Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραγγελία 03 Ιουλίου. Έφτασε Ελλάδα 12 Αυγούστου. 14 Σεπτέμβρη και ακόμη τπτ. Εκφόρτωση ΚΑΤ.... τραγίλα

Το ίδιο κι εγώ. Από Banggood με NL.

Ήταν με κάποια από τις 'priority' μεθόδους (PDM, eu priority), ή απλά συστημένα...;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναφορά για στατιστικούς λόγους :

- Δεματάκι από Banggood, shipping με PDM στις 15/8 με LU.post. Έφτασε Ελλάδα στις 10/9 (αφού πριν μερικές μέρες το LU.post το είχε "final delivered") και σήμερα το παρέλαβα.

- Δεματάκι από Banggood, shipping με PDM στις 14/8 με NL.post. Έφτασε Ελλάδα στις 10/9 και σήμερα το παρέλαβα.

Και για τα 2 πήγα ο ίδιος για την παραλαβή στην τοπική Μ.Δ. ΕΛΤΑ

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Απλή τριγωνική από Ali.

Τι σημασία έχει όταν 33 μέρες τώρα είναι στην Αθήνα...

Τα λόγια περιττά

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσο μαμημένα Low priority και να είναι απλά έλεος.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Απλή τριγωνική από Ali.

Τι σημασία έχει όταν 33 μέρες τώρα είναι στην Αθήνα...

Τα λόγια περιττά

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσο μαμημένα Low priority και να είναι απλά έλεος.

Μέλος του φόρουμ έχει εκφράσει την υπόνοια ότι αυτό που συμβαίνει μπορεί να είναι εσκεμμένο για αποθάρρυνση των αγορών από Κίνα και είμαι περίεργος να δω αν καθυστερούν μόνο δέματα όπου φαίνεται η αρχική χώρα προέλευσης (βλ. Κίνα), ή και οι λεγόμενες "τριγωνικές" αποστολές, όπου σα χώρα προέλευσης φαίνεται κάποια ευρωπαϊκή.

Μέχρι στιγμής, από δέματα δικά μου και φίλων, φαίνεται να μην υπάρχει ιδιαίτερη καθυστέρηση σε αυτά που φαίνονται να έρχονται από ΕΕ.

Οπότε ψάχνω να διευρύνω το δείγμα...

 

Edit:

Τώρα πρόσεξα καλύτερα και αυτά που παραθέτει ο harmon17, δύο post παραπάνω!

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Εσκεμμένα είναι. Έχω άλλα 3 τέτοια παρόμοια δέματα όλα από Ali με NL post με διαφορα δέκα ημερών. Όλα Ελλάδα είναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένα άλλο για στατιστικούς λόγους ίδιο πακέτο αξίας 115 ευρώ παραγγελία 27/07 έφτασε Ελλάδα 01/09. Δυο εβδομάδες μετά κιχ...

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Ελτα απλά τραγικοί. Παραγγελία 10/07. Από 03/08 έως 09/09 αναμονή για τελωνείο και από τότε περιφέρεται από ΚΔ σε ΜΔ καί το αντίστροφο
Link to comment
Share on other sites

Έχω και άλλη παραγγελία NL που έφτασε Ελλάδα 08/09. Αυτή αν πάει όπως η άλλες εσκεμμένα αργά την κόβω καλό Νοέμβρη
Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Sep 14, 2020

12:14am

 

DEPARTURE FROM DSTK

 

Sep 13, 2020

12:20pm

 

ARRIVED IN DSTK

 

Sep 13, 2020

10:20am

 

TRANSPORT TO DSTK

 

Sep 10, 2020

9:59am

 

ARRIVED IN ALASHANKOU

τι σημαινει ARRIVED IN DSTK???????????

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει ARRIVED IN DSTK???????????

Μάλλον σου έρχεται με σιδηρόδρομο. Dostyk Καζακστάν

Όντως, αυτές είναι στάσεις σιδηροδρόμου! Έχω κι εγώ ένα που έρχεται με τον ίδιο τρόπο.

Μετά από... ALASHANKU, DSTK, MALA, DUISBURG, κατέληξε τελικά στο Βέλγιο, απ' όπου το φέρνει τώρα η Belgium Post.

 

Η πλάκα με δαύτο είναι ότι προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους, καθώς εγώ είχα ζητήσει Air Parcel Register - και ακόμα αυτό γράφει στις λεπτομέρειες στο ιστορικό της παραγγελίας μου.

Τα mail μου απλώς αγνοήθηκαν (πήρα κάποια αυτοματοποιημένη απάντηση της μορφής "λάβαμε το αίτημά σας και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας" - αλλά απάντηση δεν είδα) και δοκίμασα να τους ρωτήσω και στο chat.

Βγήκε ένας Κινέζος με ένα απ' αυτά τα ονόματα που νομίζουν ότι ακούγονται "δυτικά" (αλλά στην πλειοψηφία τους ακούγονται απλώς αστεία...), στον οποίο προσπάθησα να εξηγήσω ότι παρήγγειλα με airmail και αυτό φαίνεται να έρχεται με τραίνο, δε βιάζομαι και δε με απασχολεί ιδιαίτερα ότι αργεί (σ.σ: πολύ...!), αλλά θέλω να μου πείτε ΤΙ γίνεται!

Ό,τι και να δοκίμασα, πήρα μόνο την τυποποιημένη απάντηση του τύπου "do not worry, rest assured that your package is on its way to you, rest assured it will be delivered, we apologize for the inconvenience, thanks for your understanding".

Τελικά απάντηση δεν κατάφερα να πάρω, και εγκατέλειψα πεπεισμένος ότι ή ο τύπος μου το παίζει... Κινέζος, ή μιλάω τόση ώρα με bot.

 

Το ερώτημα βεβαίως είναι: Αποφασίζει μόνο του (αυθαίρετα) το banggood να στείλει κάποια δέματα με σιδηρόδρομο αντί για αεροπλάνο, και αν ναι, ποιες είναι οι συνθήκες...;

Το σιδηρόδρομο ήξερα ότι τον έχουν για μεγάλα / βαριά δέματα - και τότε στο παρουσιάζουν ως δυνατή μέθοδο αποστολής, και όχι airmail!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κι εγώ. Από Banggood με NL.

 

Δεν ήταν priority ή κάτι παρόμοιο, απλό ήταν.

Σήμερα έχουμε κίνηση επιτέλους!

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας

Άντε να δούμε...

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Ενα άλλο, αγορά από ali στις 31-7-2020 έχω πάρα πολύ μέλλον ακόμη.

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-08-2020 22:23 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 06-08-2020 07:57 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-08-2020 12:07 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 13-08-2020 18:35 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 22-08-2020 09:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Σήμερα μετά από 26 ημέρες ξεκόλλησε, με λίγη τύχη μπορεί αύριο να παραλάβω, αλλιώς από Δευτέρα.

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-08-2020 22:23 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 06-08-2020 07:57 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-08-2020 12:07 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 13-08-2020 18:35 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 22-08-2020 09:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 17-09-2020 05:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 17-09-2020 12:29 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-09-2020 15:49 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν priority ή κάτι παρόμοιο, απλό ήταν.

Σήμερα έχουμε κίνηση επιτέλους!

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας

Άντε να δούμε...

Επιτέλους και από μένα. 34 ημέρες Αθήνα.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα: Κίνα -> Ελλάδα

Προορισμός:

2020-09-17 15:48, ΚΈΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΉς ΑΘΗΝΏΝ, ΕΚΦΟΡΤΩΜΈΝΗ ΑΠΟΣΤΟΛΉ

2020-09-17 09:05, ΚΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ

2020-09-17 05:37, ΚΈΝΤΡΟ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟΎ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΊΟΥ ΑΘΗΝΏΝ, ΕΚΦΟΡΤΩΘΗΚΕ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ - ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΉ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

2020-09-17 05:34, ΚΈΝΤΡΟ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟΎ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΊΟΥ ΑΘΗΝΏΝ, ΠΑΡΑΛΑΒΉ ΑΝΤΙΚΕΙΜΈΝΟΥ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΊΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΊΟΥ

2020-09-11 14:44, ΚΙΝΑ, ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ

2020-09-11 08:44, ΚΙΝΑ, ΑΦΙΞΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ

2020-09-08 16:40, ΚΊΝΑ, ΑΠΌΣΠΑΣΗ/ΣΥΛΛΟΓΉ

 

Αυτό είναι ρεκόρ ακόμη και για την προ κορονοιού εποχή :D

(Η μετάφραση είναι αυτόματη από το google)

Υ.Γ. Κάτι μικρά και φθηνά πραγματάκια είναι από Αλί. Τα έστειλαν με China Post epacket αν αυτό λέει κάτι

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θέλω να παρω ενα κινητό από banggood. Έχει αποστολή από es και cz. Λογικά Ισπανία και Τσεχία αποθήκη. Από που θα έρθη ποιο γρήγορα;
Link to comment
Share on other sites

Ισπανια.. Δες και με τι στέλνει πάντως καθώς και τα έξοδα αποστολής

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δέμα φίλου που παρακολουθώ έχει φύγει 1/9 από ολλ

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δέμα φίλου που παρακολουθώ έχει φύγει 1/9 από Ολλανδία έχει χαθεί το δέμα, υπάρχουν και σε άλλους τόσες μέρες καθυστερήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ισπανια.. Δες και με τι στέλνει πάντως καθώς και τα έξοδα αποστολής

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχει έξοδα αποστολής 12€ και τρόπο αποστολής ES Standard Shipping. Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επειδή έχω χάσει επεισόδια...

EU priority line από Banggood είναι κομπλέ ή να ζητήσω αλλαγή για PDM (μιας και ακόμα δεν έχει φύγει);

Ρωτώ διότι σε διπλανό forum κάποιοι έγραφαν ότι με την πρώτη μέθοδο υπάρχουν και "ατυχήματα"...

Υπάρχει κάποια τέτοια ένδειξη πρόσφατα;

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από banggood, εμπειρικά ποιο θεωρείται ποιο γρήγορο; Priority Direct Mail ή EU Priority Line;

Δέματα με EU Priority στέλνονται συνήθως με DHL. Έχουν και ένα κομμάτι που μάλλον μεταφέρονται οδικώς από Γερμανία και γενικά θεωρούσα ότι πρέπει να παίρνουν παραπάνω συνολικά χρόνο για νά 'ρθουν Ελλάδα.

Τελευταία όμως, βλέπω δέματα δικά μου και φίλων που έρχονται με PDM και εδώ φτάνουν με PostNL και ΕΛΤΑ να κάνουν κάτι... ανήθικους χρόνους στο κομμάτι Ολλανδία - Ελλάδα (είμαι σχεδόν βέβαιος ότι πρέπει να έχουν φτάσει Ελλάδα και τα ΕΛΤΑ να αργούν... χαρακτηριστικά να τα διαχειριστούν), ενώ ό,τι έχουμε παραγγείλει με EU Priority και DHL έχει έρθει σε σχετικά σταθερούς -και αρκετά αξιοπρεπείς- χρόνους.

Οπότε τελευταία τείνω προς EU Priority για ταχύτητα (ελπίζω τουλάχιστον τα ΕΛΤΑ να δεήσουν κάποια στιγμή να μας παραδώσουν αυτά με PDM / PostNL, και να μην το κάνουν και με αυτά όπως βλέπω -από άλλους εδώ στο forum- να κάνουν με όσα έρχονται ως 'απλά' συστημένα και κάνουν μήνες να τα παραδώσουν...).

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από banggood, εμπειρικά ποιο θεωρείται ποιο γρήγορο; Priority Direct Mail ή EU Priority Line;

 

Παραγγελίες Ιουλιο που είχα κάνει πάντως, 25 μέρες έκαναν τόσο με PDM όσο και με EU, αν και νομίζω ο χρόνος πλέον κυμαίνεται στις 18-20 μέρες (ημερολογιακές). Πάρε την φθηνότερη και όπως ανάφερε και ο προηγούμενος, θεωρείται το EU κάπως πιο σταθερό πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες, έχω 1 μικρό πακετάκι απο Banggood σύνολο 13€ με τα μεταφορκά μέσα (Shipping Method:Air Parcel Register).

Υποτίθεται έχω tracking number αλλά εδώ και 1 μήνα δεν ανιχνέυεται πουθενά, εκτός απο το site του Banggood που έχει τις εξής κινήσεις:

Expected delivery date: 2020-10-11 06:25:06

Aug 19, 2020 22:55 Package has been sterilized and shipped out.

Aug 19, 2020 10:30 Our warehouse has started packing your items.

Aug 19, 2020 10:26 Order submit.

 

Το tracking number είναι του τύπου: LZ26***CN

Να τους ενοχλήσω με κάνα μνμ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες, έχω 1 μικρό πακετάκι απο Banggood σύνολο 13€ με τα μεταφορκά μέσα (Shipping Method:Air Parcel Register).

Υποτίθεται έχω tracking number αλλά εδώ και 1 μήνα δεν ανιχνέυεται πουθενά, εκτός απο το site του Banggood που έχει τις εξής κινήσεις:

Expected delivery date: 2020-10-11 06:25:06

Aug 19, 2020 22:55Package has been sterilized and shipped out.

Aug 19, 2020 10:30Our warehouse has started packing your items.

Aug 19, 2020 10:26Order submit.

 

Το tracking number είναι του τύπου: LZ26***CN

Να τους ενοχλήσω με κάνα μνμ ?

 

Δοκίμασες στο http://parcelsapp.com/en ? Αν δεν το βρίσκεις πουθενά, ναι επικοινώνησε, μπορεί να μην έχει αποσταλεί καν το πακέτο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...