Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι ημιαυτόνομη περιοχή με άλλο νόμισμα, άλλες πρακτικές και οικονομία δυτικού τύπου (και η Κίνα πλεον κλαίμε βέβαια) και γενικά υποτίθεται πως από εκεί μπορούν να αποσταλούν απευθείας δέματα Ευρώπη χωρίς ταξίδι στη μεγάλη χώρα.

 

Οκ εκτός θέματος το τι είναι τα Χονγκα, αλλά κυρίως αγχώνομαι γιατί ήταν για δώρο

 

 

Πήρα για μένα τον προηγούμενο μήνα από hk Warehouse και σε 14 ημερολογιακές το χα με gls/acs.

 

Εδώ δεν ξέρω πού είναι δεν έχει σκαναριστεί 10 μέρες με flyt express και δεν το χει παραλάβει καν η GLS στο DC της στο Puurs

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αριθμός αποστολής από Κίνα της μορφής UF124.......YP γνωρίζει κάποιος με ποια εταιρεία το εστειλαν?

 

Απο το Mi 9 Lite με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Από την πείρα που έχω αυτό σημαίνει πως είναι unregistered και θα μπει σε μέσο επιφανείας δλδ φορτηγό και καράβι.

 

Το "U" μπροστά σημαίνει unregistered. Μπορεί να κάνει άπειρο χρόνο αλλά όλα τα χρόνια 1-2 δέματα να μην πήρα με aliexpress έτσι.

 

Μπες track 17 και trackdog θα γράφει

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι ημιαυτόνομη περιοχή με άλλο νόμισμα, άλλες πρακτικές και οικονομία δυτικού τύπου (και η Κίνα πλεον κλαίμε βέβαια) και γενικά υποτίθεται πως από εκεί μπορούν να αποσταλούν απευθείας δέματα Ευρώπη χωρίς ταξίδι στη μεγάλη χώρα.

 

Οκ εκτός θέματος το τι είναι τα Χονγκα, αλλά κυρίως αγχώνομαι γιατί ήταν για δώρο

 

 

Πήρα για μένα τον προηγούμενο μήνα από hk Warehouse και σε 14 ημερολογιακές το χα με gls/acs.

 

Εδώ δεν ξέρω πού είναι δεν έχει σκαναριστεί 10 μέρες με flyt express και δεν το χει παραλάβει καν η GLS στο DC της στο Puurs

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

 

Οταν παραγγελνεις από Κίνα και στις 10 μέρες αγχώνεσαι, άστο καλύτερα. Ναι τα Priority από banggood συνήθως, το τονίζω ΣΥΝΗΘΩΣ, πάνε σφαίρα (έχω πάρει σε 8 ημερολογιακες μέρες δέμα και πολλά άλλα σε 15 αλλά και μερικά σε 30), αλλά ο μέσος όρος της υπηρεσίας είναι οι 10 εργάσιμες οπότε μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αγοράζω κάθε μέρα κινητό όμως ρε και γι αυτό και δεν ξέρω εμπειρικά το EU Priority πως όντως μπορεί να θέλει και 30 μέρες 1 στο τόσο.

 

Είχα πάρει και μια micro SD Kodak που βγάλανε σε flash sale Και ήρθε με απλό ταχυδρομείο στο απίστευτο των 10 μόλις ημερών πριν λίγες μέρες.

 

Και πάλι επειδή αγοράζω σίγουρα 7 χρόνια από Κίνα πάντα οπλιζομαι με ψυχραιμία. Τώρα είναι λίγο αλλιώς λόγω δώρου και δεν μου τυχε ποτέ η flyt

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έσωσες με το "υποτίθεται". Κρατάει ακόμη τις συνήθειες και μερικά από τα πλεονεκτήματα της Βρετανικής αποικίας αλλά είναι Κίνα πλέον.
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει από 21/3 ένα κινητό από banggood με EU Priority Line

 

23/3 το καταχωρησαν ηλεκτρονικά στη gls και από τότε ΤΊΠΟΤΑ

 

 

Μετά από άπειρη πίεση και σπαμμαρισμα στο τσάτ (που και αυτοί μετά από λίγο ήταν copy paste έτοιμες απαντήσεις) μου ξεφούρνισαν πως το χει πάρει η flyt express και σε κάποια φάση θα το πάρει από κάπου ή gls..

 

Και να μείνω cool γιατί θα το έχω σε 15-25 μέρες όπως λένε... ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ δλδ 35 ημερολογιακές χονδρικά

 

Έτυχε σε κάποιον άλλο αυτό ή να προετοιμάζω pdf, screenshots και αποδεικτικά πληρωμών για PayPal και claim λόγω ύπνου με την flyt express?

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

Φίλε βιάζεσαι πολύ... Η φάση με gls θέλει από 15 ελάχιστο.. Όταν πάει Βέλγιο θέλεις άλλη μια βδομάδα... Ήρεμα είναι καλή μέθοδος.. Μην αγχώνεσαι... Πήρα 2 λαπτοπ με αυτή τη μέθοδο... 15 και 18 μέρες... Υπομονη

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι με gls αλλά με flyt

 

Στην προηγούμενη αγορά ή gls το πήρε από Κίνα (HK WH) σε 5 μέρες

 

Τώρα δεν έχει καν συλλεχθεί από εκεί που κάποτε θα το αφήσει η flyt

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι με gls αλλά με flyt

 

Στην προηγούμενη αγορά ή gls το πήρε από Κίνα (HK WH) σε 5 μέρες

 

Τώρα δεν έχει καν συλλεχθεί από εκεί που κάποτε θα το αφήσει η flyt

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

Στην παραγγελία σου επάνω προφανώς γράφει "15-25 BUSINESS DAYS".Αυτή είναι η υποχρέωσή τους και αυτό έχεις αποδεχθεί και εσύ.

Τι paypal κλπ λες? Με ποια αιτιολογία?

Έχουμε πει ότι τα PDM από Banggood συνήθως έρχονται σφαίρα. Επίσης δεν είναι σπάνιο πρώτα να στο παραδώσουν και μετά να ενημερωθούν τα διάφορα tracking sites ή και καθόλου:wacko:

Μόνο όταν/εάν περάσουν οι 15-25 business days, μπορείς να κάνεις dispute.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το φίλο... Αλλά το σφαίρα είναι σχετικό ρε σεις... Εδω από Ελλάδα κάνει 20 μέρες να έρθει κάτι... Αν κάνει 20 μέρες από Κίνα είναι πολύ καλά... Γενικά όλοι οι τρόποι που χρησιμοποιεί το banggood για pdm και δεν είναι λίγοι... Μέχρι τώρα πάνε καλά και αρκετά γρήγορα... Η comet μέχρι τώρα η πιο γρήγορη.... Η gls μια χαρά... Τώρα έχω κι ένα με meest... Και δεν πάει πολύ γρήγορα.... Υπομονή

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ίσως εγώ να μην το διατύπωσα σωστά

 

Επειδή είχα εμπειρία με gls και τα σκαναρίσματα από σημείο σε σημείο ήταν πολλά και το χα σε 15 μέρες, και επειδή εδώ όλοι επαινούν comet k gls και δεν είδα πουθενά για την flyt, και τέλος επειδή έχει από τις 25/3 το πήραν και δεν έχει κανένα σκανάρισμα κάπου και η gls δεν το πήρε ακόμη στο puurs (εκεί πάει ήδη ξέρω το tracking number που αναφέρει πως η gls ακόμη δεν το πήρε, υπάρχει pre advise αλλά όχι κάτι άλλο)

 

Ρωτάω αν κάποιος με flyt όντως το πήρε στις 25-30 μέρες ή όχι

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως εγώ να μην το διατύπωσα σωστά

 

Επειδή είχα εμπειρία με gls και τα σκαναρίσματα από σημείο σε σημείο ήταν πολλά και το χα σε 15 μέρες, και επειδή εδώ όλοι επαινούν comet k gls και δεν είδα πουθενά για την flyt, και τέλος επειδή έχει από τις 25/3 το πήραν και δεν έχει κανένα σκανάρισμα κάπου και η gls δεν το πήρε ακόμη στο puurs (εκεί πάει ήδη ξέρω το tracking number που αναφέρει πως η gls ακόμη δεν το πήρε, υπάρχει pre advise αλλά όχι κάτι άλλο)

 

Ρωτάω αν κάποιος με flyt όντως το πήρε στις 25-30 μέρες ή όχι

 

 

Το έγραψα στο 1ο post μετά το δικό σου, ότι η Flyt διακινεί το δέμα ΕΝΤΟΣ της απέραντης Κίνας και όχι έξω απ' αυτήν. Εάν παρακολουθήσεις σ' αυτήν τον κωδικό σου θα δεις τη διαδρομή του δέματος μέχρι να παραδοθεί στη μεταφορική που θα το μεταφέρει στην Ευρώπη και στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς είπαμε η flyt το έχει μέσα στην Κίνα... Όταν ειναι με gls έχει ενα στην αρχή που είναι η πληροφορία και μετά στo puurs όταν το πάρουν.... Ποια ενδιάμεσα; επίσης είναι 10 μέρες... Είχαν και μια αργία στην Κίνα... Σε μια δυο μέρες θα πάει puurs...

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ίσως εγώ να μην το διατύπωσα σωστά

 

Επειδή είχα εμπειρία με gls και τα σκαναρίσματα από σημείο σε σημείο ήταν πολλά και το χα σε 15 μέρες, και επειδή εδώ όλοι επαινούν comet k gls και δεν είδα πουθενά για την flyt, και τέλος επειδή έχει από τις 25/3 το πήραν και δεν έχει κανένα σκανάρισμα κάπου και η gls δεν το πήρε ακόμη στο puurs (εκεί πάει ήδη ξέρω το tracking number που αναφέρει πως η gls ακόμη δεν το πήρε, υπάρχει pre advise αλλά όχι κάτι άλλο)

 

Ρωτάω αν κάποιος με flyt όντως το πήρε στις 25-30 μέρες ή όχι

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Κάπου εκεί μαζί είμαστε...

 

5393f3066f72731ae86b408ebf23f5cb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τη βοήθεια του κοινού παρακαλώ:

Παραγγελία από Banggood με PDM και αριθμό αποστολής της μορφής GR8αριθμοι2γράμματα5αριθμοίG σε ποιά μεταφορική ανήκει,

δεν μπορώ να το εντοπίσω.

Τόσα χρόνια αγορές από Κίνα πρώτη φορά συναντάω τέτοιας μορφής tn.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τη βοήθεια του κοινού παρακαλώ:

Παραγγελία από Banggood με PDM και αριθμό αποστολής της μορφής GR8αριθμοι2γράμματα5αριθμοίG σε ποιά μεταφορική ανήκει,

δεν μπορώ να το εντοπίσω.

Τόσα χρόνια αγορές από Κίνα πρώτη φορά συναντάω τέτοιας μορφής tn.

Σε λίγο θα μας βάζει να λύνουμε εξισώσεις το Banggood με το PDM:lol:

Δοκίμασες στα γνωστά?: http://www.flytexpress.com/En/Home/LogisticsTracking#orderIds=

https://parcelsapp.com/en/tracking/

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα μας βάζει να λύνουμε εξισώσεις το Banggood με το PDM:lol:

Δοκίμασες στα γνωστά?: http://www.flytexpress.com/En/Home/LogisticsTracking#orderIds=

https://parcelsapp.com/en/tracking/

 

Δεν είναι στις προθέσεις μου να σας βάλω να λύσετε εξισώσεις:lol::lol::lol:

Δοκίμασα τα γνωστά αλλά δεν βρίσκω τίποτε, εντύπωση μου κάνει η μορφή του tr, ξεκινά με GR και τελειώνει σε G.

Εκτός εάν είναι fake του Bangggood...:rolleyes:

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τη βοήθεια του κοινού παρακαλώ:

 

Παραγγελία από Banggood με PDM και αριθμό αποστολής της μορφής GR8αριθμοι2γράμματα5αριθμοίG σε ποιά μεταφορική ανήκει,

 

δεν μπορώ να το εντοπίσω.

 

Τόσα χρόνια αγορές από Κίνα πρώτη φορά συναντάω τέτοιας μορφής tn.

Meest group είναι.. Έχω κι εγώ ενα πακέτο... Δεν κινείται γρήγορα μέχρι στιγμής... Κατι με ρώσικα είναι πάντως...

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Διπλή παραλαβή σήμερα... Banggood από Τσεχία με dhl 8 μέρες... Πολύ καλό δεν το περίμενα... Και από comet... Σε 15 μέρες... Ήταν 3 μέρες ήδη εδώ... Πάλι πολύ καλά...

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Από banggood (ΗΚ) έχει παραλάβει κανείς τελευταία?

Θυμάμαι κάποτε (πάνε χρόνια) τύχαινε να παραλάβω και σε 15 μέρες, τύχαινε και σε 40.

Πόσο καιρό να υπολογίζω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Με EU Priority Line έχω πάρει αρχές Μαρτίου κινητό σε 13 μέρες.

 

Τέλη Μάρτη που πήρα άλλο ένα δώρο, από τις 22/3 ακόμη δεν το παρέλαβα αλλά είναι κοντά λογικά

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από banggood (ΗΚ) έχει παραλάβει κανείς τελευταία?

 

Θυμάμαι κάποτε (πάνε χρόνια) τύχαινε να παραλάβω και σε 15 μέρες, τύχαινε και σε 40.

 

Πόσο καιρό να υπολογίζω τώρα?

Εξαρτάται από την εταιρεία που θα στο στείλουν. Αν είναι μεγάλο σε όγκο και πάει με gls απο 15 μέρες ελάχιστο... Αν έρθει με comet μπορεί και κάτω από 10 μέρες.... Οι υπόλοιπες ακόμα δεν ξέρω... Dhl πάει σχετικά καλά. Όπως βλέπω να έρχεται ένα δεμα

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τη βοήθεια του κοινού παρακαλώ:

Παραγγελία από Banggood με PDM και αριθμό αποστολής της μορφής GR8αριθμοι2γράμματα5αριθμοίG σε ποιά μεταφορική ανήκει,

δεν μπορώ να το εντοπίσω.

Τόσα χρόνια αγορές από Κίνα πρώτη φορά συναντάω τέτοιας μορφής tn.

 

Meest group είναι.. Έχω κι εγώ ενα πακέτο... Δεν κινείται γρήγορα μέχρι στιγμής... Κατι με ρώσικα είναι πάντως...

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η meest είναι ουκρανική. Παραγγελία μέσα Νοεμβρίου (21/11) ήρθε σε 39 ημερολογιακές (30/12).

Ερχόταν μια ψιλοενημέρωση στα ουκρανικά όσο ήταν εντός Κίνας, μετά πήγε Άμστερνταμ (Arrived at international sorting center 7/12 και Left transit hub 11/12). Μέχρι εκεί είχα υποτυπώδη ενημέρωση. Η επόμενη ήταν ότι είναι στην πόρτα μου για παράδοση (αν θυμάμαι καλά από ΕΛΤΑ)

Από τα sites, αν θυμάμαι καλά, την πιο καλή ενημέρωση για το δέμα την έδινε το trackingmore (αν και τα χρησιμοποιούσα όλα για να μπορέσω να το εντοπίσω ανάλογα με το που βρισκόταν....

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επειδή έχω καιρό να παραγγείλω από Κίνα: τα μεταφορικά από τα κινεζομαγαζα είναι παντού τόσο ακριβά ή υπάρχει και κάποια εξαίρεση?

 

Για κάτι αντάπτορες του μισού ευρώ είδα ότι πλέον θέλουν 3 ευρώ και πάνω μεταφορικά οπότε δεν συμφέρει για ψιλοπράγματα όπως αγόραζα παλιότερα. Έχετε καμία εναλλακτική υπόψη σας?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...