Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσον αφορά την αποστολή από Banggood με Εσθονικό ταχυδρομείο μετά από 14 ημέρες εμφανίστηκε στα ΕΛΤΑ, αλλά πολύ παράξενες κινήσεις...

 

από το Flytexpress:

2020-11-11 13:19 Netherlands,Amsterdam Sent out from transit hub

2020-11-10 10:24 ESTONIA DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-11-10 06:44 Netherlands,Amsterdam Arrived at transit hub

2020-11-10 02:44 ESTONIA POSTING/COLLECTION

2020-10-31 16:42 CN Processing center Item in transit

2020-10-31 10:41 CN Processing center Item dispatched. PKG#:PKG21610500

 

από 17track

2020-11-10 10:28 ESTONIA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-11-10 02:44 ESTONIA, POSTING/COLLECTION

2020-11-11 13:19 NL Amsterdam, Sent out from transit hub

2020-11-10 06:44 NL Amsterdam, Arrived at transit hub

 

από ΕΛΤΑ

10/11/2020 10:28 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΣΘΟΝΙΑ

10/11/2020 02:44 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΣΘΟΝΙΑ

 

Τι φάση κι αυτή; Τι μπέρδεμα με Εσθονία και Ολλανδία;;;

 

Ενημέρωση για την αποστολή από Banggood 2 δεμάτων με PDM και Εσθονικό ταχυδρομείο

Ενώ τα 2 δέματα πήγαιναν χέρι χέρι κάποια στιγμή το ένα (αξίας 50€) κόλλησε στην κατάσταση που αναφέρεται παραπάνω, ενώ το άλλο (αξίας 20€) μου παραδόθηκε κιόλας (συνολικά σε 21 μέρες) με ΕΛΤΑ. Το ότι κόλλησε το πιο ακριβό με βάζει σε υποψίες και σε αναμμένα κάρβουνα για το αν θα περάσει χωρίς χρέωση από το τελωνείο... :(

Έστειλα μήνυμα στο Banggood αλλά η απάντηση είναι η γνωστή. Θα συνεχίσω να στέλνω μέχρι να δω κίνηση

 

Εν τω μεταξύ 2 ακόμη μικροπαραγγελίες των 10€ περίπου από Banggood με PDM, στάλθηκαν πάλι με παράξενο tracking, της μορφής GR1234567JS12345G !!! Στην αναζήτηση tracking έδωσαν πληροφορία τα flytexpress και UA Meest Express, προφανώς Ουκρανικών συμφερόντων!!

Τι γίνεται βρε παιδιά; Όλα τα πειράματα σε εμένα γίνονται;;; :confused::confused::mad::mad:

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραγγελία απο banggood, αποστολή με GLS, 14μερες απο Κίνα μέχρι Θεσσαλονίκη όπου παρέλαβε η ACS προχθές και απο Θεσσαλονίκη στην Αθήνα η ACS δίνει παράδοση έως 7/12! Σε 13 μέρες δλδ!!

14μερες Κίνα-Θεσσαλονίκη

13μερες Θεσσαλονίκη-Αθήνα

Λογικό, καθώς μάλλον θα έρχεται μεσω Κίνας...

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα έρχετε με dhl ecommerce έχει φύγει από Γερμανία, αλλά ο αριθμός αποστολής είναι με εσθονικο ταχυδρομείο, ποιος θα το φέρει τα ελτα η ίδια dhl αφου έχουμε στην πόλη μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα μια παραγγελία απο aliexpress , από αποθήκη Πολωνίας. Εκεί ανέφερε ως τροπο αποστολής CAINIAO WAREHOUSE EXPRESS SHIPPING. Ο κωδικός παρακολούθησης είναι 11 ψηφία και περιέχει μόνο αριθμούς. Στο https://global.cainiao.com/ (καθώς και στο ali αφού μέσω αυτού ανανεώνεται) γράφει:

Arrive at destination country

2020-11-25 04:00:42

包裹已出库

2020-11-23 18:41:56

Leave the warehouse

2020-11-23 18:41:56

Package finished

2020-11-23 17:46:38

Product sorting is completed

2020-11-23 17:43:32

Order received successfully

2020-11-23 16:20:56

To οποίο μου κάνει εντύπωση ευχάριστα, αλλά πότε πρόλαβε από Πολωνία που έφυγε 23/11 να φτάσει Γερμανία και απο εκεί στις 15/11 Ελλάδα; Είναι υπερβολικά παράξενο. Αντίστοιχα στο https://www.dhl.com/gr-en/home.html γράφει:

Tuesday

 

24. November 2020

21:00 (UTC) | shipment in a DHL sorting station

| Poznań

Tuesday

 

24. November 2020

21:00 (UTC) | shipment has left Poland (only Connect International product)

| Poznań

10:20 (UTC) | shipment in a DHL sorting station

| Gorzów Wielkopolski

shipment picked-up from the sender

| Gorzów Wielkopolski

 

Αλλά εκεί φαίνεται σαν να έχει προορισμό απλά τη Γερμανία. Έχει καποιος παρόμοια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από banggood στις 11/11 με EU Priority Line, αναφέρει αναμενόμενη ημερομηνία παραλαβής 19/12(Σάββατο!).

Εμένα μου έδωσαν έναν 12ψήφιο και βρήκα οτι έρχεται με GLS. Σήμερα 27/11 έφτασε Ρουμανία.

Λογικά θα παραλάβω από ACS.

Ελπίζω να είναι μέσα στο 2020....

Link to comment
Share on other sites

https://www.dhl.gr/el/contact_center/contact_express.html

 

Πάρε τηλέφωνο dhl.gr, μήπως βγάλεις άκρη..

 

Δεν μπορω να τους βρω, σου λενε να επιλεξεις αν εχεις 10 ή 12 ψηφια (εγω εχω 11), και αν παραδειγμα διαλεξω 10 και βαλω τα ψηφια μου λεει δεν ειναι εγκυρος. ΤΙ φαση? δεν εχουν καποιον ανθρωπο να μπορεις να μιλησεις?

 

Σημερα στη DHL εμφάνισε αυτο:

27.11.2020 08:59

Börnicke-14641

 

Shipment processed at terminal

Αν ειναι ακομα Γερμανια καλα κρασια

Edited by tzagaritos
Link to comment
Share on other sites

Με DHL δεν μπορω να βγαλω ακρη, ισως αυτοι απλά μεσολάβησαν. global cainiao πρεπει να ειναι υπευθυνη αλλα δεν βρισκω τροπο επικοινωνιας. Απλα εχω προβληματιστεί επειδή αυτοί το Δεμα (οπως και το αλι) το δείχνουν Ελλάδα, και μάλιστα ήδη κρήτη. Ενω Έφυγε απο Πολωνία Δευτέρα
Link to comment
Share on other sites

Quiz για δυνατούς λύτες :p

 

Με βάση τα μέχρι τώρα δεδομένα από την tracking list της DPD σε πόσες μέρες λέτε να έρθει το δέμα από την Θεσσαλονίκη στην Αθήνα ?

 

Snap-2020-11-27-at-20-43-18.jpg

 

Αφορά παραγγελία από Banggood CZ (Τσεχία) σταλμένο με την DPD Germany

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Από Θεσσαλονίκη τα παίρνει ελληνικό courier, πρέπει να έχει τον αριθμό, δίπλα, δεξιά από το tracking number// acs// γενική ταχυδρομική// Δεν θυμάμαι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

21 0777 7279, πρέπει να είναι το τηλέφωνο dpd, κοίταξα Google, την Δευτέρα πρωί, μετά τις 9, να σου δώσουν, ελληνικό αριθμό αποστολής..

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από banggood στις 11/11 με EU Priority Line, αναφέρει αναμενόμενη ημερομηνία παραλαβής 19/12(Σάββατο!).

Εμένα μου έδωσαν έναν 12ψήφιο και βρήκα οτι έρχεται με GLS. Σήμερα 27/11 έφτασε Ρουμανία.

Λογικά θα παραλάβω από ACS.

Ελπίζω να είναι μέσα στο 2020....

 

Αν σε καθυστερήσει η acs καταγγελία και αποζημίωση. Μόνο έτσι θα βάλουν μυαλό. Πάνε να κονομησουν εις βάρος μας. Καταγγελία από όλους για να πέσει και κάνα πρόστιμο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από Θεσσαλονίκη τα παίρνει ελληνικό courier, πρέπει να έχει τον αριθμό, δίπλα, δεξιά από το tracking number// acs// γενική ταχυδρομική// Δεν θυμάμαι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

21 0777 7279, πρέπει να είναι το τηλέφωνο dpd, κοίταξα Google, την Δευτέρα πρωί, μετά τις 9, να σου δώσουν, ελληνικό αριθμό αποστολής..

 

Σ' ευχαριστώ για το τηλ. Και έχεις δίκιο, στην Θεσσαλονίκη ανέλαβε η ACS που σήμερα (!!) επιχείρησε να κάνει την παράδοση αλλά επειδή δεν ήμουν στην δουλειά θα το φέρουν πάλι από Δευτέρα. Το ευχάριστο είναι ότι με πήραν τηλ απο την ACS για να με ενημερώσουν!!

Πάντως στο site της DPD δεν αναφέρει το voucher της ACS.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από banggood στις 11/11 με EU Priority Line, αναφέρει αναμενόμενη ημερομηνία παραλαβής 19/12(Σάββατο!).

Εμένα μου έδωσαν έναν 12ψήφιο και βρήκα οτι έρχεται με GLS. Σήμερα 27/11 έφτασε Ρουμανία.

Λογικά θα παραλάβω από ACS.

Ελπίζω να είναι μέσα στο 2020....

Όπως είχα γράψει παραπάνω, δική μου παραγγελία απο banggood, αποστολή με GLS, 14μερες απο Κίνα μέχρι Θεσσαλονίκη όπου παρέλαβε η ACS και απο Θεσσαλονίκη στην Αθήνα η ACS δίνει παράδοση 7/12! 3 μέρες τώρα ούτε που έχει κινηθεί απο Θεσσαλονίκη!

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνουν σκόπιμα. Έχει διπλασιαστεί η δουλειά, αν όχι παραπάνω. Έχουν αυξηθεί πολύ οι online αγορές, και διάβασα σήμερα, αλήθεια ψέμα δεν ξέρω, θα ανοίξει κατάστημα Amazon στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνουν σκόπιμα. Έχει διπλασιαστεί η δουλειά, αν όχι παραπάνω. Έχουν αυξηθεί πολύ οι online αγορές, και διάβασα σήμερα, αλήθεια ψέμα δεν ξέρω, θα ανοίξει κατάστημα Amazon στην Ελλάδα.
Προφανώς έχουν αυξηθεί και είναι λογικό να υπάρχουν και καθυστερησείς, αλλά το να λέμε οτι για μια απλή μεταφορά απο Θεσσαλονίκη Αθήνα θέλουν 13-14 μέρες δεν μπορείς να το πεις απλή καθυστέρηση!

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει παραπάνω, δική μου παραγγελία απο banggood, αποστολή με GLS, 14μερες απο Κίνα μέχρι Θεσσαλονίκη όπου παρέλαβε η ACS και απο Θεσσαλονίκη στην Αθήνα η ACS δίνει παράδοση 7/12! 3 μέρες τώρα ούτε που έχει κινηθεί απο Θεσσαλονίκη!

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να ετοιμάζεσαι για καταγγελία και αποζημίωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ετοιμάζεσαι για καταγγελία και αποζημίωση.

 

Αυτό αν το κάναμε όλοι θα είχαν βάλει μυαλό.

Στη πρώτη καραντίνα αποζημιωθηκα 72 ευρώ από τη speedex (με καταγγελια στην ΕΕΤΤ) για καθυστερημένο δέμα 12 ημερών. Πέρα από τις 3 εργάσιμες αποζημιώνεσαι για 6 ευρώ τη μέρα.

Τώρα τρέχω καταγγελία στα ΕΛΤΑ για 6 ημέρες καθυστερηση.

Το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι ότι πληρώνεις για μια υπηρεσία που δεν έχεις. Θα έπρεπε να μειωθούν οι τιμές των μεταφορικών εφόσον οι υπηρεσίες ή δεν ολοκληρώνονται (του στυλ δεν σε βρήκαμε σπίτι έλα πάρτο εσύ) είτε να ολοκληρώνονται αργοπορημενες χωρίς καμία ενημέρωση για το πότε περίπου θα επιδοθούν.

 

Πάντως τώρα έμαθα και κάτι μικρές εταιρίες , easy mail , tas courier, όπου παρέδιδαν σε 1 ή 2 εργάσιμες το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αγορα απο banggood 28/11 με EU priority ship out την ιδια μερα !!! Tr number τις μορφης CQ .........DE

-Ξερετε με ποια εταιρια ερχετε κι που θα παρακολουθω την εξελιξη της παραγγελιας

-Με elta η courier θα ερθει ( μενω επαρχια )

Κ-αποιος με την αντιστιχη εταιρια ποσο χρονο εκανε πανω κατω

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην Κίνα ταξιδεύει με FlytExpress και από το αεροδρόμιο αναχώρησης από Κίνα με το Γερμανικό ταχυδρομείο μέχρι Γερμανία, οδικώς στην Αθήνα και θα το παρακολουθείς στη DHL.
Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια οποίος γνωρίζει UK286719640EE

Εμφανίζεται στο ταχυδρομείο Εσθονίας, post 11, Ελλάδα ποιος θα το φέρει.Αρχικά ερχόταν με dhl ecommerce .

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην Κίνα ταξιδεύει με FlytExpress και από το αεροδρόμιο αναχώρησης από Κίνα με το Γερμανικό ταχυδρομείο μέχρι Γερμανία, οδικώς στην Αθήνα και θα το παρακολουθείς στη DHL.

 

Αν καποιος ειχε αντιστιχει αποστολη ποσο χρονο εκανε για παραλαβη

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος ειχε αντιστιχει αποστολη ποσο χρονο εκανε για παραλαβη

 

Εγώ, περίπου 20 ημερολογιακές από την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αν το κάναμε όλοι θα είχαν βάλει μυαλό.

Στη πρώτη καραντίνα αποζημιωθηκα 72 ευρώ από τη speedex (με καταγγελια στην ΕΕΤΤ) για καθυστερημένο δέμα 12 ημερών. Πέρα από τις 3 εργάσιμες αποζημιώνεσαι για 6 ευρώ τη μέρα.

Τώρα τρέχω καταγγελία στα ΕΛΤΑ για 6 ημέρες καθυστερηση.

Το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι ότι πληρώνεις για μια υπηρεσία που δεν έχεις. Θα έπρεπε να μειωθούν οι τιμές των μεταφορικών εφόσον οι υπηρεσίες ή δεν ολοκληρώνονται (του στυλ δεν σε βρήκαμε σπίτι έλα πάρτο εσύ) είτε να ολοκληρώνονται αργοπορημενες χωρίς καμία ενημέρωση για το πότε περίπου θα επιδοθούν.

 

Πάντως τώρα έμαθα και κάτι μικρές εταιρίες , easy mail , tas courier, όπου παρέδιδαν σε 1 ή 2 εργάσιμες το πολύ.

 

Έτσι θέλει για να βάλουν μυαλό γι' αυτό και το γράφω για να παίρνουν ιδέα και οι υπόλοιποι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...