Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, makap said:

Ολα πλέον τα ταχυδρομικά δέματα, ακόμη και οι συστημένες επιστολές, που προέρχονται από 3η χώρα μπαίνουν στο τελωνείο.

Το δικό σου έχει αργήσει να βγει και παλιά που γνωρίζαμε για λίγες ώρες στο ΓΕΤΑ, ανήκουν στο παρελθόν. 

Υπομονή μέχρι το επόμενο βήμα ¨"κλείσιμο από ΓΕΤΑ".

μωρέ αυτό το ξέρω... το αναμένω, όπως αναμένω και τα 2.5 ευρώ φεση χωρίς λόγο. 

Απλά μου κάνει εντύπωση που το track δεν εχει πάει στο επομένο βήμα που είναι "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" μετά από 1 μήνα και που έκανε απλά για να γράψει άφιξη. Να υποθέσω ότι έχει ήδη μπει και διανύει τον 1-1.5 μήνα που παίρνει να εκτελονιστει, ή θα περιμένει κάνα μήνα μέχρι να πάει και μετά άλλο 1.5 να βγει; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 minutes ago, FeVerSeCtioN said:

μωρέ αυτό το ξέρω... το αναμένω, όπως αναμένω και τα 2.5 ευρώ φεση χωρίς λόγο. 

Απλά μου κάνει εντύπωση που το track δεν εχει πάει στο επομένο βήμα που είναι "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" μετά από 1 μήνα και που έκανε απλά για να γράψει άφιξη. Να υποθέσω ότι έχει ήδη μπει και διανύει τον 1-1.5 μήνα που παίρνει να εκτελονιστει, ή θα περιμένει κάνα μήνα μέχρι να πάει και μετά άλλο 1.5 να βγει; 

Μα σου γράφει ότι μπήκε στο ΓΕΤΑ, που σημαίνει ότι μπήκε στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, makap said:

Ολα πλέον τα ταχυδρομικά δέματα, ακόμη και οι συστημένες επιστολές, που προέρχονται από 3η χώρα μπαίνουν στο τελωνείο.

Το δικό σου έχει αργήσει να βγει και παλιά που γνωρίζαμε για λίγες ώρες στο ΓΕΤΑ, ανήκουν στο παρελθόν. 

Υπομονή μέχρι το επόμενο βήμα ¨"κλείσιμο από ΓΕΤΑ".

16 μέρες έμεινε εκεί το δέμα μου. Από Δευτέρα θα ενημερώσω αν παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια πρωτη φορα γραφει σε δεμα  ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

και περασαν 10 μερες χωρις ανανεωση ισως αλλαξαν τα πραγματα.

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-11-2021 17:43 ΟΛΛΑΝΔΙΑ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-11-2021 15:06 ΟΛΛΑΝΔΙΑ
ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ 17-11-2021 14:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-11-2021 14:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ZMA said:

καλησπερα παιδια πρωτη φορα γραφει σε δεμα  ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

και περασαν 10 μερες χωρις ανανεωση ισως αλλαξαν τα πραγματα.

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-11-2021 17:43 ΟΛΛΑΝΔΙΑ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-11-2021 15:06 ΟΛΛΑΝΔΙΑ
ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ 17-11-2021 14:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-11-2021 14:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Αυτές οι ενδείξεις (εκφράσεις) αφορούν στο ίδιο βήμα που είναι η είσοδος του δέματος στο τελωνείο.

Πρέπει να περιμένεις το "κλείσιμο από ΓΕΤΑ".

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, makap said:

Αυτές οι ενδείξεις (εκφράσεις) αφορούν στο ίδιο βήμα που είναι η είσοδος του δέματος στο τελωνείο.

Πρέπει να περιμένεις το "κλείσιμο από ΓΕΤΑ".

σε ευχαριστω,τοτε υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2021 at 11:17 ΠΜ, ath156 said:

Όχι. Πιθανότατα δεν έχει φθάσει στο τοπικό !! Εάν προσέξεις οι 2 τελευταίες εγγραφές έχουν ακριβώς την ίδια ώρα. Αποκλείεται από το Αεροδρόμιο να έφθασε στο τοπικό σε χρόνο dt😁

 

Noname.jpg

Και φυσικά το παραπάνω δεματάκι χωρίς καμία άλλη ενημέρωση αφέθηκε από τον ταχυδρόμο στην είσοδο της πολυκατοικίας μου πριν από λίγο (στον εντοπισμό των ΕΛΤΑ ήταν ανύπαρκτο !!😁).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αρχές Νοεμβρίου 2 παραγγελίες από την αποθήκη του Banggood στην Τσεχία. Το μαγαζί διαφήμιζε "1 week delivery" (πού να ξέρουν βέβαια οι άνθρωποι τι εστί ΕΛΤΑ...). Τα δέματα εστάλησαν με DHL Paket και μετά από 8 και 9 μέρες αντίστοιχα παραδόθηκαν στα ΕΛΤΑ Courier με μια μέρα διαφορά. Εκεί έμειναν για... ακόμα 12 μέρες, και τελικά μου παραδόθηκαν (...ξαφνικά!) τις προάλλες, ενώ το tracking των ΕΛΤΑ έδειχνε ακόμα "ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΤΕΠ ΑΘΗΝΑΣ - ΔΙΑΝΟΜΗ" (το από... 12-ημέρου status). Αρκετές ώρες αργότερα άλλαξε σε "ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ" και κάποια στιγμή το ίδιο βράδυ είδα "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ" (τα δέματα τα είχα από το πρωί).
Κατά τα άλλα υιοθετούμε νέες τεχνολογίες, ρομποτική διαλογή κλπ - και τα δέματα μένουν 1.5 βδομάδα να περιμένουν να παραδοθούν...

Στο μεταξύ, έκανα άλλη μια παραγγελία από αποθήκη Τσεχίας στις 18/11 και... προετοιμάστηκα για άλλες 3 εβδομάδες αναμονής.
Και ξαφνικά (πάλι... ξαφνικά 🙂) το δέμα μου παραδίδεται στις 26/11!  Δεν είχα καν μπει στον κόπο να δω tracking από τόσο... νωρίς, αλλά όταν το έκανα διαπίστωσα ότι την εντός Ελλάδας παράδοση την έκανε η DHL Express - εξ ου και η θεαματική διαφορά στους χρόνους (να και το 1 week delivery που έλεγε το Banggood!)
Προφανής η... συνταγή, όπου ΔΕΝ εμπλέκονται ΕΛΤΑ, τα πράγματα δουλεύουν... ως ώφειλαν!

 

Και μια παρατήρηση  για την αποθήκη Τσεχίας:  Και οι 3 -συνολικά- παραγγελίες ήταν δέματα... μεγαλούτσικα.  Και τα 3 παραδόθηκαν μόνο με τη γνωστή γκρι εξωτερικά, μαύρη εσωτερικά πλαστική σακκούλα / φάκελλο, χωρίς καμιά άλλη προστατευτική συσκευασία.
Το ένα από τα τρία ήταν ένα tablet - και όλες οι ανάλογες παραγγελίες που έχω δει τα τελευταία χρόνια (από αποθήκη ΗΚ συνήθως) ερχόντουσαν μέσα σε ένα... εντυπωσιακό περίβλημα από φουσκωτούς σωληνοειδείς αεροθαλάμους, που πρέπει να προστάτευαν το περιεχόμενο και από... πτώση αεροπλάνου! Εδώ όμως ήρθε μόνο με το λεπτό σακκούλι και ομολογώ ότι ήμουν πολύ ανήσυχος τι θα έβλεπα ανοίγοντάς το.  Ευτυχώς όμως -και... παραδόξως- όχι μόνο το tablet ήταν εντάξει, αλλά και το χαρτονένιο κουτί του δε φαινόταν να έχει κάποια σημαντική φθορά, όπως φοβόμουν αρχικά.
Στα υπ' όψιν πάντως για το είδος της συσκευασίας που φαίνεται να κάνουν σε CZ (και στις άλλες ευρωπαϊκές αποθήκες ίσως...;)

Link to comment
Share on other sites

Από 24/11 μου βγάζει παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό... Της υπομονής δηλαδή τουλάχιστον ήρθε Ελλάδα το δέμα από Ουγγαρία... Έχουν θέμα εδώ με τα δέματα που έρχονται από Ουγγαρία με τα ουγγρικά ταχυδρομεία?

 

 

 

 

 

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, zacharis said:

Από 24/11 μου βγάζει παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό... Της υπομονής δηλαδή τουλάχιστον ήρθε Ελλάδα το δέμα από Ουγγαρία... Έχουν θέμα εδώ με τα δέματα που έρχονται από Ουγγαρία με τα ουγγρικά ταχυδρομεία?

 

 

 

Εμένα 24/11 παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό , χθες έγραψε αποστολή  αντικειμένου,θέλει υπομονή αυτή την περίοδο ,ειδικά όπου εμπλέκονται τα ΕΛΤΑ .Αντίθετα. Παραγγελία από joom παραλαβή σε 15 μέρες δεν εμπλέκεται καθόλου τα ΕΛΤΑ ,τα φέρνει η dpd και Ελλάδα acs .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξαναψωνίζω από AliExpress κούρασαν. Μου χρέωσαν τα ΕΛΤΑ 2.71 σε μπαταρίες των 2 ευρώ με τα μεταφορικά ενώ είχα πληρώσει VAT. Τους έστειλα στην πλατφόρμα φωτο κτλ και στον φάκελο φαίνεται το alternative tracking number. Δεν το δέχονται λέει αν είναι δυντόν,λες και άλλαξα εγω το tracking number. Από εδώ και πέρα μόνο Ebay όπως παλιά,ας πρόσεχαν.

 

"Thank you for contacting AliExpress.
We have reviewed the document you provided but the tracking number did not matched with the order number".

Edited by vasileios13
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, vasileios13 said:

Εγώ δεν ξαναψωνίζω από AliExpress κούρασαν. Μου χρέωσαν τα ΕΛΤΑ 2.71 σε μπαταρίες των 2 ευρώ με τα μεταφορικά ενώ είχα πληρώσει VAT. Τους έστειλα στην πλατφόρμα φωτο κτλ και στον φάκελο φαίνεται το alternative tracking number. Δεν το δέχονται λέει αν είναι δυντόν,λες και άλλαξα εγω το tracking number. Από εδώ και πέρα μόνο Ebay όπως παλιά,ας πρόσεχαν.

 

"Thank you for contacting AliExpress.
We have reviewed the document you provided but the tracking number did not matched with the order number".

Τα έχουμε πει πολλές φορές. Οι μόνες σίγουρες αποστολές χωρίς να χρεώνονται εδώ στο τελωνείο είναι δύο. Aliexpress Standard Shipping και aliexpress saver shipping 

Link to comment
Share on other sites

 Έχουμε κάποια ολοκληρωμένη παραγγελία από ali με tracking της μορφής UA123456789HU ;  Έχω 5 διαφορετικές ημερολογιακά παραγγελίες και έχουν κολλήσει Ουγγαρία. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, vasileios13 said:

Εγώ δεν ξαναψωνίζω από AliExpress κούρασαν. Μου χρέωσαν τα ΕΛΤΑ 2.71 σε μπαταρίες των 2 ευρώ με τα μεταφορικά ενώ είχα πληρώσει VAT. Τους έστειλα στην πλατφόρμα φωτο κτλ και στον φάκελο φαίνεται το alternative tracking number. Δεν το δέχονται λέει αν είναι δυντόν,λες και άλλαξα εγω το tracking number. Από εδώ και πέρα μόνο Ebay όπως παλιά,ας πρόσεχαν.

 

"Thank you for contacting AliExpress.
We have reviewed the document you provided but the tracking number did not matched with the order number".

Και στο ebay θα αντιμετωπίσεις το ίδιο πρόβλημα αν ο πωλητής είναι οποιοσδήποτε κινέζος

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Flipflames said:

 Έχουμε κάποια ολοκληρωμένη παραγγελία από ali με tracking της μορφής UA123456789HU ;  Έχω 5 διαφορετικές ημερολογιακά παραγγελίες και έχουν κολλήσει Ουγγαρία. 

Μπορεί όντως να έχουν κολλήσει Ουγγαρία αλλά επίσης μπορεί να έχουν έρθει Ελλάδα και να μην ενημερώνεται η κατάσταση στο τρακινγκ

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, makap said:

Και στο ebay θα αντιμετωπίσεις το ίδιο πρόβλημα αν ο πωλητής είναι οποιοσδήποτε κινέζος

Όσες φορές είχα θέμα με Ebay έβγαλα άκρη με τη μία,χωρίς μα και μου.

13 ώρες πριν, Nnoutas said:

Τα έχουμε πει πολλές φορές. Οι μόνες σίγουρες αποστολές χωρίς να χρεώνονται εδώ στο τελωνείο είναι δύο. Aliexpress Standard Shipping και aliexpress saver shipping 

Για 2.71 € θα με χάσουν από πελάτη. Το άλλο δεματάκι που πέρασε από Ουγγαρία ήρθε σε χρόνο ντε-τε χωρίς χρέωση. Δεν θα κάνω τον ντεντέκτιβ για τον κάθε πωλητή του AliExpress.

Edited by vasileios13
Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2021 at 1:12 ΜΜ, makap said:

Μα σου γράφει ότι μπήκε στο ΓΕΤΑ, που σημαίνει ότι μπήκε στο τελωνείο.

Αυτό εννοούσα. Τώρα ναι, μετά από, 1 μήνα που έκανε να γράψει απο εκφορτωση, άφιξη, έκανε και άλλον μισό να γράψει απο άφιξη, εισαγωγή, για να περιμένει τώρα άλλον 1.5+ με τις γιορτές να εκτελονιστει. 

Δύο βήματα που στα 99% των πακέτων γίνεται την ίδια μερα, εμένα μου πήρε κοντά στον 1.5 μήνα, για να φτάσω τους 3+ σύνολο μέχρι να βγει από εκεί μέσα. 

Αυτό ρωτούσα. 

Screenshot_20211202-204948_Chrome.jpg

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

παραγγελιες ιουνιου-ιουλιου απο αλι εφτασαν μετα απο 6 μηνες και ζητησαν για ολες 2,50ε 2,70ε ειχα ανοιξει διαφωνια και δεν δικαιοθηκα αφου εδειχναν πως εφτασαν ελλαδα και φυσικα το σωστο οποτε εχασα πανω απο 25ε και ζητησαν αλλα τοσα εφτασαν πολυ νωρις και εγινε  ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ τον σεπτεμβριο  και τα εστειλα πισω.

   
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ZMA said:

παραγγελιες ιουνιου-ιουλιου απο αλι εφτασαν μετα απο 6 μηνες και ζητησαν για ολες 2,50ε 2,70ε ειχα ανοιξει διαφωνια και δεν δικαιοθηκα αφου εδειχναν πως εφτασαν ελλαδα και φυσικα το σωστο οποτε εχασα πανω απο 25ε και ζητησαν αλλα τοσα εφτασαν πολυ νωρις και εγινε  ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ τον σεπτεμβριο  και τα εστειλα πισω.

   

Οι παραγγελίες σου πριν την 1/7/21 δεν είχαν προείσπραξη ΦΠΑ και, επομένως, σωστά ζητούσε το τελωνείο τον ΦΠΑ.

Για τις υπόλοιπες, αν είχες προπληρώσει ΦΠΑ, μπορούσες να παραλάβεις και να στείλεις τις αποδείξεις στο Ali για επιστροφή των χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

 
παραγγελιά από joom θα παραλάβω δευτέρα γιατί είμαι επαρχία σε 15 ήμερες ,δεν εμπλέκονται πουθενά τα ΕΛΤΑ, ενώ  από αλι δυο δέματα με το ουγγρικό ταχυδρομείο κολλημένα και έχει περάσει ένας μήνας ,ελάχιστες παραγγελίες κάνω από αλι ,πλέον ξανά παραγγελία όταν σταματήσουν να στέλνουν με ΕΛΤΑ. 
12/03
1:47 PM
2083-ATTIKIS, GREECE
departure scan
12/02
11:18 PM
1549-THESSALONIKI, GREECE
departure scan
12/02
11:13 PM
1549-THESSALONIKI, GREECE
received in office
12/02
11:03 PM
2078-THESSALONIKIS, GREECE
arrival scan
12/01
9:17 PM
Rozenburg,Rozenburg,NL
Overseas transit
11/29
9:17 PM
Rozenburg,Rozenburg,NL
Departed from Facility.
11/29
5:29 PM
Rozenburg,Rozenburg,NL
Arrived at Sort Facility.
11/29
4:48 PM
 
Customs clearance completed
11/28
8:31 AM
 
Arrived at AIRPORT of Destination
11/28
2:37 AM
 
International flight has departed AIRPORT
11/26
7:12 PM
CHINA
Parcel scheduled for international flight|
11/26
10:12 AM
Shenzhen
Departed from carrier's sorting center
11/25
6:09 AM
Shenzhen
The package was handed over to the carrier SHENZHEN
 
 
11/25
5:00 AM
DONGGUAN
Departed from DHL sorting centre DONGGUAN
11/24
5:15 PM
 
Departed from DONGGUAN warehouse
11/24
12:36 AM
 
The package was handed over to the carrier DONGGUAN
11/23
8:16 AM
Shenzhen
The package has been assigned to a carrier
11/22
3:25 PM
Shenzhen
Departed from Joom Logistics sorting centre
11/22
2:55 PM
Shenzhen
Parcel accepted at the Joom Logistics sorting centre in Shenzhen
11/22
1:13 PM
Shenzhen
Parcel prepared
11/20
8:40 PM
Your package was sent
11/18
10:39 PM
Package awaiting shipment
The seller assembles the package and will send it from the warehouse soon
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, pagouras7 said:
 
παραγγελιά από joom θα παραλάβω δευτέρα γιατί είμαι επαρχία σε 15 ήμερες ,δεν εμπλέκονται πουθενά τα ΕΛΤΑ, ενώ  από αλι δυο δέματα με το ουγγρικό ταχυδρομείο κολλημένα και έχει περάσει ένας μήνας ,ελάχιστες παραγγελίες κάνω από αλι ,πλέον ξανά παραγγελία όταν σταματήσουν να στέλνουν με ΕΛΤΑ. 
12/03
1:47 PM
2083-ATTIKIS, GREECE
departure scan
12/02
11:18 PM
1549-THESSALONIKI, GREECE
departure scan
12/02
11:13 PM
1549-THESSALONIKI, GREECE
received in office
12/02
11:03 PM
2078-THESSALONIKIS, GREECE
arrival scan
12/01
9:17 PM
Rozenburg,Rozenburg,NL
Overseas transit
11/29
9:17 PM
Rozenburg,Rozenburg,NL
Departed from Facility.
11/29
5:29 PM
Rozenburg,Rozenburg,NL
Arrived at Sort Facility.
11/29
4:48 PM
 
Customs clearance completed
11/28
8:31 AM
 
Arrived at AIRPORT of Destination
11/28
2:37 AM
 
International flight has departed AIRPORT
11/26
7:12 PM
CHINA
Parcel scheduled for international flight|
11/26
10:12 AM
Shenzhen
Departed from carrier's sorting center
11/25
6:09 AM
Shenzhen
The package was handed over to the carrier SHENZHEN
 
 
11/25
5:00 AM
DONGGUAN
Departed from DHL sorting centre DONGGUAN
11/24
5:15 PM
 
Departed from DONGGUAN warehouse
11/24
12:36 AM
 
The package was handed over to the carrier DONGGUAN
11/23
8:16 AM
Shenzhen
The package has been assigned to a carrier
11/22
3:25 PM
Shenzhen
Departed from Joom Logistics sorting centre
11/22
2:55 PM
Shenzhen
Parcel accepted at the Joom Logistics sorting centre in Shenzhen
11/22
1:13 PM
Shenzhen
Parcel prepared
11/20
8:40 PM
Your package was sent
11/18
10:39 PM
Package awaiting shipment
The seller assembles the package and will send it from the warehouse soon

Τις τιμές, και την ποικιλία του Αλί δεν τα βρίσκεις αλλού. Αν δεν το βιάζεσαι είναι η ιδανική επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θέλω να παραγγείλω από Κίνα με κόστος περίπου 13 ευρώ. Το ερώτημα είναι αν πληρώνεις και 25 ευρώ τελωνείο ή μόνο ΦΠΑ; 

Επίσης έρχεται στο σπίτι και πληρώνεις ΦΠΑ ή στα ΕΛΤΑ ;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gechro said:

Καλημέρα σας. Θέλω να παραγγείλω από Κίνα με κόστος περίπου 13 ευρώ. Το ερώτημα είναι αν πληρώνεις και 25 ευρώ τελωνείο ή μόνο ΦΠΑ; 

Επίσης έρχεται στο σπίτι και πληρώνεις ΦΠΑ ή στα ΕΛΤΑ ;

Η ερώτησή σου είναι πολύ γενική και δεν έχει μια απάντηση.

Εξαρτάται από το μαγαζί, τον πωλητή, τον τρόπο αποστολής κλπ.

Αν ο πωλητής είναι στο σύστημα IOSS, θα πληρπλώσεις ΦΠΑ, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα κάνει σωστά αυτό που πρέπει για να μην ξαναχρεωθείς εδώ ΦΠΑ.

Το τέλος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ είναι 2,50€ μέχρι 15€ αξία. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, makap said:

Η ερώτησή σου είναι πολύ γενική και δεν έχει μια απάντηση.

Εξαρτάται από το μαγαζί, τον πωλητή, τον τρόπο αποστολής κλπ.

Αν ο πωλητής είναι στο σύστημα IOSS, θα πληρπλώσεις ΦΠΑ, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα κάνει σωστά αυτό που πρέπει για να μην ξαναχρεωθείς εδώ ΦΠΑ.

Το τέλος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ είναι 2,50€ μέχρι 15€ αξία. 

Απο το τι εξαρτάται το κόστος εκτελωνισμού; Από το πόσο κοστίζει το προϊόν; 

Στο ebay ξέρεις πως λειτουργούν. Θεωρώ απίθανο να προπληρώσει κάποιος ΦΠΑ 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, gechro said:

Απο το τι εξαρτάται το κόστος εκτελωνισμού; Από το πόσο κοστίζει το προϊόν; 

Στο ebay ξέρεις πως λειτουργούν. Θεωρώ απίθανο να προπληρώσει κάποιος ΦΠΑ 

Αυτό που θεωρείς απίθανο είναι αυτό που ισχύει (ή που τουλάχιστον θα έπρεπε να ισχύει τόσο στο ebay, aliexpress και όλες τις αντίστοιχες πλατφόρμες που είναι υπεύθυνες να προ-εισπράτουν τον ΦΠΑ των πωλητών τους).

Τώρα όπως σωστά σου είπε ο makap υπάρχει η πιθανότητα κάποιος από αυτούς να μην βάλει την σωστή σήμανση στο δέμα, οπότε και υπάρχει η πιθανότητα να χρειασθεί να "ξανακαταβάλεις" τον ΦΠΑ εδώ και ίσως το τέλος των ΕΛΤΑ (2,50 ευρώ για το ποσό που λες). Όμως το να συμβεί αυτό είναι νομίζω πλέον η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.........

Σε μία τέτοια περίπτωση θα μπορείς να απαιτήσεις από το ebay (ή και paypal??) τα επιπλέον ποσά που τυχόν κατέβαλλες στα ΕΛΤΑ.....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...