Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα.

Έχω 4 δέματα με μικροπράγματα από Alie κ βλέπω τα παραπάνω που λέτε.

Επίσης σε 2 από αυτά έγινε Combined Delivery!!!Τα μάζεψαν σε ένα-παρότι από διαφορετικούς πωλητές-κ άλλαξαν κ τράκινγκ.

Τέλος πάντων... Φαίνεται ότι από το στάτους "ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ" μέχρι "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) " μεσολάβησαν 10 μέρες. Γρήγορα θα έλεγα.

Θα δείξει βέβαια όταν παραλάβω το συνολικό αριθμό ημερών.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και ένα μικρό tip λίγο πριν ολοκληρώσετε την παραγγελία στο Aliexpress. Πάντοτε κρατάω και ένα screenshot, αφού έχω κάνει πρώτα ένα κλικ στο ερωτηματικό δίπλα από την πληροφορία ότι συμπεριλαμβάνεται VAT.

Επ' ευκαιρία είναι το πρώτο προιόν που παραγγέλνω με τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής και τόσο μεγάλο χρόνο παράδοσης (13 Ιουνίου !!). Ελπίζω να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

Hot.Glue.Gun.Ordered_1.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες (έχω μέρες να τσεκάρω) αλλά στις 2 τελευταίες παραγγελίες μου από Banggood Κίνας με την Comet Hellas, η μία τον περασμένο Νοέμβριο και η άλλη τώρα (μόλις παρελήφθη) δεν υπήρχε καμία απολύτως ενημέρωση (εξέλιξη)  στο Trackchecker και οι μόνες ειδοποιήσεις ήταν στο viber την μέρα της παράδοσης !! Και οι 2 παραγγελίες έκαναν από μέρα shipping 8-10 μέρες μέχρι την παραλαβή τους από την Comet (Αθήνα είμαι)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, harmon17 said:

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες (έχω μέρες να τσεκάρω) αλλά στις 2 τελευταίες παραγγελίες μου από Banggood Κίνας με την Comet Hellas, η μία τον περασμένο Νοέμβριο και η άλλη τώρα (μόλις παρελήφθη) δεν υπήρχε καμία απολύτως ενημέρωση (εξέλιξη)  στο Trackchecker και οι μόνες ειδοποιήσεις ήταν στο viber την μέρα της παράδοσης !! Και οι 2 παραγγελίες έκαναν από μέρα shipping 8-10 μέρες μέχρι την παραλαβή τους από την Comet (Αθήνα είμαι)

Ισχύει και σε μένα δύο στα τέλη Γενάρη δεν είχαν καμία εξέλιξη μέσω της εφαρμογής, παρόλα αυτά στο tracking του ίδιου του BG έδειχνε τα βήματα κανονικά.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, harmon17 said:

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες (έχω μέρες να τσεκάρω) αλλά στις 2 τελευταίες παραγγελίες μου από Banggood Κίνας με την Comet Hellas, η μία τον περασμένο Νοέμβριο και η άλλη τώρα (μόλις παρελήφθη) δεν υπήρχε καμία απολύτως ενημέρωση (εξέλιξη)  στο Trackchecker και οι μόνες ειδοποιήσεις ήταν στο viber την μέρα της παράδοσης !! Και οι 2 παραγγελίες έκαναν από μέρα shipping 8-10 μέρες μέχρι την παραλαβή τους από την Comet (Αθήνα είμαι)

 

24 minutes ago, Leon_CP3 said:

Ισχύει και σε μένα δύο στα τέλη Γενάρη δεν είχαν καμία εξέλιξη μέσω της εφαρμογής, παρόλα αυτά στο tracking του ίδιου του BG έδειχνε τα βήματα κανονικά.

Σε εμένα πάντως οι 3 τελευταίες (η 3η μάλιστα μόλις έφτασε την Παρασκευή 11/03) ήρθαν με BPost και ΕΛΤΑ και ήταν και οι 3, Banggood express και Priority Direct Mail

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους!

Γνωριζει κανείς  απο Amazon ? εκανα παραγγελία πριν 2 μήνες και περασε η ημερομηνία παραλαβής.

εστειλα μήνυμα στον πωλητή αλλα δεν μου απάντησε.Γνωρίζει κανείς τι κάνουμε για την επιστροφή χρημάτων

ή τα χάσαμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους!
Γνωριζει κανείς  απο Amazon ? εκανα παραγγελία πριν 2 μήνες και περασε η ημερομηνία παραλαβής.
εστειλα μήνυμα στον πωλητή αλλα δεν μου απάντησε.Γνωρίζει κανείς τι κάνουμε για την επιστροφή χρημάτων
ή τα χάσαμε?
Η παραγγελία σου είναι από Κίνα ή από Ευρώπη;
Γιατί εδώ μιλάμε για αγορές από Κίνα.

Για να βοηθήσω και λίγο, μίλα με το customer support του Αμαζον.
Δεν χάνεις χρήματα από εκεί για κανένα λόγο αν είσαι σωστός.
Θα σε ενημερώσουν για τις επιλογές σου.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βάζω πάλι τις πληροφορίες από 2 δέματα του Aliexpress (δεν τα παρέλαβα ακόμα) για να σημειώσω το εξής:

Θυμήθηκα από παλιά που λέγαμε ότι όταν περνάει "αέρα" από Τελωνείο υπάρχει ακριβώς 1 ώρα διαφορά από το ένα στάδιο στο άλλο. Ε λοιπόν εάν παρατηρήσετε την ώρα στο "Άφιξη στην χώρα προορισμού" και την ώρα στο αμέσως προηγούμενο στάδιο, θα διαπιστώσετε ότι έχουν ακριβώς 1 ώρα διαφορά και στις 2 αποστολές !!. Άρα υποθέτω δεν θα υπάρξει και κανένα θέμα με ΕΛΤΑ, ΦΠΑ κλπ.

Noname1.jpg

Noname2.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

προς ενημέρωση όλων σε περίπτωση που αντιμετωπίσουν τυχόν προβλήματα πληροφόρησης στα ΕΛΤΑ !!!!!

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/ellada/kivernoepithesi-sta-pliroforiaka-sistimata-ton-elta/

 

UPDATE 22/3/2022 https://www.elta.gr/tabid/752/newsid1178/2327/el-GR/Default.aspx

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που λέγαμε τι ωραία που έρχονται οι παραγγελίες από Αλι και με πλήρη πληροφόρηση ακόμα και στα untracked, ήρθε το χακάρισμα του συστήματος των ΕΛΤΑ και έγιναν όλα σ@@@@...............

"Όλα τα 'χει η Μαριορή ο φερετζές της έλειπε" 😂

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχουμε κανένα νέο για αγορές από tvc-mall?yun  express κτλ?Κίνα-Ολλανδία κ μετά οδικώς μέχρι acs?ισχύουν?χρόνοι παράδοσης?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα διαβάζω την παρακάτω είδηση για τα ΕΛΤΑ και λέως "ά ωραία" !!!! Μετά πάω να μπω στο site τους για εντοπισμό δέματος και βλέπω την παρακάτω εικόνα !!!🤔 ***update: και μετά από λίγο.....η 2η οθόνη..

https://www.newsit.gr/ellada/elta-kanonika-pleon-oi-xrimatooikonomikes-ypiresies-kai-i-allilografia/3493257/

 

Noname.jpg

Noname.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά και για στατιστικούς λόγους παρέλαβα σήμερα-πηγαίνοντας στα τοπικά ΕΛΤΑ, χωρίς ειδοποίηση-2 παραγγελίες από Ali οι οποίες έγιναν 16 κ 22/2. Με τράκινγκ ua....hu.

Καλό τριήμερο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spirospatra said:

Ενημερωτικά και για στατιστικούς λόγους παρέλαβα σήμερα-πηγαίνοντας στα τοπικά ΕΛΤΑ, χωρίς ειδοποίηση-2 παραγγελίες από Ali οι οποίες έγιναν 16 κ 22/2. Με τράκινγκ ua....hu.

Καλό τριήμερο.

 

Μετά από την ανάρτησή σου πήγα και εγώ στο αρμόδιο τοπικό ΕΛΤΑ και πράγματι το 1 από τα 2 δέματα είχε έρθει (το άλλο έτσι και αλλιώς ήταν 1-2 ημέρες πίσω - τελευταία ενημέρωση 18/3/22 όπως στα screenshots πιο πάνω). Παρόλο που δεν είχαν σύστημα μου το παρέδωσαν😁

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρε παιδια στο ELTA tracking ακομη "ζαβλαμα" εχουν? Μας εχουν "στραβωσει" τελειως. Ουτε Ρωσσικος πυραυλος να επεφτε..15 μερες κι ακομα να συνελθουν..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, guideman said:

Βρε παιδια στο ELTA tracking ακομη "ζαβλαμα" εχουν? Μας εχουν "στραβωσει" τελειως. Ουτε Ρωσσικος πυραυλος να επεφτε..15 μερες κι ακομα να συνελθουν..

Εγώ το βλέπω να δουλεύει τώρα. Μάλιστα την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα ένα με ειδοποιητήριο & καταχώρηση στο σύστημα εκείνη την στιγμή και μετά από περίπου 2 ημέρες καταχωρήθηκε και η παραλαβή αυτού που είχε γίνει στις 24/3/22 που λέω πιο πάνω (για το οποίο επίσης είχε έρθει ειδοποιητήριο πολύ αργότερα από την ημερομηνία που το είχα παραλάβει).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2022 at 1:46 ΜΜ, ath156 said:

Εγώ το βλέπω να δουλεύει τώρα. Μάλιστα την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα ένα με ειδοποιητήριο & καταχώρηση στο σύστημα εκείνη την στιγμή και μετά από περίπου 2 ημέρες καταχωρήθηκε και η παραλαβή αυτού που είχε γίνει στις 24/3/22 που λέω πιο πάνω (για το οποίο επίσης είχε έρθει ειδοποιητήριο πολύ αργότερα από την ημερομηνία που το είχα παραλάβει).

 

Just now, gsserv10 said:

 

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος για το vopmart.com αν είναι αξιόπιστο site θέλω να παραγγείλω ένα ρολόι 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια καλημερα. Αντικειμενο απο Κινα που παραγγελθηκε/πληρωθηκε μεσω A/E το βλεπω στο parcelsapp και λεει destination..France. Αυτο δεν το εχω ξαναματαδει.. Καμμια ιδεα τι μπορει να ειναι??

France.GIF

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, guideman said:

Παιδια καλημερα. Αντικειμενο απο Κινα που παραγγελθηκε/πληρωθηκε μεσω A/E το βλεπω στο parcelsapp και λεει destination..France. Αυτο δεν το εχω ξαναματαδει.. Καμμια ιδεα τι μπορει να ειναι??

France.GIF

Μήπως σου έδωσαν λάθος tracking;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, guideman said:

Παιδια καλημερα. Αντικειμενο απο Κινα που παραγγελθηκε/πληρωθηκε μεσω A/E το βλεπω στο parcelsapp και λεει destination..France. Αυτο δεν το εχω ξαναματαδει.. Καμμια ιδεα τι μπορει να ειναι??

France.GIF

Μήπως επειδή η Ουγγαρία γειτνιάζει με την Ουκρανία και τις συγκρούσεις, αποφάσισαν να αλλάξουν δρομολόγια, για πιο "ασφαλή" μέρη? Άρα αντί να λέει Ουγγαρία αρχικά και να αλλάζει σε Ελλάδα μετά, λέει αρχικό προορισμό Γαλλία?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.. Σημερα αλλαζει το παραμυθι. Φαινεται οτι για καποιο λογο το αντικειμενο επιστρεφει στον αποστολεα. Καταλαβα καλα?
"Your item has been dropped off by the sender with our postal partner in the country of origin.France"

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...