Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Screenshot-2021-03-04-211405.jpg

Πρώτη παραγγελία από banggood και το παρακολουθώ και μου αρέσει όπως δείχνει και κινείται,έστω και σε 15 μέρες να έρθει...εδώ από amazon Ισπανίας έκανε 4 μέρες για να ξεκινήσει....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

LTXXXNL tracking μου έβγαλε ΥΕΔ Πειραιά? Τι σημαίνει αυτό? Πρώτη φορά το βλέπω.

 

Από μία γρήγορη αναζήτηση σημαίνει υπηρεσία ελέγχου δεμάτων δεν ξέρω να σου πω δυστυχώς παραπάνω

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

LTXXXNL tracking μου έβγαλε ΥΕΔ Πειραιά? Τι σημαίνει αυτό? Πρώτη φορά το βλέπω.

 

Θα περάσει τελωνειο......

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

LTXXXNL tracking μου έβγαλε ΥΕΔ Πειραιά? Τι σημαίνει αυτό? Πρώτη φορά το βλέπω.

 

Είναι ογκώδες και ήρθε με container;

Link to comment
Share on other sites

aliexpress > το προϊόν (222.00€) το είχε Γερμανία > το έστειλαν απο Ολλανδία και Κοντοζυγώνει ........

2021-03-06-150513.png

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

aliexpress > το προϊόν (222.00€) το είχε Γερμανία > το έστειλαν απο Ολλανδία και Κοντοζυγώνει ........

 

2021-03-06-150513.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

LTXXXNL tracking μου έβγαλε ΥΕΔ Πειραιά? Τι σημαίνει αυτό? Πρώτη φορά το βλέπω.

 

Παρομοίως, από ali ένα motherboard για κινητό αξίας 15€ με LTXXXXXXNL πήγε Γ.Ε.Τ.Α. Πειραιά!!

Τελωνείο; από πού κι ως πού;;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως, από ali ένα motherboard για κινητό αξίας 15€ με LTXXXXXXNL πήγε Γ.Ε.Τ.Α. Πειραιά!!

Τελωνείο; από πού κι ως πού;;

 

Ίσως, γιατί εκεί έχουν scanner και, από ότι καταλαβαίνω, η συσκευαία του δέματος μπορεί να μοιάζει με αντίστοιχη κινητού.

Αφού ο παραλήπτης δεν έχει σχέση με τον Πειραιά, η μόνη πιθανή εξήγηση είναι ότι ο τελωνειακός το έστειλε στον Πειραιά για έλεγχο με το scanner που υπάρχει εκεί.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως, από ali ένα motherboard για κινητό αξίας 15€ με LTXXXXXXNL πήγε Γ.Ε.Τ.Α. Πειραιά!!

Τελωνείο; από πού κι ως πού;;

 

Όλα τα πακέτα περνάνε από τη διαδικασία του τελωνείου. Αυτά που είναι κάτω από 22€ βγαίνουν χωρίς χρέωση. Αν έχει υποψίες ο τελωνειακός ότι το δέμα είναι ακριβότερο από την αναγραφόμενη τιμή θα ζητήσει αποδεικτικά αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Από ali υπάρχει επιλογή αποστολής, όπως στο banggood για αποφυγή τελωνείου ή προσέχουμε το κόστος κάτω του 22€?

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει.

Από ali υπάρχει επιλογή αποστολής, όπως στο banggood για αποφυγή τελωνείου ή προσέχουμε το κόστος κάτω του 22€?

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το Γ.Ε.Τ.Α. Πειραιά έχει αρχίσει να εμφανίζεται από 22-2-3021, έχει αναφερθεί για πρώτη φορά εδώ και πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει ούτε με ογκώδη δέματα αλλά ούτε και με συσκευασίες δεμάτων που μοιάζουν για κινητά, το δικό μου περιλαμβάνει δύο πλαστικές θήκες κινητού μηδαμινού βάρους και όγκου, αξίας 6,39€ με δωρεάν μεταφορικά.

 

Σίγουρα κάτι άλλο συμβαίνει.

 

Εγώ αυτό που έχω πληροφορηθεί είναι ότι αυτή τη στιγμή τρέχει εθελουσία έξοδος στα ΕΛΤΑ και συγκεκριμένα στο Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ότι υπάρχει ραγδαία μείωση του προσωπικού.

 

8/3/2021, 11:53 Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ

8/3/2021, 09:53 Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ

4/3/2021, 11:10 Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ

4/3/2021, 08:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/2/2021, 06:48 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/2/2021, 19:10 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/2/2021, 15:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

22/2/2021, 13:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/1/2021, 19:26 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/1/2021, 17:30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

22/1/2021, 04:08 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το Γ.Ε.Τ.Α. Πειραιά έχει αρχίσει να εμφανίζεται από 22-2-3021, έχει αναφερθεί για πρώτη φορά εδώ και πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει ούτε με ογκώδη δέματα αλλά ούτε και με συσκευασίες δεμάτων που μοιάζουν για κινητά, το δικό μου περιλαμβάνει δύο πλαστικές θήκες κινητού μηδαμινού βάρους και όγκου, αξίας 6,39€ με δωρεάν μεταφορικά.

 

Σίγουρα κάτι άλλο συμβαίνει.

 

 

Από την περιγραφή σου, επιβεβαιώνεται αυτό που έγραψα σε προηγούμενο post.

Όλα αυτά τα δέματα έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό και αυτή είναι η συσκευασία που μοιάζει με εκείνη ενός κινητού.

Τα στέλνουν στον Πειραιά που έχει scanner για να ελέγξουν το περιεχόμενο, μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε 22 ευρώ για να μη περνάει τελωνείο , είναι μαζί με τα μεταφορικά ή καθαρό το κόστος του προϊόντος?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε 22 ευρώ για να μη περνάει τελωνείο , είναι μαζί με τα μεταφορικά ή καθαρό το κόστος του προϊόντος?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μαζί με τα μεταφορικά, συνολικό κόστος.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε 22 ευρώ για να μη περνάει τελωνείο , είναι μαζί με τα μεταφορικά ή καθαρό το κόστος του προϊόντος?

 

 

Ναι, όλα, ακόμη και η ασφάλεια που μπορεί να βάλεις

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και από Αμερική;

Κακα τα ψέματα από Κίνα πολλές φορές πράγματα άνω των 22 ευρώ δεν έχουν χρεωθεί στο τελωνείο . Από Αμερική υπάρχει περίπτωση να περάσει κάποιο αντικείμενο με τον ίδιο τρόπο ή η μέθοδος αποστολής (συνήθως ups fedex κτλ ) δεν επιτρέπει να περάσει κάτι χωρίς πλήρη έλεγχο ;;;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και από Αμερική;

Κακα τα ψέματα από Κίνα πολλές φορές πράγματα άνω των 22 ευρώ δεν έχουν χρεωθεί στο τελωνείο . Από Αμερική υπάρχει περίπτωση να περάσει κάποιο αντικείμενο με τον ίδιο τρόπο ή η μέθοδος αποστολής (συνήθως ups fedex κτλ ) δεν επιτρέπει να περάσει κάτι χωρίς πλήρη έλεγχο ;;;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ξέχασε όλα όσα ίσχυαν στο παρελθόν.

Τώρα όλα τα δέματα περνάνε από το τελωνείο.

Η Αμερική έχει φτηνότερο κόστος αλλά ακριβότερα μεταφορικά, αφού τα περισσότερα δέματα ταξιδεύουν με courier (UPS, Fedex κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι όλα περνάνε αλλά δεν ελέγχονται ενδελεχως. Σχετικα συχνα παραλαμβάνω δέματα αξίας 40-50 ευρώ τελωνειακως ελεύθερα με το πράσινο αυτοκόλλητο .

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι όλα περνάνε αλλά δεν ελέγχονται ενδελεχως. Σχετικα συχνα παραλαμβάνω δέματα αξίας 40-50 ευρώ τελωνειακως ελεύθερα με το πράσινο αυτοκόλλητο .

 

 

Αυτό σημαίνει ότι το δέμα πέρασε από το τελωνείο, αλλά δεν χρεώθηκαν έξοδα εκτελωνισμού.

Δεν αποτελεί, όμως, κανόνα για να βασιστείς και να το κάνεις συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω , και πάντα υπολογίζω την αγορά μου με τα έξοδα τελωνείου. Συνεχίζω και το κάνω όμως γιατί ακόμη και με τα εξοδα εκτελωνισμου πάλι συμφέρει.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως, γιατί εκεί έχουν scanner και, από ότι καταλαβαίνω, η συσκευαία του δέματος μπορεί να μοιάζει με αντίστοιχη κινητού.

Αφού ο παραλήπτης δεν έχει σχέση με τον Πειραιά, η μόνη πιθανή εξήγηση είναι ότι ο τελωνειακός το έστειλε στον Πειραιά για έλεγχο με το scanner που υπάρχει εκεί.

 

Η συσκευασία λογικά θα είναι πολύ μικρότερη από συσκευασία κινητού. Δέχομαι σαν εξήγηση την ύπαρξη scanner στον Πειραιά, αλλά στο Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας δεν υπάρχει scanner;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Από ali υπάρχει επιλογή αποστολής, όπως στο banggood για αποφυγή τελωνείου ή προσέχουμε το κόστος κάτω του 22€?

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

 

Η μόνη λύση είναι να κάνεις αναζήτηση βάζοντας ευρωπαϊκές χώρες και να δεις αν υπάρχει το προϊόν που θες.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία λογικά θα είναι πολύ μικρότερη από συσκευασία κινητού. Δέχομαι σαν εξήγηση την ύπαρξη scanner στον Πειραιά, αλλά στο Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας δεν υπάρχει scanner;

 

Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη η τοποθέτηση scanner για τα ταχυδρομικά δέματα.

Υπάρχουν, βέβαια, πολλά στο χώρο του αεροδρομίου για τον έλεγχο των αποσκευών των ταξιδιωτών, αλλά όχι για τα ταχυσρομικά δέματα.

Από την εξέλιξη της πορείας των δεμάτων που "λοξοδρόμησαν" στον Πειραιά, ίσως λύσουμε το μυστήριο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...