Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι υπάρχει απορία σ' αυτό το θέμα, όπως προκύπτει από τα μέχρι σήμερα posts, που έχουν καταγραφεί στο forum.

Ο υπολογισμός του ΦΠΑ γίνεται στη δηλωμένη αξία από τον πωλητή.

Και αυτό είναι ένα ακόμη όφελος της νέας νομοθεσία, εκτός από την απαλλαγή από το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ.

Αυτό που μένει να δούμε είναι αν, οι τελωνειακοί θα εξακολουθήσουν να δέχονται τη δηλωμένη αξία που θα είναι λίγο κάτω από τα 150€, δεδομένου ότι η εγκύκλιος της ΑΑΔΕ αναφέρει ότι μπορούν να γίνονται έλεγχοι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αφού παρέλαβες, σύγκρινε τον ΦΠΑ που πλήρωσες με την δηλωμένη αξία.

 

Τα δέματα που χρεωθηκαν ήταν από παραγγελίες πριν την 01/07. Τώρα πλέον όλες οι παραγγελίες θα χρεώνονται ΦΠΑ κατευθείαν κατά την αγορά και στην πραγματική αξία του προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα δέματα που χρεωθηκαν ήταν από παραγγελίες πριν την 01/07. Τώρα πλέον όλες οι παραγγελίες θα χρεώνονται ΦΠΑ κατευθείαν κατά την αγορά και στην πραγματική αξία του προϊόντος.

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος γι' αυτό.

Υπάρχουν πολλοί πωλητές, σε τρίτες χώρες του πλανήτη, που δεν έχουν γραφτεί στο IOSS, για διάφορους λόγους.

Και δεν αναφέρομαι σε όσους ανήκουν στην πλατφόρμα του ebay και του Ali.

Όποιος αγοράσει από τέτοιον πωλητή θα αντιμετωπίζει αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, με αυτό UA000608618HU βγάζετε άκρη; Στα ελτα το μόνο που δείχνει είναι 19/6 αποστολή αντικειμένου, Ουγγαρία. Το cainiao "aliexpress" το τελευταίο που βγάζει είναι 27/6 arrive at local delivery office.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, με αυτό UA000608618HU βγάζετε άκρη; Στα ελτα το μόνο που δείχνει είναι 19/6 αποστολή αντικειμένου, Ουγγαρία. Το cainiao "aliexpress" το τελευταίο που βγάζει είναι 27/6 arrive at local delivery office.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Είναι unregistered. Δεν θα έχεις άλλη ενημέρωση. Κάποια στιγμή θα το δεις έξω από την πόρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τι τρόπο αποστολής να επιλέξω

από banggood? Banggood express δωρεάν μεταφορικά ή γραμμή προτεραιότητας ΕE 6ευρω έξοδα αποστολής .έρχεται από Κίνα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τι τρόπο αποστολής να επιλέξω

από banggood? Banggood express δωρεάν μεταφορικά ή γραμμή προτεραιότητας ΕE 6ευρω έξοδα αποστολής .έρχεται από Κίνα

Το δωρεάν φυσικά Banggood Express, είναι και πιο γρήγορη, δεν υπάρχει λόγος να επιλέξεις την EU Priority Line.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Από αποθήκη Τσεχίας (Banggood) και με tracking του στιλ CQ.......DE (που είναι DHL αλλά αυτό είναι γερμανικά ταχυδρομεία αν δεν κάνω λάθος?), κάθομαι αναπαυτικά και περιμένω ή όντως ισχύουν οι 6-8 εργάσιμες?

 

Έχω καιρό να πάρω από Τσεχία και οι απόψεις διίστανται τον τελευταίο καιρό.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Το δωρεάν φυσικά Banggood Express, είναι και πιο γρήγορη, δεν υπάρχει λόγος να επιλέξεις την EU Priority Line.

 

Δηλαδή από την στιγμή που πληρώνω ΦΠΑ και το δέμα έρχεται από Κίνα δεν χρεώνεται ο εκτελωνισμός;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Από αποθήκη Τσεχίας (Banggood) και με tracking του στιλ CQ.......DE (που είναι DHL αλλά αυτό είναι γερμανικά ταχυδρομεία αν δεν κάνω λάθος?), κάθομαι αναπαυτικά και περιμένω ή όντως ισχύουν οι 6-8 εργάσιμες?

 

Έχω καιρό να πάρω από Τσεχία και οι απόψεις διίστανται τον τελευταίο καιρό.....

 

Ναι γερμανικά ταχυδρομεία.

Το 6-8 σίγουρα ξέχνατο. Υπολόγιζε γύρω στο 20ήμερο.

 

Δηλαδή από την στιγμή που πληρώνω ΦΠΑ και το δέμα έρχεται από Κίνα δεν χρεώνεται ο εκτελωνισμός;

Ναι και εφόσον είναι μέχρι 150€ δεν χρεώνεσαι, εκτός και είναι από banggood με banggood Express ή EU Priority Line που επίσης δεν χρεώνεσαι και ας είναι και πάνω από 150€.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει απορία σ' αυτό το θέμα, όπως προκύπτει από τα μέχρι σήμερα posts, που έχουν καταγραφεί στο forum.

Ο υπολογισμός του ΦΠΑ γίνεται στη δηλωμένη αξία από τον πωλητή.

Και αυτό είναι ένα ακόμη όφελος της νέας νομοθεσία, εκτός από την απαλλαγή από το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ.

Αυτό που μένει να δούμε είναι αν, οι τελωνειακοί θα εξακολουθήσουν να δέχονται τη δηλωμένη αξία που θα είναι λίγο κάτω από τα 150€, δεδομένου ότι η εγκύκλιος της ΑΑΔΕ αναφέρει ότι μπορούν να γίνονται έλεγχοι.

 

Εγω, συμφωνα με αυτα που λετε εκανα μια σκεψη..Αφου αυτοι εδω υπολογιζουν το ΦΠΑ στην "δηλωμενη αξια" απο τον πωλητη, δεν μας συμφερει περισσοτερο να κανουμε αγορες χωρις προπληρωμη του ΦΠΑ αλλα να γινεται εδω?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο θέμα, φίλος παρήγγειλε (αρκετές μέρες πριν) από το Banggood ένα τηλέφωνο με EU Priority. Του έδωσαν tracking nr (δωδεκαψήφιο αριθμητικό, που όπως ξέρουμε καταλήγει στην GLS στην Ευρώπη), το αναζητούσαμε όμως όλον αυτόν τον καιρό στη (γνωστή πλέον) Flytexpress, όπου δεν εμφανιζόταν καν.

Τελικά στο tracking της Flytexpress εμφανίστηκε το "γενικό" status της GLS "The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS".

Ξέρουμε αν το BG ξεκίνησε να χρησιμοποιεί άλλη μεταφορική (πλην της Flytexpress) για το κομμάτι από Κίνα έως Ευρώπη...;

Μήπως έχει δει κανείς κάτι σχετικό με το παραπάνω, ή μήπως διαπίστωσε κάποιος ότι όντως δε χρησιμοποιεί πλέον τη flytexpress (για κάποια έστω από τα δέματα που στέλνει) το banggood;

Ή μήπως, τώρα που το σκέφτομαι, δεν τη χρησιμοποιεί για αποστολές από το Hong Kong...; (έχω καιρό να ψωνίσω κάτι από αποθήκη ΗΚ ο ίδιος και δε θυμάμαι με τι στέλνουν...)

Είναι σχεδόν 2 εβδομάδες από την παραγγελία που έκανε ο φίλος που ανέφερα στο προηγούμενο post και -αναμενόμενα- έχει αρχίσει να ανησυχεί, που δεν έχει δει κανένα απολύτως update (τη στιγμή που ξέρουμε ότι στη flytexpress βλέπαμε συνήθως τις κινήσεις του δέματος από την πρώτη μέρα).

Το Banggood του απάντησε ένα... κλασσικό "Do not worry it will deliver under given estimated time."

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει δει κανείς κάτι σχετικό με το παραπάνω, ή μήπως διαπίστωσε κάποιος ότι όντως δε χρησιμοποιεί πλέον τη flytexpress (για κάποια έστω από τα δέματα που στέλνει) το banggood;

Ή μήπως, τώρα που το σκέφτομαι, δεν τη χρησιμοποιεί για αποστολές από το Hong Kong...; (έχω καιρό να ψωνίσω κάτι από αποθήκη ΗΚ ο ίδιος και δε θυμάμαι με τι στέλνουν...)

Είναι σχεδόν 2 εβδομάδες από την παραγγελία που έκανε ο φίλος που ανέφερα στο προηγούμενο post και -αναμενόμενα- έχει αρχίσει να ανησυχεί, που δεν έχει δει κανένα απολύτως update (τη στιγμή που ξέρουμε ότι στη flytexpress βλέπαμε συνήθως τις κινήσεις του δέματος από την πρώτη μέρα).

Το Banggood του απάντησε ένα... κλασσικό "Do not worry it will deliver under given estimated time."

 

Παρομοίως και εγώ. Έχω δέμα που στάλθηκε από 24/06 από banggood με GLS και δεν έχει φανεί Ευρώπη ακόμη. Φαίνεται στο flytexpress σε κατάσταση "item is in transit".απο 26/06 και από τότε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

24/06 είναι ακόμα περισσότερος καιρός - πολύς με τα δεδομένα των τελευταίων μηνών! Τους έχεις ενοχλήσει. υποθέτω, με ερωτήσεις "πού είναι το πακέτο μου", ε; (όχι ότι θα βγάλεις τίποτα βέβαια...)

Η flytexpress δείχνει τίποτα από την κίνηση του πακέτου μέσα στην Κίνα, ή το "item in transit" είναι η μοναδική καταχώρηση που εμφανίζεται...;

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από joom για εμένα και έναν φιλο μου 2/7 η παραγγελία ,σήμερα παράλαβε με acs δεν πλήρωσε τίποτα , ο ΦΠΑ είχε ήδη καταβληθεί από το joom όπως είχε βγάλει στην ανακοίνωση του ,περιμένω και το δικο μου να δει τι γραφεί στο δέμα, επιβεβαιώθηκα ότι είχα γράψει για το joom .
Link to comment
Share on other sites

24/06 είναι ακόμα περισσότερος καιρός - πολύς με τα δεδομένα των τελευταίων μηνών! Τους έχεις ενοχλήσει. υποθέτω, με ερωτήσεις "πού είναι το πακέτο μου", ε; (όχι ότι θα βγάλεις τίποτα βέβαια...)

Η flytexpress δείχνει τίποτα από την κίνηση του πακέτου μέσα στην Κίνα, ή το "item in transit" είναι η μοναδική καταχώρηση που εμφανίζεται...;

 

Παρακάτω φαίνεται τι δείχνει το flytexpress. Τους έχω στείλει μήνυμα και η απάντηση ήταν κλασικά να περιμένω λίγες μέρες. Απλά θα περιμένω μέχρι τέλος Ιουλίου και αν δεν κουνηθεί, refund

Link to comment
Share on other sites

Εγω, συμφωνα με αυτα που λετε εκανα μια σκεψη..Αφου αυτοι εδω υπολογιζουν το ΦΠΑ στην "δηλωμενη αξια" απο τον πωλητη, δεν μας συμφερει περισσοτερο να κανουμε αγορες χωρις προπληρωμη του ΦΠΑ αλλα να γινεται εδω?

 

Η σκέψη σου είναι στη σωστή κατεύθυνση, αλλά πρέπει να ξεχάσουμε τα γνωστά και σίγουρα κινεζομάγαζα και να ψάχνουμε να αγοράσουμε από πωλητές που δεν έχουν εγγραφεί στο IOSS.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό. Ο καιρός θα δείξει.

Πάντως, το σίγουρο είναι ότι με τη νέα νομοθεσία ωφελούμαστε στις αγορές από τρίτες χώρες για αξίες μέχρι το ποσό των 62,50€, που αντιστοιχεί στα 15€ του τέλους εκτελωνισμού (100*15/24=62,50), που μας χρέωναν τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σε σένα τουλάχιστον δείχνει κάποια κίνηση εντός Κίνας - αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση μετά!

Ελπίζω απλώς να άργησε, να... 'σκάλωσε' κάπου και να εμφανιστεί κάποια στιγμή!

 

Και ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα με αυτό το κανάλι (με την GLS)...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσες μέρες κάθεται ένα δέμα σε αναμονή μέχρι να πάει τελωνείο (ΓΕΤΑ);

 

Μπορεί και δύο μήνες..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εγώ σε

Παραγγελία από banggood, αποστολή με GLS στις 28/06, δεν έχει εμφανιστεί ακόμη Ευρώπη. Πρώτη φορά μου αργεί τόσο πολύ.

Φίλε @stavai τι έγινε παρέλαβες τελικά;;

Γιατί ο φίλος @Nnoutas όπως φαίνεται στην ακριβώς από κάτω παράθεση

Παραγγελία από banggood, αποστολή με GLS στις 24/06, δεν έχει εμφανιστεί ακόμη Ευρώπη. Πρώτη φορά μου αργεί τόσο πολύ.
και όπως μας ανέφερε με νεώτερες αναρτήσεις του, ακόμη τίποτα και είναι και 4 ημέρες νωρίτερα από εσένα.

Σε ποιο status ήταν παραγγελία σου όταν έκανες την παραπάνω ανάρτηση ή σε ποιο είναι τώρα αν δεν έχεις ακόμη παραλάβει;

 

Σε άλλο θέμα, φίλος παρήγγειλε (αρκετές μέρες πριν) από το Banggood ένα τηλέφωνο με EU Priority. Του έδωσαν tracking nr (δωδεκαψήφιο αριθμητικό, που όπως ξέρουμε καταλήγει στην GLS στην Ευρώπη), το αναζητούσαμε όμως όλον αυτόν τον καιρό στη (γνωστή πλέον) Flytexpress, όπου δεν εμφανιζόταν καν.

Τελικά στο tracking της Flytexpress εμφανίστηκε το "γενικό" status της GLS "The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS".

Ξέρουμε αν το BG ξεκίνησε να χρησιμοποιεί άλλη μεταφορική (πλην της Flytexpress) για το κομμάτι από Κίνα έως Ευρώπη...;

Μήπως έχει δει κανείς κάτι σχετικό με το παραπάνω, ή μήπως διαπίστωσε κάποιος ότι όντως δε χρησιμοποιεί πλέον τη flytexpress (για κάποια έστω από τα δέματα που στέλνει) το banggood;

Ή μήπως, τώρα που το σκέφτομαι, δεν τη χρησιμοποιεί για αποστολές από το Hong Kong...; (έχω καιρό να ψωνίσω κάτι από αποθήκη ΗΚ ο ίδιος και δε θυμάμαι με τι στέλνουν...)

Είναι σχεδόν 2 εβδομάδες από την παραγγελία που έκανε ο φίλος που ανέφερα στο προηγούμενο post και -αναμενόμενα- έχει αρχίσει να ανησυχεί, που δεν έχει δει κανένα απολύτως update (τη στιγμή που ξέρουμε ότι στη flytexpress βλέπαμε συνήθως τις κινήσεις του δέματος από την πρώτη μέρα).

Το Banggood του απάντησε ένα... κλασσικό "Do not worry it will deliver under given estimated time."

Φίλε @w2o4ts και εμένα παραγγελία κινητού στις 8-7-2021 βρίσκεται ακριβώς στο ίδιο αρχικό status, και πλέον έχω αρχίσει να ανησυχώ και εγώ, για οποιαδήποτε νεώτερη εξέλιξη σε παρακαλώ ενημέρωσε, φυσικά εννοείται πως το ίδιο θα κάνω και εγώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε σένα τουλάχιστον δείχνει κάποια κίνηση εντός Κίνας - αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση μετά!

Ελπίζω απλώς να άργησε, να... 'σκάλωσε' κάπου και να εμφανιστεί κάποια στιγμή!

 

Και ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα με αυτό το κανάλι (με την GLS)...

Του φίλου @Nnoutas όμως η περίπτωση ήταν αγορά πριν την 1-7-2021, στην δική μας περίπτωση που είναι μετά την 1-7-2021 και βρίσκονται ακόμη στο αρχικό status κάτι άλλο μπορεί να συμβαίνει.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη σου είναι στη σωστή κατεύθυνση, αλλά πρέπει να ξεχάσουμε τα γνωστά και σίγουρα κινεζομάγαζα και να ψάχνουμε να αγοράσουμε από πωλητές που δεν έχουν εγγραφεί στο IOSS.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό. Ο καιρός θα δείξει.

Πάντως, το σίγουρο είναι ότι με τη νέα νομοθεσία ωφελούμαστε στις αγορές από τρίτες χώρες για αξίες μέχρι το ποσό των 62,50€, που αντιστοιχεί στα 15€ του τέλους εκτελωνισμού (100*15/24=62,50), που μας χρέωναν τα ΕΛΤΑ.

Σωστα. Aπο την αλλη πιστευω οτι η πλειοψηφια εχει εγγραφει ηδη η προκειται να εγγραφει στο IOSS, οποτε θα ειναι ρισκο αλλα και δυσκολο να αγορασεις εκτος IOSS.

Εκεινο που θα ηθελα να ξερω αν ειναι 100% δεδομενο οτι ειδη αξιας λιγο κατω απο 150€ με προπληρωμενο ΦΠΑ περνανε στα σιγουρα χωρις "υποψιασμους"..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που θα ηθελα να ξερω αν ειναι 100% δεδομενο οτι ειδη αξιας λιγο κατω απο 150€ με προπληρωμενο ΦΠΑ περνανε στα σιγουρα χωρις "υποψιασμους"..

Είναι προφανές ότι θα περνούν χωρίς πρόβλημα εκτός εάν το τελωνείο δεν διαπιστώσει "εικονικότητα" στην αναφερόμενη τιμή.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @stavai τι έγινε παρέλαβες τελικά;;

Γιατί ο φίλος @Nnoutas όπως φαίνεται στην ακριβώς από κάτω παράθεση

και όπως μας ανέφερε με νεώτερες αναρτήσεις του, ακόμη τίποτα και είναι και 4 ημέρες νωρίτερα από εσένα.

Σε ποιο status ήταν παραγγελία σου όταν έκανες την παραπάνω ανάρτηση ή σε ποιο είναι τώρα αν δεν έχεις ακόμη παραλάβει;

 

 

 

Φίλε @w2o4ts και εμένα παραγγελία κινητού στις 8-7-2021 βρίσκεται ακριβώς στο ίδιο αρχικό status, και πλέον έχω αρχίσει να ανησυχώ και εγώ, για οποιαδήποτε νεώτερη εξέλιξη σε παρακαλώ ενημέρωσε, φυσικά εννοείται πως το ίδιο θα κάνω και εγώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Του φίλου @Nnoutas όμως η περίπτωση ήταν αγορά πριν την 1-7-2021, στην δική μας περίπτωση που είναι μετά την 1-7-2021 και βρίσκονται ακόμη στο αρχικό status κάτι άλλο μπορεί να συμβαίνει.

 

Καλημέρα μια από τα ίδια .

Δεν έχει εμφανιστεί ακόμη Βέλγιο παραγγελία από banggood, αποστολή με GLS στις 28/06,

 

Στην GLS φαίνεται αυτό .

The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS

 

Σε flytexpress φαίνεται αυτό .

 

2021-07-04 12:09 CN Processing center Item in transit

2021-07-04 06:08 CN Processing center Item dispatched. PKG#:PKG00065218

2021-07-03 18:11 CN Processing center Item in transit

2021-07-03 18:08 CN Processing center Item received

2021-06-28 16:03 Belgium, Puurs The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS

 

Kαι πλέον έχω αρχίσει να ανησυχώ και εγώ, για οποιαδήποτε νεώτερη εξέλιξη θα σας ενημερώσω .

Edited by stavai
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια από τα ίδια .

 

Δεν έχει εμφανιστεί ακόμη Βέλγιο παραγγελία από banggood, αποστολή με GLS στις 28/06,

 

 

 

Στην GLS φαίνεται αυτό .

 

The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS

 

 

 

Σε flytexpress φαίνεται αυτό .

 

 

 

2021-07-04 12:09 CN Processing center Item in transit

 

2021-07-04 06:08 CN Processing center Item dispatched. PKG#:PKG33965218

 

2021-07-03 18:11 CN Processing center Item in transit

 

2021-07-03 18:08 CN Processing center Item received

 

2021-06-28 16:03 Belgium, Puurs The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS

 

 

 

Kαι πλέον έχω αρχίσει να ανησυχώ και εγώ, για οποιαδήποτε νεώτερη εξέλιξη θα σας ενημερώσω .

Μια από τα ίδια... Παραγγελία 28/6, αποστολή 29/6 με GLS και πρώτο σκαναρισμα flytexpress 3/7. Έκτοτε σιγή ιχθύος... Μάλλον πρέπει να ανησυχούμε, πολλά τα κρούσματα...

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι θα περνούν χωρίς πρόβλημα εκτός εάν το τελωνείο δεν διαπιστώσει "εικονικότητα" στην αναφερόμενη τιμή.
Εαν διαπιστωσει "εικονικοτητα" εννοεις..Θα ηθελα να ξερω, στην συσκευασια αναγραφεται η τιμη βασει της οποιας πληρωθηκε το ΦΠΑ η γραφεται το ΦΠΑ μονον η τιποτα απο τα δυο?

Και μια αλλη απορια που εχω προς ολους. Βλεπω οτι το ALI χρεωνει VAT σε ολα τα ειδη ανεξαρτητα αν γραφει απο Κινα η Ευρωπαικη αποθηκη, με αποτελεσμα απο Κινα ενα συγκεκριμενο ειδος να συμφερει πιο πολυ απο το να το αγορασεις απο Ευρωπαικη αποθηκη, λογω συνηθως λιγοτερων εξοδων αποστολης. Εχει δει κανεις στο ALI καποιο ειδος απο ευρωπαικη αποθηκη που να μην εφαρμοζεται VAT? Εγω εχω κανει απειρες δοκιμες αλλα δεν βρηκα..Εσεις?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...