Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμ..την διαβασα αυτη την περιπτωση που ανεφερε καποιος φιλος πιο πανω. Νομιζω οτι στελνοντας την συγκεκριμενη φωτο οπου φαινεται η ανυπαρξια αριθμου IOSS εξ αιτιας της οποιας ανυπαρξιας επεβληθησαν οι χρεωσεις, το Α/Ε θα δεχθει να κανει τα ποσα αυτα refund. Εννοειται πως προυποθεση για ολα αυτα ειναι να πληρωθουν οι φοροι και να γινει παραλαβη του αντικειμενου. Διαδικασια ιδια με αυτην που εκανα εγω παραπανω, ελπιζοντας βεβαια οτι θα με πληρωσουν.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 minutes ago, guideman said:

Χμμ..την διαβασα αυτη την περιπτωση που ανεφερε καποιος φιλος πιο πανω. Νομιζω οτι στελνοντας την συγκεκριμενη φωτο οπου φαινεται η ανυπαρξια αριθμου IOSS εξ αιτιας της οποιας ανυπαρξιας επεβληθησαν οι χρεωσεις, το Α/Ε θα δεχθει να κανει τα ποσα αυτα refund. Εννοειται πως προυποθεση για ολα αυτα ειναι να πληρωθουν οι φοροι και να γινει παραλαβη του αντικειμενου. Διαδικασια ιδια με αυτην που εκανα εγω παραπανω, ελπιζοντας βεβαια οτι θα με πληρωσουν.

Εσύ καλά τα λες και έχω επιχειρηματολογήσει σ' αυτό σε προηγούμενα posts.

Αλλά ο ath156 ισχυρίζεται και επιμένει ότι πρέπει να μην παραλάβεις το δέμα, να αλληλογραφήσεις με το Ali, χωρίς την αποστολή αποδεικτικών στοιχείων, και να ζητήσεις την επιστροφή του ΦΠΑ.

Αλλά, μάλλον, αγνοεί ότι 1) μετά από 20 εργάσιμες μέρες, το δέμα επιστρέφεται στον πωλητή, και 2) κανένας δεν σου επιστρέφει χρήματα και μάλιστα ΦΠΑ, που πιθανά το Ali έχει ήδη αποδώσει στο ελληνικό κράτος, με μόνο στοιχείο τα λόγια σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και αμφιβαλλω πως ο ΕΛΤΑ θα δωσει καποια βεβαιωση οτι δεν εχει πληρωθει ΦΠΑ και οτι ΑΠΛΑ ΖΗΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΦΟΡΟΙ για να παραληφθει το αντικειμενο, Ουτε πιστευω πως το Α/Ε θα πληρωσει χωρις αυτα τα αποδεικτικα στοιχεια. Αντιθετα η παραπανω διαδικασια με εκ των υστερων απαιτηση refund μετα απο την πληρωμη των φορων, που ανεφερα πιο πανω, μου φαινεται πιο φυσιολογικη αλλα και πιο σιγουρη. Θα δειξει.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι είναι σωστή.

Στην περίπτωσή σου, θα έπρεπε να στείλεις και την απόδειξη για το τέλος των ΕΛΤΑ, με την ελπίδα ότι θα σου επιστραφεί.

Μπορείς να το στείλεις και τώρα. Δεν χάνεις τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αποδειξη επειδη ο ταχυδρομος ουτε καν περιμενε να παρει τα 0,23€, οποτε αφησε το δεμα απλα και εφυγε!!😄
Υποθετω δεν θα ειναι απαραιτητη η αποδειξη για επισυναψη αφου για να παραλαβεις το δεμα και να ανεβασεις φωτο του αυτοκολλητου πρεπει να το πληρωσεις. Φανταζομαι πως παντου ετσι γινεται, πληρωνεις και μετα παραλαμβανεις. Ισως βεβαια και να εχεις δικηο, να χρειαζεται να καταχωρηθει καποιο επισημο στοιχειο για να γινει το refund. Ιδομεν..

 

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία παραλαβής του δέματος με πληρωμή ΦΠΑ και τέλος, γινόταν στα γραφεία των ΕΛΤΑ.

Τώρα διαβάζω ότι τα στέλνουν στον παραλήπτη και μάλιστα ο ταχυδρόμος δεν καθυστερεί, για να εισπράξει αυτά τα μικροποσά, όπως στην περίπτωσή σου, που δεν πρέπει να αποτελεί τον κανόνα.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, guideman said:

Να και φωτο μπρος και πισω απο τον φακελλο του αντικειμενου. Το αντικειμενο στη σελιδα του Α/Ε χρεωθηκε οπως φαινεται παρακατω με συνολικο ποσο πληρωμης 1,96€

Product Amount Shipping Cost Tax  
EUR € 1,14
EUR € 0,45
EUR € 0,37 
    

 

Απο οτι φαινεται στην φωτο δεν βλεπω καποιον αριθμο που να θεωρησω σαν αριθμο IOSS, οπως βλεπω επισης αξια αντικειμενου 1,14USD (οτι ναναι) πανω στο οποιο εφ οσον το μετατρεψουμε σε Ευρω αντιστοιχει το ΦΠΑ των 0,23€ που μου ζητησε ο ΕΛΤΑ να πληρωσω. Αρα φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι λαθος του αποστολεα και οτι ο Α/Ε πρεπει να μας το πιστωσει.

       
 
 
 

IMG_20211004_075447.jpg

 

IMG_20211004_075511.jpg

Μέθοδο αποστολής που είχες επιλέξει? Standard και saver που έχω επιλέξει σε διάφορα δέματα και αποστολή με ουγγρικό ταχυδρομείο δεν πλήρωσα τίποτα έξτρα, επίσης ο εκτελωνισμός σε όλα έγινε Ουγγαρία και ήρθαν με νέο αυτοκόλλητο όπου αναγράφεται ο παραλήπτης και διεύθυνση αποστολέα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, makap said:

Εσύ καλά τα λες και έχω επιχειρηματολογήσει σ' αυτό σε προηγούμενα posts.

Αλλά ο ath156 ισχυρίζεται και επιμένει ότι πρέπει να μην παραλάβεις το δέμα, να αλληλογραφήσεις με το Ali, χωρίς την αποστολή αποδεικτικών στοιχείων, και να ζητήσεις την επιστροφή του ΦΠΑ.

Αλλά, μάλλον, αγνοεί ότι 1) μετά από 20 εργάσιμες μέρες, το δέμα επιστρέφεται στον πωλητή, και 2) κανένας δεν σου επιστρέφει χρήματα και μάλιστα ΦΠΑ, που πιθανά το Ali έχει ήδη αποδώσει στο ελληνικό κράτος, με μόνο στοιχείο τα λόγια σου.

Θα σε παρακαλέσω να μην παραποιείς αυτά που λέω.

Αυτό που έχω πει στα προηγούμενα Ποστ (...scripta manet....) είναι:

- Να μην παραλάβεις, να πας στα ΕΛΤΑ (προσκομίζοντας το Invoice- που πιθανόν να σου πουν ότι δεν τους ενδιαφέρει εάν ο πωλητής δεν έχει βάλει IOSS), να ζητήσεις να σου πουν τι ακριβώς χρεώνουν (πιθανότα να ζητήσεις να βγάλεις φωτογραφία των χρεώσεων που υπάρχουν στο δέμα και εάν δεν σε αφήσουν να ζητήσεις να στο δώσουν εγγράφως τι χρεώνουν κλπ). Για αυτό και τουλάχιστον 3 φορές έχω γράψει ότι "πιθανότατα να πρέπει να απευθυνθείς εγγράφως" στα ΕΛΤΑ.

Θα ήταν ενδιαφέρον να παραθέσεις που λέω "να απευθυνθείς στο Ali χωρίς αποδεικτικά στοιχεία......"

Έλεος πια ................

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Την φωτο του φακελλου μολις την εστειλα κανοντας dispute στο Α/Ε ζητωντας refund του VAT που πληρωσα, να δω τι θα απαντησουν. Κανετε το ιδιο ολοι που εχετε αντιμετωπισει την ιδια περιπτωση για να κοπει επι τελους ο βηχας μερικων μ@λ@κων πωλητων. Οταν εχω απαντηση θα ενημερωσω.
Είχες και την απόδειξη του ποσού που πλήρωσες? η έστειλες φωτό τον φάκελλο που γράφει πάνω το ποσό που πλήρωσες?

Πάντως 2 φορές που πλήρωσα εδώ στο χωριό ΠΡΙΝ το νέο σύστημα το πλήρωσα στον ταχυδρόμο και πήρα το φάκελλο απόδειξη ΔΕΝ ΠΗΡΑ αλλα πάνω το αυτοκόλλητα έγραφε το ποσόν.
Για μένα το σωστότερο είναι.
Παραλαμβάνουμε πληρώνουμε κάνουμε despute στέλνοντας το αυτοκόλλητο με την πληρωμή φπα και πιθανόν και το τέλος ΕΛΤΑ και γράφουμε ζητώντας το συνολικό ποσό οτι είναι λάθος του πωλητή που χρεωθήκαμε ΔΙΟΤΙ ΣΤΟΝ ΦΆΚΕΛΛΟ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΥΠΉΡΧΕ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ IOSS.
Αν συμβεί αυτό αρκετές φορές πιστεύω το Ali θα αναγκάσει τούς πωλητές να βάζουν το νούμερο πάνω

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ath156 said:

Θα σε παρακαλέσω να μην παραποιείς αυτά που λέω.

Αυτό που έχω πει στα προηγούμενα Ποστ (...scripta manet....) είναι:

- Να μην παραλάβεις, να πας στα ΕΛΤΑ (προσκομίζοντας το Invoice- που πιθανόν να σου πουν ότι δεν τους ενδιαφέρει εάν ο πωλητής δεν έχει βάλει IOSS), να ζητήσεις να σου πουν τι ακριβώς χρεώνουν (πιθανότα να ζητήσεις να βγάλεις φωτογραφία των χρεώσεων που υπάρχουν στο δέμα και εάν δεν σε αφήσουν να ζητήσεις να στο δώσουν εγγράφως τι χρεώνουν κλπ). Για αυτό και τουλάχιστον 3 φορές έχω γράψει ότι "πιθανότατα να πρέπει να απευθυνθείς εγγράφως" στα ΕΛΤΑ.

Θα ήταν ενδιαφέρον να παραθέσεις που λέω "να απευθυνθείς στο Ali χωρίς αποδεικτικά στοιχεία......"

Έλεος πια ................

Το "έλεος πια... " το λέμε όσοι διαβάζουμε τα posts σου, στα οποία επιμένεις ακόμη ότι, η σωστή μέθοδος, κατ' εσέ, είναι να πας στα ΕΛΤΑ για να ... κάνεις όσα γράφεις παραπάνω και συγκεκριμένα με την προτροπή σου προς όλα τα μέλη του forum, που διαβάζουν όσα γράφεις, να ΜΗΝ παραλάβουν το δέμα τους, αλλά να ακολουθήσουν τις "οδηγίες" που γράφεις για το κίνημα αντίστασης κατά των ΕΛΤΑ!!!

Αλλά αρκετά ασχολήθηκα με το δικό σου πρόβλημα.

Τέλος από μένα αυτή η συζήτηση.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, makap said:

Το "έλεος πια... " το λέμε όσοι διαβάζουμε τα posts σου, στα οποία επιμένεις ακόμη ότι, η σωστή μέθοδος, κατ' εσέ, είναι να πας στα ΕΛΤΑ για να ... κάνεις όσα γράφεις παραπάνω και συγκεκριμένα με την πεοτροπή σου προς όλα τα μέλη του forum, που διαβάζουν όσα γράφεις, να ΜΗΝ παραλάβουν το δέμα τους, αλλά να ακολουθήσουν τις "οδηγίες" που γράφεις για το κίνημα αντίστασης κατά των ΕΛΤΑ!!!

Αλλά αρκετά ασχολήθηκα με το δικό σου πρόβλημα.

Τέλος από μένα αυτή η συζήτηση.

Εάν θέλεις μόνο διόρθωσε το "πεοτροπή σου" σε "προτροπή σου" (μην νομίσουν ότι συμβουλεύω και τίποτα τέτοιο....).

Ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και όχι ανάλογα με τι τον προτρέπει κάποιος άλλος. Και που άλλωστε είδες "κίνημα κατά των ΕΛΤΑ"?? Επειδή θα ζητήσω εγγράφως να μου πούνε τι χρεώνουν ώστε να απευθυνθώ στο Ali με στοιχεία??? Που όπως πολύ σωστά λες χρειάζονται για το dispute στο Ali??? Προφανώς φάσκεις και αντιφάσκεις.

Φυσικά τέλος και από εμένα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αν και το δέμα από αλι έχει έρθει Ελλάδα ακόμα δεν έχει περάσει τελωνείο και διαβάζοντας κάποια μηνύματα έστειλα στον πωλητή μήνυμα να μου αποστείλει απόδειξη που να αναγράφει τον αριθμό ISSO αν τυχόν υπάρξει θέμα και μου χρεώσουν πάλι τον φπα αλλά το κυρίως θέμα ότι ότι θα φάω και το χαράτσι των ελτα. Μου απάντησε να απευθυνθώ στην πλατφόρμα.... you can ask help for the platform service. Άρα ο πωλητής βγαίνει από την εξίσωση. Η όποια συνεννόηση πρέπει να γίνει με το ali.

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, leo06 said:

Μέθοδο αποστολής που είχες επιλέξει? Standard και saver που έχω επιλέξει σε διάφορα δέματα και αποστολή με ουγγρικό ταχυδρομείο δεν πλήρωσα τίποτα έξτρα, επίσης ο εκτελωνισμός σε όλα έγινε Ουγγαρία και ήρθαν με νέο αυτοκόλλητο όπου αναγράφεται ο παραλήπτης και διεύθυνση αποστολέα 

 

Cainiao Super Economy Global

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ermis2014 said:

Αν και το δέμα από αλι έχει έρθει Ελλάδα ακόμα δεν έχει περάσει τελωνείο και διαβάζοντας κάποια μηνύματα έστειλα στον πωλητή μήνυμα να μου αποστείλει απόδειξη που να αναγράφει τον αριθμό ISSO αν τυχόν υπάρξει θέμα και μου χρεώσουν πάλι τον φπα αλλά το κυρίως θέμα ότι ότι θα φάω και το χαράτσι των ελτα. Μου απάντησε να απευθυνθώ στην πλατφόρμα.... you can ask help for the platform service. Άρα ο πωλητής βγαίνει από την εξίσωση. Η όποια συνεννόηση πρέπει να γίνει με το ali.

 

Το θέμα με τον πωλητή είναι ότι έπρεπε να γράψει στο δέμα τον αριθμό IOSS της προείσπραξης του ΦΠΑ που έκανε η πλαφόρμα για λογαριασμό του..

Τη βεβαίωση θα την πάρεις από το Ali επισυνάπτοντας το link της παραγγελίας σου.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, leotzian said:

Είχες και την απόδειξη του ποσού που πλήρωσες? η έστειλες φωτό τον φάκελλο που γράφει πάνω το ποσό που πλήρωσες?

55 minutes ago, leotzian said:

Είχες και την απόδειξη του ποσού που πλήρωσες? η έστειλες φωτό τον φάκελλο που γράφει πάνω το ποσό που πλήρωσες?



 

Οχι, ο ταχυδρομος το αφησε και εφυγε, ουτε τα 0,23€ δεν πηρε..

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, makap said:

Το θέμα με τον πωλητή είναι ότι έπρεπε να γράψει στο δέμα τον αριθμό IOSS της προείσπραξης του ΦΠΑ που έκανε η πλαφόρμα για λογαριασμό του..

Τη βεβαίωση θα την πάρεις από το Ali επισυνάπτοντας το link της παραγγελίας σου.

Την στάνταρ αποστολή του αλί έχω στην παραγγελία και έρχεται μέσω Ολλανδίας. 

Τώρα εάν έχει γράψει στο δέμα τον αριθμό IOSS δεν το γνωρίζω ακόμα θα φανεί όταν έρθει το δέμα και από το εάν μου ρίξουν το φπα και το χαράτσι των ελτα. Απόδειξη έχω πάρει αλλά στην απόδειξη γράφει αναλυτικά ότι έχει πληρωθεί 24% φπα αλλα δεν αναφέρει κανένα αριθμό IOSS

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ermis2014 said:

Την στάνταρ αποστολή του αλί έχω στην παραγγελία και έρχεται μέσω Ολλανδίας. 

Τώρα εάν έχει γράψει στο δέμα τον αριθμό IOSS δεν το γνωρίζω ακόμα θα φανεί όταν έρθει το δέμα και από το εάν μου ρίξουν το φπα και το χαράτσι των ελτα. Απόδειξη έχω πάρει αλλά στην απόδειξη γράφει αναλυτικά ότι έχει πληρωθεί 24% φπα αλλα δεν αναφέρει κανένα αριθμό IOSS

Όπως έχει ξαναγραφτεί, εάν ο πωλητής έχει γράψει τον αριθμό IOSS,δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το δέμα σου.

Εάν δεν το έχει κάνει, δεν σε σώζει, δυστυχώς, η βεβαίωση γιατί δεν υπάρχει τρόπος να την υποβάλεις πριν από τη διαδικασία εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ermis2014 said:

Την στάνταρ αποστολή του αλί έχω στην παραγγελία και έρχεται μέσω Ολλανδίας. 

Τώρα εάν έχει γράψει στο δέμα τον αριθμό IOSS δεν το γνωρίζω ακόμα θα φανεί όταν έρθει το δέμα και από το εάν μου ρίξουν το φπα και το χαράτσι των ελτα. Απόδειξη έχω πάρει αλλά στην απόδειξη γράφει αναλυτικά ότι έχει πληρωθεί 24% φπα αλλα δεν αναφέρει κανένα αριθμό IOSS

Αν δεις στο τρακινγκ έγινε ή θα γίνει εκτελωνισμός του δέματος στην Ολλανδία ή Βέλγιο. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο ούτε θα πληρώσεις κάτι έξτρα.

οταν παραλάβεις θα δεις ότι έχει νέο αυτοκόλλητο πάνω στο αρχικό.

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Ιδιο κρουσμα και στο e-bay.. Μολις μου ηρθε μηνυμα να πληρωσω "φορους και τελη" 2,5€ για αντικειμενο αξιας 13€ με προπληρωμενο φυσικα το VAT. Σκεφτομουν να το στειλω πισω οπως ηρθε, σαν απαραδεκτο, για να παρω σιγουρα τα λεφτα μου, αλλα αποφασισα (επειδη το χρειαζομαι) να το πληρωσω και μετα να απαιτησω τα 2,5€ απο τον πωλητη υπο την προυποθεση οτι ο ταχυδρομος θα μου δωσει αποδειξη για τα 2,5€..!!

 

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, guideman said:

Ιδιο κρουσμα και στο e-bay.. Μολις μου ηρθε μηνυμα να πληρωσω "φορους και τελη" 2,5€ για αντικειμενο αξιας 13€ με προπληρωμενο φυσικα το VAT. Σκεφτομουν να το στειλω πισω οπως ηρθε, σαν απαραδεκτο, για να παρω σιγουρα τα λεφτα μου, αλλα αποφασισα (επειδη το χρειαζομαι) να το πληρωσω και μετα να απαιτησω τα 2,5€ απο τον πωλητη υπο την προυποθεση οτι ο ταχυδρομος θα μου δωσει αποδειξη για τα 2,5€..!!

 

Εάν πλήρωσες με Paypal μήπως θα ήταν σκόπιμο να απευθυνθείς εκεί? .

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ath156 said:

Εάν πλήρωσες με Paypal μήπως θα ήταν σκόπιμο να απευθυνθείς εκεί? .

Με πιστωτικη πληρωσα αλλα λεω να στειλω τα δικαιολογητικα στον πωλητη πρωτα μηπως μου κανει αυτος το refund. Αν οχι, θα οδηγηθω αναγκαστικα στο e-bay που αυτο θα αναλαβει να λυσει το προβλημα. Ιδομεν!!

 

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, ath156 said:

 

 

1 hour ago, guideman said:

Ιδιο κρουσμα και στο e-bay.. Μολις μου ηρθε μηνυμα να πληρωσω "φορους και τελη" 2,5€ για αντικειμενο αξιας 13€ με προπληρωμενο φυσικα το VAT. Σκεφτομουν να το στειλω πισω οπως ηρθε, σαν απαραδεκτο, για να παρω σιγουρα τα λεφτα μου, αλλα αποφασισα (επειδη το χρειαζομαι) να το πληρωσω και μετα να απαιτησω τα 2,5€ απο τον πωλητη υπο την προυποθεση οτι ο ταχυδρομος θα μου δωσει αποδειξη για τα 2,5€..!!

Υ.Γ. Ο Ταχυδρομος ηρθε να παραδωσει το δεμα και να πληρωθει αλλα αποδειξη δεν μπορουσε να δωσει. Μου ειπε οτι αν παω στο Ταχυδρομειο να πληρωσω θα μου δωσουν αυτοι αποδειξη (και το δεμα). Ες αυριον λοιπον τα νεωτερα.

 

 

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, guideman said:

 

 

Μια διευκρίνιση και σε όσους έχουν χρεωθεί τα δέματα ήταν με αριθμό αποστολής συστημένα η χωρίς αριθμό αποστολής ,γιατί είτε από joom είτε από όλα συστημένα δεν έχω πληρώσει πάλι τον ΦΠΑ .

4 ώρες πριν, guideman said:

 

 

Μια διευκρίνιση και σε όσους έχουν χρεωθεί τα δέματα ήταν με αριθμό αποστολής συστημένα η χωρίς αριθμό αποστολής ,γιατί είτε από joom είτε από όλα συστημένα δεν έχω πληρώσει πάλι τον ΦΠΑ .

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, guideman said:

Ιδιο κρουσμα και στο e-bay.. Μολις μου ηρθε μηνυμα να πληρωσω "φορους και τελη" 2,5€ για αντικειμενο αξιας 13€ με προπληρωμενο φυσικα το VAT. Σκεφτομουν να το στειλω πισω οπως ηρθε, σαν απαραδεκτο, για να παρω σιγουρα τα λεφτα μου, αλλα αποφασισα (επειδη το χρειαζομαι) να το πληρωσω και μετα να απαιτησω τα 2,5€ απο τον πωλητη υπο την προυποθεση οτι ο ταχυδρομος θα μου δωσει αποδειξη για τα 2,5€..!!

 

Δενείναι σίγουρο ότι θα σου επιστρέψει τα χρήματα ο πωλητής αφού δεν γνωρίζει το λόγο της επιστροφής.

Σ' αυτές τις περιπτώσεις (επιστρεφόμενο δέμα, χωρίς παραλαβή) πρέπει πρώτα να συνεννοηθούμε με τον πωλητή, να αποδεχτεί το λόγο της επιστροφής και στηρίζεσαι πλέον στην καλή του διάθεση για την επιστροφή.

Κατά την προσωπική μου γνώμη, αν θέλεις το περιεχόμενο, θα πληρώσεις, θα παραλάβεις και θα απευθυνθείς στο ebay για την επιστροφή. Έχω διαβάσει αρκετές σχετικές περιπτώσεις και επιστρέφει αμέσως το ποσό του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, guideman said:

Ιδιο κρουσμα και στο e-bay.. Μολις μου ηρθε μηνυμα να πληρωσω "φορους και τελη" 2,5€ για αντικειμενο αξιας 13€ με προπληρωμενο φυσικα το VAT. Σκεφτομουν να το στειλω πισω οπως ηρθε, σαν απαραδεκτο, για να παρω σιγουρα τα λεφτα μου, αλλα αποφασισα (επειδη το χρειαζομαι) να το πληρωσω και μετα να απαιτησω τα 2,5€ απο τον πωλητη υπο την προυποθεση οτι ο ταχυδρομος θα μου δωσει αποδειξη για τα 2,5€..!!

 

Σε παλιότερη συναλλαγή μου με το ebay (παραγγελία πριν ένα χρόνο περίπου και παραλαβή το ΦΕΒ 2021) κατά την οποία ένα πακέτο δεν έφτασε ποτέ ακολούθησα τη διαδικασία του claim απευθείας στο ebay (χωρίς να εμπλακεί ο πωλητής) και είχα άμεση επιστροφή χρημάτων. Ήταν τότε η νέα πολιτική του ebay.... Θεωρώ ότι καλό είναι να δοκιμάσεις αυτό πρώτα....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...