Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα σε όλες τις ελληνικές και δεν το βγάζει

 

Αυτός της ACS θα ενεργοποιηθεί όταν φτάσει Θεσσαλονίκη και παραλάβει η ACS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από Γερμανία έχει ξεκινήσει το δέμα

 

Θα κανει ενα tour στην Ευρωπη οδικως και οταν μπει στην Ελλαδα και το παραλαβει η ACS το tracking θα ενεργοποιηθει αμεσα απο το ΚΔ Θεσσαλονικης μεχρι τον τελικο προορισμο.

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω με Ali Express Premium Shipping.

 

Με CIF 21.68 ευρώ (το ζώ στα όρια ναι :lol::p) αλλά τα πραγματα δεν ειχαν ογκο οπότε δεν κινουσαν τη περιέργεια ηρθαν ακριβώς σε 21 μερες.

 

3 βδομάδες λοιπόν και ανέλαβε η αγαπημένη FedEx να τα φέρει σε έναν ωραίο χάρτινο σκληρό φάκελο για προστασία, μιας και ο Κινέζος ή η 4PX που ανέλαβε το transit στην αχανή Κίνα τους παρέδωσε ένα φάκελο σε χείριστη κατάσταση. Ευτυχώς τα προιόντα ήταν όλα σιλικόνη και δεν καταστραφηκαν, δεδομένο οτι όλες οι συσκευασίες αυτών ηταν τσαλακωμενες απο την κακομεταχείριση.:cry: Δεν εχω δει στη ζωη μου χειροτερο packaging, που ηταν μια λευκη πλαστική σακούλα κατασκισμενη, εξαιρετικά βρώμικη (σαν να έπεσε στη λάσπη για να μη πω κατι άλλο) με κατι κινέζικες υπογραφές απο έξω. Να ναι καλά η FedEx που το επανασυσκεύασε με ωραιο χάρτινο σκληρό φάκελο που εδινε εξτρα προστασία.

 

Η 4PX το έλαβε 20/04 και τα ίχνη του απο τις 22/04 που το παρέδωσε (?) στην FedEx ηταν χαμένα. Το tracking της FedEx δείχνει οτι το πήρε 5/5 στη Κινα και το παρέδωσε σήμερα στις 11/05.

 

Εδώ και το tracking:

 

11 Μαΐ 2021 14:33

On FedEx vehicle for delivery MARKOPOULO GR

FedEx

10 Μαΐ 2021 21:57

Tendered to authorized agent for final delivery MARKOPOULO GR

FedEx

10 Μαΐ 2021 17:39

At local FedEx facility MARKOPOULO GR

FedEx

10 Μαΐ 2021 08:51

International shipment release - Import MARKOPOULO GR

FedEx

09 Μαΐ 2021 09:21

Package available for clearance MARKOPOULO GR

FedEx

09 Μαΐ 2021 04:51

At destination sort facility MARKOPOULO GR

FedEx

09 Μαΐ 2021 01:09

Departed FedEx location ROISSY CHARLES DE GAULLE CEDEX FR

FedEx

08 Μαΐ 2021 23:49

In transit ROISSY CHARLES DE GAULLE CEDEX FR

FedEx

08 Μαΐ 2021 20:10

In transit ROISSY CHARLES DE GAULLE CEDEX FR

FedEx

08 Μαΐ 2021 20:10

In transit ROISSY CHARLES DE GAULLE CEDEX FR

FedEx

08 Μαΐ 2021 18:35

In transit ROISSY CHARLES DE GAULLE CEDEX FR

FedEx

08 Μαΐ 2021 17:44

Arrived at FedEx location ROISSY CHARLES DE GAULLE CEDEX FR

FedEx

08 Μαΐ 2021 16:52

Departed FedEx location GRACE-HOLLOGNE BE

FedEx

08 Μαΐ 2021 05:25

At local FedEx facility GRACE-HOLLOGNE BE

FedEx

07 Μαΐ 2021 19:03

Arrived at FedEx location GRACE-HOLLOGNE BE

FedEx

07 Μαΐ 2021 18:00

At local FedEx facility GRACE-HOLLOGNE BE

FedEx

07 Μαΐ 2021 12:07

In transit SENNAN-SHI JP

FedEx

07 Μαΐ 2021 05:01

In transit SHANGHAI CN

FedEx

07 Μαΐ 2021 02:56

In transit SHANGHAI CN

FedEx

07 Μαΐ 2021 02:53

International shipment release - Export SHANGHAI CN

FedEx

07 Μαΐ 2021 01:00

In transit SHANGHAI CN

FedEx

07 Μαΐ 2021 01:00

At local FedEx facility SHANGHAI CN

FedEx

06 Μαΐ 2021 22:43

In transit SHANGHAI CN

FedEx

06 Μαΐ 2021 22:43

In transit SHANGHAI CN

FedEx

06 Μαΐ 2021 22:43

International shipment release - Export SHANGHAI CN

FedEx

05 Μαΐ 2021 19:10

Left FedEx origin facility HANGZHOU CN

FedEx

05 Μαΐ 2021 18:10

Package received after FedEx cutoff HANGZHOU CN

FedEx

05 Μαΐ 2021 03:02

Shipment information sent to FedEx

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και από εμένα.

 

Παραγγελία Banggood 29/04/2021 (3 τεμάχια, χωρισμένα σε 2 αποστολές λόγω διαφορετικών αποθηκών), έφτασε μόλις χτες 11/05/2021 Θεσσαλονίκη και παρέλαβα. 12 μέρες !!!!!!!!!!

Μαζί παραγγέλθηκαν (1 παραγγελία), μαζί στάλθηκαν, μαζί ήταν σε όλο το δρόμο...

Από Banggood σε CometHellas και από τη CH στη Speedex.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος αυτή του banggood με τη comethellas είναι σε άλλο επίπεδο. Ότι καλύτερο μέχρι σήμερα. Σε 10 μέρες εισάγεται στην comet και έπειτα σε 1-2 μέρες έρχεται στη πόρτα σου. Περίπου 10 παραγγελίες μου ολοκληρώθηκαν έτσι, εξαιρετικά.

 

Με τη GLS μεθοδο του banggood τι παίζει αυτή τη περίοδο ; Φέρνω ένα κινητό με Eu priority line.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και από εμένα.

 

Παραγγελία Banggood 29/04/2021 (3 τεμάχια, χωρισμένα σε 2 αποστολές λόγω διαφορετικών αποθηκών), έφτασε μόλις χτες 11/05/2021 Θεσσαλονίκη και παρέλαβα. 12 μέρες !!!!!!!!!!

Μαζί παραγγέλθηκαν (1 παραγγελία), μαζί στάλθηκαν, μαζί ήταν σε όλο το δρόμο...

Από Banggood σε CometHellas και από τη CH στη Speedex.....

 

Εκει ειναι ο μέσος όρος του Banggood. 7-10 μερες για να μπει Ελλάδα με τη Comet και άλλη 1-2 εργάσιμες το πολύ για να παραδοθεί.

 

Η μέθοδος αυτή του banggood με τη comethellas είναι σε άλλο επίπεδο. Ότι καλύτερο μέχρι σήμερα. Σε 10 μέρες εισάγεται στην comet και έπειτα σε 1-2 μέρες έρχεται στη πόρτα σου. Περίπου 10 παραγγελίες μου ολοκληρώθηκαν έτσι, εξαιρετικά.

 

Με τη GLS μεθοδο του banggood τι παίζει αυτή τη περίοδο ; Φέρνω ένα κινητό με Eu priority line.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γύρω στις 15 μέρες να υπολογίζεις. Μια εβδομαδα για Puurs απο Κινα και αλλη μια εβδομαδα για να μπει ελλαδα οδικώς και να το παραλαβει η acs.

Εκει θές άλλες 1-3 εργάσιμες για να παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος αυτή του banggood με τη comethellas είναι σε άλλο επίπεδο. Ότι καλύτερο μέχρι σήμερα. Σε 10 μέρες εισάγεται στην comet και έπειτα σε 1-2 μέρες έρχεται στη πόρτα σου. Περίπου 10 παραγγελίες μου ολοκληρώθηκαν έτσι, εξαιρετικά.

 

Με τη GLS μεθοδο του banggood τι παίζει αυτή τη περίοδο ; Φέρνω ένα κινητό με Eu priority line.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πράγματι, εξαιρετική διαχείριση των αποστολών από το banggood. Απορώ πως το καταφέρνει με τόσο μικρό κόστος. Άλλοι για τέτοιες υπηρεσίες από το εξωτερικό χρεώνουν 30ευρα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, εξαιρετική διαχείριση των αποστολών από το banggood. Απορώ πως το καταφέρνει με τόσο μικρό κόστος. Άλλοι για τέτοιες υπηρεσίες από το εξωτερικό χρεώνουν 30ευρα μεταφορικά.

 

Εδωσε ζωη στην Comet Hellas:lol::p

Για να λεμε και του στραβου το δικιο πραγματι αλλες εταιρίες (UPS,DHL,FedEx κλπ) τo handling τους είναι 6-7 μέρες για παράδοση Ελλάδα απο Κινα. Να ναι καλα η FlytExpress για το ταχυτατο handling στην Κινα που δινει τη δυνατοτητα σε 1-2 μερες να εχει φυγει η αποστολη απο Κινα και σε 7-10 μερες μεσο ορο να ειναι Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Από τσέχικη αποθήκη κάνει παραπάνω πλέον απ'ό,τι με κινέζικη και Comet, προτιμώ τη δεύτερη πια.:lol:

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Από τσέχικη αποθήκη κάνει παραπάνω πλέον απ'ό,τι με κινέζικη και Comet, προτιμώ τη δεύτερη πια.:lol:

 

Αφου εμπλέκονται τα ΕΛΤΑ στη μέση τι περιμένεις για τα δέματα από Τσεχία...;:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. αγόρασα ένα κινητό από το Bangood τέλος Απριλίου με: to Greece via EU Priority Line . Παρακολουθώντας την πορεία της μεταφοράς στο Parcel Tracking, μου γράφει τα παρακάτω. Αν κάποιος φίλος έχει κάποια εμπειρία θα ήθελα να παρακαλέσω να μου πει σε πόσες περίπου μέρες θα το έχω στα χέρια μου. Υπόψη ότι στην Ελλάδα από ότι είδα θα το αναλάβει η ACS. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

14 Μαΐ 2021 20:11

The parcel has reached the parcel center. Selimbar, Romania

GLS

12 Μαΐ 2021 19:44

The parcel has left the parcel center. Neuenstein, Germany

GLS

12 Μαΐ 2021 19:08

The parcel has reached the parcel center. Neuenstein, Germany

GLS

11 Μαΐ 2021 23:46

The parcel has reached the parcel center. Puurs, Belgium

GLS

11 Μαΐ 2021 23:46

The parcel was handed over to GLS. Puurs, Belgium

GLS

03 Μαΐ 2021 06:08

The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS. Puurs, Belgium

Edited by Bamiolos
Link to comment
Share on other sites

Βάλε άλλες 2 μέρες για Βουλγαρία, μετά 2 μέρες Θεσαλονίκη κι από εκεί αναλαμβάνει η ACS παράδοση από 1 έως 4 εργάσιμες Edited by Flipflames
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Ξέρεις αν από Θεσσαλονίκη η ACS θα το στείλει απευθείας σε μένα που είμαι Κρήτη , η θα περάσει από Αθήνα ?

 

Βάλε άλλες 2 μέρες για Βουλγαρία, μετά 2 μέρες Θεσαλονίκη κι από εκεί αναλαμβάνει η ACS παράδοση από 1 έως 4 εργάσιμες
Link to comment
Share on other sites

Για δες το δικό μου πριν λίγες μέρες, καθυστέρησε βέβαια η παραλαβή δύο φορές λόγω φόρτου και του Πάσχα (01 Μαΐ & 05 Μαΐ), αλλά από Selimbar, Romania (28 Απρ 2021 02:24) σε Θεσσαλονίκη (29 Απρ 2021 09:21) έκανε μόνο 31 ώρες.

 

Μετά άγνωστες οι βουλές της ACS, αν είναι γρήγορη και δεδομένου ότι δεν υπάρχει ο επιπλέον φόρτος του Πάσχα, τέλος της εβδομάδος μπορεί να παραλάβεις.

 

06 Μαΐ 2021 10:22 The parcel has been delivered. Greece GLS

06 Μαΐ 2021 07:47 The parcel is expected to be delivered during the day. Greece GLS

06 Μαΐ 2021 07:47 The parcel has reached the parcel center. Greece GLS

05 Μαΐ 2021 17:55 The parcel could not be delivered as further address information is needed. Greece GLS

05 Μαΐ 2021 08:00 The parcel is expected to be delivered during the day. Greece GLS

05 Μαΐ 2021 08:00 The parcel has reached the parcel center. Greece GLS

01 Μαΐ 2021 10:11 The parcel is expected to be delivered during the day. Greece GLS

01 Μαΐ 2021 08:25 The parcel has reached the parcel center. Greece GLS

29 Απρ 2021 09:57 The parcel has left the parcel center. Greece GLS

29 Απρ 2021 09:21 The parcel has reached the parcel center. Greece GLS

28 Απρ 2021 13:11 The parcel has left the parcel center. Bulgaria GLS

28 Απρ 2021 13:11 The parcel has reached the parcel center. Bulgaria GLS

28 Απρ 2021 02:24 The parcel has reached the parcel center. Selimbar, Romania GLS

28 Απρ 2021 02:24 The parcel has left the parcel center. Selimbar, Romania GLS

26 Απρ 2021 15:51 The parcel has left the parcel center. Neuenstein, Germany GLS

26 Απρ 2021 15:46 The parcel has reached the parcel center. Neuenstein, Germany GLS

23 Απρ 2021 22:50 The parcel has reached the parcel center. Puurs, Belgium GLS

23 Απρ 2021 22:50 The parcel was handed over to GLS. Puurs, Belgium GLS

15 Απρ 2021 18:18 The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS. Puurs, Belgium GLS

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ !!

 

Για δες το δικό μου πριν λίγες μέρες, καθυστέρησε βέβαια η παραλαβή δύο φορές λόγω φόρτου και του Πάσχα (01 Μαΐ & 05 Μαΐ), αλλά από Selimbar, Romania (28 Απρ 2021 02:24) σε Θεσσαλονίκη (29 Απρ 2021 09:21) έκανε μόνο 31 ώρες.

 

Μετά άγνωστες οι βουλές της ACS, αν είναι γρήγορη και δεδομένου ότι δεν υπάρχει ο επιπλέον φόρτος του Πάσχα, τέλος της εβδομάδος μπορεί να παραλάβεις.

 

06 Μαΐ 2021 10:22 The parcel has been delivered. Greece GLS

06 Μαΐ 2021 07:47 The parcel is expected to be delivered during the day. Greece GLS

06 Μαΐ 2021 07:47 The parcel has reached the parcel center. Greece GLS

05 Μαΐ 2021 17:55 The parcel could not be delivered as further address information is needed. Greece GLS

05 Μαΐ 2021 08:00 The parcel is expected to be delivered during the day. Greece GLS

05 Μαΐ 2021 08:00 The parcel has reached the parcel center. Greece GLS

01 Μαΐ 2021 10:11 The parcel is expected to be delivered during the day. Greece GLS

01 Μαΐ 2021 08:25 The parcel has reached the parcel center. Greece GLS

29 Απρ 2021 09:57 The parcel has left the parcel center. Greece GLS

29 Απρ 2021 09:21 The parcel has reached the parcel center. Greece GLS

28 Απρ 2021 13:11 The parcel has left the parcel center. Bulgaria GLS

28 Απρ 2021 13:11 The parcel has reached the parcel center. Bulgaria GLS

28 Απρ 2021 02:24 The parcel has reached the parcel center. Selimbar, Romania GLS

28 Απρ 2021 02:24 The parcel has left the parcel center. Selimbar, Romania GLS

26 Απρ 2021 15:51 The parcel has left the parcel center. Neuenstein, Germany GLS

26 Απρ 2021 15:46 The parcel has reached the parcel center. Neuenstein, Germany GLS

23 Απρ 2021 22:50 The parcel has reached the parcel center. Puurs, Belgium GLS

23 Απρ 2021 22:50 The parcel was handed over to GLS. Puurs, Belgium GLS

15 Απρ 2021 18:18 The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS. Puurs, Belgium GLS

Link to comment
Share on other sites

Με την λήξη της απαγόρευσης λόγω κορονοιού, ξεκόλλησαν και τα δέματα...

Ήρθαν ΟΛΑ μαζεμένα, με το παλιότερο να είναι από αρχές Νοεμβρίου 2020 (πάνω από 6,5 μήνες). :lol: :lol: :lol:

 

gT304GS

 

Ήταν και εποχικό είδος...

 

https://imgbb.com/gT304GS

Edited by artinpet
Ανέβασμα φωτό.
Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους, αγορά από banggood, αποστολή από Τσεχία με eu priority mail και DHL, παραλαβή σε 10 ημέρες. Αγορα από aliexpress, αποστολή από Πολωνία με DHL, παραλαβή σε 7 ημέρες. Πολύ καλοί χρόνοι!
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τη γκαντεμιασαμε την comet Hellas. Έχω δέμα που έχει εισαχθεί στη comet εδώ και 7 μέρες και δεν έχει κουνηθεί ακόμη.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνέβη πρόσφατα και σ' εμένα (παράδοση 7 μέρες μετά την άφιξη στην Ελλάδα, 19 μέρες σύνολο).

Μάλλον άρχισαν να πήζουν κι αυτοί - άλλωστε, τώρα που το ξέρουμε, όλοι με PDM ( ==> comet ) κοιτάμε να παραγγείλουμε...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 6 παραγγελίες στο Banggood από το Σάββατο μέχρι σήμερα. Από αυτές οι 5 είναι με αποστολή από Κίνα και οι 4 έρχονται με Comet, η 5η έρχεται με την Meest (Ουκρανική) μάλλον λόγω του είδους (μπαταρίες 18650).

Αλλά προς έκπληξη μου και η 6η παραγγελία από την Banggood CZ (Τσεχία) έρχεται με Comet ! Ευχάριστο αυτό γιατί η προηγούμενη από Τσεχία με CZ post (και μετά ΕΛΤΑ) έκανε 42 μέρες να την παραλάβω...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, παραδόθηκε σήμερα δεματάκι από Tomtop, 86 μέρες από την αποστολή και μόνο... 68 μέρες από τότε που έφτασε στην Ελλάδα.

 

Είχα γράψει και παλιότερα γι' αυτούς, ότι με τη μέθοδο αποστολής "Duty free" (την οποία διαλέγω και για μικροπράγματα, με την ελπίδα να γλυτώσει τα... ΕΛΤΑ, όχι το τελωνείο - κούνια που με κούναγε βέβαια), τα στέλνουν με αρχικό tracking number της Sunyou, το οποίο σταματάει να φαίνεται στο tracking με το που φτάσει το δέμα Ελλάδα. Είχα διαπιστώσει όμως από παλιότερες αποστολές ότι τελικά το δέμα έφτανε ως εδώ με Belgium Post, που είχε και πλήρες tracking, ποτέ όμως δε μου είχαν δώσει αυτό το δεύτερο tracking number (το έβλεπα πάνω στο πακέτο, μετά την παραλαβή!)

 

Με την καθυστέρηση τώρα εδώ, τους έστειλα αρκετά mail της μορφής "αν έχει αλλάξει μεταφορέα και tracking number μπαίνοντας στην Ευρώπη, παρακαλώ δώστε μου το νέο t.n, μπας και δούμε πού βρίσκεται". Τίποτα όμως αυτοί...

Τελικά την τελευταία φορά, τους έγραψα "αν δεν μπορέσετε να μου δώσετε το νέο t.n. να δω πού βρίσκεται το δέμα, δε μου αφήνετε άλλη επιλογή από το να το θεωρήσω χαμένο, μετά από τόσον καιρό" (χωρίς να προσδιορίζω όμως αν σκόπευα να κάνω κάτι -π.χ. dispute- -απλώς για λίγη έξτρα πίεση τους το 'γραφα, καθώς έτσι κι αλλιώς φανταζόμουν ότι το δέμα έχει κολλήσει κάπου στα ΕΛΤΑ).

Και αυτοί μου έκαναν... refund!

 

Τώρα που ήρθε τελικά το δέμα, διαπιστώνω ότι έχει και 2ο tracking number πάνω, αλλά αυτήν τη φορά δεν είναι BPost, αλλά China Post, και το tracking γι' αυτό σταματάει με το που έφτασε Ελλάδα, ακριβώς όπως και το tracking της Sunyou. Οπότε τζάμπα (περίπου...) τους έκραζα! :)

Τώρα τους έστειλα mail να κανονίσουν να τους ξαναστείλω την πληρωμή...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα για το μέγα θέμα των ΕΛΤΑ και Γ.Ε.Τ.Α κάνετε όσοι μπορείτε καταγγελίες στην ΕΕΤΤ ίσως πιάσουν τόπο και αλλάξει το σύστημα που έχει ρίξει την χώρα στο τριτοκοσμικό επίπεδο των υπερβολικών καθυστερήσεων! :)
Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...