Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν καταλαβα καλα, προτιθεσαι να πληρωσεις και τα πιθανα εξοδα του εκτελωνισμου στον ανθρωπο, σωστα?

Επισης να σε ενημερωσω οτι δεν υπαρχει αποστολη με εκτιμωμενη παραδοση σε 11 μερες που δεν ειναι εξπρες.

Αλλωστε και στην περιπτωση του EMS ο χρονος ειναι ο ιδιος.

 

Επειδη μαλλον δεν εχεις κωδικο στην DHL, βασιζεσαι μονο με εικασιες.

Οι Γερμανοι ομως δεν λειτουργουν ετσι. Και εχω πολλα παραδειγματα, αλλα δεν ειναι της παρουσης.

 

Κράτα την ειρωνία για τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειρηνη υμιν. Σας ευχαριστω και τους δυο για τις πληροφοριες. Ασχετα αν ειναι αντικρουομενες, απο οτι εχω διαβασει και στο παρελθον σχετικα, το θεμα ακριβου αντικειμενου με αποστολη DHL απο Κινα δεν ειναι και τοσο ξεκαθαρο, ωστε καποιος να ρισκαρει να παραγγειλει κατι και να του βγει..χρυσο, οπότε προτιμω να μην το τολμησω, αφου δεν με ενδιαφερει η γρηγορη παραδοση. Θα ψαξω να βρω το ιδιο αντικειμενο η αλλο παρεμφερες σε αλλους πωλητες με συνηθισμενους και ξεκαθαρους τροπους αποστολης αφου DHL η EMS μου φαινονται "μεγαλου ρισκου". Σας ευχαριστω και παλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.

Μηχανημα δηλωμενης αξιας 90€, το τελωνειο εβαλε αξια 150€.

Υπολογιστηκε φορος (συνηθως 3-14%), ΦΠΑ 24%, ΕΞΟΔΑ DHL 60€, εκτελωνιστικα σε δικο μου εκτελωνιστη 50€, συνολο 180€.

Να σε ρωτησω κατι για τα λεγομενα σου. Λεγοντας "μηχανημα δηλωμενης αξιας 90€" τι εννοεις? Η δηλωμενη αξια που φαινοταν δηλωμενη? Πανω στο πακετο? Και εαν ναι, (που μου φαινεται λογικο να μην το δεχτουν) γιατι δεν σου ζητησαν η δεν παρουσιασες απο μονος σου αποδειξη πληρωμης της Τραπεζας με το πραγματικο πληρωθεν ποσο, ωστε να αποφυγεις την αυθαιρετη υπερεκτιμηση του αντικειμενου? Με ποιο δικαιωμα το τελωνειο χωρις να ζητησει αποδειξη το υπερεκτιμα? Αν ειναι ετσι, πεφτω απο τα συννεφα..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Απο banggood με pdm μου το στελνουν με Luxembourg Post αλλα αομα δεν το βλεπει το site του Ελτα ειναι σωστο?
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, οι πραγματικα ελαστικη χρεωση ειναι εκεινη του καθαρου δασμου. Ο φπα δεν με απασχολει γιατι τον συμψηφιζω. Τα εξοδα εκτελωνισμου και της DHL ειναι επισης ανελαστικα, οποτε η διαφορα θα ηταν της ταξης των 2-3€. Δεν εχει νοημα να ασχοληθεις.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μονο το ΦΠΑ ειναι εκεινο που επηρεαζει δραστικα το τελικο αποτελεσμα. Εφ οσον το συμψηφιζεις και τα αλλα ειναι fix δεν αξιζει να ασχοληθεις. Απλα ρωτησα μη μου τυχει..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

27 Ιουλίου από Ali με απλή τριγωνική NL post μόλις έφυγε από ΓΕΤΑ.

Πάνω κάτω λίγο λιγότερο από 2 μήνες.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Γενικα DHL και τριτη χωρα με αξια πανω απο 22€ σημαινει λαιμητομος. Ομως η αληθεια ειναι οτι το service ειναι πραγματικα ταχυτατο. 3 μερες απο Κινα δεν υπαρχει πουθενα αλλου, οποτε αν βιαζεσαι ειναι μονοδρομος.

Βεβαια η EMS ειναι επίσης αξιολογη εναλλακτικη προταση, χωρις τις τρελλες χρεωσεις της DHL αλλα το μυστικο ειναι οτι σε μεγαλους πελατες η DHL κανει τρελλες εκπτωσεις, γι αυτο την προτιμου οι Κινεζοι, συν την αξιοπιστια, οτι το δεμα δεν θα χαθει, ουτε θα καταστραφει.

Παραδειγμα.... Παραγγελια απο Σουηδια, 2 παλετες, βαρους σχεδον 1 τονου. Προσφορα απο την βιομηχανια μεσω DHL κατω απο 200€, αλλες μεταφορικες, για οδικη μεταφορα παντα, σχεδον 500€. Ομως προς μεγαλη μου εκπληξη, η αποστολη την επομενη μερα ηταν στην πορτα μου, χωρις καν να φανταστω οτι ηταν αεροπορικη μεταφορα για τοσο μεγαλο και βαρυ αντικειμενο. Ομως τα συμβολαια που εχουν οι βιομηχανιες προφανως ειναι πολυ φθηνα. Απλα η συγκεκριμμενη βιομηχανια δεν με εγδαρε και μου χρεωσε οσα πληρωσε. Δεν συμβαινει συχνα αυτο.

Τωρα για το DHL Paket που αναφερεται συχνα, δεν ειναι διαθεσιμο παντου, ουτε στην Ελλαδα. Ελπιζω να σας εφυγαν μερικες αποριες.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Αρα, δεν επεσα εξω σχετικα με τους ενδοιασμους μου για την DHL. Ευτυχως δεν βιαζομαι..Thanks

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Banggood τοποθέτηση παραγγελίας 11/9 παραλαβή 24/9 με PDM Δεν νομίζω να έχω παραλάβει πιο γρήγορα. άψογα
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Banggood τοποθέτηση παραγγελίας 11/9 παραλαβή 24/9 με PDM Δεν νομίζω να έχω παραλάβει πιο γρήγορα. άψογα

Με NLPost ή LuxemburgPost.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Αρα, δεν επεσα εξω σχετικα με τους ενδοιασμους μου για την DHL. Ευτυχως δεν βιαζομαι..Thanks

 

Δυστυχώς, τσίμπησες από τα κούφια λόγια ενός μέλους που δεν γνωρίζει τη διαφορά μεταξύ της DHL Courier και της DHL Paket που αφορά στο Γερμανικό ταχυδρομείο και είναι δύο τελείως διαφορετικές μέθοδοι αποστολής δέματος.

Θα σου ένα μόνο παράδειγμα για να καταλάβεις (εσύ, γιατί άλλοι δεν καταλαβαίνουν) τη διαφορά. Το Banggood, ίσως η μεγαλύτερη Κινέζικη αλυσίδα καταστημάτων, χρησιμοποιεί (και) τη μεθοδο DHL Paket, δηλαδή το Γερμανικό ταχυδρομείο, για την αποστολή δεμάτων από Κίνα, με τη λεγόμενη "τριγωνική" αποστολή, δηλαδή να φτάσει σε στη χώρα της ΕΕ του παραλήπτη μέσω της Γερμανίας (χρησιμοποιεί τα ταχυδρομεία και άλλων ευρωπαικών χωρών). Τα δέματα, με ακριβό περιεχόμενο, φτάνουν στον Έλληνα παραλήπτη χωρίς να περάσουν από τα ΕΛΤΑ και το τελωνείο και φυσικά χωρίς να χρεωθούν με έξοδα εκτελωνισμού.

 

Καταλαβαίνω ότι παρασύρεσαι σε λάθος δρόμους σχετικά με το θέμα της αγοράς με DHL.

 

Επαναλαμβάνω για άλλη μια φορά, άλλο η DHL Courier (ταχυμεταφορές), με τις ακριβές χρεώσεις, και άλλο η DHL Paket και η Deutshe Post DHL δηλαδή το Γερμανικό ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Και τι σχεση εχει το banggood που προσφερει πραγματι τετοια μεταφορα, με το aliexpress που δεν την προσφερει?

Και το DHL Paket αφορα μονο το σκελος της μεταφορας εντος Ευρωπης, μετα τον εκτελωνισμο του.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Αλι με NL παρέλαβα σε 28 ημέρες, και με PDM από Banggood με NL, σε 32 μέρες.

Δύο refund από Banggood ένα κινητό με DE που δεν κουνιόταν το tracking, και earbuds που δε δούλευε η ασύρματη φόρτιση (sabbat e12 ultra) και μου επέστρεψαν τα 63 από τα 77$

Link to comment
Share on other sites

Luxembourg

Παρα πολύ καλά πάμε, εμένα πριν κάποιες μέρες είχε κάνει 17 ημέρες.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες, έχω 1 μικρό πακετάκι απο Banggood σύνολο 13€ με τα μεταφορκά μέσα (Shipping Method:Air Parcel Register).

Υποτίθεται έχω tracking number αλλά εδώ και 1 μήνα δεν ανιχνέυεται πουθενά, εκτός απο το site του Banggood που έχει τις εξής κινήσεις:

Expected delivery date: 2020-10-11 06:25:06

Aug 19, 2020 22:55 Package has been sterilized and shipped out.

Aug 19, 2020 10:30 Our warehouse has started packing your items.

Aug 19, 2020 10:26 Order submit.

 

Το tracking number είναι του τύπου: LZ26***CN

Να τους ενοχλήσω με κάνα μνμ ?

 

Δοκίμασες στο http://parcelsapp.com/en ? Αν δεν το βρίσκεις πουθενά, ναι επικοινώνησε, μπορεί να μην έχει αποσταλεί καν το πακέτο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Δεν φάινεται πουθενά :(

Επικοινώνησα μαζί τους και μου έστειλαν το φοβερό μήνυμα:

TSA8Ng.jpg

 

Και το αποτέλεσμα του λινκ που μου έστειλαν:

HDkLYE.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

επειδή έχω καιρό να αγοράσω ακριβό πράγμα από το BANGGOOD, ποιές μέθοδοι αποστολής δεν περνούν από τελωνείο ;;

Ευχαριστώ πολύ.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Οι priority είναι safe

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και οι δύο ;;

EU Priority Line

Priority Direct Mail

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αγορά από Gearbest με χώρα αποστολής Γερμανία και μέθοδο έχει μόνο expedited shipping.

Δεν υπάρχει θέμα τελωνείου σωστά;

 

Άμα η χώρα αποστολής είναι η Γερμανία δεν παίζει ρόλο η μέθοδος. Εννοείται ότι δεν περνάει τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο ;;

EU Priority Line

Priority Direct Mail

Έχω χρησιμοποιήσει και τις δύο και ήταν safe

Αν θέλεις πες μας τι ακριβώς θέλεις να πάρεις να το δούμε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από Gearbest με χώρα αποστολής Γερμανία και μέθοδο έχει μόνο expedited shipping.

Δεν υπάρχει θέμα τελωνείου σωστά;

 

Expedited shipping σημαίνει courier.

Πόσο χρεώνει για τα μεταφορικά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...