Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εμένα πρόσφατα δύο δέματα ήρθαν χωρίς τερτίπια, σε καλύτερους χρόνους μάλιστα από αυτούς που είχα συνηθίσει παλιότερα απ'το Ali, το ενα στον ένα μήνα και το έτερο στις 25 μέρες. Μικρά δέματα με saver μέθοδο αμφότερα. 

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 9/2/2022 at 11:05 ΜΜ, thabull said:

Στην ίδια παραγγελία είχα βάλει και κάτι άλλο, που έφυγε από άλλο εσωτερικό μαγαζί του BG. Αυτό είναι με Priority Direct Mail και μόλις έφτασε Αθήνα. Επειδή και αυτό είναι με Bpost international, υποθέτω ότι τελικά δεν παίζει ρόλο η επιλογή της αποστολής από εμάς, αλλά με ποιον αποστολέα θα στείλει τελικά το μαγαζί... Θα έχει ενημέρωση και για αυτό, όταν φτάσει. (Έχουν περίπου 8 ημέρες διαφορά αν και παραγγέλθηκαν ταυτόχρονα. Έχω την εντύπωση ότι άργησε να συσκευαστεί και αποσταλέι λόγω διαφορετικής αποθήκης στην Κίνα.... Δεν πειράζει όμως αυτό....)

Καλημέρα σε όλους....

Επανέρχομαι να επιβεβαιώσω την άφιξη χωρίς κανένα πρόβλημα και της δεύτερης αποστολής. Τελικά και αυτή παραδόθηκε τελικά με τα παραδοσιακά ΕΛΤΑ.....

 

Μόλις έβαλα ακόμη μια παραγγελία (Banggood), πάλι με Banggood express (δωρεάν, με εναλλακτική την EU Priority line με 8 ευροπουλάκια). Και πάλι με ΒΕ κατάληξη στο trucking number που σημαίνει Bpost international (& πιθανότατα ΕΛΤΑ)

Είδομεν......

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την "χειρωνακτικη καταχωρηση" την εχετε ξαναδει? Τι κουραση Θεε μου..🤣😂😅
Απο 11 Ιανουαριου τυραννιουνται οι καημενοι..

χειρωνακτικη.JPG

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται να μην είναι ευανάγνωστα (για τον οποιοδήποτε λόγο) τα στοιχεία του παραλήπτη πάνω στο δέμα.
Θα σου έλεγα να καλέσεις την εξυπηρέτηση πελατών στα ΕΛΤΑ να το ξεκαθαρίσεις, μήπως καταλήξουν τελικά να το γυρίσουν πίσω.

Σε παρόμοια περίπτωση δική μου, βέβαια, είχε συμβεί και το... απίστευτο! Με πήρε τηλέφωνο ευγενέστατη κυρία από τα ΕΛΤΑ (υπήρχε το κινητό μου μαζί με τα υπόλοιπα στοιχεία στο δέμα), να μου πει ότι το όνομα και η διεύθυνση έχουν μισοσβηστεί και δε διαβάζονται, για να της πω τα σωστά και να το προωθήσει! Προσφέρθηκε μάλιστα -χωρίς να το σκεφτώ ή να το προτείνω εγώ- να το δρομολογήσει σε άλλο κατάστημα των ΕΛΤΑ, που ήταν πλησιέστερα σε μένα (με ρώτησε πού βρίσκομαι)!
Ακόμα έχω μέινει να αναρωτιέμαι (πρέπει να έχει περάσει παραπάνω από χρόνος από τότε) αν συμβαίνουν στ' αλήθεια αυτά τα πράγματα, ή το... ονειρεύτηκα!

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από το CAFAGO πήγε τελείως στραβά. Παρήγγειλα εργαλείο καθαρισμού από αποθήκη της Γερμανίας και μου έστειλαν ένα μεταχειρισμένο και σπασμένο. Μετά από επικοινωνία με το κατάστημα ( ποτέ ξανά αγορά από το CAFAGO) και αφού δεν βγήκε άκρη έκανα dispute στο PayPal. Τώρα πρέπει να στείλω το προϊόν στην Κίνα και όχι στη Γερμανία για να πάρω τα λεφτά μου. Τα μεταφορικά αγγίζουν την αξία του προϊόντος. Το PayPal μου έστειλε ένα link για την κάλυψη των μεταφορικών. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το στείλω φτηνά και με tracking number; 

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά αναφέρω ότι με aliexpress standard shipping και αποστολή με nl post, παρέλαβα χωρίς προβλήματα σε 30 ημέρες. 

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, zananiro said:

Πληροφοριακά αναφέρω ότι με aliexpress standard shipping και αποστολή με nl post, παρέλαβα χωρίς προβλήματα σε 30 ημέρες. 

Εμένα πάλι, από την άλλη, περιμένω με την ίδια μέθοδο αποστολής (AliExpress standard shipping με NL post) παραγγελία από 05/01. Το κακό είναι ότι δεν φαίνεται ακόμη στα ΕΛΤΑ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 προϊόντα, που μετά την Ουγγαρία τα στείλανε μαζί, ήρθαν σε 33 μέρες χωρίς κόστος με AliExpress Saver Shipping. Αξία 5 ευρώ σύνολο

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά τόση μεγάλη αναμονή γι αυτό το πακέτο? Παραγγελία αρχές Δεκέμβρη έκανα dispute και το aliexpress δεν με δικαίωσε. Μετά από χιλιάδες παραγγελίες από aliexpress πλέον σταμάτησα να παραγγέλνω. Η κατάσταση είναι μπάχαλο με τα ΕΛΤΑ (διπλό χρεώνουν τελωνεία κτλ.) 

Screenshot_2022-03-04-08-03-57-75_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, P_papadis said:

Γιατί ρε παιδιά τόση μεγάλη αναμονή γι αυτό το πακέτο? Παραγγελία αρχές Δεκέμβρη έκανα dispute και το aliexpress δεν με δικαίωσε. Μετά από χιλιάδες παραγγελίες από aliexpress πλέον σταμάτησα να παραγγέλνω. Η κατάσταση είναι μπάχαλο με τα ΕΛΤΑ (διπλό χρεώνουν τελωνεία κτλ.) 

Screenshot_2022-03-04-08-03-57-75_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

Μήπως να έλεγες και αξία αντικειμένου? π.χ. πάνω από 150 ευρώ ή κάτω?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ath156 said:

Μήπως να έλεγες και αξία αντικειμένου? π.χ. πάνω από 150 ευρώ ή κάτω?

6ευρω έκανε 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ περιμένω ένα παρόμοιο
04/02/2022 13:13 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ
11/02/2022 07:43 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
Δεν βλέπω καμία κίνηση...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Alexander_T said:

Κι εγώ περιμένω ένα παρόμοιο
04/02/2022 13:13 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ
11/02/2022 07:43 -ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
Δεν βλέπω καμία κίνηση...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Τα unregistered δέματα έχουν τελευταία ενημέρωση το ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Μετά απλά το βλέπεις κάποια μέρα στην πόρτα σου. Ο χρόνος διαφέρει ανάλογα το φόρτο εργασίας και την περιοχή. Μπορεί να πάρει και πάνω από μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα unregistered δέματα έχουν τελευταία ενημέρωση το ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
Μετά απλά το βλέπεις κάποια μέρα στην πόρτα σου. Ο χρόνος διαφέρει ανάλογα το φόρτο εργασίας και την περιοχή. Μπορεί να πάρει και πάνω από μήνα. 
Μακάρι να μου έρθει κι ας αργήσει...
Πάντως έχω πάρει παρόμοια δέματα από Ουγγαρία και έχουν ενημέρωση μέχρι και την παραλαβή από το ταχυδρομείο.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Alexander_T said:

Μακάρι να μου έρθει κι ας αργήσει...
Πάντως έχω πάρει παρόμοια δέματα από Ουγγαρία και έχουν ενημέρωση μέχρι και την παραλαβή από το ταχυδρομείο.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 

Έχει να κάνει με την μορφή του tracking number. Αν ξεκινάει με UA είναι unregistered. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με την μορφή του tracking number. Αν ξεκινάει με UA είναι unregistered. 
Κι όμως κοίτα ένα UA......HU
Κι έχω παραλάβει κι άλλα έτσι

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-07-202123:55
ΟΥΓΓΑΡΙΑ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 01-08-202109:48ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 13-08-202108:22Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

Ειδοποίηση 13-08-202108:24Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10 13-08-202113:15Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 16-08-202109:22Κ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ (ΑΘ 42)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ (ΑΘ 42) 16-08-202109:30Κ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ (ΑΘ 42)

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ -ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 20-08-202107:46Κ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ (ΑΘ 42)


Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Nnoutas said:

Έχει να κάνει με την μορφή του tracking number. Αν ξεκινάει με UA είναι unregistered. 

Πράγματι δεν ισχύει αυτό που λες για το UA.....ορίστε και ένα άλλο πρόσφατο παράδειγμα.

Noname.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Alexander_T said:

Κι όμως κοίτα ένα UA......HU
Κι έχω παραλάβει κι άλλα έτσι

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-07-202123:55
ΟΥΓΓΑΡΙΑ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 01-08-202109:48ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 13-08-202108:22Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

Ειδοποίηση 13-08-202108:24Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10 13-08-202113:15Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 16-08-202109:22Κ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ (ΑΘ 42)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ (ΑΘ 42) 16-08-202109:30Κ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ (ΑΘ 42)

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ -ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 20-08-202107:46Κ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ (ΑΘ 42)


Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 

Μήπως σε κάποιο σημείο της διαδρομής πήρε άλλο tracking number; 

5 ώρες πριν, ath156 said:

Πράγματι δεν ισχύει αυτό που λες για το UA.....ορίστε και ένα άλλο πρόσφατο παράδειγμα.

Noname.jpg

Μπορείς να δεις αν σε κάποιο σημείο πήρε άλλο tracking number; Λογικά θα φαίνεται στο parcrlapp Σε όλες τις δικές μου περιπτώσεις με tracking από UA τελευταία ενημέρωση ήταν στο αεροδρόμιο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nnoutas said:

Μπορείς να δεις αν σε κάποιο σημείο πήρε άλλο tracking number; Λογικά θα φαίνεται στο parcrlapp Σε όλες τις δικές μου περιπτώσεις με tracking από UA τελευταία ενημέρωση ήταν στο αεροδρόμιο. 

Όχι δεν φαίνεται να πήρε άλλο tr. Η αλήθεια είναι ότι σε κάποια πράγματι η τελευταία ενημέρωση ήταν το αεροδρόμιο, όμως ποτέ δεν κατάλαβα από τι εξαρτιόταν αυτό....πάντως όχι από το UA...

Ήδη έχω άλλα 3 στο δρόμο, όλα με το Ουγγρικό ταχυδρομείο, τα 2 με UA μπροστά το άλλο με LA.Μέσα σε 1 εβδομάδα ήδη έφθασαν Βουδαπέστη, άντε να δούμε πόσο θα κάνουν να έρθουν εδώ....το ωραίο βέβαια είναι, όπως έχω ξαναπεί, ότι μόλις φθάνουν Ουγγαρία σου έρχεται από το Aliexpress μήνυμα "Your order ****** is in your country" !!!!😁

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ath156 said:

Όχι δεν φαίνεται να πήρε άλλο tr. Η αλήθεια είναι ότι σε κάποια πράγματι η τελευταία ενημέρωση ήταν το αεροδρόμιο, όμως ποτέ δεν κατάλαβα από τι εξαρτιόταν αυτό....πάντως όχι από το UA...

Ήδη έχω άλλα 3 στο δρόμο, όλα με το Ουγγρικό ταχυδρομείο, τα 2 με UA μπροστά το άλλο με LA.Μέσα σε 1 εβδομάδα ήδη έφθασαν Βουδαπέστη, άντε να δούμε πόσο θα κάνουν να έρθουν εδώ....το ωραίο βέβαια είναι, όπως έχω ξαναπεί, ότι μόλις φθάνουν Ουγγαρία σου έρχεται από το Aliexpress μήνυμα "Your order ****** is in your country" !!!!😁

Οκ, δεν μου έχει τύχει ποτέ σε δέμα με UA να το παρακολουθώ μέχρι την παράδοση. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα με τις αποστολές μέσω Ουγγαρίας από το Aliexpress με τις παρατηρήσεις:

Το 1ο δέμα με τράκινγκ LA******HU έχει παραμείνει έτσι μέχρι σήμερα και από τώρα εμφανίζεται με αυτό το τράκινγκ νάμπερ και στο σαιτ των ΕΛΤΑ !!

Αντίθετα αυτό με UA.......HU άλλαξε ενδιάμεσα σε LA*****HU και μόνο με το καινούργιο τράκινγκ εμφανίζεται στα ΕΛΤΑ !!!!

Θα ενημερώσω εάν υπάρξει κάποια διαφοροποίηση στις πληροφορίες μέχρι την τελική παράδοση.

******Και μία σημαντική παρατήρηση******

-   Στο 1ο με LA****HU έχει ως "Origin - Hungary".

-   Στο 2ο έχει ως "Origin - China" και αυτό το βλέπουν τα ΕΛΤΑ μόνο μετά την αλλαγή του τράκινγκ ναμπερ σε επίσης LA*****HU !!!!!! 

Noname.jpg

Noname1.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και το δικό μου πακέτο από Ali μέσω Ουγγαρίας UA....HU από τις 11/2 στο αεροδρόμιο, χθες προς παράδοση και σήμερα πήγα ταχυδρομείο και παρέλαβα.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...