Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα παρέλαβα από Ali παραγγελία με nl post από 11/11. 81 ημέρες συνολικά από την αποστολή.

Αυτο ρωταω αν ηταν συστημενο, Registered

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χονδρικά, 10 ημέρες να φτάσει από Κίνα Ολλανδία, 15 ημέρες να φύγει από Ολλανδία, σε 18 ημέρες το ολλανδικό ταχυδρομείο έδειξε ότι έφτασε Ελλάδα (ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ), μετά από 21 ημέρες έδειξε άφιξη στη χώρα προορισμού στα ΕΛΤΑ και μετά από 18 ημέρες παρέλαβα.

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Μεγάλη καθυστέρηση σε όλα τα βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρωταω αν ηταν συστημενο, Registered
Αυτό που παρέλαβα ναι, συστημένο με nl post.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είχε ένδειξης ότι πέρασε από τελωνείο κ το έβγαλαν ελεύθερο;

Αυτό που παρέλαβα ναι, συστημένο με nl post.
Link to comment
Share on other sites

Δύο δέματα παρέλαβα χτες "τελωνειακώς ελεύθερα" σε 65 και 41 μέρες από την παραγγελία, με καθυστέρηση 34 και 7 μέρες από τότε που έφτασαν Ελλάδα!

Μάλλον ξεμπλόκαρε το τελωνείο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είχε ένδειξης ότι πέρασε από τελωνείο κ το έβγαλαν ελεύθερο;

 

Τα δέματα από Ali που παρέλαβα τις τελευταίες μέρες είχαν όλα πράσινο αυτοκόλλητο "ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ".

Παραγγελία 30/11/20, παραλαβή 5 δεμάτων σε 50-60 μέρες και εκκρεμεί ακόμη ένα που έχει βγει από ΓΕΤΑ 27/1 και δεν έχει κινηθεί από τότε.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχουμε κάποια εμπειρία με θέμα από την Κίνα που ήρθε με usps;

Στην Ελλάδα έρχεται με το απλό ταχυδρομείο και ισχύει από τελωνείο ότι ισχύει και με το κινεζικό ταχυδρομειο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχουμε κάποια εμπειρία με θέμα από την Κίνα που ήρθε με usps;

Στην Ελλάδα έρχεται με το απλό ταχυδρομείο και ισχύει από τελωνείο ότι ισχύει και με το κινεζικό ταχυδρομειο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχουμε κάποια εμπειρία με θέμα από την Κίνα που ήρθε με usps;

Στην Ελλάδα έρχεται με το απλό ταχυδρομείο και ισχύει από τελωνείο ότι ισχύει και με το κινεζικό ταχυδρομειο;

 

H USPS είναι το Αμερικάνικο ταχυδρομείο και εξυπηρετείται στην Ελλάδα απο τα ΕΛΤΑ και, φυσικά, αν το δέμα έρχεται από τρίτη χώρα, ισχύουν τα γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

Τα δέματα από Ali που παρέλαβα τις τελευταίες μέρες είχαν όλα πράσινο αυτοκόλλητο "ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ".

Άρα όλα πέρασαν από τελωνείο! Άραγε να είναι αυτός ο λόγος για τις αυξημένες καθυστερήσεις...; Να γύρισαν ξανά σε καθεστώς όπου προσπαθούν να ελέγξουν όλα τα δέματα που έρχονται, και όχι μόνο κάποια, δειγματοληπτικά...;

Έχουμε κάποια εμπειρία με θέμα από την Κίνα που ήρθε με usps;

Όπως έγραψε παραπάνω και ο makap, το USPS είναι το αμερικανικό ταχυδρομείο. Δέμα που μου έχει έρθει από Κίνα μέσω αυτού ήταν επαναφορτιζόμενες μπαταρίες από το banggood, τις οποίες μου έστειλαν από Κίνα μέσω... Αμερικής(!) - μάλλον για να παρακάμψουν κάποια περιοριστική οδηγία σχετική με μπαταρίες.

Έχεις δει αν ακολούθησε και το δικό σου ανάλογη διαδρομή...;

(ρωτάω γιατί το όλο σχήμα το βρίσκω ασυνήθιστο - αποστολή μέσω... κωλοπετεινίτσας. Αλλά φαίνεται ότι ο Κινέζος -με κάτι τέτοια- έχει βρει τη λύση για όλα, περιορισμούς, τελωνεία κλπ!)

Link to comment
Share on other sites

Άρα όλα πέρασαν από τελωνείο! Άραγε να είναι αυτός ο λόγος για τις αυξημένες καθυστερήσεις...; Να γύρισαν ξανά σε καθεστώς όπου προσπαθούν να ελέγξουν όλα τα δέματα που έρχονται, και όχι μόνο κάποια, δειγματοληπτικά...;

 

 

Μάλλον, θέλεις να πεις, "για μια από τις καθυστερήσεις", γιατί είναι πολλές αυτές που καταγράφονται.

Στη δική μου περίπτωση, επιδίωξα οι (πολλές) τελευταίες παραγγελίες μου στο Ali, αξίας CIF μικρότερες των 22€, να είναι σε διαφορετικούς πωλητές και όλες (5) που ταξίδεψαν με το Ολλανδικό πέρασαν από τελωνείο, εκτός από μια που ταξίδεψε με το ταχυδρομείο Emirates Post. Σημασία έχει ότι και οι 5 έμειναν για 2 ώρες μόνον στα ΓΕΤΑ. Η τελευταία πέρασε από ΓΕΤΑ 27/1 αλλά δεν έχει κουνηθεί από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Άρα όλα πέρασαν από τελωνείο! Άραγε να είναι αυτός ο λόγος για τις αυξημένες καθυστερήσεις...; Να γύρισαν ξανά σε καθεστώς όπου προσπαθούν να ελέγξουν όλα τα δέματα που έρχονται, και όχι μόνο κάποια, δειγματοληπτικά...;

 

Όπως έγραψε παραπάνω και ο makap, το USPS είναι το αμερικανικό ταχυδρομείο. Δέμα που μου έχει έρθει από Κίνα μέσω αυτού ήταν επαναφορτιζόμενες μπαταρίες από το banggood, τις οποίες μου έστειλαν από Κίνα μέσω... Αμερικής(!) - μάλλον για να παρακάμψουν κάποια περιοριστική οδηγία σχετική με μπαταρίες.

Έχεις δει αν ακολούθησε και το δικό σου ανάλογη διαδρομή...;

(ρωτάω γιατί το όλο σχήμα το βρίσκω ασυνήθιστο - αποστολή μέσω... κωλοπετεινίτσας. Αλλά φαίνεται ότι ο Κινέζος -με κάτι τέτοια- έχει βρει τη λύση για όλα, περιορισμούς, τελωνεία κλπ!)

 

Άκομη δεν έχει φύγει το δέμα μου από εκεί, οπότε θα σε ενημερωσωυ

Link to comment
Share on other sites

@ makap

 

Μιας και βλέπεις και τις ώρες εισόδου / εξόδου, ισχύει μήπως ακόμα εκείνος ο... άτυπος κανόνας που είχαμε παρατηρήσει παλιότερα (πέρυσι νομίζω...) εδώ, ότι αν οι ώρες εισόδου/εξόδου είχαν ακριβώς 2 ώρες διαφορά (μέχρι λεπτό), τότε το "πέρασμα" από το τελωνείο ήταν απλώς τυπικό και τα περνούσαν χωρίς στην πραγματικότητα να τα εξετάσουν...;

Συνέβαινε για μικροαντικείμενα και πράγματα που φαίνονταν σχετικά... "αθώα".

Την αναμονή βέβαια μέχρι να τα πιάσουν από το σωρό των εισερχομένων την υφιστάμεθα έτσι κι αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι 3 στις 5 περιπτώσεις ήταν ακριβώς στο δίωρο ενώ η 5η έκανε κάποιες ώρες παραπάνω και με παραξένεψε.

Νομίζω ότι αυτό οφείλεται στο σύστημα των ΕΛΤΑ γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι καταγράφεται η έξοδος ακριβώς στο δίωρο.

Link to comment
Share on other sites

Και προσθέτω ότι το δίωρο εμφανίζεται και στην Άφιξη/Κλείσιμο από το ΚΔ Αττικής.

Μόλις προ ολίγου πήρα ενημέρωση για το τελευταίο δέμα που είχε βγει 27/1 από ΓΕΤΑ και ήταν σε φάση "Εκφόρτωση στο ΚΔ Αττικής" και το πρόσεξα.

Αυτό σημαίνει ότι αύριο το παραλαμβάνω.

Έτσι, παρατήρησα ότι το δίωρο αυτής της φάσης είχε καταγραφεί και στα προηγούμενα δέματα.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χτες από Ali με μεταφορική sunyou σε 85 ημέρες. Ήρθε μέσω Ουζμπεκιστάν. Το tracking που είχα από Ali είχε πληροφορίες μέχρι να φτάσει Ελλάδα, 29/11. Πάνω το δέμα είχε και αλλο tracking από Ουζμπεκιστάν post, αλλά δεν το τσέκαρα αν αυτό εμφανίζεται στα ΕΛΤΑ. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα την Παρασκευή 5/2ου από το Tomtop (αν και γενικά το αποφεύγω αυτό το μαγαζί) ένα φτηνό smartwatch για ένα πιτσιρίκι, αξίας 7,56€. Στους τρόπους αποστολής είχε μόνο αυτή που σαφώς αναφέρει ότι περιλαμβάνει tracking number

 

Snap-2021-02-07-at-15-33-05.jpg

 

Χθες μου γνωστοποιήσαν ότι το δέμα έγινε shipping με αυτές τις πληροφορίες

 

Snap-2021-02-07-at-15-35-34.jpg

 

Όπως βλέπετε δεν υπάρχει tracking number αλλά υπάρχει ένας αριθμός δέματος με 9 αριθμούς. Στα γνωστά ψαχτήρια των tracking που το έβαλα δεν έφερε αποτέλεσμα.

Μήπως είναι νωρίς ακόμα ? έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία από tomtop ? (άλλη μια φορά είχα παραγγείλει στο tomtop, τέλος του 2017, δεν είχα κάποιο πρόβλημα τότε, κανονικά με tracking number)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αρκετές παραγγελίες τα τελευταία 2-3 χρόνια από το tomtop, και μέχρι στιγμής ευτυχώς χωρίς κανένα πρόβλημα.

Aπό τις μεθόδους αποστολής που δίνει, *συνήθως* έχει ένα "standard shipping" με tracking που το χρεώνει €0, και (συνήθως, ξαναλέω) ένα "duty free shipping" που χρεώνει επίσης €0 - και το προτιμώ (για... προφανείς λόγους) - και μέχρι στιγμής έχει δουλέψει καλά, χωρίς... στάσεις σε τελωνεία.

Η τελευταία παραγγελία μου (όχι τόσο πρόσφατη, τώρα που τη βλέπω - πάνε 5 μήνες...) ήρθε με ένα 11-ψήφιο(!) tracking, μόνο αριθμούς, το οποίο παρακολουθούσα στην YunExpress, ενώ το τελευταίο κομμάτι της διαδρομής βλέπω (από... σημειώσεις της εποχής) το είχε αναλάβει η βουλγάρικη(!) Speedy.

Γενικά όμως έχω μείνει με την ιδέα ότι κάθε φορά χρησιμοποιούν και διαφορετικές εταιρίες, όπως άλλωστε βλέπω να κάνουν και οι υπόλοιποι (βλ. π.χ. banggood).

Ελπίζω συνολικά πάντως να συνεχίζουν να έχουν αξιοπρεπές επίπεδο υπηρεσιών και να παραλάβεις ομαλά.

Αν θέλεις, αν/όταν βρεις άκρη με το tracking ή/και παραλάβεις, γράψε κάτι και εδώ, να ξέρουμε τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αρκετές παραγγελίες τα τελευταία 2-3 χρόνια από το tomtop, και μέχρι στιγμής ευτυχώς χωρίς κανένα πρόβλημα.

Aπό τις μεθόδους αποστολής που δίνει, *συνήθως* έχει ένα "standard shipping" με tracking που το χρεώνει €0, και (συνήθως, ξαναλέω) ένα "duty free shipping" που χρεώνει επίσης €0 - και το προτιμώ (για... προφανείς λόγους) - και μέχρι στιγμής έχει δουλέψει καλά, χωρίς... στάσεις σε τελωνεία.

Η τελευταία παραγγελία μου (όχι τόσο πρόσφατη, τώρα που τη βλέπω - πάνε 5 μήνες...) ήρθε με ένα 11-ψήφιο(!) tracking, μόνο αριθμούς, το οποίο παρακολουθούσα στην YunExpress, ενώ το τελευταίο κομμάτι της διαδρομής βλέπω (από... σημειώσεις της εποχής) το είχε αναλάβει η βουλγάρικη(!) Speedy.

Γενικά όμως έχω μείνει με την ιδέα ότι κάθε φορά χρησιμοποιούν και διαφορετικές εταιρίες, όπως άλλωστε βλέπω να κάνουν και οι υπόλοιποι (βλ. π.χ. banggood).

Ελπίζω συνολικά πάντως να συνεχίζουν να έχουν αξιοπρεπές επίπεδο υπηρεσιών και να παραλάβεις ομαλά.

Αν θέλεις, αν/όταν βρεις άκρη με το tracking ή/και παραλάβεις, γράψε κάτι και εδώ, να ξέρουμε τι γίνεται...

 

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορές φίλε μου. Όποτε έχω κάτι νεότερο εννοείται θα το αναφέρω εδώ...

 

Επίσης πληροφοριακά να αναφέρω ότι ένα δεματάκι από Banggood με shipping 25/1 με comet (8ψηφιο tracking number) έφτασε Ελλάδα 3/2, παραδόθηκε από την comet στην Speedex στις 4/2 όπως μου γνωστοποίησε η comet που έδωσε και το νεο tracking της Speedex και από τότε μέχρι σήμερα... άφαντο! Ούτε καν εμφανίζεται στο σύστημα της Speedex. Αύριο θα αρχίσω τα τηλέφωνα...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορές φίλε μου. Όποτε έχω κάτι νεότερο εννοείται θα το αναφέρω εδώ...

 

Επίσης πληροφοριακά να αναφέρω ότι ένα δεματάκι από Banggood με shipping 25/1 με comet (8ψηφιο tracking number) έφτασε Ελλάδα 3/2, παραδόθηκε από την comet στην Speedex στις 4/2 όπως μου γνωστοποίησε η comet που έδωσε και το νεο tracking της Speedex και από τότε μέχρι σήμερα... άφαντο! Ούτε καν εμφανίζεται στο σύστημα της Speedex. Αύριο θα αρχίσω τα τηλέφωνα...

τσεκαρε και acs και γενικη ταχυδρομικη και ελρα κουριερ γιατι και εγω περιμενα απο comet με αλλο track και μου λεγανε για acs και το εφερε η speedex,,,απλα δες το γιατι καμια φορα αλλαζουν οι μεταφορικες και ενω η comet δνει τρακ τι φερνει τελικα αλλη κουριερ.

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε και acs και γενικη ταχυδρομικη και ελρα κουριερ γιατι και εγω περιμενα απο comet με αλλο track και μου λεγανε για acs και το εφερε η speedex,,,απλα δες το γιατι καμια φορα αλλαζουν οι μεταφορικες και ενω η comet δνει τρακ τι φερνει τελικα αλλη κουριερ.

 

Σ' ευχαριστώ για την συμβουλή. Το τσέκαρα και όντως έχει παραδοθεί στην Speedex η οποία μου είπε σήμερα ότι θα το ψάξουν στις αποθήκες τους ενώ η Comet Hellas μου είπε ότι έχει πληροφορηθεί από την Speede ότι έχουν πρόβλημα στο λογισμικό τους και ίσως γι' αυτό δεν φαίνεται ακόμα το δέμα στο σύστημα τους. Οκ, υπομονή... :rolleyes:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

προσοχή το duty free shipping του tomtop δεν σημαίνει χωρις τελωνείο

πλήρωσα κανονικά τελωνείο και μου επέστρεψαν μετα απο αρκετά email απο τα 35 ευρώ ενα δεκάρικο

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ... Άρα εγώ από τύχη την έχω γλυτώσει τις φορές που έχω παραγγείλει (αν και δεν ήταν πάντα για είδη άνω των €22 - προτιμώ τέτοιες μεθόδους -όπως και τα 'priority' των άλλων μαγαζιών- γιατί αν παρακάμπτουν τα τελωνεία, συνήθως έχουν και ένα σημαντικό όφελος σε χρόνους παράδοσης).

Το υποψιαζόμουν πάντως, γιατί νομίζω και κάποιος άλλος είχε γράψει εδώ παλιότερα ότι είχε επίσης καταλήξει στο τελωνείο με "duty free"...

Κατά καιρούς οι συγκεκριμένοι εμφανίζουν και κάποια μέθοδο με "priority" στο όνομα (δε θυμάμαι ακριβώς πώς το λένε και δε βλέπω να το βάζουν παντού), αλλά δε γράφουν και πουθενά τι υποτίθεται ότι κάνει το καθένα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τα απλά δεματακια τι γίνεται έχω 6 από 2 μήνες και πάνω και δεν έχω παραλάβει τίποτα τα ΕΛΤΑ έχουν βαρεσει διάλυση η ιδέα μου είναι
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τα απλά δεματακια τι γίνεται έχω 6 από 2 μήνες και πάνω και δεν έχω παραλάβει τίποτα τα ΕΛΤΑ έχουν βαρεσει διάλυση η ιδέα μου είναι

 

Όλοι περιμένουμε,μην το ψάχνεις. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...