Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 minutes ago, ZMA said:

γεια σας παιδια αποστολη απο αλι με πληρωμενο φ.π.α χρεωνουν 2.50ε τελωνειο και απο ebay το ιδιο.εστειλα το τιμολογιου στο γετα καμια απαντηση,και ο κωδικος τιμολογιου ειναι σωστος απο τον πωλητη και καταλαβει τον φορο,οποτε τι γινεται εως τωρα πληρωσα 10x2,50ε για πακετο απο 1ε εως 6ε.

Το θέμα αυτό συζητιέται αρκετό καιρό και οφείλεται στην αδιαφορία του τυχάρπαστου πωλητή που δεν ενδιαφέρεται να γράψει στο αυτοκόλλητο τον αριθμό IOSS για την προπληρωμή του ΦΠΑ.

Θα ζητήσει από το Ali την επιστροφή και των δύο και θα περιμένεις τι θα σου δώσει.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν διαβάζω καλά, ο ΖΜΑ γράφει ότι πλήρωσε μόνο τα €2.50 (τέλη εκτελωνισμού) για κάθε πακέτο, άρα μου μοιάζει περισσότερο με την περίπτωση που αναφέρθηκε εδώ.

Αν είναι έτσι, τα ΕΛΤΑ άνοιξαν (συστηματικά) καινούριο... τροπάρι χαρατσώματος των πολιτών, σε αντίθεση -ως συνήθως- με την οδηγία της σχετικής αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Μιλάει μόνο για το τέλος. Αυτό αντίκειται, όμως, στην  τελευταία παρ της 1ης ενότητας των αναθεωρημένων Ειδικών Τελών Εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, που εξακολουθούν να ισχύουν και ορίζουν ότι:

∆ιευκρινίζεται ότι δεν θα εισπράττονται Τέλη Εκτελωνισµού για τα ταχυδροµικά αντικείµενα, εισαγωγές αγαθών αξίας <150 € από χώρες εκτός ΕΕ, τα οποία θα απελευθερώνονται άµεσα από το Τελωνείο, βάσει της ∆ιασάφησης προ άφιξης (τύπου D).

Το είχα ξαναγράψει στο παρελθόν και κάποιος είπε ότι από τα ΕΛΤΑ του απάντησαν ότι κάθε δέμα που μπαίνει στο τελωνείο χρεώνεται τέλος.

Χρειάζεται αναφορά του θέματος σε εποπτεύουσα αρχή των ΕΛΤΑ. Έχω ανοίξει ήδη κανάλι επικοινωνίας με την υπηρεσία που εποπτεύει τα ΕΛΤΑ στο Υπ. Ψηφιακής Διακυβέρνησης, αλλά δεν θέλω να προσθέσω τώρα άλλο θέμα, εκτός αυτού που έχω αναφέρει.

Το θέμα μου είναι ότι ο ξάδελφός μου που ζει στο Μόντρεαλ, έστειλε ένα έγγραφο σε φάκελο, ως συστημένη ΕΠΙΣΤΟΛΗ, την 23/10/21, έφτασε στο αεροδρόμιο την 2/11/21 και έμεινε εκεί μέχρι την ΤΕ 17/11/21 που μπήκε στο ...ΓΕΤΑ (!). Βγήκε χθες το μεσημέρι να ανυπομονώ να φτάσει στο γραφείο ή να μου παραδώσουν τον ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΟ φάκελο, για να κάνω τις επόμενες ενέργειες ...

 

Link to comment
Share on other sites

Είσαι -ευτυχώς- σε καλύτερη μοίρα από οικογενειακό γνωστό, που μου έλεγε κατασυγχυσμένος προ διετίας ή τριετίας ότι περίμενε φάκελλο που του είχε στείλει συστημένο (υποτίθεται ότι εγγυάται την ασφάλεια της αποστολής...) ο αδελφός του από Καναδά, με *πρωτότυπα* έγγραφα ιδιοκτησιακού και κληρονομικού ενδιαφέροντος, τα οποία απλώς... δεν παραδόθηκαν ποτέ.
Ο παραλήπτης -είναι και κάποιας ηλικίας- δεν ήξερε από ίντερνετ, tracking number κλπ, κατάλαβα όμως από την περιγραφή ότι ο αδελφός πρέπει να μπόρεσε να το παρακολουθήσει μέχρι που έφτασε στα ΕΛΤΑ και μετά... "Λυπούμεθα, χάθηκε" ήταν η απάντηση που πήρε όταν ρώτησε εδώ.
Τα έγγραφα προφανώς αναντικατάστατα...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Επειδη λοιπον οι τυποι που κανουν κουμαντο στα ΕΛΤΑ εχουν την νοοτροπια μικροαπατεωνα και χρεωνουν οπου βρουν ευκαιρια, οι Κινεζοι που δεν ειναι βλακες (οπως νομιζουν στα ελτα) εκτελωνιζουν πλεον στην Ουγγαρία. Μαντεψτε ποιος εχασε τελικα.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και εγω εστειλα τα τιμολογια και τα στοιχεια με φωτογραφιες,και απο τοτε δεν παρελαβα καποια δεματα καλυτερα να χασω 1-2 ευρο,νομιζω ειναι πολλα τα 2.50ε εως και 2,80ε και 3ε  για αξια δεματος 0,46 λεπτα, το αλλο 0,71 λεπτα ,και αλλα μικροποσα και γραφουν τιμη επανω  οπως κρινουν οι ιδιοι .

Edited by ZMA
Link to comment
Share on other sites

το αλι δεν ενδιαφερονται οι πωλητες τον πακετων που αγορασα ειπαν εφτασε στην χωρα σας,παραλαβετε συντομα αλλιως θα επιστρεψει πισω,ενω στο ebay αμεσως μου πληρωσε το ποσο.

Edited by ZMA
Link to comment
Share on other sites

Καποιος φιλος σε προγουμενο post ανεφερε οτι εστειλε στο Ali το SMS της ειδοποιησης απο τα ΕΛΤΑ για να πληρωσει τα 2,5€ προκειμενου να παραλαβει το αντικειμενο και το Ali το δεχτηκε και του εκανε refund. Aν ψαξετε μερικες σελιδες πισω θα το βρειτε. Βεβαια ετσι δεν χτυπαμε το κακο στη ριζα του αλλα τουλαχιστον δεν βγαινουν απο την τσεπη μας. Πραγματικα αυτοι στα ΕΛΤΑ εχουν ξεφυγει..

 

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω στειλει φωτογραφιες απο την αποδειξη και απο το κιτρινο αυτοκολλητο των ΕΛΤΑ και πηρα επιστροφη χρηματων απο το αλι, αλλα δεν ειναι λυση αυτη. Ουτε εχει καμμια λογικη να χρεωνεται ενα προιον αξιας 0.39€ με 2.5 € τελη συν φπα. Βεβαια το κακο ξεκιναει απο την ευρωπαικη οδηγια που τον Ιουλιο κατηργησε την ατελεια των 22€. Αλλα οπως φαινεται αλλες χωρες, οπως η Ουγγαρια, βρηκαν τροπους να ειναι πιο ευελικτες. Τα ΕΛΤΑ επιμενουν στον δημοσιο χαρακτηρα τους και στην αναλογη συμπεριφορα στον καταναλωτη. Οταν καταλαβουν οι υπαλληλοι οτι ο καταναλωτης ειναι και πελατης τους και η υπαρξη τους εξαρταται αμεσα απ αυτον, θα εχουν ιδιωτικοποιηθει κιολας. Δεν υπαρχει καμμια απολυτως πιθανοτητα να αλλαξουν νοοτροπια διαφορετικα.

Sent from my ZUK Z2121 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από 17/11 έχει κολλήσει στο clearing customs.. μάλλον άρχισαν οι δραματικές καθυστερήσεις και λόγω εορτών...καλό 2022 δηλαδή 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, zacharis said:

Από 17/11 έχει κολλήσει στο clearing customs.. μάλλον άρχισαν οι δραματικές καθυστερήσεις και λόγω εορτών...καλό 2022 δηλαδή 

Αν είναι με ουγγρικο ταχυδρομείο μια από τα ίδια δέμα δικό μου και φίλου μου από 18 /11 στην ίδια κατάσταση ,και στο σάιτ των ουγγρικών δεν αναγνωρίζει τους αριθμούς αποστολής ,μόνο στην κινεζική μεταφορικη  βλέπω την πρόοδο του δέματος.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, pagouras7 said:

Αν είναι με ουγγρικο ταχυδρομείο μια από τα ίδια δέμα δικό μου και φίλου μου από 18 /11 στην ίδια κατάσταση ,και στο σάιτ των ουγγρικών δεν αναγνωρίζει τους αριθμούς αποστολής ,μόνο στην κινεζική μεταφορικη  βλέπω την πρόοδο του δέματος.

Ναι ακριβώς το ίδιο με ουγγρικό ταχυδρομείο, το βλέπω από το tracking του Ali express, λίγα πράγματα επίσης έχει και στο tracking στο ουγγρικό ταχυδρομείο, πότε έφτασε στην Βουδαπέστη. Στα ΕΛΤΑ τίποτα ακόμα στο tracking 

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

Στο parcelsapp μια χαρά βλέπεις την πρόοδο του δέματος, μάλιστα αν αλλάξει ο αριθμός αποστολής εμφανίζεται και ο νέος.

Στο site των ελτα θα εμφανιστεί όταν φύγει για Ελλάδα από Ουγγαρία, αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Παρέλαβα δέμα με τελευταία ενημέρωση custom clearance success 

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, leo06 said:

Στο parcelsapp μια χαρά βλέπεις την πρόοδο του δέματος, μάλιστα αν αλλάξει ο αριθμός αποστολής εμφανίζεται και ο νέος.

Στο site των ελτα θα εμφανιστεί όταν φύγει για Ελλάδα από Ουγγαρία, αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Παρέλαβα δέμα με τελευταία ενημέρωση custom clearance success 

Πολύ σωστά και εγώ από εκεί τα βλέπω. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να σου εμφανίσει "Εκφορτωση Απο Μεταφορικο ΜεσοΕλλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ)" και μετά "Arrive at local delivery office", να μην εμφανισθεί καθόλου στα ΕΛΤΑ και παρόλα αυτά κάποια στιγμή να σου έρθει από τον ταχυδρόμο στον χώρο σου !!! (ίσως για τα πολύ μικρά αντικείμενα).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ath156 said:

Πολύ σωστά και εγώ από εκεί τα βλέπω. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να σου εμφανίσει "Εκφορτωση Απο Μεταφορικο ΜεσοΕλλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ)" και μετά "Arrive at local delivery office", να μην εμφανισθεί καθόλου στα ΕΛΤΑ και παρόλα αυτά κάποια στιγμή να σου έρθει από τον ταχυδρόμο στον χώρο σου !!! (ίσως για τα πολύ μικρά αντικείμενα).

Κα εγώ έχω 2 πακέτα της παραπάνω περίπτωσης. 22/11 εμφάνισαν"Εκφορτωση Απο Μεταφορικο ΜεσοΕλλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ)" και μετά "Arrive at local delivery office" και απο εκεί και πέρα τίποτα. Φαντάζομαι ότι έχει φτάσει στο τοπικό, σύμφωνα με τα παραπάνω. Δεν ξέρω καινούριο φρούτο είναι αυτό ????

Edited by jobous

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, jobous said:

Κα εγώ έχω 2 πακέτα της παραπάνω περίπτωσης. 22/11 εμφάνισαν"Εκφορτωση Απο Μεταφορικο ΜεσοΕλλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ)" και μετά "Arrive at local delivery office" και απο εκεί και πέρα τίποτα. Φαντάζομαι ότι έχει φτάσει στο τοπικό, σύμφωνα με τα παραπάνω. Δεν ξέρω καινούριο φρούτο είναι αυτό ????

Όχι. Πιθανότατα δεν έχει φθάσει στο τοπικό !! Εάν προσέξεις οι 2 τελευταίες εγγραφές έχουν ακριβώς την ίδια ώρα. Αποκλείεται από το Αεροδρόμιο να έφθασε στο τοπικό σε χρόνο dt😁

 

Noname.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πράγματι ισχύει και στα δικά μου. Για αυτό δεν έχω κατανοήσει ακριβώς αυτό το tracking. Πάντως σε προηγούμενο παραδόθηκε 3 μέρες μετάα την εμφάνιση των 2 παραπάνω status

Edited by jobous

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα μου εμφανίζει μόνο custom clearance οπότε είναι ακόμα Ουγγαρία ή έφτασε Ελλάδα δίχως να ενημερώσουν το σύστημα 

Screenshot_2021-11-24-12-57-13-538_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, leo06 said:

Στο parcelsapp μια χαρά βλέπεις την πρόοδο του δέματος, μάλιστα αν αλλάξει ο αριθμός αποστολής εμφανίζεται και ο νέος.

Στο site των ελτα θα εμφανιστεί όταν φύγει για Ελλάδα από Ουγγαρία, αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Παρέλαβα δέμα με τελευταία ενημέρωση custom clearance success 

τα δικά μου είναι συστημένα,αποκλείετε να μην έχει σκαναριστει πχ στο αεροδρόμιο ,στο κέντρο διαλογής αττικής ,στο κέντρο διαλογής της πόλης μου ,έμενα ξεκινά LA008625XXHU, μήπως τα δικά σας είναι της μορφής UA52714ΧΧΧHU που η ανίχνευση σταμάτα με του που φθάνει αεροδρόμιο .

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, jobous said:

Είναι ένα LA και ένα UA. Δείχνουν ακριβώς τα ίδια. 

Έμενα και του φίλο μου πλέον το αναγνωρίζει και το ουγγρικο και τα ΕΛΤΑ, από χθες λογικά το συστημένο δέμα σου  θα εμφανίσει και άλλες καταγραφές .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας... Ερώτηση.. Το παρακάτω 1 μήνα μετά την εκφορτωση από μεταφορικό μέσο, έγραψε άφιξη στην χώρα προορισμού.. Από τότε ξανά αγνοείται χωρίς να έχει γράψει εισαγωγή στο τελωνείο όπως συνήθως λίγες ώρες μετά.. (που δεν θα έπρεπε γτ είναι πληρωμένα βέβαια τα VAT). 

Να υποθέσω ότι έχει μπει και περιμένει το κλασικό 1.5 μήνα να εκτελονιστει, ή σε κάνα μήνα θα γράψει εισαγωγή και μετά θα περιμένω άλλο 1.5 για να φτάσουμε σύνολο τους 4; 😂

 

RX................DE, αποστολή από Αμερική (ebay) με αρχικό τρακινγκ ESUS........... 

Screenshot_20211126-235423_Chrome.jpg

Edited by FeVerSeCtioN
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, FeVerSeCtioN said:

Καλησπέρα σας... Ερώτηση.. Το παρακάτω 1 μήνα μετά την εκφορτωση από μεταφορικό μέσο, έγραψε άφιξη στην χώρα προορισμού.. Από τότε ξανά αγνοείται χωρίς να έχει γράψει εισαγωγή στο τελωνείο όπως συνήθως λίγες ώρες μετά.. (που δεν θα έπρεπε γτ είναι πληρωμένα βέβαια τα VAT). 

Να υποθέσω ότι έχει μπει και περιμένει το κλασικό 1.5 μήνα να εκτελονιστει, ή σε κάνα μήνα θα γράψει εισαγωγή και μετά θα περιμένω άλλο 1.5 για να φτάσουμε σύνολο τους 4; 😂

 

RX................DE, αποστολή από Αμερική (ebay) με αρχικό τρακινγκ ESUS........... 

Screenshot_20211126-235423_Chrome.jpg

Ολα πλέον τα ταχυδρομικά δέματα, ακόμη και οι συστημένες επιστολές, που προέρχονται από 3η χώρα μπαίνουν στο τελωνείο.

Το δικό σου έχει αργήσει να βγει και παλιά που γνωρίζαμε για λίγες ώρες στο ΓΕΤΑ, ανήκουν στο παρελθόν. 

Υπομονή μέχρι το επόμενο βήμα ¨"κλείσιμο από ΓΕΤΑ".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...