Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς, η ΥΔ αφορά στη χρήση από τον παραλήπτη και όχι για μεταπώληση και, φυσικά, κάθε δέμα που εισάγεται από τρίτη χώρα χρεώνεται με ΦΠΑ  και τέλος εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους σας.

Περίμενα ένα δέμα από Αμερική, ένα κουτί παιδικές βιταμίνες, που ενώ πριν από κάνα δυο χρόνια που είχα παραγγείλει ξανά, ήρθε σπίτι κατευθείαν, τώρα μου έστειλαν το παρακάτω SMS:

ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ΓIA TON EKTEΛΩNIΣMO TOY RX177698515DE AΠAITEITAI YΠEYΘYNH ΔHΛΩΣH ΠPOΣΩΠIKHΣ XPHΣHΣ. ΠAPAKAΛOYME NA AΠOΣTAΛEI ΣTO geta@elta-geta.gr

Τι είναι αυτό; Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα ή μία απλή Δήλωση Ν.1899 χρειάζεται;

Εκτελωνισμό λέει, οπότε κουστούμι ράβουν;;

POCO X3 Pro via Tapatalk




Μου είχε τύχει σε εμένα πολύ παλιά εχει να κάνει με την διακίνηση φαρμάκων, βιταμινών κτλ , ζητάς να σου στείλουν το έντυπο το συμπληρώνεις και το στέλνεις ΤΟΤΕ ήταν μέχρι 3 συσκευασίες για να δικαιολογείται προσωπική χρήση

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, η ΥΔ αφορά στη χρήση από τον παραλήπτη και όχι για μεταπώληση και, φυσικά, κάθε δέμα που εισάγεται από τρίτη χώρα χρεώνεται με ΦΠΑ  και τέλος εκτελωνισμού.
Ευχαριστώ.... Μα από τον αριθμό όμως βλέπω ότι γράφει: RX177698515DE. Λογικά, Γερμανίας δηλαδή.... Τελωνείο γιατί;
Μου είχε τύχει σε εμένα πολύ παλιά εχει να κάνει με την διακίνηση φαρμάκων, βιταμινών κτλ , ζητάς να σου στείλουν το έντυπο το συμπληρώνεις και το στέλνεις ΤΟΤΕ ήταν μέχρι 3 συσκευασίες για να δικαιολογείται προσωπική χρήση

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τους έστειλα email και περιμένω απάντηση λοιπόν, ευχαριστώ.

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα email και περιμένω απάντηση λοιπόν, ευχαριστώ.

POCO X3 Pro via Tapatalk

Και εμένα τελωνείο είχε σταματήσει αν ΔΕΝ ήταν φάρμακα κτλ δεν θα είχε κολλήσει, εγω το έψαχνα, νόμιζα οτι είχε χαθεί μέχρι να μου έρθει ειδοποίηση.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, topmar said:

Ευχαριστώ.... Μα από τον αριθμό όμως βλέπω ότι γράφει: RX177698515DE. Λογικά, Γερμανίας δηλαδή.... Τελωνείο γιατί; 
 

Το ότι ο αμερικανός αποστολέας, με ονομασία, διεύθυνση κλπ, το έστειλε με το γερμανικό ταχυδρομείο σημαίνει ότι στάλθηκε από Γερμανία;

Φυσικά και όχι.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τελωνείο είχε σταματήσει αν ΔΕΝ ήταν φάρμακα κτλ δεν θα είχε κολλήσει, εγω το έψαχνα, νόμιζα οτι είχε χαθεί μέχρι να μου έρθει ειδοποίηση.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και για πες μου τα βήματα που έκανες μετά φίλε μου.
Το ότι ο αμερικανός αποστολέας, με ονομασία, διεύθυνση κλπ, το έστειλε με το γερμανικό ταχυδρομείο σημαίνει ότι στάλθηκε από Γερμανία;
Φυσικά και όχι.
Πρώτη χώρα εισδοχης η Γερμανία, μετά από εκεί Ελλάδα, έτσι το σκέφτομαι.

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, topmar said:

Πρώτη χώρα εισδοχης η Γερμανία, μετά από εκεί Ελλάδα, έτσι το σκέφτομαι.
 

Αυτά που ξέρουμε με τα κινεζομάγαζα (Banggood κλπ) και τις συμφωνίες που κάνουν για τις αποστολές στην ΕΕ, δεν ισχύουν και στα αμερικάνικα.

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται ρε παιδια με αυτα τα ουγκρικα ταχυδρομεία ειχα παραγγείλει 3 πραγματα το ενα ηρθε τα αλλα δυο εχουν μεινει εκει.....γιατι λεει ανεπιτιχης αποστολη και στα δυο;;;

 

 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρήγγειλα έναν φορτιστή τηλεφώνου από banggood, επέλεξα τρόπο μεταφοράς Banggood Express με μεταφορικό κόστος 0,27€ (είχε επιπλέον τις επιλογές Priority Direct Mail και EU Priority Line), τελικό κόστος μετά και από κάποιες μικροεκπτώσεις-κουπόνια και κάποιο μικροποσό ως ασφάλεια 17,65€. Το πρωί ανοίγοντας το WiFi στο κινητό μου ήρθε ειδοποίηση ότι το δέμα απεστάλη με tracking number της μορφής LD123456789BE.

Επειδή έχω να παραγγείλω μερικούς μήνες από το καλοκαίρι δηλαδή και επειδή δεν το έχω ξαναδεί αυτό το tracking number εδώ ή τουλάχιστον δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο παρόλο που παρακολουθώ το νήμα ανελλιπώς, ήθελα να ρωτήσω από που παραλαμβάνω;; μυρίζομαι ΕΛΤΑ ή κάνω λάθος, οι άλλες δύο επιλογές με τι γίνεται παράδοση εδώ.

Ευκαιρίας δοθείσης ήθελα να ρωτήσω, το banggood έχει πάψει να στέλνει πλέον email κατά την παραγγελία και κατά την αποστολή tracking number, ειδοποίηση στο κινητό μου έλαβα κανονικά, επίσης και διαφημιστικά mail - προσφορές, έχω να λάβω τέτοια mail τους από τις 28 Οκτωβρίου, ειδοποιήσεις στην εφαρμογή στο κινητό μου έρχονται κανονικά για προσφορές.

Και κάτι που ξέχασα, κινητά τηλέφωνα από αποθήκη ΗΚ έχω παρατηρήσει εδώ και κανά δυο μέρες ότι δεν στέλνει πλέον Ελλάδα, γνωρίζει κανείς κάτι;;;

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Γράφτηκε τις τελευταίες μέρες στα διάφορά site "αγορών από Κίνα", κουπονιών κλπ. ότι κάποιες (λίγες) αποστολές με Comet είχαν... ατυχή συναπαντήματα με το τελωνείο, γι' αυτό, λέει, και το banggood σταμάτησε προσωρινά να στέλνει τα "banggood express" με comet και το γύρισε για την ώρα σε κάποιες από τις πιο... παραδοσιακές / παλιές γνώριμες, μεταξύ των οποίων και η Belgium Post.
Υποτίθεται ότι αυτά παραμένουν, λέει, "ασφαλή".
Αν κατάλαβα καλά, μόνο οι αποστολές από ΗΚ έμειναν χωρίς μέθοδο παράδοσης μετά από αυτό, και τα προϊόντα από εκεί γράφουν τώρα "cannot deliver to greece" ή κάπως έτσι (έτσι έγραφαν τουλάχιστον, δεν έχει τύχει να δω ο ίδιος για να ξέρω αν ισχύει / ισχύει ακόμα).

Mail όντως στέλνουν μόνο του στυλ "η παραγγελία σας απεστάλη", χωρίς άλλη πληροφορία (tracking number κλπ) και πρέπει να μπεις στη σελίδα της παραγγελίας σου για να δεις τι γίνεται.

Ελπίζω να παραλάβεις χωρίς προβλήματα. Αν μπορέσεις, γράψε μας κανένα update, όταν με το καλό φτάσει η παραγγελία.

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα είμαι από τους πρώτους αν όχι ο πρώτος "τυχερός" του νήματος που θα δοκιμαστεί αυτό το κανάλι μεταφοράς και με άγνωστα αποτελέσματα ασφαλούς αποστολής και φυσικά με άγνωστο συνεργάτη τους εδώ για παράδοση. 

Πάντως στις λεπτομέρειες της παραγγελίας αναφέρουν ότι το πακέτο σας αναμένεται να παραδοθεί στις 7-1-2022 που το λογικό στην περίπτωση που ισχύσει αυτό παραπέμπει για παραλαβή από courier, το tracking number όμως θυμίζει ΕΛΤΑ, ίδωμεν λοιπόν τι θα προκύψει, εννοείται για οτιδήποτε νεώτερο σχετικό με την αποστολή θα ενημερώσω.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για την ενημέρωση, να είσαι πάντα καλά και να έχεις Καλές Γιορτές.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, terkos2 said:

Δηλαδή αν κατάλαβα είμαι από τους πρώτους αν όχι ο πρώτος "τυχερός" του νήματος που θα δοκιμαστεί αυτό το κανάλι μεταφοράς και με άγνωστα αποτελέσματα ασφαλούς αποστολής και φυσικά με άγνωστο συνεργάτη τους εδώ για παράδοση. 

Πάντως στις λεπτομέρειες της παραγγελίας αναφέρουν ότι το πακέτο σας αναμένεται να παραδοθεί στις 7-1-2022 που το λογικό στην περίπτωση που ισχύσει αυτό παραπέμπει για παραλαβή από courier, το tracking number όμως θυμίζει ΕΛΤΑ, ίδωμεν λοιπόν τι θα προκύψει, εννοείται για οτιδήποτε νεώτερο σχετικό με την αποστολή θα ενημερώσω.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για την ενημέρωση, να είσαι πάντα καλά και να έχεις Καλές Γιορτές.

Δεν είναι άγνωστος συνεργάτης, το τρακινγκ είναι από βελγικό ταχυδρομείο και εδώ θα παραλάβεις με ελτα.

Link to comment
Share on other sites

Την αμφιβολία μου εγώ πάντως για αυτό φίλε μου την κρατάω (εξάλλου από το πρώτο μου ποστ όπως έχω πει μου μυρίζει ΕΛΤΑ), γιατί θέλω να πιστεύω ότι εκεί στο banggood και όχι μόνον εκεί έχουν πολύ καλή γνώση τι εστί ΕΛΤΑ και δεν θα ήθελαν να διαψευστούν τόσο οικτρά δίνοντας μόνο 15 ημέρες παραλαβή.

Εύχομαι να μην επιβεβαιωθείς, γιατί διαφορετικά όχι μόνο στις 7-1-2022 που αναφέρουν δεν βλέπω να παραλαμβάνω αλλά ούτε στις 7-3-2022 μην πω ούτε στις 7-4-2022.

Ιδωμεν λοιπόν όπως ξαναείπα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, terkos2 said:

Την αμφιβολία μου εγώ πάντως για αυτό φίλε μου την κρατάω (εξάλλου από το πρώτο μου ποστ όπως έχω πει μου μυρίζει ΕΛΤΑ), γιατί θέλω να πιστεύω ότι εκεί στο banggood και όχι μόνον εκεί έχουν πολύ καλή γνώση τι εστί ΕΛΤΑ και δεν θα ήθελαν να διαψευστούν τόσο οικτρά δίνοντας μόνο 15 ημέρες παραλαβή.

Εύχομαι να μην επιβεβαιωθείς, γιατί διαφορετικά όχι μόνο στις 7-1-2022 που αναφέρουν δεν βλέπω να παραλαμβάνω αλλά ούτε στις 7-3-2022 μην πω ούτε στις 7-4-2022.

Ιδωμεν λοιπόν όπως ξαναείπα.

Οι μεγάλες καθυστερήσεις στα ελτα γίνονται στα δέματα που είναι προς εκτελωνισμό. Στη δική σου περίπτωση δεν ισχύει αυτό οπότε τα πράγματα θα τρέξουν γρηγορότερα. Με το καλό να παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά να είσθε καλά και εύχομαι σε όλους σας Καλές και Χαρούμενες Γιορτές.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2021 at 7:24 ΜΜ, nininikos said:

Όταν πατάω το link στο κινητό, μου βγάζει μια οθόνη με το σήμα της DHL, όπου μου αναφέρει πως το πακέτο κόλλησε στην Ottawa, Canada (!) και από κάτω μου γράφει "KindlyPay 01.75$ to receive your Parcel..." κλπ κλπ.
Και μη χειρότερα δηλαδή λολολ!!



Οταν λες μηνυμα, εννοεις SMS η κατι αλλο? Συνηθως αυτα ερχονται με email και αν κοιταξεις τον αποστολεα ειναι οτι ναναι, αλλα σιγουρα δεν φαινεται ο αποστολεας που θα περιμενες. Οποτε το διαγραφεις χωρις δευτερη σκεψη

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Άργησα να απαντήσω...

SMS ήταν, δεν δέχομαι email στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μπορει να μου πει καποιος γιατι εχει κολλησει η αποστολη στην ουγαρια και μου γραφει οτι δεν παραδοθηκε;;; τι ακριβως γίνεται ;;

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα παραγγελία Οκτωβρίου με ουγγρικό ταχυδρομείο, το οποίο στο τρακινγκ των ΕΛΤΑ φαίνεται στο κατ από 03/12. Δεν έχει άλλη ενημέρωση. 

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία για φίλο έκανα από Αλί δεν το ξέρω και καλά τι παίζει εκεί ,ο πωλητής έγραφε αποστολή από Γαλλία με gls και το έστειλε από Κίνα με china post προσοχή όταν το δέμα το στέλνει ο ίδιος ο πωλητής.

Link to comment
Share on other sites




Καλημέρα σε όλους σας.

Περίμενα ένα δέμα από Αμερική, ένα κουτί παιδικές βιταμίνες, που ενώ πριν από κάνα δυο χρόνια που είχα παραγγείλει ξανά, ήρθε σπίτι κατευθείαν, τώρα μου έστειλαν το παρακάτω SMS:

ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ΓIA TON EKTEΛΩNIΣMO TOY RX177698515DE AΠAITEITAI YΠEYΘYNH ΔHΛΩΣH ΠPOΣΩΠIKHΣ XPHΣHΣ. ΠAPAKAΛOYME NA AΠOΣTAΛEI ΣTO geta@elta-geta.gr

Τι είναι αυτό; Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα ή μία απλή Δήλωση Ν.1899 χρειάζεται;

Εκτελωνισμό λέει, οπότε κουστούμι ράβουν;;

POCO X3 Pro via Tapatalk






Καλησπέρα, update για το θέμα, ήρθε στο ταχυδρομείο της πόλης μου χωρίς να στείλω τελικά την Υπεύθυνη Δήλωση!

Το δέμα με τις βιταμίνες είχε χαράτσι 8,88€ (5€ εκτελωνισμός + 3,88€ ΦΠΑ) με αναγραφόμενη αξία 16,18€.

Ενημέρωσα μέσω Live Chat την εταιρεία στις ΗΠΑ, εκπλαγήκανε αρχικά, άμεσα όμως προσφέρθηκαν να μου πιστώσουν το ποσό όλο (8,88€) που χρεώθηκα στο τελωνείο. Σε 5' από το τέλος της συνομιλίας μας, ήταν ήδη στο PayPal η επιστροφή!!

Όταν η εταιρεία είναι κορυφαία, αυτό συμβαίνει.

Που να εξηγήσεις τώρα στους Αμερικανούς για την χώρα-μπανανια που ζεις.

POCO X3 Pro via Tapatalk


Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, topmar said:

Καλησπέρα, update για το θέμα, ήρθε στο ταχυδρομείο της πόλης μου χωρίς να στείλω τελικά την Υπεύθυνη Δήλωση!

Το δέμα με τις βιταμίνες είχε χαράτσι 8,88€ (5€ εκτελωνισμός + 3,88€ ΦΠΑ) με αναγραφόμενη αξία 16,18€.

Ενημέρωσα μέσω Live Chat την εταιρεία στις ΗΠΑ, εκπλαγήκανε αρχικά, άμεσα όμως προσφέρθηκαν να μου πιστώσουν το ποσό όλο (8,88€) που χρεώθηκα στο τελωνείο. Σε 5' από το τέλος της συνομιλίας μας, ήταν ήδη στο PayPal η επιστροφή!!

Όταν η εταιρεία είναι κορυφαία, αυτό συμβαίνει.

Που να εξηγήσεις τώρα στους Αμερικανούς για την χώρα-μπανανια που ζεις.

POCO X3 Pro via Tapatalk

Ίσως έχω χάσει κάτι από την προϊστορία, αλλά τόσο η απαίτηση δήλωσης προσωπικής χρήσης, όσο και τα ακριβή τέλη εκτελωνισμού και ΦΠΑ προσδιορίζονται σαφώς από νόμο. Ειδικά τα τελευταία είναι κοινά πλέον για όλη την ΕΕ και όλοι οι πωλητές που στέλνουν δέματα εντός ΕΕ οφείλουν να τα εφαρμόζουν. Ήταν παράλειψη εκ μέρους της εταιρείας που δεν έκανε την απαιτούμενη διαδικασία για τον ΦΠΑ.

Εάν είχες ήδη πληρώσει ΦΠΑ και το δέμα έχει αριθμό IOSS, μπορούσες να ζητήσεις από τα ΕΛΤΑ να σου τα πιστώσουν ως αχρεωστήτως καταβληθέντα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά  σας  και  Χρόνια Πολλά. 

Αν μας χρεώσει το ΓΕΤΑ σε δέμα από  eBay, που θα στείλουμε τα στοιχεία, μήπως τα πάρουμε πίσω τα κερατιάτικα... ???

Δεν είδα κάπου επικοινωνία με eBay. Μόνο με τον πωλητή έχει επικοινωνία. (Και με PayPal).

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 29/12/2021 at 1:48 ΜΜ, artinpet said:

Γειά  σας  και  Χρόνια Πολλά. 

Αν μας χρεώσει το ΓΕΤΑ σε δέμα από  eBay, που θα στείλουμε τα στοιχεία, μήπως τα πάρουμε πίσω τα κερατιάτικα... ???

Δεν είδα κάπου επικοινωνία με eBay. Μόνο με τον πωλητή έχει επικοινωνία. (Και με PayPal).

 

Μετά από επικοινωνία με eBay και αρκετές ανταλλαγές μηνυμάτων, μου επέστρεψαν το ΦΠΑ και όχι τα 2,5€. Αυτά που αγοράζαμε παλιότερα με 1, 2, 3€ έχουν γίνει πια ασύμφορα. Ρώτησα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν δεν υπάρχει τρόπος ένστασης για την χρέωση. Ή πληρώνεις (όσα σου πούνε) ή το αφήνεις και φεύγεις (που θα καταλήξει, δεν ξέρω). 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, artinpet said:

Μετά από επικοινωνία με eBay και αρκετές ανταλλαγές μηνυμάτων, μου επέστρεψαν το ΦΠΑ και όχι τα 2,5€. Αυτά που αγοράζαμε παλιότερα με 1, 2, 3€ έχουν γίνει πια ασύμφορα. Ρώτησα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν δεν υπάρχει τρόπος ένστασης για την χρέωση. Ή πληρώνεις (όσα σου πούνε) ή το αφήνεις και φεύγεις (που θα καταλήξει, δεν ξέρω). 

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει (ευτυχώς) κάτι αντίστοιχο στο aliexpress (έχω πολύ καιρό να πάρω από ebay και μετά από αυτά που ακούω, ίσως να αργήσω πολύ ακόμα....). Νομίζω ότι έχει αναφερθεί εδώ ότι σε αντίστοιχες περιπτώσεις στο Αλι έχει επιστραφεί και το ποσό των 2,50 ευρώ +ΦΠΑ.....

Δεν ξέρω εάν είχες πληρώσει με paypal εάν θα μπορούσες να ζητήσεις και από εκεί full refund (τουλάχιστον επιστροφή του συνολικού ποσού που είχες δώσει....που όπως λες προφανώς θα ήταν λιγότερο από τον ΦΠΑ+2,50 που πλήρωσες ΕΛΤΑ). Από την άλλη εφόσον αποδέχθηκες την επιστροφή από ebay του ΦΠΑ μπορεί να θεωρήσει το πειπαλ ότι έχει λήξει το θέμα οριστικά...Εκ του αποτελέσματος κρίνοντας (και εάν είχες γνώση της πολιτικής ebay) το ιδανικό θα ήταν άρνηση παραλαβής τελείως του αντικειμένου και dispute για full refund στο πειπαλ με την εύλογη δικαιολογία ότι είναι ασύμφορη η παραλαβή και από λάθος του προμηθευτή με το IOSS.....

edit: και για να πω πιο σωστά την διαδικασία "μη παραλαβη-ντισπιουτ στο ebay-σε περίπτωση απόρριψης μετά ντισπιουτ στο πειπαλ".

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το κακό φαίνεται να είναι, απ' ό,τι έχω καταλάβει από τα posts που διαβάζω στις προηγούμενες σελίδες εδώ, ότι τα ΕΛΤΑ φαίνεται να χρεώνουν το 2.5άρι σε όλα τα δέματα που διαχειρίζονται, ακόμα και αυτά για τα οποία έχει ήδη καταβληθεί ο ΦΠΑ(!)

Αν είναι όντως έτσι (ελπίζω, είναι αλήθεια, να έχω καταλάβει λάθος και να μη συμβαίνει κάτι τέτοιο!), τότε αυτό γίνεται εντελώς αυθαίρετα από μέρους τους και κατά παράβαση των σχετικών οδηγιών που έχουν εκδοθεί για το θέμα. Εκεί δε, δεν υπάρχει περίπτωση αποζημίωσης από τον πωλητή ή την πλατφόρμα (eBay, Ali), καθώς πολύ απλά δεν είναι δικό τους το φταίξιμο...

Αν όντως συνέβη / συνεχίζει να συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε η μόνη ελπίδα είναι η παρέμβαση κάποιας ανώτερης / ελεγκτικής αρχής, όπως η ΑΑΔΕ, ή το Υπ. Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

Δεν ξέρω όμως τι γίνεται πλέον, καθώς εδώ και κάποιον καιρό το νήμα εδώ κινείται ελάχιστα, ενώ ούτε και ο ίδιος (ούτε και φίλοι / γνωστοί μου επίσης) έχει τύχει να κάνουμε αγορές από τέτοιες μεριές τους τελευταίους μήνες.
Έχει μήπως κανείς καμιά πρσ́φατη σχετική εμπειρία...;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...