Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα τελευταια 12 δέματα απο aliexpress ήρθα χωρίς να πληρώσω τίποτα, και ολα με αλλαγή κωδικού Παρακολούθησης !

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-10-06 005904.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-10-06 005826.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-10-06 010158.png

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 ώρες πριν, makap said:

Δενείναι σίγουρο ότι θα σου επιστρέψει τα χρήματα ο πωλητής αφού δεν γνωρίζει το λόγο της επιστροφής.

Σ' αυτές τις περιπτώσεις (επιστρεφόμενο δέμα, χωρίς παραλαβή) πρέπει πρώτα να συνεννοηθούμε με τον πωλητή, να αποδεχτεί το λόγο της επιστροφής και στηρίζεσαι πλέον στην καλή του διάθεση για την επιστροφή.

Κατά την προσωπική μου γνώμη, αν θέλεις το περιεχόμενο, θα πληρώσεις, θα παραλάβεις και θα απευθυνθείς στο ebay για την επιστροφή. Έχω διαβάσει αρκετές σχετικές περιπτώσεις και επιστρέφει αμέσως το ποσό του ΦΠΑ.

Οπως εγραψα ηδη πιο πανω "αποφασισα (επειδη το χρειαζομαι) να το πληρωσω και μετα να απαιτησω τα 2,5€ απο τον πωλητη υπο την προυποθεση οτι ο ταχυδρομος θα μου δωσει αποδειξη για τα 2,5€..!!" πηγα στο Ταχυδρομειο, πληρωσα και πηρα αποδειξη. Φωτο απο το δεμα μπρος και πισω (το ασπρο αυτοκολλητο και το κιτρινο) οπως και της αποδειξης των ΕΛΤΑ θα σταλουν στον πωλητη που πιθανως δεν θα δεχτει να μου πιστωσει το ποσον οποτε αναγκαστικα θα γινει claim στο E-Bay για να  αποφασισει. Εννοειται οτι στο ασπρο αυτοκολλητο δεν υπαρχει αριθμος IOSS.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, guideman said:

Οπως εγραψα ηδη πιο πανω "αποφασισα (επειδη το χρειαζομαι) να το πληρωσω και μετα να απαιτησω τα 2,5€ απο τον πωλητη υπο την προυποθεση οτι ο ταχυδρομος θα μου δωσει αποδειξη για τα 2,5€..!!" πηγα στο Ταχυδρομειο, πληρωσα και πηρα αποδειξη. Φωτο απο το δεμα μπρος και πισω (το ασπρο αυτοκολλητο και το κιτρινο) οπως και της αποδειξης των ΕΛΤΑ θα σταλουν στον πωλητη που πιθανως δεν θα δεχτει να μου πιστωσει το ποσον οποτε αναγκαστικα θα γινει claim στο E-Bay για να  αποφασισει. Εννοειται οτι στο ασπρο αυτοκολλητο δεν υπαρχει αριθμος IOSS.

Σωστά όλα, εκτός από το τελευταίο.

Ο πωλητής δεν έχει σχέση με τον ΦΠΑ, αυτός αυτός προεισπράτεται από το ebay.

Στο ebay πρέπει να απευθυνθείς και για τις δύο απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να εχεις δικηο αλλα θυμαμαι οτι τελευταια φορα που εψαχνα στο e-bay να βρω το "claim" δυσκολευτηκα πολυ🤔Ομως ο πωλητης δεν ειναι υπευθυνος για την μη αναγραφη του IOSS στο δεμα?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, guideman said:

Πιθανον να εχεις δικηο αλλα θυμαμαι οτι τελευταια φορα που εψαχνα στο e-bay να βρω το "claim" δυσκολευτηκα πολυ🤔Ομως ο πωλητης δεν ειναι υπευθυνος για την μη αναγραφη του IOSS στο δεμα?

Διαβάζοντας κάποια ποστ σχετικά με τον αριθμό IOSS πριν καν έρθει το δέμα και εγώ ζήτησα από τον πωλητή στο ali να μου δώσει απόδειξη με τον αριθμό αυτόν και η απάντηση ήταν να αποτανθώ στην πλατφόρμα για κάτι τέτοιο. Λογικά είτε το ebay είτε το ali είναι υπεύθυνα και από αυτά ζητάμε την επιστροφή του φπα αν διπλοχρεωθούμε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ermis2014 said:

Διαβάζοντας κάποια ποστ σχετικά με τον αριθμό IOSS πριν καν έρθει το δέμα και εγώ ζήτησα από τον πωλητή στο ali να μου δώσει απόδειξη με τον αριθμό αυτόν και η απάντηση ήταν να αποτανθώ στην πλατφόρμα για κάτι τέτοιο. Λογικά είτε το ebay είτε το ali είναι υπεύθυνα και από αυτά ζητάμε την επιστροφή του φπα αν διπλοχρεωθούμε.

Και γιατί να μην σου είπε έτσι για να σε ξεφορτωθεί? δεν θα ήταν περίεργο

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, guideman said:

Πιθανον να εχεις δικηο αλλα θυμαμαι οτι τελευταια φορα που εψαχνα στο e-bay να βρω το "claim" δυσκολευτηκα πολυ🤔Ομως ο πωλητης δεν ειναι υπευθυνος για την μη αναγραφη του IOSS στο δεμα?

 Το έχουμε πει πολλές φορές ότι για τη μη αναγραφή του IOSS στο δέμα, δηλαδή την απόδειξη προείσπραξης του ΦΠΑ από το Ali, ευθύνεται ο πωλητής, αλλά δεν εισέπραξε αυτός τον ΦΠΑ για να στον επιστρέψει.

Όπως έχουμε πει, το λάθος αυτό δεν το κάνουν όλοι οι κινέζοι πωλητές, αλλά κάποιοι μεμονωμένοι. Έχουν αναρτηθεί πολλά posts με δέματα από Κίνα που δεν πέρασαν από την ταλαιπωρία αυτή.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

και επειδή διαβάζω συνεχώς εδώ ποιος είναι υπεύθυνος για την απόδοση του ΦΠΑ/VAT κλπ, επαναλαμβάνω αυτό που είχα υπογραμμίσει στις 6/7/2021 :

4. Οι ηλεκτρονικές πλατφόρμες, σε περιπτώσεις που αφορούν και αγαθά που δεν έχουν τεθεί σε ελεύθερη κυκλοφορία στην ΕΕ, θα θεωρούνται - για σκοπούς ΦΠΑ - ότι έχουν λάβει οι ίδιες και έχουν παραδώσει τα αγαθά στον τελικό καταναλωτή, αντί του πραγματικού πωλητή (underlying supplier). Συνεπώς θα θεωρούνται ως προμηθευτές ("deemed suppliers") των αγαθών και καθίστανται υπόχρεες για την απόδοση του ΦΠΑ.

https://myphone.gr/forum/topic/92196/?do=findComment&comment=6976948

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

AliExpress από Κίνα - Ουγγαρία ήρθε σήμερα χωρίς κάποια χρέωση.

Capture.PNG

Edited by vasileios13
Link to comment
Share on other sites

Πώς να δουλεύει το σχήμα από την πλευρά του πωλητή, άραγε...;

Και ειδικά μάλιστα αν πρόκειται για κάποιον απλό ιδιώτη που θέλει να πουλήσει κάποιο είδος που έχει στην κατοχή του - οκ, ένας έμπορος θα έχει ίσως την ευχέρεια να προσαρμοστεί και σε μια πιο περίπλοκη διαδικασία.

Όταν ο αγοραστής πατήσει το "buy now", ή κερδίσει τη δημοπρασία, μαζί με τα στοιχεία του αγοραστή η πλατφόρμα γυρίζει και κάποιον αριθμό (IOSS id) που ο πωλητής θα πρέπει να τυπώσει ή να γράψει σε εμφανές μέρος στο πακέτο...;

(και τελικά τα πακέτα που παραλαμβάνουν αυτοί για τους οποίους το σχήμα δούλεψε σωστά και δε χρειάστηκε να πληρώσουν κάτι έξτρα εδώ, έφεραν όντως κάποιον διακριτό τέτοιο αριθμό...; )

Φαντάζομαι ότι αν μπορέσουμε να καταλάβουμε πώς δουλεύει (ή έστω πώς πρέπει να δουλεύει) το όλο σχήμα, θα είναι και πιο εύκολο να εντοπίσουμε τι πάει στραβά - και επίσης σε ποιον να στραφούμε αν όντως τα πράγματα δεν πάνε κατ' ευχήν...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, w2o4ts said:

Πώς να δουλεύει το σχήμα από την πλευρά του πωλητή, άραγε...;

Και ειδικά μάλιστα αν πρόκειται για κάποιον απλό ιδιώτη που θέλει να πουλήσει κάποιο είδος που έχει στην κατοχή του - οκ, ένας έμπορος θα έχει ίσως την ευχέρεια να προσαρμοστεί και σε μια πιο περίπλοκη διαδικασία.

Όταν ο αγοραστής πατήσει το "buy now", ή κερδίσει τη δημοπρασία, μαζί με τα στοιχεία του αγοραστή η πλατφόρμα γυρίζει και κάποιον αριθμό (IOSS id) που ο πωλητής θα πρέπει να τυπώσει ή να γράψει σε εμφανές μέρος στο πακέτο...;

(και τελικά τα πακέτα που παραλαμβάνουν αυτοί για τους οποίους το σχήμα δούλεψε σωστά και δε χρειάστηκε να πληρώσουν κάτι έξτρα εδώ, έφεραν όντως κάποιον διακριτό τέτοιο αριθμό...; )

Φαντάζομαι ότι αν μπορέσουμε να καταλάβουμε πώς δουλεύει (ή έστω πώς πρέπει να δουλεύει) το όλο σχήμα, θα είναι και πιο εύκολο να εντοπίσουμε τι πάει στραβά - και επίσης σε ποιον να στραφούμε αν όντως τα πράγματα δεν πάνε κατ' ευχήν...

Όπως έχω γράψει ξανά, ότι έχω παραλάβει έχει γίνει εκτελωνισμός στην Ουγγαρία και το δέμα έχει έρθει με νέο αυτοκόλλητο πάνω στο αρχικό οπότε δεν μπορώ να δω αν όντως ο πωλητής έχει βάλε τον αριθμό IOSS. Αν κάποιος παραλάβει και φαίνεται και το αρχικό αυτοκόλλητο ας γράψει αν έχει τον αριθμό 

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασια εχει αν στο αρχικο αυτοκολλητο υπαρχει ο IOSS? Προφανως θα υπαρχει εφ οσον εκτελωνιστηκε στην Ουγγαρια και εφ οσον εσυ τελικα δεν πληρωσες κατι εκ των υστερων. Τι μας ενδιαφερει αυτο?
Φαινεται παντως οτι οι "πλατφορμες" ειναι υπευθυνες να κανουν επιστροφη χρηματων αν ενας πωλητης δεν εγραψε τον αριθμο στο πακετο. Μετα ας τα βρουν οι δυο τους, αρκει εμας να μας πληρωσουν τα νταβατζιλικια.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνω να βρω στο ebay πως να κανω claim το αντικειμενο που χρεωθηκα τελωνειο. Που ειναι αυτο? My Ebay/Purchase history/more actions/return the item/I didn't receive it και μετα refund request οπου εξηγω τους λογους? Με αυτο τον τροπο επικοινωνω στην ουσια με τον πωλητη αλλα υπο την επιβλεψη του Ebay αλλα δεν δινει το συστημα την δυνατοτητα να στειλω φωτο. Ετσι ειναι η διαδικασια η υπαρχει κατι αλλο για την περιπτωση μου αλλου?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2021 at 11:13 ΠΜ, guideman said:

Ιδιο κρουσμα και στο e-bay.. Μολις μου ηρθε μηνυμα να πληρωσω "φορους και τελη" 2,5€ για αντικειμενο αξιας 13€ με προπληρωμενο φυσικα το VAT. Σκεφτομουν να το στειλω πισω οπως ηρθε, σαν απαραδεκτο, για να παρω σιγουρα τα λεφτα μου, αλλα αποφασισα (επειδη το χρειαζομαι) να το πληρωσω και μετα να απαιτησω τα 2,5€ απο τον πωλητη υπο την προυποθεση οτι ο ταχυδρομος θα μου δωσει αποδειξη για τα 2,5€..!!

 

Πηρα αποδειξη πληρωμης στα ΕΛΤΑ για τα 2,5€, εβγαλα φωτο το πακετο και ακολουθωντας την διαδικασια του eBay My Ebay/Purchase history/more actions/return the item/I didn't receive it και μετα refund request τα εστειλα στον πωλητη ζητωντας τα 2,5€. Μετα απο λιγες ωρες μου ηρθε ειδοποιηση για refund 16€..Του τα εξηγησα πολυ αναλυτικα, πιο αναλυτικα δεν γινοταν. Τι να πω, τοσο ζαβλαμα επαθε απο το dispute μου?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, guideman said:

Πηρα αποδειξη πληρωμης στα ΕΛΤΑ για τα 2,5€, εβγαλα φωτο το πακετο και ακολουθωντας την διαδικασια του eBay My Ebay/Purchase history/more actions/return the item/I didn't receive it και μετα refund request τα εστειλα στον πωλητη ζητωντας τα 2,5€. Μετα απο λιγες ωρες μου ηρθε ειδοποιηση για refund 16€..Του τα εξηγησα πολυ αναλυτικα, πιο αναλυτικα δεν γινοταν. Τι να πω, τοσο ζαβλαμα επαθε απο το dispute μου?

Το αναλυτικά είναι το πρόβλημα. Λίγα και απλά θέλουν 😉

Link to comment
Share on other sites

Από οτι βλέπω η νομοθεσία θεωρεί υπεύθυνη την πλατφόρμα για την είσπραξη του φπα όχι τον πωλητή οπότε στην πλατφόρμα πρέπει να αποτανθεί κάποιος αν υπάρξει θέμα.

Έτσι και αλλιώς σε αυτή θα αποτανθεί κάποιος που έχει διένεξη με τον πωλητή σε κάποιο θέμα.

Το μήνυμα που του έστειλα και την απάντηση την βλέπει η πλατφόρμα σε περίπτωση αντιδικίας και αποφασίζει. Οπότε αν σε περίπτωση που ήταν υπεύθυνος προσπαθούσε να υπεκφύγει της ευθύνης η πλατφόρμα θα μου επέστρεφε το ποσό το οποίο θα παρακρατούσε από τα λεφτά που δίνει στον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ermis2014 said:

Από οτι βλέπω η νομοθεσία θεωρεί υπεύθυνη την πλατφόρμα για την είσπραξη του φπα όχι τον πωλητή οπότε στην πλατφόρμα πρέπει να αποτανθεί κάποιος αν υπάρξει θέμα.

Έτσι και αλλιώς σε αυτή θα αποτανθεί κάποιος που έχει διένεξη με τον πωλητή σε κάποιο θέμα.

Το μήνυμα που του έστειλα και την απάντηση την βλέπει η πλατφόρμα σε περίπτωση αντιδικίας και αποφασίζει. Οπότε αν σε περίπτωση που ήταν υπεύθυνος προσπαθούσε να υπεκφύγει της ευθύνης η πλατφόρμα θα μου επέστρεφε το ποσό το οποίο θα παρακρατούσε από τα λεφτά που δίνει στον πωλητή.

Η νομοθεσία προβλέπει την εγγαφή στο σύστημα κάθε πωλητή από τρίτη χώρα που πουλάει στην ΕΕ.

Επειδή, πρακτικά, είναι αδύνατον να εγγραφούν όλοι οι ανεξάρτητοι ιδιώτες και επαγγελματίες που πουλάνε στην ΕΕ, οι δύο πλατφόρμες (ebay/Ali) ανέλαβαν (και πολύ σωστά) να εισπράττουν τον ΦΠΑ της χώρας του αγοραστή.

Επομένως, στις περιπτώσεις που δεν φαίνεται ο αριθμός IOSS της προείσπραξης του ΦΠΑ και καλείται ο παραλήπτης να τον πληρώσει πάλι, πρέπει να απευθύνεται στην αντίστοιχη πλατφόρμα, για την επιστροφή του ΦΠΑ και, ενδεχομένως, του τέλους ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, guideman said:

Πηρα αποδειξη πληρωμης στα ΕΛΤΑ για τα 2,5€

Τους ρώτησες μήπως *τι* ήταν τα €2.5;  Για ΦΠΑ δε μου φαίνονται, με βάση την αξία του πακέτου σου, πού είχες γράψει στο αρχικό post.  Έτσι... 'στρογγυλά' που είναι κιόλας, μου μοιάζουν πολύ για τέλος διαχείρισης / εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ.
Αλλά να σου χρεώσουν το τέλος και όχι ΦΠΑ...;  Κάτι δεν πάει καλά με την περίπτωση...
Γράφει μήπως η απόδειξη τι υποτίθεται ότι είναι το ποσό...;

(στο ίδιο πνεύμα, τι στο καλό υποτίθεται ότι είναι και κάτι €0.23, €0.25 κλπ που διαβάζουμε εδώ ότι χρεώνουν τον κόσμο...;  Και αν υποθέσουμε ότι π.χ. το €0.23 είναι το -στρογγυλεμένο- ΦΠΑ για κάτι που έκανε ίσως $0.99, πού είναι το τέλος των ΕΛΤΑ σε αυτήν την περίπτωση...;

Άσκηση για... δυνατούς λύτες η υπόθεση)

Link to comment
Share on other sites

Μία διευκρίνιση. Η οποιαδήποτε πλατφόρμα που "φιλοξενεί" πωλητές (π.χ. Aliexpress, ebay κλπ) δεν αναλαμβάνει "οικειοθελώς" την καταβολή του ΦΠΑ/VAT αλλά υποχρεώνεται βάσει των διατάξεων να καταβάλλει τον ΦΠΑ. Άρα είναι απόλυτα υπεύθυνη τόσο για την καταβολή του όσο και για τις "παρενέργειες" από τυχόν παραλείψεις των πραγματικών πωλητών (βλέπε αριθμός IOSS κλπ).

Για 3η και τελευταία φορά βάζω την σχετική παράγραφο, η γραμματική ερμηνεία της οποίας δεν αφήνει καμία αμφιβολία.

4Οι ηλεκτρονικές πλατφόρμες, σε περιπτώσεις που αφορούν και αγαθά που δεν έχουν τεθεί σε ελεύθερη κυκλοφορία στην ΕΕ, θα θεωρούνται - για σκοπούς ΦΠΑ - ότι έχουν λάβει οι ίδιες και έχουν παραδώσει τα αγαθά στον τελικό καταναλωτή, αντί του πραγματικού πωλητή (underlying supplier). Συνεπώς θα θεωρούνται ως προμηθευτές ("deemed suppliers") των αγαθών και καθίστανται υπόχρεες για την απόδοση του ΦΠΑ.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, ath156 said:

Μία διευκρίνιση. Η οποιαδήποτε πλατφόρμα που "φιλοξενεί" πωλητές (π.χ. Aliexpress, ebay κλπ) δεν αναλαμβάνει "οικειοθελώς" την καταβολή του ΦΠΑ/VAT αλλά υποχρεώνεται βάσει των διατάξεων να καταβάλλει τον ΦΠΑ. Άρα είναι απόλυτα υπεύθυνη τόσο για την καταβολή του όσο και για τις "παρενέργειες" από τυχόν παραλείψεις των πραγματικών πωλητών (βλέπε αριθμός IOSS κλπ).

Για 3η και τελευταία φορά βάζω την σχετική παράγραφο, η γραμματική ερμηνεία της οποίας δεν αφήνει καμία αμφιβολία.

4Οι ηλεκτρονικές πλατφόρμες, σε περιπτώσεις που αφορούν και αγαθά που δεν έχουν τεθεί σε ελεύθερη κυκλοφορία στην ΕΕ, θα θεωρούνται - για σκοπούς ΦΠΑ - ότι έχουν λάβει οι ίδιες και έχουν παραδώσει τα αγαθά στον τελικό καταναλωτή, αντί του πραγματικού πωλητή (underlying supplier). Συνεπώς θα θεωρούνται ως προμηθευτές ("deemed suppliers") των αγαθών και καθίστανται υπόχρεες για την απόδοση του ΦΠΑ.

Μια ακόμη διευκρίνιση:

Η εγκύκλιος της ΑΑΔΕ 2138 εκδόθηκε την 6/7/21 και το σχέδιο νόμου που επικαλείται «α) Ενσωμάτωση στην ελληνική νομοθεσία διατάξεων των Οδηγιών (ΕΕ) 2017/2455, (ΕΕ) 2019/1995 και (ΕΕ) 2018/1910 όσον αφορά υποχρεώσεις που απορρέουν από τον φόρο προστιθέμενης αξίας για παροχές υπηρεσιών και πωλήσεις αγαθών εξ αποστάσεως και σχετικές ρυθμίσεις", ψηφίστηκε από τη Βουλή και δημοσιεύτηκε, ως νόμος 4818, στο ΦΕΚ 124/Α/18.7.2021 (μπορείς να τον βρεις στο et.gr ), με προσθήκη και άλλων διατάξεων στον τίτλο και στο κείμενο.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις το νόμο και να μας ενημερώσεις σε ποιο τροποποιημένο άρθρο της νομοθεσίας περιλαμβάνονται όλα αυτά που επισημαίνεις με κόκκινο και μπλε χρώμα.

 

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, makap said:

Μια ακόμη διευκρίνιση:

Η εγκύκλιος της ΑΑΔΕ 2138 εκδόθηκε την 6/7/21 και το σχέδιο νόμου που επικαλείται «α) Ενσωμάτωση στην ελληνική νομοθεσία διατάξεων των Οδηγιών (ΕΕ) 2017/2455, (ΕΕ) 2019/1995 και (ΕΕ) 2018/1910 όσον αφορά υποχρεώσεις που απορρέουν από τον φόρο προστιθέμενης αξίας για παροχές υπηρεσιών και πωλήσεις αγαθών εξ αποστάσεως και σχετικές ρυθμίσεις", ψηφίστηκε από τη Βουλή και δημοσιεύτηκε, ως νόμος 4818, στο ΦΕΚ 124/Α/18.7.2021 (μπορείς να τον βρεις στο et.gr ), με προσθήκη και άλλων διατάξεων στον τίτλο και στο κείμενο.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις το νόμο και να μας ενημερώσεις σε ποιο τροποποιημένο άρθρο της νομοθεσίας περιλαμβάνονται όλα αυτά που επισημαίνεις με κόκκινο και μπλε χρώμα.

 

OMG...........................................................................

Εάν έχει ανακληθεί η παραπάνω εγκύκλιος της ΑΑΔΕ μπορείς να το αναφέρεις με ποια αντικαταστάθηκε (αλλιώς ισχύει έως σήμερα). Εάν από την άλλη θεωρείς ότι η ΑΑΔΕ αναρμοδίως/καθ' υπέρβασιν νόμου/παράνομα/λανθασμένα συμπεριέλαβε το παραπάνω, τι να πω? (πάντοτε υπάρχει και το ΣΤΕ).

Εγώ δεν θα ασχοληθώ άλλο με αυτό, έτσι ώστε να ξεκινήσει μία διελκυστίνδα ατέρμονων και αχρείαστων αντιπαραθέσεων...

Καλή συνέχεια σε όλους.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ath156 said:

OMG...........................................................................

Εάν έχει ανακληθεί η παραπάνω εγκύκλιος της ΑΑΔΕ μπορείς να το αναφέρεις με ποια αντικαταστάθηκε (αλλιώς ισχύει έως σήμερα). Εάν από την άλλη θεωρείς ότι η ΑΑΔΕ αναρμοδίως/καθ' υπέρβασιν νόμου/παράνομα/λανθασμένα συμπεριέλαβε το παραπάνω, τι να πω? (πάντοτε υπάρχει και το ΣΤΕ).

Εγώ δεν θα ασχοληθώ άλλο με αυτό, έτσι ώστε να ξεκινήσει μία διελκυστίνδα ατέρμονων και αχρείαστων αντιπαραθέσεων...

Καλή συνέχεια σε όλους.

Η μπάλα στην κερκίδα είναι ο εύκολος τρόπος για να αποφεύγουμε την πραγματικότητα και την αλήθεια..

Πολύ περισσότερο όταν ενημερώνεις (απειλείς) τα μέλη του forum ότι αυτή ήταν η 3η και τελευταία φορά που παρέθεσες μια εγκύκλιο της ΑΑΔΕ, χωρίς να ενδιαφερθείς και να ψάξεις το νόμο που την ακολούθησε.

Εάν δεν ανέβαζες την απειλή σου (αλήθεια, τι θα μας έκανες αν δεν σε υπακούαμε; ) δεν θα είχα ασχοληθεί με το θέμα αυτό, που το έχουμε εξαντλήσει από καιρό, αλλά εσύ συνεχίζεις να το επαναφέρεις.

Φυσικά, και δεν θα ασχοληθώ περισσότερο, αφού δεν έχει νόημα αυτή η αδιέξοδη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους ενδιαφέρονται να ξέρουν από 1ο χέρι τι και πως ισχύει ορίστε και τι λέει ο επίσημος ιστότοπος της Ευρωπαικής Ένωσης. Εκεί θα δούμε ότι οι όροι ("deemed supplier" & "underlying supplier") που περιλαμβάνονται στο απόσπασμα της εγκυκλίου της ΑΑΔΕ που παρέθεσα παραπάνω, δεν είναι τίποτα άλλο παρά μεταφορά των κανόνων που ισχύουν στην ΕΕ από 1/7/2021 (από πότε βέβαια η παράθεση εγγράφων είναι απειλή (?) πραγματικά είναι απορίας άξιον).

https://ec.europa.eu/taxation_customs/online-electronic-interfaces_el

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να έχουμε όλοι υπόψη ότι μια Ευρωπαϊκή Οδηγία έχει εφαρμογή σε μια χώρα ως το όνομά της..... Οδηγία.

Κάθε οδηγία πρέπει να ενσωματωθεί σε νόμο σε κάθε κυρίαρχο κράτος μέλος. Από τη στιγμή που ψηφιστεί νόμος ενσωμάτωσης, αυτός είναι που καθορίζει τις σχετικές "περιπτώσεις - υποθέσεις" . Ο νόμος και οι οποιεσδήποτε υπουργικές αποφάσεις επί αυτού.

Από τη στιγμή που υπάρχει νόμος δηλαδή είναι λάθος να επικαλούμαστε την οδηγία καθώς υπάρχει ενδεχόμενο ο νόμος να έχει μετατρέψει κάποια από τα σημεία της οδηγίας ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες του κράτους-μέλους.

Σε περίπτωση ευρωπαϊκού Κανονισμού, αυτός από μόνος του επέχει θέσης νόμου. και εδώ όμως μπορεί να υπάρξει ενσωμάτωση σε εθνική νομοθεσία με τη μόνη διαφορά να είναι ότι η οποιαδήποτε διαφοροποίηση μπορεί να είναι μόνο αυστηρότερη της απαίτησης του Κανονισμού.

Sorry που ξέφυγα από το θέμα γενικότερα, αλλά καλό είναι επειδή έπεσαν στο τραπέζι πολλοί νομικοί όροι να μπορούμε να ξεχωρίσουμε και να αξιολογήσουμε.

Όπως αναφέρθηκε πολύ σωστά πιο πάνω, πρώτα από όλα θα πρέπει να ξέρουμε τι ακριβώς είναι τα επιπλέον ποσά που μας ζητούνται. (τα περίεργα νούμερα που εμφανίζονται πολλές φορές μπορεί και να οφείλονται στη διαφορά ΦΠΑ μεταξύ των ευρωπαϊκών κρατών. π.χ αν στη συναλλαγή παρακρατήθηκε ΦΠΑ για ευρωπαϊκή χώρα που έχει ΦΠΑ 11%, τότε στην Ελλάδα θα πρέπει να πληρωθεί το υπόλοιπο 13% μέχρι του 24%)

Δεύτερο και πολύ σημαντικό είναι να ξέρουμε τους όρους συναλλαγής με την πλατφόρμα (δε νομίζω ότι υπάρχουν για το κάθε κατάστημα ή μεμονωμένο πωλητή. Οι συνδιαλλαγές ορίζονται και για τις 2 πλευρές από την πλατφόρμα)

Τρίτον, πράττουμε αναλόγως. Θα πρέπει να γνωρίζουμε ποια νομοθεσία ¨διέπει" τη συναλλαγή μας (και αυτή, θέλουμε δεν θέλουμε είναι η Ελληνική καθώς αυτός που μας "χρεώνει" λειτουργεί με αυτή).

Συγγνώμη για το πρήξιμο. Δεν επιθυμώ να ξεκινήσω κανένα διάλογο, ούτε και να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα. Η συζήτηση είναι ήδη πολύ ενδιαφέρουσα και μαθαίνουμε όλοι από αυτή. Απλά έθιξα κάποια σημεία για να μη αναλωνόμαστε με λάθος βάσεις.

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα φώτα σας,έχουμε παραγγείλει από Bangood ένα Poco F3 και έχει κολλήσει το track από την αρχή! Στέλνουμε email ή περιμένουμε και άλλο; Capture.PNG.861b18f0daf8db419c190640ad72cb4a.PNG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...