Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, makap said:

Η ερώτησή σου είναι πολύ γενική και δεν έχει μια απάντηση.

Εξαρτάται από το μαγαζί, τον πωλητή, τον τρόπο αποστολής κλπ.

Αν ο πωλητής είναι στο σύστημα IOSS, θα πληρπλώσεις ΦΠΑ, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα κάνει σωστά αυτό που πρέπει για να μην ξαναχρεωθείς εδώ ΦΠΑ.

Το τέλος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ είναι 2,50€ μέχρι 15€ αξία. 

Απο το τι εξαρτάται το κόστος εκτελωνισμού; Από το πόσο κοστίζει το προϊόν; 

Στο ebay ξέρεις πως λειτουργούν. Θεωρώ απίθανο να προπληρώσει κάποιος ΦΠΑ 

45 minutes ago, ath156 said:

Αυτό που θεωρείς απίθανο είναι αυτό που ισχύει (ή που τουλάχιστον θα έπρεπε να ισχύει τόσο στο ebay, aliexpress και όλες τις αντίστοιχες πλατφόρμες που είναι υπεύθυνες να προ-εισπράτουν τον ΦΠΑ των πωλητών τους).

Τώρα όπως σωστά σου είπε ο makap υπάρχει η πιθανότητα κάποιος από αυτούς να μην βάλει την σωστή σήμανση στο δέμα, οπότε και υπάρχει η πιθανότητα να χρειασθεί να "ξανακαταβάλεις" τον ΦΠΑ εδώ και ίσως το τέλος των ΕΛΤΑ (2,50 ευρώ για το ποσό που λες). Όμως το να συμβεί αυτό είναι νομίζω πλέον η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.........

Σε μία τέτοια περίπτωση θα μπορείς να απαιτήσεις από το ebay (ή και paypal??) τα επιπλέον ποσά που τυχόν κατέβαλλες στα ΕΛΤΑ.....

Οποτε το κόστος εκτελωνισμού είναι 2.5 ευρώ . Φαντάζομαι πρέπει να έρθει ειδοποίηση στο σπίτι και να πάω ΕΛΤΑ 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

1 ώρα πριν, gechro said:

Απο το τι εξαρτάται το κόστος εκτελωνισμού; Από το πόσο κοστίζει το προϊόν; 

Στο ebay ξέρεις πως λειτουργούν. Θεωρώ απίθανο να προπληρώσει κάποιος ΦΠΑ 

Οποτε το κόστος εκτελωνισμού είναι 2.5 ευρώ . Φαντάζομαι πρέπει να έρθει ειδοποίηση στο σπίτι και να πάω ΕΛΤΑ 

 

Φαίνεται ότι έχεις καιρό να αγοράσεις από τρίτη χώρα και δεν γνωρίζεις ότι από 1/7/21 η ΕΕ επέβαλε νέο νομοθετικό πλαίσιο για τις εισαγωγές ταχυδρομικών δεμάτων από τρίτες χώρες. Και η Κίνα είναι μια απ' αυτές.

Με το νέο πλαίσιο, αφενός καταργήθηκε η ατέλεια των 22€ αφετέρου ο πωλητής πρέπει να εγγραφεί στο σύστημα IOSS κααι να προεισπράττει τον ΦΠΑ της χώρας προορισμού, για να τον αποδώσει στο αντίστοιχο κράτος μέσω του ίδιου συστήματος.

Επειδή οι πλατφόρμες ebay/Ali καλύπτουν μεγάλο αριθμό  μαγαζιών και ανεξάρτητων πωλητών, κυρίως κινέζων, αποφάσισαν να προεισπράττουν αυτές τον ΦΠΑ, αφού θα ήταν πρακτικά αδύνατο να εγγραφούν στο σύστημα όλοι αυτοί οι πωλητές.

Στους 5 μήνες εφαρμογής της νέας νομοθεσίας παρατηρήθηκαν πολλά περιστατικά στα οποία οι πωλητές δεν έγραψαν τον αριθμό IOSS και ο παραλήπτης καλείται να πληρώσει πάλι τον ΦΠΑ και το τέλος ΕΛΤΑ, που είναι πλέον αναλογικό με βάση την αξία και τα μεταφορικά.

Όπως θα δεις, τα 2,50€ αντιστοιχούν σε αξίες μέχρι 15€ και από εκεί και πάνω αυνέται το τέλος μέχρι την αξία των 150€.

Διάβασε προσεκτικά μερικές σελίδες πίσω για να καταλάβεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Aγορα απο aliexpress αξιας 9 € σε δυο παραγγελιες με 2 track number .Σε 5 μερες αλλαξαν τα track number κι εγινε Ενα (το ιδιο κι στις δυο παραγγελιες )

Γραφει vat includ αρα χωρις τελωνειο (ετσι πιστευω) 

Aliexpress Standard Shipping. LA012******HU

θα παρακολουθω στο parselsapp

1) θα φαινεται στο site ολη η πορεια μεχρι την παραλαβη ?

2) ξερουμε  περιπου χρονο διεκπαιρεωσης ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, powerup said:

Aγορα απο aliexpress αξιας 9 € σε δυο παραγγελιες με 2 track number .Σε 5 μερες αλλαξαν τα track number κι εγινε Ενα (το ιδιο κι στις δυο παραγγελιες )

Γραφει vat includ αρα χωρις τελωνειο (ετσι πιστευω) 

Aliexpress Standard Shipping. LA012******HU

θα παρακολουθω στο parselsapp

1) θα φαινεται στο site ολη η πορεια μεχρι την παραλαβη ?

2) ξερουμε  περιπου χρονο διεκπαιρεωσης ?

Και από εδώ 😀

1) Ναι

2) Ναι

3) Ένα μήνα περίπου

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με τα δέματα από Ουγγαρία κολλημένα εδώ και αρκετές μέρες στο αποστολή αντικειμένου ,του φίλου μου από 26/11 ,εμένα από 30/11,βλέπω παραλαβή το 2022.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, pagouras7 said:

Τι γίνεται με τα δέματα από Ουγγαρία κολλημένα εδώ και αρκετές μέρες στο αποστολή αντικειμένου ,του φίλου μου από 26/11 ,εμένα από 30/11,βλέπω παραλαβή το 2022.

εμενα σημερα ξεκολλησε ενα απο 25/11 και εμφανιστηκε στο ΚΑΤ

παντως και Ουγγαρια εκατσε ~10 μερες πριν το στειλουν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, dkostas said:

εμενα σημερα ξεκολλησε ενα απο 25/11 και εμφανιστηκε στο ΚΑΤ

παντως και Ουγγαρια εκατσε ~10 μερες πριν το στειλουν

Του φίλου έδειξε ότι έφτασε Ελλάδα έμενα όχι ακόμα ,το είχα παραγγείλει από  αρχές Νοεμβρίου για δώρο για Χριστούγεννα και οριακά θα προλάβει να έρθει ,άλλη φορά θα παραγγέλνω από το καλοκαίρι για τα Χριστούγεννα 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με εμπειρία για αποστολή δέματος από Banggood ES (Ισπανία) με GLS σε πόσες μέρες περίπου παραλαμβάνουμε ? 

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, harmon17 said:

Κάποιος με εμπειρία για αποστολή δέματος από Banggood ES (Ισπανία) με GLS σε πόσες μέρες περίπου παραλαμβάνουμε ? 

Εγώ ψωνίζω από Ισπανία και στέλνουν με gls ,παραλαβή 7 με 10 μέρες ευτυχώς τα φέρνει acs και όχι τα τραγικά ΕΛΤΑ .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pagouras7 said:

Εγώ ψωνίζω από Ισπανία και στέλνουν με gls ,παραλαβή 7 με 10 μέρες ευτυχώς τα φέρνει acs και όχι τα τραγικά ΕΛΤΑ .

Οκ, ευχαριστώ φίλε :) 

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια επιτελους εγινε ανανεωση,εγιναν καποιες αλλαγες οπως ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ δεν το εχω δει σε αλλα δεματα

10/12/2021, 14:29 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
10/12/2021, 11:46 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
10/12/2021, 11:44 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
10/12/2021, 11:44 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ
17/11/2021, 14:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/11/2021, 14:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
5/11/2021, 15:06 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
3/11/2021, 17:43 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Link to comment
Share on other sites

Γραφει τα παρακατω στο parselsapp

Ελήφθη μέσω γραμμής

 
 CAINIAO

Is my package stuck in transit?

Is my package stuck in customs?

Με aliexpres saver shipping 

Απο 11/12 κολυμενο εκει να ανισυχω ?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, powerup said:

Γραφει τα παρακατω στο parselsapp

Ελήφθη μέσω γραμμής

 
 CAINIAO

Is my package stuck in transit?

Is my package stuck in customs?

Με aliexpres saver shipping 

Απο 11/12 κολυμενο εκει να ανισυχω ?

Όχι, περιμένεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,
Φίλος έχει παραγγείλει κάτι από Αγγλία το οποίο έχει φτάσει Ελλάδα και σε αναζήτηση μας βγάζει το μήνυμα « ΕΛΛΙΠΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ»
Τί σημαίνει αυτό; Χρειάζεται να κάνουμε εμείς κάποια ενέργεια;

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Ναι τυπωμένο
Τηλέφωνο τη μεταφορική να τους δώσεις τα στοιχεία σου

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ναι τυπωμένο
Τηλέφωνο τη μεταφορική να τους δώσεις τα στοιχεία σου

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα.

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Αναφορά για ενημερωτικούς - στατιστικούς λόγους.

Αγορά 3/12 από Banggood ES (αποθήκη Ισπανίας)

6/12 Αποστολή δέματος & παράδοση στην GLS 

7/12 Αναχωρεί από Ισπανία

9/12 Άφιξη στην Ουγγαρία

12/12 άφιξη στην Ρουμανία

13/12 Άφιξη στην Βουλγαρία

15/12 Άφιξη Θεσσαλονίκη και παράδοση στην ACS (νέο tracking number που το αναφέρει το site της GLS)

17/12 Άφιξη στο τοπικό κατάστημα (Ίλιον) της ACS όπου πήγα και το παρέλαβα για να μην περιμένω...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ξερω εχει αναφερθει καπου αλλα δεν το βρηκα στιος τοσες σελιδες του θεματος
Θελω να αγορασω κατι απο AliExpress για πρώτη φορα (συνηθως αγοραζα απο Bandgood)
Με τα τωρινά προβληματα στα τελωνεια ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος για αποστολη στην Ελλαδα χωρις επιπλεον χρεωσεις  ?
Ευχαριστώεκ το προτέρων 

Edited by coftaras
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, coftaras said:

Ξερω εχει αναφερθει καπου αλλα δεν το βρηκα στιος τοσες σελιδες του θεματος
Θελω να αγορασω κατι απο AliExpress για πρώτη φορα (συνηθως αγοραζα απο Bandgood)
Με τα τωρινά προβληματα στα τελωνεια ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος για αποστολη στην Ελλαδα χωρις επιπλεον χρεωσεις  ?
ΕυχαριτΕυχαριστώ προτέρων 

AliExpress standard shipping και aliexpress saver shipping 

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα σήμερα (Κυριακή κι'όλας) το παρακάτω μήνυμα στο κινητό:

Quote

Dear, your delivery has been stopped in our warehouse.

Trk #CS279003594SG  Please solve the problem here: http://shorter.pro/pdkhz

Όταν πατάω το link στο κινητό, μου βγάζει μια οθόνη με το σήμα της DHL, όπου μου αναφέρει πως το πακέτο κόλλησε στην Ottawa, Canada (!) και από κάτω μου γράφει "KindlyPay 01.75$ to receive your Parcel..." κλπ κλπ.

Και μη χειρότερα δηλαδή λολολ!!

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός που γράφεις δεν καταγράφεται στα γνωστά sites.

Το πιθανότερο είναι ότι το μήνυμα που έλαβες είναι phishing.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, BASSstarlet said:

Έλαβα σήμερα (Κυριακή κι'όλας) το παρακάτω μήνυμα στο κινητό:

Όταν πατάω το link στο κινητό, μου βγάζει μια οθόνη με το σήμα της DHL, όπου μου αναφέρει πως το πακέτο κόλλησε στην Ottawa, Canada (!) και από κάτω μου γράφει "KindlyPay 01.75$ to receive your Parcel..." κλπ κλπ.

Και μη χειρότερα δηλαδή λολολ!!

Οταν παιρνεις shortUrl για να εισαι σιγουρος οτι δεν σε πανε καπου "επικινδυνα" τα ανοιγεις με ενα site πχ οπως αυτο

http://checkshorturl.com/

Το δικο σου URL παει στο

http://www.212-2811482789.com/ 

το οποιο δεν μου φαινεται καθολου νομιμο αλλα απατη και δεν θα πατουσα καν πανω του.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα σήμερα (Κυριακή κι'όλας) το παρακάτω μήνυμα στο κινητό:
Dear, your delivery has been stopped in our warehouse.
Trk #CS279003594SG  Please solve the problem here: http://shorter.pro/pdkhz
Όταν πατάω το link στο κινητό, μου βγάζει μια οθόνη με το σήμα της DHL, όπου μου αναφέρει πως το πακέτο κόλλησε στην Ottawa, Canada (!) και από κάτω μου γράφει "KindlyPay 01.75$ to receive your Parcel..." κλπ κλπ.
Και μη χειρότερα δηλαδή λολολ!!



Οταν λες μηνυμα, εννοεις SMS η κατι αλλο? Συνηθως αυτα ερχονται με email και αν κοιταξεις τον αποστολεα ειναι οτι ναναι, αλλα σιγουρα δεν φαινεται ο αποστολεας που θα περιμενες. Οποτε το διαγραφεις χωρις δευτερη σκεψη

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας.

Περίμενα ένα δέμα από Αμερική, ένα κουτί παιδικές βιταμίνες, που ενώ πριν από κάνα δυο χρόνια που είχα παραγγείλει ξανά, ήρθε σπίτι κατευθείαν, τώρα μου έστειλαν το παρακάτω SMS:

ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ΓIA TON EKTEΛΩNIΣMO TOY RX177698515DE AΠAITEITAI YΠEYΘYNH ΔHΛΩΣH ΠPOΣΩΠIKHΣ XPHΣHΣ. ΠAPAKAΛOYME NA AΠOΣTAΛEI ΣTO geta@elta-geta.gr

Τι είναι αυτό; Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα ή μία απλή Δήλωση Ν.1899 χρειάζεται;

Εκτελωνισμό λέει, οπότε κουστούμι ράβουν;;

POCO X3 Pro via Tapatalk



Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...