Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

The parcel has reached the parcel center.

 

 

Greece

 

15/03/2021 11:24

The parcel has left the parcel center.

 

 

Bulgaria

 

15/03/2021 11:23

The parcel has reached the parcel center.

 

 

Bulgaria

 

13/03/2021 01:47

The parcel has left the parcel center.

 

 

Romania Selimbar

 

13/03/2021 00:52

The parcel has reached the parcel center.

 

 

Romania Selimbar

 

11/03/2021 21:46

The parcel has left the parcel center.

 

 

Germany Neuenstein

 

11/03/2021 21:11

The parcel has reached the parcel center.

 

 

Germany Neuenstein

 

09/03/2021 22:51

The parcel has reached the parcel center.

 

 

Belgium Puurs

 

09/03/2021 22:51

The parcel was handed over to GLS.

 

 

Belgium Puurs

 

01/03/2021 15:13

The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS.

 

 

Μετά από 16 μέρες έφτασε από bg με eu priority line GLS και παραλαβή από acs αύριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις παρέλαβα από banggood 2 πακέτα που ήρθαν με comet. Το πρώτο ήταν το γνωστό 8ψηφιο που εφτασε σε 12 μέρες... Ήταν στην κομετ από την Παρασκευή... Και το 2ο είχε τρακινγκ τύπου AS123456799CN και έκανε 15 μέρες. Αυτό δεν μπόρεσα ουσιαστικά να το παρακολουθήσω σε κανένα στάδιο.... Βέβαια η comet μου το παρέδωσε με νέο 8ψηφιο...

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω και εγω οτι μαλλον αυριο παραλαμβανω 3 αποστολες απο Banggood. Σημερα τις ελαβε η Comet και τις προώθησε speedex.

Μια της μορφης 52ΧΧΧΧΧΧΧ και δυο της μορφης ASXXXXXXXXXCN.

Παραγγελια στις 10/03.

 

Aναμενω αλλες 3 πιστευω μεχρι τελη εβδομαδας θα εχω παραλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παραλάβει από το συγκεκριμένο μαγαζί, με το νέο τύπο κωδικού (αρκετά με το SYR), αλλά νομίζω ότι όλα τα δέματα αυτού του τύπου είναι ταχυδρομικά και τα διαχειρίζονται στην Ελλάδα τα ΕΛΤΑ.

Ευχαριστώ. Ναι, το πιο πιθανό όντως είναι να έρθει με τα ΕΛΤΑ, που σημαίνει -όπως είναι τα πράγματα- ότι θα κάνει κανένα... δίμηνο (ακόμα) να παραδοθεί και δε θα έχω tracking για να ξέρω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εχει κανεις υπ οψιν του τι σκ... ειναι αυτος ο tracking number UA---------AE και που θα το παρακολουθησω? Ευχαριστω

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ΕΛΤΑ

 

Προχθές παρέλαβα από κει με Τετοιας μορφής tr(δε το παρακολουθούσα όμως)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εχει κανεις υπ οψιν του τι σκ... ειναι αυτος ο tracking number UA---------AE και που θα το παρακολουθησω? Ευχαριστω
Φίλε είναι yanwen... Έχω παραλάβει ένα τέτοιο... Δεν ήρθε μέχρι Ελλάδα με αυτήν όμως... Γύρισε σε bpost.... ΕΛΤΑ θα έρθει σίγουρα

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και για το κέντρο διανομής Ανατολικής Θεσσαλονίκης. "Όλα τά' χει η Μαριορή(*) ο φερετζές της έλειπε":lol:

(*)=ΕΛΤΑ

https://www.epikairo.gr/2021/03/θεσσαλονικη-προβληματα-απο-την-αναστ/

 

Έχουμε κάτι νεότερο για αυτό το θέμα;

 

Σύμφωνα με το άρθρο, θα έπρεπε να είχε εξομαλυνθεί η κατάσταση μέχρι τώρα. Έχω πακέτο με τελευταία ένδειξη 5/3/2021, 19:13 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Απο 27/1/2021 στην Αθηνα απο Aliexpress και ειναι αφαντο...ξερω ο κινεζος δεν φταιει σε τιποτε...τι κανω ? Κανω refund????:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Αν πέρασες το τρίμηνο και η αξία του προϊόντος είναι "μεγάλη" μπορείς να ζητήσεις refund. Εχεις 15 μέρες διορία, από τη λήξη του 3μηνου. Αλλιώς αν δεν καίγεσαι περιμένεις. Κάποια στιγμή θα παραλάβεις. Παρέλαβα αρχές Μαρτίου δέματα που βρίσκονταν στο αεροδρόμια από το Δεκέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια αγορα απο banggood αποστολη με EU Priority Line

τιμη κατω απο 22ευρο dhl το σταματησαν γιατι εγραψαν αλλη τιμη οπως μου ειπαν στην dhl 79ευρο

και θελουν 45ε + τι αλλο ειπαν, σε επικοινωνια μαζι τους ειπαν δεν αγορασες ασφαλιση αποστολης,ισως εκανα κατι λαθος εγω,γνωριζει καποιος καλυτερα τι κανω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια αγορα απο banggood αποστολη με EU Priority Line

τιμη κατω απο 22ευρο dhl το σταματησαν γιατι εγραψαν αλλη τιμη οπως μου ειπαν στην dhl 79ευρο

και θελουν 45ε + τι αλλο ειπαν, σε επικοινωνια μαζι τους ειπαν δεν αγορασες ασφαλιση αποστολης,ισως εκανα κατι λαθος εγω,γνωριζει καποιος καλυτερα τι κανω.

 

Δοκίμασες να τους στείλεις το αποδεικτικό αγοράς; (κίνηση κάρτας ή paypal και ένα screenshot από τη σελίδα του banggood με την περιγραφή και την τιμή του προϊόντος)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δέμα με μικροπράγμα από το Tomtop, που μου έχει στείλει με Sunyou (από 25/2).

 

Από το Tomtop (και το αδελφό/θυγατρικό του Cafago) έχω λάβει και στο παρελθόν δέματα με Sunyou, τα οποία όταν έφταναν στην Ευρώπη, αποκτούσαν νέο tracking number από BPost ή από PostNL (το οποίο δυστυχώς δε μάθαινα ποτέ μέχρι να παραλάβω και να το δω πάνω στο πακέτο), οπότε πρακτικά δεν είχα tracking μέχρι την παραλαβή. Παράδοση τότε κλασσικά από ΕΛΤΑ. Τα δε tracking numbers ήταν της μορφής SYRMnnnnnnnnn (όπου n αριθμητικά ψηφία).

 

 

 

Αυτό που έρχεται τώρα έχει tracking της μορφής SYnnnnnnnnnnn - και στο 17track είδα "Greece, Arrived at destination country airport" - κάτι που δε συνέβαινε με τα προηγούμενα. Μοιάζει κοινώς σα να πηγαίνει end-to-end με τη Sunyou.

 

Μήπως έχει κανείς ιδέα (από εμπειρία με ανάλογο trcking num) αν τελικά θα μου παραδοθεί από ΕΛΤΑ ή κάποιον άλλο, και αν θα μπορέσω με κάποιο τρόπο να το παρακολουθώ και εντός Ελλάδας (όπου αναμένονται πιθανότατα και οι μεγάλες καθυστερήσεις)...;

Είχες βάλεις tax free επιλογή ή κάπως έτσι? Από TomTom που είχα πάρει αν θυμάμαι καλά το παρέλαβα από γενική ταχυδρομική. Δες στο parcelsapp μήπως σου βγάζει και το επόμενο tracking number.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάτι νεότερο για αυτό το θέμα;

 

Σύμφωνα με το άρθρο, θα έπρεπε να είχε εξομαλυνθεί η κατάσταση μέχρι τώρα. Έχω πακέτο με τελευταία ένδειξη 5/3/2021, 19:13 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Από ότι φαίνεται θα περιμένουμε δες και το δικό μου

12/3/2021, 11:29 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται θα περιμένουμε δες και το δικό μου

12/3/2021, 11:29 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Κατάλαβα...

Κατά τ' άλλα... " Τα ΕΛΤΑ Α.Ε. έχουν προχωρήσει στην ανάπτυξη Συστήματος Διαχείρισης για την Αντιμετώπιση της Διάδοσης του Κορωνοϊού «CoVid-Shield»"

Να το κάνουν κορνίζα να το χαίρονται. Έτσι κι αλλιώς, διακοσμητικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι yanwen... Έχω παραλάβει ένα τέτοιο... Δεν ήρθε μέχρι Ελλάδα με αυτήν όμως... Γύρισε σε bpost.... ΕΛΤΑ θα έρθει σίγουρα

Δοκίμασε ΕΛΤΑ

Προχθές παρέλαβα από κει με Τετοιας μορφής tr(δε το παρακολουθούσα όμως)

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ειχα δει το Yanwen και μου λεει: 31 Jan 2021 22:06 Port of destination - Arrival

Απλα ανησυχησα για το που βρισκεται εδω και εναμισυ μηνα, απο 31 Ιανουαριου χαμενο στο απειρον..:(:(:(

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην απογοητεύεστε σήμερα βρήκα δεματάκι κάτω στην οικοδομή απο AliExpress από παραγγελία που είχα κάνει 14/10/2020

Cainiao super economy global unregistered.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Για να μην απογοητεύεστε σήμερα βρήκα δεματάκι κάτω στην οικοδομή απο AliExpress από παραγγελία που είχα κάνει 14/10/2020

Cainiao super economy global unregistered.

και δεν είχες κάνει dispute? Σου είχε μήνυμα ότι είναι στο κέντρο διαλογής (parcelapp.com)?

dema.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Είχες βάλεις tax free επιλογή ή κάπως έτσι? Από TomTom που είχα πάρει αν θυμάμαι καλά το παρέλαβα από γενική ταχυδρομική. Δες στο parcelsapp μήπως σου βγάζει και το επόμενο tracking number.

Όντως, αυτήν που λέει "duty free".

Πολύ καλή ιδέα να κοιτάξω στο parcelsapp. Αν υπήρχε περίπτωση να εμφανιστεί κάπου το 'νέο' tracking number (ίσως κάτι σε BPost), θα ήταν πιθανότατα εκεί.

Δυστυχώς ούτε εκεί είχα τύχη όμως...

Θα δοκιμάσω να ρωτήσω στο tomtop, αν και τις προηγούμενες φορές που είχα επιχειρήσει το ίδιο, είχα πάρει κάτι τελείως 'κινέζικες' (βλ. άσχετες) απαντήσεις - είχα πειστεί τότε ότι μάλλον bot πρέπει να έχουν να απαντάει στα e-mails...

Link to comment
Share on other sites

Έκανε 15 μέρες το δέμα βόλτα στην Ευρώπη (όπου είχα επιφυλάξεις οτι θα αργήσει αλλά τελικά πήγε κανονικά) και τώρα κόλλησε στο ΚΔ της acs και μου λένε από βδομάδα,είναι πολύ εκνευριστικό,είχα ξεχάσει τον παράγοντα των ελληνικών courier και αυτά που είχαν γίνει το BF κλπ.,βέβαια και αυτές που τώρα επικαλούνται αυξημένο φόρτο παραδόσεων δεν κάνουν κάτι παραπάνω από απόψης προσωπικού κλπ. για να ανταπεξέλθουν,οπότε καταλήγω στο εξής συμπέρασμα: ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ παραγγελία από οπουδήποτε όταν στο τελικό κομμάτι εμπλέκεται acs κλπ.,μόνο την UPS εμπιστεύομαι μέχρι στιγμής,εννοείται αγορές από amazon (όχι Αγγλίας εννοείται λόγω τελεωνείου) και όχι από bg (παρόλο που είναι πολύ γρήγοροι αλλά στο EU priority line δεν με έβαλαν στην Comet/speedex που μάλλον είναι η πιο γρήγορη)....
Link to comment
Share on other sites

και δεν είχες κάνει dispute? Σου είχε μήνυμα ότι είναι στο κέντρο διαλογής (parcelapp.com)?

dema.jpg

Φιλε καλησπερα για 2 Drip tip που ειχαν κοστος 1,4 ευρω συνολο τι να κανω dispute παρακατω σου βαζω συνδεσμο να δεις την πορεια του

 

https://parcelsapp.com/en/tracking/S00000168952423

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπερα για 2 Drip tip που ειχαν κοστος 1,4 ευρω συνολο τι να κανω dispute παρακατω σου βαζω συνδεσμο να δεις την πορεια του

https://parcelsapp.com/en/tracking/S00000168952423

Καλησπέρα. Είναι προφανές από τον σύνδεσμο που έβαλες ότι ΟΛΗ η καθυστέρηση οφείλεται στην Ελλάδα, άρα δεν φταίει ο προμηθευτής. Δεν ξέρω εάν τεχνικά έπρεπε να γίνει dispute και μετά επανακατάθεση χρημάτων όταν το παραλάβεις?? (άσχετα από ποσό).Δεν ξέρω τι θα έκανε το Aliexpress εάν έκανες dispute την στιγμή που φαινόταν ότι είναι Ελλάδα:rolleyes::wacko:

Πάντως εγώ μόλις δικαιώθηκα dispute από Aliexpress για 1,62 ευρώ (φλάντζα/σιλικόνη σφράγισης καφετιέρας εσπρέσσο), όμως εδώ ο Κινέζος ενώ έδωσε τράκινγκ νάμπερ ΔΕΝ το έστειλε ποτέ !!! Άρα δεν θα κάνω dispute? :mad:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είναι προφανές από τον σύνδεσμο που έβαλες ότι ΟΛΗ η καθυστέρηση οφείλεται στην Ελλάδα, άρα δεν φταίει ο προμηθευτής. Δεν ξέρω εάν τεχνικά έπρεπε να γίνει dispute και μετά επανακατάθεση χρημάτων όταν το παραλάβεις?? (άσχετα από ποσό).Δεν ξέρω τι θα έκανε το Aliexpress εάν έκανες dispute την στιγμή που φαινόταν ότι είναι Ελλάδα:rolleyes::wacko:

Πάντως εγώ μόλις δικαιώθηκα dispute από Aliexpress για 1,62 ευρώ (φλάντζα/σιλικόνη σφράγισης καφετιέρας εσπρέσσο), όμως εδώ ο Κινέζος ενώ έδωσε τράκινγκ νάμπερ ΔΕΝ το έστειλε ποτέ !!! Άρα δεν θα κάνω dispute? :mad:

 

Αν όντως διαπίστωσες ότι δεν έχει καμία εξέλιξη ο αριθμός αποστολής που σου δωσε τότε λογικό είναι ότι δεν το στείλω ούτε λογικά δεν βλέπω το λόγο για να μην κάνεις dispute, άσε που πολλές φορές και οι Κινέζοι λένε κάτι κινέζικα σαν δικαιολογίες άμα κάτσω και σου πω το τι έχω ακούσει θα σου δώσω για παράδειγμα την τελευταία φορά που ακόμα περιμένω να ρθει ένα USB receiver transmitter bluetooth και αυτό την ίδια ημερομηνία με το προηγούμενο από πάνω, μου γράφει το έστειλα αλλά σε παρακαλώ πολύ κάνε υπομονή λόγω των καιρικών συνθηκών Και αυτό μου το είχε στείλει το μήνυμα 90 μέρες αφού είχα κάνει την παραγγελία επίσης μου έλεγε κοίταξέ το στο τοπικό σου ταχυδρομείο μήπως έχει έρθει του έγραψα και εγώ, εγώ το κοίταξα στο τοπικό μου ταχυδρομείο πάρε και εσύ τον αριθμό τώρα πάρε και το link από τα ελληνικά ταχυδρομεία και πάνε ψάξτο εσύ τώρα άμα έχει έρθει, φυσικά σε αυτή την περίπτωση επειδή ακόμα δεν το έχω παραλάβει μετά από 5 μήνες και επειδήκατά την άποψή μου και γνώμη μου το έπαιξε πονηρούλης έκανα dispute φυσικά αρνήθηκε το full refund, και δικαιώθηκα από το AliExpress.

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

 

Όπως έγραψε παραπάνω και ο makap, το USPS είναι το αμερικανικό ταχυδρομείο. Δέμα που μου έχει έρθει από Κίνα μέσω αυτού ήταν επαναφορτιζόμενες μπαταρίες από το banggood, τις οποίες μου έστειλαν από Κίνα μέσω... Αμερικής(!) - μάλλον για να παρακάμψουν κάποια περιοριστική οδηγία σχετική με μπαταρίες.

Έχεις δει αν ακολούθησε και το δικό σου ανάλογη διαδρομή...;

(ρωτάω γιατί το όλο σχήμα το βρίσκω ασυνήθιστο - αποστολή μέσω... κωλοπετεινίτσας. Αλλά φαίνεται ότι ο Κινέζος -με κάτι τέτοια- έχει βρει τη λύση για όλα, περιορισμούς, τελωνεία κλπ!)

 

Να ενημερώσω όπως υποσχέθηκα.

Μόλις έφτασε το δέμα μου από Κίνα, μέ usps και ενδιάμεση στάση Ολλανδία. Το 17tracking δε μου έγραφε ποιες χώρες πέρασε. Μόνο το χαρτί από έξω έλεγε Ολλανδία.

Στην Ελλάδα ήρθε από την Γενική ταχυδρομική. Ούτε τελωνείο ούτε τίποτα και μάλιστα αρκετά μεγάλο δέμα , μεγαλούτσικης αξίας. Από τη στιγμή που έφυγε Κινα ήρθε σε περίπου 25 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...