Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον να μην το πω ούτε του παπά, ε...;

 

elta-delivery-progress.gif

 

Βέβαια δεν ξέρω πόσο καιρό μπορεί να μείνει στο Κ.Δ. Αττικής, αλλά λίγο με απασχολεί.

Το βασικό είναι ότι -κάτω από τις παρούσες συνθήκες και τις επερχόμενες αλλαγές- πέρασε τελωνεία και ιστορίες και είναι πλέον στη χώρα - και με ρυθμούς που θυμίζουν άλλες -καλύτερες- εποχές στο είδος...

Αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο μια μερα? Τι μεσον εβαλες..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήταν χρήσιμο να έγραφες και τα υπόλοιπα στοιχεία αποστολής, όπως πχ αξία, μέθοδο, μαγαζί κλπ

Είναι πράγματι πολύ γρήγορος χρόνος, σε σχέση με εκείνους που γνωρίζουμε μέχρι τώρα.

Έχεις δίκιο. Πρόκειται για εντελώς άγνωστο/άσχετο μαγαζί στο Χονγκ Κονγκ, που βρήκα με google search, καθώς το συγκεκριμένο είδος είναι ένα ανταλλακτικό που αναζητούσα σε (πιο) λογική τιμή σε σχέση με την Ευρώπη. Μάλιστα το site δε μου... γέμιζε πολύ το μάτι και αναρωτιόμουν αν θα στείλουν κάτι, ή θα τους κυνηγάω (και ακόμα βέβαια δεν έχω παραλάβει, να δω... τί έχει μέσα στο δέμα! :lol:).

Η αποστολή έγινε με 'απλό' συστημένο - όχι κάποιο "τριγωνικό" σχήμα (βλ. "priority").

Η αξία (μηδενικά μεταφορικά, σύμφωνα με τον πωλητή) ξεπερνούσε ελαφρώς τα €22 με την τρέχουσα ισοτιμία (η αγορά έγινε σε δολλάρια), οπότε τυπικά θα μπορούσε να χρεωθεί στο τελωνείο - έστω για κάποια λεπτά που έβγαινε πάνω από τα €22 (τυχαία μάλιστα η εγγύτης στα €22 - δεν την επιδίωξα/έψαξα!). Διερωτώμαι αν / τι έχουν γράψει σαν αξία απ' έξω.

Σχετικά μικρό (περίπου σαν... υπερτροφικό σπιρτόκουτο), σε μικρό χαρτονένιο κουτί που απλώς το καλύπτει (κρίνοντας από τις φωτογραφίες) και την όποια συσκευασία του έχουν βάλει από το μαγαζί, αλλά μεταλλικό, οπότε σχετικά βαρύ για το μέγεθός του.

Αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο μια μερα? Τι μεσον εβαλες..

Τέτοιοι χρόνοι την σήμερον...! Καλύτεροι κι από μέσον! :lol:

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Πρόκειται για εντελώς άγνωστο/άσχετο μαγαζί στο Χονγκ Κονγκ, που βρήκα με google search, καθώς το συγκεκριμένο είδος είναι ένα ανταλλακτικό που αναζητούσα σε (πιο) λογική τιμή σε σχέση με την Ευρώπη. Μάλιστα το site δε μου... γέμιζε πολύ το μάτι και αναρωτιόμουν αν θα στείλουν κάτι, ή θα τους κυνηγάω (και ακόμα βέβαια δεν έχω παραλάβει, να δω... τί έχει μέσα στο δέμα! :lol:).

Η αποστολή έγινε με 'απλό' συστημένο - όχι κάποιο "τριγωνικό" σχήμα (βλ. "priority").

Η αξία (μηδενικά μεταφορικά, σύμφωνα με τον πωλητή) ξεπερνούσε ελαφρώς τα €22 με την τρέχουσα ισοτιμία (η αγορά έγινε σε δολλάρια), οπότε τυπικά θα μπορούσε να χρεωθεί στο τελωνείο - έστω για κάποια λεπτά που έβγαινε πάνω από τα €22 (τυχαία μάλιστα η εγγύτης στα €22 - δεν την επιδίωξα/έψαξα!). Διερωτώμαι αν / τι έχουν γράψει σαν αξία απ' έξω.

Σχετικά μικρό (περίπου σαν... υπερτροφικό σπιρτόκουτο), σε μικρό χαρτονένιο κουτί που απλώς το καλύπτει (κρίνοντας από τις φωτογραφίες) και την όποια συσκευασία του έχουν βάλει από το μαγαζί, αλλά μεταλλικό, οπότε σχετικά βαρύ για το μέγεθός του.

 

:

 

Κατά τη γνώμη μου, η συσκευάσία έπαιξε σημαντικό ρόλο στο κομμάτι της άμεσης εξόδου από το ΓΕΤΑ, σε συνδυασμό με την (οπωσδήποτε) μειωμένη δηλωμένη αξία του πωλητή.

Εύχομαι να παραλάβεις γρήγορα και κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ναι, κι εγώ έτσι πιστεύω. Και βέβαια καλή περίπτωση είναι αν ο πωλητής γράψει κάποια μειωμένη αξία, να μη βάλει εκείνα τα κλασσικά... "$0.1" (σε δέμα που κάνει μπαμ ότι είναι... τάμπλετ!) ή "gift", που... προκαλούσαν τον όποιον το έβλεπε να το ελέγξει!

Κάτι banggood κλπ το 'χουν πιάσει το... νόημα και βάζουν πιο λογικές τιμές.

Μερικοί άλλοι -ιδίως από eBay και τέτοια- επιμένουν να... προκαλούν!

Link to comment
Share on other sites

Παντως παρατηρω οτι οι "περι ου ο λογος" εχουν ιδιαιτερη προτιμηση στα..CN να τα σταματουν για "αναμονη".. Τελευταιους δυο μηνες εχω παραλαβει καμμια δεκαρια δεματακια χαμηλοτερης των 22€ αξιας που κανουν "μπαμ" οτι δεν προκειται για κινητο η ταμπλετακι, ολα CN, με ολα μα ολα να εχουν σταματησει για "αναμονη", ενω κανενα δεν σταματησε απο Yanwen η Ciainiao.. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Που και αυτό περίεργο είναι, γιατί και yanwen και cainiao κάνουν μπαμ ότι προέρχονται από την ίδια χώρα.

Εκτός αν οι φίλοι μας δεν είναι πολύ δυνατοί στη... γεωγραφία! :p

Πάντως γενικά φαίνονται να προσπαθούν να ελέγξουν -ακόμα και χωρίς ουσιαστικό λόγο- τα πάντα από εκεί, λες και προσπαθούν εσκεμμένα να υποβαθμίσουν το επίπεδο της προσφερόμενης υπηρεσίας με -αναίτιο- 'τράβηγμα' των αναμονών.

Για μας η μόνη λύση είναι να προτιμούμε τα διάφορα "priority" σχήματα (όπου προσφέρονται τέτοια, βέβαια), όχι για να γλυτώσουμε -απαραίτητα- τη χρέωση στο τελωνείο, αλλά την -μέχρι παραλογισμού- αναμονή...

Link to comment
Share on other sites

Αφελής ερώτηση, αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία από αγορές από Κίνα: Υπάρχει περίπτωση αν παραγγείλω σήμερα κάτι από Κίνα (π.χ. AliEpxress) κόστους μαζί με μεταφορικά κάτω από €22 να γλυτώσω ΦΠΑ, δασμούς κλπ. ;

 

Να εκτελωνιστεί πριν από την 1η Ιουλίου το βλέπω δύσκολο, με βάση πρόσφατη εμπειρία μου αλλά και από αυτά που διαβάζω εδώ, οπότε αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια ασφαλής μέθοδος έστω από συγκεκριμένο Κινεζομάγαζο (έχω αφήσει πράγματα στο καλάθι του AliExpress αλλά δεν θα προλάβουν να έρθουν αν τα παραγγείλω).

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι βεβαίως σαφές τι θα γίνει μετά την 1η Ιουλίου.

Το καλό είναι ότι οι "priority" μέθοδοι αποστολής που δίνουν τα γνωστά κινεζομάγαζα είναι αρκετά γρήγορες (ιδίως το priority direct mail του banggood - όταν παραδίδεται με την comet hellas, τουλάχιστον), οπότε αν κανείς είναι διατεθειμένος και να το ρισκάρει λίγο...

 

Ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια: Βλέπω το banggood εξακολουθεί να δίνει τις γνωστές μεθόδους αποστολής για τα διάφορα προϊόντα του.

Έπεσα όμως και πάνω σε ένα τηλέφωνο που το έχουν "preorder", με εκτιμώμενη άφιξη στο τέλος του Ιουνίου, για το οποίο γράφουν "CAN NOT ship to Greece" (με τα κεφαλαία και το κόκκινο!)

Φαίνεται ότι αρχίζουν κι αυτοί να φυλάγονται, να δουν πρώτα πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Αφελής ερώτηση, αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία από αγορές από Κίνα: Υπάρχει περίπτωση αν παραγγείλω σήμερα κάτι από Κίνα (π.χ. AliEpxress) κόστους μαζί με μεταφορικά κάτω από €22 να γλυτώσω ΦΠΑ, δασμούς κλπ. ;

 

Να εκτελωνιστεί πριν από την 1η Ιουλίου το βλέπω δύσκολο, με βάση πρόσφατη εμπειρία μου αλλά και από αυτά που διαβάζω εδώ, οπότε αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια ασφαλής μέθοδος έστω από συγκεκριμένο Κινεζομάγαζο (έχω αφήσει πράγματα στο καλάθι του AliExpress αλλά δεν θα προλάβουν να έρθουν αν τα παραγγείλω).

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Εάν στην παραγγελία δεν σου εμφανίζει προκαταβολή (προπληρωμή) ΦΠΑ σημαίνει ότι είτε ο συγκεκριμένος πωλητής δεν έχει ενταχθεί στο νέο σύστημα προείσπραξης του ΦΠΑ είτε κάτι άλλο.

Στη δική σου περίπτωση ο ΦΠΑ είναι λίγος, δασμός δεν χρεώνεται για αξίες κάτω των 150€ και αυτό που δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη είναι η χρέωση για τον εκτελωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ξεχάστηκα. Έκανα μια πολύ μικρού κόστους παραγγελία από Alie-1.5 ευρώ--Να την ακυρώσω?Ή καλύτερα να την αφήσω να δούμε πως θα πάει?

Κάπου διάβασα ότι θα πρέπει ο πωλητής να ενσωματώσει στην τιμή την αξία του Φ.Π.Α?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ξεχάστηκα. Έκανα μια πολύ μικρού κόστους παραγγελία από Alie-1.5 ευρώ--Να την ακυρώσω?Ή καλύτερα να την αφήσω να δούμε πως θα πάει?

Κάπου διάβασα ότι θα πρέπει ο πωλητής να ενσωματώσει στην τιμή την αξία του Φ.Π.Α?

 

Αν έρθει μετά τις 01/07, και με τα μέχρι τώρα δεδομένα, θα χρεωθείς εκτός από ΦΠΑ και 15€ έξοδα εκτελωνισμου. Μπορεί και όχι. Ρίσκο είναι μέχρι να δούμε τι θα ισχύσει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, καταλαβαίνω ότι δεν πρέπει να το ρισκάρω με νέα αγορά μέχρι να μάθουμε τα νέα δεδομένα από 1η Ιουλίου και μετά.

 

Με την ευκαιρία μου ήρθαν σήμερα 2 πακετάκια χαμηλής αξίας (2 & 5 ευρώ) που είχα πάρει 10 Απρίλη από το AliExpress.

 

- το ένα με Uzbekistan Post είχε αλλάξει tracking number αλλά και με το νέο είχε κολλήσει στο Uzbekistan για εβδομάδες (το θεωρούσα χαμένο), μέχρι που ξεκόλλησε όταν έφτασε στο αεροδρόμιο πριν 10-15 μέρες. Δεν είχε πάνω κανένα αυτοκόλλητο από Ελλάδα, όπως έφυγε από Κίνα.

- το άλλο με NL Post (Ολλανδία) παρακολουθούσα κανονικά τη διαδρομή του σε όλα τα στάδια. Είχε κολλημένο το κλασικό πράσινο αυτοκόλλητο (Τελωνειακώς Ελεύθερο) και ένα Κίτρινο "Goods not fulfilling the conditions laid down in the articles 28 and 29 of the Treaty of the functioning of the European Union), μάλλον από τον εκτελωνισμό στην Ολλανδία.

 

Μάλλον ήταν και η τελευταία μου παραγγελία (μετά από πολύ καιρό) από Κίνα, μέχρι να ξεκαθαρίσει το τι γίνεται με τις χρεώσεις στο τελωνείο.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εάν στην παραγγελία δεν σου εμφανίζει προκαταβολή (προπληρωμή) ΦΠΑ σημαίνει ότι είτε ο συγκεκριμένος πωλητής δεν έχει ενταχθεί στο νέο σύστημα προείσπραξης του ΦΠΑ .
Εχεις δει να υπαρχουν ηδη πωλητες που εχουν ενταχθει στο συτημα προκαταβολης ΦΠΑ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με λίγα λόγια, από Ιούλιο, δέματα μέχρι 150 ευρά θα πληρώνουν ΦΠΑ και μόνο;

Σωστά κατάλαβα;

Μην κανεις "ονειρα", το 15ευρο δεν υπαρχει περιπτωση να το αποφυγεις για τετοιο ποσό!

 

Και κατι ακομη, να μου πειτε τη γνωμη σας. Ενας πωλητης μου επανελαβε εχθες μια παραγγελια μου απο Κινα (αντικειμενου αξιας 10€) μια που η αρχικη χαθηκε και μετα απο αναφορα μου για το προβλημα απο 1/7 και μετα, το εστειλε για λογους που αυτος ξερει με DHL με ενα δεκαψηφιο tracking number και διαθεσιμο χρονο παραλαβης απο Α/Ε τις 75 μερες. Τι προγνωστικα κανετε για αυτη την παραγγελια?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει να υπαρχουν ηδη πωλητες που εχουν ενταχθει στο συτημα προκαταβολης ΦΠΑ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην κανεις "ονειρα", το 15ευρο δεν υπαρχει περιπτωση να το αποφυγεις για τετοιο ποσό!

 

Και κατι ακομη, να μου πειτε τη γνωμη σας. Ενας πωλητης μου επανελαβε εχθες μια παραγγελια μου απο Κινα (αντικειμενου αξιας 10€) μια που η αρχικη χαθηκε και μετα απο αναφορα μου για το προβλημα απο 1/7 και μετα, το εστειλε για λογους που αυτος ξερει με DHL με ενα δεκαψηφιο tracking number και διαθεσιμο χρονο παραλαβης απο Α/Ε τις 75 μερες. Τι προγνωστικα κανετε για αυτη την παραγγελια?

 

1. Ναι, έχω διαβάσει κάπου μια ανακοίνωση για το Ali ότι θα προεισπράττει τον ΦΠΑ από 1/7/21 για αποστολή στις χώρες της ΕΕ, αλλά δεν θυμάμαι που (ίσως σε άλλο νήμα αυτού του forum).

2. Να μην είσαι τόσο σίγουρος ακόμα, για το τέλος των 15€ των ΕΛΤΑ. Δεν έχει εκδοθεί ακόμη καμία σχετική ανακοίνωση από τους αρμόδιους φορείς.

3. Για το δέμα που αναφέρεις, θα πρέπει να ξέρεις από τώρα ότι θα αντιμετωπιστεί με το νέο καθεστώς, αφού θα έρθει μετά την 1/7/21

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, έχω διαβάσει κάπου μια ανακοίνωση για το Ali ότι θα προεισπράττει τον ΦΠΑ από 1/7/21 για αποστολή στις χώρες της ΕΕ, αλλά δεν θυμάμαι που (ίσως σε άλλο νήμα αυτού του forum).

2. Να μην είσαι τόσο σίγουρος ακόμα, για το τέλος των 15€ των ΕΛΤΑ. Δεν έχει εκδοθεί ακόμη καμία σχετική ανακοίνωση από τους αρμόδιους φορείς.

3. Για το δέμα που αναφέρεις, θα πρέπει να ξέρεις από τώρα ότι θα αντιμετωπιστεί με το νέο καθεστώς, αφού θα έρθει μετά την 1/7/21

1 και 2. Ειναι δηλαδη πιθανον η κατασταση μετα την 1/7 να καλυτερεψει σε σχεση με τωρα? Για καποιο δεμα δηλ. αξιας 5-10Ε η και 120-130Ε να προπληρωνουμε μονον το ΦΠΑ και να μην μπαινει επι πλεον το 15Ευρο? Καπου πηρε το ματι μου μια τετοια ανακοινωση..

3. Επειδη δεν εχω παρει ποτε δεμα απο Κινα μεσω DHL και δεν γνωριζω ποσο γρηγορα ερχεται, υπαρχει περιπτωση να μου παραδοθει εως 1/7?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

1 και 2. Ειναι δηλαδη πιθανον η κατασταση μετα την 1/7 να καλυτερεψει σε σχεση με τωρα? Για καποιο δεμα δηλ. αξιας 5-10Ε η και 120-130Ε να προπληρωνουμε μονον το ΦΠΑ και να μην μπαινει επι πλεον το 15Ευρο? Καπου πηρε το ματι μου μια τετοια ανακοινωση..

3. Επειδη δεν εχω παρει ποτε δεμα απο Κινα μεσω DHL και δεν γνωριζω ποσο γρηγορα ερχεται, υπαρχει περιπτωση να μου παραδοθει εως 1/7?

 

Οπωσδήποτε δεν θα είναι καλλίτερα για τα αντικείμενα αξίας έως 22€, αφού θα πληρώνουμε ΦΠΑ.

Αυτό που δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη, στην Ελλάδα, είναι το θέμα του εκτελωνισμού. Υπομονή μέχρι να ανακοινωθεί η διαδικασία,

Αποστολή από Κίνα με DHL γίνεται 1) με το γερμανικό ταχυδρομείο (DHL Paket) και 2) με courier που πληρώνεις αρκετά περισσότερα για μεταφορικά. Με τη 1η μέθοδο φτάνει το δέμα στη Γερμανία, ταξιδεύει μέχρι το Feucht και από εκεί οδικώς μέχρι την Αθήνα, στις αποθήκες της DHL και διανέμεται από την ίδια στις περιοχές που έχει καταστήματα ή με ελληνικές courier στην υπόλοιπη Ελλάδα. Το σημαντικό είναι ότι δεν περνάει καθόλου από αεροδρόμιο και ΕΛΤΑ και δεν έχει τις γνωστές καθυστερήσεις. Με την courier έρχεται αρκετά πιο γρήγορα αλλά πληρώνεις αρκετά για τα μεταφορικά και, φυσικά, υψηλά έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς εύκολο να ανοίξει ένα κινέζικο μαγαζί μια αποθήκη σε μια χώρα της ΕΕ;

Αν ήταν έτσι, θα είχαν ανοίξει πολλά μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή από Κίνα με DHL γίνεται 1) με το γερμανικό ταχυδρομείο (DHL Paket) και 2) με courier που πληρώνεις αρκετά περισσότερα για μεταφορικά. Με τη 1η μέθοδο φτάνει το δέμα στη Γερμανία, ταξιδεύει μέχρι το Feucht και από εκεί οδικώς μέχρι την Αθήνα, στις αποθήκες της DHL και διανέμεται από την ίδια στις περιοχές που έχει καταστήματα ή με ελληνικές courier στην υπόλοιπη Ελλάδα. Το σημαντικό είναι ότι δεν περνάει καθόλου από αεροδρόμιο και ΕΛΤΑ και δεν έχει τις γνωστές καθυστερήσεις. Με την courier έρχεται αρκετά πιο γρήγορα αλλά πληρώνεις αρκετά για τα μεταφορικά και, φυσικά, υψηλά έξοδα εκτελωνισμού.

Πιθανοτατα ο Κινεζος για οικονομια, αφου τα πληρωσε απο την τσεπη του, να εστειλε με την 1η περιπτωση. Θα δειξει.. Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, έχω διαβάσει κάπου μια ανακοίνωση για το Ali ότι θα προεισπράττει τον ΦΠΑ από 1/7/21 για αποστολή στις χώρες της ΕΕ, αλλά δεν θυμάμαι που (ίσως σε άλλο νήμα αυτού του forum).

 

Βρήκα πάλι αυτό που είχα διαβάσει για το Aliexpress και το μεταφέρω εδώ για όσους ενδιαφέρονται.

Δεν είναι επίσημη ανακοίνωση του Ali, και γιαυτό ο αρθρογράφος συστήνει να αγοράζουν οι πελάτες της ΕΕ από τις ευρωπαϊκές αποθήκες, συμπληρώνοντας ότι

Alibaba is the operator of Aliexpress and certainly does not want to lose millions in sales to EU countries. Sellers at Aliexpress will be able to register in the European Economic Area. This would mean for us that we will pay the tax automatically when paying in the e-shop. The seller would reflect the amount of VAT in the price of the goods. The customer would then not be surprised by the surcharge when the shipment arrives in the country.

 

Δηλαδή, οι πωλητές του Ali θα μπορούν να εγγραφούν στη νέα πλατφόρμα προείσπραξης του ΦΠΑ και απόδοσής του στις αντίστοιχες χώρες της ΕΕ. Επαναλαμβάνει, στην ουσία, αυτό που υποστήριζα από την αρχή ότι πρέπει οι ανεξάρτητοι πωλητές του Ali να εγγραφούν στην πλατφόρμα και δεν αναλαμβάνει την ευθύνη το Alibaba. Εκτός και αν αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος του μήνα.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον, στις αγορές από Aliexpress μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα.

 

Ο συντάκτης του άρθρου ενημερώνει ότι

From 1 July 2021, a new law is to come into force, which will repeal the existing VAT exemption for shipments up to 22 euros. This law is valid for all states of the European Union. We are all used to buying smaller things in China (Aliexpress, Gearbest, Wish, Banggood, …) because we didn’t have to deal with VAT or customs duties. A big advantage is also subsidized postage, so we bought it cheaply and with free shipping. As a result, local vendors were disadvantaged and politicians had to intervene. The law aims to level competition between China and EU suppliers. We informed you about the planned change in the law in the article New Act from 2021 at the beginning of its planning in 2018. So what will it look like in practice?

Current situation

a) goods up to the amount of 22 euros – you do not have to worry about anything, the package will come to your mailbox

b) goods from 22 euros – 150 euros – you pay extra VAT = x% of (value of goods + postage + customs services)

c) goods over 150 euros – you pay an additional duty of 1-10% depending on the type of goods and you pay extra VAT. Customs duties are also included in the VAT calculation. For these shipments, expect a storage fee at the Czech Post is it 8 euro per shipment. It depends on the price list of your local post office or the DHL price list.

New from 1.7.2021

a) goods up to 150 euros – you pay extra VAT = x% of (value of goods + postage + customs services)

b) goods over 150 euros – you pay additional duties and VAT

 

Και παραθέτει ένα παράδειγμα:

The value of consignments is calculated from the price stated on the documents relating to the imported goods and it is clear from them who, for whom, for what, in what amount and currency and in what quantity (order, invoice, account statement or pay pal) .

Calculation of customs debt:

CLO = x% z (value of goods + postage)

VAT = x% z (value of goods + postage + customs)

We recommend ordering more goods in one package from the same seller, so that you do not have to pay customs declaration fees for each shipment. From 1.7.2021 it will be possible to handle the entire customs procedure electronically through the customs administration. Therefore, if you arrange everything electronically, you don`t have to pay the fee for representation by your local post office. (for example 9 euro in Slovakia).

Example of calculation:

This is an example, don’t forget to adjust the calculation according to your amount of VAT in your country and representation fees by your local post office.

A) You ordered goods worth 10 Euros and the shipping was free, you can handle the customs procedure electronically yourself (you will save 9 Euros for representation of your local post).

The VAT base is 10 Euros times 20% = 2 Euros. The total amount for the goods would be 10 Euros + 2 Euros = 12 Euros

B) You ordered goods worth 10 Euros, shipping was free, representation by post costs 9 Euros.

The VAT base is 10 Euros + 9 Euros = 19 Euros. VAT is calculated 19 Eur times 20% = 3.8 Eur. The total amount for the goods is 10 Euros + 9 Euros + 3.8 Euros = 22.8 Euros.

If you arrange everything yourself, you will save 22.8 Euros – 12 Euros = 10.8 Euros.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη, το ebay ενημέρωσε τους πωλητές ότι

 

Starting from 1 July 2021m current VAT exemption for imports of goods will be abolished and VAT will be imposed on all items, regardless of their value.

Other significant changes to how VAT is collected on imports into the EU, supplies within the EU by non-EU sellers, and cross border supplies by EU sellers include;

eBay will collect and remit VAT for imports of consignments up to a value of €150 shipped into the EU and sold to consumers.

For goods where the seller is a non-EU business but the goods are already within the EU, eBay will collect and remit VAT on sales to consumers within EU countries, and from one EU country to another.

The current distance selling thresholds for intra-EU cross-border supplies will be abolished.

All sellers with b2c accounts on regional sites (ebay.de, ebay.fr, ebay.it, etc.) will have to provide a gross price and separate VAT rate on their listings, so that eBay can determine the correct amount of VAT to collect from consumers.

EU sellers with an annual turnover of more than €10,000 for their complete intra-EU cross-border supplies will have to charge the VAT of the EU country of delivery.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε μια ανακοίνωση που θα δώσει απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα για την 1/7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...