Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρελαβα χθες απο αλι δεματακι μηδαμινης αξιας με 2 τηλεκοντρολ γκαραζοπορτας, που ειχα ξεγραψει. Συνολικος χρονος 166 μερες.

Πλακα θαχει να φανουν κι αλλα 2 που περιμενω απο τον Μαρτιο κι ενα απο τα Χριστούγεννα.

 

Ομως ενα αλλο απο Λατβια με GLS δεν μου παραδοθηκε ποτε. Εγραψαν στο τρακιν οτι αρνουμαι την παραλαβη 3 φορες, ενω δεν ηρθε ποτε κανεις να παραδοσει και στην συνεχεια το γυρισαν πισω. Τωρα που το πηγαν και αν το πηγαν κανεις δεν ξερει.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τελευταίο χρόνο λόγω και της πανδημίας είχα γύρω στα 10 μικροδεματα που ξεπέρασαν τις 100μερες εκ των οποίων τα πιο τραβήγμενα ήταν 120, 126 & 156 μέρες. Είχα ενα δέμα ακόμα από εκείνη τη περίοδο αλλά το διέγραψα τη περασμένη εβδομάδα γιατί είχε φτάσει τις 226μερες και δεν πιστεύω ότι θα το παραλάβω και ποτέ!!

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ομως ενα αλλο απο Λατβια με GLS δεν μου παραδοθηκε ποτε. Εγραψαν στο τρακιν οτι αρνουμαι την παραλαβη 3 φορες, ενω δεν ηρθε ποτε κανεις να παραδοσει και στην συνεχεια το γυρισαν πισω. Τωρα που το πηγαν και αν το πηγαν κανεις δεν ξερει.

Ξέρεις μήπως ποια ταχυδρομική θα το παρέδιδε όταν θα έφτανε στην Ελλάδα...;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις μήπως ποια ταχυδρομική θα το παρέδιδε όταν θα έφτανε στην Ελλάδα...;
Θεωρητικα η ACS ειναι αντιπροσωπος της GLS στην Ελλαδα. Επικοινωνησα μαζι τους 3 φορες, οπως και ο πωλητης τον οποιο ειδοποιησα και ουτε αυτος εβγαλε ακρη. Χαος.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πρωί-πρωί χτυπάει το κουδούνι courier (Speedex) και φέρνει το καινούργιο κουτί (ΗΚ1 Βοχ):):D

Με δεδομένο ότι:

1. Στάλθηκε στις 5/11/2020 με PDM

2. Η υποχρέωση της εταιρίας που παραγγέλθηκε ήταν για παράδοση σε 15-25 Buisness days (προσοχή όχι ημερολογιακές)

3. Δεν υπήρχε καμία ένδειξη/υποχρέωση της εταιρίας να σταλεί με courier !!!!!!

4. Εν μέσω τόσων lockdowns !!!!

5. Ότι πέσαμε και σε ΣΚ & 17 Νοέμβρη (πιθανότατα θα είχε έρθει και 1-2 ημέρες πιο μπροστά !!)

Όχι απλώς Not Bad but Perfect :superman:

 

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους που είπαν με ποιο τρόπο μπορείς να παρακολουθείς το δέμα (comet κλπ). Όμως και στο ίδιο το banggod από ένα σημείο και μετά υπήρχε πλήρης ενημέρωση. Μάλιστα στο κινητό ήρθε και ξεχωριστή ειδοποίηση όταν ήρθε Ελλάδα και στον συνεργάτη τους (προφανώς πρέπει να έχεις εγκατεστημένο και το apk τους, όπως εγώ).

Για μία ακόμη φορά το συγκεκριμένο Τόπικ αποδεικνύεται εξαιρετικά χρήσιμο για αμφίδρομη πληροφόρηση :):)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα: Ολλανδία -> Ελλάδα

Προορισμός:

2020-11-12 21:36, NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

2020-11-06 23:50, NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

Αφετηρία:

2020-11-07 00:50, The item is ready for shipment

2020-11-06 23:50, The item is pre-advised to PostNL

======================================

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τα τελευταία δύο (ίδια) γεγονότα τι σημαίνουν και γιατί για την ίδια κατάσταση (NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION) υπάρχει διαφορά έξι (6) ημερών; Ευχαριστώ!!!

 

ΥΓ

Το πακέτο έχει δρομολογηθεί από Κίνα για Ελλάδα μέσω PostNL (Ολλανδία)

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα η ACS ειναι αντιπροσωπος της GLS στην Ελλαδα. Επικοινωνησα μαζι τους 3 φορες, οπως και ο πωλητης τον οποιο ειδοποιησα και ουτε αυτος εβγαλε ακρη. Χαος.

H ACS -σε κάποιες περιοχές τουλάχιστον (μεταξύ των οποίων και η δική μου :() - το έχει σύστημα να μην παραδίδει τίποτα - μόνο αφήνει ειδοποιητήρια ότι δήθεν "δε σας βρήκαμε" (μόνο που σε ένα τέτοιο έτυχε να είμαι μπροστά στην πόρτα του σπιτιού και να τον δω να έρχεται να το κολλάει -χωρίς φυσικά να κρατάει κανένα δέμα ή να δοκιμάζει να χτυπήσει κουδούνι- και να φεύγει σαν κλέφτης) και κάθε φορά που περνάω από το τοπικό τους κατάστημα βλέπω ουρές 15-20 ατόμων μέχρι το πεζοδρόμιο έξω να περιμένουν να παραλάβουν την αλληλογραφία τους (δεν έχω δει τι γίνεται τώρα, επί covid. Αναρωτιέμαι...)

Με αυτό το προηγούμενο, τους έχω ικανούς να κάνανε και ολόκληρο το δέμα... γαργάρα και να επικοινώνησαν απλώς προς τα πίσω ότι ο παραλήπτηε ήταν άγνωστος...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κατι τετοιο υποψιαζομαι αλλα απο προηγουμενες φορες που εστελναν ενα μηνυμα στο βαιμπερ, μεχρι να δηλωσουν αρνηση παραλαβης, εεε παραπαει. Δεν εγραψαν αγνωστος παραληπτης, αλλα αρνηση παραλαβης, οποτε σε ενδεχομενη απωλεια του δεματος θα εχω ευθυνες. Οπως φανταζομαι και τα εξοδα επιστροφης.

Βεβαια εγω ειδοποιησα εγκαιρως γιατι το παρακολουθουσα αλλα καποιος αλλος σιγουρα θα την πατησει.

Γενικα οι εταιρειες εχουν κοψει τις παραδοσεις απο καιρο τωρα, πλην της DHL που την πληρωνεις μεν χρυση αλλα κανεις την δουλεια σου σωστα.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γλυτώσαμε το τελωνείο ή υπάρχει ακόμα κίνδυνος? 1a565e37bf637772690e0354ca72f59a.jpg

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Γλυτώσαμε το τελωνείο ή υπάρχει ακόμα κίνδυνος? 1a565e37bf637772690e0354ca72f59a.jpg
Αν το γλίτωσες θα το δεις με την ειδοποίηση που θα σου φέρει ο ταχυδρόμος. Από το tracking δε φαίνεται

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γλυτώσαμε το τελωνείο ή υπάρχει ακόμα κίνδυνος? 1a565e37bf637772690e0354ca72f59a.jpg

 

Αν δεν σου ζήτησαν αποδεικτικό αγοράς είσαι OK

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το γλίτωσες θα το δεις με την ειδοποίηση που θα σου φέρει ο ταχυδρόμος. Από το tracking δε φαίνεται

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Αν το γλίτωσες θα το δεις με την ειδοποίηση που θα σου φέρει ο ταχυδρόμος. Από το tracking δε φαίνεται

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο tracking θα φαινόταν ότι περιμένουν να αποσταλούν τα αποδεικτικά αγοράς, πριν το ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΑΠΟ ΓΕΤΑ. Δεν φαίνεται κάτι τέτοιο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου ζήτησαν αποδεικτικό αγοράς είσαι OK

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

[/color]

 

 

 

Στο tracking θα φαινόταν ότι περιμένουν να αποσταλούν τα αποδεικτικά αγοράς, πριν το ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΑΠΟ ΓΕΤΑ. Δεν φαίνεται κάτι τέτοιο εδώ.

Όχι δεν μου έχουν ζητήσει κάτι.

Τώρα γράφει..

00531138a6d31c426328d4db7cb883bb.jpg

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι... καθάρισες!

(με μια μικρή επιφύλαξη βέβαια, μιας και ζούμε στη χώρα όπου γενικότερα δεν ξέρεις τι ξημερώνει την επαύριο και δεν μπορείς να βασιστείς και 100% στο ότι οι ενημερώσεις στο site των ΕΛΤΑ θα ακολουθούν πάντα τα ίδια πρότυπα...)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

https://www.17track.net/?nums=RV501284925CN

 

Τι μπορώ να κάνω για αυτή την αποστολή. Να περιμένω να τελειώσουν οι μέρες από το alli και να ανοίξω dispute?

Link to comment
Share on other sites

https://www.17track.net/?nums=RV501284925CN

 

Τι μπορώ να κάνω για αυτή την αποστολή. Να περιμένω να τελειώσουν οι μέρες από το alli και να ανοίξω dispute?

 

Να περιμένεις. Στις περισσότερες περιπτώσεις πλέον, οι παραδώσεις ξεπερνάνε τους δύο μήνες, για να μη σου πω τρεις. Όταν λήξουν οι μέρες και δεν έχεις παραλάβει ζητά Refund. Αν και εγώ σε περιπτώσεις μικρής αξίας δεν κάνω dispute αλλά περιμένω λίγο ακόμη. Δική σου επιλογή βέβαια αυτό.

Link to comment
Share on other sites

https://www.17track.net/?nums=RV501284925CN

 

Τι μπορώ να κάνω για αυτή την αποστολή. Να περιμένω να τελειώσουν οι μέρες από το alli και να ανοίξω dispute?

 

Αν δεν συμπληρωθούν 90 μέρες , dispute το συστημα του Ali δεν δέχεται. Εξάλλου τα unregistered δέματα δεν εχουν ποτέ σωστή ενημέρωση το που βρίσκονται. Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου ζήτησαν αποδεικτικό αγοράς είσαι OK

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

[/color]

 

 

 

Στο tracking θα φαινόταν ότι περιμένουν να αποσταλούν τα αποδεικτικά αγοράς, πριν το ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΑΠΟ ΓΕΤΑ. Δεν φαίνεται κάτι τέτοιο εδώ.

Δεν ζητάνε πάντα αποδεικτικό αγοράς!

Μου έχει τύχει, γι'αυτό το λέω.

Ωστόσο συνήθως ζητάνε.

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ali εχει συστημα μολις το tracking τους (το δικο τους) δειξει delievered to country of destination ή ακομη send to country of destination να θεωρουν οτι παραδοθηκε

Μονο που στις περισσοτερες φορες η χωρα παραδοσης ειναι η ενδιαμεση πχ το Βελγιο το οποιο φαινεται στο 17track αλλα αυτοι χαμπαρι

Τι κι αν ειχαν περασει 110 ημερες και δεν παρελαβα αυτοι εβλεπαν στις 40 μερες send to country of destination και μου λεγαν παραδοθηκε

Λαβε υποψη πως πολλες φορες δινουν νουμερο αλλα το στελνουν σε ενα μηνα

Ελαβα ενδειξη αποστολης απο το ali περασε ενας μηνας που φαινονταν ενεργο και μετα ακυρώθηκε, ουτε με ειδοποιησαν αυτοι ουτε ο πωλητης

Το ειδα στους δυο μηνες και ανοιξα dispute αφου εγραφε cancelled

Οποτε περιμενε 3 μηνες ειναι το σύνηθες

Αλλες εποχες εδω και το amazon το γερμανικο εχει ηδη εβδομαδα καθυστερηση που παντα παραλαμβανα 2-3 ημερες νωριτερα!

Edited by elgol
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω οτι τα ΕΛΤΑ εχουν νεο κανονα,εχω καιρο να αγορασω απο Κινα,και ακομα αν ενα αντικειμενο κοστιζει 1 ευρω για να το παραλαβεις πρεπει να πληρωσεις 15 ευρω η 20 αν ειναι μεγαλυτερης αξιας ,ξερει κανεις κατι για αυτο,ισχυει ακομα?Θελω να παραγγειλω κατι απο αλι εξπρες και ξερω οτι δεν εχουν τριγωνικες αποστολες απο εκει. Edited by mobile59
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω οτι τα ΕΛΤΑ εχουν νεο κανονα,εχω καιρο να αγορασω απο Κινα,και ακομα αν ενα αντικειμενο κοστιζει 1 ευρω για να το παραλαβεις πρεπει να πληρωσεις 15 ευρω η 20 αν ειναι μεγαλυτερης αξιας ,ξερει κανεις κατι για αυτο,ισχυει ακομα?Θελω να παραγγειλω κατι απο αλι εξπρες και ξερω οτι δεν εχουν τριγωνικες αποστολες απο εκει.

 

Δεν είναι νέο το τέλος εκτελωνισμού και ισχύει από το καλοκαίρι του 2017.

Περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...