Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, εχω παρει refund. Απλα ρωτω γιατι μου εχει ξανατυχει να λαβω αντικειμενο 4 μηνες μετα, πανω που ελεγα οτι χαθηκε. Τι πιθανοτητες δινεις να το λαβω καποια στιγμη? Thanks

 

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

19 minutes ago, guideman said:

Ναι, εχω παρει refund. Απλα ρωτω γιατι μου εχει ξανατυχει να λαβω αντικειμενο 4 μηνες μετα, πανω που ελεγα οτι χαθηκε. Τι πιθανοτητες δινεις να το λαβω καποια στιγμη? Thanks

 

Αν είναι συστημένο, νομίζω ότι θα παραλάβεις. Και εγώ έχω πάρει παραγγελίες μετά από 3-4 μήνες. 

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Nnoutas said:

Αν είναι συστημένο, νομίζω ότι θα παραλάβεις. Και εγώ έχω πάρει παραγγελίες μετά από 3-4 μήνες. 

Συστημενο θεωρειται αν εχει tracking number? Το εστειλε free shipping  via Seller's Shipping Method..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, guideman said:

Συστημενο θεωρειται αν εχει tracking number? Το εστειλε free shipping  via Seller's Shipping Method..

Αν θες γράψε τη μορφή του tracking number για να δω αν είναι συστημένο. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nnoutas said:

Αν θες γράψε τη μορφή του tracking number για να δω αν είναι συστημένο. 

EQTWL1080217984YQ

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, guideman said:
EQTWL1080217984YQ

Έχεις δοκιμάσει να επικοινωνήσεις με το κατάστημα των ελτά στην περιοχή σου; Η τελευταία ενημέρωση του tracking number είναι ότι έχει φτάσει στο τοπικό κατάστημα και περιμένει να το παραλάβεις. Υποτίθεται ότι θα έπρεπε να έχεις λάβει ειδοποίηση. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν το εψαξα.Εδω δεν πηγαινω να παραλαβω, το φερνουν παντα αυτοι εδω στη δουλεια μου. Θα το ψαξω ομως. Thanks

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2021 at 8:12 ΠΜ, ath156 said:

Δεν το βλέπω, εάν κρίνω από το δέμα του Aliexpress για το οποίο έκανα ανάρτηση ξανά εδώ, που είναι κολλημένο από 6/10/21 στο Αεροδρόμιο Αθηνών, που από τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι είναι στο Τελωνείο.........α ρε γλέντια εάν πράγματι έρθει καμία επιβάρυνση τελωνείου με πληρωμένο VAT στο Ali........

Βάζω εδώ τις "πληροφορίες" που δίνει το Aliexpress και το parcelsapp.com, όπου βλέπεις ως "destination country" την Ουγγαρία/Βουδαπέστη !!!!, όπου υπάρχει "customs clearance" εκεί, όπου "final delivery" είναι στην Αθήνα ενώ στην πραγματικότητα έχει να πάει σε άλλη πόλη.......όπου το Ali μου έχει στείλει μήνυμα ότι το δέμα μου είναι στο τοπικό ταχυδρομείο........κλπ

 

aliexpress.jpg

parcel.jpg

Και ξαφνικά βρίσκω το παραπάνω δέμα στην είσοδο της πολυκατοικίας μου και ενώ:

- Δεν έχει αλλάξει τίποτα στο status της αποστολής (ακόμα είναι στο Αεροδρόμιο Αθηνών !!!🤣)

- Ενώ είχα πάει στο Ταχυδρομείο της περιοχής μου και αφού το έψαξε στον ΗΥ είπε ότι είναι στο Τελωνείο😁

***Φυσικά δεν έχει καμία ένδειξη περί "τελωνείου"..........και είναι μέσω Ουγγαρίας που μέχρι σήμερα δεν μου έχει δημιουργηθεί κανένα θέμα......περιμένω και άλλα από εκεί....

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς καί το δικό μου παρέλαβα σήμερα, φαίνεται να έχει μπει τελωνείο

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ath156 said:

Και ξαφνικά βρίσκω το παραπάνω δέμα στην είσοδο της πολυκατοικίας μου και ενώ:

- Δεν έχει αλλάξει τίποτα στο status της αποστολής (ακόμα είναι στο Αεροδρόμιο Αθηνών !!!🤣)

- Ενώ είχα πάει στο Ταχυδρομείο της περιοχής μου και αφού το έψαξε στον ΗΥ είπε ότι είναι στο Τελωνείο😁

***Φυσικά δεν έχει καμία ένδειξη περί "τελωνείου"..........και είναι μέσω Ουγγαρίας που μέχρι σήμερα δεν μου έχει δημιουργηθεί κανένα θέμα......περιμένω και άλλα από εκεί....

Αυτούς στα ΕΛΤΑ γιατί τους ρωτάτε και χάνεται τον χρόνο σας. Αφού δεν μπορούν να ξέρουν που είναι το δέμα. Μου αρέσει ότι και καλά έψαξε και στο pc 😄

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές αποστολές που παρέλαβα από Aliexpress μπορώ να πω με σχετική βεβαιότητα ότι:

-  Όταν σου δείχνει αρχικά "Εκφόρτωση από Μεταφορικό Μέσο" και μετά "Arrive at local delivery office" με διαφορά μάλιστα ακριβώς 1 ώρα, πράγματι έχει περάσει από τελωνείο χωρίς πρόβλημα........όπως ήταν και παλιότερα πριν εφαρμοστεί το νέο σύστημα για VAT από 1/7/21..........

- Πολλές φορές αυτή είναι και η τελευταία ενημέρωση που έχεις......μετά σου έρχεται στο σπίτι........προφανώς έχει σχέση και η μέθοδος αποστολής από Ali.........

 

1.jpg

2.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Μετά από αρκετές αποστολές που παρέλαβα από Aliexpress μπορώ να πω με σχετική βεβαιότητα ότι:

-  Όταν σου δείχνει αρχικά "Εκφόρτωση από Μεταφορικό Μέσο" και μετά "Arrive at local delivery office" με διαφορά μάλιστα ακριβώς 1 ώρα, πράγματι έχει περάσει από τελωνείο χωρίς πρόβλημα........όπως ήταν και παλιότερα πριν εφαρμοστεί το νέο σύστημα για VAT από 1/7/21..........

- Πολλές φορές αυτή είναι και η τελευταία ενημέρωση που έχεις......μετά σου έρχεται στο σπίτι........προφανώς έχει σχέση και η μέθοδος αποστολής από Ali.........

 

1.jpg

2.jpg

Σε εμένα πάντως όσα δέματα έχω λάβει είχα ενημέρωση του tracking μέχρι την τελική παράδοση. 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια το  Priority Direct Mail στο banggood δουλευει για τα τελωνεια ?

ΥΠΑΡΧΕΙ και το eu Priority Direct Mail τι ειναι αυτο?

ευχαριστω 

Edited by mples
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις είδα κι εγώ ότι... επανεμφανίστηκε το priority direct mail - έμπαινα μάλιστα τώρα να ρωτήσω, αλλά με πρόλαβε ο mples παραπάνω! 🙂

Έχει ακούσει μήπως κανείς τι γίνεται με αυτό...;

Λ ο γ ι κ ά  για να το προτείνει (ξανά) το Banggood, πιθανότατα θα είναι 'ασφαλές' - αλλά με μόνο το 'λογικά' δεν προχωράμε σε παραγγελίες του είδους...

Link to comment
Share on other sites

Είχα καιρό να παραγγείλλω από Banggood. Στις 23/10/21 παρήγγειλα ένα wifi usb dual band ac1300 αξίας 10 ευρώ.

Σήμερα μου το έφερε η comet σπίτι μου. Δεν παίζεται ..........😁

Δυστυχώς δεν τα έχει όλα και καταφεύγουμε και στο Ali κλπ.........

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ath156 said:

Είχα καιρό να παραγγείλλω από Banggood. Στις 23/10/21 παρήγγειλα ένα wifi usb dual band ac1300 αξίας 10 ευρώ.

Σήμερα μου το έφερε η comet σπίτι μου. Δεν παίζεται ..........😁

Δυστυχώς δεν τα έχει όλα και καταφεύγουμε και στο Ali κλπ.........

Ναι οι αποστολες απο banggood με Comet είναι πολύ γρήγορες. Και το ali έχει φτιάξει τον τελευταίο καιρό τις παραδώσεις με τις επιλογές aliexpress saver shipping και aliexpress standard shipping, τα οποία έρχονται με ουγγρικό ταχυδρομιο. Έχω παραλάβει δεματάκια σε 20 - 30 μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Nnoutas said:

Ναι οι αποστολες απο banggood με Comet είναι πολύ γρήγορες. Και το ali έχει φτιάξει τον τελευταίο καιρό τις παραδώσεις με τις επιλογές aliexpress saver shipping και aliexpress standard shipping, τα οποία έρχονται με ουγγρικό ταχυδρομιο. Έχω παραλάβει δεματάκια σε 20 - 30 μέρες. 

Ναι και εγώ παρέλαβα σήμερα 2 δεματάκια από aliexpress, μόνο που:

- έπρεπε να πάω πρωί-πρωί στο ταχυδρομείο για να τα παραλάβω (για να μην έχει πολύ κόσμο). Δεν μου τα έφερε κούριερ στην πόρτα μου !!

- τα είχα παραγγείλει στις 30/9/2021.

Νομίζω δεν σηκώνει σύγκριση, απλώς δεν μπορείς όλα να τα βρεις στο banggood δυστυχώς.......

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, ath156 said:

Ναι και εγώ παρέλαβα σήμερα 2 δεματάκια από aliexpress, μόνο που:

- έπρεπε να πάω πρωί-πρωί στο ταχυδρομείο για να τα παραλάβω (για να μην έχει πολύ κόσμο). Δεν μου τα έφερε κούριερ στην πόρτα μου !!

- τα είχα παραγγείλει στις 30/9/2021.

Νομίζω δεν σηκώνει σύγκριση, απλώς δεν μπορείς όλα να τα βρεις στο banggood δυστυχώς.......

Εμένα πάντως μου τα παραδίδει στην πόρτα ο ταχυδρόμος αλλά απ ότι έχω καταλάβει δε συμβαίνει με όλες τις περιοχές αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, dukepapas said:

Απο alli οσοι κανατε παραγγελίες σεπτεμβριο-οκτωμβριο πληρωνετε χαρατσια τελωνιου ;

Υπάρχουν δύο τουλάχιστον ασφαλής επιλογές στο Ali. Οι Aliexpress saver shipping και Aliexpress standrart shipping οι οποίες στέλνονται με ουγγρικό ταχυδρομείο και δεν υπάρχει ούτε έξτρα χρέωση εδώ αλλά ούτε μεγάλη καθυστέρηση (20-35 μέρες περίπου έκαναν 5 δικές μου παραγγελίες τον τελευταίο καιρό). Έτσι και αλλιώς δεν θα έπρεπε με κανένα τρόπο να πληρώσεις εδώ τελωνείο, εφόσον έχεις πληρώσει τον ΦΠΑ, αλλά πολλοί πωλητές δεν κάνουν σωστά τη διαδικασία και δεν φαίνεται στο σύστημα η απόδοση του ΦΠΑ. Οι δύο τρόποι που ανέφερα πιο πάνω δεν έχουν αυτό το ρίσκο.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν ξερω κατα ποσο συμβαινει αυτο που αναφέρεις ....... γιατι για το καθε διαφορετικο αντικειμενο που θα αγορασεις εχει διαφορετικό τροπο αποστολης και δεν οταν παρεις ξερω γω 3-5 πραγματα δεν σε αφηνει να διαλεξεις τα παραπανω που λες γιατι δεν εχουν ολα τις ιδιες επιλογες αποστολης........... συνήθως αυτο που γινεται ο χαμος και τα ξανα φορολογουν με το χαρατσι τον 2.50 με 2.90 ευρω ειναι το economy αν και τωρα ειναι ενσωματωμένη πια η τιμη το φπα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι γραφουν στα χαρτια που λεει οτι πληρώθηκε για αυτο φταιει ο κινεζος εν μερη γιατι ενα πραγμα που παραγγειλα απο κινα εκανε 28ευρω και αυτος απο συνήθεια οπως παλια εβαλε 5δολαρια αν και αυτο δεν νομιζω να παιζει τοσο ρολο γιατι η τιμη φαινεται στο συστημα αν το ψαξουν το θεμα ειναι μαλλον ταχυδρομειου που δεν γραφει για το φπα επανω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dukepapas said:

Καταρχην δεν ξερω κατα ποσο συμβαινει αυτο που αναφέρεις ....... γιατι για το καθε διαφορετικο αντικειμενο που θα αγορασεις εχει διαφορετικό τροπο αποστολης και δεν οταν παρεις ξερω γω 3-5 πραγματα δεν σε αφηνει να διαλεξεις τα παραπανω που λες γιατι δεν εχουν ολα τις ιδιες επιλογες αποστολης........... συνήθως αυτο που γινεται ο χαμος και τα ξανα φορολογουν με το χαρατσι τον 2.50 με 2.90 ευρω ειναι το economy αν και τωρα ειναι ενσωματωμένη πια η τιμη το φπα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι γραφουν στα χαρτια που λεει οτι πληρώθηκε για αυτο φταιει ο κινεζος εν μερη γιατι ενα πραγμα που παραγγειλα απο κινα εκανε 28ευρω και αυτος απο συνήθεια οπως παλια εβαλε 5δολαρια αν και αυτο δεν νομιζω να παιζει τοσο ρολο γιατι η τιμη φαινεται στο συστημα αν το ψαξουν το θεμα ειναι μαλλον ταχυδρομειου που δεν γραφει για το φπα επανω.

Σε κάθε μεμονωμένη αγορά (από έναν πωλητή) υπάρχουν οι παραπάνω επιλογές που μπορείς να επιλέξεις. Αν παραγγείλεις μαζί 2-3 πραγματάκια από διαφορετικούς πωλητές το ali τα συγκεντρώνει και στα στέλνει σαν μια παραγγελία (τις περισσότερες φορές) πάλι με τις μεθόδους που σου προανέφερα. Σε πάνω από 10 δικές μου παραγγελίες τους τελευταίους δύο μήνες συνέβησαν τα παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

Η αγορες απο  Banggood απο αποθηκη Τσεχιας λογικα δεν θα υπάρχει το οποιοδήποτε θεμα ανεξάρτητα τι shipping  θα βαλω αφου ειναι μεσα απο EU ..Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...