Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να αγορασουμε καποιο ειδος αξιας 150€, να προπληρωσουμε το ΦΠΑ, τα "κορακια" να το περασουν χωρις ελεγχο και να γλυτωσουμε εξοδα εκτελωνισμου? Μακαρι να εχεις δικηο αλλα το βλεπω πολυ καλο για να' ναι αληθινο!! Οπως και να'χει ομως θα το δουμε οταν θα αρχισουν να εμφανιζονται οι πρωτες αφιξεις με το νεο συστημα.

Ρίξε μια ματιά και εδώ. Μένει να διαπιστωθεί βέβαια αν τα πράγματα θα δουλεύουν όντως όπως λένε οι Κινέζοι, αλλά αν είναι έτσι, δεν... ξεμένουμε από λύσεις :)

Εχω δεμα κολλημενο στο" Μ.Δ καλαμαριας" απο 25/6. Δεν εχω λαβει ειδοποιηση. Ξερουμε τι ειναι το Μ.Δ ? Αν εινςαι το υποκαταστημα μπορω να παω να το ζητησω χωρις ειδοποιηση ;

Μονάδα Διαλογής. Μετά από εκεί πάει στο τοπικό υποκατάστημα. Πρέπει να βρίσκεται κάπου στην ευρύτερη περιοχή σου. Τυπικά δε δέχονται κόσμο εκεί, όσες φορές όμως έχω πάει στη δική μου, με έχουν εξυπηρετήσει (ίσως όμως να πρέπει να τους πάρεις ένα τηλέφωνο πρώτα, να μην τρέχεις άδικα με τη ζέστη...).

Επίσης, μπορεί ανά πάσα στιγμή να προωθηθεί στο τοπικό σου υποκατάστημα και να μην το προλάβεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σημερινές φωτό από την έδρα της Comet Hellas. Με μια γρήγορη ματιά που έριξα είναι φουλ στα δέματα...

 

IMG-20210702-123339.jpg

 

IMG-20210702-123328.jpg

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι θα ισχυει για την κατηγορια των αντικειμενων πανω απο 22€ εως 150€ ;

Θα ισχυει το 15αρι των ΕΛΤΑ ή θα παιρνανε ανενοχλητα εφοσον εχει προπληρωθει ο ΦΠΑ στην αγορα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι θα ισχυει για την κατηγορια των αντικειμενων πανω απο 22€ εως 150€ ;

Θα ισχυει το 15αρι των ΕΛΤΑ ή θα παιρνανε ανενοχλητα εφοσον εχει προπληρωθει ο ΦΠΑ στην αγορα;

 

Σημερινή ανακοίνωση.

 

https://www.elta.gr/%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1/%CE%93%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/tabid/752/newsid1178/2106/----------22--------e-commerce---150/language/el-GR/Default.aspx

Link to comment
Share on other sites

Από ALliexpress και αποθήκη στην Τσεχία, μία backpqck 27 ευρώ , παραγγελία 22/06, μου έδειξε arrived in destination country 01/07 και παρέλαβα σήμερα 02/07 από DHL.

Πέρα ότι ήρθε απίστευτα γρήγορα δεν είχα καμία έξτρα χρέωση ( εάν ισχύει ότι εχθές έφτασε αεροδρόμιο εκτός εάν έφτασε νωρίτερα και άργησε το tracking να μου το δείξει).

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις αλλαγες, θα μιλησω για μενα περιμενω καποια πραγματα απο Αλι φυσικα θα ειναι χωρις πληρωμενο φπα καθως εγιναν πριν 20+ μερες οταν αρχισουν να ερχονται εχω δικαιωμα εαν δεν με συμφερει (γιατι δεν ξερω με πιο τροπο θα κοστολογηθουν για τον αναλογο φπα) να μην παραλαβω αν και η πιο ακριβη ειναι 9,27€ και οι υπολοιπες 2-4-6 €
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρέλαβα από Κίνα μία θήκη που είχα παραγγείλει πριν απο 25 μέρες περίπου απο ebay .σήμερα μου την έφερε ο ταχυδρόμος .δεν πέρασε ούτε από τελωνείο. ούτε με χρέωσαν με φπα. Αξία θήκης 10ευρο μαζί με μεταφορικά.

Επίσης έχω παραγγείλει απο banggood αποθήκη Τσεχίας ένα powerbank. με courier θα μου έρθει ή με ΕΛΤΑ;

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα σημερινά και χθεσινά λογικά έχουν περάσει τελωνείο καμία βδομάδα σίγουρα. Το θέμα είναι τι γίνεται με αυτά που μπήκαν από χθες και μετά τελωνείο. Θα δείξει σε μια βδομάδα περίπου φαντάζομαι

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Αρα και πανω απο 22 ευρω να ειναι η αξια του, εφοσον προπληρωνεται ο φπα στην αγορα, δεν θα επιβαρυνθει με το "πακετο" (15+φπα) που ισχυε μεχρι τωρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Αρα και πανω απο 22 ευρω να ειναι η αξια του, εφοσον προπληρωνεται ο φπα στην αγορα, δεν θα επιβαρυνθει με το "πακετο" (15+φπα) που ισχυε μεχρι τωρα. :D

 

Η σημαντική διαφορά της νέας νομοθεσίας είναι ότι αφενός καταργήθηκε η ατέλεια των 22€ αφετέρου τα δέματα αξίας μέχρι 150€ εισάγονται χωρίς άλλες χρεώσεις, εφόσον ο πωλητής ή η πλατφόρμα του (ebay, Ali) έχει προεισπράξει τον ΦΠΑ.

 

Εάν δεν προεισπαρχθεί ο ΦΠΑ, ο μεταφορέας (ΕΛΤΑ, courier) θα εισπράξει τον ΦΠΑ.

Και τα μεν ΕΛΤΑ ανακοίνωσαν ότι δεν θα χρεώσουν τίποτε άλλο, αλλά δεν γνωρίζουμε τι θα κάνουν οι courier.

Link to comment
Share on other sites

Η σημαντική διαφορά της νέας νομοθεσίας είναι ότι αφενός καταργήθηκε η ατέλεια των 22€ αφετέρου τα δέματα αξίας μέχρι 150€ εισάγονται χωρίς άλλες χρεώσεις, εφόσον ο πωλητής ή η πλατφόρμα του (ebay, Ali) έχει προεισπράξει τον ΦΠΑ.

 

Εάν δεν προεισπαρχθεί ο ΦΠΑ, ο μεταφορέας (ΕΛΤΑ, courier) θα εισπράξει τον ΦΠΑ.

Και τα μεν ΕΛΤΑ ανακοίνωσαν ότι δεν θα χρεώσουν τίποτε άλλο, αλλά δεν γνωρίζουμε τι θα κάνουν οι courier.

 

Μάλλον στην ίδια λογική θα κινηθούν και οι κούριερ. Εφόσον στο δέμα έχει πληρωθεί ο φπα δεν θα υπάρχει λόγος για διαδικασία εκτελωνισμού άρα και επιπλέον εξόδων

Link to comment
Share on other sites

Είναι 3/7/21 και κάνουμε υποθέσεις.

Χρειάζεται υπομονή και όταν έναι για παράδοση τα πρώτα δέματα που θα περάσουν με τη νέα διαδικασία, που έχονται με courier, θα μάθουμε πως θα αντιμετωπίσουν το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δηλαδη δειλα δειλα πρπεπει να ανεβαζουμε την αξια των αγορων μας (μεχρι τα 150€) μεχρι αν βεβαιωθουμε τι παιζει..??:lol::lol::lol:

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δηλαδη δειλα δειλα πρπεπει να ανεβαζουμε την αξια των αγορων μας (μεχρι τα 150€) μεχρι αν βεβαιωθουμε τι παιζει..??:lol::lol::lol:

 

Τα δέματα με δηλωμένη αξία λίγο κάτω από τα 150€ και με προπληρωμένο ΦΠΑ, τα θεωρώ, προς το παρόν, υποψήφια για έλεγχο.

Πολύ περισσότερο, μάλιστα, εκείνα για τα οποία δεν έχει προπληρωθεί ο ΦΠΑ.

Έχουμε δρόμο μπροστά μας ...

Link to comment
Share on other sites

Μέρος της ανακοίνωσης των Ελτα:

 

"Η νέα αυτή διαδικασία, εφόσον τα αντικείμενα αξίας μέχρι 150€ έχουν αποσταλεί από τις χώρες, με ευθύνη του αποστολέα, με όλες τις προβλεπόμενες υποχρεωτικές πληροφορίες σε ηλεκτρονική μορφή ή μέσω του καθεστώτος IOSS, δεν θα επιφέρει κάποια επιβάρυνση από τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό τους."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θέλω να αγοράσω απο banggood αποθήκη Τσεχίας. Και μου έχει δύο επιλογές για αποστολή.ποια από τις 2 να επιλέξω και γιατί? 35ευρο αξία παραγγελίας Ευχαριστώ!!! Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παραγγελία από Κίνα στα 50€ έφυγε από εκεί 24 Ιουνίου και περιμένουμε να δούμε πότε θα έρθει και με τι επιπλέον κόστος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δέμα από aliexpress αξίας 11.00 ευρώ. Τι θα γίνει μετά δεν ξέρω.

 

4/7/2021, 11:09 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

2/7/2021, 12:25 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/7/2021, 07:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/7/2021, 07:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

24/6/2021, 19:08 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

24/6/2021, 16:28 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

19/6/2021, 10:27 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θέλω να αγοράσω απο banggood αποθήκη Τσεχίας. Και μου έχει δύο επιλογές για αποστολή.ποια από τις 2 να επιλέξω και γιατί? 35ευρο αξία παραγγελίας Ευχαριστώ!!!

Γιατί όχι την φθηνότερη, εφόσον έχουν ουσιαστικά ίδια προθεσμία παράδοσης???

Η δε έκφραση "προτεραιότητα ΕΕ" (προφανώς Ευρωπαική Ένωση?) λογικά σημαίνει ότι δεν θα "σταματάει" πουθενά (με προπληρωμένο τον ΦΠΑ).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι την φθηνότερη, εφόσον έχουν ουσιαστικά ίδια προθεσμία παράδοσης???

Η δε έκφραση "προτεραιότητα ΕΕ" (προφανώς Ευρωπαική Ένωση?) λογικά σημαίνει ότι δεν θα "σταματάει" πουθενά (με προπληρωμένο τον ΦΠΑ).

Αν δεις με την φθηνότερη αποστολή λέει μέσω ταχυδρομείου.δεν υπάρχει πιθανότητα στα ελτα να περάσει από τελωνείο ; Και να πληρώσω extra λεφτά για εκτελωνισμό; Ή επειδή είναι Ευρώπη δεν περνάει τελωνείο;

Μόνο τον φπα θα χρεωθώ; Όταν κάνω την Αγορά στο καλάθι δεν χρεώνει το ΦΠΑ στο banggood.

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελωνείο γενικά από ευρωπαϊκές χώρες δεν περνάει.

Τώρα τι θα γίνει (στην πράξη) με τα δέματα από ΕΕ και τη διαφορά του ΦΠΑ είναι κάτι που θα δούμε στην πορεία...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θέλω να αγοράσω απο banggood αποθήκη Τσεχίας. Και μου έχει δύο επιλογές για αποστολή.ποια από τις 2 να επιλέξω και γιατί? 35ευρο αξία παραγγελίας Ευχαριστώ!!!

Και οι δύο μέθοδοι (EU Priority Mail, EU Priority Line, γιατί αυτές είναι οι μέθοδοι που αναφέρεις μεταφρασμένοι στα ελληνικά και εκεί μπερδεύεσαι που λέει ταχυδρομείο) είναι εξίσου γρήγορες (κατά πάσα πιθανότητα το 6-8 ημέρες δεν ισχύει) και έρχονται και οι δύο με courier, εννοείται ότι δεν περνά τελωνείο όποια και αν επιλέξεις, λογικά σύμφωνα με την ισχύ των νέων μέτρων από 1-7-2021 πρέπει να χρεωθείς την διαφορά ΦΠΑ μεταξύ Ελλάδας - Τσεχίας. Τώρα γιατί δεν φαίνεται να την παρακρατεί το Banggood στο Checkout δεν γνωρίζω, ίσως να είναι ενσωματωμένη στην τιμή ανά χώρα αποστολής του προϊόντος και στην ετικέτα να φαίνεται κανονικά. Εγώ στην θέση σου αν και δεν έχουν τόση μεγάλη διαφορά, θα επέλεγα την πιο φθηνή.

 

Εγώ έχω παραγγελία από Κίνα στα 50€ έφυγε από εκεί 24 Ιουνίου και περιμένουμε να δούμε πότε θα έρθει και με τι επιπλέον κόστος

Εξαρτάται από το μαγαζί που αγοράστηκε και την μέθοδο αποστολής, αν αγοράστηκε πχ από Banggood με τις γνωστές μεθόδους Priority, τότε κατά πάσα πιθανότητα και σύμφωνα πάντα με αυτά που ισχυρίζεται το Banggood δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στο Priority Direct Mail του banggood. Το μαγαζί έβγαλε ανακοίνωση (εγώ το είδα σε ανάρτηση κουπονά) και δεν το συμπεριλαμβάνει στις μεθόδους χωρίς τελωνείο. Πλέον οι ασφαλής μέθοδοι είναι το banggood express και EU prioity line.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. επειδή έχω μπερδευτεί, αγόρασα απο το Bangood 2 πράγματα μέσω ΤΣΕΧΙΚΗΣ αποθήκης. EU Priority Line και EU Priority Mail αντίστοιχα . 66 και 36 ευρώ αντίστοιχα το κόστος αγοράς. Υπάρχει ενδεχόμενο να πληρώσω κάτι εξτρα όταν έρθουν τα πράγματα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...