Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

23 minutes ago, ane1989 said:

Απο tomtop με την επιλογη duty free shiphing απο την αποθηκη Κινας θα εχω θεμα με τελωνεια κλπ?

Εχει παραγγειλει καποιος τωρα τελευταια?

Δεν έχω παραγγείλει τελευταία απ' αυτό, αλλά αν σου ζητήσει να προπληρώσεις ΦΠΑ, θα έχεις ένα μεγάλο ποσοστό να μην χρεωθείς πάλι ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ όταν φτάσει το δέμα στο τελωνείο.

Αλλιώς, θα έχεις να αντιμετωπίσεις το τελωνείο σίγουρα.. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, mkl222 said:

Εγώ πάντως, έχω να δω comet πολύ καιρό. Ό,τι παρήγγειλα μετά τις 20/9 από Banggood, ήρθε με βελγικό ταχυδρομείο και ΕΛΤΑ, και όχι ιδιαίτερα γρήγορα.

Στάλθηκε από το KB2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Με Banggood Express η Priority Line; 

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι η σελίδα του "κατέβηκε" ποτέ, όσο γράφονταν τα περί κλεισίματος.

Το θέμα είναι... παραγγέλνεις από εκεί;
(άσε που τι να παραγγείλεις - τα περισσότερα προϊόντα του δεν είχαν καν αποστολή προς Ελλάδα τον τελευταίο χρόνο - και ήταν και πανάκριβα!
Κάτω από τις συνθήκες... και άργησε να φουντάρει!
Δεν ξέρω τι έκαναν αυτοί που το 'χουν, έτσι όπως το πήγαιναν...)

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, w2o4ts said:

Δε νομίζω ότι η σελίδα του "κατέβηκε" ποτέ, όσο γράφονταν τα περί κλεισίματος.

Το site είχε όντως 'πέσει' για μια περίοδο. Μόλις πρόσφατα το είδα και εγώ να 'επιστρέφει'.

Αλλά όντως και τα προϊόντα πλέον λίγα, αλλά και εμπιστσύνη.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Μου στείλανε βλέπω τώρα και newsletter και προσφορά για κουπόνια!

Αλλά όπως λέγαμε και προηγουμένως...

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2021 at 6:01 ΜΜ, mkl222 said:

Εγώ πάντως, έχω να δω comet πολύ καιρό. Ό,τι παρήγγειλα μετά τις 20/9 από Banggood, ήρθε με βελγικό ταχυδρομείο και ΕΛΤΑ, και όχι ιδιαίτερα γρήγορα.

Στάλθηκε από το KB2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οντως, το ΒΕ χαρακτηριζεται απο την "ιλλιγιωδη" ταχυτητα του. Το εχω διαπιστωσει και απο αλλους πωλητες που το χρησιμοποιησαν εκτος Banggood. Μακρυα.. 

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα, ό,τι παραγγελία έχω κάνει τον τελευταίο καιρό με Banggood Express (συμπεριλαμβανομένης μίας που έστειλαν μόλις προχθές) έρχεται σταθερά με Comet - με την οποία πάντα κανένα παράπονο.

Ενώ δύο που έκανα από την αποθήκη Τσεχίας, με "1 week delivery" -υποτίθεται- έκαναν περίπου από 1.5 εβδομάδα για να φτάσουν με DHL Paket στα ΕΛΤΑ, τα οποία ποιος ξέρει πόσο θα κάνουν από 'κει και μετά, ενώ φαντάζομαι ότι θα πρέπει να πάω να στηθώ στην -τεράστια, πάντα- ουρά στο υποκατάστημα της περιοχής μου για να τα παραλάβω - ενώ η Comet παραδίδει στο άψε-σβήσε στην πόρτα μου.

Αυτό, παρεμπιπτόντως, απάντησε και στην απορία που είχα τον τελευταίο καιρό "τι διαλέγω από τις διαθέσιμες τον τελευταίο καιρό επιλογές (αν υπάρχουν και οι 2, βεβαίως, ταυτόχονα), ευρωπαϊκή αποθήκη, ή Κίνα;"
Κίνα, για μένα, μετά απ' αυτό!!  Όχι αυτό που θα περίμενε κανείς εκ πρώτης όψεως...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, vagmouk said:

Το δικό μου πάντως από Τσεχία με Dhl pakeτ και ΕΛΤΑ ήλθε με elta courier ταχύτατα.

Εμενα στην περιοχη μου τα μοιραζει η ACS ( ευβοια )

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα περιμένω μικρό πακέτο από AliExpress, έρχεται μέσω ουγγρικού ταχυδρομείου. Στο Website του AliExpress μου αναφέρει customs clearance successful, αλλά δεν εμφανίζεται καθόλου τόσο στο tracking των ΕΛΤΑ όσο και του ουγγρικού ταχυδρομείου

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, zacharis said:

Παιδιά καλησπέρα περιμένω μικρό πακέτο από AliExpress, έρχεται μέσω ουγγρικού ταχυδρομείου. Στο Website του AliExpress μου αναφέρει customs clearance successful, αλλά δεν εμφανίζεται καθόλου τόσο στο tracking των ΕΛΤΑ όσο και του ουγγρικού ταχυδρομείου

Κοίτα ένα δικό μου που παραδόθηκε σήμερα. Σε λίγες μέρες θα εμφανιστεί και στο σαιτ των ΕΛΤΑ 

IMG_20211118_201742.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zacharis said:

Πλήρωσες τελωνείο ή πέρασε κανονικά?

Δεν θα πληρώσεις τίποτα, είναι όπως σου τα είπαν, κοίτα και την πορεία του δικού μου που μόλις σήμερα εμφανίσθηκε το "GREECE POST" ενώ μέχρι τώρα έλεγε "CAINIAO".....

 

Noname.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, zacharis said:

Πλήρωσες τελωνείο ή πέρασε κανονικά?

Όχι δεν πλήρωσα. Έχω πάρει άπειρες παραγγελίες από ali με ουγγρικό ταχυδρομιο τους τελευταίους μήνες χωρίς να πληρώσω τίποτα, είτε είναι συστημένα είτε απλά. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, zacharis said:

Παιδιά καλησπέρα περιμένω μικρό πακέτο από AliExpress, έρχεται μέσω ουγγρικού ταχυδρομείου. Στο Website του AliExpress μου αναφέρει customs clearance successful, αλλά δεν εμφανίζεται καθόλου τόσο στο tracking των ΕΛΤΑ όσο και του ουγγρικού ταχυδρομείου

Μεχρι Ουγγαρία με https://global.cainiao.com/index.htm   Οταν γραψει εκει "Arrive at destination country" την επομενη το παρακολουθας απο ελτα που ξεκινα με "HUNGARY, POSTING/COLLECTION"

4 ώρες πριν, Nnoutas said:

Δεν έχει αργήσει λίγο; 

οχι

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Nnoutas said:

Δεν έχει αργήσει λίγο;

Δες το και στο site της flytexpress. Δε θα δεις και τίποτα παραπάνω, βέβαια, οι τελευταίες 2 εγγραφές θα είναι -στην καλή περίπτωση- "item dispatched" και "item in transit", αλλά αν π.χ. λείπει το ένα από τα 2 αυτά (και η ημερομηνία του -όποιου- τελευταίου συμπίπτει με την ημερομηνία από το tracking του banggood), θα σημαίνει ότι ίσως πράγματι έχει κολλήσει.

Ή αν (όπως θεωρώ πιθανότερο) υπάρχει κάποιο στάδιο με την ίδια ημερομηνία όπως στο BG και υπάρχει και κάποιο dispatched / in transit μεταγενέστερο, θα σημαίνει ότι όλα είναι (μάλλον) καλά και απλώς έχει μείνει κολλημένη η ενημέρωση που βγάζει το BG.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ακόμη ερώτηση όταν λέει import clearance successful, εννοεί την Ουγγαρία που πέρασε τελωνείο ή την Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Την Ουγγαρία, αφού εκεί "εκτελωνίζεται" μπαίνοντας στην ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια αποστολη απο αλι με πληρωμενο φ.π.α χρεωνουν 2.50ε τελωνειο και απο ebay το ιδιο.εστειλα το τιμολογιου στο γετα καμια απαντηση,και ο κωδικος τιμολογιου ειναι σωστος απο τον πωλητη και καταλαβει τον φορο,οποτε τι γινεται εως τωρα πληρωσα 10x2,50ε για πακετο απο 1ε εως 6ε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...