Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να ψωνίσω από tomtop  ευρωπαϊκή απόθηκη Γερμανία. Αλλά στην τιμή δεν λέει για φόρους. Τι παίζει ξέρει κανείς? Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Administrators
14 ώρες πριν, Mikeledimi said:

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να ψωνίσω από tomtop  ευρωπαϊκή απόθηκη Γερμανία. Αλλά στην τιμή δεν λέει για φόρους. Τι παίζει ξέρει κανείς? Ευχαριστώ. 

Αν αγοραστεί από ευρωπαϊκή αποθήκη, γιατί να έχει φόρους;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, athanaso77 said:

Αν αγοραστεί από ευρωπαϊκή αποθήκη, γιατί να έχει φόρους;

Γιατί έχει γραφεί μερικές φορές ότι τα αντικείμενα, που βρίσκονται στις ευρωπαϊκές αποθήκες κινεζομάγαζων, δεν έχουν χρεωθεί με τον ΦΠΑ της χώρας που βρίσκονται, δηλαδή θεωρούνται τράνζιτ.

Όλο αυτό το θέμα δεν είναι ξεκάθαρο και ανέκυψε μετά την εφαρμογή της νέας νομοθεσίας μετά την 1/7/21.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει την πορεία του δέματος με ουγγρικο ταχυδρομείο από Αλί, σε σχέση με ολλανδικό ταχυδρομείο ,έχει μέχρι τώρα ελλειπή ενημέρωση .

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, pagouras7 said:

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει την πορεία του δέματος με ουγγρικο ταχυδρομείο από Αλί, σε σχέση με ολλανδικό ταχυδρομείο ,έχει μέχρι τώρα ελλειπή ενημέρωση .

Εάν κατάλαβα καλά θέλεις κάτι τέτοιο?

 

1.pdf

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ath156 said:

Εάν κατάλαβα καλά θέλεις κάτι τέτοιο?

 

1.pdf 355 kB · 3 downloads

Ευχαριστώ πολύ ,μου έχουν στείλει δύο δέματα ένα με ολλανδικό παρά ότι έφυγε αργότερα είναι σε ρυθμούς πιο γρήγορα σε σχέση με το ουγγρικο. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2021 at 3:58 ΜΜ, Leon_CP3 said:

Επικοινώνησες με τον αποστολέα; Γιατί κάτι μου λέει ότι δεν «υποτίθεται». Απλώς τα ΕΛΤΑ ρίχνουν δίχτυα και ό,τι ψάρια πιάσουν. Αν έχεις απόδειξη με πληρωμένο vat γιατί να πληρώσεις κερατιάτικα;

Ο πωλητης πρεπει να αναγραφει πανω στο δεμα οτι πληρωθηκε το VAT. Εγω εχω αποδειξη οτι πληρωθηκε (απο ali ειναι τα δεματακια).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.
Τελικά το Gearbest, έβαλε λουκέτο ;

Sent from my S20 FE 5G using Tapatalk


Αρκετό καιρό τώρα

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και δεν χρειαζεται να γραψει κατι ο πωλητης στον φακελο, αλλιως οι Κινεζοι θα το εγραφαν απλα χωρις να το πληρωνουν.
Αυτο που μαλλον συμβαινει ειναι οτι στην αποστολη φαινεται αν περιλαμβανεται και ο φορος που εχει πληρωθει.
Σε 2 δικες μου περιπτωσεις, με πληρωμενο φορο στην Κινα, απο τις αρχες Ιουλίου, το δεμα ειχε εναν αριθμο αποστολης untracked, που δηλωθηκε στην πλατφορμα του αλι, αλλα τελικα ήρθε με αλλο αριθμο πανω στο δεμα, με κανονικο tracking αυτη την φορα και οπως ειναι φυσικο, σε αυτον τον αριθμο δεν αντιστοιχει πληρωμη φορου, γι αυτο και τον χρεωνει το τελωνειο και δικαιως. 100% ευθυνη του Κινεζου πωλητη.

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, nininikos said:

Προφανως και δεν χρειαζεται να γραψει κατι ο πωλητης στον φακελο, αλλιως οι Κινεζοι θα το εγραφαν απλα χωρις να το πληρωνουν.
Αυτο που μαλλον συμβαινει ειναι οτι στην αποστολη φαινεται αν περιλαμβανεται και ο φορος που εχει πληρωθει.
Σε 2 δικες μου περιπτωσεις, με πληρωμενο φορο στην Κινα, απο τις αρχες Ιουλίου, το δεμα ειχε εναν αριθμο αποστολης untracked, που δηλωθηκε στην πλατφορμα του αλι, αλλα τελικα ήρθε με αλλο αριθμο πανω στο δεμα, με κανονικο tracking αυτη την φορα και οπως ειναι φυσικο, σε αυτον τον αριθμο δεν αντιστοιχει πληρωμη φορου, γι αυτο και τον χρεωνει το τελωνειο και δικαιως. 100% ευθυνη του Κινεζου πωλητη.

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 

Πρέπει ο πωλητής να γράφει πάνω στο δέμα τον αριθμό IOSS του alie, διαφορετικά πως θα γνωρίζει οποίος κάνει τον έλεγχο ότι έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, thabull said:

Καλημέρα σε όλους.
Τελικά το Gearbest, έβαλε λουκέτο emoji357.png;

Sent from my S20 FE 5G using Tapatalk
 

Να ζήσουμε να το θυμόμαστε.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δηλωνεται στην πλατφορμα και φαινεται στον αριθμο αποστολης ενσωματωμενο με τα δεδομενα της φορτωτικης.
Αν απλα το εγραφε πανω στον φακελο, θα το εγραφαν οι Κινέζοι χωρις να το πληρωνουν.
Πρεπει να υπαρχει αδιαβλητος τροπος και ο μονος ειναι να περιλαμβανεται στα δεδομενα της φορτωτικης.
Οσα δεματα μου ηρθαν με σωστο τρακιν, δεν αντιμετωπισαν κανενα θεμα. Αλλα προφανως φαινοταν στο σκαναρισμα που γινεται οτι εχουν πληρωμενα τελη.

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι, θέλω να αγοράσω ένα ρολόι από Ιαπωνία και τα μεταφορικά γράφει dhl express worldwide.καλύπτει και το τελωνείο ή θα θέλει έξτρα χρήματα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

DHL Express σημαίνει courier και μάλιστα με ακριβό τιμολόγιο μεταφορικών, εκτελωνισμού κλπ

Link to comment
Share on other sites

DHL Express σημαίνει courier και μάλιστα με ακριβό τιμολόγιο μεταφορικών, εκτελωνισμού κλπ
Γράφει ήδη το πόσο που θέλουν, να ζητήσουν και άλλα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το ποσό των μεταφορικών ή και το ποσό του ΦΠΑ;

Θα προπληρώσεις ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Για τα μεταφορικά λέω λογικά μαζί τα τέλη εκτελωνισμου δε τα έχουν;Ή έξτρα θα πάει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Η νομοθεσία για τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών δεμάτων από τρίτες χώρες άλλαξε από 1/7/21 και πρέπει να προεισπράττεται ο ΦΠΑ από τον πωλητή για να αποδοθεί στο κράτος. Για το σκοπό αυτό, αναγράφεται σχετική σημείωση πάνω στο δέμα.

Αν δεν έχει προπληρωθεί ο ΦΠΑ, γίνεται εκτελωνισμός και μαζί με τον ΦΠΑ χρεώνεται και τέλος εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ. Αν το δέμα ταξιδεύει με courier, τότε τα πράγματα χειροτερεύουν γιατί η courier στην περίπτωσή σου η DHL) έχει το δικό της τιμολόγιο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή 24% συν 25€ το τελωνείο με βάση τον νέο κατάλογο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αυτά με ΕΛΤΑ, αλλά εσύ λες ότι ο πωλητής στέλνει με DHL Express.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Να σας κανω να γελασετε πρωινιατικα..
Στις 20/07 παρηγγειλα απο ΑΕ ενα σακκουλακι με 10 ναυλον θηκες για τηλεκοντρολ αξιας με VAT και εξοδα αποστολης 1,96€. Μολις πριν λιγο ελαβα sms που επι λεξει λεει: 
"Αντικειμενο -tracking number- με φορους και τελη 23€ θα σας επιδοθει απο διανομεα.."

"Να γελασω η να κλαψω? Σιγουρα "το εχουν χασει τελειως"..

😄😆🤣😂

Να και η πορεια του
 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
24/9/2021, 07:22 ΚΡΗΝΙΔΩΝ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΡΗΝΙΔΩΝ
24/9/2021, 05:31 Δ.Σ. ΚΑΒΑΛΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
24/9/2021, 01:49 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
23/9/2021, 21:05 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
23/9/2021, 19:05 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
23/9/2021, 03:01 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
22/9/2021, 17:29 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
22/9/2021, 14:22 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
22/9/2021, 09:20 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
21/9/2021, 13:00 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ
12/9/2021, 15:07 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Εννοειται πως δεν θα το παραλαβω, αλλα τι επιλογες εχω?

Να δηλωσω "απαραδεκτο" να φυγει πισω η να ζητησω επανεξεταση να γελασουμε λιγο?. Η αξια του αντικειμενου ειναι αμελητεα αλλα πως μπορω να τα παρω πισω?

Ευχαριστω

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..νομιζω με το τηλεφωνο δεν θα βγει ακρη και απλα θα μου πουν να κανω επανεξεταση (η ετσι καπως λεγεται)..
Ετσι πως το σκεφτομαι μονο με λαθος δικαιολογειται, αν πχ την αξια 1,97€ την ειδαν σαν..197€..Τι να πω..Οταν θα ερθει ο Ταχυδρομος θα συζητησω μαζι του τι επιλογες εχω, εννοειται χωρις να πληρωσω τα 23€..

 

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...