Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν τα αγνόησαν τα bot τα μηνύματά σου, απλώς βραχυκύκλωσαν!! Μάλλον δεν θα τους ξαναέχει τύχει τέτοιο αίτημα!! :lol::lol:

:up: :lol: Πάντως οι... ομόλογοί τους στο banggood καθόλου δεν... ντράπηκαν σε ανάλογη περίπτωση! Εν ριπή οφθαλμού μου είχε έρ8ει το paypal invoice για να τους ξαναστείλω την πληρωμή!

 

Κρίνοντας από το κράξιμο που βλέπω να πέφτει στο tomtop κατά καιρούς (αν και προσωπικά δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα με αυτούς), αυτοί μάλλον δε θα είναι όντως συνηθισμένοι σε τέτοια αιτήματα...! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαναλαμβάνεις τις ίδιες ατάκες που έχουν γραφτεί χρόνια πριν.
Το οτι εχουν γραφτει χρονια πριν δεν σημαινει και οτι δεν ισχυουν. Τρανο παραδειγμα αντιστοιχης τακτικης ειναι το λιμανι του Πειραιά, που οι Γερμανοί το περιμεναν πως και πως, να απολυθει το προσωπικο, να απαξιωθει πληρως, να μηδενιστει η αξια του και να το αρπαξουν κυριολεκτικα τσαμπα, μεχρι που μπηκαν στον χορο οι Κινέζοι και δεν καταλαβαν απο που τους ηρθε.

Βεβαια τωρα κλαίνε με μαυρο δακρυ που ο Πειραιάς εχει ξεπερασει το Κίελο και προκειται να ξεπερασει και το Αμβούργο σε κινηση, αν δεν το εκανε ηδη. Αλλα τους εμεινε η πλεονεξια και η τιμωρητικη διαθεση.

Ακριβως το ιδιο κολπο εκαναν και με τα ναυπηγεία Σκαραμαγκά. Κι αν το ψαξεις, ολα τα "ξεπουληματα" εχουν την ιδια ακριβως τακτικη.

Οποτε ...

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχουν γραφτει χρονια πριν δεν σημαινει και οτι δεν ισχυουν. Τρανο παραδειγμα αντιστοιχης τακτικης ειναι το λιμανι του Πειραιά, που οι Γερμανοί το περιμεναν πως και πως, να απολυθει το προσωπικο, να απαξιωθει πληρως, να μηδενιστει η αξια του και να το αρπαξουν κυριολεκτικα τσαμπα, μεχρι που μπηκαν στον χορο οι Κινέζοι και δεν καταλαβαν απο που τους ηρθε.

Βεβαια τωρα κλαίνε με μαυρο δακρυ που ο Πειραιάς εχει ξεπερασει το Κίελο και προκειται να ξεπερασει και το Αμβούργο σε κινηση, αν δεν το εκανε ηδη. Αλλα τους εμεινε η πλεονεξια και η τιμωρητικη διαθεση.

Ακριβως το ιδιο κολπο εκαναν και με τα ναυπηγεία Σκαραμαγκά. Κι αν το ψαξεις, ολα τα "ξεπουληματα" εχουν την ιδια ακριβως τακτικη.

Οποτε ...

 

 

Προσπαθείς να συνδέσεις το θέμα των ΕΛΤΑ, που συζητάμε, με τον Πειραιά και τον Σκαραμαγκά, λες και είναι ίδιες περιπτώσεις.

Το θέμα των ΕΛΤΑ συζητιέται σχεδόν 2 δεκαετίες και θα συζητιέται ακόμη, όσο κάποιοι σκέφτονται σαν εσένα.

Ο χρόνος απέδειξε, σε όλο αυτό το διάστημα, ότι τα ΕΛΤΑ εξακολουθούν να λειτουργούν με το ίδιο σχήμα και προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

εχω κάνει μια παραγγελία μέσω aliexpress απο 31/03 και έχει κολλήσει σε αυτο το σήμειο

17 May 2021 The item is ready for transport to the last mile carrier POSTNL - NETHERLANDS POST

28 Apr 2021 The item is ready for transport to the last mile carrier

 

έχει τύχη σε κάποιον κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά φαίνεται να κινούνται αργά τελευταία - ή εμείς πέσαμε στην περίπτωση:

 

- Αποστολή από Κίνα (AliExpress) στις 12/4 με AliExpress Standard Shipping και ο σάκος μόλις ανοίχθηκε στο αεροδρόμιο.

 

- Αποστολή από Κίνα (AliExpress) στις 13/4 με Cainiao Super Economy for Special Goods και το πακέτο έχει κολλήσει από 28/4 στο Uzbekistan Post. :X

 

Αυτά τα ωραία, την επόμενη φορά θα δοκιμάσω με Banggood.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά και για στατιστικολόγους παρέλαβα σήμερα από την Comet Hellas 5 δέματα από Banggood.

Τα 4 ήρθαν από Κίνα (τα 3 shipping στις 17/5 και το ένα 18/5) και έγιναν όλα εισαγωγή στην Comet στις 28/5 .

Το 5ο ήρθε από Banggood CZ, με shiping στις 19/5 και εισαγωγή στην Comet στις 26/5.

So far, so good :)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Από Ali και NLpost ή Cainiao οι τελευταίες 5 παραγγελίες έκαναν από 55 έως 75 μέρες να έρθουν. Υπομονή με τα ΕΛΤΑ..
Oneplus 7 Red 8/256 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους refund απο Ali που έληξε υπερ εμου πόσες μέρες κάνει να πιστωθεί ξέρει κανείς? είναι 3 μέρες τώρα και δεν έχουν πιστωθεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω ρε παιδια ενα δεμα απο Κινα που απο 28-5-2021 λεει Κλεισιμο απο ΥΕΔ Πειραια. Το δεμα το ειδαν στα ΕΛΤΑ και μου παν δεν εχει χρεωση ειναι τελωνειακως ελευθερο. Γιατι εχει αργησει τοσο να παει ΚΔ Αττικης? Θα παραλαβω την αλλη βδομαδα αραγε?

 

ΥΓ: Απο 1-7-21 θα παψει η ατελεια των 22 ευρω για δεματα απο το εξωτερικο? Γνωριζουμε κατι παραπανω? Δεν ειναι αδικο να παρεις ενα μπιχλιμπιδακι της αξιας των 10 ευρω και να πληρωσει και ΦΠΑ και παρουσιαση στο τελωνειο? Εκει ειναι το τσεκουρωμα, στο τελος παρουσιασης στο τελωνειο, αφου το 15αρι ποναει. Το να χρεωσεις ΦΠΑ σε αντικειμενο αξιας 10 ευρω παει και ερχεται. Λογικο ειναι. Αλλα αξια αντικειμενου + ΦΠΑ + τελη παρουσιασης στο τελωνειο ειναι κακο. Ενα πραγμα των 10 ευρω θα κοστισει: 10 ευρω + 0,24(10 ευρω) + 15 ευρω δηλαδη 27,4 ευρω. Δεν ξερω ισως τα ελτα πρεπει να βγαλουν οδηγια ωστε το τελος παρουσιασης να γινει ή μηδεν (που δεν γινεται) ή εστω 3 ευρω. Βεβαια οι κουριερ σου παιρνουν 40 ευρω για τελος παρουσιασης. Αλλα γενικα θα αλλαξουν πολλα απο 1η ιουλη

Edited by Klaas
Link to comment
Share on other sites

Εχω ρε παιδια ενα δεμα απο Κινα που απο 28-5-2021 λεει Κλεισιμο απο ΥΕΔ Πειραια. Το δεμα το ειδαν στα ΕΛΤΑ και μου παν δεν εχει χρεωση ειναι τελωνειακως ελευθερο. Γιατι εχει αργησει τοσο να παει ΚΔ Αττικης? Θα παραλαβω την αλλη βδομαδα αραγε?

 

ΥΓ: Απο 1-7-21 θα παψει η ατελεια των 22 ευρω για δεματα απο το εξωτερικο? Γνωριζουμε κατι παραπανω? Δεν ειναι αδικο να παρεις ενα μπιχλιμπιδακι της αξιας των 10 ευρω και να πληρωσει και ΦΠΑ και παρουσιαση στο τελωνειο? Εκει ειναι το τσεκουρωμα, στο τελος παρουσιασης στο τελωνειο, αφου το 15αρι ποναει. Το να χρεωσεις ΦΠΑ σε αντικειμενο αξιας 10 ευρω παει και ερχεται. Λογικο ειναι. Αλλα αξια αντικειμενου + ΦΠΑ + τελη παρουσιασης στο τελωνειο ειναι κακο. Ενα πραγμα των 10 ευρω θα κοστισει: 10 ευρω + 0,24(10 ευρω) + 15 ευρω δηλαδη 27,4 ευρω. Δεν ξερω ισως τα ελτα πρεπει να βγαλουν οδηγια ωστε το τελος παρουσιασης να γινει ή μηδεν (που δεν γινεται) ή εστω 3 ευρω. Βεβαια οι κουριερ σου παιρνουν 40 ευρω για τελος παρουσιασης. Αλλα γενικα θα αλλαξουν πολλα απο 1η ιουλη

 

1. Το δέμα πήγε ΥΕΔ Πειραιά, προφανώς, για σκανάρισμα, αφού δεν υπάρχουν scanners ταχυδρομικών δεμάτων στο αεροδρόμιο. Αφού βγήκε 28/5/21 θα περιμένεις λίγες μέρες για να πάρει το δρόμο του για παράδοση.

2. Ναι, από 1/7/21 καταργείται η ατέλεια των 22€ και επιβάλλεται ΦΠΑ, τουλάχιστον, αλλά λεπτομέρειες θα δοθούν με εγκύκλιο της ΑΑΔΕ, όπως γίνεται συνήθως. Για το θέμα του εκτελωνισμού μικρής αξίας αντικειμένων πρέπει να ληφθεί κεντρική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα των 10 ευρω θα κοστισει: 10 ευρω + 0,24(10 ευρω) + 15 ευρω δηλαδη 27,4 ευρω.

Και καλά αυτό. Σκέψου τα μπιχλιμπίδια με αξίες της τάξεως του $0.99 που ψωνίζαμε τόσα χρόνια από το internet...

Ας ελπίσουμε ότι -όπως σημειώνει παραπάνω ο makap- θα υπάρξει κάποια ρύθμιση για το θέμα αυτό (και θα είναι, κατά προτίμηση, ευνοϊκή για τον πολίτη, βέβαια...)

Για το θέμα του εκτελωνισμού μικρής αξίας αντικειμένων πρέπει να ληφθεί κεντρική απόφαση.

... και μετά να... πειστούν (με το ζόρι, ως συνήθως) τα ΕΛΤΑ να την ακολουθήσουν! :lol:

Link to comment
Share on other sites

... και μετά να... πειστούν (με το ζόρι, ως συνήθως) τα ΕΛΤΑ να την ακολουθήσουν! :lol:

 

Σωστός, αλλά έχει αποδειχθεί ότι βρίσκονται λύσεις, όταν και όποτε χρειάζονται, όπως γνωρίζεις πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα τέσσερα μικροδέματα από Ali (με το untracked ουσιαστικά, ή ας πούμε αυτό το υποτυπώδες tracking που δίνουν εκείνοι που βλέπεις εξέλιξη τις πρώτες μέρες μόνο) αυτή τη βδομάδα, όλα παραγγελίες 1/4. Άρα δύο μηνάκια ακριβώς. Το μοιράζομαι κι εγώ για όποιον ενδιαφέρεται.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Update απο ePacket Κινα. Πιστευω σε κανα μηνα θα εχει ξεμπλοκαρει και απο εδω Ελλαδα απο το τελωνείο :P

1/6/2021, 06:23 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

3/5/2021, 19:20 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

3/5/2021, 16:02 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

28/4/2021, 18:26 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να εισαι τυχερος να βγει απο το Τελωνειο πριν την 1/7..λογικα βγαινουν μετα απο 20-25 μερες περιπου. Εχω κι εγω δεμα σε αναμονη απο 31/05.. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να εισαι τυχερος να βγει απο το Τελωνειο πριν την 1/7..λογικα βγαινουν μετα απο 20-25 μερες περιπου. Εχω κι εγω δεμα σε αναμονη απο 31/05..

 

Θεωρω οτι μπορω να ειμαι καπως αισιοδοξος δεδομενου οτι επεσε καπως η δουλει εν οψει κιολας των νεων μετρων απο 1/7. Ενταξει και να την φαμε στο τελος, μιλαμε για 3.5 δολλαρια αντικειμενο, δεν θα τα βαψω και μαυρα.:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι μπορω να ειμαι καπως αισιοδοξος δεδομενου οτι επεσε καπως η δουλει εν οψει κιολας των νεων μετρων απο 1/7. Ενταξει και να την φαμε στο τελος, μιλαμε για 3.5 δολλαρια αντικειμενο, δεν θα τα βαψω και μαυρα.:lol::p
Κι εγω ελπιζω για τον ιδιο λογο οτι θα βγουν απο αναμονη μεχρι τελους Ιουνιου, ομως για το αντικειμενο που αναφερεις των 3,5$ δεν υπολογιζεις και το 15ευρο νταβατζιλικι του ΕΛΤΑ? Εγω γι αυτο ανησυχω, οχι για το ΦΠΑ..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ελπιζω για τον ιδιο λογο οτι θα βγουν απο αναμονη μεχρι τελους Ιουνιου, ομως για το αντικειμενο που αναφερεις των 3,5$ δεν υπολογιζεις και το 15ευρο νταβατζιλικι του ΕΛΤΑ? Εγω γι αυτο ανησυχω, οχι για το ΦΠΑ..

Και εγω προφανως σε αυτο αναφερομαι. Δεν ειναι κατι και 1-2 ευρω ΦΠΑ για κατι που εδω το εβρισκα με 10 ευρω (τόσο εκανε εδω δλδ αυτο που παραγγειλα). Tωρα αν ειναι να μπει 15αρι προφανως και δεν αξιζει καν το κοπο και το αφηνω ως εχει.

 

Εμενα η γνωμη μου - δεν λεω οτι θα γινει κιολας για να μη παρεξηγηθουμε- ειναι η εξης. Θα βγαλουν ΚΑΠΟΙΑ στιγμη μιαν ανακοινωση εκει απο τα ΕΛΤΑ που θα πουνε τι θα ισχυει απο 1/7. Αποστολες οι οποιες εχουν ξεφορτωθει στο αεροδρομιο ΜΕΧΡΙ 30/06 θα πανε με τα ισχυοντα. Για αποστολες από 01/07 θα ισχυσει το νεο καθεστώς. Αυτοι ξερουν ποτε εχει ξεφορτωθει ο καθε σακος και ηδη ο ογκος μειωνεται μεσα στον Ιουνιο και λογω καλοκαιριου και λόγω των νεων δεδομενων. Δεν νομίζω δηλαδη να κανουν πανω απο 20-25 μερες στο τελωνειο. Προφανως και μιλαμε για ΕΛΤΑ και οτι θα κανουν οτι θελουν στο τελος αλλα δεν μπορουν κιολας να αιφνιδιασουν και να πουν "Ααα απο αυριο οτι ερχεται θα βαλουμε χαρατσι 15 ευρω" :P

 

Εν αναμονη των εξελιξεων οπως και να εχει :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα… Παραγγελία από Banggood από Ισπανική αποθήκη όπως έλεγε και μέθοδο αποστολής EU Direct Mail έλεγε 7-9 εργάσιμες. Τώρα βλέπω αρκετές μέρες στο in transit. Λογικό;;

 

d7492d4b79792ae998567d3817469db1.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα… Παραγγελία από Banggood από Ισπανική αποθήκη όπως έλεγε και μέθοδο αποστολής EU Direct Mail έλεγε 7-9 εργάσιμες. Τώρα βλέπω αρκετές μέρες στο in transit. Λογικό;;

 

d7492d4b79792ae998567d3817469db1.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

2/6 ουσιαστικα εφυγε απο Ολλανδια που σημαινει θελει κατα μεσο ορο 10-12 μερες για να ερθει Ελλαδα και απο εκει περιπου αλλη μια εβδομαδα στη καλυτερη (μπορει και 10 μερες) για να το επεξεργαστουν τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

2/6 ουσιαστικα εφυγε απο Ολλανδια που σημαινει θελει κατα μεσο ορο 10-12 μερες για να ερθει Ελλαδα και απο εκει περιπου αλλη μια εβδομαδα στη καλυτερη (μπορει και 10 μερες) για να το επεξεργαστουν τα ΕΛΤΑ.

 

 

Αληθεια τώρα; Το banggood έχει εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης 13/6 και νομίζω βάζει και παραπάνω μέρες το banggood για την παράδοση… Είναι Priority με +11€ έξοδα αποστολής! Δεν νομίζω να ισχύουν οι μέρες που μου λες…

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια τώρα; Το banggood έχει εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης 13/6 και νομίζω βάζει και παραπάνω μέρες το banggood για την παράδοση… Είναι Priority με +11€ έξοδα αποστολής! Δεν νομίζω να ισχύουν οι μέρες που μου λες…

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

LTxxxxxxxNL δεν ειναι το tracking που εχεις;

 

Οριστε ενα δικο μου :)

 

2/6/2021, 13:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

21/5/2021, 07:33 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

18/5/2021, 13:01 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Και ενα ακομη:

15/5/2021, 04:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

5/5/2021, 16:47 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Και ενα ακομη:

7/5/2021, 14:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/4/2021, 12:22 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Mακαρι να ερθει πιο γρηγορα αλλα γενικα κατω απο 7 μερες για να ερθει απο Ολλανδια Ελλαδα μην το περιμενεις.

Edited by Tken
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον να μην το πω ούτε του παπά, ε...;

 

elta-delivery-progress.gif

 

Βέβαια δεν ξέρω πόσο καιρό μπορεί να μείνει στο Κ.Δ. Αττικής, αλλά λίγο με απασχολεί.

Το βασικό είναι ότι -κάτω από τις παρούσες συνθήκες και τις επερχόμενες αλλαγές- πέρασε τελωνεία και ιστορίες και είναι πλέον στη χώρα - και με ρυθμούς που θυμίζουν άλλες -καλύτερες- εποχές στο είδος...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον να μην το πω ούτε του παπά, ε...;

 

Βέβαια δεν ξέρω πόσο καιρό μπορεί να μείνει στο Κ.Δ. Αττικής, αλλά λίγο με απασχολεί.

Το βασικό είναι ότι -κάτω από τις παρούσες συνθήκες και τις επερχόμενες αλλαγές- πέρασε τελωνεία και ιστορίες και είναι πλέον στη χώρα - και με ρυθμούς που θυμίζουν άλλες -καλύτερες- εποχές στο είδος...

 

Θα ήταν χρήσιμο να έγραφες και τα υπόλοιπα στοιχεία αποστολής, όπως πχ αξία, μέθοδο, μαγαζί κλπ

Είναι πράγματι πολύ γρήγορος χρόνος, σε σχέση με εκείνους που γνωρίζουμε μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...