Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα το banggood έχει τις αποστολές priority χωρίς έξοδα τελωνείου, ανεξαρτήτου ποσού. :)
Αυτός ακριβώς.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με το πώς (ή μάλλον πόσο) έχει ανέβει το κόστος των μεταφορικών τους τελευταίους μήνες (έχει συζητηθεί ξανά σε προηγούμενες σελίδες), καθίσταται εντελώς ασύμφορο να αγοράσει κανείς μικροπράγματα χαμηλού κόστους (που μπορεί όμως να είναι ενδιαφέροντα / χρήσιμα για κάποιον).

Οπότε αναγκαστικά η μόνη λύση είναι το γκρουπάρισμά τους σε μία παραγγελία, είτε πολλά 'μικρά' μαζί, ή π.χ. με κάτι μεγαλύτερο που μπορεί να θέλουμε να ψωνίσουμε.

Προσωπικά το έκανα τακτικότατα παλιότερα (αρκεί βεβαίως να ήταν διαθέσιμα όλα από την ίδια αποθήκη), μου τα χάλασε όμως η κατάσταση που περιέγραψα στο προηγούμενο post, όπου δε δούλευε πλέον καμία ομαδοποίηση(!)

Όπως έγραψα επίσης, δεν κατάλαβα τελικά αν αυτό επηρέαζε μόνο εμένα (μου έχει τύχει ξανά στο παρελθόν 'περίεργη' συμπεριφορά μόνο για το δικό μου λογαριασμό και επικοινωνία με το customer support τους μέχρι που τη διόρθωσαν!), ή συμβαίνει και σε άλλους - και έτσι δεν μπορώ να πω αν αυτό που βλέπει τώρα ο skoulikomirmigot οφείλεται σε παρόμοιο αίτιο, ή απλά δεν έτυχε να βρει και να ομαδοποιήσει προϊόντα από την ίδια αποθήκη.

 

@skoulikomirmigot: και όμως, έχουν περισσότερες αποθήκες απ' ό,τι αρχικά φαντάζεται κανείς, και δεν είναι πολύ εύκολο να πετύχεις προϊόντα από την ίδια. Η... συνταγή για να δεις αν τελικά υπάρχει κάποιο πρόβλημα είναι να... γεμίσεις το καλάθι σου με πολλά (τυχαία) προϊόντα (προσπαθώντας με βάση την ένδειξη που έχει για την αποθήκη δίπλα στο καθένα να είναι -ή να φαίνεται έστω ότι είναι- από την ίδια). Αν βάλεις πολλά, δεν μπορεί, κάπου θα πετύχεις τουλάχιστον 2 από την ίδια.

Εγώ και με 15-20 που είχα βάλει, δεν είχε βρεθεί (μέχρι αρκετά αργότερα και αρκετά mail με το banggood, που προφανώς κ ά τ ι βρήκαν και διόρθωσαν) ούτε ένα ζευγάρι που να μπει στην ίδια παραγγελία!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη δοκιμή που μου είπες με τυχαία προιοντα και όντως ισχύει. Επέλεξα 8 πραματα και χωρίστηκαν σε 3 ομάδες. Το ένα από αυτά έρχεται μόνο του και καλά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

05947c50ea6bbe95021f9c4966339557.jpgaa919aab9340285f4165f4436a85d3cd.jpg

Edited by skoulikomirmigot
Link to comment
Share on other sites

Άρα καλά παίζει η ομαδοποίηση.

Η διασπορά σε διαφορετικές αποθήκες κάνει όντως τα πράγματα δύσκολα...

 

Οι επιλογές αποστολής δουλεύουν με 'λογικό' τρόπο, ή βάζοντας μαζί ακριβό αντικείμενο (για το οποίο μόνο του κανονικά δίνει priority) με φτηνο (που δίνει airmail), έδωσε μόνο airmail, όπως είχε κάνει σε μένα (και μου τα... χάλασε πάλι);

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση,

Το όριο 22 ευρώ αφορά την καθαρή αξία του προϊόντος ή την αξία μαζί με τα μεταφορικά.

 

Δλδ για προϊόν 20 ευρω +3 ευρώ μεταφορικά θα φάει τελωνείο ή όχι.

 

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί

Ευχαριστώ

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση,

Το όριο 22 ευρώ αφορά την καθαρή αξία του προϊόντος ή την αξία μαζί με τα μεταφορικά.

 

Δλδ για προϊόν 20 ευρω +3 ευρώ μεταφορικά θα φάει τελωνείο ή όχι.

 

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί

Ευχαριστώ

Την αξία μαζί με τα μεταφορικά και οποιαδήποτε ασφάλεια πληρωθεί, δηλαδή τελικό ποσό πληρωμής στο κατάστημα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση,

Το όριο 22 ευρώ αφορά την καθαρή αξία του προϊόντος ή την αξία μαζί με τα μεταφορικά.

 

Δλδ για προϊόν 20 ευρω +3 ευρώ μεταφορικά θα φάει τελωνείο ή όχι.

 

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί

Ευχαριστώ

 

Μαζί με τα μεταφορικά. Στο παράδειγμα σου θα χρεωθείς κανονικά έξοδα στο τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση,

Το όριο 22 ευρώ αφορά την καθαρή αξία του προϊόντος ή την αξία μαζί με τα μεταφορικά.

 

Δλδ για προϊόν 20 ευρω +3 ευρώ μεταφορικά θα φάει τελωνείο ή όχι.

 

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί

Ευχαριστώ

 

Η σωστή απάντηση είναι ότι, η ατέλεια των 22€ περιλαμβάνει το κόστος, τα μεταφορικά και ασφάλεια, αν έχεις βάλει, αλλά στην περίπτωση που περιγράφεις, είναι ενδεχόμενο να μην πληρώσεις και αυτό γιατί ο κινέζος (αν αγοράζεις από εκεί) δηλώνει συνήθως χαμηλή αξία.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή απάντηση είναι ότι, η ατέλεια των 22€ περιλαμβάνει το κόστος, τα μεταφορικά και ασφάλεια, αν έχεις βάλει, αλλά στην περίπτωση που περιγράφεις, είναι ενδεχόμενο να μην πληρώσεις και αυτό γιατί ο κινέζος (αν αγοράζεις από εκεί) δηλώνει συνήθως χαμηλή αξία.

 

Ναι, γενικά συμβαίνει αυτό σχεδόν Πάντα.

Αγορές από αλι

 

Και πάλι όμως δεν αξίζει το ρίσκο καθώς υπάρχει περίπτωση να ζητήσουν απόδειξη

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα και τι εχεις παραγγειλει κιολας και τις ορεξεις των τελωνειακων ειναι. Για οριακες καταστασεις (23 ευρω) υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να τη σκαπουλαρεις.

Εγω γενικα στα 40 δεματακια που εχω παραγγειλει απο Αλι/ebay απο Κινα εχω δει να περνανε απο τελωνειο γυρω στα 6-7 με το γνωστο πρασινο αυτοκολλητακι (με ιδιαιτερη αγαπη για προιοντα απο Αγγλια. Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο:rolleyes: )

 

Δεν μου ζητησανε παραστατικο για κανενα παντως. Σημαντικος παραγοντας ειναι και ο ογκος παντως να ξερετε. Οτι δεν ειναι ευκαμπτο/λυγιζει και ξεπερναει το μεγεθος φακελου Α4 ειναι υποπτο για να περασει τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Στα ομαδοποιημένα φτηνά δίνει και την επιλογή PDM.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Έκανα και εγώ μια δοκιμή και όντως μου επέτρεψε ομαδοποίηση και έδωσε και PDM για το σύνολο!

Και μάλιστα έκανε κάτι ακόμα θετικό, που είχα σταματήσει να βλέπω στις παραγγελίες του Banggood για πάνω από 1 χρόνο:

Καθώς η συνολική αξία της παραγγελίας ανέβηκε, το κόστος του PDM μειώθηκε! Από εκεί που -για όσα έδινε PDM, γιατί σε κάποια είχε μόνο airmail για μεμονωμένη παραγγελία- η τιμή ήταν από €2.7 μέχρι κοντά στα €4, το κόστος που έβγαλε για το PDM για το σύνολο ήταν κάτω από €1!

Νομίζω επιτέλους μπορώ να πω ότι το διόρθωσαν πλήρως! Καιρός για καμια... συνδυαστική παραγγελία και πάλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το πρωί τηλ στα ΕΛΤΑ (8001182000) και ρώτησα τι γίνεται με τα 2 πιο πάνω δέματα που περιμένω και είναι κολλημένα στο "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)" . Προς μεγάλη μου έκπληξη, μου είπαν ότι το 1ο (από Banggood ES - Ισπανική αποθήκη) περιμένει να περάσει τελωνείο (!!!) και ότι είναι φυσιολογική (!!) η καθυστέρηση... Όταν τους είπα "μα αφού είναι από Ευρωπαϊκή χώρα (Ισπανία)" μου είπαν "ναι μεν, αλλά φαίνεται ότι έχει ξεκινήσει από 3η χώρα" (δεν μου την ανέφεραν) και ότι έχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις μέχρι τώρα. Για το συγκεκριμένο δέμα δεν ανησυχώ για το τελωνείο (αν τελικά ελεγχθεί όπως μου είπαν) γιατί είναι μικρής αξίας, γύρω στα 12-13€.

 

Για το 2ο δέμα ( από Banggood CZ -Τσέχικη αποθήκη) απλά μου είπαν ότι θα διεκπεραιωθεί τις αμέσως επόμενες μέρες, αρχές Μαΐου...

 

Σήμερα παρέλαβα και τα 2 αυτά δέματα (πήγα ο ίδιος και τα παρέλαβα από το κέντρο διανομής της περιοχής μου γιατί αν περίμενα να πάνε στο τοπικό ταχ/μείο...).

Το 1ο λοιπόν (από την Ισπανική αποθήκη του Banggood και με NL post) είναι πλέον στα χέρια μου μετά από 56 μέρες από ημερ. shipping εκ των οποίων τις 24 μέρες ήταν κολλημένο στο "ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ - ΚΑΤ" και μου είχαν πει στο τηλ ότι θα πέρναγε τελωνείο (!!). Δεν βρήκα κανένα αυτοκόλλητο τελωνείου πάνω στο δέμα, άρα προφανώς ότι μου είπαν ήταν μπαρούφες... Προσέξτε ότι στην ετικέτα του δέματος φαίνεται ότι είναι από Banggood)

 

Snap-2021-05-07-at-13-00-18.jpg

 

Το 2ο (από τη Τσέχικη αποθήκη του Banggood και με CZ post) έκανε 42 μέρες από τις οποίες τις 17 ήταν κολλημένο στο "ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ - ΚΑΤ". Εννοείται ούτε λόγος για τελωνείο... Εδώ ΔΕΝ αναγράφεται πουθενά το Banggod.

 

Snap-2021-05-07-at-13-02-19.jpg

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και τα 2 αυτά δέματα (πήγα ο ίδιος και τα παρέλαβα από το κέντρο διανομής της περιοχής μου γιατί αν περίμενα να πάνε στο τοπικό ταχ/μείο...).

Το 1ο λοιπόν (από την Ισπανική αποθήκη του Banggood και με NL post) είναι πλέον στα χέρια μου μετά από 56 μέρες από ημερ. shipping εκ των οποίων τις 24 μέρες ήταν κολλημένο στο "ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ - ΚΑΤ" και μου είχαν πει στο τηλ ότι θα πέρναγε τελωνείο (!!). Δεν βρήκα κανένα αυτοκόλλητο τελωνείου πάνω στο δέμα, άρα προφανώς ότι μου είπαν ήταν μπαρούφες... Προσέξτε ότι στην ετικέτα του δέματος φαίνεται ότι είναι από Banggood)

 

Snap-2021-05-07-at-13-00-18.jpg

 

Το 2ο (από τη Τσέχικη αποθήκη του Banggood και με CZ post) έκανε 42 μέρες από τις οποίες τις 17 ήταν κολλημένο στο "ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ - ΚΑΤ". Εννοείται ούτε λόγος για τελωνείο... Εδώ ΔΕΝ αναγράφεται πουθενά το Banggod.

 

Snap-2021-05-07-at-13-02-19.jpg

 

Εννοείται ότι σου έλεγαν μπαρούφες. Τα είχαμε πει. Απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο μεγάλες καθυστερήσεις στα κ. Δ?

 

Για 3 κυρίως λόγους κατά την γνώμη μου.

Α. Πολλά δέματα αν και πάντα υπήρχαν περίοδοι με πολλά δέματα και οι καθυστερήσεις ήταν σαφώς μικρότερες των τωρινών.

Β. Κορωνοϊός και μειωμένες προσελεύσεις υπαλλήλων στην εργασία τους.

Γ. Λιγώτεροι υπάλληλοι που οφείλεται σε μη προσλήψεις για αναπλήρωση των όποιων αποχωρήσεων (παραιτήσεις, συντάξεις κ.λ) και αυτό στα πλαίσια εσκεμμένης (κατά την γνώμη μου) στόχευσης της κυβέρνησης για απαξίωση των ΕΛΤΑ με απώτερο στόχο την ιδιωτικοποίηση τους. Για μένα ο σπουδαιότερος λόγος όλης αυτής της κατάστασης. Γιατί εκμεταλεύομενη την (σωστή) αγανάκτηση του κόσμου - προφανώς θα έχεις διαβάσει και εδώ σχόλια του τύπου "επιτέλους! ας τα πουλήσουν (τα ΕΛΤΑ) να γίνεται σωστά η δουλειά" θα περάσει πιο εύκολα η ιδιωτικοποίηση. Φυσικά αυτοί που κραυγάζουν αυτές τις μλκίες ξεχνούν ή παραβλέπουν τα πρόσφατα χάλια των ιδιωτικών εταιρειών κούριερ (βλ ACS) αλλά και τα κόστη σ' αυτές....

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Για 3 κυρίως λόγους κατά την γνώμη μου.

Α. Πολλά δέματα αν και πάντα υπήρχαν περίοδοι με πολλά δέματα και οι καθυστερήσεις ήταν σαφώς μικρότερες των τωρινών.

Β. Κορωνοϊός και μειωμένες προσελεύσεις υπαλλήλων στην εργασία τους.

Γ. Λιγώτεροι υπάλληλοι που οφείλεται σε μη προσλήψεις για αναπλήρωση των όποιων αποχωρήσεων (παραιτήσεις, συντάξεις κ.λ) και αυτό στα πλαίσια εσκεμμένης (κατά την γνώμη μου) στόχευσης της κυβέρνησης για απαξίωση των ΕΛΤΑ με απώτερο στόχο την ιδιωτικοποίηση τους. Για μένα ο σπουδαιότερος λόγος όλης αυτής της κατάστασης. Γιατί εκμεταλεύομενη την (σωστή) αγανάκτηση του κόσμου - προφανώς θα έχεις διαβάσει και εδώ σχόλια του τύπου "επιτέλους! ας τα πουλήσουν (τα ΕΛΤΑ) να γίνεται σωστά η δουλειά" θα περάσει πιο εύκολα η ιδιωτικοποίηση. Φυσικά αυτοί που κραυγάζουν αυτές τις μλκίες ξεχνούν ή παραβλέπουν τα πρόσφατα χάλια των ιδιωτικών εταιρειών κούριερ (βλ ACS) αλλά και τα κόστη σ' αυτές....

 

Μη σκας, με 10ωρα θα προλαβαίνουν μια χαρά

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Sent outside Poland with new tracking number

Destination country: GR

New parcel number: *******

 

Είναι από DPD

Με ποια εταιρία θα έρθει Ελλάδα γιατί δεν το εμφανίζει κάπου

Link to comment
Share on other sites

Sent outside Poland with new tracking number

Destination country: GR

New parcel number: *******

 

Είναι από DPD

Με ποια εταιρία θα έρθει Ελλάδα γιατί δεν το εμφανίζει κάπου

 

Με ACS, https://dpd.gr/en/ βάλε τον αριθμό της dpd και λογικά θα δεις και αυτόν της ACS

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σε όλες τις ελληνικές και δεν το βγάζει

 

Θες να μας βοηθησεις καπως να μας πεις εστω πως ξεκιναει;

Ισως ακομα δεν εχει σκαναριστει κιολας, περιμενε 1-2 μερες ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...