Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρα από την άσχετη ερώτηση "Η Κίνα δεν έιναι;", θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι τα εμπορεύματα από την Αμερική ταξιδεύουν σχεδόν σε όλο τον πλανήτη με courier και σπανίως ο πωλητής χρησιμοποιεί ταχυδρομείο. Και η αποστολή με courier κοστίζει.

Πριν χρόνια αγόρασα ανταπτορες για την κάμερα go pro, και για να μην περάσουν τελωνείο, ζήτησα το απλό αμερικανικό ταχυδρομείο, νομίζω λέγεται upps.

Και από το ebay , πάλι με ταχυδρομείο, και ευτυχώς δεν πέρασαν, και τα παρέλαβα.

Στην 2η περίπτωση ήτανε περίπου 15 δολλάρια, ενώ στην πρώτη, για την go pro, ήτανε περίπου 80 δολλάρια. Τότε δεν τα έλεγχαν όλα τα δέματα, τότε!.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραγγελία ακουστικά από banggood με priority direct mail που έγινε 16/01 και το tracking number ήταν ένας οκταψηφιος αριθμός, παραδόθηκε σήμερα 27/01, με speedex. Ούτε από Ελλάδα δε μου έχουν έρθει παραγγελίες τόσο γρήγορα τον τελευταίο μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία ακουστικά από banggood με priority direct mail που έγινε 16/01 και το tracking number ήταν ένας οκταψηφιος αριθμός, παραδόθηκε σήμερα 27/01, με speedex. Ούτε από Ελλάδα δε μου έχουν έρθει παραγγελίες τόσο γρήγορα τον τελευταίο μήνα.

Έχω την εντύπωση ότι αυτός ο συνδυασμός 8ψήφιου-comet-speedex είναι τελικά ο πιο γρήγορος. Και σε εμένα πριν κάποιο διάστημα έτσι γρήγορα είχε έρθει με 8ψήφιο.

Τώρα που περιμένω από Banggood με 13ψήφιο+DHL (αποστολή 14/1) ακόμα φαίνεται γερμανία. Άντε να δούμε.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Πριν χρόνια αγόρασα ανταπτορες για την κάμερα go pro, και για να μην περάσουν τελωνείο, ζήτησα το απλό αμερικανικό ταχυδρομείο, νομίζω λέγεται upps.

Και από το ebay , πάλι με ταχυδρομείο, και ευτυχώς δεν πέρασαν, και τα παρέλαβα.

Στην 2η περίπτωση ήτανε περίπου 15 δολλάρια, ενώ στην πρώτη, για την go pro, ήτανε περίπου 80 δολλάρια. Τότε δεν τα έλεγχαν όλα τα δέματα, τότε!.

 

Φύλαξες την ουσία του post στο τέλος, για να μας αναγκάσεις να το διαβάσουμε όλο.

Μπράβο σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία με την SUER?

Είναι μεταφορική Ισπανική (αποσο κατάλαβα).

Με λίγο ψάξιμο βλέπω μόνο κράξιμο για αυτή.

Έχω παραγγείλει δέμα από Ισπανία και εδώ και 15 μέρες δεν έχει καμία εξέλιξη.

Τους έστειλα μέιλ και δεν πήρα ποτέ απάντηση.

Ο κωδικός εντοπισμού δεν εμφανίζεται στις κλασσικές σελίδες(17track & parcel app).

Εμφανίζεται μόνο στην σελίδα της SUER και λέει μόνο ένα status( "notified shipping to seur")

Έχω την εντύπωση ότι περιμένω άδικα

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία με την SUER?

Είναι μεταφορική Ισπανική (αποσο κατάλαβα).

Με λίγο ψάξιμο βλέπω μόνο κράξιμο για αυτή.

Έχω παραγγείλει δέμα από Ισπανία και εδώ και 15 μέρες δεν έχει καμία εξέλιξη.

Τους έστειλα μέιλ και δεν πήρα ποτέ απάντηση.

Ο κωδικός εντοπισμού δεν εμφανίζεται στις κλασσικές σελίδες(17track & parcel app).

Εμφανίζεται μόνο στην σελίδα της SUER και λέει μόνο ένα status( "notified shipping to seur")

Έχω την εντύπωση ότι περιμένω άδικα

 

Εγω παραγγέλνω συχνά από Ισπανία και στέλνουν με αυτήν την μεταφορικη, η seur δίνει το δέμα στην dpd και στην Ελλάδα μου το φέρνει η acs,, δεν θα το έχει παραλάβει ακόμα για αυτό το γράφει.

Link to comment
Share on other sites

απο banggood κινα με 12 αριθμους.....που το παρακολουθουμε?????
https://gls-group.eu/GROUP/en/parcel-tracking

 

Εδώ φίλε παρακολουθείς μέχρι να φτάσει Βουλγαρία. Μετά βάζεις το νέο tracking nr που θα δεις στο παραπάνω site στο site της acs

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παραγγέλνω συχνά από Ισπανία και στέλνουν με αυτήν την μεταφορικη, η seur δίνει το δέμα στην dpd και στην Ελλάδα μου το φέρνει η acs,, δεν θα το έχει παραλάβει ακόμα για αυτό το γράφει.

 

Δηλαδή δεν έχει παραλάβει ακόμα το δέμα η dpd από τη suer?

Η δεν έχει παραλάβει το δέμα η suer από τον αποστολέα?

Το status που ανέφερα είναι το μοναδικό που φαίνεται στη σελίδα της suer.

Ποιες σελίδες χρησιμοποιείς για να εντοπίσεις αυτά τα δέματα?

Επίσης είναι λογικό να κολλήσει τόσο πολύ σε αυτό το status?

Σορρι για τον βομβαρδισμό από ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά παραγγελία από Κίνα έστειλαν με SYD Express όπως αναφέρει θα το παραλάβω με γενική ταχυδρομική, γνωρίζει κάποιος περισσότερα,η έλαβε με τον ίδιο τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω 2 δεματα απο Aliexpress.

Το ενα γραφει: The item is on transport to the country of destination - 8 Jan

και το αλλο: The item is at the PostNL sorting center - 13 Jan

Σε τι φαση ειναι δηλαδη, τα εχουν στειλει στην Ελλαδα ή εχουν κι αλλο βημα ?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν έχει παραλάβει ακόμα το δέμα η dpd από τη suer?

Η δεν έχει παραλάβει το δέμα η suer από τον αποστολέα?

Το status που ανέφερα είναι το μοναδικό που φαίνεται στη σελίδα της suer.

Ποιες σελίδες χρησιμοποιείς για να εντοπίσεις αυτά τα δέματα?

Επίσης είναι λογικό να κολλήσει τόσο πολύ σε αυτό το status?

Σορρι για τον βομβαρδισμό από ερωτήσεις

 

Η seur δεν είχε παραλάβει το δέμα ,δυστυχώς μόνο στο σαιτ της seur μπορείς να εντοπίσεις το δέμα, μου είχε τύχει και εμένα με τα από 20 ήμερες να δώσουν το δέμα στην seur,αλλα ήταν από μεγαλύτερο πολυκατάστημα της Ισπανίας.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω 2 δεματα απο Aliexpress.

Το ενα γραφει: The item is on transport to the country of destination - 8 Jan

και το αλλο: The item is at the PostNL sorting center - 13 Jan

Σε τι φαση ειναι δηλαδη, τα εχουν στειλει στην Ελλαδα ή εχουν κι αλλο βημα ?

Το πρώτο έχει φύγει από Ολλανδία... Ίσως να Είναι εδώ αλλά μέχρι να ανοιχτεί ο σάκος ίσως κάνει και 10 μέρες. Το άλλο είναι Ολλανδία ακόμα

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 5/01 από BG έφτασε στη πόλη μου Θεσσαλονίκη, βλέπω ACS αλλά από 22/1 δεν κουνιέται φύλλο.

Εμπειρίκα ποτέ λέτε να παραλάβω?

 

POCO F1

d6424e1e30b4270e795f99fb68ad853d.jpg5f99534bd1bd1cf317ee71b15f2069c4.jpg

Edited by menioseten
Link to comment
Share on other sites

Η seur δεν είχε παραλάβει το δέμα ,δυστυχώς μόνο στο σαιτ της seur μπορείς να εντοπίσεις το δέμα, μου είχε τύχει και εμένα με τα από 20 ήμερες να δώσουν το δέμα στην seur,αλλα ήταν από μεγαλύτερο πολυκατάστημα της Ισπανίας.

 

Είναι από ιδιώτη το δέμα και πιο συγκεκριμένα από ebay.

Έστειλα μήνυμα στο πωλητή και μου είπε να μην ανησυχώ και ότι θα μου κάνει refund άμα δεν έχω παραλάβει μέχρι την επόμενη εβδομάδα.

Περίεργο μου φαίνεται να πει κάτι τέτοιο.

Για να καταλάβω, ουσιαστικά έχει "ανοίξει" tracking number για να το στείλει και δεν έχει δώσει ακόμα το δέμα πωλητής στη suer?

Link to comment
Share on other sites

Είναι από ιδιώτη το δέμα και πιο συγκεκριμένα από ebay.

Έστειλα μήνυμα στο πωλητή και μου είπε να μην ανησυχώ και ότι θα μου κάνει refund άμα δεν έχω παραλάβει μέχρι την επόμενη εβδομάδα.

Περίεργο μου φαίνεται να πει κάτι τέτοιο.

Για να καταλάβω, ουσιαστικά έχει "ανοίξει" tracking number για να το στείλει και δεν έχει δώσει ακόμα το δέμα πωλητής στη suer?

το ποιο πιθανό είναι να μην το εχει δώσει ο πωλητής, σε εμένα μόλις το παραλάμβανε η seur η κατάσταση αλλαζε in transit

 

In warehouse: means that your package has arrived at SEUR facilities and will be shipped to its destination.

 

In transit: it means that the merchandise has left its origin but it is still pending to arrive at the destination ship to proceed with the delivery.

 

On the way: we are taking internal steps to get your package delivered as soon as possible.

 

In SEUR management: means that the shipment is subject to internal SEUR procedures prior to delivery.

 

Out for delivery: your package is in the hands of our dealer, and will be delivered throughout the day. We cannot guarantee a delivery time, unless you have contracted a preferential service in which case it will be delivered before 8:30 a.m., 10 a.m. or 1:30 p.m.

 

New delivery established: either for internal procedures or because you have provided a solution after placing your order in incidence, we have established a new delivery date for your package.

 

To be solved by the client: state in which we need more information from the recipient, at the shipping data level, to make the delivery effective.

 

Unknown address or unknown recipient: status of the shipment in which we need some additional information at the address or contact level of the recipient to make the delivery effective.

Link to comment
Share on other sites

το ποιο πιθανό είναι να μην το εχει δώσει ο πωλητής, σε εμένα μόλις το παραλάμβανε η seur η κατάσταση αλλαζε in transit

 

In warehouse: means that your package has arrived at SEUR facilities and will be shipped to its destination.

 

In transit: it means that the merchandise has left its origin but it is still pending to arrive at the destination ship to proceed with the delivery.

 

On the way: we are taking internal steps to get your package delivered as soon as possible.

 

In SEUR management: means that the shipment is subject to internal SEUR procedures prior to delivery.

 

Out for delivery: your package is in the hands of our dealer, and will be delivered throughout the day. We cannot guarantee a delivery time, unless you have contracted a preferential service in which case it will be delivered before 8:30 a.m., 10 a.m. or 1:30 p.m.

 

New delivery established: either for internal procedures or because you have provided a solution after placing your order in incidence, we have established a new delivery date for your package.

 

To be solved by the client: state in which we need more information from the recipient, at the shipping data level, to make the delivery effective.

 

Unknown address or unknown recipient: status of the shipment in which we need some additional information at the address or contact level of the recipient to make the delivery effective.

 

Οπότε για να είμαι ήδη από τις 15 Γενάρη σε "Notified shipping to seur" μάλλον δεν έχει καταφέρει να το δώσει.

Εδώ και δύο βδομάδες :p

Και μάλλον μου ειπε να περιμένω άλλη μια βδομάδα σε περίπτωση που καταφέρει να το στείλει αλλιώς να επιστρέψει τα χρήματα.

Παίζει να υπάρχουν και δυσκολίες εκεί λόγω κορωναιού?

Έχεις κάποια πρόσφατη αγορά με suer για σύγκριση?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι υπήρχε ισχυρή χιόνι θύελλα σε ορισμένες πόλεις τις Ισπανίας,τον Ιανουάριο, ότι υπάρχουν αυστηρά μέτρα στην Ισπανία λογω covid, ναι ισχύει, εφόσον δέχτηκε για επιστροφή χρημάτων ο πωλητής όλα καλά, εγω τι κάνω μπαίνω στο messenger και στέλνω μήνυμα στην seur και μου απαντάνε μετά από 1-3 μερες, κάνε το κόπο και στέιλε μήνυμα, θα σου πουν τι έχει γίνει
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι υπήρχε ισχυρή χιόνι θύελλα σε ορισμένες πόλεις τις Ισπανίας,τον Ιανουάριο, ότι υπάρχουν αυστηρά μέτρα στην Ισπανία λογω covid, ναι ισχύει, εφόσον δέχτηκε για επιστροφή χρημάτων ο πωλητής όλα καλά, εγω τι κάνω μπαίνω στο messenger και στέλνω μήνυμα στην seur και μου απαντάνε μετά από 1-3 μερες, κάνε το κόπο και στέιλε μήνυμα, θα σου πουν τι έχει γίνει

 

Δεν τα γνώριζα αυτά.

Έστειλα και μύνημα στο Facebook.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο έχει φύγει από Ολλανδία... Ίσως να Είναι εδώ αλλά μέχρι να ανοιχτεί ο σάκος ίσως κάνει και 10 μέρες. Το άλλο είναι Ολλανδία ακόμα

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και γω αυτό πιστεύω ότι έχει έρθει το δέμα στην Ελλάδα, απλά παλιότερα οι ξένες εφαρμογές έγραφαν ότι έφτασε ένα δέμα στην Ελλάδα και ας μην είχαν ανοίξει τον σάκο.

Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους .

 

Σήμερα παρέλαβα ένα συστημένο δέμα από ebay μεσώ ΕΛΤΑ αξίας 5 ευρώ και μου ζήτησαν 3 ευρώ ( τέλη αποθήκευσης ) και

μου έκοψαν απόδειξη φυσικά .

Το παράδοξο της ιστορίας είναι ότι το δέμα έγραφε επάνω με πράσινη ετικέτα ( τελωνειακός ελευθερο )

Σε ερώτηση που τους έκανα απάντησαν ότι εφαρμόστηκε τώρα για τα δέματα εκτός ευρωπαϊκής ένωσης ! ! !

 

Γνωρίζει κάτι κανείς για το νέο τερτίπι των ( ΕΛΤΑ ) .

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους .

 

Σήμερα παρέλαβα ένα συστημένο δέμα από ebay μεσώ ΕΛΤΑ αξίας 5 ευρώ και μου ζήτησαν 3 ευρώ ( τέλη αποθήκευσης ) και

μου έκοψαν απόδειξη φυσικά .

Το παράδοξο της ιστορίας είναι ότι το δέμα έγραφε επάνω με πράσινη ετικέτα ( τελωνειακός ελευθερο )

Σε ερώτηση που τους έκανα απάντησαν ότι εφαρμόστηκε τώρα για τα δέματα εκτός ευρωπαϊκής ένωσης ! ! !

 

Γνωρίζει κάτι κανείς για το νέο τερτίπι των ( ΕΛΤΑ ) .

 

ποσες ήμερες πέρασαν απο την έκδοση του ειδοποιητηρίου

Link to comment
Share on other sites

ποσες ήμερες πέρασαν απο την έκδοση του ειδοποιητηρίου

 

Πήγα την ίδια ήμερα που το έλαβα .

Μιας και το ανέφερες το ειδοποιητήριο ήταν ένα στενόμακρο και όχι το κλασικό παραλληλόγραμμο των ΕΛΤΑ .

Η ημερομηνία που έγραφε ήταν πριν μια μέρα, από την ημέρα που πήγα .

Link to comment
Share on other sites

Πήγα την ίδια ήμερα που το έλαβα .

Μιας και το ανέφερες το ειδοποιητήριο ήταν ένα στενόμακρο και όχι το κλασικό παραλληλόγραμμο των ΕΛΤΑ .

Η ημερομηνία που έγραφε ήταν πριν μια μέρα, από την ημέρα που πήγα .

Τα ειδοποιητήρια από τα ΕΛΤΑ έχουν την ημερομηνία:

- Την ημερομηνία που σου έφερε κάτι και δεν σε βρήκε (π.χ. συστημένο γράμμα/δέμα). Άρα μπορείς να πας να το πάρεις από την επόμενη ημέρα (επειδή το κουβαλάει μαζί του !).

- Την προηγούμενη ημερομηνία από αυτή που σου φέρνει το ειδοποιητήριο (επειδή δεν το κουβαλάει μαζί του και άρα μπορείς να πας αμέσως να το παραλάβεις;))

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό πιστεύω ότι έχει έρθει το δέμα στην Ελλάδα, απλά παλιότερα οι ξένες εφαρμογές έγραφαν ότι έφτασε ένα δέμα στην Ελλάδα και ας μην είχαν ανοίξει τον σάκο.

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Καμία εφαρμογή δεν μπορεί νασου δώσει αυτή την πληροφορία, αφού μόνο τα ΕΛΤΑ θα τη δώσουν όταν ανοίξουν το σάκο και σκανάρουν τα δέματα.

Αυτό που μπορούν να σε πληροφορήσουν είναι ότι έφυγε από το προηγούμενο αεροδρόμιο ή σταθμό, με προορισμό την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...