζω ως: "ο αποστολέας παρέδωσε το αντικείμενο στη συνεργαζόμενη μεταφορική, στη χώρα προέλευσης".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σ ευχαριστω για την απαντηση. Όμως και παλι δεν επιασα το νοημα. Δηλαδη ο αποστολεας το παρεδωσε στη μεταφορικη για να φυγει απο τη χωρα προελευσης? Και το France τι ρολο παιζει? Ουτε το destination France που αναφερεται στα στοιχεια δεξια στεκει. Εκτος κι αν μενω Γαλλια και δεν το ξερω..😃 😄. Υποτιθεται παντως οτι ηδη εχει γινει shipped out του αντικειμενου στις 27/04.Το κακο ειναι οτι θελω να κανω dispute και να παραγγειλω απο αλλου για να μην καθυστερω αλλα θελω να σιγουρευτω πρωτα  οτι θα μου επιστρεψει τα φραγκα το ΑΕ, εχω ομως αμφιβολιες για το πως θα το παρει..

Υ.Γ. Να αναφερω οτι εκανα ενα λαθος στο αρχικο μου post για το συγκεκριμενο θεμα, το αντικειμενο παραγγελθηκε απο Ευρωπαικη αποθηκη και συγκεκριμενα απο Πολωνια. 

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καταλάβει ότι το status αυτό αφορούσε το τελικό (ή εν πάση περιπτώσει κάποιο μεταγενέστερο) στάδιο της μεταφοράς και όχι το αρχικό! Αυτό όντως το κάνει να ακούγεται περίεργο - και ειδικά η Γαλλία και η εμπλοκή 2ης μεταφορικής (LaPoste) μετά την PostNL, σα να πρόκειται όντως να παραδοθεί στη Γαλλία (αν και το μήνυμα δε φαίνεται να λέει αυτό - από την άλλη όμως είναι αυτόματη μετάφραση από τα Γαλλικά και μπορεί κάπου το νόημα να μην έχει αποδοθεί σωστά)

Για να είσαι καλυμμένος και με το Ali (και τον πωλητή), δεν του στέλνεις πρώτα ένα μήνυμα "είδα αυτό και δε φαίνεται σωστό, τι συμβαίνει, αλλού πάει το δέμα;".
Αν ο πωλητής σου κάνει... νερά, δεις και από το tracking ότι το δέμα όντως συνεχίζει προς... απροσδιόριστη κατεύθυνση, νομίζω θα είσαι περισσότερο καλυμμένος να προχωρήσεις σε dispute, γιατί με τα ως τώρα δεδομένα, μπορεί να δεχθείς και καμιά απάντηση του τύπου "στο δρόμο είναι ακόμα, περίμενε" (παρ' όλο που όντως ο... δρόμος αυτός δε φαίνεται πολύ σωστός και... ίσιος από τα ως τώρα δεδομένα!)

Το καλό σενάριο θα είναι όντως η PostNL να το προώθησε (για κάποιο δικό της λόγο) στην LaPoste για περαιτέρω προώθηση/παράδοση, αλλά ομολογώ ότι δεν έχω δει να γίνεται ποτέ κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, w2o4ts said:

Το καλό σενάριο θα είναι όντως η PostNL να το προώθησε (για κάποιο δικό της λόγο) στην LaPoste για περαιτέρω προώθηση/παράδοση, αλλά ομολογώ ότι δεν έχω δει να γίνεται ποτέ κάτι τέτοιο...

Αυτό συμβαίνει 100%.

Πολλά δέματα έχουμε δει (από διάφορα καταστήματα) να ταξιδεύουν από χώρα σε χώρα και τα tracking να τις αναφέρουν ως χώρες προορισμού ή προέλευσης, έτσι και εδώ, αναφέρεται χώρα προέλευσης Ολλανδία που όμως δεν ισχύει, το ίδιο δεν ισχύει και στην περίπτωση της χώρας προορισμού που γράφει την Γαλλία.

Ετσι θυμάμαι μου είχε συμβεί και σε εμένα πριν από κάποιους μήνες σε κανά 2 δέματα τα οποία δεν θυμάμαι από που τα είχα αγοράσει, στην πορεία κάποια στιγμή έγραφε χώρα προορισμού Ιταλία, γνωρίζοντας όμως αυτά που ανέφερα παραπάνω δεν ανησύχησα καθόλου και φυσικά τα δέματα ήρθαν κανονικά.

 

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, terkos2 said:

Αυτό συμβαίνει 100%.

Πολλά δέματα έχουμε δει (από διάφορα καταστήματα) να ταξιδεύουν από χώρα σε χώρα και τα tracking να τις αναφέρουν ως χώρες προορισμού ή προέλευσης, έτσι και εδώ, αναφέρεται χώρα προέλευσης Ολλανδία που όμως δεν ισχύει, το ίδιο δεν ισχύει και στην περίπτωση της χώρας προορισμού που γράφει την Γαλλία.

Ετσι θυμάμαι μου είχε συμβεί και σε εμένα πριν από κάποιους μήνες σε κανά 2 δέματα τα οποία δεν θυμάμαι από που τα είχα αγοράσει, στην πορεία κάποια στιγμή έγραφε χώρα προορισμού Ιταλία, γνωρίζοντας όμως αυτά που ανέφερα παραπάνω δεν ανησύχησα καθόλου και φυσικά τα δέματα ήρθαν κανονικά.

 

Για να πω την αληθεια τα λογια σου με καθησυχασαν αν και οπως ειπα δεν το ειχα ξαναδει αυτο. Ας κανει το πακετακι τη βολτα του αρκει να ερθει στα χερια μου και να γλυτωσω απο νεες παραγγελιες, dispute, ηρθαν δεν ηρθαν τα λεφτα κλπ κλπ.
Thanks

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη (απευθυνομαι προς τους γνωστες του σπορ) θελετε να μου πειτε οτι το δεμα τελικα θα μου παραδοθει καποια στιγμη? Εγω βλεπω οτι κανει βολτες στη Γαλλια (προορισμος Γαλλια αναφερουν τα στοιχεια δεξια) ψαχνοντας (ματαια !!) να με βρει.. Ειστε σιγουροι οτι τελικα θα μου παραδοθει και δεν θα επιστρεψει Πολωνια απ οπου ξεκινησε? Ειμαι στο παρα πεντε να κανω dispute στο Α/Ε.. Παραθετω ολο το tracking απο την αρχη.

 

 

 

track 3.JPG

track 2.JPG

track 1.JPG

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

^^

Το δεμα ειναι καθοδόν αν κανεις dispute θα το χασεις, υπομονή, μετα απο ενα μηνα βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, guideman said:

Δηλαδη (απευθυνομαι προς τους γνωστες του σπορ) θελετε να μου πειτε οτι το δεμα τελικα θα μου παραδοθει καποια στιγμη? Εγω βλεπω οτι κανει βολτες στη Γαλλια (προορισμος Γαλλια αναφερουν τα στοιχεια δεξια) ψαχνοντας (ματαια !!) να με βρει.. Ειστε σιγουροι οτι τελικα θα μου παραδοθει και δεν θα επιστρεψει Πολωνια απ οπου ξεκινησε? Ειμαι στο παρα πεντε να κανω dispute στο Α/Ε.. Παραθετω ολο το tracking απο την αρχη.

Μήπως τελικά μένεις Γαλλία και δεν το ξέρεις ???😂😂

Τώρα στα σοβαρά, πιστεύω και ελπίζω ότι δεν θα υπάρξει θέμα και θα σου παραδοθεί τελικά....Το dispute θα το κάνεις μόνο εάν δεν έρθει και με τέτοιο τράκινγκ είναι σίγουρο ότι θα δικαιωθείς (εάν και δεν πιστεύω ότι θα χρειασθεί τελικά).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ath156 said:

Μήπως τελικά μένεις Γαλλία και δεν το ξέρεις ???😂😂

Τώρα στα σοβαρά, πιστεύω και ελπίζω ότι δεν θα υπάρξει θέμα και θα σου παραδοθεί τελικά....Το dispute θα το κάνεις μόνο εάν δεν έρθει και με τέτοιο τράκινγκ είναι σίγουρο ότι θα δικαιωθείς (εάν και δεν πιστεύω ότι θα χρειασθεί τελικά).

Αυτο το ψηλο το κατασκευασμα που βλεπω απο το παραθυρο σαν να μοιαζει με τον πυργο του Αιφελ..
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις, προκειμενου να χασω το dispute αναγκαστικα πρεπει να περιμενω. Μ αρεσει που το παρηγγειλα απο Ευρωπη (και το πληρωσα και περισσοτερο) για γρηγορα..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οι υποστηρικτες του "ολα βαινουν καλως" ηπατηθητε. Το δεμα παραδοθηκε στο "γραμματοκιβωτιο" (στην..Γαλλια φυσικα..) Αυριο πεταγομαι με το αεροπλανακι να το παρω..😆😁😂
Μηπως ηρθε η ωρα για το περιβοητο dispute στο Α/Ε??

Την εκανε την πατατα ο σχιστοματης..!!

 

εφτασε.JPG

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οι υποστηρικτες του "ολα βαινουν καλως" ηπατηθητε. Το δεμα παραδοθηκε στο "γραμματοκιβωτιο" (στην..Γαλλια φυσικα..) Αυριο πεταγομαι με το αεροπλανακι να το παρω..
Μηπως ηρθε η ωρα για το περιβοητο dispute στο Α/Ε??
Την εκανε την πατατα ο σχιστοματης..!!
 
1334882091_.thumb.JPG.46b8d79e923fd5364d0cdbd4bbb2cd27.JPG
Μήπως σου έχει δώσει λάθος tracking number λέω εγώ??
Επικοινώνησε μαζί του σε πρώτη φάση και ρώτα αν είναι σωστός ο αριθμός αποστολής, μήπως σου έχει δώσει αλλουνού.

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακη η σκεψη σου, αλλα τουλαχιστον το δεμα με το σωστο t/n στο ονομα και στη διεθυνση μου θα μου ειχε παραδοθει απο τις 26/04 που εφυγε απο Πολωνια.. Δεν θα ψαξω αλλο, dispute και τελος, να μαθει να μην κανει λαθη..!!

 

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μπορεί να μην είναι το κατάλληλο τόπικ αλλά δεν βρίσκω κάτι άλλο.

Έκανα μία αγορά από Αγγλικό σαιτ-δεν υπήρχε πουθενά αλλού αυτό που έψαχνα. Αξία συνολική με τα μεταφορικά 99 ευρώ. Έρχεται με royal mail. Τι μπορεί να με περιμένει ως "καπέλο"?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις πληρωσει το ΦΠΑ (VAT) λογικα τιποτα. Θεωρειται "τριτη χωρα" !!

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, guideman said:

Αν εχεις πληρωσει το ΦΠΑ (VAT) λογικα τιποτα. Θεωρειται "τριτη χωρα" !!

Δυστυχώς μόλις επιλέξεις το αντικείμενο και αφού διαλέξεις ship to Europe σε πάει κατευθείαν στο paypal όπου έχει τιμή συν μεταφορικά!Πουθενά δεν λέει για ΦΠΑ! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spirospatra said:

Δυστυχώς μόλις επιλέξεις το αντικείμενο και αφού διαλέξεις ship to Europe σε πάει κατευθείαν στο paypal όπου έχει τιμή συν μεταφορικά! Πουθενά δεν λέει για ΦΠΑ! 

Το PayPal δεν εχει πουθενα επιλογη για πληρωμη του VAT? Χμμ, δεν ειμαι σιγουρος, αλλα στην πριπτωση αυτη που θα παει τελωνειο θα πληρωσεις κατι παραπανω απο το αναλογουν ΦΠΑ. Αν θυμαμαι καλα, εκτος απο το ΦΠΑ, ο δασμος παιζει στο 2-2,5% και το τελος ΕΛΤΑ 20€. Το ποσο ακριβως, θα στο πουν αλλοι εδω μεσα που ειναι πιο "ψαγμενοι" στο θεμα..

Υ.Γ. Δες και στο νημα "Τελωνείο και εκτελωνισμοί" στις τελευταιες 4-5 σελιδες ειχα μια κουβεντα σχετικα.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spirospatra said:

Δυστυχώς μόλις επιλέξεις το αντικείμενο και αφού διαλέξεις ship to Europe σε πάει κατευθείαν στο paypal όπου έχει τιμή συν μεταφορικά!Πουθενά δεν λέει για ΦΠΑ! 

Στο αποδεικτικό αγοράς λογικά αναφέρεται αναλυτικά τι πληρώνεις. Αν λέει vat included ή κάποιο ποσό ως VAT τότε έχεις πληρώσει τον ΦΠΑ και δεν θα έχεις αλλά έξοδα εδώ... μάλλον. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, spirospatra said:

Καλημέρα. Μπορεί να μην είναι το κατάλληλο τόπικ αλλά δεν βρίσκω κάτι άλλο.

Έκανα μία αγορά από Αγγλικό σαιτ-δεν υπήρχε πουθενά αλλού αυτό που έψαχνα. Αξία συνολική με τα μεταφορικά 99 ευρώ. Έρχεται με royal mail. Τι μπορεί να με περιμένει ως "καπέλο"?

Ευχαριστώ πολύ!

Κανονικά, αγορά από Αγγλία, που είναι πλέον τρίτη χώρα, σημαίνει ότι ο πωλητής οφείλει να αφαιρέσει τον αγγλικό ΦΠΑ και να χρεώσει τον ελληνικό, αν είναι γραμμένος στο σύστημα.

Πιθανολογώ ότι αυτό δεν έγινε στην περίπτωσή σου, έστειλε το αντικείμενο με φορτωμένο ήδη τον αγγλικό και θα πληρώσεις εδώ τον ελληνικό συν το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα δέμα από Ali με standard shipping σε αυτό το status. Αυτό σημαίνει ότι αναχώρησε από Ουγγαρία για Ελλάδα ή είναι ακόμα Ουγγαρία? Θα έπρεπε να φαίνεται στα ΕΛΤΑ? Γιατί σε ένα μεταγενέστερο δέμα με το ίδιο status φάνηκε και στα ΕΛΤΑ ότι αναχώρησε για Ελλάδα. 69fada9099a5c5a295fae36ef83d1359.jpg

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κανείς με τιμολόγιο από Κίνα;
Υπάρχει τρόπος να αποφύγεις το ΦΠΑ σε αυτή την περίπτωση;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, junglist said:

Έχει αγοράσει κανείς με τιμολόγιο από Κίνα;
Υπάρχει τρόπος να αποφύγεις το ΦΠΑ σε αυτή την περίπτωση;

Πολύ καλή ερώτηση. Μάλλον όμως πρέπει να απευθυνθείς στο λογιστή σου, καθώς εδώ πιθανότατα να μπλέκονται θέματα όπως οι ΚΑΔ που έχεις, αν έχει "ενεργοποιηθεί" πεδίο που αναφέρεται σε ενδοκοινοτικές και μη συναλλαγές με το εξωτερικό και άλλου είδους τέτοια θέματα......

Καλύτερα να μιλήσεις με το λογιστή σου. Δε μπορώ να σκεφτώ για ποιο λόγο να μπορείς να "γλιτώσεις" το ΦΠΑ όταν αγοράζεις από Γερμανία, Ιταλία, Γαλλία κλπ και να μη μπορείς από Κίνα ή Βραζιλία ή Καναδά π.χ.

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Λογικα σκεπτομενος οχι.
Πρεπει να υπαρχουν 2 ευρωπαικοι αφμ εγγεγραμμενοι στο VIES για να γινει αυτο.
Αλλωστε ο φπα απο την Κινα εχει σκοπο να μην υπαρχει αποφυγη.
Αποψη μου μονο βεβαια.

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, junglist said:

Έχει αγοράσει κανείς με τιμολόγιο από Κίνα;
Υπάρχει τρόπος να αποφύγεις το ΦΠΑ σε αυτή την περίπτωση;

Αποφυγή φπα δεν υπάρχει πουθενά, συμψηφισμός ναι

Link to comment
Share on other sites

Αποφυγή φπα δεν υπάρχει πουθενά, συμψηφισμός ναι
Τι εννοείς πουθενά;
Γνωρίζω πολύ καλά ότι μεταξύ χωρών της Ευρώπης στις εμπορικές συναλλαγές το ΦΠΑ είναι μηδέν.
Πχ αν αγοράσει κάτι μια εταιρεία της Κύπρου από Ελλάδα, θα αφαιρεθεί το ΦΠΑ κατά την αγορά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, junglist said:

Τι εννοείς πουθενά;
Γνωρίζω πολύ καλά ότι μεταξύ χωρών της Ευρώπης στις εμπορικές συναλλαγές το ΦΠΑ είναι μηδέν.
Πχ αν αγοράσει κάτι μια εταιρεία της Κύπρου από Ελλάδα, θα αφαιρεθεί το ΦΠΑ κατά την αγορά.

Δεν καταλαβαίνω πώς το εννοείς. Για ενδοκοινοτικές συναλλαγές εφαρμόζεται ο ΦΠΑ της χώρας προορισμού.
Πχ εάν αγοράσει κάτι μία εταιρεία της Κύπρου από Ελλάδα, θα αφαιρεθεί ο ΦΠΑ της Ελλάδας αλλά θα εφαρμοστεί ο ΦΠΑ της Κύπρου. Στη συνέχεια, ο Κυπριακός ΦΠΑ που πλήρωσε ο αγοραστής, θα συμψηφιστεί με τον Κυπριακό ΦΠΑ που έχει εισπράξει.

Edited by minast
επεξήγηση
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...