Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν εχει φτασει καν Ελλαδα

 

Μάλλον, δεν έγινε κατανοητό αυτό που έγραψα.

Πρέπει ναπαρακολουθείς, πλέον, τον κωδικό σου στο site των ΕΛΤΑ και όχι στα ξένα, τα οποία μπορεί να σου λένε ότι το δέμα έφτασε στην Ελλάδα, αλλά παραμένει στο σάκο.

Όταν θα ανοιχτεί ο σάκος και σκαναριστεί το δέμα, θα φανεί στο site των ΕΛΤΑ, καθώς και η πορεία του στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

07 Δεκ 2020 15:52

The item is on transport to the country of destination

 

29 Νοε 2020 18:49

The item is at the PostNL sorting center

 

29 Νοε 2020 18:49

Αποστολη Αντικειμενου Ολλανδια

 

29 Νοε 2020 17:49

The item is at the PostNL sorting center GR

 

29 Νοε 2020 15:26

Παραλαβη Απο Πελατη Στο Εξωτερικο Ολλανδια

 

18 Νοε 2020 19:30

Το φορτηγό γραμμής μεταφοράς έφτασε στο Λιέγη του Βελγίου Liege, Belgium

 

18 Νοε 2020 03:34

The item is ready for shipment

 

18 Νοε 2020 02:34

The item is pre-advised to PostNL

 

18 Νοε 2020 02:34

Παραλαβη Απο Πελατη Στο Εξωτερικο Ολλανδια

 

17 Νοε 2020 14:00

Παράδοση στην αεροπορική εταιρεία SHENZHEN

 

16 Νοε 2020 08:09

Επιτυχία εκκαθάρισης εξαγωγής

 

14 Νοε 2020 06:24

Ελήφθη μέσω γραμμής

 

13 Νοε 2020 23:33

Εξερχόμενα στο κέντρο διαλογής

 

13 Νοε 2020 22:45

Εισερχόμενα στο κέντρο διαλογής

 

13 Νοε 2020 07:53

Αποδεκτή από τον μεταφορέα

 

 

Αυτο θα το παραλαβω η να το ξεχασω?

 

Μόνο ένας μήνας έχει περάσει. Άλλοι περιμένουν δύο και τρεις. Υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία από BG με pdm και μου έδωσαν 8 ψηφίο tracking(μόνο αριθμούς). Διάβασα παραπανω ότι παραδίδεται μέσω comet αυτό ? Και δεν θα εμφανίζεται πουθενά η διαδρομή του ?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία από BG με pdm και μου έδωσαν 8 ψηφίο tracking(μόνο αριθμούς). Διάβασα παραπανω ότι παραδίδεται μέσω comet αυτό ? Και δεν θα εμφανίζεται πουθενά η διαδρομή του ?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από Κίνα έρχονται με Flyt. Ψάξτο εκεί ή στο 17track.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει απο banggood το redmi note 8 pro το οποιο ειχε ως μοναδικο τροπο αποστολης το eu priority line. σε αντιθεση με παλαιοτερα που επελεγες το priority direct mail. Με eu priority line περνα τελωνειο η οχι;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδεία καλησπέρα. Θέλω να πάρω κάτι από αποθήκη hk του banggood. Τι μέθοδο να επιλέξω σαν αποστολή eu η pdm; Με ποιο θα ερθη ποιο γρήγορα; Εδώ ποια εταιρεία το αναλαμβάνει;
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει απο banggood το redmi note 8 pro το οποιο ειχε ως μοναδικο τροπο αποστολης το eu priority line. σε αντιθεση με παλαιοτερα που επελεγες το priority direct mail. Με eu priority line περνα τελωνειο η οχι;

 

Και οι δύο μέθοδοι αποστολής έχουν αποδειχθεί ασφαλείς μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο μέθοδοι αποστολής έχουν αποδειχθεί ασφαλείς μέχρι σήμερα.

 

Οκ ευχαριστώ. Ποια το αναλαμβάνει εδώ; speedex;

Link to comment
Share on other sites

εχω παραγγειλει κατι πραγματακια του 2,3 ευρω το καθενα απο ali.... εδω και 20 μερες τα περισσοτερα γραφουν<< Arrival at GREECE inward office of exchange>> και φως δεν βλεπω ποτε να τα περιμενω?????
Link to comment
Share on other sites

Παιδεία καλησπέρα. Θέλω να πάρω κάτι από αποθήκη hk του banggood. Τι μέθοδο να επιλέξω σαν αποστολή eu η pdm; Με ποιο θα ερθη ποιο γρήγορα; Εδώ ποια εταιρεία το αναλαμβάνει;

 

Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί με ποια από τις δύο μεθόδους θα παραλάβεις πιο γράγορα, αφού εξαρτάται από τη μεταφορική που θα επιλέξει το μαγαζί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ ευχαριστώ. Ποια το αναλαμβάνει εδώ; speedex;

 

Εξαρτάται από τη μεταφορική που θα επιλέξει το μαγαζί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω παραγγειλει κατι πραγματακια του 2,3 ευρω το καθενα απο ali.... εδω και 20 μερες τα περισσοτερα γραφουν<< Arrival at GREECE inward office of exchange>> και φως δεν βλεπω ποτε να τα περιμενω?????

 

Θα τα παρακολουθείς στα ΕΛΤΑ για να καταλάβεις πότε θα ανοίξει ο σάκος που περιέχει το δέμα και μετά τα επόμενα βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί με ποια από τις δύο μεθόδους θα παραλάβεις πιο γράγορα, αφού εξαρτάται από τη μεταφορική που θα επιλέξει το μαγαζί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εξαρτάται από τη μεταφορική που θα επιλέξει το μαγαζί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα τα παρακολουθείς στα ΕΛΤΑ για να καταλάβεις πότε θα ανοίξει ο σάκος που περιέχει το δέμα και μετά τα επόμενα βήματα.

 

Ευχαριστώ αρχοντα

Link to comment
Share on other sites

εχω παραγγειλει κατι πραγματακια του 2,3 ευρω το καθενα απο ali.... εδω και 20 μερες τα περισσοτερα γραφουν<< Arrival at GREECE inward office of exchange>> και φως δεν βλεπω ποτε να τα περιμενω?????

 

Πάνω από μήνα κάνει περίπου σε εμένα από τη στιγμή που φτάνουν Ελλάδα μέχρι να παραλάβω. Μπορεί και δύο σε μερικές περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

.......

AΕπίσης πήρα τηλ την DHL Express που έχει αναλάβει να παραδώσει 2 δέματα από Baggood Τσεχίας που έχουν φθάσει στην DHL Ελλάδας από 7 και 11 Δεκεμβρίου και μου είπαν να κάνω υπομονή, ούτε ξέρουν πότε θα τα φέρουν (Αθήνα είμαι).

 

Και εγενετο θαύμα! Χθες, Σάββατο τα παρέδωσαν και τα 2 , αν και στο τηλ μου είχαν πει ότι δεν κάνουν παραδόσεις τα ΣΚ. Και ευτυχώς υπήρχε κατά τύχη άνθρωπος στην δουλειά μου να παραλάβει... (πάντα εκεί βάζω διεύθυνση παραλαβής, για ευνόητους λόγους.. :rolleyes: )

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Στις 29/11 παρήγγειλα κινητό από gearbest, με priority line και μου έστειλαν το tracking number 1Z913RW66894677088, ειναι με ups. Τελευταία ενημέρωση είναι 1/12.

 

Πρώτη φορά μου στέλνουν με ups. Συνήθως έστελναν με ολλανδικό ή βελγικό ταχυδρομείο. Υπάρχει κίνδυνος για τελωνείο;

 

Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο μέθοδοι αποστολής έχουν αποδειχθεί ασφαλείς μέχρι σήμερα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Πρόσεξα επίσης και από αυτά που διάβασα ότι στην εν λόγω απόστολη το tracking number αποτελείται από 12 αριθμούς που το αναλαμβάνουν gls, flytexpress ενώ σε ένα tv box το tracking number αποτελείται από 8 αριθμούς γνωρίζεται γιατί συμβαίνει αυτό; Σας ευχαριστώ.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Επειδη εχω καιρο να ψωνισω απο BG, ποια ειναι η πιο "ασφαλης" μεθοδος αγορας, η EU priority line η Priority Direct Mail μην πιουμε "κανα καφέ"..? Αν ισχυει αυτο που διαβασα πριν κανα δυο σελιδες οτι και οι δυο μεθοδοι ειναι ασφαλεις, τοτε ποια ειναι η διαφορα τους?

Ευχαριστω.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Επειδη εχω καιρο να ψωνισω απο BG, ποια ειναι η πιο "ασφαλης" μεθοδος αγορας, η EU priority line η Priority Direct Mail μην πιουμε "κανα καφέ"..? Αν ισχυει αυτο που διαβασα πριν κανα δυο σελιδες οτι και οι δυο μεθοδοι ειναι ασφαλεις, τοτε ποια ειναι η διαφορα τους?

Ευχαριστω.

Οτι διαβασες πιο πριν οπως απαντησαν και σε εμενα ειναι ασφαλεις. Οι μεθοδοι νομιζω εχουν να κανουν με τον τροπο αποστολης και ποιες εταιρειες χρησιμοποιουν για την αποστολη τους βεβαια οι πιο εμπειροι απο εμενα ας απαντησουν. Eγω επειδη στην ολοκληρωση της παραγγελίας μου δεν επελεξα το shipping insurance (αφου εχω διαβασει οτι με καλυπτει η paypal) θα εχω θεμα με το τελωνειο η οχι δε παιζει καμια σημασια;

Edited by klaipelas

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Οτι διαβασες πιο πριν οπως απαντησαν και σε εμενα ειναι ασφαλεις. Οι μεθοδοι νομιζω εχουν να κανουν με τον τροπο αποστολης και ποιες εταιρειες χρησιμοποιουν για την αποστολη τους βεβαια οι πιο εμπειροι απο εμενα ας απαντησουν. Eγω επειδη στην ολοκληρωση της παραγγελίας μου δεν επελεξα το shipping insurance (αφου εχω διαβασει οτι με καλυπτει η paypal) θα εχω θεμα με το τελωνειο η οχι δε παιζει καμια σημασια;
Δεν έχει σχέση με το τελωνείο. Είναι μόνο για την περίπτωση που χαθεί ή έρθει "σακατεμένο" το δέμα.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Πρόσεξα επίσης και από αυτά που διάβασα ότι στην εν λόγω απόστολη το tracking number αποτελείται από 12 αριθμούς που το αναλαμβάνουν gls, flytexpress ενώ σε ένα tv box το tracking number αποτελείται από 8 αριθμούς γνωρίζεται γιατί συμβαίνει αυτό; Σας ευχαριστώ.

 

Οι 2 μέθοδοι είναι ασφαλείς, αλλά το μαγαζί επιλέγει με ποια μεταφορική θα στείλει το δέμα, οπότε ο κωδικός προσδιορίζεται από τη μεταφορική.

Η flyt διακινεί τα δέματα του Banggood μέσα στην (αχανή) Κίνα και τα παραδίδει στην μεταφορική που θα τα ταξιδέψει στην ΕΕ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οτι διαβασες πιο πριν οπως απαντησαν και σε εμενα ειναι ασφαλεις. Οι μεθοδοι νομιζω εχουν να κανουν με τον τροπο αποστολης και ποιες εταιρειες χρησιμοποιουν για την αποστολη τους βεβαια οι πιο εμπειροι απο εμενα ας απαντησουν. Eγω επειδη στην ολοκληρωση της παραγγελίας μου δεν επελεξα το shipping insurance (αφου εχω διαβασει οτι με καλυπτει η paypal) θα εχω θεμα με το τελωνειο η οχι δε παιζει καμια σημασια;

 

Είναι άλλο θέμα ο τρόπος που έχει πετύχει (συμφωνήσει) ένα μαγαζί, όπως το Banggood, με τις μεταφορικές που τα φέρνουν στην ΕΕ, και άλλο η μεταφορική που θα επιλέξει για να στείλει ένα δέμα στην ΕΕ.

Δηλαδή, μπορεί να έχει συμφωνήσει με το Ολλανδικό ταχυδρομείο να πηγαίνουν τα δέματα εκεί, με τη μέθοδο PDM, να "εκτελωνίζονται" και να ταξιδεύουν μετά στην Ελλάδα ως δέματα εντός της ΕΕ, και με μια άλλη ή περισσότερες να έχει συμφωνήσει κάποια αντίστοιχη διαδικασία αποστολής με EU Priority.

Εάν πληρώσεις με Paypal δεν χρειάζεται να πληρώσεις και την ασφάλεια, αφού σε καλύπτει το Paypal.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

εχει παραξενα τρακιν ναμπερ δεν τα βλεπει..... πχ S00000172183618

 

Αυτό είναι εδω απο 16/11

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

εχει παραξενα τρακιν ναμπερ δεν τα βλεπει..... πχ S00000172183618

 

Το δέμα ταξίδεψε στην Ελλάδα με την YANWEN και πήρε νέο κωδικό YWXY002514697

 

2020-11-21 09:42

Arrival at GREECE inward office of exchange

 

2020-11-16 18:00

GR, Arrived at Athens International airport on 16/11/2020 06:00PM

 

2020-11-16 12:23

Transit out from LHR

 

2020-11-16 02:25

Dispatch out from DXB

 

2020-11-09 15:22

GR, Dispatch to GREECE

 

2020-11-09 05:06

EK9877,Port of departure - Departure

 

2020-11-08 17:29

Port of departure - Received by carrier

 

2020-11-06 12:20

Posting over the counter

 

2020-11-06 08:11

Pre-Advice to GREECE

 

2020-11-04 09:04

Last mile=> Destination country post, number YWXY002514697

 

2020-11-04 07:04

Yanwen facility - Outbound

 

2020-11-03 01:24

Processing information input

 

2020-11-02 11:55

Yanwen Pickup scan

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Επειδη εχω καιρο να ψωνισω απο BG, ποια ειναι η πιο "ασφαλης" μεθοδος αγορας, η EU priority line η Priority Direct Mail μην πιουμε "κανα καφέ"..? Αν ισχυει αυτο που διαβασα πριν κανα δυο σελιδες οτι και οι δυο μεθοδοι ειναι ασφαλεις, τοτε ποια ειναι η διαφορα τους?

Ευχαριστω.

Παιδια ευχαριστω πολυ ολους σας για τις πληροφοριες. Θα προχωρησω !

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το gearbest μου έδωσε tracking number wt και 16 νουμερα.... Τι είναι;

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...