Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα πηγα ελτα και παρελαβα 5 δεματακια ολα μικρης αξιας με ημερομηνια παραγγελιας 09/06/21 δεν κατεβαλα καμια επιπλεον χρεωση.

 

Σημασία έχει ποτέ μπήκε αεροδρόμιο και πέρασε από το τελωνείο. Εάν μπήκε πριν τις 01/07 , τότε λογικό να μη χρεωθείς κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εστω οτι αγοραζω 30 ευρω αντικειμενο απο aliexpress(αποθηκη Κινας) συμπεριλαμβανομενου και του ΦΠΑ, θα χρεωθω εξοδα εκτελωνισμου? Διαβασα παραπανω την ανακοινωνση που λεει οτι εφοσον ο πωλητης εχει παρει κανονικα το φπα και το εχει περασει στη πλατφορμα δεν θα περασει απο τελωνειο.

Ομως οι παντες που συζηταω το θεμα λενε οτι εχουμε και τα εξοδα εκτελωνισμου.

 

Όχι, δεν χρεώνεσαι με έξοδα εκτελωνισμού.

Πριν από την ολοκλήρωση της παραγγελίας, το Ali (και όχι ο πωλητής0) θα σε χρεώσει με τον ΦΠΑ την Ελλάδας που αντιστοιχεί στο αντικείμενο, σύμφωνα με όσα ισχύουν και έχει ανακοινώσει το Ali.

Παρόμοια παραγγελία δεν έχει αναφερθεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει ποτέ μπήκε αεροδρόμιο και πέρασε από το τελωνείο. Εάν μπήκε πριν τις 01/07 , τότε λογικό να μη χρεωθείς κάτι.

 

παρακατω ειναι οι αριθμοι αποστολης αν διευκολυνει

 

UU151526460CN

UU151371666CN

UU150700136CN

UA001056071HU

UA001114905HU

UA001604011HU

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ένα δέμα (κινητό αξίας λίγο πιο κάτω από 500€) που αναμένω, με EU Priority Line όμως και GLS, 18 Ιούνη έγινε η παραγγελία και ακόμη δεν έχει παραλάβει η GLS, οπότε και εγώ βρίσκομαι σε αναμμένα κάρβουνα.

 

Επίσης και με το δικό μου με GLS που ήδη χθες το βράδυ λίγο πριν τα μεσάνυχτα φάνηκε επί ευρωπαϊκού εδάφους στο Βέλγιο και σήμερα πριν 1,5 ώρα στην Γερμανία, αν όλα πάνε καλά, και όπως φαίνεται θα πάνε, αφού έγινε εισαγωγή πριν την 1-7-2021, το πολύ στο τέλος της επόμενης εβδομάδας θα παραλάβω χωρίς παρατράγουδα.

 

Εγώ περιμένω δέμα (κινητό αξίας πολύ πάνω από τα 150€ που είναι και το νέο όριο) με GLS το οποίο μπήκε σε ΕΕ-Βέλγιο στις 29-6-2021, τώρα βρίσκεται στην Ρουμανία και ελπίζω μέχρι τέλος της επόμενης εβδομάδας να παραλάβω, όταν παραλάβω με το καλό θα ενημερώσω τι έχει γίνει.

 

Λοιπόν αγαπητοί συμφορουμίτες σήμερα το μεσημέρι παρέλαβα, όπως ανέμενα χωρίς κανένα παρατράγουδο.

 

Χθες βράδυ έκανα άλλη μια μικροπαραγγελία με Banggood Express και CometHellas και τώρα πριν από λίγο, ένα άλλο κινητό αξίας 421€ με EU Priority Line και μάλλον όπως πάντα με GLS.

 

Με αυτές να δούμε πλέον τι θα γίνει και πως θα τσουλήσει η κατάσταση και ειδικά αυτή με το κινητό.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από banggood, αποστολή με GLS στις 24/06, δεν έχει εμφανιστεί ακόμη Ευρώπη. Πρώτη φορά μου αργεί τόσο πολύ.

Όντως έχει αργήσει,σε δυο αποστολές με GLS το δέμα έφτανε την 9η μέρα στο Βέλγιο...ελπίζω να ξεκολλήσει αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εγώ σε

Παραγγελία από banggood, αποστολή με GLS στις 28/06, δεν έχει εμφανιστεί ακόμη Ευρώπη. Πρώτη φορά μου αργεί τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγορά από banggood ένα δραπανο κόστος 40€ από αποθήκη Τσεχίας έχει αλλάξει κάτι ως προς τον τρόπο αποστολής?

Μου έχει μέθοδο αποστολής Eu priority mail και EU priority line.

Ευχαριστώ.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εγώ σε

Παραγγελία από banggood, αποστολή με GLS στις 28/06, δεν έχει εμφανιστεί ακόμη Ευρώπη. Πρώτη φορά μου αργεί τόσο πολύ.

 

Τι να πω; Πρώτη φορά βιάζομαι για παραγγελία και έτυχε σε αυτή να κολλήσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα έφτασε δέμα από Κίνα, με Ebay, παραγγελία που έγινε 17 Ιουνίου. Κόστος στο σύνολο 51,14 € και γράφει στο tracking των ΕΛΤΑ "12/07/2021 09:13 - ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)". Για να δούμε τι θα γίνει τελικά
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω από την στιγμή που στο AliExpress με χρεώνει ΦΠΑ. τα δέματα θα περνάνε τελωνείο;

 

Με την έννοια του ελέγχου για χρέωση, όχι.

Υποθέτω ότι, αφού έχει προεισπραχθεί ο ΦΠΑ, το δέμα θα έχει το απαιτούμενο αυτοκόλλητο για να περνάει χωρίς στάση στο τελωνείο.

Δεν έχουν καταγραφεί ακόμη αντίστοιχα περιστατικά, για να γνωρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγορά από banggood 050721 με μέθοδο αποστολής Banggood Express μέσω Comet Hellas .

Σήμερα το μεσημέρι παρέλαβα, όπως ανέμενα χωρίς κανένα παρατράγουδο ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγορά από banggood 050721 με μέθοδο αποστολής Banggood Express μέσω Comet Hellas .

Σήμερα το μεσημέρι παρέλαβα, όπως ανέμενα χωρίς κανένα παρατράγουδο ! ! !

 

Ακριβώς το ίδιο και εγώ

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κολλημένο δέμα από 24/06 που στάλθηκε από Κίνα με GLS του banggood. Ακόμα δεν έχει φανεί Ευρώπη.

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό με τίποτα,μήπως στείλεις μήνυμα στο BG για να δεις τι θα απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό με τίποτα,μήπως στείλεις μήνυμα στο BG για να δεις τι θα απαντήσουν.

 

Τους έχω στείλει και η απάντηση ήταν "delay for security check" :lol: και να περιμένω λίγες μέρες ακόμη. Το μόνο που μπορώ να κάνω τώρα είναι να περιμένω να περάσει ο μήνας και αν δεν έχει "κουνηθεί" να ζητήσω refund

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγορά από banggood 050721 με μέθοδο αποστολής Banggood Express μέσω Comet Hellas .

Σήμερα το μεσημέρι παρέλαβα, όπως ανέμενα χωρίς κανένα παρατράγουδο ! ! !

Ακριβώς το ίδιο και εγώ

Στις ποσες μερες σας ηρθε?

Εγω ειμαι στην 13μερα και περιμενω ακομα δεμα απο Banggood με Banggood Express με Comet Hellas και στην εφαρμογη https://parcelsapp.com/ ακομα γραφει Item in transit.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισαμε παιδια Ugreen HDMI Splitter 4K αξιας απο αλι με μεταφορικα Order amount: € 9,27 σημερα ελαβα sms απο ΕΛΤΑ για 40€

https://ibb.co/YN6W7Rs

 

Ακυρο διαβαστε τα επομενα ποστς

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Νάτα μας...

Δεν μας λες όμως τι, πως, από που, πότε κλπ πληροφορίες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αρχισαμε παιδια Ugreen HDMI Splitter 4K αξιας απο αλι με μεταφορικα Order amount: € 9,27 σημερα ελαβα sms απο ΕΛΤΑ για 40€

https://ibb.co/YN6W7Rs

Καλά, τι έχουν χρεώσει;;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Φίλος με ενημέρωσε τώρα ότι προχθές του παραδόθηκαν μαζεμένα (από ΕΛΤΑ) 3 δεματάκια από eBay με σχετικά μικρές αξίες (μεταξύ €8 και €12), που όλα είχαν μπει στη χώρα μια εβδομάδα νωρίτερα, σύμφωνα με το tracking τους (άρα σαφώς μέσα στον Ιούλιο).

Και για τα 3 δεν του ζητήθηκε να πληρώσει τίποτα, ούτε και είχαν το γνωστό πράσινο αυτοκόλλητο ("τελωνειακώς ελεύ8ερο").

Φαίνεται να τα πέρασαν αέρα, σαν τους... παλιούς καιρούς.

Νάτα μας...

Καλώς τα δέχθηκες. Και νομίζω ότι πρέπει να είσαι ο πρώτος (από όσους γράφουμε εδώ, εννοείται) που χρεώνεται.

Και βλέπω έστειλαν και SMS! Εκσυγχρονίζονται τα ΕΛΤΑ! (το τελευταίο δικό μου που είχα χρεωθεί, το είχα δει από το tracking μόνο, και είχα μείνει να αναρωτιέμαι πώς υποτίθεται ότι θα το μάθαινα - λογικά βέβαια θα το έγραφαν και στο ειδοποιητήριο που μου άφησαν στο σπίτι, αλλά εκείνα συνήθως χρειάζονται... ορνιθολόγο για να τα διαβάσει!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες όμως τι, πως, από που, πότε κλπ πληροφορίες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλά, τι έχουν χρεώσει;;

 

δεν ξερω να σου πω η παραγγελια ειχε γινει Jun. 04 2021 δεν θα παω να παραλαβω

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Αρχισαμε παιδια Ugreen HDMI Splitter 4K αξιας απο αλι με μεταφορικα Order amount: € 9,27 σημερα ελαβα sms απο ΕΛΤΑ για 40€

https://ibb.co/YN6W7Rs

Αρχίσαμε όντως! Άκου 40...!

Καλά, τι έχουν χρεώσει;;

Και μόνο που είναι ένα "στρογγυλό" €40 δείχνει ότι δεν μπήκαν στον κόπο να δουν περί τίνος πρόκειται, και είπαν "βάλ' του εκεί ένα 40άρι, να 'μαστε μέσα". Απαράδεκτοι (και... καρφώνονται κι από πάνω!)...

Και δε βλέπω να μπαίνουν πια στον κόπο να ζητήσουν αποδεικτικά χρέωσης κλπ!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω να σου πω η παραγγελια ειχε γινει Jun. 04 2021 δεν θα παω να παραλαβω

Αρχικά μάλλον καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους και αν δεν βγάλεις άκρη, πολύ καλά θα κάνεις να μην παραλάβεις.

Αρχίσαμε όντως! Άκου 40...!

 

Και μόνο που είναι ένα "στρογγυλό" €40 δείχνει ότι δεν μπήκαν στον κόπο να δουν περί τίνος πρόκειται, και είπαν "βάλ' του εκεί ένα 40άρι, να 'μαστε μέσα". Απαράδεκτοι (και... καρφώνονται κι από πάνω!)...

Και δε βλέπω να μπαίνουν πια στον κόπο να ζητήσουν αποδεικτικά χρέωσης κλπ!

Ακριβώς έτσι.

Θυμήθηκαν τι έκαναν τις παλιές εποχές φαίνεται.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...