Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον τα πραγματα ειναι χειροτερα, θα πληρωνουμε και απο Ευρωπη....

 

 

https://www.kathimerini.gr/economy/561400975/akrivoteres-oi-agores-apo-to-exoteriko/

 

Το άρθρο δεν λέει αυτό που εννοείς.

Επαναλαμβάνει τα ήδη γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που δεν είναι γνωστό ακόμη είναι αν θα χρεωνόμαστε και το τέλος εκτελωνισμού των 15€ των ΕΛΤΑ.

 

...και αν θα παραμείνει το τέλος εκτελωνισμού στα €15 ή θα μεταβληθεί. Μέχρι να βγει επίσημη ανακοίνωση από τα ΕΛΤΑ μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. :X

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

LTxxxxxxxNL δεν ειναι το tracking που εχεις;

 

Οριστε ενα δικο μου :)

 

2/6/2021, 13:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

21/5/2021, 07:33 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

18/5/2021, 13:01 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Και ενα ακομη:

15/5/2021, 04:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

5/5/2021, 16:47 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Και ενα ακομη:

7/5/2021, 14:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/4/2021, 12:22 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Mακαρι να ερθει πιο γρηγορα αλλα γενικα κατω απο 7 μερες για να ερθει απο Ολλανδια Ελλαδα μην το περιμενεις.

 

 

Απλά για ενημέρωση…

 

4af9739dbf737198178be2661bd71b9a.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει νημα για το τι θα ισχυσει μετα απο 1/7/21? Γιατι δεν θελω να γραφω σε αυτο εδω το ποστ. Ειναι αλλη θεματολογια.

Οπως παντως προειπα σε αυτο το νημα, αν σου παιρνουν για αντικειμενο αξιας 10 ευρω, πχ 100 μασκες FFP2, το ΦΠΑ, αλλα και το 15αρι ειναι χαζομαρα. Πρεπει, με την αποδειξη του τι εδωσες, να σε χρεωνουν το ΦΠΑ για ποσα εως 22 ευρω ας πουμε. Δλδ ενας που πηρε 5 τζαμακια για το κινητο με 5 ευρω και εδω κανει 5 ευρω το ενα, δεν μπορει να δωσει και το 24% του 5 ευρω και 15 ευρω τελος παρουσιασης. Γιατι θα ναι 5+5*0,24+15 = 21 ευρω τα 5 τζαμακια. Ενω αν παιρνουν μονο το ΦΠΑ τοτε θα πηγαινει το μαλλι 5+5*0,24 = 6 ευρω. Απο την αλλη εταιριες οπως η DHL σου παιρνει για το handling 30+ ευρω. Οποτε το 15αρι δυσκολα θα φυγει. Αλλα κατι θα πρεπει να αποφασιστει.

Edited by Klaas
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει νημα για το τι θα ισχυσει μετα απο 1/7/21? Γιατι δεν θελω να γραφω σε αυτο εδω το ποστ. Ειναι αλλη θεματολογια.

Οπως παντως προειπα σε αυτο το νημα, αν σου παιρνουν για αντικειμενο αξιας 10 ευρω, πχ 100 μασκες FFP2, το ΦΠΑ, αλλα και το 15αρι ειναι χαζομαρα. Πρεπει, με την αποδειξη του τι εδωσες, να σε χρεωνουν το ΦΠΑ για ποσα εως 22 ευρω ας πουμε. Δλδ ενας που πηρε 5 τζαμακια για το κινητο με 5 ευρω και εδω κανει 5 ευρω το ενα, δεν μπορει να δωσει και το 24% του 5 ευρω και 15 ευρω τελος παρουσιασης. Γιατι θα ναι 5+5*0,24+15 = 21 ευρω τα 5 τζαμακια. Ενω αν παιρνουν μονο το ΦΠΑ τοτε θα πηγαινει το μαλλι 5+5*0,24 = 6 ευρω. Απο την αλλη εταιριες οπως η DHL σου παιρνει για το handling 30+ ευρω. Οποτε το 15αρι δυσκολα θα φυγει. Αλλα κατι θα πρεπει να αποφασιστει.

 

Κατά τη δική μου άποψη, δεν θα ισχύσει το τέλος των 15€, αφού διαδικασία εκτελωνισμού δεν θα γίνεται, εφόσον έχει προεισπραχθεί ο ΦΠΑ από τον πωλητή. Αυτά τα δέματα θα περνάνε ελεύθερα.

Καθένας λέει την άποψή του μέχρι να ξακαθαρίσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το άρθρο μιλαει και ότι από Ευρώπη θα βάζουν ΦΠΑ και ότι αποφασίστηκε στην τελευταία σύσκεψη τους.

...Οσοι από την 1η Ιουλίου αγοράσουν προϊόντα από χώρες όπως Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Κύπρος, Τσεχία, Εσθονία, Ισπανία, Γαλλία, Ιρλανδία Ιταλία, Λιθουανία, Λουξεμβούργο κ.λπ. θα δουν αυξήσεις, καθώς στις ανωτέρω χώρες ισχύει μικρότερος ΦΠΑ από την Ελλάδα. Αντίθετα φθηναίνουν οι αγορές από χώρες όπως Δανία, Φινλανδία, Κροατία, Ουγγαρία και Σουηδία που έχουν υψηλότερο ΦΠΑ από τον ελληνικό και πλέον τα προϊόντα που αγοράζονται από τις χώρες αυτές θα επιβαρύνονται με χαμηλότερο ΦΠΑ.

Edited by lio14
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το άρθρο μιλαει και ότι από Ευρώπη θα βάζουν ΦΠΑ και ότι αποφασίστηκε στην τελευταία σύσκεψη τους.

...Οσοι από την 1η Ιουλίου αγοράσουν προϊόντα από χώρες όπως Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Κύπρος, Τσεχία, Εσθονία, Ισπανία, Γαλλία, Ιρλανδία Ιταλία, Λιθουανία, Λουξεμβούργο κ.λπ. θα δουν αυξήσεις, καθώς στις ανωτέρω χώρες ισχύει μικρότερος ΦΠΑ από την Ελλάδα. Αντίθετα φθηναίνουν οι αγορές από χώρες όπως Δανία, Φινλανδία, Κροατία, Ουγγαρία και Σουηδία που έχουν υψηλότερο ΦΠΑ από τον ελληνικό και πλέον τα προϊόντα που αγοράζονται από τις χώρες αυτές θα επιβαρύνονται με χαμηλότερο ΦΠΑ.

 

Ξαναδιάβασε, σιγά-σιγα, αυτό που παρέθεσες και, μάλλον, θα καταλάβεις τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι οι 'priority' μέθοδοι αποστολής εξαφανίστηκαν από το site του Banggood και έμεινε μόνο το... παλιό, καλό (και "ανασφαλές") 'air parcel register'.

Ο Κινέζος λαμβάνει τα μέτρα του εν όψει των αλλαγών. Ελπίζω να δούμε κάποιο σχήμα (και 'επίσημο', και -ίσως- κάτι που να βρουν και να 'μαγειρέψουν' πάλι οι Κινέζοι) που να μην... καταστρέψει τελείως τις αγαπημένες μας αγορές, όταν κατακάτσει ο... κουρνιαχτός μετά την 1η Ιουλίου...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι οι 'priority' μέθοδοι αποστολής εξαφανίστηκαν από το site του Banggood και έμεινε μόνο το... παλιό, καλό (και "ανασφαλές") 'air parcel register'.

Ο Κινέζος λαμβάνει τα μέτρα του εν όψει των αλλαγών. Ελπίζω να δούμε κάποιο σχήμα (και 'επίσημο', και -ίσως- κάτι που να βρουν και να 'μαγειρέψουν' πάλι οι Κινέζοι) που να μην... καταστρέψει τελείως τις αγαπημένες μας αγορές, όταν κατακάτσει ο... κουρνιαχτός μετά την 1η Ιουλίου...

 

Ξανακοιτώντας τις τελευταίες δικές μου παραγγελίες, όλα τα προϊόντα έχουν τις priority ακόμη πάντως κανονικά. Για να δούμε.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο ρε παιδια "ελεγχος διανομεα-εισαγωγη στον σταθμο" τι κολπο ειναι μετα το "προς παραδοση"? Μετανιωσαν και το ξαναπηραν πισω?

Εννοειται πως δεν παρελαβα ακομη..

 

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

17/6/2021, 16:26 ΚΡΗΝΙΔΩΝ ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ

17/6/2021, 07:40 ΚΡΗΝΙΔΩΝ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

17/6/2021, 07:27 ΚΡΗΝΙΔΩΝ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΡΗΝΙΔΩΝ

17/6/2021, 01:27 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

16/6/2021, 20:50 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

16/6/2021, 18:50 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

16/6/2021, 00:53 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/6/2021, 17:37 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι οι 'priority' μέθοδοι αποστολής εξαφανίστηκαν από το site του Banggood και έμεινε μόνο το... παλιό, καλό (και "ανασφαλές") 'air parcel register'.

Ο Κινέζος λαμβάνει τα μέτρα του εν όψει των αλλαγών. Ελπίζω να δούμε κάποιο σχήμα (και 'επίσημο', και -ίσως- κάτι που να βρουν και να 'μαγειρέψουν' πάλι οι Κινέζοι) που να μην... καταστρέψει τελείως τις αγαπημένες μας αγορές, όταν κατακάτσει ο... κουρνιαχτός μετά την 1η Ιουλίου...

 

Δεν διαπιστώνω κάτι τέτοιο, για όποιο προϊόν δοκίμασα και έβαλα στο καλάθι, μου δίνει κανονικά την επιλογή αποστολής με PDM ή EUP.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαπιστώνω κάτι τέτοιο, για όποιο προϊόν δοκίμασα και έβαλα στο καλάθι, μου δίνει κανονικά την επιλογή αποστολής με PDM ή EUP.

Ετσι ακριβώς είναι,παρήγγειλα στις 10/6 από BG κινητό και μου το στέλνει με EU Priority line με GLS μέσω Belgium ,Puurs.

Απ όσο διάβασα σε διάφορα sites από BG δεν θα υπάρχει καποια διαφορά με τα νεα μέτρα 1/7/21, πχ. εδώ https://gr.gizchina.com/2021/06/15/agores-apo-kina-new-vat-charges/

"...Σύμφωνα με τα… νιντζάκια του Gizchina Greece, δεν θα δούμε σημαντικές αλλαγές στην πράξη – αφού τα Κινέζικα καταστήματα έχουν ενημερωθεί για την επικείμενη αλλαγή και έχουν ήδη κάνει τις ετοιμασίες τους. Για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα: οι αλλαγές αφορούν ΜΟΝΟ αγορές έως 22€. Για αγορές άνω των 22€ ισχύουν ΟΛΑ όσα σας έχουμε πει εδώ και καιρό από τα Κινέζικα καταστήματα, με επιλογή ασφαλών μεθόδων αποστολής όπως Priority Direct Mail/EU Priority Mail/EU Priority Line, με τις οποίες ΔΕΝ πληρώνουμε δασμούς τελωνείου..."

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι,παρήγγειλα στις 10/6 από BG κινητό και μου το στέλνει με EU Priority line με GLS μέσω Belgium ,Puurs.

Απ όσο διάβασα σε διάφορα sites από BG δεν θα υπάρχει καποια διαφορά με τα νεα μέτρα 1/7/21, πχ. εδώ https://gr.gizchina.com/2021/06/15/agores-apo-kina-new-vat-charges/

"...Σύμφωνα με τα… νιντζάκια του Gizchina Greece, δεν θα δούμε σημαντικές αλλαγές στην πράξη – αφού τα Κινέζικα καταστήματα έχουν ενημερωθεί για την επικείμενη αλλαγή και έχουν ήδη κάνει τις ετοιμασίες τους. Για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα: οι αλλαγές αφορούν ΜΟΝΟ αγορές έως 22€. Για αγορές άνω των 22€ ισχύουν ΟΛΑ όσα σας έχουμε πει εδώ και καιρό από τα Κινέζικα καταστήματα, με επιλογή ασφαλών μεθόδων αποστολής όπως Priority Direct Mail/EU Priority Mail/EU Priority Line, με τις οποίες ΔΕΝ πληρώνουμε δασμούς τελωνείου..."

 

για αυτά που λέει το site επίσημη ανακοίνωση από το Banggood υπάρχει? γιατί μόνο αυτό μετράει

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

για αυτά που λέει το site επίσημη ανακοίνωση από το Banggood υπάρχει? γιατί μόνο αυτό μετράει

 

Επίσημη ανακοίνωση όχι δεν υπάρχει απλά επί του παρόντος ισχύει η διαδικασία αποστολής που καταλήγει σε ACS/Speedex και φυσικά χωρίς τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη ανακοίνωση όχι δεν υπάρχει απλά επί του παρόντος ισχύει η διαδικασία αποστολής που καταλήγει σε ACS/Speedex και φυσικά χωρίς τελωνείο.

 

Δεν καταλήγει πάντα σε ACS / SPEEDEX, οι 5 τελευταίες μου παραγγελίες με Comet (πριν μια εβδομάδα) μου παραδόθηκαν από την ίδια την Comet Ελλάς (Αθήνα είμαι).

Επίσης δέματα με DHL Packet παραδίδονται από την ίδια αν είσαι σε πόλη που έχει κατάστημα.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαπιστώνω κάτι τέτοιο, για όποιο προϊόν δοκίμασα και έβαλα στο καλάθι, μου δίνει κανονικά την επιλογή αποστολής με PDM ή EUP.

Είχα ανοίξει διάφορα προϊόντα τους (στην τύχη, για να δω τι γίνεται) σε μια σειρά από tabs στον browser και τα είχαν όλα μόνο με registered airmail και μερικά και με express shipping.

Βρήκα τώρα το παράθυρο αυτό ακόμα ανοιχτό και έκανα refresh τα tabs. Αποτέλεσμα: στα περισσότερα είδη επανεμφανίστηκαν όλες οι γνωστές μέθοδοι, με εξαίρεση δύο (τιμές €3.49 και €32.85 αντίστοιχα) που έχουν μείνει μόνο με το airmail, και ένα κινητό (€518.47), για το οποίο το registered airmail άλλαξε σε EU priority και καμία άλλη μέθοδο (και βεβαίως καλά έκανε!)

Ή έπεσα πάνω σε κάποια προσωρινή ανωμαλία στο site τους (γίνεται σχετικά συχνά - τώρα απλώς είμαι εγώ στην... τσίτα, λόγω της κατάστασης και μου έκανε εντύπωση), ή όντως τους πέτυχα στο... μαγείρεμα!

Σε κάθε περίπτωση, αν και καλό είναι που φαίνονται ξανά τα 'priority', το άλλο ερώτημα είναι: τα εμπιστεύεται κανείς σε αυτήν τη φάση, και μέχρι να δούμε πού θα... κάτσει η μπίλια;

για αυτά που λέει το site επίσημη ανακοίνωση από το Banggood υπάρχει? γιατί μόνο αυτό μετράει

Επίσημη ανακοίνωση όχι δεν υπάρχει απλά επί του παρόντος ισχύει η διαδικασία αποστολής που καταλήγει σε ACS/Speedex και φυσικά χωρίς τελωνείο.

*Θεωρητικά* τα διάφορα 'priority' εισάγονται κανονικά σε κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης, και μετά έρχονται εδώ. Τώρα πώς θα συνέβαινε αυτό, αν στη χώρα αυτή επιβάλλονταν όντως οι διάφορες νόμιμες επιβαρύνσεις, είναι ένα ερώτημα.

Οπότε... επιφυλασσόμαστε και περιμένουμε. Κι εγώ έχω την ελπίδα ότι κάποιον άσσο μπορεί να έχουν στο μανίκι τους οι κινέζοι...

Link to comment
Share on other sites

Στις 15 Μαΐου έβαλα παραγγελία στο Baggood (από την εφαρμογή στο κινητό*) 4 μπαταρίες Meco 18650. Μου κόστισαν 15,99 $ οι μπαταρίες + 2,55$ έξοδα αποστολής (μάλλον Standard Mail Register, δεν είχε άλλη επιλογή, ούτε τώρα έχει) + 0,30$ Insurance. Έγιναν shipping με την Meest και έρχονται μέσω Ολλανδίας.

Στις 8/6 το tracking ανέφερε "PENDING CUSTOMS CLEARANCE, Netherlands" (!!!) με επόμενο tracking στις 15/6 "Left transit hub, NL"

Έχει ξαναδεί κάποιος κάτι τέτοιο ? στις πάμπολλες παραγγελίες μου που έχουν έρθει μέσω Ολλανδίας (με PDM όμως πάντα) εγώ δεν το έχω ξαναδεί...

Σημ 1. Τώρα οι μπαταρίες έχουν 21$ και το κόστος αποστολής Standard Mail Register 10,48$ !

Σημ 2. Οι παραγγελίες μέσω εφαρμογής στο κινητό ΔΕΝ εμφανίζονται στο My Orders στο site σε pc !! Αυτό μου το επιβεβαίωσαν και από το Banggood. Αντίθετα στην εφαρμογή του κινητού εμφανίζονται όλες οι παραγγελίες, ανεξάρτητα αν έγιναν σε pc ή μέσω κινητού..

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Στις 15 Μαΐου έβαλα παραγγελία στο Baggood (από την εφαρμογή στο κινητό*) 4 μπαταρίες Meco 18650. Μου κόστισαν 15,99 $ οι μπαταρίες + 2,55$ έξοδα αποστολής (μάλλον Standard Mail Register, δεν είχε άλλη επιλογή, ούτε τώρα έχει) + 0,30$ Insurance. Έγιναν shipping με την Meest και έρχονται μέσω Ολλανδίας.

Στις 8/6 το tracking ανέφερε "PENDING CUSTOMS CLEARANCE, Netherlands" (!!!) με επόμενο tracking στις 15/6 "Left transit hub, NL"

Έχει ξαναδεί κάποιος κάτι τέτοιο ? στις πάμπολλες παραγγελίες μου που έχουν έρθει μέσω Ολλανδίας (με PDM όμως πάντα) εγώ δεν το έχω ξαναδεί...

Σημ 1. Τώρα οι μπαταρίες έχουν 21$ και το κόστος αποστολής Standard Mail Register 10,48$ !

Σημ 2. Οι παραγγελίες μέσω εφαρμογής στο κινητό ΔΕΝ εμφανίζονται στο My Orders στο site σε pc !! Αυτό μου το επιβεβαίωσαν και από το Banggood. Αντίθετα στην εφαρμογή του κινητού εμφανίζονται όλες οι παραγγελίες, ανεξάρτητα αν έγιναν σε pc ή μέσω κινητού..

Πάντως εμένα κανονικά εμφανίζεται η παραγγελία (Redmi Note 10S) που επίσης έκανα μέσω της εφαρμογής και στο site pc και παντού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλήγει πάντα σε ACS / SPEEDEX, οι 5 τελευταίες μου παραγγελίες με Comet (πριν μια εβδομάδα) μου παραδόθηκαν από την ίδια την Comet Ελλάς (Αθήνα είμαι).

Επίσης δέματα με DHL Packet παραδίδονται από την ίδια αν είσαι σε πόλη που έχει κατάστημα.

Όλα αυτά που λες είναι χωρίς τελωνείο άρα δεν επηρεάζονται από τις εξελίξεις μετά τηνυ01/07

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που λες είναι χωρίς τελωνείο άρα δεν επηρεάζονται από τις εξελίξεις μετά τηνυ01/07

 

Ανέφερα εγώ ότι επηρεάζονται ? Καμία σχέση...

 

Πάντως εμένα κανονικά εμφανίζεται η παραγγελία (Redmi Note 10S) που επίσης έκανα μέσω της εφαρμογής και στο site pc και παντού.

 

Έχεις δίκιο, τώρα θυμήθηκα ότι μου είπαν ότι δεν εμφανίζονται στο My Orders γιατι ήταν παραγγελίες με group by. :rolleyes:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα εγώ ότι επηρεάζονται ? Καμία σχέση...

 

Μικρή σημασία έχει αλλά να πω ότι απάντησες σε ποστ ότι δεν υπάρχει θέμα τελωνείου με το Priority, με την παραπάνω απάντηση, θέλοντας προφανώς να αναφέρεις και τις άλλες μεταφορικές που διακινούν τα δέματα αυτά εντός Ελλάδας, αλλά αν το διαβάσει κάποιος καταλαβαίνει ότι υπάρχει θέμα τελωνείου. Ή τουλάχιστον έτσι εγώ το ερμήνευσα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα πραγματα ειναι χειροτερα, θα πληρωνουμε και απο Ευρωπη....

 

 

https://www.kathimerini.gr/economy/561400975/akrivoteres-oi-agores-apo-to-exoteriko/

 

Δημιουργείται νέα ηλεκτρονική πύλη για τις πωλήσεις εξ αποστάσεως από τρίτες χώρες, με αξία κάτω των 150 ευρώ

Aυτό δεν το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς εάν το cafago στέλνει χωρίς τελωνείο;

Το Cafago και το αδελφό (ή μητρικό) του Tomtop έχουν μια μέθοδο αποστολής "Duty Free", η οποία στα διάφορα site 'κουπονάδων' συνιστάται ως κατάλληλη για αποφυγή τελωνείου. Έχουν επίσης και μία 'Priority' (αγνώστων... λοιπών στοιχείων), την οποία όμως σε 2-3 είδη που άνοιξα δοκιμαστικά τώρα, φαίνεται ως μη διαθέσιμη.

Με το "duty free" έχω παραγγείλει διάφορα πράγματα από τα 2 μαγαζιά (μεταξύ των οποίων και 1-2 αρκετά βαριά και ογκώδη -και σαφώς άνω των €22) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τελωνείο, όπως επίσης δεν είδα να αναφέρεται στο tracking οποιαδήποτε... στάση σε τελωνείο.

ΟΜΩΣ, έχω δει posts εδώ από άλλους που γράφουν ότι τους σταμάτησαν παραγγελίες με "duty free" στο τελωνείο, οπότε δεν μπορώ να συστήσω τη μέθοδο ως πραγματικά ασφαλή. Μπορεί απλά εγώ να στάθηκα τυχερός...

 

Επίσης (γενικότερο ερώτημα)... Δεδομένων των συνθηκών (με την πλήρη κατάργηση της ατέλειας των €22 και την υποτιθέμενη ριζική αναθεώρηση του καθεστώτος εισαγωγών από 1/7), εμπιστεύεσαι τώρα την όποια μέθοδο αποστολής -από οποιοδήποτε μαγαζί- μέχρι να δούμε πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση... ... ...;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...