Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραγγελία από banggood 14 Ιουλίου με EU priority παρέλαβα χθές 28 Ιουλίου με DHL.

14 μέρες, πολύ καλά

 

Από MI 9 Lite με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τόσο κάνει το EU. Υπολόγιζε 10 εργάσιμες (άρα 2 εβδομάδες)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το νέο tracking δείχνει άφιξη στην Αθήνα Δευτέρα 27/7 και -εδώ είναι το ωραίο- εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης (στην Αθήνα επίσης) Τρίτη 4 Αυγούστου!

Λέω "δεν μπορεί, θα είναι μάλλον λάθος του συστήματός τους ή κάτι παρόμοιο".

Και όμως! Τρίτη μέρα σήμερα από την άφιξη στην Αθήνα και το status δεν έχει αλλάξει στη σελίδα τους και αρχίζω να πιστεύω ότι το 4 Αυγ είναι σωστό!

Αν είναι έτσι, δεν ξαναλέω τίποτα για τα ΕΛΤΑ! Αυτοί είναι χειρότεροι (συνυπολογίζοντας ότι πρόκειται για ιδιωτική εταιρία ταχυμεταφορών)!

 

Μία από τα ίδια και στην δική μου. Παρασκευή άφιξη στην Αθήνα, είδα άτομα, στον ίδιο σάκο με μένα, να παραλαμβάνουν από επαρχία το Σάββατο και την Δευτέρα, εμένα με θυμήθηκαν Τρίτη (και πάλι καλά γιατί είχε κολλήσει το τρακινγκ μέχρι τα μπει προς delivery και λέω πάμε για Τετάρτη και αν).

Link to comment
Share on other sites

Τόσο κάνει το EU. Υπολόγιζε 10 εργάσιμες (άρα 2 εβδομάδες)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το θέμα είναι θα το στειλουνε με NL η DHL post, εδώ είναι η ερώτηση

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι θα το στειλουνε με NL η DHL post, εδώ είναι η ερώτηση

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Νομίζω είναι Τζόκερ η φάση. Εμένα παραγγελία 20/7 eu priority το έστειλαν με NL. Αναμένω να φανεί Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία tempered glasses και θήκες κινητών με PDM, έγιναν Shipped 6 Ιουλίου και λογικά παραλαμβάνω αύριο 31. Ικανοποιημένος μπορώ να πω
Link to comment
Share on other sites

Με την Singapore post τι γίνεται? Την έκλεισαν την εταιρία? Πτώχευσε? 4 δέματα έχω που είναι κολλημένα σε dispatched to overseas

-23/5

-8/6

-13/6

-13/6

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω ελπίδες λέτε να έρθει και να το παραλάβω κάποτε ακούω γνώμες....

 

2020-03-18 18:53:47 Package ReceivedGuangzhou

 

2020-03-19 01:40:04 Depature from Local Sorting CenterGuangzhou

14:55:23 Dispatched from Office of ExchangeGuangzhou

23:44:53 Departure from Regional Sorting CenterGuangzhou

 

2020-03-20 03:02:51 Arrival at Regional Sorting CenterGuangzhou

04:12:29 Handed over to AirlinesGuangzhou

04:12:34 Handed over to AirlinesGuangzhou

 

2020-06-18 16:23:14 Item Returned from Customs Guangzhou

 

firefox-CWpx7-IRi-TD.png

Link to comment
Share on other sites

18/6 δεν γράφει ότι έφυγε πίσω προς το πωλητη ? Αυτό καταλαβαίνω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18/6 δεν γράφει ότι έφυγε πίσω προς το πωλητη ? Αυτό καταλαβαίνω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν ξέρω για αυτό ρωτάω μήπως και βγάλω άκρη τελικά γύρισε πισω; Χάθηκε; Θα έρθει κάποια στιγμή; Αν μπορεί κάποιος να μου πει με βεβαιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Δέμα με EU Priority, έρχεται με DHL. Μετά από 3 εβδομάδες που έκανε για να φτάσει από Κίνα στη Γερμανία, πήρε άλλες 6 μέρες (λογικός χρόνος) από Feucht σε Αθήνα, όπου το tracking με ενημερώνει ότι αλλάζει tracking number (σε 10-ψήφιο αριθμητικό) και θα το παραδώσει η DHL Express.

 

Το νέο tracking δείχνει άφιξη στην Αθήνα Δευτέρα 27/7 και -εδώ είναι το ωραίο- εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης (στην Αθήνα επίσης) Τρίτη 4 Αυγούστου!

Λέω "δεν μπορεί, θα είναι μάλλον λάθος του συστήματός τους ή κάτι παρόμοιο".

Και όμως! Τρίτη μέρα σήμερα από την άφιξη στην Αθήνα και το status δεν έχει αλλάξει στη σελίδα τους και αρχίζω να πιστεύω ότι το 4 Αυγ είναι σωστό!

Αν είναι έτσι, δεν ξαναλέω τίποτα για τα ΕΛΤΑ! Αυτοί είναι χειρότεροι (συνυπολογίζοντας ότι πρόκειται για ιδιωτική εταιρία ταχυμεταφορών)!

 

Και αν και ο συνολικός χρόνος των ~5 εβδομάδων δεν είναι και κακός (δεδομένων των συνθηκών), έχω τρεις φίλους που έκαναν παραγγελίες όλοι μετά από μένα, οι δύο έχουν παραλάβει από την προηγούμενη εβδομάδα και ο ένας μάλλον σήμερα, όλοι με PostNL, και χαίρονται τα είδη που παρήγγειλαν.

Η πρώτη μου επαφή με DHL, και δεν ήταν καλή...

 

Από Bangood είναι; γιατί σκέφτομαι να παραγγείλω αθλητικά Xiaomi και θέλω να δω στο περίπου πόσο θα κάνουν να έρθουν.

Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Από Bangood είναι; γιατί σκέφτομαι να παραγγείλω αθλητικά Xiaomi και θέλω να δω στο περίπου πόσο θα κάνουν να έρθουν.

Από Banggood. Τελικά το δέμα μού το παρέδωσε προ ολίγου η DHL - δε φτάσαμε στην Τρίτη...!

Σύνολο 30 μέρες περίπου η σούμα - όχι άσχημα, έχοντας υπ' όψιν τα όσα γίνονται.

Αν και βλέπω πολύ κόσμο (και φίλους, όπως έγραφα στο προηγούμενο post, αλλά και στο φόρουμ εδώ) που παραλαμβάνουν σε αισθητά καλύτερους χρόνους, καθώς προφανώς η κατάσταση με τις μεταφορές (διεθνώς) τείνει προς εξομάλυνση.

 

Και τα μεταφορικά των κινεζομάγαζων ξανακατεβαίνουν προς τα προ covid επίπεδα - για το δέμα που παρέλαβα, με χρέωσαν περίπου €12 μεταφορικά, ενώ αν το είχα παραγγείλει μόλις 2 μέρες αργότερα, θα είχα πληρώσει γύρω στα... €1,2 (και πιθανόν τελικά να το είχα παραλάβει και νωρίτερα)!

Link to comment
Share on other sites

Είναι και ξανά το tracking των ΕΛΤΑ down.. τι μπανανία είναι αυτό το κράτος

Οντως, εγω μπηκα στο ελτα courier.

Link to comment
Share on other sites

Οντως, εγω μπηκα στο ελτα courier.

Σωστός - όταν δε δουλεύει το 'κλασικό' tracking των ΕΛΤΑ, αυτό των Courier κάνει μια χαρά τη δουλειά!

Παραδόξως, το λεκτικό των μηνυμάτων ενδέχεται να διαφέρει από τη μία σελίδα στην άλλη, πρακτικά όμως το αποτέλεσμα είναι το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Η ξεφτίλα συνεχίζεται 1 μηνα κολλημένα δέματα στο αεροδρόμιο και συνεχίζουμε!?!

Ρε υπάρχει κάποιος υπεύθυνος για αυτά τα αισχη !!!!

Η για όλα είναι υπεύθυνος ο πολίτης .Οπως έχουν βρει την καραμέλα τώρα οι κυβερνώντες!!!

Από Σιγκαπούρη δε ,έχουμε συμπληρώσει 4 μήνες και στα ΕΛΤΑ μου λένε υπάρχουν κάποιες καθυστερήσεις ( Τα λένε και δεν ντρέπονται)

Link to comment
Share on other sites

Δέμα που έφυγε 23-5 με ταχυδρομείο συγκαπουρης "μπήκε" σύμφωνα με το tracking Ελλάδα σήμερα 1-8! Μετά από 70! Μέρες! ΚΕΡΔΑΜΕ ΑΔΈΡΦΙΑ! :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, νά ρωτήσω λίγο κάτι, έχει τώρα 10 μέρες που περιμένω δέμα από Banggood με priority line με nl post, καί ενώ στο τρακινγκ γράφει the item is pre advised καί μετά item is in transit στα ΕΛΤΑ γράφει ότι είναι Ολλανδία χωρίς όμως να γράφει the item is at nl posting center κτλ.Να ανησυχώ; Πόσες περίπου μέρες θέλει να φτάσει από Κίνα Ολλανδία καί νά ενημερωθεί το τρακινγκ;
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή χρειάζεται όταν κάνεις αγορές από Κίνα(γενικά εξωτερικό)

Κάποια στιγμή θα δεις ενημέρωση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω ελπίδες λέτε να έρθει και να το παραλάβω κάποτε ακούω γνώμες....

 

2020-03-18 18:53:47 Package ReceivedGuangzhou

 

2020-03-19 01:40:04 Depature from Local Sorting CenterGuangzhou

14:55:23 Dispatched from Office of ExchangeGuangzhou

23:44:53 Departure from Regional Sorting CenterGuangzhou

 

2020-03-20 03:02:51 Arrival at Regional Sorting CenterGuangzhou

04:12:29 Handed over to AirlinesGuangzhou

04:12:34 Handed over to AirlinesGuangzhou

 

2020-06-18 16:23:14 Item Returned from Customs Guangzhou

 

firefox-CWpx7-IRi-TD.png

 

Καμιά γνώμη που βρίσκετε το δέμα μου.... ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, νά ρωτήσω λίγο κάτι, έχει τώρα 10 μέρες που περιμένω δέμα από Banggood με priority line με nl post, καί ενώ στο τρακινγκ γράφει the item is pre advised καί μετά item is in transit στα ΕΛΤΑ γράφει ότι είναι Ολλανδία χωρίς όμως να γράφει the item is at nl posting center κτλ.Να ανησυχώ; Πόσες περίπου μέρες θέλει να φτάσει από Κίνα Ολλανδία καί νά ενημερωθεί το τρακινγκ;

Ακριβώς στην ίδια φάση είμαι και εγώ. Στον ίδιο σάκο θα είναι τα πακέτα μας.

Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο.... αγορά από ali- 6 Απριλίου- με sg ήταν σε κατάσταση αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό από 25-5...επόμενη κίνηση σήμερα..άφιξη στη χώρα κ κλείσιμο από γετα...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς στην ίδια φάση είμαι και εγώ. Στον ίδιο σάκο θα είναι τα πακέτα μας.

Υπομονή...

 

Αααα οκ.ενημερωσε αν σού ενημερωθεί το τρακινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...