Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα για το μέγα θέμα των ΕΛΤΑ και Γ.Ε.Τ.Α κάνετε όσοι μπορείτε καταγγελίες στην ΕΕΤΤ ίσως πιάσουν τόπο και αλλάξει το σύστημα που έχει ρίξει την χώρα στο τριτοκοσμικό επίπεδο των υπερβολικών καθυστερήσεων! :)
Τρέχουν δύο καταγγελίες από το Δεκέμβριο με καθυστερήσεις ενός μήνα. Έχουν κοινοποιήσει τις καταγγελίες στα ΕΛΤΑ , με προθεσμία απάντησης εντός 10ημερου και έκτοτε αγνοείται η τυχη τους. Θα ασχοληθω λιγο αργοτερα ξανά καθώς υπάρχουν και αριθμοί πρωτοκόλλου κτλ , να δω πως θα αποζημιωθω όπως αποζημιώθηκα στη πρώτη καραντίνα περισυ .

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωπα !! Αυτό δεν έχει ξαναγίνει (τουλάχιστον σε μένα) Σε 1 ώρα και 10' από την παραγγελία (σε Banggood) έχουν κάνει shipping το δέμα και έστειλαν και το tracking number !! :eek::shock:

 

Υπόψη ότι οι 2 τελευταίες ώρες είνια Ελλάδας, οι 3 πρώτες Κίνας.

 

Banggood-order.jpg

 

Εδώ όλες οι ώρες είναι Κίνας (6 ώρες διαφορά έχουμε)

 

Banggod-order-2.jpg

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ωπα !! Αυτό δεν έχει ξαναγίνει (τουλάχιστον σε μένα) Σε 1 ώρα και 10' από την παραγγελία (σε Banggood) έχουν κάνει shipping το δέμα και έστειλαν και το tracking number !! :eek::shock:

 

Υπόψη ότι οι 2 τελευταίες ώρες είνια Ελλάδας, οι 3 πρώτες Κίνας.

 

Banggood-order.jpg

 

Εδώ όλες οι ώρες είναι Κίνας (6 ώρες διαφορά έχουμε)

 

Banggod-order-2.jpg

Φίλε απλά πακετριστηκε δεν έφυγε... Αλλά θα φύγει σύντομα....

 

Μήπως έχει ακριβύνει πολύ το Priority η μου φαίνεται;;;;

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε απλά πακετριστηκε δεν έφυγε... Αλλά θα φύγει σύντομα....

 

Μήπως έχει ακριβύνει πολύ το Priority η μου φαίνεται;;;;

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ισχύει ότι έγραψα. Άσχετα αν έφυγε ουσιαστικά ή όχι, είναι αξιοσημείωτος ο ελάχιστος χρόνος μεταξύ order και shipped (με tracking number).

 

Και ναι, έχει ακριβύνει αρκετά πλέον το PDM ή το EU Priority Line, αλλά ευτυχώς όχι απαγορευτικά ακριβά...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμή έχει το PDM αφού σε απαλλάσσει απο το τελωνείο ,τι λέμε τώρα. 1-2 ευρώ πήρε πάνω .

Εγώ το προτιμώ και σε δέματα κάτω των 22 ευρώ για την ταχύτητα μεταφοράς.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμή έχει το PDM αφού σε απαλλάσσει απο το τελωνείο ,τι λέμε τώρα. 1-2 ευρώ πήρε πάνω .

Εγώ το προτιμώ και σε δέματα κάτω των 22 ευρώ για την ταχύτητα μεταφοράς.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και δεν έχει αυξηθεί σε όλα τα προϊόντα. Κάτι κινητά που κοιτάω εδώ και αρκετούς μήνες είναι στα 6€ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα έλεγα ότι η βασική διαφορά του PDM (και EU P.) σε σχέση με το παρελθόν -και αυτό που ίσως αυξάνει λίγο την τιμή- είναι ότι φαίνεται πλέον να έχει βγάλει τελείως από τη μέση τα ΕΛΤΑ (η παράδοση γίνεται end-to-end από ιδιωτικές μεταφορικές), τα οποία αποτελούν την... πληγή των παραγγελιών από το εξωτερικό στην Ελλάδα (κάτι που υποψιάζομαι οι Κινέζοι πρέπει να αντιλήφθηκαν, μετά από τόσα παράπονα και αιτήσεις για refunds που έλαβαν όλον αυτόν τον καιρό...)
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω για την ταχύτητα αλλά εκεί που ήταν 2 έως 3 ευρώ έχει φτάσει τα 8. Μιλάμε για αύξηση 250% και υπολογίστε ότι προϊόν φτηνό με κόστος έως 10 ευρώ... Από 13 τελική σε πάει κοντά στα 18... Εν τω μεταξύ η άλλη επιλογή του air parcel registered ξέρουμε όλοι ότι θα φτάσει σε πανω από 1 μηνα στην καλύτερη περίπτωση...

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο περίεργοι οι Κινέζοι στο θέμα κόστους PDM και EU PL. Άλλες φορές είναι λογικό το κόστος και άλλες εκτοξεύεται περίεργα. Μιλάμε για προϊόντα με το ίδιο μέγεθος και τιμή περίπου και για την ίδια μεταφορική εταιρεία (Comet στην περίπτωση εδώ). Υποψιάζομαι ότι όταν έχουν το προϊόν σε flash sale τότε πονηρά ανεβάζουν και το posting cost.

 

Εδώ η πρώτη φωτό αφορά είδος σε flash sale

 

Snap-2021-05-24-at-13-55-31.jpg

 

Snap-2021-05-24-at-14-00-13.jpg

 

Όπως είπαν όμως και οι προηγούμενοι χαλάλι τα λίγο παραπάνω κόστος εφόσον μας κρατάνε μακριά από τα (δύσμοιρα) ΕΛΤΑ ;)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Eχω ενα θεμα στο Amazon UK. Εχει κανεις προσφατα παραγγειλει;

 

Εκανα μια παραγγελια 2/5 και συγκεκριμενα προ-παραγγειλα το ipad pro 2021. Release date 21/05/2021, expedited delivery το οποιο πληρωσα 46 ολοκληρες λιρες τρομαρα μου και estimated time of delivery 25-27/05 και ακομα δεν μου εχουν κανει τιποτα αποστολη. Περιμενω σαν το χαζο τοσες μερες, τους εχω ταραξει στο τσατ και το μονο που μου δωσανε ηταν ενα κουπονι 10 λιρες για την ταλαιπωρια και να αναμενω λεει μεχρι 27 και οτι θα ερθει.

 

Τωρα θα το τραβουσα μια ακυρωση γιατι δεν ψηνουν να το στειλουν αμεσα μαλλον, αλλα αν το παραγγειλω ξανα μου δινει ημερομηνια παραδοσης 10 Ιουνιου, παρολα αυτα θα μου βγει αρκετα φθηνοτερα γιατι εχω το 10λιρο κουπονι συν οτι τωρα απο 46 λιρες η αποστολη ειναι 18. Τι προτεινετε; Καμια ιδεα;

 

Μετά σου λεει Άμαζον... :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Eχω ενα θεμα στο Amazon UK. Εχει κανεις προσφατα παραγγειλει;

 

Εκανα μια παραγγελια 2/5 και συγκεκριμενα προ-παραγγειλα το ipad pro 2021. Release date 21/05/2021, expedited delivery το οποιο πληρωσα 46 ολοκληρες λιρες τρομαρα μου και estimated time of delivery 25-27/05 και ακομα δεν μου εχουν κανει τιποτα αποστολη. Περιμενω σαν το χαζο τοσες μερες, τους εχω ταραξει στο τσατ και το μονο που μου δωσανε ηταν ενα κουπονι 10 λιρες για την ταλαιπωρια και να αναμενω λεει μεχρι 27 και οτι θα ερθει.

 

Τωρα θα το τραβουσα μια ακυρωση γιατι δεν ψηνουν να το στειλουν αμεσα μαλλον, αλλα αν το παραγγειλω ξανα μου δινει ημερομηνια παραδοσης 10 Ιουνιου, παρολα αυτα θα μου βγει αρκετα φθηνοτερα γιατι εχω το 10λιρο κουπονι συν οτι τωρα απο 46 λιρες η αποστολη ειναι 18. Τι προτεινετε; Καμια ιδεα;

 

Μετά σου λεει Άμαζον... :P

 

Πολλά παράπονα τους τελευταίους μήνες με Άμαζον. Το αποκορύφωμα ήταν μία πολύ καλή προσφορά σε amazon.es για S20 FE + tablet προ περίπου δύο μηνών που περίμενα και περίμενα ενώ είχα tracking και δεν κινούνταν τίποτα, επικοινώνησα μαζί τους μετά από 15 μέρες, μου είπαν ότι είναι θέμα της UPS και ότι έστειλαν μέιλ στη UPS να τους απαντήσει και ότι θα επικοινωνήσουν άμεσα μαζί μου εντός δύο ημερών. Περιττό να πω ότι μετά από δύο μέρες πάλι εγώ τους έψαχνα.

Άφησα πάλι ένα διάστημα, ξανάστειλα, μου είπαν ότι.....θα βρουν την αρμόδια ώστε να μου στείλει, εν τω μεταξύ πήρα εγώ UPS Ελλάδα μήπως βρω καμιά άκρη και μου είπαν ότι έχουν ξαναγίνει αυτά από Άμαζον και δεν το έχει λάβει ποτέ η UPS το δέμα, στην ουσία είναι από αυτά που λέμε "χαμένα". Επικοινώνησα (τρίτη-τέταρτη φορά, έχασα το μέτρημα) ξανά με Άμαζον μου είπαν ότι ναι μάλλον είναι χαμένο αλλά να περιμένω και κάμποσες μέρες ακόμη για να θεωρηθεί επίσημα ως τέτοιο -δεν ήταν αρκετές κάποιες εβδομάδες ακούνητο- για να κάνω αίτημα για refund και εν τέλει μου στείλαν ένα ιμέιλ να με ενημερώσουν ότι την τάδε ημερομηνία θα κάνουν refund ή επαναποστολή αν το επιθυμώ.

 

Λέω ας πάει το παλιάμπελο είναι πάρα πολύ καλή προσφορά θα τους πω να το ξαναστείλουν. Έφτασε λοιπόν η ημερομηνία και ενεργοποίησαν αυτόματα refund χωρίς καμία ερώτηση, οπότε εγώ τελικά περίμενα περίπου έναν μήνα και δέκα ημέρες (η Εθνική άλλη καλή αυτή έκανε να απελευθερώσει την κίνηση επιστροφής κανά δεκαήμερο) απλώς για να πάρω πίσω τα χρήματα μου -διόλου ευκαταφρόνητο πόσο όπως κατανοείτε, που ήταν απλώς στον αέρα...- και χάνοντας και την προσφορά που ήταν σε φάση -300 ευρώ από κανονική αξία αν αγόραζα σήμερα.

 

(μάλλον τα παραπάνω είναι για το νήμα αγορών απτο ίντερνετ βέβαια όχι από Κίνα)

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Πολλά παράπονα τους τελευταίους μήνες με Άμαζον. Το αποκορύφωμα ήταν μία πολύ καλή προσφορά σε amazon.es για S20 FE + tablet προ περίπου δύο μηνών που περίμενα και περίμενα ενώ είχα tracking και δεν κινούνταν τίποτα, επικοινώνησα μαζί τους μετά από 15 μέρες, μου είπαν ότι είναι θέμα της UPS και ότι έστειλαν μέιλ στη UPS να τους απαντήσει και ότι θα επικοινωνήσουν άμεσα μαζί μου εντός δύο ημερών. Περιττό να πω ότι μετά από δύο μέρες πάλι εγώ τους έψαχνα.

Άφησα πάλι ένα διάστημα, ξανάστειλα, μου είπαν ότι.....θα βρουν την αρμόδια ώστε να μου στείλει, εν τω μεταξύ πήρα εγώ UPS Ελλάδα μήπως βρω καμιά άκρη και μου είπαν ότι έχουν ξαναγίνει αυτά από Άμαζον και δεν το έχει λάβει ποτέ η UPS το δέμα, στην ουσία είναι από αυτά που λέμε "χαμένα". Επικοινώνησα (τρίτη-τέταρτη φορά, έχασα το μέτρημα) ξανά με Άμαζον μου είπαν ότι ναι μάλλον είναι χαμένο αλλά να περιμένω και κάμποσες μέρες ακόμη για να θεωρηθεί επίσημα ως τέτοιο -δεν ήταν αρκετές κάποιες εβδομάδες ακούνητο- για να κάνω αίτημα για refund και εν τέλει μου στείλαν ένα ιμέιλ να με ενημερώσουν ότι την τάδε ημερομηνία θα κάνουν refund ή επαναποστολή αν το επιθυμώ.

 

Λέω ας πάει το παλιάμπελο είναι πάρα πολύ καλή προσφορά θα τους πω να το ξαναστείλουν. Έφτασε λοιπόν η ημερομηνία και ενεργοποίησαν αυτόματα refund χωρίς καμία ερώτηση, οπότε εγώ τελικά περίμενα περίπου έναν μήνα και δέκα ημέρες (η Εθνική άλλη καλή αυτή έκανε να απελευθερώσει την κίνηση επιστροφής κανά δεκαήμερο) απλώς για να πάρω πίσω τα χρήματα μου -διόλου ευκαταφρόνητο πόσο όπως κατανοείτε, που ήταν απλώς στον αέρα...- και χάνοντας και την προσφορά που ήταν σε φάση -300 ευρώ από κανονική αξία αν αγόραζα σήμερα.

 

(μάλλον τα παραπάνω είναι για το νήμα αγορών απτο ίντερνετ βέβαια όχι από Κίνα)

 

Sorry εχεις δικιο ειμαστε σε λαθος θεμα αλλα ηθελα και εγω να πω τον πονο μου. Και εγω ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ ως τωρα. Μου κλειδωσαν το λογαριασμο για "safety" reasons 3 φορες, δεν μου επαιρνε την καρτα επίσης, πηρα 3-4 φορες να μιλησω τηλεφωνικα με customer service για να με ξεμπλοκαρουν. Ειχα κατι gift cards, και λεω ενταξει θα βαλω και τα υπολοιπα λεφτα σε gift cards (750 GBP συνολικα) για να γινει ετσι η δουλεια. Αμμμ δε. Ξανα μηνυμα απο το αμαζον για λογους ασφαλειας οτι αυτες οι gift cards ανηκουν σε εμενα.

 

Πραγματικα εχω απηυδησει απο ενα κολοσσο που να μη ξερει τι τους γινεται. Δεν μιλαμε για κανα μαγαζακι και εδωσα ο χαζος 46 λιρες για να ειναι με expedited delivery στη πορτα μου μεχρι τις 27. Υπομονη 2-3 μερες εχω. Αλλα αν δεν ερθει μεχρι τις 27 που μου υποσχεθηκανε θα παρω και θα τους ξε#$σω στο customer service. Ολα εχουν και τα ορια τους. Το κακο ειναι πως ειμαι εγκλωβισμενος με gift cards και δεν μπορω να παρω τα χρηματα μου πισω, μιας και το μονο που θα εχω ειναι πιστωτικο υπολοιπο. Το καλο ειναι οτι εχω φιλο Αγγλια που θα κατεβει 3 Ιουλιου Ελλαδα και μπορω να του το στειλω στη δικια του διευθυνση σαν gift (αν παλι δεν πιασει κανενα ηλιθιο συστημα ασφαλειας τους και με μπλοκαρει).

 

Καθομαστε και κραζουμε κινεζομαγαζα κλπ και βλεπεις ολοκληρο αμαζον να μην μπορει να ανταποκριθει στα προφανη. Και δεν δυναμαι να κατανοησω πως εχουν ΤΗΝ τρελη κινηση σε αγορες τωρα μεσα στον Μαιο. Ειχα συνηθισει οσο ημουν Αγγλια ολα να κυλουν ρολοι και να εχω τα παντα απο 24 εως 72 ωρες στην πορτα μου. Ειχα συνηθισει να ειμαι Ελλαδα και με expedited delivery ολα να ερχονται πριν καν το estimated arrival time. Αλλα τωρα η κατασταση παραπάει. Ειδικα στο ζητημα των συναλλαγων που δεν βαζουν ενα two-factors-authentication με τις καρτες και παιδευεται ποσος κόσμος.

 

Τα ειπα και ξελαφρωσα, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα δεματάκι από Banggood με NL μετά από σύνολο 85 μέρες από παραγγελία και εκφόρτωση στο ΚΑΤ 6/4/21! Εντωμεταξύ έχω παραλάβει άλλες 2 παραγγελίες σε 7! μέρες από Banggood με comet. Αυτά

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσε πίσω μέσω PayPal 24.50€ μια οδοντόβουρτσα που είχε τη φαεινή ιδέα να στείλει με απλό συστημένο τσεχικο ταχυδρομείο και από εκεί ελτα..

 

Έλεγε delivery time 7-10 days, στο chat δεν έβγαζα άκρη, στα μαιλ μου λέγανε πιπες, τελικά πριν μια βδομάδα και ενώ άνοιξα το claim στο PayPal αποφάσισαν να μου κάνουν full refund..

 

Βέβαια μιλώντας στο τηλ με agent του PayPal μου είπε πως δεν αποζημιώνουν για τις αργοπορίες αλλά αν δουν για 21 μέρες πως δεν υπάρχει άλλο σκαναρισμα στο δέμα και δείχνει κολλημένο, δικαιώνουν τον αγοραστή /πελάτη.

 

Ακόμη δεν παρέλαβα την οδοντόβουρτσα, έφτασε στο τοπικό ταχυδρομείο εδώ και 6 μέρες αλλά βαριούνται να στείλουν ειδοποιητήριο...

 

Ένα μήνα να βγει από το ΚΑΤ...

 

17 μέρες να πάει από Αθήνα Θεσσαλονίκη

 

11 μέρες στο ΚΔ Δ. Θεσσαλονίκης

 

6 μέρες και περιμένω ακόμη να έρθει το ειδοποιητήριο

 

Απομένει μετά το 2ωρο στην ουρά των ΕΛΤΑ για να το παραλάβω..

 

Σε 12 μερες είχε έρθει Ελλάδα από Τσεχία.

 

Πολλά μπράβο στα ΕΛΤΑ.. Έξυπνο πλάνο από την κυβέρνηση για να πείσει τον κόσμο να ιδιωτικοποιηθούν πλήρως και να πει ο κοσμος "Δοξασοι"

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Πολλά μπράβο στα ΕΛΤΑ.. Έξυπνο πλάνο από την κυβέρνηση για να πείσει τον κόσμο να ιδιωτικοποιηθούν πλήρως και να πει ο κοσμος "Δοξασοι"

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

 

Ακριβώς αυτό! Αυτός είναι ο στόχος της κυβέρνησης... :mad:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι πόσες φορές έχω διαβάσει τα ίδια σχόλια, σ' αυτό και σε άλλα fora, για ξεπούλημα των ΕΛΤΑ, στις δεκαετίες που πέρασαν και τα ΕΛΤΑ ... συνεχίζουν με το ίδιο σχήμα και ... προσπάθειες να επιζήσουν......
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνεις τις ίδιες ατάκες που έχουν γραφτεί χρόνια πριν.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά κ για στατιστικούς λόγους παραγγελία πριν από 12 μέρες από Κίνα με το γνωστό συνδυασμό yunexpress - acs την παρέλαβα σήμερα.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά κ για στατιστικούς λόγους παραγγελία πριν από 12 μέρες από Κίνα με το γνωστό συνδυασμό yunexpress - acs την παρέλαβα σήμερα.

 

Πες και λιγες πληροφοριες παραπανω. πλατφορμα, ειδος, μεθοδος αποστολης κλο για να ειναι και ολοκληρωμενο:)

Link to comment
Share on other sites

Πες και λιγες πληροφοριες παραπανω. πλατφορμα, ειδος, μεθοδος αποστολης κλο για να ειναι και ολοκληρωμενο:)

Δυστυχώς φίλε μου πάρα πολλοί αναφέρουν μισές πληροφορίες, λες και κάνουν αγγαρεία, αφού ήδη έχουν κάνει το κόπο να δώσουν τέτοιου είδους πληροφορίες. Μάλιστα πριν από κάμποσο διάστημα όταν είχα γράψει ένα ανάλογο ποστ σαν το δικό σου, κάποια παιδιά αμέσως ανέφεραν και τα λοιπά στοιχεία-πληροφορίες ενώ κάποιος άλλος θίχτηκε και το έπαιζε φουλ ειρωνεία.

 

Δικό μου δέμα από Banggood αποθήκη Κίνας με Priority Direct Mail, παραγγελία στις 14-5-2021, αποστολή 17-5-2021 με COMET, παρέλαβα σήμερα 28-5-2021 το πρωί από SPEEDEX.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρουμε μια ιδέα με πόση... προσοχή διαβάζουν τα mail μας στα κινεζο-μάγαζα - ή για όσους αναρωτιούνται γιατί οι απαντήσεις που λαμβάνουμε μοιάζουν σα να γράφονται από bots...

 

Έγραφα πριν λίγες μέρες για το πώς δέμα για το οποίο το Tomtop μου είχε δώσει ήδη refund, παραδόθηκε τελικά, οριακά κάτω από 3 μήνες (για όσους αναρωτιούνται, ναι, ήταν στα ΕΛΤΑ...) και έγραψα στους Κινέζους, ζητώντας τους να μου στείλουν ένα paypal invoice για να τους ξαναστείλω την πληρωμή (μιας και παρέλαβα τελικά). Καμία απάντηση(!)

Αρκετές μέρες μετά, τους έστειλα και υπενθύμιση, αναφέροντας ξανά την περίπτωση και προσφερόμενος ξανά να τους στείλω τα χρήματα. Έχουν περάσει ακόμα 4 μέρες και πάλι καμία απάντηση(!)

Οκ, τους έστειλα mail 2 φορές προσφέροντάς τους χρήματα, δε θα τους ξαναστείλω! Αν κάποια στιγμή πάρουν χαμπάρι τι τους έγραφα και ακουστούν, έχει καλώς...

 

Προφανώς τα όσα τους έγραφα για επαναπληρωμή / επιστροφή του refund δεν κίνησαν -ως λεκτικό ίσως- την προσοχή κάποιου... bot (software ή και... δίποδου) και τα mail απλώς αγνοήθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία κινητού από bangood 11/5 με eu priority line, Ταξίδι στην ευρωπη με GLS (Βέλγιο , Γερμανία , Ρουμανία , Βουλγαρία ,Θεσσαλονίκη, Αθήνα ) μου το παρέδωσε η ACS σήμερα 28/5.

Η acs από Θεσσαλονίκη μέχρι τη πόρτα μου σήμερα(Αθήνα) έκανε 15 ωρες .

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα το κατάστημα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Από το tvc mall ήταν η παραγγελία.

Τι παραπάνω προσέφερε η δική σου πληροφορία από την αρχική δική μου;

Σε αυτό το τοπικ μας ενδιαφέρουν χρόνοι για να παραδοθούν τα πακέτα με τον κάθε τρόπο αποστολής. Με αυτήν την έννοια λοιπόν θεωρώ ότι ήμουν ακριβεστατος.

Δυστυχώς φίλε μου πάρα πολλοί αναφέρουν μισές πληροφορίες, λες και κάνουν αγγαρεία, αφού ήδη έχουν κάνει το κόπο να δώσουν τέτοιου είδους πληροφορίες. Μάλιστα πριν από κάμποσο διάστημα όταν είχα γράψει ένα ανάλογο ποστ σαν το δικό σου, κάποια παιδιά αμέσως ανέφεραν και τα λοιπά στοιχεία-πληροφορίες ενώ κάποιος άλλος θίχτηκε και το έπαιζε φουλ ειρωνεία.

 

Δικό μου δέμα από Banggood αποθήκη Κίνας με Priority Direct Mail, παραγγελία στις 14-5-2021, αποστολή 17-5-2021 με COMET, παρέλαβα σήμερα 28-5-2021 το πρωί από SPEEDEX.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρουμε μια ιδέα με πόση... προσοχή διαβάζουν τα mail μας στα κινεζο-μάγαζα - ή για όσους αναρωτιούνται γιατί οι απαντήσεις που λαμβάνουμε μοιάζουν σα να γράφονται από bots...

 

Έγραφα πριν λίγες μέρες για το πώς δέμα για το οποίο το Tomtop μου είχε δώσει ήδη refund, παραδόθηκε τελικά, οριακά κάτω από 3 μήνες (για όσους αναρωτιούνται, ναι, ήταν στα ΕΛΤΑ...) και έγραψα στους Κινέζους, ζητώντας τους να μου στείλουν ένα paypal invoice για να τους ξαναστείλω την πληρωμή (μιας και παρέλαβα τελικά). Καμία απάντηση(!)

Αρκετές μέρες μετά, τους έστειλα και υπενθύμιση, αναφέροντας ξανά την περίπτωση και προσφερόμενος ξανά να τους στείλω τα χρήματα. Έχουν περάσει ακόμα 4 μέρες και πάλι καμία απάντηση(!)

Οκ, τους έστειλα mail 2 φορές προσφέροντάς τους χρήματα, δε θα τους ξαναστείλω! Αν κάποια στιγμή πάρουν χαμπάρι τι τους έγραφα και ακουστούν, έχει καλώς...

 

Προφανώς τα όσα τους έγραφα για επαναπληρωμή / επιστροφή του refund δεν κίνησαν -ως λεκτικό ίσως- την προσοχή κάποιου... bot (software ή και... δίποδου) και τα mail απλώς αγνοήθηκαν...

 

Δεν τα αγνόησαν τα bot τα μηνύματά σου, απλώς βραχυκύκλωσαν!! Μάλλον δεν θα τους ξαναέχει τύχει τέτοιο αίτημα!! :lol::lol:

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...