Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου έχει αποσταλεί από Αγγλία μέσω ebay ένα δέμα από 28 Νοεμβρίου χωρίς tracking και δεν έχω παραλάβει ακόμη. Είναι λογικό; Αν έρθει μετά την 1/1 θα πληρώσω και τελωνείο;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου έχει αποσταλεί από Αγγλία μέσω ebay ένα δέμα από 28 Νοεμβρίου χωρίς tracking και δεν έχω παραλάβει ακόμη. Είναι λογικό; Αν έρθει μετά την 1/1 θα πληρώσω και τελωνείο;

 

 

Αν και χθες ανακοινώθηκε ότι συμφωώνησαν ΕΕ και ΗΒ για τη σχέση τους μετά το Brexit, αλλά δεν γνωρίζουμε ακόμη τις λεπτομέρειες της συμφωνία (2000 σελίδες), δεν θα έχεις θέμαα τελωνείου αφού το δέμα έχει σταλεί με το προηγούμενο καθεστώς.

Link to comment
Share on other sites

 

Τίτλος ¨Κατεβαζουν ρολά τα ελτα¨ στο άρθρο κατεβάζουν ρολά τα ΕΛΤΑ courier. Απολύτως καμία σχέση δηλαδή με τον τίτλο

Link to comment
Share on other sites

Aν postNL και το 17track λενε οτι το δεμα εφτασε Ελλαδα αλλα το σαιτ των Ελτα οχι σημαινει οτι δεν εχει παραλαβει τον σακκο ακομα?
Link to comment
Share on other sites

Δε έχει ανοιχτεί ο σάκος ακόμη

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ακόμη από την παραγγελία μου που στάλθηκε με το Εσθονικό Ταχυδρομείο!

Έχει μείνει στο: Nov 11, 2020 13:19 Sent out from transit hub

Η άλλη παραγγελία που έκανα την ίδια μέρα και στάλθηκαν με τον ίδιο τρόπο έχει παραδοθεί!

....

Η άλλη γιατί κόλλησε; Να χάθηκε; Και είχα πληρώσει επιπλέον για PDM!

Στα μηνύματά μου, το Banggood λέει να περιμένω. Σήμερα που ζήτησα να μου επιστρέψουν τα χρήματα του PDM, μου είπανε να περιμένω άλλες 23 μέρες!! :confused::confused::blink::blink:

Τι να κάνω; Και δεν είναι για εμένα, είναι για φίλο... Και είμαστε ήδη στις 36 μέρες...

 

Ενημέρωση για το Εσθονικό (καθυστερημένη...)

Το δέμα παρελήφθη από ACS στις 14 Δεκεμβρίου μετά από 48 μέρες!

Μετά από γκρίνιες ότι είχα πληρώσει το PDM για πιο γρήγορη παραλαβή το Banggood μου έδωσε... 200 πόντους :mad:

Τέλος πάντων, μακάρι να μη τύχει να μου ξαναστείλουν με αυτό...

Τελευταία το έχουν ξεφτιλίσει το PDM, στέλνουν με ότι να 'ναι... τουλάχιστον αποφεύγουμε το τελωνείο...

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Ναι το flytexpress έψαχνα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι φυσιολογικό αυτό που δεν έχει έρθει;

IMG-20201225-225305.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το tracking της flytexpress γενικά ενημερώνεται και για τα μεταγενέστερα στάδια της αποστολής και τελικά καταλήγει να έχει ένα end-to-end track, αυτό όμως γίνεται συνήθως με κάποια καθυστέρηση και με απροσδιόριστο βαθμό λεπτομέρειας.

Γι' αυτό και είναι καλύτερα να κοιτάζει κανείς τα tracking sites των εταιριών που αναλαμβάνουν το δέμα στα επόμενα στάδια - ΑΝ βέβαια και αυτές έχουν τελικά την πληροφορία, μιας και είδαμε πρόσφατα κάποια αρνητικά παραδείγματα, π.χ. με κάτι συνδυασμούς comet/speedex...

Link to comment
Share on other sites

Από Ebay, παραγγελία τον Ιούνιο, ακόμα μου δείχνει πως βρίσκεται Λουξεμβούργο!

Απίστευτα πράματα.....

 

:cool: - καπου εχει παραπεσει φιλε μου και δεν ξερω το εαν θα παραλαβεις και ποτε,αν ειναι πχ απο Ali επρεπε να ειχες ενημερωσει τον πωλητη και να ζητησεις επανα-αποστολη ή επιστροφη χρηματων, τη καλη πιστη οπως λεμε την πατησα κι εγω και μετα δεν μπορουσα να κανω τιποτα, εχασα χρημα συν χρονο.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

παραγγελεια απο banggood το traking number ειναι 8 αριθμοι και οταν το ψαχνω γραφει ...μη τυπωμενο 21 δεκεμβριου και 28 δεκεμβριου γραφει απο comet hellas προωθηση σε συνεργατη(speedex)....Πως θα το παρακολουθησω στην speedex???? Edited by Stbe
Link to comment
Share on other sites

παραγγελεια απο banggood το traking number ειναι 8 αριθμοι και οταν το ψαχνω γραφει ...μη τυπωμενο 21 δεκεμβριου και 28 δεκεμβριου γραφει απο comet hellas προωθηση σε συνεργατη(speedex)....Πως θα το παρακολουθησω στην speedex????

 

Συνηθως στο tracking της Comet με την προωθηση σε Speedex εδινε και τον νεο tracking number της Speedex διπλα...

Σημερα που τσεκαρα και ενα δικο μου δεμα δεν εχει τον νεο tracking number.

Ισως αυριο να υπαρχει νεα ενημερωση με τον κωδικο Speedex.

Αλλιως κλασσικα τηλεφωεις στην Comet....και ζητας τον νεο κωδικο.

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Απο 01-12 δεμα απο το banggood ειναι στο Βελγιο σε κατασταση: Liege-Linehaul Arrival .

Ειναι φυσιολογικο τοσες μερες ?

28 μερες και ακομα στην ιδια κατασταση. Ακομα κολλημενο ή εχει χαθει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 3 πακέτα από banggood που έχω πάρει 8ψηφιο αριθμό... Μέσα στο site του banggood έχουν ενημερωθεί... Όταν βάζω τους αριθμούς στην comet δεν τους βγάζει... Τι παίζει;;;;

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 3 πακέτα από banggood που έχω πάρει 8ψηφιο αριθμό... Μέσα στο site του banggood έχουν ενημερωθεί... Όταν βάζω τους αριθμούς στην comet δεν τους βγάζει... Τι παίζει;;;;

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν υπάρχει σελίδα comet. η cometcourier είναι άλλη. Πάρε τηλέφωνο εδώ και δώσε τους κωδικούς 2105140826-823

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι κανένας στην ίδια περίπτωση με την δική μου είναι από meest η κάποιος που παρέλαβε πρόσφατα με την συγκεκριμένη μεταφορική να μου πει χρόνους.e846fd729db3cc12c9175759cbb79a85.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 3 πακέτα από banggood που έχω πάρει 8ψηφιο αριθμό... Μέσα στο site του banggood έχουν ενημερωθεί... Όταν βάζω τους αριθμούς στην comet δεν τους βγάζει... Τι παίζει;;;;

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ποιο site ψάχνεις? Εδώ? https://cometcourier.gr/
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο site ψάχνεις? Εδώ? https://cometcourier.gr/
Ναι και δεν βγάζει τιποτα στους 8ψηφιους

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι και δεν βγάζει τιποτα στους 8ψηφιους

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σου απάντησα πιο πανω

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

28 μερες και ακομα στην ιδια κατασταση. Ακομα κολλημενο ή εχει χαθει?

Τελικα χθες εβγαλε The item is ready for transport to the last mile carrier

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία από Banggood αποθήκη Χονγκ Κονγκ με EU Priority Line. Δεν έχω τελωνείο από όσο ξέρω, σωστά;

Επίσης στο Invoice μου λέει "Untracked", είναι επειδή ακόμα είναι σε processing έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και σωστά!

 

Επίσης (σημείωση προς όλους),

φαίνεται να έχει κάποιου είδους εορταστική προσφορά, γιατί σε πολλά είδη που χάζευα σήμερα, οι 'priority' μέθοδοι αποστολής ήταν δωρεάν!

(προσφορά, ή... πρόβλημα στο site τους!)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :) Όντως, γιατί και στην περίπτωσή μου από 6+ ευρώ που ήταν εχθές για κινητό, σήμερα EU Priority Line είναι 2,38 ευρώ.

Εκτός κι αν υπονοούν ότι είτε δεν θα έρθει, είτε δεν θα έχουν στοκ για 3-4 βδομάδες... :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...