Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από την περιγραφή σου, επιβεβαιώνεται αυτό που έγραψα σε προηγούμενο post.

Όλα αυτά τα δέματα έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό και αυτή είναι η συσκευασία που μοιάζει με εκείνη ενός κινητού.

Δεν συμφωνώ καθόλου με όσα αναφέρεις παραπάνω.

Αύριο που θα παραλάβω το δέμα, θα επανέλθω με τις ακριβείς διαστάσεις και βάρος του δέματος.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν συμφωνώ καθόλου με όσα αναφέρεις παραπάνω.

Αύριο που θα παραλάβω το δέμα, θα επανέλθω με τις ακριβείς διαστάσεις και βάρος του δέματος.

 

Μπορεί να έχει καθένας τη γνώμη του για το θέμα, αλλά θα ήταν χρήσιμο για όσους παρακολούθησαν αυτή τη συζήτηση, να ενημερώσεις για τα βήματα που ακολούθησε το δέμα σου μετά το ΓΕΤΑ Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει καθένας τη γνώμη του για το θέμα, αλλά θα ήταν χρήσιμο για όσους παρακολούθησαν αυτή τη συζήτηση, να ενημερώσεις για τα βήματα που ακολούθησε το δέμα σου μετά το ΓΕΤΑ Πειραιά.

Βεβαίως αγαπητέ μου φίλε ορίστε.

9/3/2021, 22:29 Κ.Δ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ

9/3/2021, 20:29 Κ.Δ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ

8/3/2021, 19:14 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

8/3/2021, 11:53 Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ

8/3/2021, 09:53 Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ

4/3/2021, 11:10 Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ

4/3/2021, 08:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/2/2021, 06:48 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/2/2021, 19:10 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/2/2021, 15:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

22/2/2021, 13:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/1/2021, 19:26 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/1/2021, 17:30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

22/1/2021, 04:08 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Υπόψιν ότι το κοκκινισμένο εμφανίστηκε χθες 8/3/2021 και όχι 4/3/2021, 08:07.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Δεμα εφτασε απο Κινα στα χερια μου μετα απο 106 μερες, απο τις 22 Νοεμβριου . Βεβαια εμεινε 1 μηνα στο Βελγιο .
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως αγαπητέ μου φίλε ορίστε.

9/3/2021, 22:29 Κ.Δ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ

9/3/2021, 20:29 Κ.Δ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ

8/3/2021, 19:14 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

8/3/2021, 11:53 Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ

8/3/2021, 09:53 Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ

4/3/2021, 11:10 Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ

4/3/2021, 08:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/2/2021, 06:48 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/2/2021, 19:10 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/2/2021, 15:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

22/2/2021, 13:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/1/2021, 19:26 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/1/2021, 17:30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

22/1/2021, 04:08 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Υπόψιν ότι το κοκκινισμένο εμφανίστηκε χθες 8/3/2021 και όχι 4/3/2021, 08:07.

 

Εάν δεν λάβουμε υπόψη το κόκκινο βήμα, που δεν φαίνεται να έχει λογική σχέση με τα υπόλοιπα, τότε από τα υπόλοιπα αποδεικνύεται το βάσιμο της υπόθεσης που έκανα.

Στις 8/3 καταγράφεται είσοδος στο ΓΕΤΑ Πειραιά 09.53 και έξοδος 11.53, και σύμφωνα με την τακτική που ακολουθείται και στο ΓΕΤΑ αεροδρομίου, αυτό το δίωρο παραμονής στο ΓΕΤΑ σημαίνει ότι ελέγχθηκε από τελωνειακό το δέμα και βγήκε χωρίς χρεώσεις.

Δηλαδή, με λίγα λόγια, ο τελωνειακός έλεγχος αυτού του δέματος έγινε στον Πειραιά και όχι στο αεροδρόμιο. Και αν συνδυάσεις το γεγονός ότι μόνο στον Πειραιά υπάρχει scanner, εύκολα βγάζεις το συμπέρασμα.

Με το καλό να παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Απλως για ενημερωση και μονο... δεμα απο banggood απο τσεχια χωρις tracking number και αποστολη 18/01 παρελαβα σημερα ..50 μερες...
Link to comment
Share on other sites

Απλως για ενημερωση και μονο... δεμα απο banggood απο τσεχια χωρις tracking number και αποστολη 18/01 παρελαβα σημερα ..50 μερες...

 

Mε μεση εκτιμωμενη διαρκεια παραδοσης...6-9 μερες; :cry:

 

Εγω εκανα παραγγελια καποια πραγματακια ακομα απο banggood για εμένα και κάτι φίλους και έλαβα 2 tracking number της μορφης 51xxxx70 για αυτά που είχαν κάποιο όγκο και 2 tracking number της μορφής AS10XXXXX56CN για τα λιγότερο ογκώδη.

 

Κίνα όλα. Για να δουμε τώρα πότε θα παραδοθουν.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Mε μεση εκτιμωμενη διαρκεια παραδοσης...6-9 μερες; :cry:

 

Εγω εκανα παραγγελια καποια πραγματακια ακομα απο banggood για εμένα και κάτι φίλους και έλαβα 2 tracking number της μορφης 51xxxx70 για αυτά που είχαν κάποιο όγκο και 2 tracking number της μορφής AS10XXXXX56CN για τα λιγότερο ογκώδη.

 

Κίνα όλα. Για να δουμε τώρα πότε θα παραδοθουν.:cool:

 

Φίλε μου τα δύο πρώτα 8ψηφια tracking number διακινούνται με comet και παραδίδονται εδώ με speedex σε πολύ καλούς χρόνους. (15-20 μέρες από την αποστολή).

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-2021-03-10-132038.jpg

 

Εφτασε Βέλγιο ,EU Priority line από banggood, οπότε πάει για παράδοση από ΕΛΤΑ,υποθέτω με ειδοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-2021-03-10-132038.jpg

 

Εφτασε Βέλγιο ,EU Priority line από banggood, οπότε πάει για παράδοση από ΕΛΤΑ,υποθέτω με ειδοποίηση...

 

Gls και εδώ αναλαμβάνει η ACS

Link to comment
Share on other sites

Gls και εδώ αναλαμβάνει η ACS

Και αυτό καλό είναι,ελπίζω μόνο να γίνει η παράδοση σωστά όταν έρθει Ελλάδα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει πάρει κάνεις τέτοιο αριθμό τρακ GRxxxxxxxJNxxxxxG ( οπού x είναι αριθμός) από banggood με standard Mail Register αποθήκη CN; Πρώτη φορά μου δίνουν κάτι τέτοιο, ξέρει κανείς με τι έρχεται και που μπορώ να το ανιχνεύσω;;; :(
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα δύο πρώτα 8ψηφια tracking number διακινούνται με comet και παραδίδονται εδώ με speedex σε πολύ καλούς χρόνους. (15-20 μέρες από την αποστολή).

 

Δεν με πειραζει και 15 και 20 μερες να κανουν φιλε μου, απο τη στιγμη που η μεση αναμονη απο Κινα πλεον ξεπερναει τον 1-1.5 μηνα απο ebay/ali express με στανταρ μεθοδους.

 

Με την εμπειρια παντως που εχω μεχρι στιγμης ηταν 10 μερες με PDM-COMET-SPEEDEX και 15 μερες με EU Priority-GLS-ACS, απο Κίνα. Και μιλαμε παντα για χωριο στην επαρχια και οχι μεγαλο αστικο κεντρο.

 

Μεχρι στιγμης τρομερα ικανοποιημενος απο Bangood και τους χρονους του.

 

Screenshot-2021-03-10-132038.jpg

 

Εφτασε Βέλγιο ,EU Priority line από banggood, οπότε πάει για παράδοση από ΕΛΤΑ,υποθέτω με ειδοποίηση...

 

Απο εδω και στο εξης υπολογισε σε 5-6 μερες απο σημερα να ειναι Ελλαδα και πιθανον να το εχεις παραλαβει.

 

Θα ταξιδεψει οδικως.

 

 

Παιδιά έχει πάρει κάνεις τέτοιο αριθμό τρακ GRxxxxxxxJNxxxxxG ( οπού x είναι αριθμός) από banggood με standard Mail Register αποθήκη CN; Πρώτη φορά μου δίνουν κάτι τέτοιο, ξέρει κανείς με τι έρχεται και που μπορώ να το ανιχνεύσω;;; :(

 

Μαλλον με ΕΛΤΑ το κοβω να ερχεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ καθόλου με όσα αναφέρεις παραπάνω.

Αύριο που θα παραλάβω το δέμα, θα επανέλθω με τις ακριβείς διαστάσεις και βάρος του δέματος.

Λοιπόν σήμερα παρέλαβα το δέμα, οι διαστάσεις ήταν 3.5x8x17cm και είχε βάρος 100gr.

Φυσικά από αυτές τις διαστάσεις (ειδικά του πάχους 3.5cm), το βάρος (υπεραρκετά ελαφρύ) αλλά και από την ψηλάφηση του φακέλλου (ήταν σε έναν κίτρινο μικρό φάκελλο με φυσαλίδες και σχεδόν ίσα που χωρούσαν οι δύο θήκες οι οποίες βρισκόντουσαν σε ξεχωριστή ζελατίνα η κάθε μία, αλλά μπορούσαν έστω και λίγο να κινηθούν μεταξύ τους) δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση η συσκευασία να προσομοιωθεί με συσκευασία κινητού.

Στον φάκελο υπήρχε το πράσινο αυτοκόλλητο "ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ" και κάτω από αυτό ένα δεύτερο κίτρινο, το γνωστό "Goods not fulfilling the conditions laid down in Articles 28 and 29 of the Treaty on the functioning of the European Union", στην ετικέτα ο πωλητής ανέγραφε ότι επρόκειτο απλά για COVER (όχι δύο) και μέσα σε παρένθεση κάποια κωδικά και από κάτω την μάρκα και το μοντέλο του κινητού τα οποία όμως δεν γινόντουσαν κατανοητά γατί ήταν συγκοπτόμενα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά έχει πάρει κάνεις τέτοιο αριθμό τρακ GRxxxxxxxJNxxxxxG ( οπού x είναι αριθμός) από banggood με standard Mail Register αποθήκη CN; Πρώτη φορά μου δίνουν κάτι τέτοιο, ξέρει κανείς με τι έρχεται και που μπορώ να το ανιχνεύσω;;; :(

Παραλαμβάνεις από Speedex.

Φυσικά παρακολούθηση μπορείς από τα γνωστά:

https://parcelsapp.com

https://t.17track.net/el

Αλλά και από εδώ

http://www.flytexpress.com/Home/LogisticsTracking

https://t.meest-group.com/int/gr

Είναι όμως άστα να πάνε, δες το δικό μου πριν 2-3 μήνες, το οποίο υποτίθεται ότι ήταν με αποστολή όχι όπως το δικό σου αλλά με PDM.

2020-12-02 11:55:21 CHINA Guangzhou 1/1 POSTING COLLECTION

2020-12-04 09:28:49 CHINA Guangzhou 1/1 ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-12-04 12:38:41 CHINA Guangzhou 1/1 REGISTER COLLECTED

2020-12-04 13:24:15 CHINA Guangzhou 1/1 DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-12-10 22:51:00 CHINA Hong Kong 1/1 DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-12-13 23:52:00 Netherlands Amsterdam 1/1 ARRIVED AT INTERNATIONAL SORTING CENTER

2020-12-19 18:52:17 NL 1/1 LEFT TRANSIT HUB

2021-01-15 09:17:00 GR 1/1 ARRIVED TO GR. LOCAL TRACKING 70000xxxxxxx.

2021-01-15 14:30:00 GR 1/1 PARCEL IS DELIVERED

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την συμβουλη σας θα βαλω παραγγελια ενα type c usb hub απο Aliexpress, συνηθως βαζω cainiao super economy global αλλα τωρα τελευταια και λογο των συνθηκων η αναμονη ξεπερναει τουλαχιστον σε μενα κατα μεσο ορο τις 85 μερες εχω παραλαβει και σε παραπανω απο 85 με cainiao super economy global και εχω χασει και 2-3 παραγγελιες με cainiao αλλα πηρα refund, εχει καποιος εμπειρια να μου πει αν ειναι καλυτερη η yanwen economic air mail ή θα ειναι το ιδιο, και τελος το AliExpress Standard Shipping που ειναι πιο ακριβο αξιζει ή οχι.
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές είναι μεταφορικές για τη διακίνηση μέσα στην Κίνα. Όταν το δέμα φτάσει στο αεροδρόμιο αναχώρησης ακολουθούν τη διαδικασία όλων των δεμάτων που ταξιδέυουν με απλό ταχυδρομείο.
Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές είναι μεταφορικές για τη διακίνηση μέσα στην Κίνα. Όταν το δέμα φτάσει στο αεροδρόμιο αναχώρησης ακολουθούν τη διαδικασία όλων των δεμάτων που ταξιδέυουν με απλό ταχυδρομείο.

Αρα δεν παιζει κανενα ρολο το ποια θα επιλεξω και ας βαλω για παραδειγμα την πιο ακριβη παλι ο χρονος παραδοσης θα ειναι πανω κατω ο ιδιος εκτος απο την μετκινηση μεσα στην Κινα εγινε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν παιζει κανενα ρολο το ποια θα επιλεξω και ας βαλω για παραδειγμα την πιο ακριβη παλι ο χρονος παραδοσης θα ειναι πανω κατω ο ιδιος εκτος απο την μετκινηση μεσα στην Κινα εγινε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια

 

Με το aliexpress shipping θα έχεις tracking number που σημαίνει ότι θα ξέρεις που βρίσκεται το δέμα σου. Συνήθως έρχονται γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την συμβουλη σας θα βαλω παραγγελια ενα type c usb hub απο Aliexpress, συνηθως βαζω cainiao super economy global αλλα τωρα τελευταια και λογο των συνθηκων η αναμονη ξεπερναει τουλαχιστον σε μενα κατα μεσο ορο τις 85 μερες εχω παραλαβει και σε παραπανω απο 85 με cainiao super economy global και εχω χασει και 2-3 παραγγελιες με cainiao αλλα πηρα refund, εχει καποιος εμπειρια να μου πει αν ειναι καλυτερη η yanwen economic air mail ή θα ειναι το ιδιο, και τελος το AliExpress Standard Shipping που ειναι πιο ακριβο αξιζει ή οχι.

 

Για το τελευταιο απο οτι καταλαβα κανει 1-1.5 μηνα.

5 Φλεβαρη παραγγειλα, 4 Μαρτιου μπηκε Ελλάδα, ακόμα δεν παρελαβα βεβαια. Ελπίζω να παραλαβω μεχρι τέλη Μαρτιου.

PostNL αναλαμβανει.

 

04-03-2021 10:12 The item has arrived in the country of destination GREECE

26-02-2021 12:05 The item is on transport to the country of destination

25-02-2021 09:05 The item is at the PostNL sorting center

25-02-2021 04:29 Consignment received at the PostNL Acceptance Centre

15-02-2021 07:53 The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed

10-02-2021 03:53 The item is ready for shipment

10-02-2021 02:53 The item is pre-advised to PostNL

Edited by Tken
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω κάνει μια παραγγελία από bangood με priority και το έχουν στείλει με dhl επειδή μου βγάζει αριθμό αποστολής CQ#####DE. Το θέμα είναι ότι μπορω να τι αναζητήσω μόνο στο 17track. Δεν έχω βρει άλλο site να το βρίσκει. Έχει έρθει Ελλάδα από τις 6 του μήνα και σήμερα ήρθε ανανέωση ότι Greece, Due to an address error, the shipment could not be delivered and will be held. Τι να κάνω τώρα που να το ψάξω;
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω κάνει μια παραγγελία από bangood με priority και το έχουν στείλει με dhl επειδή μου βγάζει αριθμό αποστολής CQ#####DE. Το θέμα είναι ότι μπορω να τι αναζητήσω μόνο στο 17track. Δεν έχω βρει άλλο site να το βρίσκει. Έχει έρθει Ελλάδα από τις 6 του μήνα και σήμερα ήρθε ανανέωση ότι Greece, Due to an address error, the shipment could not be delivered and will be held. Τι να κάνω τώρα που να το ψάξω;

To tracking της ίδιας της DHL δε στο δείχνει, δηλαδή...;

Δοκίμασε κάτι σαν αυτό:

https://www.dhl.de/en/privatkunden/pakete-empfangen/verfolgen.html?piececode=CQ#########DE

με το tracking number σου.

Αν το βρει, λογικά θα σου βγάλει και το tr.num. της τοπικής μας DHL Express, που θα το παραδώσει (10ψήφιο, μόνο με νούμερα), το οποίο μπορείς μετά να αναζητήσεις έτσι:

https://www.dhl.com/gr-el/home/tracking/tracking-express.html?submit=1&tracking-id=##########

(ή θα σου βγάλει στο site της 'μαμάς' DHL link "Track & Trace in foreign countries", που θα σε πάει στο "τοπικό" site).

 

Για να βρέθηκε πρόβλημα με τη διεύθυνση, λογικά αυτό θα έγινε στην Ελλάδα, άρα πάρε τηλέφωνο την ελληνική DHL να ρωτήσεις.

Υποθέτω θα μπορούν να βρούν άκρη και με το "international" tracking num (CQ...DE), αλλά αν με τα παραπάνω έχεις μπορέσει να βρεις και το "τοπικό" tracking num, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

 

Παραλαμβάνεις από Speedex.

Φυσικά παρακολούθηση μπορείς από τα γνωστά:

https://parcelsapp.com

https://t.17track.net/el

Αλλά και από εδώ

http://www.flytexpress.com/Home/LogisticsTracking

https://t.meest-group.com/int/gr

Είναι όμως άστα να πάνε, δες το δικό μου πριν 2-3 μήνες, το οποίο υποτίθεται ότι ήταν με αποστολή όχι όπως το δικό σου αλλά με PDM.

2020-12-02 11:55:21 CHINA Guangzhou 1/1 POSTING COLLECTION

2020-12-04 09:28:49 CHINA Guangzhou 1/1 ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-12-04 12:38:41 CHINA Guangzhou 1/1 REGISTER COLLECTED

2020-12-04 13:24:15 CHINA Guangzhou 1/1 DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-12-10 22:51:00 CHINA Hong Kong 1/1 DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-12-13 23:52:00 Netherlands Amsterdam 1/1 ARRIVED AT INTERNATIONAL SORTING CENTER

2020-12-19 18:52:17 NL 1/1 LEFT TRANSIT HUB

2021-01-15 09:17:00 GR 1/1 ARRIVED TO GR. LOCAL TRACKING 70000xxxxxxx.

2021-01-15 14:30:00 GR 1/1 PARCEL IS DELIVERED

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, από ότι κατάλαβα το δικό σου δέμα έπεσε μέσα της γιορτές ίσως και για αυτό να άργησε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Με το aliexpress shipping θα έχεις tracking number που σημαίνει ότι θα ξέρεις που βρίσκεται το δέμα σου. Συνήθως έρχονται γρηγορότερα.

 

Ολα τα untracked του ali ειναι στον αερα γιατι μπορει να δωσει ο πωλητης το ιδιο νουμερο σε πολλους στην Ελλαδα

Σε οσα untracked δεματα δεν ηρθαν και χαθηκαν δεν πηρα αποζημιωση απο το ali το τελευταιο tracking εγραγε departed to country of destination αυτοι το καταλαβαινουν σαν delievery

Ακομη και σε μερικα tracked που παρεμειναν τελωνειο κι ας περασαν 120 ημερες αναμονης παλι τιποτε δεν πηρα

Τωρα με τον Πειραια τα δεματα (μου) εχουν αναμονη στην Ελλαδα μετα το αεροδρομιο 10-15 ημερες εχω πιασει και 18!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα δύο πρώτα 8ψηφια tracking number διακινούνται με comet και παραδίδονται εδώ με speedex σε πολύ καλούς χρόνους. (15-20 μέρες από την αποστολή).
Τα 8ψήφια πού μπορούμε να τα κάνουμε tracking; Η δική μου παραγγελία γράφει το 17 Track ότι 9 Μαρτίου έφυγε από Κίνα και έκτοτε καμία κίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...