Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι επειδή έχω καιρό να παραγγείλω από Κίνα: τα μεταφορικά από τα κινεζομαγαζα είναι παντού τόσο ακριβά ή υπάρχει και κάποια εξαίρεση?

 

Για κάτι αντάπτορες του μισού ευρώ είδα ότι πλέον θέλουν 3 ευρώ και πάνω μεταφορικά οπότε δεν συμφέρει για ψιλοπράγματα όπως αγόραζα παλιότερα. Έχετε καμία εναλλακτική υπόψη σας?

 

Αν είναι από ali είναι ανάλογα τον πωλητή. Άλλοι χρεώνουν μεταφορικά άλλοι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επειδή έχω καιρό να παραγγείλω από Κίνα: τα μεταφορικά από τα κινεζομαγαζα είναι παντού τόσο ακριβά ή υπάρχει και κάποια εξαίρεση?

 

 

 

Για κάτι αντάπτορες του μισού ευρώ είδα ότι πλέον θέλουν 3 ευρώ και πάνω μεταφορικά οπότε δεν συμφέρει για ψιλοπράγματα όπως αγόραζα παλιότερα. Έχετε καμία εναλλακτική υπόψη σας?

Κάποιον άλλο πωλητή με feedback πάνω από 96% στο aliexpress που τα στέλνει με cainiao ή aliexpress shipping πολλές φορές είναι free, unregistered απλά πας από 1-3 μήνες

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποιον άλλο πωλητή με feedback πάνω από 96% στο aliexpress που τα στέλνει με cainiao ή aliexpress shipping πολλές φορές είναι free, unregistered απλά πας από 1-3 μήνες

Έχω παραγγείλει 3 φορές το συγκεκριμένο προιόν από Ali. Και τις 3 φορές μετά από 2-3 ημέρες μου το ακύρωσαν. Πήρα βέβαια refund, αλλά το θέμα είναι ότι δεν γίνεται η δουλειά μου:mad:

Βέβαια διαλέγω τις φθηνότερες λύσεις και αυτούς που έχουν τα λιγότερα μεταφορικά 0,01 έως 0,03 δολάρια.

Ίσως φταίει λοιπόν αυτό (τα μεταφορικά) ή το ότι πράγματι έχουν feedback 94 και κάτω, ή ......:wacko:

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20210410083612&SearchText=Silicone+Brew+Head+Gasket+Seal+Ring+For+Espresso+

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει 3 φορές το συγκεκριμένο προιόν από Ali. Και τις 3 φορές μετά από 2-3 ημέρες μου το ακύρωσαν. Πήρα βέβαια refund, αλλά το θέμα είναι ότι δεν γίνεται η δουλειά μου:mad:

Βέβαια διαλέγω τις φθηνότερες λύσεις και αυτούς που έχουν τα λιγότερα μεταφορικά 0,01 έως 0,03 δολάρια.

Ίσως φταίει λοιπόν αυτό (τα μεταφορικά) ή το ότι πράγματι έχουν feedback 94 και κάτω, ή ......:wacko:

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20210410083612&SearchText=Silicone+Brew+Head+Gasket+Seal+Ring+For+Espresso+

 

Τι να σου πω. Με ποια δικαιολογία σου ακυρώνουν την αποστολή; Ψωνίζω 2 χρόνια από ali και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, είτε είχαν δωρεάν μεταφορικά είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Με ποια δικαιολογία σου ακυρώνουν την αποστολή; Ψωνίζω 2 χρόνια από ali και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, είτε είχαν δωρεάν μεταφορικά είτε όχι.

Με κάποιες αντίστοιχες αιτιολογίες:wacko:

Order-To-Cancel1.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φταίει ο πωλητής. Δοκίμασες από αλλού;

Και οι 3?:wacko:

Παλαιότερα (πριν μερικούς μήνες) έχω παραγγείλει και παραλάβει το ίδιο ακριβώς ανταλλακτικό χωρίς πρόβλημα και στο ίδιο επίπεδο τιμής+μεταφορικών.

Μάλιστα είχα κάνει θέμα εδώ το γιατί να χρεώνουν μεταφορικά 0,01 δολάρια και να μην το λένε free shipping, είχα δε υποστηρίξει την άποψη ότι αυτό το κάνουν διότι όταν πληρώνεις μεταφορικά έχεις εσύ την ευθύνη ασφάλισής του κλπ., ενώ με το το free shipping τα πάντα είναι αποκλειστικά δική τους ευθύνη.

Μάλιστα, εάν δεν κάνω λάθος, στο συγκεκριμένο και τις 3 φορές το ali μου επέστρεψε το ποσό μείον (-) 0,01 λεπτά που ήταν τα μεταφορικά:rolleyes:, εκτός και εάν αυτό προέκυπτε από την διαφορά μετατροπής?? Παρόλο που ποτέ δεν το έστειλαν:(

Τέλος πάντων, ίσως πρέπει να το παραγγείλω από κάποιον με σχεδόν διπλάσια τιμή και άλλα μεταφορικά.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επειδή έχω καιρό να παραγγείλω από Κίνα: τα μεταφορικά από τα κινεζομαγαζα είναι παντού τόσο ακριβά ή υπάρχει και κάποια εξαίρεση?

 

Για κάτι αντάπτορες του μισού ευρώ είδα ότι πλέον θέλουν 3 ευρώ και πάνω μεταφορικά οπότε δεν συμφέρει για ψιλοπράγματα όπως αγόραζα παλιότερα. Έχετε καμία εναλλακτική υπόψη σας?

Εκτός από τα μεταφορικά που πληρώνουμε για ατομικές αγορές μέσω ταχυδρομικών υπηρεσιών, πληροφορούμαι ότι υπάρχει μια ξαφνική μεγάλη (ως τεράστια) αύξηση στα μεταφορικά αγαθών από Κίνα, που έρχονται με containers, καθώς το κόστος ανά container που ως τώρα το κάλυπταν -απ' ό,τι φαίνεται- σε μεγάλο βαθμό οι ίδιοι οι Κινέζοι, ξαφνικά φαίνεται να εκτοξεύθηκε κατά αρκετές χιλιάδες ευρώ(!), κόστος που θα μεταφερθεί στον καταναλωτή μέσα στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα - οπότε περιμένετε ηλεκτρικές συσκευές (και όποια άλλα προϊόντα) που πωλούνται στην Ελλάδα και κατασκευάζονται στην Κίνα να ανέβουν απότομα.

Συζητώντας με τους φίλους που ασχολούνται με το είδος και μου μετέφεραν την... είδηση, υποθέτουμε ότι το αίτιο είναι το ίδιο πίσω και από τις δύο αυξήσεις (αυτήν στα containers που επηρεάζει τις αγορές χονδρικής, και αυτήν στα ταχυδρομικά που πληρώνουμε για τις αγορές που συζητάμε εδώ):

Εδώ και χρόνια ήταν γνωστό ότι η κινέζικη κυβέρνηση χρηματοδοτούσε τα μεταφορικά -και πιθανόν και τα έξοδα εκτελωνισμού!- για επιχειρήσεις της που δραστηριοποιούνται στη Δύση, προκειμένου να δώσει στα κινέζικα προϊόντα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα λόγω τιμής - και ξέρουμε ότι το πέτυχαν.

Αυτό μάλιστα λένε ότι (δεν έχω τρόπο να το διασταυρώσω) είναι ιδιαίτερα έντονο με τα κινέζικα μαγαζιά που έχουν ανοίξει τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας.

Υποθέτουμε λοιπόν τώρα ότι για κάποιο λόγο η επιδότηση αυτή σταμάτησε - ή περιορίστηκε δραστικά.

Αλλαγή στην εμπορική τους πολιτική; Κάποια διεθνής συμφωνία που στοχοποίησε τις ευνοϊκές αυτές πολιτικές προς τα προϊόντα τους και τους ανάγκασε να τις σταματήσουν; Θεώρησαν απλώς ότι... πιάστηκαν αρκετά στις δυτικές αγορές και μπορούν να το σταματήσουν; Ποιος ξέρει...

Αν τα παραπάνω είναι σωστά (όπως έγραψα, μου μεταφέρθηκαν και μένα από γνωστούς μου που δραστηριοποιούνται στο σχετικό χώρο - δεν τα ξέρω από πρώτο χέρι), θα πρέπει να δούμε τις επιπτώσεις στις τιμές των κινέζικων προϊόντων που πωλούνται εδώ πολύ σύντομα, ενώ για τα όσα παραγγέλνουμε δι' αλληλογραφίας, μάλλον την επίπτωση την έχουμε ήδη δει, με τα μεταφορικά από... $0.1 να πηγαίνουν ξαφνικά σε αρκετά ευρώ, ακόμα και για μικροπράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Όντως βλέπω πολλές εξωφρενικές τιμές μεταφορικών και στο Aliexpress, πχ ένα κάλυμμα μηχανής των 15€ είχε μεταφορικά στα 30€!!

 

Αλλά αυτό που πρόσεξα είναι ότι θέλει ψάξιμο. Ακόμα βρίσκεις πωλητές με δωρεάν ή χαμηλά μεταφορικά. Αλλά φαίνεται ότι πλέον πολλούς από αυτούς έχουν ξεκινήσει και χρεώνουν γελοία ποσά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από την δική μου εμπειρία, δεν βλέπω να έχει αλλάξει, γενικά, κάτι. Όντως κάποιοι πωλητές έχουν ανεβάσει τα μεταφορικά 2-3€ αλλά όσοι το έκαναν προσφέρουν πλέον αποστολή με tracking number (ακόμη και αν το προϊόν κάνει κάτω από 5€). Υποθέτω ότι λόγω της κατάστασης των τελευταίων μηνών με τις καθυστερήσεις και τα μαζικά Refund θέλουν να είναι και αυτοί περισσότερο καλυμμένοι και να ελέγχουν το προϊόν αν πραγματικά έφτασε στον προορισμό του.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα μεταφορικά που πληρώνουμε για ατομικές αγορές μέσω ταχυδρομικών υπηρεσιών, πληροφορούμαι ότι υπάρχει μια ξαφνική μεγάλη (ως τεράστια) αύξηση στα μεταφορικά αγαθών από Κίνα, που έρχονται με containers, καθώς το κόστος ανά container που ως τώρα το κάλυπταν -απ' ό,τι φαίνεται- σε μεγάλο βαθμό οι ίδιοι οι Κινέζοι, ξαφνικά φαίνεται να εκτοξεύθηκε κατά αρκετές χιλιάδες ευρώ(!), κόστος που θα μεταφερθεί στον καταναλωτή μέσα στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα ........

 

Η αύξηση του κόστους μεταφοράς στα containers είναι όντως τεράστια. Από την δουλειά μου (περιοδικό μοτοσυκλέτας) γνωρίζω ότι αντιπρόσωπος Κορεάτικων δικύκλων είχε μέχρι πρόσφατα κόστος για container 2.000$ και τώρα πλέον έφθασε στα 8-10.000$ !!

Άρα το αυξημένο κόστος μεταφορικών δεν είναι θέμα που σχετίζεται μόνο με την Κίνα. Λένε ότι οφείλεται σε έλλειψη παγκοσμίως σε containers...

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

γνωριζει καποιος που μπορω να δω την πορεια αυτου του tracking UY507292925DE.

ευχαριστω

DHL ειναι...παντου μπορεις να το παρακολουθεις...17track απο τη σελιδα dhl απο parcels app...διαλεξε

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

γνωριζει καποιος που μπορω να δω την πορεια αυτου του tracking UY507292925DE.

ευχαριστω

 

https://www.dhl.de/en/privatkunden.html

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε δεμα απο alexpress απο τις 3-1 . Ειχε φτασει Ελλαδα απο τις 11-2 , ηρθε με πρασινο αυτοκολλητο του τελωνειου πανω.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε δεμα απο alexpress απο τις 3-1 . Ειχε φτασει Ελλαδα απο τις 11-2 , ηρθε με πρασινο αυτοκολλητο του τελωνειου πανω.

ευχαριστω για την απαντηση,αλλα δεν δειχνει κατι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω για την απαντηση,αλλα δεν δειχνει κατι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση,αλλα δεν δειχνει κατι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω για την απαντηση,αλλα δεν δειχνει κατι.

 

Είτε δεν έχει παραλάβει η DHL είτε είναι λάθος ο αριθμός αποστολής

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση,αλλα δεν δειχνει κατι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω για την απαντηση,αλλα δεν δειχνει κατι.

Κανένα δεν δείχνει σε μια η δύο μέρες.... Υπομονή

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

απο τα παρακατω τι νοημα βγαινει?

Εφυγε απο Τσεχια για ελλαδα η παει πισω?

 

ΕΛΤΑ

15/4/2021 ΤΣΕΧΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

6/4/2021 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

6/4/2021 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

31/3/2021, ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

POST NL

2021-04-15 The item cannot be delivered and will be returned

2021-04-09 The item is on transport to the country of destination

2021-04-06 The item is at the PostNL sorting center

2021-04-06 Consignment received at the PostNL Acceptance Centre

2021-04-02 The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed

2021-03-31 The item is ready for shipment

2021-03-31 The item is pre-advised to PostNL

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Έχουν περάσει 29 ημέρες και το tracking είναι σωστό.

Ευχαριστώ και πάλι.

29 μερες? Μαλλον κατι τρεχει με το δεμα , στειλε μηνυμα στο site και δες τι θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

απο τα παρακατω τι νοημα βγαινει?

Εφυγε απο Τσεχια για ελλαδα η παει πισω?

 

ΕΛΤΑ

15/4/2021 ΤΣΕΧΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

6/4/2021 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

6/4/2021 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

31/3/2021, ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

POST NL

2021-04-15 The item cannot be delivered and will be returned

2021-04-09 The item is on transport to the country of destination

2021-04-06 The item is at the PostNL sorting center

2021-04-06 Consignment received at the PostNL Acceptance Centre

2021-04-02 The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed

2021-03-31 The item is ready for shipment

2021-03-31 The item is pre-advised to PostNL

Τι δουλειά έχει στην Τσεχία...; Μήπως το έστειλαν εκεί κατά λάθος...; (οπότε σωστά θα επιστραφεί, αν είναι έτσι).

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να επικοινωνήσεις με τα ΕΛΤΑ, να σου πουν τι βλέπουν από εκεί.

Το tracking των ΕΛΤΑ γενικά είναι λίγο ό,τι να 'ναι. Όπως βλέπεις και από τις ημερομηνίες (το κάνουν αυτό με όλα τα δέματα), 6/4 οπότε "The item is at the PostNL sorting center", αυτοί γράφουν "ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ" - πράγμα που έπρεπε να λένε στις 9/4, όταν "The item is on transport to the country of destination".

Από την άλλη, είναι αυτοί που γράφουν για Τσεχία, και μάλιστα για "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ", όταν το ξένο tracking site γράφει απλά "cannot be delivered and will be returned".

Αν από τα ΕΛΤΑ σου πουν ότι το βλέπουν να επιστρέφεται από Τσεχία (όπως γράφουν και στο site τους), τότε είναι όντως πρόβλημα που φαίνεται να είναι στη φάση της... αυτο-διόρθωσης! (λογικά θα επιστραφεί Ολλανδία για επαναπροώθηση προς Ελλάδα).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα από meest group... 20 μέρες και παραδόθηκε από speedex

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε θα ξεπεραστεί ο 1 μήνας εντός Ελλάδος? Είναι μικροδεμα από aliexpress κάτω από 10€

 

UA085039716AE

-------------

3/22/21 19:30 - Recipient: Greece; S00000197556046

3/22/21 14:53 - UA085039716AE

3/12/21 11:10 - Yanwen Pickup scan

3/12/21 13:20 - Accepted by carrier

3/12/21 13:23 - Processing information input

3/12/21 13:23 - Inbound in sorting center

3/13/21 00:26 - Outbound in sorting center

3/13/21 02:39 - Received by line-haul

3/14/21 11:28 - Hand over to airline

3/17/21 08:18 - Pre-Advice to GREECE

3/17/21 09:58 - Posting over the counter

3/19/21 21:01 - Port of departure - Departure

3/20/21 05:27 - Port of destination - Arrival

3/20/21 15:07 - Dispatch to GREECE

3/22/21 02:46 - Dispatch out from DXB

3/22/21 16:53 - Track added

3/23/21 12:20 - Transit out from AMS

3/23/21 16:31 - GR Arrived at Athens International airport on 2021-23-03 04:31PM

3/24/21 08:04 - Arrival at GREECE inward office of exchange

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...