Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποστολή 16/1 banggood (HK)

Μέχρι και σήμερα είναι

16/1/21 10:43 - The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS, BelgiumPuurs

19/1/21 05:30 - Item dispatched. PKG#:PKG32432360, CN Processing center

19/1/21 11:31 - Item in transit, CN Processing center

Letv 1 pro x800 us

Letv le max 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το δέμα ταξιδεύει μέσα στην Κίνα μέχρι να φτάσει στο αεροδρόμιο αναχώρησης.

Ψάξε τον κωδικό στο flytexpress

Link to comment
Share on other sites

Ο συμφορουμίτης γράφει ότι στην παραγγελία του βγάζει import duties
Από ότι βλέπω υπάρχει υπηρεσία του eBay που καλύπτει όλα τα έξοδα (global shipping program). Δεν ξέρουμε πως αναλύεται το κόστος που του έδωσαν, αλλά από ότι φαίνεται αν το επιλέξεις να το αγοράσεις με αυτόν τον τρόπο η πληρωμή μέσω του PayPal λέει πως χωρίζεται σε 2 μέρη, η αξία προϊόντος και μεταφορικών που πάει στον πωλητή και τα υπόλοιπα που καλύπτουν import duties και shipping cost μέχρι τον παραλήπτη. Ο πωλητής το στέλνει σε κάποιο κέντρο του eBay και εκείνοι αναλαμβάνουν την αποστολή μετά. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας εδώ : https://www.ebay.com/help/buying/postage-delivery/changing-delivery-address-method/international-purchases-postage-buy?id=4057

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή 16/1 banggood (HK)

 

Μέχρι και σήμερα είναι

 

16/1/21 10:43 - The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS, BelgiumPuurs

 

19/1/21 05:30 - Item dispatched. PKG#:PKG32432360, CN Processing center

 

19/1/21 11:31 - Item in transit, CN Processing center

Μια από τα ίδια και ακομα χειρότερα σε εμένα αλλά από 13/1.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω υπάρχει υπηρεσία του eBay που καλύπτει όλα τα έξοδα (global shipping program). Δεν ξέρουμε πως αναλύεται το κόστος που του έδωσαν, αλλά από ότι φαίνεται αν το επιλέξεις να το αγοράσεις με αυτόν τον τρόπο η πληρωμή μέσω του PayPal λέει πως χωρίζεται σε 2 μέρη, η αξία προϊόντος και μεταφορικών που πάει στον πωλητή και τα υπόλοιπα που καλύπτουν import duties και shipping cost μέχρι τον παραλήπτη. Ο πωλητής το στέλνει σε κάποιο κέντρο του eBay και εκείνοι αναλαμβάνουν την αποστολή μετά. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας εδώ : https://www.ebay.com/help/buying/postage-delivery/changing-delivery-address-method/international-purchases-postage-buy?id=4057

 

 

Με λίγα λόγια, δεν χρειάζεται να μπλέκουμε με τέτοιου είδους αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται. Σίγουρα φθηνό δεν είναι, αλλά αν κάποιος χρειάζεται κάτι που δεν μπορεί να βρει διαφορετικά, καλό είναι που υπάρχει η επιλογή.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τέτοιου είδους αγορές, δηλαδή μέσω ebay.de με πωλητή στην Αγγλία.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ναι. Αν και περίεργο. Συνήθως το έχω δει να αναφέρεται συχνά στο eBay που ψάχνω πράγματα από πωλητές εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης. Αυτό με την Αγγλία που έφυγε έχει ξεκινήσει να έχει επίδραση σε αυτόν τον τομέα;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει από 11/1 μέσω gls κ ακόμα δεν έχει ανανεωθεί. Εσένα ανανεώθηκε;

 

Παρέλαβα την παρασκευη με acs, αν το δέμα είναι από banggood στο σαιτ της gls δείχνει το αριθμό αποστολής της acs, για μέρες δεν έδειχνε τίποτα στο σαιτ της, μόλις το σκαναραν το δέμα εμφανίστηκε στην acs και μετά είχε ενημέρωση και στο σαιτ της gls.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αποστολή 16/1 banggood (HK)

Μέχρι και σήμερα είναι

16/1/21 10:43 - The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS, BelgiumPuurs

19/1/21 05:30 - Item dispatched. PKG#:PKG32432360, CN Processing center

19/1/21 11:31 - Item in transit, CN Processing center

 

Στο σαιτ της gls θα το κοιτάς με τον αριθμό αποστολής που έδωσε το banggood, μόλις φτάσει στο Βέλγιο, εμένα έκανε 8 μερες να φτάσει από κινα στο Βέλγιοκαι μετά που πήγε Γερμανία μου έβγαλε και τον αριθμό αποστολής της acs

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να κάνω μια άσχετη ερώτηση:

Τα ασύμφορα μεταφορικά (συν τελωνεία κλπ) που επιβάλλονται στις αγορές από USA, υπάρχουν λόγω της μεγάλης απόστασης;

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να κάνω μια άσχετη ερώτηση:

Τα ασύμφορα μεταφορικά (συν τελωνεία κλπ) που επιβάλλονται στις αγορές από USA, υπάρχουν λόγω της μεγάλης απόστασης;

 

Τα μεταφορικά λόγω της απόστασης, αν εννοείς με courier, και τα έξοδα εκτελωνισμού γιατί οι ΗΠΑ είναι τρίτη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία στο banggood 23/12, αποστολή 24/12 με EU Priority και παραλαβή 22/01 από ACS στην Αθήνα, χωρίς επιπρόσθετες χρεώσεις.

 

Αξιοπρεπέστατος χρόνος αν αναλογιστούμε το χαμό που γίνεται τα Χριστούγεννα και την κατάσταση λόγω lock down.

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικά λόγω της απόστασης, αν εννοείς με courier, και τα έξοδα εκτελωνισμού γιατί οι ΗΠΑ είναι τρίτη χώρα.

 

H Κίνα δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Banggood (αποθήκη Κίνας) 11/1/2021 με PDM, αποστολή την επομένη με 8ψήριο "513xxxx1" αριθμό αποστολής.

 

Πριν μιάμιση περίπου ώρα έλαβα SMS στο κινητό από CometHellas το οποίο γράφει:

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ "513xxxx1" από "BANGGOOD" ΕΧΕΙ ΠΡΟΩΘΗΘΕΙ ΜΕΣΩ SPEEDEX ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ "70000xxxxxx2".

http://www.comethellas.gr

 

Αφενός μεν πάρα πολύ γρήγορα ήρθε στην CometHellas στην Ελλάδα και προωθήκε ήδη και στην Speedex, αφετέρου δε πολύ καλή αυτή η ενημέρωση με SMS, ίσως γίνεται γιατί υπάρχει αρκετή καθυστέρηση στην παράδοση από την Speedex.

 

Εχει τύχει σε κάποιον αντίστοιχη περίπτωση;

 

Στην Speedex που έβαλα τον νέο 12ψήριο αριθμό του SMS, δεν ανιχνεύει τίποτα προς το παρών.

Να υποθέσω ότι είμαι ο μοναδικός από τους συμφορουμίτες τουλάχιστον που έλαβε SMS από CometHellas, αφού κανένας τουλάχιστον δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει είτε αρνητικά είτε θετικά;

 

Για την ιστορία, τελικά παρέλαβα το δέμα χθες Σάββατο 23-1-2021, θα μπορούσε όμως να μου το είχαν παραδώσει και την Παρασκευή αφού στην αναζήτηση της Speedex τότε έγραφε "ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ", κράτησε τα δέματα μάλλον ο courier στο σπίτι του και τα έφερε την επομένη με ΙΧ. Δηλαδή σε 10-11 ημέρες από την αποστολή, απ΄ότι φαίνεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΗ αυτή η μέθοδος και το κανάλι αποστολής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

H Κίνα δεν είναι;

Η Κίνα που κολλάει, σε σχέση με την προηγούμενη ερώτησή σου;

Η απάντηση που έλαβες ήταν επαρκέστατη.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω ρε αδερφέ είναι, ότι δεν είχε προηγηθεί συζήτηση για Κίνα και ΗΠΑ και ήρθε ο φίλος makap να σου απαντήσει μόνο για τις ΗΠΑ και αφού δεν σου απάντησε για την Κίνα στην συνέχεια εσύ να ρωτάς αν είναι και η Κίνα.

Και σαφώς είναι τρίτη.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο.

Γιατί στην Κίνα φίλε μου όπως τα προϊόντα είναι πάμφθηνα το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις υπηρεσίες, συνεπώς και με τις μεταφορές.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Β. Εισαγωγή ταχυδρομικών αντικειμένων από ΗΒ

 

Ταχυδρομικά αντικείμενα που αποστέλλονται στη χώρα μας από το Η.Β. (αγορές μέσω διαδικτύου-e-commerce, αποστολές από ιδιώτη σε ιδιώτη) είτε μέσω του Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας (ΕΛ.ΤΑ. ΑΕ) είτε μέσω εταιρειών ταχυμεταφοράς, υπόκεινται σε τελωνειακές διατυπώσεις εισαγωγής και επιβαρύνονται με τους αναλογούντες δασμούς και φόρους κατά περίπτωση και ειδικότερα:

 

- Αποστολές εμπορευμάτων αξίας έως 22 ευρώ απαλλάσσονται από δασμό και ΦΠΑ, δεν απαιτούνται τελωνειακές διασαφήσεις, μετά τη διαλογή είναι ελεύθερα

 

- Για αποστολές εμπορευμάτων αξίας άνω των 22 ευρώ και έως 150 ευρώ τηρούνται τελωνειακές διατυπώσεις, υποβάλλονται τελωνειακές διασαφήσεις, απαλλάσσονται από το δασμό και επιβάλλεται μόνο ΦΠΑ

 

- Αποστολές εμπορευμάτων μη εμπορικού χαρακτήρα από ιδιώτη σε ιδιώτη αξίας έως 45 ευρώ (έχουν ευκαιριακό χαρακτήρα, λόγω της φύσης ή της ποσότητάς τους δεν υπάρχει αμφιβολία ότι πρόκειται για εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα, δώρα) δεν απαιτούνται τελωνειακές διασαφήσεις, απαλλάσσονται από δασμό και ΦΠΑ και μετά τη διαλογή είναι ελεύθερα.

 

- Για αποστολές αξίας άνω των 150 ευρώ, επιβάλλεται δασμός και ΦΠΑ. Δεν επιβάλλεται δασμός εφόσον πρόκειται:

 

α) για εμπορεύματα εμπορικού χαρακτήρα τα οποία δικαιούνται μηδενικό προτιμησιακό δασμό και οι θέσεις 34, 36 και 44.1 της διασάφησης εισαγωγής συμπληρώνονται σύμφωνα με τα οριζόμενα στο σημείο Α.3 της παρούσας.

 

β) για μικρές αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα, κατά την εισαγωγή στην ΕΕ στο πλαίσιο της προτιμησιακής συμφωνίας, για προϊόντα που αποστέλλονται ως μικρά δέματα από ιδιώτες σε ιδιώτες, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 500 ευρώ. Ο μηδενικός προτιμησιακός δασμός εφαρμόζεται εφόσον δηλώνονται ότι είναι καταγωγής Η.Β. και ότι ικανοποιούν τις απαιτήσεις του κεφαλαίου για τους κανόνες καταγωγής και το Τελωνείο εισαγωγής δεν έχει αμφιβολία ως προς την ειλικρίνεια της δήλωσης αυτής και ως εκ τούτου εξαιρούνται από την υποχρέωση υποβολής αποδεικτικού καταγωγής.

 

Ωστόσο, σε περιπτώσεις μη εμπορικών αποστολών από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς πληρωμή, όταν δεν μπορεί να αποδειχθεί η καταγωγή των εμπορευμάτων από το ΗΒ, επιβάλλεται κατ' αποκοπή δασμός 2,5% εφόσον η αξία των εμπορευμάτων ανά αποστολή δεν υπερβαίνει τα 700 ευρώ.

 

Δεν εντάσσονται στην προαναφερόμενη εξαίρεση:

- προϊόντα των οποίων η εισαγωγή αποτελεί μέρος μιας σειράς εισαγωγών για τις οποίες μπορεί εύλογα να θεωρηθεί ότι έγιναν ξεχωριστά για να παρακαμφθούν οι απαιτήσεις για την αίτηση προτιμησιακής μεταχείρισης,

- προϊόντα που εισάγονται στο πλαίσιο εμπορικών συναλλαγών.

 

Στην περίπτωση παραλαβής των ταχυδρομικών αντικειμένων μέσω εταιρείας ταχυμεταφοράς, η

τελωνειακή διασάφηση υποβάλλεται είτε από τον ίδιο τον παραλήπτη είτε από οποιοδήποτε άλλο πρόσωπο ορίσει ως αντιπρόσωπό του (συνηθέστερα από την εταιρεία ταχυμεταφορών ή από επαγγελματία εκτελωνιστή), κατόπιν σχετικής εξουσιοδότησης.

 

Στην περίπτωση παραλαβής μέσω ΕΛ.ΤΑ. Α.Ε., υποβάλλεται διασάφηση για λογαριασμό του παραλήπτη και ειδοποιείται ο παραλήπτης για το ποσόν της οφειλής.

 

E2017/2021 22-01-2021 https://www.aade.gr/egkyklioi-kai-apofaseis/e-2017-22-01-2021

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Άρα, ποιά είναι η μεγάλη διαφορά που αυξάνει τόσο τα μεταφορικά μόνο από 'μέρικα;

Αυτή είναι η ουσία της ερώτησης.

 

Πέρα από την άσχετη ερώτηση "Η Κίνα δεν έιναι;", θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι τα εμπορεύματα από την Αμερική ταξιδεύουν σχεδόν σε όλο τον πλανήτη με courier και σπανίως ο πωλητής χρησιμοποιεί ταχυδρομείο. Και η αποστολή με courier κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν ήταν άσχετη αυτή η ερώτηση, γιατί τέθηκε ως (έστω μια από αυτές) αιτία των ακριβών μεταφορικών.

 

Στο παρακάτω link, γίνεται κουβέντα για αυτό το θέμα:

https://community.ebay.com.au/t5/Buying/Postage-from-USA-why-so-expensive/td-p/594372

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα την παρασκευη με acs, αν το δέμα είναι από banggood στο σαιτ της gls δείχνει το αριθμό αποστολής της acs, για μέρες δεν έδειχνε τίποτα στο σαιτ της, μόλις το σκαναραν το δέμα εμφανίστηκε στην acs και μετά είχε ενημέρωση και στο σαιτ της gls.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στο σαιτ της gls θα το κοιτάς με τον αριθμό αποστολής που έδωσε το banggood, μόλις φτάσει στο Βέλγιο, εμένα έκανε 8 μερες να φτάσει από κινα στο Βέλγιοκαι μετά που πήγε Γερμανία μου έβγαλε και τον αριθμό αποστολής της acs

 

Εμένα είναι 14 μέρα κ δεν μου έχει δείξει ακόμα ότι είναι Βέλγιο. Εσένα pagouras7 σου εμφάνισε ότι πήγε Βέλγιο την 8η μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 14 μέρα κ δεν μου έχει δείξει ακόμα ότι είναι Βέλγιο. Εσένα pagouras7 σου εμφάνισε ότι πήγε Βέλγιο την 8η μέρα;

 

Έφυγε 4/1 από κινα και έφτασε 11/1 έφτασε Βέλγιο, μπορεί να ήταν καθαρα τύχης να εφτασε σε τόσες λίγες μερες, πλέον θέλει μεγάλη υπομονή στις αγορές από εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι είμαι ο μοναδικός από τους συμφορουμίτες τουλάχιστον που έλαβε SMS από CometHellas, αφού κανένας τουλάχιστον δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει είτε αρνητικά είτε θετικά;

 

Για την ιστορία, τελικά παρέλαβα το δέμα χθες Σάββατο 23-1-2021, θα μπορούσε όμως να μου το είχαν παραδώσει και την Παρασκευή αφού στην αναζήτηση της Speedex τότε έγραφε "ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ", κράτησε τα δέματα μάλλον ο courier στο σπίτι του και τα έφερε την επομένη με ΙΧ. Δηλαδή σε 10-11 ημέρες από την αποστολή, απ΄ότι φαίνεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΗ αυτή η μέθοδος και το κανάλι αποστολής.

 

Παραγγελία 16/01 και εμένα 8ψηφιος κωδικός. Σήμερα έλαβα το ίδιο μήνυμα από comet, ότι δηλαδή παραδόθηκε στην speedex.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...