Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με comet από banggood πως παραλαμβανουμε όταν μπει Ελλάδα?

Με speedex?

 

Από poco f3 με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για δείτε εδωhttps://news.xiaomi-miui.gr/banggood-express-service/

Αυτό είναι καλό νέο! (αρκεί βέβαια να δουλεύει και στην πράξη όπως γράφουν)

Είχα γράψει σε παλιότερο post ότι είχα δει αυτό το "banggood express" όταν αντί για Ελλάδα έβαζα οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή χώρα για προορισμό (ακόμα και UK - μετά το brexit) και ήταν και θεαματικά φτηνότερο από τα PDM και EU Priority που έβγαζε για Ελλάδα.

Δεν είχα καταλάβει γιατί συνέβαινε αυτό (οκ, ούτε τώρα καταλαβαίνω... :))

 

Τώρα, ένα άλλο ερώτημα για μένα, τον harmon17 και όσους άλλους είναι στην ίδια θέση, είναι τι θα γίνει με αποστολές που είναι ήδη καθ' οδόν προς την Comet...

Ναι με speedex.

Υπάρχει κάτι (ακόμα) που δεν έχω καταλάβει απόλυτα με την Comet... Οι πρώτες 1-2 παραγγελίες που είχα κάνει, που έλεγαν για "Comet", φαίνεται να είχαν έρθει με την cometcourier.gr - και είχαν παραδοθεί όντως από τη Speedex.

Οι πιο πρόσφατες φαίνονται να έρχονται με την http://www.comethellas.gr (που δεν -φαίνεται να- είναι η ίδια με την cometcourier.gr) και οι μεταφορείς που τα φέρνουν μου λένε ότι ανήκουν στην Comet (και όχι στη Speedex).

Ξέρει κανείς καμια παραπάνω λεπτομέρεια τι γίνεται με αυτό...; Πρόκειται όντως για διαφορετικές... Comet;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι καλό νέο! (αρκεί βέβαια να δουλεύει και στην πράξη όπως γράφουν)

Είχα γράψει σε παλιότερο post ότι είχα δει αυτό το "banggood express" όταν αντί για Ελλάδα έβαζα οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή χώρα για προορισμό (ακόμα και UK - μετά το brexit) και ήταν και θεαματικά φτηνότερο από τα PDM και EU Priority που έβγαζε για Ελλάδα.

Δεν είχα καταλάβει γιατί συνέβαινε αυτό (οκ, ούτε τώρα καταλαβαίνω... :))

 

Τώρα, ένα άλλο ερώτημα για μένα, τον harmon17 και όσους άλλους είναι στην ίδια θέση, είναι τι θα γίνει με αποστολές που είναι ήδη καθ' οδόν προς την Comet...

 

Σε λίγες ημέρες θα δούμε τελικά αν όντως δουλέψει και αυτό όπως τα γνωστά μέχρι τώρα.

Και εγώ έχω ένα δέμα (κινητό αξίας λίγο πιο κάτω από 500€) που αναμένω, με EU Priority Line όμως και GLS, 18 Ιούνη έγινε η παραγγελία και ακόμη δεν έχει παραλάβει η GLS, οπότε και εγώ βρίσκομαι σε αναμμένα κάρβουνα.

 

Υπάρχει κάτι (ακόμα) που δεν έχω καταλάβει απόλυτα με την Comet... Οι πρώτες 1-2 παραγγελίες που είχα κάνει, που έλεγαν για "Comet", φαίνεται να είχαν έρθει με την cometcourier.gr - και είχαν παραδοθεί όντως από τη Speedex.

Οι πιο πρόσφατες φαίνονται να έρχονται με την http://www.comethellas.gr (που δεν -φαίνεται να- είναι η ίδια με την cometcourier.gr) και οι μεταφορείς που τα φέρνουν μου λένε ότι ανήκουν στην Comet (και όχι στη Speedex).

Ξέρει κανείς καμια παραπάνω λεπτομέρεια τι γίνεται με αυτό...; Πρόκειται όντως για διαφορετικές... Comet;

 

Εγώ 4 παραγγελίες που έχω λάβει με Comet από 20 Γενάρη, 12 Μάρτη, 8 Απρίλη και 26 Μάη η τελευταία, είναι όλες με CometHellas και παράδοση με Speedex (οι παραπάνω ημερομηνίες είναι από τα sms που λάμβανα από την CometHellas, μάλιστα στα δύο πρώτα φαίνονται ότι έρχονται από αποστολέα με το ίδιο όνομα, ενώ οι δύο δεύτερες από κάποιον κανονικό αριθμό κινητού και όλες στο τέλος ανέγραφαν ένα σταθερό τηλέφωνο πλην της πρώτης και μετά το http://www.comethellas.gr).

Σίγουρα είναι άλλη η Cometcourier το γνωρίζω και εγώ γιατί το είχα ψάξει.

Είσαι σίγουρος ότι οι πρώτες σου αποστολές είχαν έρθει με την Cometcourier; πότε τις είχες αυτές;

Επίσης μπορεί να παίζει ρόλο αν βρίσκεσαι Αθήνα να στα έφεραν τα τελευταία οι ίδιοι και να μην τα δίνουν πλέον στην speedex για οικονομικούς ίσως λόγους.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νομίζω για την 'hellas' παραδίδει η speedex μόνο εκτός Αθηνών.

 

Όσο για το ποιος από τους 2 ήταν στις διάφορες παραγγελίες, δεν είμαι και σίγουρος...

Διαβάζοντας για "comet" (μόνο) τότε, είχα βρει (με το google) αυτούς τους 2.

Κριτήριό μου ήταν σε ποιού το tracking page φαινόταν η παραγγελία μου.

Οι πρώτες φαίνονταν στην comecourier.gr (μάλιστα η πιο πρόσφατη είναι ορατή ακόμα - και τώρα βλέπω παραδόθηκε Νοέμβριο του '20 - δεν τη λες ακριβώς και... φρέσκια) και όχι στην comethellas, ενώ με τις μεταγενέστερες συμβαίνει το αντίθετο(!)

Εξ ου και η σύγχυσή μου ως προς το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα πριν λίγο με την Comet Hellas.

- To ένα μου δέμα έφθασε Ελλάδα σήμερα (μετά από 18 μέρες shipping) το 2ο το περιμένουν από εβδομάδα

- Μου είπαν ότι δεν έχει αλλάξει κάτι προς το παρόν, οι καθυστερήσεις οφείλονται στον μεγάλο όγκο δεμάτων...

- Δεν έχουν σχέση με την cometcourier.gr (με έδρα τον Άλιμο), είναι άλλη εταιρεία.

 

Τις πρώτες μου 2 παραγγελίες με Comet (μια πέρσι και μια αρχές φέτος) μου τις παρέδωσε η Speedex, όλες τις υπόλοιπες φέτος (7) μου τις παρέδωσε η ίδια η Comet (είμαι Αθήνα)

 

Edit. H 1η μου παραγγελία ήταν με την cometcourier.gr και μου την παρέδωσε η speedex, αυτό πέρσι τον Νοέμβριο.

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, βγάλαμε άκρη με τις... comet! :up:

(άρα το banggood είχε συνεργασία και με τις 2 σε διαφορετικές περιόδους!)

 

Με το καλό να παραλάβεις το δέμα που έφτασε - αυτό τουλάχιστον -άσχετα με το πότε θα το παραδώσουν- πρέπει να είναι 'ασφαλές' πλέον! (αλήθεια, φαίνεται στην comet ή στη flytexpress ότι παρελήφθη από την comet, ή όχι ακόμα...; )

Να δούμε τώρα τι θα γίνει με το δεύτερο - και με το αντίστοιχο δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και με το δικό μου με GLS που ήδη χθες το βράδυ λίγο πριν τα μεσάνυχτα φάνηκε επί ευρωπαϊκού εδάφους στο Βέλγιο και σήμερα πριν 1,5 ώρα στην Γερμανία, αν όλα πάνε καλά, και όπως φαίνεται θα πάνε, αφού έγινε εισαγωγή πριν την 1-7-2021, το πολύ στο τέλος της επόμενης εβδομάδας θα παραλάβω χωρίς παρατράγουδα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, βγάλαμε άκρη με τις... comet! :up:

(άρα το banggood είχε συνεργασία και με τις 2 σε διαφορετικές περιόδους!)

 

Με το καλό να παραλάβεις το δέμα που έφτασε - αυτό τουλάχιστον -άσχετα με το πότε θα το παραδώσουν- πρέπει να είναι 'ασφαλές' πλέον! (αλήθεια, φαίνεται στην comet ή στη flytexpress ότι παρελήφθη από την comet, ή όχι ακόμα...; )

Να δούμε τώρα τι θα γίνει με το δεύτερο - και με το αντίστοιχο δικό μου...

 

Σ' ευχαριστώ φίλε, και εύχομαι να παραλάβεις και εσύ γρήγορα και... απροβλημάτιστα :)

Και ναι, φάνηκε και στο tracking της Comet Hellas

 

Snap-2021-06-30-at-15-51-07.jpg

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Οποτε για δεματα μεγαλυτερης αξιας, δεν αλλαζει κατι;

 

Τα δέματα αξίας μεγαλύτερης των 150€ ακολουθούν τη γνωστή μέχρι σήμερα διαδικασία του εκτελωνισμού.

Αλλά και εκείνα μέχρι 150€ οι πωλητές των οποίων (από τρίτες χώρες) δεν έχουν εγγραφεί στο σύστημα προείσπραξης του ΦΠΑ, θα ακολουθούν την ίδια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε διάθεση διαβάστε και την φρέσκια (30/6/2021) εγκύκλιο:lol:

https://www.aade.gr/egkyklioi-kai-apofaseis/e-2133-30-06-2021

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τα σημαντικά στοιχεία της εγκυκλίου είναι:

 

καθιερώνονται δύο νέα, προαιρετικής εφαρμογής, καθεστώτα απόδοσης του φόρου προστιθεμένης

αξίας, κατά την εισαγωγή αγαθών αξίας έως του ποσού των 150ευρώ :

 ειδικό καθεστώς εισαγωγής (import one stop shop–IOSS), όπου υπόχρεος στο φόρο είναι ο

πωλητής των αγαθών και oφόρος αποδίδεται στην μονοαπευθυντική θυρίδα (one-stopshop) και

 ειδικές ρυθμίσεις για τη δήλωση και πληρωμή του ΦΠΑ (special arrangements), όπου

υπόχρεος στο φόρο είναι ο παραλήπτης του δέματος και ο φόρος αποδίδεται για

λογαριασμό των παραληπτών στις τελωνειακές αρχές από το πρόσωπο που προσκομίζει τα

αγαθά στο τελωνείο (κατά κανόνα εταιρείες διεθνούς ταχυμεταφοράς και ο φορέας

παροχής ταχυδρομικών υπηρεσιών – ΕΛΤΑ)

 ανεξαρτήτως των ως άνω ειδικών καθεστώτων απόδοσης του φόρου προστιθεμένης αξίας που θα

επιλεγεί τηρούνται υποχρεωτικά τελωνειακές διατυπώσεις εισαγωγής και οι ιδιώτες-καταναλωτές

επιβαρύνονται με το συντελεστή ΦΠΑ που ισχύει στη χώρα μας – κανονικό ή μειωμένο- αναλόγως

του είδους του αγαθού που αποτελεί αντικείμενο της διαδικτυακής αγοράς και εισαγωγής,

 θεσπίζεται υποχρέωση υποβολής διασάφησης θέσης εμπορευμάτων σε ελεύθερη κυκλοφορία για

κάθε αποστολή (δέμα),

 θεσπίζεται ένα νέο υπερ-απλουστευμένο τελωνειακό παραστατικό εισαγωγής (διασάφηση Η7) σε

επίπεδο Ε.Ε το οποίο υλοποιήθηκε ως νέο τελωνειακό παραστατικό εισαγωγής (διασάφηση

εισαγωγής e-commerce) στο Υποσύστημα Εισαγωγών του ICISnet,

 παρέχεται ηδυνατότητα υποβολής του νέου τελωνειακού παραστατικού εισαγωγής e-commerce και

πριν την άφιξη των εμπορευμάτων για την επίσπευση της διαδικασίας εκτελωνισμού,

 εφαρμόζονται κοινοί κανόνες και κοινές διαδικασίες για εταιρείες ταχυμεταφοράς και ΦΠΚΥ (τα

ΕΛΤΑ Α.Ε βάσει νόμου),

 καταργείται η διαλογή των ταχυδρομικών αντικειμένων παρουσία τελωνειακού υπαλλήλου,

 είναι εύλογο ότι οι διατάξεις της αρ. πρωτ. ΔΤΔ Α 1181957 ΕΞ 2016/9-12-2016 (ΦΕΚ Β΄4092/20-12-

2016) ΚΥΑ «Τελωνειακές διαδικασίες για τις ταχυδρομικές αποστολές μέσω του Φορέα Παροχής

Καθολικής Υπηρεσίας» που έρχονται σε αντίθεση με τις νέες διατάξεις του Ενωσιακού Τελωνειακού

Κώδικα για την εφαρμογή της νομοθετικής δέσμης μέτρων ΦΠΑ (είδος υποβαλλόμενων

παραστατικών, όρια απαλλαγών, διαλογή παρουσία τελωνειακού υπαλλήλου) παύουν να ισχύουν.

 Εξαιρούνται της προσκόμισης στο τελωνείο και υποβολής διασάφησης τα κατωτέρω αντικείμενα τα

οποία παραδίδονται άμεσα στους παραλήπτες

 κάρτες και επιστολές που περιέχουν αποκλειστικά προσωπικά μηνύματα.

 επιστολές για τυφλούς.

Link to comment
Share on other sites

Μια που εφτασε η ωρα της κρισης, αν εγω λοιπον παραγγειλω καποιο ειδος αξιας μαζι με τα μεταφορικα 20 η 23€, εκτος απο το προπληρωμενο ΦΠΑ τι θα πληρωσω επι πλεον εδω στην Ελλαδα? Μπορει να ειναι το 15ρι του ΕΛΤΑ η καποιο αλλο ποσο? Πριν ξεραμε οτι μεχρι και 22€ δεν θα πληρωσουμε τιποτα επιπλεον, ουτε ακομα και αν σταματουσε στο τελωνειο και μας ζητουσαν δικαιολογητικα αγορας, τωρα τι?

 

Υ.Γ.Παντως στο Ali express και σε ειδος που γραφει SHIPS FROM SPAIN η SHIPS FROM FRANCE βλεπω χρεωνεται επι πλεον ΦΠΑ !! Το ξεφτιλισαν..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα δύο

.παραγγελίες από Ali με το vat στο check out και free shipping. Παράδοση 31 Ιουλιου,συστημένα. Υπομονή και βλέπουμε

Edited by Flipflames
Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που με παραξενευει ειναι γιατι το ALI χρεωνει ΦΠΑ ακομα και σε αγορες απο Ευρωπαικες αποθηκες. Μηπως στην περιπτωση αυτη υπαρχει τροπος να μην το πληρωσουμε εφ οσον υποτιθεται ειναι πληρωμενο? Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που με παραξενευει ειναι γιατι το ALI χρεωνει ΦΠΑ ακομα και σε αγορες απο Ευρωπαικες αποθηκες. Μηπως στην περιπτωση αυτη υπαρχει τροπος να μην το πληρωσουμε εφ οσον υποτιθεται ειναι πληρωμενο?

 

Δεν έχω δοκιμάσει παραγγελία, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ του ΓΠΑ της χώρας που βρίσκεται η αποθήκη και της Ελλάδας. Εκτός απ' αυτή την περίπτωση υπάρχει το ενδεχόμενο, αυτό που διξκόμασες να το στέλνει από Κίνα και όχι από αποθήκη στην ΕΕ.

Άλλωστε, και από πωλητή στην ΕΕ αν αγοράσουμε, θα πληρώσουμε τη διαφορά του ΦΠΑ με την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει παραγγελία, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ του ΓΠΑ της χώρας που βρίσκεται η αποθήκη και της Ελλάδας. Εκτός απ' αυτή την περίπτωση υπάρχει το ενδεχόμενο, αυτό που διξκόμασες να το στέλνει από Κίνα και όχι από αποθήκη στην ΕΕ.

Άλλωστε, και από πωλητή στην ΕΕ αν αγοράσουμε, θα πληρώσουμε τη διαφορά του ΦΠΑ με την Ελλάδα.

Διαφορά ΦΠΑ μεταξυ των χωρων της ΕΕ μπορει να υπαρχει, αλλα σε ΟΛΑ τα ειδη που εκανα δοκιμη και πιστεψε με ηταν αρκετα, το ΦΠΑ ηταν ξεκαθαρο στο 24%, σαν να ηταν κατ ευθειαν απο Κινα. Μαλιστα το ενα απο αυτα ηταν σιγουρα απο Πολωνια γιατι το αγορασα ηδη και το παρελαβα σε μια εβδομαδα. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που με παραξενευει ειναι γιατι το ALI χρεωνει ΦΠΑ ακομα και σε αγορες απο Ευρωπαικες αποθηκες. Μηπως στην περιπτωση αυτη υπαρχει τροπος να μην το πληρωσουμε εφ οσον υποτιθεται ειναι πληρωμενο?

 

Έχει σημασία που βρίσκεται ο πωλητής και όχι η αποθήκη. Αν είναι Κίνα τότε κανονικά 24% ΦΠΑ. Το έχει γράψει και το Aliexpress

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον ΦΠΑ το έμαθα σήμερα ... Έχω 7-8 μικρό αντικείμενα από ALI (κάτω από 12€) στο "δρόμο" , 2-3 έχουν μπει Ελλάδα. Τώρα το ALI χρεώνει ΦΠΑ. Αυτά που έρχονται πως θα χρεωθούν και θα εξοφληθούν ; Αφού τα παραλαβαινω από τον διανομέα.

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία που βρίσκεται ο πωλητής και όχι η αποθήκη. Αν είναι Κίνα τότε κανονικά 24% ΦΠΑ. Το έχει γράψει και το Aliexpress
Δηλαδη για τα ειδη που διαθετει η Ευρωπαικη αποθηκη του Κινεζου δεν εχει πληρωθει ΦΠΑ κατα την εισαγωγη τους? Τα περισσοτερα ειδη που εισαγονται στην ΕΕ και οχι μονο ειναι απο Κινα. Και εφ οσον εχει, πρεπει εμεις να το ξαναπληρωσουμε? Κατι δεν μου καθεται καλα..Και βλεπω οτι στο φιναλε η τελικη τιμη του αντικειμενου στην περιπτωση πληρωμης ΦΠΑ για παραγγελια απο Ευρωπαικη αποθηκη ειναι σε καποιες περιπτωσεις ψηλοτερη απο αυτην που θα χρεωθουμε αν το παραγγειλουμε κατ ευθειαν απο Κινα. Κερδιζουμε μονον την συντομοτερη παραλαβη.

Με την Κινα εχουμε τελειωσει απ οτι φαινεται, τελος το διαλειμμα, τα κεφαλια μεσα!!

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον ΦΠΑ το έμαθα σήμερα ... Έχω 7-8 μικρό αντικείμενα από ALI (κάτω από 12€) στο "δρόμο" , 2-3 έχουν μπει Ελλάδα. Τώρα το ALI χρεώνει ΦΠΑ. Αυτά που έρχονται πως θα χρεωθούν και θα εξοφληθούν ; Αφού τα παραλαβαινω από τον διανομέα.

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί.

 

 

Όσα δέματα μπαίνουν στην Ελλάδα, δηλαδή καταγράφεται η ημερομηνία εισόδου, μετά την 1/7, πληρώνουν ΦΠΑ, ανεξάρτητα από την ημερομηνία παραγγελίας.

Με βάση την εγκύκλιο της ΑΑΔΕ, ο μεταφορέας (ΕΛΤΑ, courier) θα φροντίσει για την είσπραξη του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για τα ειδη που διαθετει η Ευρωπαικη αποθηκη του Κινεζου δεν εχει πληρωθει ΦΠΑ κατα την εισαγωγη τους? Τα περισσοτερα ειδη που εισαγονται στην ΕΕ και οχι μονο ειναι απο Κινα. Και εφ οσον εχει, πρεπει εμεις να το ξαναπληρωσουμε? Κατι δεν μου καθεται καλα..Και βλεπω οτι στο φιναλε η τελικη τιμη του αντικειμενου στην περιπτωση πληρωμης ΦΠΑ για παραγγελια απο Ευρωπαικη αποθηκη ειναι σε καποιες περιπτωσεις ψηλοτερη απο αυτην που θα χρεωθουμε αν το παραγγειλουμε κατ ευθειαν απο Κινα. Κερδιζουμε μονον την συντομοτερη παραλαβη.

Με την Κινα εχουμε τελειωσει απ οτι φαινεται, τελος το διαλειμμα, τα κεφαλια μεσα!!

 

Από πού προκύπτει ότι έχουμε τελειώσει από Κινα; Εγώ θετική τη βλέπω την εξέλιξη της προπληρωμής ΦΠΑ και αποφυγής του τελωνείου (έξοδα εκτελωνισμου - καθυστερήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτει ότι έχουμε τελειώσει από Κινα; Εγώ θετική τη βλέπω την εξέλιξη της προπληρωμής ΦΠΑ και αποφυγής του τελωνείου (έξοδα εκτελωνισμου - καθυστερήσεις)
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να αγορασουμε καποιο ειδος αξιας 150€, να προπληρωσουμε το ΦΠΑ, τα "κορακια" να το περασουν χωρις ελεγχο και να γλυτωσουμε εξοδα εκτελωνισμου? Μακαρι να εχεις δικηο αλλα το βλεπω πολυ καλο για να' ναι αληθινο!! Οπως και να'χει ομως θα το δουμε οταν θα αρχισουν να εμφανιζονται οι πρωτες αφιξεις με το νεο συστημα.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εχω δεμα κολλημενο στο" Μ.Δ καλαμαριας" απο 25/6. Δεν εχω λαβει ειδοποιηση. Ξερουμε τι ειναι το Μ.Δ ? Αν εινςαι το υποκαταστημα μπορω να παω να το ζητησω χωρις ειδοποιηση ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...