Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, geoponer said:

Έχω πολύ καιρό να παραγγείλω από κινεζομάγαζα και θα ήθελα τη βοήθειά σας: 

Αν παραγγείλω κάτι από Ευρωπαϊκή αποθήκη του Aliexpress (Ισπανία, Τσεχία, Γαλλία κλπ.), με κόστος περίπου €30, θα πληρώσω κάτι επιπλέον στο τελωνείο;

Γενικά είναι πιο ασφαλές να παραγγείλω από Ευρωπαϊκή αποθήκη (από άποψη κόστους και χρόνου παράδοσης) σε σχέση με αποστολή από Κίνα;

Δεν πληρώνεις κάτι εξτρα από ευρωπαϊκή αποθήκη. Σίγουρα η αποστολή από Ευρώπη θα έρθει πιο γρήγορα. Απο αλι τους τελευταίους μήνες σε αγορές από Κίνα παραλαμβάνω σε ένα μήνα. Από Κίνα, αν επιλέξεις μέθοδο αποστολής aliexpress standard shipping και aliexpress saver shipping δεν θα πληρώσεις τίποτα έξτρα εδώ. Το κόστος και αν αξίζει θα το κρίνεις εσύ συγκρίνοντας αντίστοιχο προϊόν από Κίνα και ευρωπαϊκή αποθήκη. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

22 ώρες πριν, Nnoutas said:

Δεν πληρώνεις κάτι εξτρα από ευρωπαϊκή αποθήκη. Σίγουρα η αποστολή από Ευρώπη θα έρθει πιο γρήγορα. Απο αλι τους τελευταίους μήνες σε αγορές από Κίνα παραλαμβάνω σε ένα μήνα. Από Κίνα, αν επιλέξεις μέθοδο αποστολής aliexpress standard shipping και aliexpress saver shipping δεν θα πληρώσεις τίποτα έξτρα εδώ. Το κόστος και αν αξίζει θα το κρίνεις εσύ συγκρίνοντας αντίστοιχο προϊόν από Κίνα και ευρωπαϊκή αποθήκη. 

Αγορες black friday Mε μέθοδο αποστολής aliexpress standard shipping (με ενημερωση μεχρι την παραλαβη) εκανε 50 ημερες

Αγορα Δεκεμβριο Με aliexpress saver shipping(ενημερωση μεχρι να φτασει Ελλαδα) εκανε 60 ημερες 

Κι οι δυο αποστολες Χωρις τελωνειο.

Παντος εχουν ανεβει τα μεταφορικα αρκετα κι ο χρονος παραδοσης επισης .

Στο best price και στο skroutz  βρηκα κινητα και θηκες κινητων πιo φθηνες απο το alliexpess (μαζι με τα μεταφορικα) .Δεν αξιζει σε καπια πραγματα η αγορα τους απο εκει πλεον.

Δεν αξιζει τον κοπο 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Επανέρχομαι με feedback από αγορά Banggood.....

Με μέθοδο αποστολής Banggood express το δεματάκι έφτασε μέσω Bpost international & ΕΛΤΑ (κανονικό ταχυδρομείο με όλες του τις παθογένειες). Το κόστος ήταν μικρό (γύρω στα 11€ σύνολο) και δεν υπήρξε καμία παρέμβαση.....

Χρόνος παράδοσης (ημερομηνία παραγγελίας - ημερ. άφιξης στο ταχυδρομείο) 17 ημέρες. Και λέω άφιξης στο ταχυδρομείο, γιατί ο ταχυδρόμος μου το έφερε μετά από 1 εβδομάδα και ύστερα από 2-3 τηλεφωνήματα....

 

Στην ίδια παραγγελία είχα βάλει και κάτι άλλο, που έφυγε από άλλο εσωτερικό μαγαζί του BG. Αυτό είναι με Priority Direct Mail και μόλις έφτασε Αθήνα. Επειδή και αυτό είναι με Bpost international, υποθέτω ότι τελικά δεν παίζει ρόλο η επιλογή της αποστολής από εμάς, αλλά με ποιον αποστολέα θα στείλει τελικά το μαγαζί... Θα έχει ενημέρωση και για αυτό, όταν φτάσει. (Έχουςν περίπου 8 ημέρες διαφορά αν και παραγγέλθηκαν ταυτόχρονα. Έχω την εντύπωση ότι άργησε να συσκευαστεί και αποσταλέι λόγω διαφορετικής αποθήκης στην Κίνα.... Δεν πειράζει όμως αυτό....)

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, powerup said:

Αγορες black friday Mε μέθοδο αποστολής aliexpress standard shipping (με ενημερωση μεχρι την παραλαβη) εκανε 50 ημερες

Αγορα Δεκεμβριο Με aliexpress saver shipping(ενημερωση μεχρι να φτασει Ελλαδα) εκανε 60 ημερες 

Κι οι δυο αποστολες Χωρις τελωνειο.

Παντος εχουν ανεβει τα μεταφορικα αρκετα κι ο χρονος παραδοσης επισης .

Στο best price και στο skroutz  βρηκα κινητα και θηκες κινητων πιo φθηνες απο το alliexpess (μαζι με τα μεταφορικα) .Δεν αξιζει σε καπια πραγματα η αγορα τους απο εκει πλεον.

Δεν αξιζει τον κοπο 

 

Ναι πολλά προϊόντα τεχνολογίας τα βρίσκεις σε ελληνικά μαγαζιά σχεδόν ίδια τιμή. Για πολλά πράγματα όμως αξίζει ακόμη. 

1 hour ago, thabull said:

Καλησπέρα σε όλους

Επανέρχομαι με feedback από αγορά Banggood.....

Με μέθοδο αποστολής Banggood express το δεματάκι έφτασε μέσω Bpost international & ΕΛΤΑ (κανονικό ταχυδρομείο με όλες του τις παθογένειες). Το κόστος ήταν μικρό (γύρω στα 11€ σύνολο) και δεν υπήρξε καμία παρέμβαση.....

Χρόνος παράδοσης (ημερομηνία παραγγελίας - ημερ. άφιξης στο ταχυδρομείο) 17 ημέρες. Και λέω άφιξης στο ταχυδρομείο, γιατί ο ταχυδρόμος μου το έφερε μετά από 1 εβδομάδα και ύστερα από 2-3 τηλεφωνήματα....

 

Στην ίδια παραγγελία είχα βάλει και κάτι άλλο, που έφυγε από άλλο εσωτερικό μαγαζί του BG. Αυτό είναι με Priority Direct Mail και μόλις έφτασε Αθήνα. Επειδή και αυτό είναι με Bpost international, υποθέτω ότι τελικά δεν παίζει ρόλο η επιλογή της αποστολής από εμάς, αλλά με ποιον αποστολέα θα στείλει τελικά το μαγαζί... Θα έχει ενημέρωση και για αυτό, όταν φτάσει. (Έχουςν περίπου 8 ημέρες διαφορά αν και παραγγέλθηκαν ταυτόχρονα. Έχω την εντύπωση ότι άργησε να συσκευαστεί και αποσταλέι λόγω διαφορετικής αποθήκης στην Κίνα.... Δεν πειράζει όμως αυτό....)

Ενημέρωσε μας αν θες για την εξέλιξη του δεύτερου δέματος που έρχεται με Priority Direct Mail γιατί πλέον αυτή η μέθοδος αποστολής, νομίζω δεν είναι στις ασφαλής για την αποφυγή τελωνείου. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, οδικώς από Γερμανία πόσες μέρες κάνει; με dhl paket έρχεται ελτα εδώ.να ξέρω να αρχίσουν να μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά μου

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, vrwmiaris said:

Να ρωτήσω, οδικώς από Γερμανία πόσες μέρες κάνει; με dhl paket έρχεται ελτα εδώ.να ξέρω να αρχίσουν να μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά μου

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Συνήθως 5 μέρες από feucht για να εμφανιστεί Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τι φάγαμε το πιστόλι δηλαδή

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Nnoutas said:

Ενημέρωσε μας αν θες για την εξέλιξη του δεύτερου δέματος που έρχεται με Priority Direct Mail γιατί πλέον αυτή η μέθοδος αποστολής, νομίζω δεν είναι στις ασφαλής για την αποφυγή τελωνείου. 

Θα το κάνω (ούτως ή άλλως). Δεν ξέρω βέβαια αν παίξει ρόλο ότι το κόστος είναι 7€ (κάπου εκεί....)

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγγείλει κανείς τώρα τελευταία από Aliexpress και να του έχει γράψει ότι θα φύγει η παραγγελία μετά τις 18 του μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να δει λίγο τι έχει παιχτεί εδώ;
Δεν το έχω ξαναδεί ποτέ. Τετραγωνική αποστολή;
Έχει τέτοιο κατεβατό που με screenshots δεν θα βγάλουμε άκρη.

https://parcelsapp.com/en/tracking/CK007066222NL

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Teo010 said:

Έχει παραγγείλει κανείς τώρα τελευταία από Aliexpress και να του έχει γράψει ότι θα φύγει η παραγγελία μετά τις 18 του μήνα;

Λογικά δεν το έχουν σε στοκ ακόμη γι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι Κινέζοι αυτό το διάστημα γιορτάζουν την δική τους πρωτοχρονιά;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Nnoutas said:

Λογικά δεν το έχουν σε στοκ ακόμη γι αυτό. 

Μαλλον ειναι ακομα διακοπες γιατι μου το εγραψε σσε 2 προιοντα και ψαρωσα

47 minutes ago, terkos2 said:

Μήπως οι Κινέζοι αυτό το διάστημα γιορτάζουν την δική τους πρωτοχρονιά;

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2022 at 11:05 ΜΜ, thabull said:

Καλησπέρα σε όλους

Επανέρχομαι με feedback από αγορά Banggood.....

Με μέθοδο αποστολής Banggood express το δεματάκι έφτασε μέσω Bpost international & ΕΛΤΑ (κανονικό ταχυδρομείο με όλες του τις παθογένειες). Το κόστος ήταν μικρό (γύρω στα 11€ σύνολο) και δεν υπήρξε καμία παρέμβαση.....

Χρόνος παράδοσης (ημερομηνία παραγγελίας - ημερ. άφιξης στο ταχυδρομείο) 17 ημέρες. Και λέω άφιξης στο ταχυδρομείο, γιατί ο ταχυδρόμος μου το έφερε μετά από 1 εβδομάδα και ύστερα από 2-3 τηλεφωνήματα....

 

Στην ίδια παραγγελία είχα βάλει και κάτι άλλο, που έφυγε από άλλο εσωτερικό μαγαζί του BG. Αυτό είναι με Priority Direct Mail και μόλις έφτασε Αθήνα. Επειδή και αυτό είναι με Bpost international, υποθέτω ότι τελικά δεν παίζει ρόλο η επιλογή της αποστολής από εμάς, αλλά με ποιον αποστολέα θα στείλει τελικά το μαγαζί... Θα έχει ενημέρωση και για αυτό, όταν φτάσει. (Έχουςν περίπου 8 ημέρες διαφορά αν και παραγγέλθηκαν ταυτόχρονα. Έχω την εντύπωση ότι άργησε να συσκευαστεί και αποσταλέι λόγω διαφορετικής αποθήκης στην Κίνα.... Δεν πειράζει όμως αυτό....)

Έκανα παραγγελία από banggood μικρό δέμα, Belgium post, στο tracking number, μου βγάζει από τις 28 Ιανουαρίου shipment ready for transport...

Κάνει τόσο πολύ για να φύγει από Κίνα ή δεν λειτουργεί το tracking number εκτός Κίνας?

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zacharis said:

Έκανα παραγγελία από banggood μικρό δέμα, Belgium post, στο tracking number, μου βγάζει από τις 28 Ιανουαρίου shipment ready for transport...

Κάνει τόσο πολύ για να φύγει από Κίνα ή δεν λειτουργεί το tracking number εκτός Κίνας?

Οι Κινεζοι δεν δούλευαν τις προηγούμενες ημέρες λόγω της πρωτοχρονιάς τους. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2022 at 10:25 ΜΜ, AccelDrag said:

Μπορεί κάποιος να δει λίγο τι έχει παιχτεί εδώ;
Δεν το έχω ξαναδεί ποτέ. Τετραγωνική αποστολή;
Έχει τέτοιο κατεβατό που με screenshots δεν θα βγάλουμε άκρη.

https://parcelsapp.com/en/tracking/CK007066222NL

"Τετραγωνική" γιατί? 3 είναι οι μεταφορείς....

Από ότι φαίνεται παίρνεις ενημερώσεις από την Ciainiao ακόμη και όταν έφυγε από τα "χέρια" τους....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Nnoutas said:

Οι Κινεζοι δεν δούλευαν τις προηγούμενες ημέρες λόγω της πρωτοχρονιάς τους. 

Γνωρίζουμε εάν με Belgium post που συνεργάζεται το banggod λειτουργεί το tracking number εκτός Κίνας? Δεν ήξερα ότι είχαν αργία... Πάντως τόσες ημέρες στην Κίνα, shipment ready for transport δεν μου έχει συμβεί ξανά...είμαι περίεργος πότε θα ξεκολλήσει

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, zacharis said:

Γνωρίζουμε εάν με Belgium post που συνεργάζεται το banggod λειτουργεί το tracking number εκτός Κίνας? Δεν ήξερα ότι είχαν αργία... Πάντως τόσες ημέρες στην Κίνα, shipment ready for transport δεν μου έχει συμβεί ξανά...είμαι περίεργος πότε θα ξεκολλήσει

Ναι δουλεύει. Εγώ τα παρακολουθώ από το Parcelapp 

Link to comment
Share on other sites

"Τετραγωνική" γιατί? 3 είναι οι μεταφορείς....
Από ότι φαίνεται παίρνεις ενημερώσεις από την Ciainiao ακόμη και όταν έφυγε από τα "χέρια" τους....
Ένας δεν είναι ο σταθμός κανονικά; Αυτό πήγε Marasevic και Λιέγη.
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, zacharis said:

Γνωρίζουμε εάν με Belgium post που συνεργάζεται το banggod λειτουργεί το tracking number εκτός Κίνας? Δεν ήξερα ότι είχαν αργία... Πάντως τόσες ημέρες στην Κίνα, shipment ready for transport δεν μου έχει συμβεί ξανά...είμαι περίεργος πότε θα ξεκολλήσει

Δουλεύει κανονικότατα. Στο pc το παρακολουθώ με διάφορα (το parcelapp) κάνει δουλειά, ενώ στο κινητό αν και και εκεί έχω το parcels βασίζομαι περισσότερο στο TrackChecker (από το οποίο δεν είχα ποτέ πρόβλημα με καμία αποστολή....)

 

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει αλλάξει αριθμό παρακολούθησης και υποτίθεται θα το παραδώσει τα ελτα, πως μπορώ να βγάλω άκρη με το ν νέο νούμερο;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Και για να επαναλάβω ότι για ορισμένα πράγματα εξακολουθεί να συμφέρει πολύ η αγορά τους από Κίνα.....(κυρίως μικρής αξίας)..

- Παραγγελία στις 14/1/22 από aliexpress (Κίνα) τζαμάκι προστασίας κινητού (tempered glass) συνολικού κόστους (με VAT) 1,35 ευρώ. Εδώ θα μου κόστιζε 8-10 ευρώ.

- Το παρέλαβα σήμερα από το Ταχυδρομείο 14/2/22 (είχε έρθει χαρτί ειδοποίησης από τον ταχυδρόμο)

- Υπήρχε λεπτομερές tracking από την 1η έως την τελευταία μετακίνησή του !! Το μόνο θεματάκι είναι ότι δεν το έφερε ο ταχυδρόμος, προφανώς επειδή είχε έναν ελάχιστο όγκο, λόγω της συσκευασίας για προστασία με φελιζόλ.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Άρα να υποθέσω ότι εδώ δούλεψε σωστά η διαδικασία και δε σε χρέωσαν τίποτα... κερατιάτικα (π.χ. τα γνωστά €2.5 που σε κάποιες περιτπώσεις που έχουν αναφερθεί εδώ φαίνεται να χρέωσαν αυθαίρετα τα ΕΛΤΑ), παρά μόνο το ΦΠΑ που κατέβαλλες απευθείας στο ali, έτσι;
Όταν συμβαίνει αυτό, τότε όντως εξακολουθούν να συμφέρουν κάποιες αγορές.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, w2o4ts said:

Άρα να υποθέσω ότι εδώ δούλεψε σωστά η διαδικασία και δε σε χρέωσαν τίποτα... κερατιάτικα (π.χ. τα γνωστά €2.5 που σε κάποιες περιτπώσεις που έχουν αναφερθεί εδώ φαίνεται να χρέωσαν αυθαίρετα τα ΕΛΤΑ), παρά μόνο το ΦΠΑ που κατέβαλλες απευθείας στο ali, έτσι;
Όταν συμβαίνει αυτό, τότε όντως εξακολουθούν να συμφέρουν κάποιες αγορές.

Φυσικά απολύτως καμία έξτρα χρέωση (στο aliexpress γράφει από την αρχή δίπλα στην τιμή ότι περιλαμβάνει VAT). Γενικά σε ότι έχω παραγγείλει από aliexpress από Ιούλιο 2021 και μετά (15+ δεματάκια) δεν είχα κανένα πρόβλημα....δεν ξέρω εάν έπαιξε ρόλο και το ότι δεν διαλέγω τον απολύτως φθηνότερο πωλητή, αλλά αυτόν με καλή τιμή και ταυτόχρονα μεγάλο αριθμό πωλήσεων (άρα υποθέτω πιο οργανωμένο και έμπειρο), με καλές κριτικές κλπ

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, ath156 said:

Φυσικά απολύτως καμία έξτρα χρέωση (στο aliexpress γράφει από την αρχή δίπλα στην τιμή ότι περιλαμβάνει VAT). Γενικά σε ότι έχω παραγγείλει από aliexpress από Ιούλιο 2021 και μετά (15+ δεματάκια) δεν είχα κανένα πρόβλημα....δεν ξέρω εάν έπαιξε ρόλο και το ότι δεν διαλέγω τον απολύτως φθηνότερο πωλητή, αλλά αυτόν με καλή τιμή και ταυτόχρονα μεγάλο αριθμό πωλήσεων (άρα υποθέτω πιο οργανωμένο και έμπειρο), με καλές κριτικές κλπ

Σημασία έχει η μέθοδος αποστολής, με standard και saver ο εκτελωνισμός γίνεται στην Ουγγαρία οπότε εδώ δεν έχουν καμία δουλειά να εκτελωνίσουν ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...