Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, vasileios13 said:

Σε συνέχεια του παραπάνω,έστελε το παλικάρι στο Banggood και του είπαν να περιμένει μέχρι 1 Νοέμβρη. Φυσικά του είπα να κάνει dispute στο PayPal.

Έχει λογική η πρώτη Νοεμβρίου γιατί τότε έχουν περάσει οι 60 μέρες από την αποστολή και το δέμα θεωρείται επίσημα χαμένο. Εγώ θα πρότεινα να επιμείνει στα μηνύματα προς το banggood γιατί μπορεί να τον κάνουν Refund γρηγορότερα και να γλιτώσει όλη την διαδικασία με το Paypal που σίγουρα θα είναι χρονοβόρα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 minutes ago, Nnoutas said:

Έχει λογική η πρώτη Νοεμβρίου γιατί τότε έχουν περάσει οι 60 μέρες από την αποστολή και το δέμα θεωρείται επίσημα χαμένο. Εγώ θα πρότεινα να επιμείνει στα μηνύματα προς το banggood γιατί μπορεί να τον κάνουν Refund γρηγορότερα και να γλιτώσει όλη την διαδικασία με το Paypal που σίγουρα θα είναι χρονοβόρα. 

Τώρα το έκανε μέσω PayPal,αλλά και το Banggood δεν του τα είπε καλά. Ήδη έχει στείλει 2 email και του λένε χαζομάρες. 10 μέρες έτσι και αλλιώς θα περίμενε μέχρι τέλους του μήνα πόσο πιο πέρα να πάει μέσω PayPal.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του παραπάνω,έστελε το παλικάρι στο Banggood και του είπαν να περιμένει μέχρι 1 Νοέμβρη. Φυσικά του είπα να κάνει dispute στο PayPal.
Φίλε μου άνοιξε dispute μην περιμένεις και εμένα έτσι ακριβώς έγινε η μεγάλη διάφορά ότι υπάρχει μόνο μια καταχώρηση στο tracking δεν είναι ότι προχώρησε κάπου, έτσι και το δικό μου Dispute Άμεσα
Το Bangood θα σου λέει συνέχεια περίμενε

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα δεματακι αξιας 10€ απο Α/Ε με παραγγελια 21/09 !! Ηρθε με 4PX/COMET/SPEEDEX. Αν και δεν βλεπω καπου να αναγραφει αριθμο IOSS, δεν υπηρξε καμμια επι πλεον χρεωση. Βεβαια, κατω απο αυτοκολλητο της Speedex εχει αλλο αυτοκολλητο τελειως σκεπασμενο που ομως δεν μπορω να ξεκολλησω και να δω. Παραξενα πραγματα..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα δεματακι αξιας 10€ απο Α/Ε με παραγγελια 21/09 !! Ηρθε με 4PX/COMET/SPEEDEX. Αν και δεν βλεπω καπου να αναγραφει αριθμο IOSS, δεν υπηρξε καμμια επι πλεον χρεωση. Βεβαια, κατω απο αυτοκολλητο της Speedex εχει αλλο αυτοκολλητο τελειως σκεπασμενο που ομως δεν μπορω να ξεκολλησω και να δω. Παραξενα πραγματα..

 

Αυτα ζηταει το AliExpress για να μας κανει refund οτι χρεωθηκαμε επιπλεον απο τα ΕΛΤΑ εφ οσον εχουμε προπληρωσει το VAT.
Αποδειξη πληρωμης και φωτο του δεματος ενταξει, το invoice δεν ξερω πως θα το παρουμε απ αυτους..

AE.JPG

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, leotzian said:

Φίλε μου άνοιξε dispute μην περιμένεις και εμένα έτσι ακριβώς έγινε η μεγάλη διάφορά ότι υπάρχει μόνο μια καταχώρηση στο tracking δεν είναι ότι προχώρησε κάπου, έτσι και το δικό μου Dispute Άμεσα
Το Bangood θα σου λέει συνέχεια περίμενε

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έκανε το παλικάρι dispute, περιμένουμε απάντηση από PayPal και προχωράμε εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, guideman said:

Αυτα ζηταει το AliExpress για να μας κανει refund οτι χρεωθηκαμε επιπλεον απο τα ΕΛΤΑ εφ οσον εχουμε προπληρωσει το VAT.
Αποδειξη πληρωμης και φωτο του δεματος ενταξει, το invoice δεν ξερω πως θα το παρουμε απ αυτους..

AE.JPG

Ξερει κανεις πως θα στειλω αυτα τα δικαιολογητικα στο Ali? Μεσω της Eva? Δεν βλεπω καποιο αλλο τροπο να διατιθεται..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταφερε κανεις να παρει πισω διπλοπληρωμενο ΦΠΑ απο το Ali?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω εδώ ότι -με βάση τα αποσπάσματα που διάβασα σε προηγούμενα posts- περιμένω ότι το ali (και το eBay) θα αποζημιώσει για το ΦΠΑ (που διπλο-πληρώθηκε), αλλά όχι και για το τέλος των ΕΛΤΑ.

Οπότε και γι' αυτό θα είχε ενδιαφέρον να μας ενημερώσει αν κάποιος τα καταφέρει να πάρει refund...

Link to comment
Share on other sites

Το τελος των ΕΛΤΑ ποιο ειναι, αυτα τα λεπτα που ζητανε?

Το σημειο που θα δημιουργηθει μπερδεμα ειναι οταν η δηλωθεισα αξια πανω στο δεμα ειναι μικροτερη απο την καταβληθεισα. Εκει θα ειναι δυσκολο να παρουμε χρηματα πισω. Γι αυτο και το Ali ζηταει invoice απο τα ΕΛΤΑ.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, guideman said:

Το τελος των ΕΛΤΑ ποιο ειναι, αυτα τα λεπτα που ζητανε?

Το σημειο που θα δημιουργηθει μπερδεμα ειναι οταν η δηλωθεισα αξια πανω στο δεμα ειναι μικροτερη απο την καταβληθεισα. Εκει θα ειναι δυσκολο να παρουμε χρηματα πισω. Γι αυτο και το Ali ζηταει invoice απο τα ΕΛΤΑ.

Το τέλος ΕΛΤΑ ξεκινάει από 2,50€.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Αυτο τι ειναι, ο κοπος τους? Και προφανως αυτο δεν εχουμε το δικαιωμα να το ζητησουμε πισω, σωστα?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, guideman said:

Αυτο τι ειναι, ο κοπος τους? Και προφανως αυτο δεν εχουμε το δικαιωμα να το ζητησουμε πισω, σωστα?

Το τέλος αντιστοιχεί στη χαρτούρα που χρειάζεται το τελωνείο για τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών δεμάτων.

Πριν την 1/7/21 ήταν 15€ για όλες τις αξίες μέχρι 150€ και μετά την 1/7 το έσπασαν σε μικρότερες αξίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους .

Παραγγελία από Banggod και Τσεχία με EU Priority Mail. ( CQ616910000DE ) που μας την έφερνε μέχρι σήμερα  η DHL  μόλις μπήκε Ελλάδα με  παραπέμπει σε ΕΛΤΑ τι έγινε πάλι θα μπλέξουμε με τα   ΕΛΤΑ             

Edited by stavai
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, stavai said:

Καλημέρα σε όλους .

Παραγγελία από Banggod και Τσεχία με EU Priority Mail. ( CQ616910000DE ) που μας την έφερνε μέχρι σήμερα  η DHL  μόλις μπήκε Ελλάδα με  παραπέμπει σε ΕΛΤΑ τι έγινε πάλι θα μπλέξουμε ρε τα   ΕΛΤΑ             

Εγώ δεν βρίσκω τον κωδικό που έγραψες

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, makap said:

Το τέλος αντιστοιχεί στη χαρτούρα που χρειάζεται το τελωνείο για τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών δεμάτων.

Πριν την 1/7/21 ήταν 15€ για όλες τις αξίες μέχρι 150€ και μετά την 1/7 το έσπασαν σε μικρότερες αξίες.

Παντως για αξια αντικειμενου 13€ πολλα μου φαινονται τα 2,5€ (20%) για τη "χαρτουρα"..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, guideman said:

Παντως για αξια αντικειμενου 13€ πολλα μου φαινονται τα 2,5€ (20%) για τη "χαρτουρα"..

Πως θα σου φαινόταν αν η αξία ήταν 2€;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, makap said:

Πως θα σου φαινόταν αν η αξία ήταν 2€;

2,5€ νταβατζηλικι για 2€ αντικειμενο? Φαινεται τελικα οτι οσο ανεβαινει η αξια του αντικειμενου ανεβαινει και το τελος αλλα δυσαναλογα χαμηλο. Αν το μεγιστο ειναι 15€ για αξια αντικειμενου 150€, το 2,5€ για 13€ αντικειμενο ειναι πολλα. Θα περιμενα να ειναι χαμηλο για μικροποσα και να ανεβαινει περισσοτερο οσο περισσοτερο πλησιαζουμε στα 150.. Οχι βεβαια επειδη με βολευει αλλα αυτο ειναι το σωστο κατα την γνωμη μου. Αλλα τι ψαχνω να βρω, κατι σωστο δεν βλεπω να γινεται. Αυτοι εχουν το καρπουζι, αυτοι και το μαχαιρι!!

 

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, makap said:

Εγώ δεν βρίσκω τον κωδικό που έγραψες

Έχω αλλοιώσει  τον κωδικό γιατί φαίνονται προσωπικά στοιχεία  στην DHL ,      

Edited by stavai
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, guideman said:

Παιδια καταφερε κανεις να παρει πισω διπλοπληρωμενο ΦΠΑ απο το Ali?

εγω τα πηρα μεσω dispute, γιατι ειπα οτι το κρατανε τελωνειο και πρεπει να πληρωσω 2.50 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα. Με δεδομενης της επιβολης Τελους εκτελωνισμου ΕΛΤΑ 2,5€ σε αντικειμενο αξιας 13€ που αγοραστηκε απο Κινα, μεσω E-bay, στο οποιο δεν ηταν γραμμενος ο αριθμος IOSS (ΦΠΑ δεν επεβληθηκε) κανω μια σκεψη. Το δεματακι αυτο μπηκε-βγηκε Τελωνειο, οποτε λογικα επεβληθηκε το τελος ΕΛΤΑ. Μηπως η αιτια που μπηκε Τελωνειο ηταν η ανυπαρξια του IOSS ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΗΤΑΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΕ και δεν θα ειχε επιβληθει το τελος? Μηπως τελικα πρεπει να εφιστουμε την προσοχη προς τους πωλητες να μην το ξεχνουν/αδιαφορουν?

No personal data.jpg

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2021 at 7:55 ΜΜ, demonikman said:

εγω τα πηρα μεσω dispute, γιατι ειπα οτι το κρατανε τελωνειο και πρεπει να πληρωσω 2.50 ευρω

Ηρθε ο Ταχυδρομος να στο φερει και εσυ δεν παρελαβες? Τελικα το πηρες το αντικειμενο? Ηταν ΦΠΑ η τελος ΕΛΤΑ ? Ειχε γραμμενο αριθμο IOSS? Τι αξιας ηταν? Φανταζομαι δεν σου εκανε refund το ALI χωρις  να καταθεσεις καποιο αποδεικτικο στοιχειο, οποτε πηρες καποια βεβαιωση απο τα ΕΛΤΑ? Πες μας σε παρακαλω λεπτομερειες μπας και βρουμε καμμια ακρη να μην χανουμε τα λεφτα μας.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Άς βάλω και εγώ ένα που φαίνεται ότι έχει κολλήσει από τις 6/10/2021. Συνήθως αυτά μέσω Ουγγαρίας έρχονταν σχετικά γρήγορα χωρίς "κολλήματα". 'Εχει κάποιος κάτι αντίστοιχο?

Noname.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ath156 said:

Άς βάλω και εγώ ένα που φαίνεται ότι έχει κολλήσει από τις 6/10/2021. Συνήθως αυτά μέσω Ουγγαρίας έρχονταν σχετικά γρήγορα χωρίς "κολλήματα". 'Εχει κάποιος κάτι αντίστοιχο?

Noname.jpg

Τί μορφής είναι το tracking number;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...