Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα αρκετά δεματάκια με ΕΛΤΑ (Και από  Banggood) από  3 έως  8€  περίπου και σε όλα μπήκε το 2,5 άρι +  το ΦΠΑ (εκτός από ένα που μπήκε μόνο το 2,5 άρι). Σε κανένα δεν μου έκαναν refund το 2,5άρι. Μόνο το ΦΠΑ. Εννοείται όλα είχαν πληρωθεί την στιγμή της αγοράς. Έκανα μια ενημέρωση στην ΕΕΤΤ και στον συνήγορο του καταναλωτή για διπλή πληρωμή ΦΠΑ, αλλά δεν σας λέω πού με έγραψαν.  Ίσως αν το κάνουν πολλοί να γινόταν κάτι... 😞

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο σκοπός ήταν να σταματήσουν ή να μειωθούν οι αγορές από το εξωτερικό αυτό που ήθελαν το πέτυχαν. δεν πρόκειται να βρείτε άκρη μην ταλαιπωρείστε άδικα Ειδικά με τα ΕΛΤΑ ταλαιπωρούμε τώρα από το Σεπτέμβριο για μία αποζημίωση για δέμα που εχασαν.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό έκανα ας πρόσεχαν οι Κινέζοι, να έγραφαν ότι έπρεπε στους φακέλους. Δε μπορούμε να βασιστούμε στην τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός ήταν πανευρωπαικός (ΕΕ) και είχε στόχο να μειωθεί ο αθέμιτος ανταγωνισμός με όσους πουλούσαν νομότυπα, ήταν εγκατεστημένοι σε χώρα της ΕΕ και επιβαρύνονταν με ΦΠΑ. Άρα να επιβαρύνονται με τον ίδιο ΦΠΑ, στη χώρα κατανάλωσης του προιόντος, από όπου και να πωλούνταν τα προιόντα. Σωστός στόχος στη βάση του, όμως μετά άρχισαν τα προβλήματα.

Προσωπικά πλέον παίρνω μόνο από Banggood (ποτέ δεν είχα πρόβλημα - χρόνος dt για αποστολή από Κίνα - ακόμα και στο τελευταίο στικάκι wifi 10 ευρώ που ήρθε με κούριερ) ή από Αλι. Απλά από το Αλι επιλέγω πάντα όχι το απολύτως φθηνότερο, αλλά τον πωλητή που έχει πολύ καλή τιμή, πολλές αποστολές του ίδιου προιόντος, πολλές αποστολές γενικά και ακολούθους καθώς και rating καλό. Ένας τέτοιος έμπειρος πωλητής/μαγαζί πιστεύω δυσκολότερα θα κάνει λάθος με το IOSS. Δεν ξέρω εάν αυτή η πρακτική με "έσωσε" τουλάχιστον μέχρι σήμερα...

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ath156 said:

Ο σκοπός ήταν πανευρωπαικός (ΕΕ) και είχε στόχο να μειωθεί ο αθέμιτος ανταγωνισμός με όσους πουλούσαν νομότυπα, ήταν εγκατεστημένοι σε χώρα της ΕΕ και επιβαρύνονταν με ΦΠΑ. Άρα να επιβαρύνονται με τον ίδιο ΦΠΑ, στη χώρα κατανάλωσης του προιόντος, από όπου και να πωλούνταν τα προιόντα. Σωστός στόχος στη βάση του, όμως μετά άρχισαν τα προβλήματα.

Προσωπικά πλέον παίρνω μόνο από Banggood (ποτέ δεν είχα πρόβλημα - χρόνος dt για αποστολή από Κίνα - ακόμα και στο τελευταίο στικάκι wifi 10 ευρώ που ήρθε με κούριερ) ή από Αλι. Απλά από το Αλι επιλέγω πάντα όχι το απολύτως φθηνότερο, αλλά τον πωλητή που έχει πολύ καλή τιμή, πολλές αποστολές του ίδιου προιόντος, πολλές αποστολές γενικά και ακολούθους καθώς και rating καλό. Ένας τέτοιος έμπειρος πωλητής/μαγαζί πιστεύω δυσκολότερα θα κάνει λάθος με το IOSS. Δεν ξέρω εάν αυτή η πρακτική με "έσωσε" τουλάχιστον μέχρι σήμερα...

Συμφωνώ Για το Banggood αλλά δυστυχώς έχει γίνει πανάκριβο Αν κοιτάξεις και το συγκρίνεις με Αλί εξπρές ή οτιδήποτε άλλο είναι η μέρα με τη νύχτα ποντάρουν ότι αυτός που φοβάται θα τα πληρώσει και τελείωσε

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, varajohn said:

Συμφωνώ Για το Banggood αλλά δυστυχώς έχει γίνει πανάκριβο Αν κοιτάξεις και το συγκρίνεις με Αλί εξπρές ή οτιδήποτε άλλο είναι η μέρα με τη νύχτα ποντάρουν ότι αυτός που φοβάται θα τα πληρώσει και τελείωσε

Όχι σε όλα. Άσε που σε κάποια είδη κάνει και "παιχνίδια" με τις τιμές ανά εβδομάδα (όπως σχεδόν όλα τα μαγαζιά). Πάντως το στικάκι που πήρα από Banggood (και με εξαργύρωση πόντων βέβαια) μου βγήκε πιο φθηνό από Αλι και ήρθε και με κούριερ σε dt χρόνο.....το υπολογίζεις και αυτό εάν βιάζεσαι.......

Το τζαμάκι tempered glass που παρήγγειλα από  aliexpress κοστίζει κάτω από 2 ευρώ, ενώ εδώ μου το δίνουν από 8 έως 10 ευρώ....άρα και τα 2,50 ευρώ να μπουν δεν βγαίνεις χαμένος.....θα μου τη σπάσει βέβαια πολύ εάν συμβεί κάτι τέτοιο και ίσως να το ξανασκεφθώ για κάποιο άλλο είδος με τόσο μικρή αξία ή διαφορά από εδώ...

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. 

 

Είχα καιρό να κάνω αγορά απο banggood και παρήγγειλα μια σκούπα stick απο warehouse Τσεχίας. Μου έχουν δώσει ενα tracking number που αποτελείται απο 14 αριθμους. Γνωρίζει κανείς σε ποιο site μπορω να το κάνω track; 

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Sam_GR said:

Καλημέρα σε όλους. 

 

Είχα καιρό να κάνω αγορά απο banggood και παρήγγειλα μια σκούπα stick απο warehouse Τσεχίας. Μου έχουν δώσει ενα tracking number που αποτελείται απο 14 αριθμους. Γνωρίζει κανείς σε ποιο site μπορω να το κάνω track; 

www.flytexpress.com

parcelsapp.com

Δοκίμασε τα 2 παραπάνω (νομίζω το 1ο ήταν). Ίσως να πρέπει να περάσουν 2-4 ημέρες πριν εμφανισθούν.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κάνει παραγγελία απο Τσεχικη αποθήκη και αυτο λεει οτι έρχεται απο Κίνα. 

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sam_GR said:

Εγω εχω κάνει παραγγελία απο Τσεχικη αποθήκη και αυτο λεει οτι έρχεται απο Κίνα. 

Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Πιθανόν να έρχεται από Κίνα με 1ο σταθμό Τσεχία? Το αποτέλεσμα μετράει !!!

Και όπως έχω ξαναπεί δεν υπάρχει πλέον η έννοια της "ενδοκοινοτικής παράδοσης". Σε περίπτωση που είναι άνω των 150 ευρώ έτσι και αλλιώς έχει ειδική διαδικασία κανονικά.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμη και απο Ευρώπη πάνω απο 150 ευρώ έχει άλλη διαδικασία;

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sam_GR said:

Δηλαδή ακόμη και απο Ευρώπη πάνω απο 150 ευρώ έχει άλλη διαδικασία;

Ριξε μια ματιά εδώ:

* Δεν έχω παραγγείλει τέτοιας αξίας αντικείμενο, άρα δεν ξέρω εάν το Banggood έχει κάποια "πατέντα" για αυτά....δεν ξέρω με τι όρους το παρήγγειλες....όταν τελειώσει το θέμα ενημερώνεις εάν θες εδώ προς πληροφόρηση και των υπολοίπων μελών....

https://www.aade.gr/oss-el

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Sam_GR said:

Δηλαδή ακόμη και απο Ευρώπη πάνω απο 150 ευρώ έχει άλλη διαδικασία;

Μην ανησυχείς. Το banggood έχει μεθόδους αποστολής (ακόμη και απο Κινα) που έρχονται χωρίς τελωνείο και αρκετά γρήγορα (15-25μερες)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nnoutas said:

Μην ανησυχείς. Το banggood έχει μεθόδους αποστολής (ακόμη και απο Κινα) που έρχονται χωρίς τελωνείο και αρκετά γρήγορα (15-25μερες)

Κάτι τέτοιο "υποψιάζομαι" και εγώ, παρόλο που δεν το έχω χρησιμοποιήσει για μεγάλες αξίες.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Κάτι τέτοιο "υποψιάζομαι" και εγώ, παρόλο που δεν το έχω χρησιμοποιήσει για μεγάλες αξίες.

Προχώρα άφοβα. Χρόνια τώρα παραγγέλνω, (από 10€-500€) χωρίς πρόβλημα. Επέλεξε banggood express ή EU Priority Line 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα 

Εκανα 2 αγορες απο aly express 28/11  κι 9/12

Η 1η (που ηταν 2 παραγγελιες σε ενα  δεμα ) με aliexpress standar shipping την παρελαβα 20/1(τυπος tr.  number LA........HU) χωρις τελωνειο κι ενημερωση μεχρι την παραλαβη.

Η 2η παραγγελια (τυπος tr number UA...........HU) ειναι με aliexpress standar shipping απο 10/1 Arrive at local delivery office  κι δεν εχει αλλη ενημερωση .

Στα ελτα μου ειπαν οτι δεν θα εχει αλλη ενημερωση γιατι ειναι απλο κι δεν μπηκε ακομη τελωνειο λογο φορτου κανει απο 10-20 μερες για να μπει .

α) οντως ειναι απλη αποστολη ua....hu ?

b)δεν θα εχω ενημερωση ?

c) θα με ειδοποιησουν αν υπαρχει χρεωση ( αν κι εγραφε inclut vat στην παραγγελια) ?

 

Edited by powerup
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, powerup said:

Καλημερα 

Εκανα 2 αγορες απο aly express 28/11  κι 9/12

Η 1η (που ηταν 2 παραγγελιες σε ενα  δεμα ) με aliexpress standar shipping την παρελαβα 20/1(τυπος tr.  number LA........HU) χωρις τελωνειο κι ενημερωση μεχρι την παραλαβη.

Η 2η παραγγελια (τυπος tr number UA...........HU) ειναι με aliexpress standar shipping απο 10/1 Arrive at local delivery office  κι δεν εχει αλλη ενημερωση .

Στα ελτα μου ειπαν οτι δεν θα εχει αλλη ενημερωση γιατι ειναι απλο κι δεν μπηκε ακομη τελωνειο λογο φορτου κανει απο 10-20 μερες για να μπει .

α) οντως ειναι απλη αποστολη ua....hu ?

b)δεν θα εχω ενημερωση ?

c) θα με ειδοποιησουν αν υπαρχει χρεωση ( αν κι εγραφε inclut vat στην παραγγελια) ?

 

Πολύ πιθανό την επόμενη εβδομάδα θα παραλάβεις. Άλλη ενημέρωση δεν θα έχεις. Αν δεις το τρακινγκ στο parcelsapp θα δεις ότι έχει γίνει εκτελωνισμός στην Ουγγαρία οπότε δεν πληρώνεις κάτι επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι και στη δεύτερη παραγγελία επέλεξες AliExpress Standard Shipping;;; Αυτή η μέθοδος πάντα παρέχει κανονικό tracking number, δηλαδή παρακολούθηση μέχρι και την παράδοση.

Το U μπροστά από τον κωδικό σημαίνει untracking και παρέχει παρακολούθηση μόνο εντός Κίνας και μέχρι να φτάσει στη χώρα προορισμού.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, powerup said:

Καλημερα 

Εκανα 2 αγορες απο aly express 28/11  κι 9/12

Η 1η (που ηταν 2 παραγγελιες σε ενα  δεμα ) με aliexpress standar shipping την παρελαβα 20/1(τυπος tr.  number LA........HU) χωρις τελωνειο κι ενημερωση μεχρι την παραλαβη.

Η 2η παραγγελια (τυπος tr number UA...........HU) ειναι με aliexpress standar shipping απο 10/1 Arrive at local delivery office  κι δεν εχει αλλη ενημερωση .

Στα ελτα μου ειπαν οτι δεν θα εχει αλλη ενημερωση γιατι ειναι απλο κι δεν μπηκε ακομη τελωνειο λογο φορτου κανει απο 10-20 μερες για να μπει .

α) οντως ειναι απλη αποστολη ua....hu ?

b)δεν θα εχω ενημερωση ?

c) θα με ειδοποιησουν αν υπαρχει χρεωση ( αν κι εγραφε inclut vat στην παραγγελια) ?

 

Λογικά η δεύτερη παραγγελία σου είναι με saver shipping και έχει ενημέρωση μέχρι να φτάσει Ελλάδα. Από εκεί και πέρα τα ελτα το διαχειρίζεται σαν απλό. Κάποια στιγμή θα το δεις στην πόρτα σου. Δεν υπάρχει θέμα τελωνείου ούτε με αυτή τη μέθοδο. Και επιτέλους σταματήστε να ρωτάτε για τέτοια θέματα τους υπαλλήλους των ελτά γιατί δεν έχουν ιδέα που βρίσκονται τα δέματα σας και τους εκθέτετε κάθε φορά εδώ 😄

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά η ενημέρωση από το Aliexpress "Order 81**************** is in your country!" σημαίνει απλά ότι το δέμα σου είναι στη Βουδαπέστη "Arrived Budapest"😂

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αγορα πρωτη φορα απο AliExpress
Order time: 02:08 Jan. 08 2022
Tracking number : EV150*********DE
Tracking information is temporarily unavailable

Τι μπορει να συμβαινει και δεν εχει ερθει ακομα απο Γερμανια
Με προβληματιζει οτι στο συστημα ακοαμ δεν εχει μπει καμια αναφορα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, coftaras said:

Αγορα πρωτη φορα απο AliExpress
Order time: 02:08 Jan. 08 2022
Tracking number : EV150*********DE
Tracking information is temporarily unavailable

Τι μπορει να συμβαινει και δεν εχει ερθει ακομα απο Γερμανια
Με προβληματιζει οτι στο συστημα ακοαμ δεν εχει μπει καμια αναφορα

Δοκίμασε parcelapp

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nnoutas said:

Δοκίμασε parcelapp

Δυστυχως 
No information about your package. We've checked all relevant couriers for «GR». If the country is not correct, please select the destination country below.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, coftaras said:

Δυστυχως 
No information about your package. We've checked all relevant couriers for «GR». If the country is not correct, please select the destination country below.

Ήταν από Γερμανική αποθήκη; Για τί ποσό μιλάμε; Δοκίμασε και στην DHL Paket

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nnoutas said:

Ήταν από Γερμανική αποθήκη; Για τί ποσό μιλάμε; Δοκίμασε και στην DHL Paket

πολυ μικρο 6 ευρω περιπου..Για πρωτη φορα ηθελα κατι φθηνο να παρω να δω τι γινετε και με τα υπολοιπα κοστη και τον χρονο παραδοσης

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...