Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιμένω δέμα από Kumeyo που η παραγγελία έγινε 11/12ου με shipping στις 12/12ου με την YunExpress και tracking number YT203472126xxxxxx0. Στις 22/12 η YunExpress το παρέδωσε στην Speedy.bg (Βουλγαρία). Έκτοτε σιωπή μέχρι που σήμερα είδα αυτό στο tracking :

 

Snap-2021-01-14-at-14-33-27.jpg

 

ΥΓ. Το απίθανο είναι ότι δέμα έφυγε από Κίνα (αεροδρόμιο) στις 15/12ου και έφθασε Ευρώπη την επόμενη μέρα !!

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περιμένω δέμα από Kumeyo που η παραγγελία έγινε 11/12ου με shipping στις 12/12ου με την YunExpress και tracking number YT203472126xxxxxx0. Στις 22/12 η YunExpress το παρέδωσε στην Speedy.bg (Βουλγαρία). Έκτοτε σιωπή μέχρι που σήμερα είδα αυτό στο tracking :

 

Snap-2021-01-14-at-14-33-27.jpg

 

ΥΓ. Το απίθανο είναι ότι δέμα έφυγε από Κίνα (αεροδρόμιο) στις 15/12ου και έφθασε Ευρώπη την επόμενη μέρα !!

 

Ίδιο μήνυμα σήμερα και σε μένα σε αγορά από alie, yunexpress και speedy

Link to comment
Share on other sites

παραγγελεια ΑΠΟ BANGOOD τηλ. και Θηκη ξεχωριστες παραγγελειες την 31/12 εφυγαν 1/1 με EU PRIOTY LINE Παρελαβα Σημερα το πρωι απο ACS Σφαιρα το Bangood:D:D

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά; το δέμα που έρχεται με gls μετά τη Βουλγαρία πως πάει; Θεσσαλονίκη κι acs? Με τον ίδιο αριθμό η αλλάζει;

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι και ναι. Αλλάζει αριθμό.

Μια ερώτηση ρε παιδιά; το δέμα που έρχεται με gls μετά τη Βουλγαρία πως πάει; Θεσσαλονίκη κι acs? Με τον ίδιο αριθμό η αλλάζει;

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ναι. Αλλάζει αριθμό.
Θα φανεί στο tracking η θέλει τηλέφωνο;

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα είναι Ρουμανία και στο σάιτ της GLS, στα "References" έχει το "ACS Parcel Number" προφανώς με το νέο tracking. Οπότε λογικά έτσι θα γίνεται για όλους.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κολλήσει σε κάννενα άλλον το δέμα στην Βουλγαρία με gls, εμένα από 11/1 ότι έχει φύγει από εκεί,απo banggood ποιο γρήγορα έρχετε μεσω comet και speedex , μέσα σε 12 με 15 μερες παραλαβή.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κολλήσει σε κάννενα άλλον το δέμα στην Βουλγαρία με gls, εμένα από 11/1 ότι έχει φύγει από εκεί,απo banggood ποιο γρήγορα έρχετε μεσω comet και speedex , μέσα σε 12 με 15 μερες παραλαβή.

 

Από 8/01 έχει φύγει από Βουλγαρία. Από Banggood είναι η αποστολή με gls

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω αυτόν το αριθμό CQ613343266DE από μια αγορά που έκανα στο μπανκγκουντ τώρα κατάλαβα ότι το διαχειρίζεται η dhl αλλά άκρη δεν μπορώ να βγάλω και μάλιστα λέει ότι σήμερα ήρθε να μου παραδώσει και ειδοποιήθηκα ??? Ψάχνω που να απευθυνθώ αλλά άκρη δεν βρίσκω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω αυτόν το αριθμό CQ613343266DE από μια αγορά που έκανα στο μπανκγκουντ τώρα κατάλαβα ότι το διαχειρίζεται η dhl αλλά άκρη δεν μπορώ να βγάλω και μάλιστα λέει ότι σήμερα ήρθε να μου παραδώσει και ειδοποιήθηκα ??? Ψάχνω που να απευθυνθώ αλλά άκρη δεν βρίσκω

 

https://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html?piececode=CQ613343266DE

Αναφέρεται και ο αριθμός της DHL express

Link to comment
Share on other sites

https://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html?piececode=CQ613343266DE

Αναφέρεται και ο αριθμός της DHL express

 

Δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω καταρχάς λένε ψεματα ότι δεν με βρήκαν και ότι ειδοποιήθηκα το θέμα είναι τώρα τι κάνω δεν καταλαβαίνω τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνο την Δευτέρα στο 210 9890000

στην dhl τους δίνεις τον αριθμό αποστολής 3653209070

Και κανονίζεις εκ νέου την παράδοση

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Χθες Παρασκευή, πήγα ο ίδιος στην dhl Τρίκαλα, και πήρα ένα μικρό δέμα. Μου είπανε, Σάββατο δεν δουλεύουν, από Δευτέρα, έτσι πετάχτηκα στο κατάστημα τους.
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό το Banggood φαίνεται να έχει βάλει 'priority' (EU ή συνηθέστερα PDM) σε όλα τους τα προϊόντα, οπότε τα μεταφορικά ξεκινάνε συνήθως από 3+ ευρώ.

Αν θέλεις να πάρεις κάποιο μικροπράγμα που κάνει €2-3-5, προφανώς αυτό το καθιστά σαφώς λιγότερο ελκυστικό.

Έτσι λοιπόν, επιχείρησα (όπως έχω κάνει και στο παρελθόν σε ανάλογη περίπτωση) να παραγγείλω κάμποσα τέτοια μικροπράγματα που ήθελα μαζί, ώστε να πληρώσω μεταφορικά για το σύνολο.

Οκ, το BG έχει πολλές αποθήκες, οπότε ακόμα και αν διαλέξεις αντικείμενα που στέλνονται π.χ. από CN, δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχεις όλα να φύγουν από την ίδια αποθήκη και να σταλούν μαζί, αλλά για κάποια θα παίξει!

Για πρώτη φορά, όσα πράγματα και να έβαλα στο 'καλάθι', μού τα βγάζει όλα να στέλνονται ανεξάρτητα, με €3-4 μεταφορικά το καθένα - κι ας γράφουν π.χ. όλα αποθήκη 'CN_DG'.

Άρχισα να προσθέτω... σωρηδόν αντικείμενα στο καλάθι (στην τύχη), αλλά με όλα το ίδιο!

 

Έχει καταφέρει κανείς πρόσφατα να βάλει περισσότερα από ένα είδος στην ίδια παραγγελία (και να τα στείλουν όλα μαζί)...;

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό το Banggood φαίνεται να έχει βάλει 'priority' (EU ή συνηθέστερα PDM) σε όλα τους τα προϊόντα, οπότε τα μεταφορικά ξεκινάνε συνήθως από 3+ ευρώ.

Αν θέλεις να πάρεις κάποιο μικροπράγμα που κάνει €2-3-5, προφανώς αυτό το καθιστά σαφώς λιγότερο ελκυστικό.

Έτσι λοιπόν, επιχείρησα (όπως έχω κάνει και στο παρελθόν σε ανάλογη περίπτωση) να παραγγείλω κάμποσα τέτοια μικροπράγματα που ήθελα μαζί, ώστε να πληρώσω μεταφορικά για το σύνολο.

Οκ, το BG έχει πολλές αποθήκες, οπότε ακόμα και αν διαλέξεις αντικείμενα που στέλνονται π.χ. από CN, δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχεις όλα να φύγουν από την ίδια αποθήκη και να σταλούν μαζί, αλλά για κάποια θα παίξει!

Για πρώτη φορά, όσα πράγματα και να έβαλα στο 'καλάθι', μού τα βγάζει όλα να στέλνονται ανεξάρτητα, με €3-4 μεταφορικά το καθένα - κι ας γράφουν π.χ. όλα αποθήκη 'CN_DG'.

Άρχισα να προσθέτω... σωρηδόν αντικείμενα στο καλάθι (στην τύχη), αλλά με όλα το ίδιο!

 

Έχει καταφέρει κανείς πρόσφατα να βάλει περισσότερα από ένα είδος στην ίδια παραγγελία (και να τα στείλουν όλα μαζί)...;

 

Η τελευταία μου παραγγελία στις 20/11/2020 (3 διαφορετικά τεμάχια). Μεταφορικά μόνο 3,34€ (που ήταν το ένα από τα 3....)

 

Δοκιμάζοντας με 2 προϊόντα από Κίνα (CN_DG) μου βγάζει 4,68€ που είναι τα μεταφορικά του ενός από τα 2 και μάλιστα τα φτηνότερα

 

Να υποθέσω ότι προχώρησες με το "Proceed to checkout" για να δεις τα τελικά μεταφορικά...

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία μου παραγγελία στις 20/11/2020 (3 διαφορετικά τεμάχια). Μεταφορικά μόνο 3,34€ (που ήταν το ένα από τα 3....)

 

Δοκιμάζοντας με 2 προϊόντα από Κίνα (CN_DG) μου βγάζει 4,68€ που είναι τα μεταφορικά του ενός από τα 2 και μάλιστα τα φτηνότερα

 

Να υποθέσω ότι προχώρησες με το "Proceed to checkout" για να δεις τα τελικά μεταφορικά...

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως προχώρησα - η εικόνα με τις πολλαπλές ανεξάρτητες παραγγελίες είναι από την τελική σελίδα του checkout.

Τους άνοιξα και ticket για να το δουν - και παραδόξως μου απάντησαν, ζητώντας screenshot (που τους έστειλα) για να δουν το πρόβλημα.

 

Δοκίμασα και με διαφορετικούς browsers, μήπως στη σελίδα τους δεν 'αρέσει' για κάποιο λόγο ο firefox που χρησιμοποιώ, δοκίμασα και από υπολογιστή και από android tablet, αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Αν είναι κάτι που συμβαίνει μόνο σε μένα, λογικά θα έχει σχέση με το δικό μου (μόνο) account στο banggood...

 

Σε κάθε περίπτωση, θα ενημερώσω μόλις έχω κάποιο νεώτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ομάδα καλησπέρα.

Αγορά από bangood από αποθήκη Τσεχίας.

Έχω tracking από DPD το οποίο δείχνει πως έχει φύγει από Τσεχία, έχει περάσει από Γερμανία και από τις 8 Ιανουαρίου είναι σε κατάσταση "in transit" στο διαμετακομιστικό τους κέντρο στην Αυστρία.

Το δέμα έχει αποσταλεί με priority mail με αναμενόμενο χρόνο παράδοσης 6-8 εργάσιμες οι οποίες ουσιαστικά λήγουν αύριο 18 Ιανουαρίου.

Να κάνω υπομονή και πόσο; Η να ζητήσω refund ?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ομάδα καλησπέρα.

Αγορά από bangood από αποθήκη Τσεχίας.

Έχω tracking από DPD το οποίο δείχνει πως έχει φύγει από Τσεχία, έχει περάσει από Γερμανία και από τις 8 Ιανουαρίου είναι σε κατάσταση "in transit" στο διαμετακομιστικό τους κέντρο στην Αυστρία.

Το δέμα έχει αποσταλεί με priority mail με αναμενόμενο χρόνο παράδοσης 6-8 εργάσιμες οι οποίες ουσιαστικά λήγουν αύριο 18 Ιανουαρίου.

Να κάνω υπομονή και πόσο; Η να ζητήσω refund ?

 

Προφανώς, θα κάνεις υπομονή.

Είναι χειμώνας και πολλές χώρες της Ευρώπης έχουν μεγάλη κακοκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αγορά από banggood το δέμα δείχνει να έγινε shipped 1 ώρα μετά την πληρωμή.Eu priority line. Το tracking number είναι 12 ψηφίο αριθμητικό σαν και αυτό:

612ΧΧΧΧΧΧ136

Ξέρει κανείς που μπορώ να παρακολουθήσω την εξέλιξη;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αγορά από banggood το δέμα δείχνει να έγινε shipped 1 ώρα μετά την πληρωμή.Eu priority line. Το tracking number είναι 12 ψηφίο αριθμητικό σαν και αυτό:

612ΧΧΧΧΧΧ136

Ξέρει κανείς που μπορώ να παρακολουθήσω την εξέλιξη;

 

 

Είναι νέα μέθοδος αποστολής του Banggood και το παρακολουθείς στο comet.gr

Link to comment
Share on other sites

Είναι νέα μέθοδος αποστολής του Banggood και το παρακολουθείς στο comet.gr
Εννοείς αυτό φίλε;

https://cometcourier.gr

 

Γιατί το comet.gr είναι κάποια άσχετη εταιρία και η σελίδα είναι υπό κατασκευή.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά (όπως έμαθα με τον... άσχημο τρόπο, από παραγγελία σχετικά ογκώδους αντικειμένου από πωλητή στη Γερμανία), η DHL λόγω αυξημένου φόρτου, covid και τα σχετικά, έχει όριο μέχρι 30x30x30cm στο μέγεθος του δέματος που αναλαμβάνει να μεταφέρει από Γερμανία -> Ελλάδα (φαντάζομαι θα υπάρχει και κάποιο όριο βάρους, αλλά αυτό δε μου το είπαν...).

Αυτό για όποιον θελήσει να παραγγείλει κάτι που θα το χειριστεί η DHL (εγώ το έμαθα αφού έκανα την παραγγελία, πλήρωσα -και μάλιστα με πιστωτική- και τώρα ψάχνουμε με τον πωλητή για εναλλακτικό τρόπο αποστολής...)

 

Αυτό είναι το comet.

Κοίτα και στο flytexpess.com μήπως το δείχνει.

Σωστός! Λογικά, μέχρι να το παραλάβει η comet, η εξέλιξή του θα φαίνεται στη flytexpress

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...