Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 ώρες πριν, w2o4ts said:

Το κακό φαίνεται να είναι, απ' ό,τι έχω καταλάβει από τα posts που διαβάζω στις προηγούμενες σελίδες εδώ, ότι τα ΕΛΤΑ φαίνεται να χρεώνουν το 2.5άρι σε όλα τα δέματα που διαχειρίζονται, ακόμα και αυτά για τα οποία έχει ήδη καταβληθεί ο ΦΠΑ(!)

Αν είναι όντως έτσι (ελπίζω, είναι αλήθεια, να έχω καταλάβει λάθος και να μη συμβαίνει κάτι τέτοιο!), τότε αυτό γίνεται εντελώς αυθαίρετα από μέρους τους και κατά παράβαση των σχετικών οδηγιών που έχουν εκδοθεί για το θέμα. Εκεί δε, δεν υπάρχει περίπτωση αποζημίωσης από τον πωλητή ή την πλατφόρμα (eBay, Ali), καθώς πολύ απλά δεν είναι δικό τους το φταίξιμο...

Αν όντως συνέβη / συνεχίζει να συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε η μόνη ελπίδα είναι η παρέμβαση κάποιας ανώτερης / ελεγκτικής αρχής, όπως η ΑΑΔΕ, ή το Υπ. Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

Δεν ξέρω όμως τι γίνεται πλέον, καθώς εδώ και κάποιον καιρό το νήμα εδώ κινείται ελάχιστα, ενώ ούτε και ο ίδιος (ούτε και φίλοι / γνωστοί μου επίσης) έχει τύχει να κάνουμε αγορές από τέτοιες μεριές τους τελευταίους μήνες.
Έχει μήπως κανείς καμιά πρσ́φατη σχετική εμπειρία...;

Τα ελτά χρεώνουν φπα και έξοδα σε δέματα που δεν έχει ενημερωθεί, από τον πωλητή, το σύστημα. Στην περίπτωση αυτή δεν μπορούν να γνωρίζουν ότι έχει πληρωθεί ο Φπα. Δεν κάνουν κάτι αυθαίρετα. Το ali (από το οποίο έχω πάρει δεκάδες παραγγελίες μετά τις αλλαγές του καλοκαιριού) έχει βάλει στην πλατφόρμα του μεθόδους αποστολής όπου το σύστημα ενημερώνεται από το ali και δεν εξαρτάται από τον εκάστοτε πωλητή. Αυτές οι αποστολές έρχονται μέσω Ουγγαρίας, ή Βελγίου, ή Ολλανδίας (τελευταία) και εδω δεν περνάνε καθόλου τελωνείο εδώ, καθώς φαίνεται στο σύστημα ότι έρχονται με πληρωμένο φπα. 

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, Nnoutas said:

Τα ελτά χρεώνουν φπα και έξοδα σε δέματα που δεν έχει ενημερωθεί, από τον πωλητή, το σύστημα. Στην περίπτωση αυτή δεν μπορούν να γνωρίζουν ότι έχει πληρωθεί ο Φπα. Δεν κάνουν κάτι αυθαίρετα. Το ali (από το οποίο έχω πάρει δεκάδες παραγγελίες μετά τις αλλαγές του καλοκαιριού) έχει βάλει στην πλατφόρμα του μεθόδους αποστολής όπου το σύστημα ενημερώνεται από το ali και δεν εξαρτάται από τον εκάστοτε πωλητή. Αυτές οι αποστολές έρχονται μέσω Ουγγαρίας, ή Βελγίου, ή Ολλανδίας (τελευταία) και εδω δεν περνάνε καθόλου τελωνείο εδώ, καθώς φαίνεται στο σύστημα ότι έρχονται με πληρωμένο φπα. 

Δεν περνάνε γιατί έχουν ήδη περάσει στην Ουγγαρία ή στο Βέλγιο. Αν αγοράσεις κάτι με μέθοδο αποστολής την φθηνή cainiao νομίζω λέγεται τότε ο εκτελωνισμός δεν γίνεται σε Ουγγαρία ή Βέλγιο και μπορεί να ξανά πληρώσεις στην Ελλάδα το ΦΠΑ ακόμη και αν τον έχεις ήδη πληρώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν σε περιπτώσεις (από προηγούμενες σελίδες εδώ και στο διπλανό θέμα περί τελωνείων) όπου τα ΕΛΤΑ δε χρέωσαν μεν ΦΠΑ (ορθώς, γιατί είχε πράγματι προπληρωθεί), αλλά φαίνεται να χρέωσαν τα €2.5.
Μακάρι να ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις και να κόπηκε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, leo06 said:

Δεν περνάνε γιατί έχουν ήδη περάσει στην Ουγγαρία ή στο Βέλγιο. Αν αγοράσεις κάτι με μέθοδο αποστολής την φθηνή cainiao νομίζω λέγεται τότε ο εκτελωνισμός δεν γίνεται σε Ουγγαρία ή Βέλγιο και μπορεί να ξανά πληρώσεις στην Ελλάδα το ΦΠΑ ακόμη και αν τον έχεις ήδη πληρώσει. 

Ναι έτσι φαίνεται και στο tracking number. Αλλά στη μία περίπτωση (στην Ουγγαρία ή στο Βέλγιο) δεν σε χρεώνουν κάτι ενώ εδώ χρεώνεσαι, ενώ δεν θα έπρεπε 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, w2o4ts said:

Αναφερόμουν σε περιπτώσεις (από προηγούμενες σελίδες εδώ και στο διπλανό θέμα περί τελωνείων) όπου τα ΕΛΤΑ δε χρέωσαν μεν ΦΠΑ (ορθώς, γιατί είχε πράγματι προπληρωθεί), αλλά φαίνεται να χρέωσαν τα €2.5.
Μακάρι να ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις και να κόπηκε αυτό...

Στο τελευταίο δέμα (αξίας 3,5$) και μετά από δικά μου email με την απόδειξη από το eBay που φαίνεται το IOSS (περίμενα να μην χρεώσουν κάτι) τελικά χρέωσαν τα 2,5€ γράφοντας αξία ΦΠΑ=0. Δεν το παρέλαβα. Θα περιμένω να δω αν υπάρξει κάποια κίνηση στο τράκινγκ. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγίνει αυτό με τα 2,5 ευρώ. Έκοψα τους φίλους μας τους Κινέζους μέχρι να το λύσουν οριστικά το θέμα. Δε μπορούμε να παίζουμε τις κουμπάρες με το ποιος φταίει. Ξέρω φταίει ο πωλητής που δεν το γράφει και πάει κλαίγοντας.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vasileios13 said:

Έχει παραγίνει αυτό με τα 2,5 ευρώ. Έκοψα τους φίλους μας τους Κινέζους μέχρι να το λύσουν οριστικά το θέμα. Δε μπορούμε να παίζουμε τις κουμπάρες με το ποιος φταίει. Ξέρω φταίει ο πωλητής που δεν το γράφει και πάει κλαίγοντας.

Από τότε που άρχισε το νέο σύστημα έχω παραγγείλει καμιά 15άρια αντικείμενα από ali (από 1,5 έως 18 ευρώ το ακριβότερο). Δεν έγινε στραβή σε κανένα από αυτά, ήρθαν μάλιστα συνήθως πιο γρήγορα από ότι παλιά !

Βέβαια έχω διαβάσει εδώ διάφορες ιστορίες. Όταν όμως θέλω ένα τζαμάκι (tempered glass) για το κινητό της γυναίκας μου και εδώ το βρίσκω από 7+ έως 10 ευρώ και από ali γύρω στα 2 ευρώ, από που θα το πάρω? Βέβαια υπάρχει ο κίνδυνος μέχρι να έρθει σε 1-2 μήνες να προλάβει να σπάσει την οθόνης της, οπότε ποιος την ακούει.....😁

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ath156 said:

Από τότε που άρχισε το νέο σύστημα έχω παραγγείλει καμιά 15άρια αντικείμενα από ali (από 1,5 έως 18 ευρώ το ακριβότερο). Δεν έγινε στραβή σε κανένα από αυτά, ήρθαν μάλιστα συνήθως πιο γρήγορα από ότι παλιά !

Βέβαια έχω διαβάσει εδώ διάφορες ιστορίες. Όταν όμως θέλω ένα τζαμάκι (tempered glass) για το κινητό της γυναίκας μου και εδώ το βρίσκω από 7+ έως 10 ευρώ και από ali γύρω στα 2 ευρώ, από που θα το πάρω? Βέβαια υπάρχει ο κίνδυνος μέχρι να έρθει σε 1-2 μήνες να προλάβει να σπάσει την οθόνης της, οπότε ποιος την ακούει.....😁

Το θέμα είναι ότι πρέπει να τραβηχτείς στα ΕΛΤΑ να το πάρεις. Μου έτυχε σε ένα δεματάκι.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vasileios13 said:

Το θέμα είναι ότι πρέπει να τραβηχτείς στα ΕΛΤΑ να το πάρεις. Μου έτυχε σε ένα δεματάκι.

Σε αυτό έχεις δίκιο, μου έτυχε σε 3-4 από αυτά να έρθει ειδοποιητήριο για να τα πάρω, όμως σε όλες τις περιπτώσεις είχα προλάβει και τα είχα παραλάβει ήδη, εφόσον από το τράκινγκ είχα δει ότι είχαν έρθει.....και βιαζόμουν🙂....πάντοτε πηγαίνω πρωί-πρωί που δεν έχει καθόλου κόσμο....

Αυτό προσωπικά δεν με ενοχλεί......εκείνο που δεν θέλω/απεύχομαι είναι να δω κανένα άδικο 2,50ευρο.,,,,και να μου κάνουν τα νεύρα τσατάλια.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vasileios13 said:

Το θέμα είναι ότι πρέπει να τραβηχτείς στα ΕΛΤΑ να το πάρεις. Μου έτυχε σε ένα δεματάκι.

Είναι ανάλογα το κατάστημα και τον ταχυδρόμο. Εμένα τα τέσσερα χρόνια που παραγγέλνω όλα μου τα φέρνει ο ταχυδρόμος σπίτι εκτός από ένα καλάμι ψαρέματος που μάλλον λόγω όγκου με κάλεσαν να το παραλάβω από το κατάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nnoutas said:

Είναι ανάλογα το κατάστημα και τον ταχυδρόμο. Εμένα τα τέσσερα χρόνια που παραγγέλνω όλα μου τα φέρνει ο ταχυδρόμος σπίτι εκτός από ένα καλάμι ψαρέματος που μάλλον λόγω όγκου με κάλεσαν να το παραλάβω από το κατάστημα. 

εμάς ο πιτσιρικάς που έχουν πάρει μετά τον κύριο που πήρε σύνταξη,δεν φέρνει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, vasileios13 said:

εμάς ο πιτσιρικάς που έχουν πάρει μετά τον κύριο που πήρε σύνταξη,δεν φέρνει τίποτα

Μπορείς να κάνεις παράπονο στο ταχυδρομείο, και εάν δεν αλλάξει κάτι, στην ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, pagouras7 said:

Προσοχή αγορές από Αλί ο πωλητής γράφει από Γαλλία και στέλνει από Κίνα και μετά μπλέξιμο στο τελωνείο.

Θα έλεγα ότι δεν έχει σημασία εάν έρχεται από Γαλλία, Κίνα ή οποιαδήποτε άλλη χώρα. Η έννοια της "ενδοκοινωτικής" παράδοσης δεν νομίζω ότι ισχύει πλέον (που έρχονταν αφορολόγητα από χώρες της ΕΕ). Πλέον όλα περνάνε τελωνείο και εάν έχουν σωστά τον αριθμό IOSS (που αποδεικνύει ότι έχει πληρωθεί το ΦΠΑ Ελλάδος - 24%- μέχρι αξία 150 ευρώ?), δεν έχουν  θέμα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Θα έλεγα ότι δεν έχει σημασία εάν έρχεται από Γαλλία, Κίνα ή οποιαδήποτε άλλη χώρα. Η έννοια της "ενδοκοινωτικής" παράδοσης δεν νομίζω ότι ισχύει πλέον (που έρχονταν αφορολόγητα από χώρες της ΕΕ). Πλέον όλα περνάνε τελωνείο και εάν έχουν σωστά τον αριθμό IOSS (που αποδεικνύει ότι έχει πληρωθεί το ΦΠΑ Ελλάδος - 24%- μέχρι αξία 150 ευρώ?), δεν έχουν  θέμα.

Δεν ξέρω καλά το Αλί ας απαντήσει κάποιος που ξέρει τι γίνεται με ΦΠΑ όταν στέλνει ο πωλητής από χώρα της ΕΕ ,απλώς η παραπληροφόρηση με ενοχλεί ,αν έγραφε ότι θα έστελνε από Κίνα δεν θα έκανα την παραγγελία ,την έκανα γιατί φίλος μου είπε παραγγειλε  από πωλητή  που έστειλε από χώρα της ΕΕ και δεν πλήρωσε ΦΠΑ πάλι για 2 φορά ,όπως θα κάνω εγώ με τον ψεύτη πωλητή.

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pagouras7 said:

Δεν ξέρω καλά το Αλί ας απαντήσει κάποιος που ξέρει τι γίνεται με ΦΠΑ όταν στέλνει ο πωλητής από χώρα της ΕΕ ,απλώς η παραπληροφόρηση με ενοχλεί ,αν έγραφε ότι θα έστελνε από Κίνα δεν θα έκανα την παραγγελία ,την έκανα γιατί φίλος μου είπε παραγγειλε  από πωλητή  που έστειλε από χώρα της ΕΕ και δεν πλήρωσε ΦΠΑ πάλι για 2 φορά ,όπως θα κάνω εγώ με τον ψεύτη πωλητή.

Με ποια μέθοδο αποστολής τα έστειλε; Ποιας μορφής είναι το tracking number σου;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Nnoutas said:

Με ποια μέθοδο αποστολής τα έστειλε; Ποιας μορφής είναι το tracking number σου;

Έγραφε από Γαλλία gls και το έστειλε ο ψεύτης από Κίνα με κινεζικό ταχυδρομείο ,τώρα είναι στο τελωνείο και γράφει εν αναμονή στοιχείων τελωνειακής εκκαθάριση δηλαδή πάλι πληρωμή ΦΠΑ συν το χαράτσι των ΕΛΤΑ ,και όπου βγεί από το τελωνείο .

Link to comment
Share on other sites

On 24/12/2021 at 5:37 ΜΜ, w2o4ts said:

Ελπίζω να παραλάβεις χωρίς προβλήματα. Αν μπορέσεις, γράψε μας κανένα update, όταν με το καλό φτάσει η παραγγελία.

Σήμερα παρέλαβα τελικά χωρίς κανένα παρατράγουδο και αν δεν το έστελναν σε λάθος πρακτορείο (Ιδιώτη) ΕΛΤΑ σε διπλανή πόλη (όπου πήγα και το παρέλαβα) θα το έπαιρνα από το πρακτορείο της πόλης μου δύο ημέρες νωρίτερα.

Κωδικός Αντικειμένου: LD123456789BE
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
14/1/2022, 13:43 ΠΡ xxxxxxxxxxxx zzzzzzzzzzz ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ
12/1/2022, 14:29 ΠΡ xxxxxxxxxxxx zzzzzzzzzzz ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
12/1/2022, 14:20 ΠΡ xxxxxxxxxxxx zzzzzzzzzzz ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΡ xxxxxxxxxxxx zzzzzzzzzzz
12/1/2022, 14:19 ΠΡ xxxxxxxxxxxx zzzzzzzzzzz ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
12/1/2022, 10:20 xxxxxxxxxxxx ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
12/1/2022, 10:15 xxxxxxxxxxxx ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ xxxxxxxxxxxx
12/1/2022, 09:43 xxxxxxxxxxxx ΑΦΙΞΗ ΣΕ xxxxxxxxxxxx
12/1/2022, 09:37 xxxxxxxxxxxx ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
11/1/2022, 08:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ
10/1/2022, 18:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
7/1/2022, 21:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
6/1/2022, 23:43 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
6/1/2022, 23:43 ΒΕΛΓΙΟ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
6/1/2022, 23:43 ΒΕΛΓΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Και εδώ παρακολούθηση από 17track.net

Προορισμός - Sync Time: 2022-01-14 20:12:03 (GMT+02:00)

2022-01-14 13:43  FINAL DELIVERY

2022-01-12 14:29 ITEM TO BE DELIVERED

2022-01-12 14:20 ITEM ARR

2022-01-12 14:19 DISPATCH UNLOADED

2022-01-12 10:20 xxxxxxxxxxxxx - ELTA, DISPATCH LOADED

2022-01-12 10:15 xxxxxxxxxxxxx - ELTA, DISPATCH CLOS xxxxxxxxxxxxx - ELTA

2022-01-12 09:43 xxxxxxxxxxxxx - ELTA, ITEM ARR xxxxxxxxxxxxx - ELTA

2022-01-12 09:37 xxxxxxxxxxxxx - ELTA, DISPATCH UNLOADED

2022-01-11 08:09 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH CLOS ATHENS SORTING CENTER

2022-01-10 18:59 ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2022-01-07 21:05 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

2022-01-06 23:43 BELGIUM, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE 

2022-01-06 23:43 BELGIUM, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2022-01-06 23:43 BELGIUM, POSTING/COLLECTION

Αφετηρία - Sync Time: 2022-01-14 20:12:00 (GMT+02:00)

2022-01-10 17:59 Greece, Arrival from abroad 

2022-01-06 20:26 Belgium, Departure to country of destination

2021-12-28 06:55 Item is ready for transport

2021-12-28 03:47 Item is announced / bpost received the information

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, pagouras7 said:

Δεν ξέρω καλά το Αλί ας απαντήσει κάποιος που ξέρει τι γίνεται με ΦΠΑ όταν στέλνει ο πωλητής από χώρα της ΕΕ ,απλώς η παραπληροφόρηση με ενοχλεί ,αν έγραφε ότι θα έστελνε από Κίνα δεν θα έκανα την παραγγελία ,την έκανα γιατί φίλος μου είπε παραγγειλε  από πωλητή  που έστειλε από χώρα της ΕΕ και δεν πλήρωσε ΦΠΑ πάλι για 2 φορά ,όπως θα κάνω εγώ με τον ψεύτη πωλητή.

Αγορά κινητού αξίας 650-700€ με ΦΠΑ από Ali κατάστημα Γαλλίας, κανονικά πληρωμένος ο ΦΠΑ, εδώ και στα επόμενα μηνύματά μου και άλλων συμφορουμιτών που αγόρασαν από το κατάστημα, στις επόμενες τρεις σελίδες του νήματος οι λεπτομέρειες, παρέλαβα από ACS χθες Πέμπτη το μεσημέρι με μεγάλη καθυστέρηση μιας εβδομάδας που οφειλόταν στο τοπικό κατάστημα της ACS (οι άλλοι συμφορουμίτες παρέλαβαν νωρίτερα), αλλά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εδώ παρακολούθηση από tracking DPD ΕΛΛΑΔΟΣ

Ημερομηνία Χρόνος Αναλυτικό Ιστορικό Αποστολής Πόλη / χωριό
26.12.2021 18:49:24 Παραλήφθηκαν τα δεδομένα της αποστολής
GREECE - XXXXXXXX [12345]
 
27.12.2021 20:49:59 Άφιξη στο σταθμό
[#095]
0489-Aulnay sous Bois, FRANCE
27.12.2021 20:50:59 Επεξεργασία αποστολής
[#095]
0489-Aulnay sous Bois, FRANCE
28.12.2021 07:07:59 Επεξεργασία αποστολής
[#095]
0437-CARCASSONNE, FRANCE
30.12.2021 16:54:00 Επεξεργασία αποστολής
[#096], [#095]
0066-Budapest, HUNGARY
30.12.2021 23:13:00 Αναχώρηση αποστολής
[#096], [#095]
0066-Budapest, HUNGARY
03.01.2022 15:58:35 Άφιξη στο σταθμό gr. SOFIA
03.01.2022 19:44:12 Αναχώρηση αποστολής gr. SOFIA
04.01.2022 07:59:54 Άφιξη αποστολής 2078-THESSALONIKIS, GREECE
04.01.2022 08:09:54 Άφιξη στο σταθμό 1549-THESSALONIKI, GREECE
04.01.2022 08:14:54 Αναχώρηση αποστολής 1549-THESSALONIKI, GREECE
07.01.2022 07:26:14 Άφιξη αποστολής 1234-XXXXXXXX, GREECE
07.01.2022 11:49:05 Προς παράδοση 5678-XXXXXXXX, GREECE
12.01.2022 16:51:29 Προς παράδοση 5678-XXXXXXXX, GREECE
13.01.2022 14:51:57 Παραδόθηκε
Παραλήπτης: XXXXXXXXX
5678-XXXXXXXX, GREECE
Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Επειδή τελευταία υπάρχει τεράστια πληροφορία και έχω χάσει λίγο την μπάλα, μπορεί να που πει κάποιος για αγορά από Banggood με ποια μέθοδο ΔΕΝ έρχεται το δεματάκι με ΕΛΤΑ.

Οι τελευταίες που είχα κάνει με Priority Direct είχαν έρθει με comet & speedex.... Ισχύει ακόμη?

Η Banggood express είναι επίσης με courier?

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, thabull said:

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Επειδή τελευταία υπάρχει τεράστια πληροφορία και έχω χάσει λίγο την μπάλα, μπορεί να που πει κάποιος για αγορά από Banggood με ποια μέθοδο ΔΕΝ έρχεται το δεματάκι με ΕΛΤΑ.

Οι τελευταίες που είχα κάνει με Priority Direct είχαν έρθει με comet & speedex.... Ισχύει ακόμη?

Η Banggood express είναι επίσης με courier?

Καλημέρα φίλε μου.

Επειδή συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λες περί τεράστιας πληροφόρησης τώρα τελευταία, νομίζω πως κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει με σαφήνεια τα ερωτήματα σου. 

Διάβασε 2-3 σελίδες πίσω ολόκληρο το μήνυμα του φίλου @w2o4ts που παραθέτω στο πιο πάνω μου μήνυμα καθώς και το προηγούμενο δικό μου από αυτό και θα βγάλεις κάποια συμπεράσματα.

Το δικό μου πιο πάνω δέμα που αναφέρω, έκανε 22 συνολικά ημέρες με ΕΛΤΑ και αν λάβεις υπόψη σου τις γιορτές που παρενεβλήθησαν και τις επιπλέον 2 ημέρες λόγω λάθους, δεν νομίζω ότι είναι καθόλου άσχημος χρόνος παραλαβής.

 

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, terkos2 said:

Καλημέρα φίλε μου.

Επειδή συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λες περί τεράστιας πληροφόρησης τώρα τελευταία, νομίζω πως κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει με σαφήνεια τα ερωτήματα σου. 

Διάβασε 2-3 σελίδες πίσω ολόκληρο το μήνυμα του φίλου @w2o4ts που παραθέτω στο πιο πάνω μου μήνυμα καθώς και το προηγούμενο δικό μου από αυτό και θα βγάλεις κάποια συμπεράσματα.

Το δικό μου πιο πάνω δέμα που αναφέρω, έκανε 22 συνολικά ημέρες με ΕΛΤΑ και αν λάβεις υπόψη σου τις γιορτές που παρενεβλήθησαν και τις επιπλέον 2 ημέρες λόγω λάθους, δεν νομίζω ότι είναι καθόλου άσχημος χρόνος παραλαβής.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε terkos2

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με τη μέθοδο αποστολής περισσότερο (και όχι τόσο τον τόπο), αλλά και από αυτό που έγραψες, έβγαλα κάποια συμπεράσματα.

Προφανώς και ο αριθμός των ημερών που αναφέρεις δεν είναι άσχημος. Εξαρτάται βέβαια με το τι έλεγε το site.

Ενδεχομένως να έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις για την πληροφόρηση, αλλά εγώ μίλησα για "πληροφορία". Και μέσα σε π.χ. 2-4 σελίδες στο νήμα υπάρχει αρκετή πληροφορία... (δηλαδή αρκετό κείμενο που πρέπει να διαβαστεί).

Ακόμη και το "Διάβασε 2-3 σελίδες πίσω ολόκληρο το μήνυμα του φίλου @w2o4ts" που έγραψε ήταν πολύ βοηθητικό για εέμνα ώστε να μπορέσω να προσδιορίσω περίπου που να κοιτάξω...

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..αγορά από ebay tempered glass για ρολόι με κόστος 3 ευρώ και πλήρωσα τελωνείο άλλα τόσα..εφόσον μετά τις αλλαγές που έγιναν  πληρώνουμε ΦΠΑ στον πωλητή γιατί συνεχίζουμε και πληρώνουμε πάλι?παίζει να έχει κάνει λαμόγια ο πωλητής και να μην πλήρωσε το ΦΠΑ γιατί κάτι τέτοιο νομίζω κάπου το έχω ξαναακουσει.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, pitspan said:

Καλημέρα..αγορά από ebay tempered glass για ρολόι με κόστος 3 ευρώ και πλήρωσα τελωνείο άλλα τόσα..εφόσον μετά τις αλλαγές που έγιναν  πληρώνουμε ΦΠΑ στον πωλητή γιατί συνεχίζουμε και πληρώνουμε πάλι?παίζει να έχει κάνει λαμόγια ο πωλητής και να μην πλήρωσε το ΦΠΑ γιατί κάτι τέτοιο νομίζω κάπου το έχω ξαναακουσει.

Καλημέρα...το θέμα έχει συζητηθεί εκτενέστατα εδώ...ακόμα και εάν έχει πληρώσει ο πωλητής ΦΠΑ εάν δεν υπάρχει σωστά ο αριθμός IOSS (σχετικό έγγραφο) το τελωνείο χρεώνει ξανά ΦΠΑ....το κακό όμως είναι ότι σε αυτή την περίπτωση τα ΕΛΤΑ (δικαιολογημένα) χρεώνουν και ένα ελάχιστο κόστος εκτελωνισμού 2,50 ευρώ...το ΦΠΑ σίγουρα θα το πάρεις πίσω από την πλατφόρμα που είναι υπεύθυνη (ebay στην περίπτωσή σου) τα 2,50 ευρώ όμως πιθανότατα όχι...κάνε ένα dispute  έτσι και αλλιώς (χλωμό όμως για τα 2,50).....και νομίζω ότι εδώ ακούγονται κυρίως παράπονα για ebay και λιγότερο για Αλι...

Παρεπιπτόντως παρήγγειλα από Αλι πριν από 6 ημέρες tempered glass για κινητό συνολικής χρέωσης κάτω των 2 ευρώ...θα ενημερώσω εάν τυχόν υπάρξει θέμα...μέχρι σήμερα ευτυχώς δεν είχα από Αλι....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...