Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα παρέλαβα μετά από 11 μέρες με την νέα μέθοδο priority direct mail. Το 8ψηφιο νούμερο ανιχνεύεται στην comet courier και διανέμεται από την speedex τελικώς στο σπίτι. Πολύ καλοί χρόνοι!

Σωστός, το εντοπίζει στην comet. Γράφει εκκρεμεί προς παραλαβή. Λογικά δεν έχει φτάσει Ελλάδα. Μήπως μπορείς να ενημερώσεις τι άλλες πληροφορίες σου έδειξε? Οτιδήποτε εκτός από ελτά μια χαρά!

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα παρέλαβα μετά από 11 μέρες με την νέα μέθοδο priority direct mail. Το 8ψηφιο νούμερο ανιχνεύεται στην comet courier και διανέμεται από την speedex τελικώς στο σπίτι. Πολύ καλοί χρόνοι!

Δεν ξέρω εάν και το δικό μου θα έρθει με αυτή την εταιρία, πάντως έχεις δίκιο ότι εμφανίζεται και εκεί ως "Εκκρεμεί (προς Παραλλαβή)".

Βέβαια το δικό μου είναι πολύ "φρέσκια αποστολή".Μόλις στις 5/11/20 στάλθηκε. Πάντως εκείνο που με ενδιαφέρει προσωπικά είναι:

- Να τηρηθούν οι όροι κάτω από τους οποίους παρήγγειλα (γιατί υπάρχουν όροι)

- Να έρθει ασφαλώς και ως PDM (με ότι σημαίνει αυτό)

- Όταν παραγγέλνοντας με αυτή την μέθοδο, έχω αποδεχθεί αποστολή σε "15-25 buisness days" (προσοχή όχι ημερολογιακές) δεν μπορώ να γκρινιάζω γιατί δεν ήρθε πιο μπροστά. Το να βλέπω κάθε στιγμή που είναι, καλό κάνει, αλλά αυτό που ενδιαφέρει τελικά είναι πότε θα έρθει στα χέρια μου.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τις 2 τελευταίες εβδομάδες όταν τα δέματα φτάσουν Ελλάδα σύμφωνα με π.χ. την Post NL οι δικοί μας αργούν να τα σκανάρουν στο αεροδρόμιο. Μετά θέλουν μια εβδομάδα να πάνε κέντρο διαλογής αττικής. Μετά 3 μέρες ακόμα να στο παραδώσουν. Όλα αυτά πριν το lockdown. Τώρα η κατάσταση έχει ξεφύγε τελείωςι. Κέντρο διαλογής Αττικής από Παρασκευή δεν έχει κουνηθεί και έχουμε Τετάρτη. Πρέπει να το κλείσανε το μαγαζί τα ΕΛΤΑ. Αντίθετα DHL από Ευρώπη έρχεται κανονικότατα στις 10 μέρες από Τσεχία κλπ
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα μετά από 11 μέρες με την νέα μέθοδο priority direct mail. Το 8ψηφιο νούμερο ανιχνεύεται στην comet courier και διανέμεται από την speedex τελικώς στο σπίτι. Πολύ καλοί χρόνοι!
Δεν ξέρω εάν και το δικό μου θα έρθει με αυτή την εταιρία, πάντως έχεις δίκιο ότι εμφανίζεται και εκεί ως "Εκκρεμεί (προς Παραλλαβή)".

Βέβαια το δικό μου είναι πολύ "φρέσκια αποστολή".Μόλις στις 5/11/20 στάλθηκε. Πάντως εκείνο που με ενδιαφέρει προσωπικά είναι:

- Να τηρηθούν οι όροι κάτω από τους οποίους παρήγγειλα (γιατί υπάρχουν όροι)

- Να έρθει ασφαλώς και ως PDM (με ότι σημαίνει αυτό)

- Όταν παραγγέλνοντας με αυτή την μέθοδο, έχω αποδεχθεί αποστολή σε "15-25 buisness days" (προσοχή όχι ημερολογιακές) δεν μπορώ να γκρινιάζω γιατί δεν ήρθε πιο μπροστά. Το να βλέπω κάθε στιγμή που είναι, καλό κάνει, αλλά αυτό που ενδιαφέρει τελικά είναι πότε θα έρθει στα χέρια μου.

Σήμερα παρέλαβα τελικά και εγώ με PDM 8ψηφιο, με speedex όπως αναφέρθηκε. Στο tracking της comet δεν φαίνεται κάτι ακόμα (συνεχίζει να γράφει εκκρεμεί). Αλλάζει tracking όταν παραλαμβάνει η speedex(το έχει πάνω στο πακέτο), δεν ξέρω πως μπορούμε να το μαθαίνουμε αυτό, αλλά χαλάλι. Μια χαρά χρόνος παράδοσης, σφαιντόνα ήρθε βασικά, και το πιο σημαντικό χωρίς την εμπλοκή των ΕΛΤΑ! Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα τελικά και εγώ με PDM 8ψηφιο, με speedex όπως αναφέρθηκε. Στο tracking της comet δεν φαίνεται κάτι ακόμα (συνεχίζει να γράφει εκκρεμεί). Αλλάζει tracking όταν παραλαμβάνει η speedex(το έχει πάνω στο πακέτο), δεν ξέρω πως μπορούμε να το μαθαίνουμε αυτό, αλλά χαλάλι. Μια χαρά χρόνος παράδοσης, σφαιντόνα ήρθε βασικά, και το πιο σημαντικό χωρίς την εμπλοκή των ΕΛΤΑ!

Σε εμένα άλλαξε η κατάσταση μετα από 10 ήμερες περίπου από "εκκρεμεί" σε "άφιξη στο αεροδρόμιο" και 1 ή 2 ήμερες μετα είναι σπίτι σου.. παρόλα αυτά σήμερα ήρθε και άλλο ένα που είχε σταλεί μια ήμερα νωρίτερα από το χθεσινό. (13 ημερολογιακές μέρες)

Oneplus 7 Red 8/256 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα τελικά και εγώ με PDM 8ψηφιο, με speedex όπως αναφέρθηκε. Στο tracking της comet δεν φαίνεται κάτι ακόμα (συνεχίζει να γράφει εκκρεμεί). Αλλάζει tracking όταν παραλαμβάνει η speedex(το έχει πάνω στο πακέτο), δεν ξέρω πως μπορούμε να το μαθαίνουμε αυτό, αλλά χαλάλι. Μια χαρά χρόνος παράδοσης, σφαιντόνα ήρθε βασικά, και το πιο σημαντικό χωρίς την εμπλοκή των ΕΛΤΑ!

Μήπως τελικά είναι καλύτερα έτσι, να μην έχουμε ούτε εμείς (ούτε άλλοι;)) αυτή την πληροφορία και να έρχονται έτσι γρήγορα?

Και με κούριερ?? Σε όλα τα προηγούμενα PDM έγώ πήγαινα ταχυδρομείο. Θα ενημερώσω και εγώ για το δικό μου που έφυγε αργότερα (ελπίζω να μην υπάρξει εμπλοκή με όλα αυτά τα lockdowns).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους:

Αγορά 7/11 με απλό συστημένο (Air Parcel Register) απεστάλη με το 'καινούριο' οκταψήφιο αριθμητικό tracking.

Αγορά 10/11 με Priority Direct Mail έφυγε σήμερα με το 'κλασσικό' LT123456789NL (PostNL)

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους:

Αγορά 7/11 με απλό συστημένο (Air Parcel Register) απεστάλη με το 'καινούριο' οκταψήφιο αριθμητικό tracking.

Αγορά 10/11 με Priority Direct Mail έφυγε σήμερα με το 'κλασσικό' LT123456789NL (PostNL)

Από περιέργεια το PDM είναι από Banggood? Άρα άλλα τα στέλνουν ακόμα έτσι και άλλα με 8ψήφιο?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως, το θεώρησα τόσο δεδομένο που... παρέλειψα να το γράψω! Από Banggood.

Και ναι, γι' αυτό το έγραψα, γιατί φαίνεται ότι στέλνουν με όποια μέθοδο(/μεταφορική) τους κάτσει πρόχειρη / βολική / και (κυρίως, φαντάζομαι...) οικονομική!

Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα κατι απο alliexpres $ 1.28 ....Γιατι στην χρεωση στην καρτα την προπληρωμενη μου εμφανιζει 3 πληρωμες την ιδια στιγμη??• 13:42 - E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ (ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ) - http://WWW.ALIEXPRESS.COM

-0,02 €

• 13:42 - E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ (ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ) - http://WWW.ALIEXPRESS.COM

-1,00 €

• 13:42 - E-COMMERCE ΑΓΟΡΑ (ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ) - http://WWW.ALIEXPRESS.COM

-1,09 €

και εχει απο οτι βλεπω καπελο 1Ευρω περιπου....του εχει τυχη καποιου??

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την αποστολή από Banggood με Εσθονικό ταχυδρομείο μετά από 14 ημέρες εμφανίστηκε στα ΕΛΤΑ, αλλά πολύ παράξενες κινήσεις...

 

από το Flytexpress:

2020-11-11 13:19 Netherlands,Amsterdam Sent out from transit hub

2020-11-10 10:24 ESTONIA DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-11-10 06:44 Netherlands,Amsterdam Arrived at transit hub

2020-11-10 02:44 ESTONIA POSTING/COLLECTION

2020-10-31 16:42 CN Processing center Item in transit

2020-10-31 10:41 CN Processing center Item dispatched. PKG#:PKG21610500

 

από 17track

2020-11-10 10:28 ESTONIA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-11-10 02:44 ESTONIA, POSTING/COLLECTION

2020-11-11 13:19 NL Amsterdam, Sent out from transit hub

2020-11-10 06:44 NL Amsterdam, Arrived at transit hub

 

από ΕΛΤΑ

10/11/2020 10:28 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΣΘΟΝΙΑ

10/11/2020 02:44 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΣΘΟΝΙΑ

 

Τι φάση κι αυτή; Τι μπέρδεμα με Εσθονία και Ολλανδία;;;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα άλλαξε η κατάσταση μετα από 10 ήμερες περίπου από "εκκρεμεί" σε "άφιξη στο αεροδρόμιο" και 1 ή 2 ήμερες μετα είναι σπίτι σου.. παρόλα αυτά σήμερα ήρθε και άλλο ένα που είχε σταλεί μια ήμερα νωρίτερα από το χθεσινό. (13 ημερολογιακές μέρες)

Λοιπόν η δική μου αποστολή 5/11/2020, σήμερα έβγαλε αυτό που λες "αφιξη στο αεροδρόμιο" και αμέσως από κάτω "Εγινε έλεγχος Παραλαβής από Αποθήκη". Άρα εάν ισχύει αυτό που λες για το μετά 1-2 ημέρες (βέβαια εδώ μεσολαβεί και ΣΚ), καθόλου άσχημα ......:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έτσι για να να γνωρίζω , πόσα χρήματα θα είναι το τελικό ποσό που θα πληρώσω σε δέμα 27€ από aliexpress εάν περάσει τελωνείο.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έτσι για να να γνωρίζω , πόσα χρήματα θα είναι το τελικό ποσό που θα πληρώσω σε δέμα 27€ από aliexpress εάν περάσει τελωνείο.

 

Περίπου 6.5€ ΦΠΑ + 15€ έξοδα εκτελωνισμου =21.5€

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 6.5€ ΦΠΑ + 15€ έξοδα εκτελωνισμου =21.5€

 

Κατάλαβα ,ευχαριστώ πολύ.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεμα απο aliexpress θα ερθει απο Γαλλια και μου στειλαν εναν 11ψηφιο για tracking number. Απο ελτα δεν μου βγαζει κατι. Με τι θα ερθει λογικα ?
Link to comment
Share on other sites

Δεμα απο aliexpress θα ερθει απο Γαλλια και μου στειλαν εναν 11ψηφιο για tracking number. Απο ελτα δεν μου βγαζει κατι. Με τι θα ερθει λογικα ?
Δες το στο parcelsapp.com. Εκεί θα σου βγάλει πληροφορίες (αρκεί να έχουν περάσει κάποιες ημέρες) και θα δείξει και ένα δεύτερο tracking number, το οποίο θα αρχίσει να δουλεύει εφόσον φτάσει Ελλάδα και το παραλάβει η μεταφορική. Απ' ότι θυμάμαι με acs θα παραλάβεις. Πάντως δεν έρχεται από Γαλλία, με βουλγαρικό ταχυδρομείο έρχεται αρχικά. Τώρα τι και πως δεν ξέρω αλλά 3 δεματα που ήρθαν με με αυτή τη μέθοδο ήρθαν πολύ γρήγορα.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αγορά απο banggood tablet με μέθοδο αποστολής EU priority line, το tracking ήταν 12ψηφιο νούμερο. Με ποια μεταφορική το στέλνουν, και απο που παραλαμβάνω (από ΕΛΤΑ η από courier)?

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγορά απο banggood tablet με μέθοδο αποστολής EU priority line, το tracking ήταν 12ψηφιο νούμερο. Με ποια μεταφορική το στέλνουν, και απο που παραλαμβάνω (από ΕΛΤΑ η από courier)?

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για την ώρα εντοπίζεται με GLS μετά δεν ξέρω με τι θα έρθει μάλλον με καμια ACS. Περιμένω κ εγω παρόμοιο

Oneplus 7 Red 8/256 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τα 3 καλύτερα "ρεκόρ" μου σε αργοπορία είναι 105 μέρες (2015 Banggood), 102 (2017 Gearbest) και 98 (2015 Gearbest) :p

Στις 151 μέρες υποκλίνομαι :lol:

 

Το ρεκόρ μου ταχύτερης παραλαβής είναι 7 μέρες από wallbuys (Κίνα) και από FFENIX-STORE.com το 2013 και τα 2. Μιλώ για εκτός Ευρώπης παραγγελίες γιατί από Ιταλία μια φορά είχα παραλάβει την επόμενη της παραγγελίας ! (με νορμάλ κούριερ, όχι express)

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...