Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και όμως εμένα το 17track όπως και στην dhl.gr με το ιντερνασιοναλ πιο γρήγορη ενημέρωση είχα.

 

Dhl.gr βάζω αριθμό φορτωτικής και αναφέρει ότι είναι ακόμη Νυρεμβέργη(!), μιας και δεν ενημερώνεται μέχρι να παραδοθεί το δέμα σε κέντρο διαλογής και να σκαναριστεί. Από την άλλη το 17track γράφει πως εισήλθε στην χώρα. Υποθέτω πως τα ξεφορτώνουν όλα μαζί και το δικό μου βρίσκεται προς το τέλος και δεν έχει σκαναριστεί, δεν εξηγείται διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό ακριβώς έχω την εντύπωση ότι κάνουν. Οι παραγγελίες δεν έρχονται ούτε στις 90 μέρες μέρες. Ακόμα και με tracking μόλις μπουν Ελλάδα κολλάνε σε ένα σημείο για πάνω από μήνα και γενικά η κατάσταση έχει ξεφύγει. Λες και το κάνουν επίτηδες σκαναρουν τα πακέτα και τα αφήνουν στην μοίρα τους για να τρέχουμε σε dispute στο AliExpress και στο τέλος να μας μπαναρουν οι Κινέζοι μια και καλή. Αν η κατάσταση συνεχιστεί βλέπω μετά το καλοκαίρι πολλά μαγαζιά να γράφουν "does not ship to greece". Οι παραγγελίες από aliexpress είναι πλέον παρελθόν. Έχω τόσα προϊόντα στο καλάθι μου και δεν κάνω καν την κίνηση να τα πληρώσω και να τα στείλουν. Δεν φταίνε οι Κινέζοι αλλά όπως φαίνεται αυτό που θέλουν εδώ Ελλάδα οι υπεύθυνοι το καταφέρνουν μια χαρά. Να σταματήσει δηλαδή ο κόσμος να παραγγέλνει.
Το πρόβλημα με το aliexpress δεν έχει να κάνει ότι καθυστερούν μόνο στην Ελλάδα (δεν τα προωθούν γρήγορα). Και σε λες χώρες τα ίδια είναι. Περιμένω από 8/5 3 δέματα να έρθουν Αυστρία και από αυτά μόνο το ένα παρέλαβα πριν μια βδομάδα, τα άλλα τίποτα ακόμα. Από 6/6/20 γράφει - Arrive at destination country.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντα κάτι για να μας κρατάνε... το ενδιαφέρον αδιάπτωτο! :lol:

Παραγγελία από banggood με EU priority line, παράδοση με DHL.

Μετά από περίπου 3 εβδομάδες που εφυγε από την Κίνα, φτάνει επιτέλους στη Χάγη, και από εκεί καταλήγει στο... γνωστό μας Feucht (μαθαίνουμε και γεωγραφία με τις παραγγελίες απ' τους Κινέζους!). Και μετά το εξής:

^   Tu, 21.07.2020, 08:30 The shipment was misrouted and could not be delivered.
|   The shipment will be readdressed and forwarded to the recipient.
|
ο   Τu, 21.07.2020, 01:34, Feucht, Germany   The shipment has been processed in the
|   destination parcel center

Ας ελπίσω τελικά να γίνει re-address και forward σωστά αυτήν τη φορά και να μου έρθει... :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά το EU priority line του Banggood είναι ασφαλές ή να διαλέξω το PDM που είναι περίπου 20€ ακριβότερο για αγορά κινητού;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά να είστε πάντα καλά.

Δηλαδή ήταν πάνω από 22€ και μπήκε τελωνείο και πληρώσες μαμησιατικα;

Πάντως στους όρους ασφάλισης το γράφουν ξεκάθαρα ότι ασφαλής μέθοδος για αποφυγή τελωνείου ή επιστροφή εξόδων αν μπει τελικά τελωνείο, είναι μόνο με PDM.

Άρα μάλλον για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατί πρόκειται για αγορά κοντά στα 700€ θα μου το φάνε το 20€.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν πλήρωσα τελωνείο με EU priority line και ήταν πάνω από 22€ φαινόταν να ερχόταν από Ολλανδία, απλώς έφαγα αρκετές μέρες καθυστερήση από λάθος, γιατί το είχαν βάλει με δέματα για έλεγχο στο τελωνείο.

Να παρακαλας να έρθει με γερμανικο ταχυδρομείο που δεν εμπλέκονται τα ΕΛΤΑ, αν σου έρθει με Ολλανδικό ταχυδρομείο που εμπλέκεται τα ΕΛΤΑ θα φας αρκετη καθυστέρηση, και PDM , EU priority line,προς το παρόν είναι ασφαλές μέθοδοι χωρίς τελωνείο

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Οπότε επιλέγω EU priority line.

Και πάλι σε ευχαριστώ φίλε μου, να είσαι πάντα καλά.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία πριν το Πάσχα, 15 Απριλίου 2020 από ali, σε μια βδομάδα περίπου κλείνει δίμηνο στο τελωνείο, ζήτησα από τον πωλητή δύο φορές να επεκτείνει την Προστασία Αγοραστή και ακόμη τίποτα, είναι και κάποιας αξίας πανάθεμα την, 80+ €.

Τελικά σήμερα ξεκόλλησε από το τελωνείο και ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα, άρα την Παρασκευή μάλλον και εκτός απροόπτου παραλαμβάνω, έστω και μετά από 100 ημέρες από την αγορά και δύο επεκτάσεις Προστασίας Αγοραστή.

 

22 Ιουλ 2020 18:09 Εκφορτωση Απο Μεταφορικο Μεσο Κ.Δ. Αττικης GREECE POST

22 Ιουλ 2020 12:13 Κλεισιμο Απο Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) GREECE POST

22 Ιουλ 2020 08:50 Arrival at inward office of exchange ATHENS AMU UNIVERSAL POSTAL UNION

22 Ιουλ 2020 05:50 Άφιξη Στη Χωρα Προορισμου Ελλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ) GREECE POST

20 Ιουν 2020 09:49 Εκφορτωση Ταχ/κης Αποστολης-Αναμονη Παρουσιασης Στο Τελωνειο Ελλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ) GREECE POST

29 Απρ 2020 15:07 Departure from outward office of exchange BEIJING EMS UNIVERSAL POSTAL UNION

29 Απρ 2020 07:52 Despatch from Sorting Center CHINA POST

28 Απρ 2020 14:34 Αφιξη Σε Αεροδρομιο Λαϊκη Δημοκρατια Κινας GREECE POST

26 Απρ 2020 20:53 Arrival at Sorting Center CHINA POST

26 Απρ 2020 08:28 Despatch from Sorting Center CHINA POST

25 Απρ 2020 20:43 Παραλαβη Απο Πελατη Στο Εξωτερικο Λαϊκη Δημοκρατια Κινας GREECE POST

25 Απρ 2020 20:43 Posting/Collection UNIVERSAL POSTAL UNION

25 Απρ 2020 17:27 Arrival at Sorting Center CHINA POST

25 Απρ 2020 13:54 Despatch from Sorting Center CHINA POST

25 Απρ 2020 13:16 Arrival at Sorting Center CHINA POST

25 Απρ 2020 12:43 Posting CHINA POST

 

Νωρίτερα είχε αρκετά ακόμη status από τις 17 Απρ 2020 έως τις 24 Απρ 2020 αλλά με άλλο tracking number.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Από bangood με EU priority και αποστολή με NL παρέλαβα μετά από ένα μήνα ακριβώς

 

Από MI 9 Lite με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

The item is at the PostNL sorting center. Σημαίνει ότι ακόμη είναι Ολλανδία;

Ναι. Και το καινούριο... φρούτο είναι ότι μπορεί να κάνει και καμιά δεκαριά μέρες εκεί(!) - ενώ παλιότερα έφευγε για Ελλάδα σε μια μέρα το πολύ. Ψάχνουν να βρουν πτήσεις με την όλη ανωμαλία του κορωνοϊού, δεν ξέρω...

Τελικά σήμερα ξεκόλλησε από το τελωνείο και ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα, άρα την Παρασκευή μάλλον και εκτός απροόπτου παραλαμβάνω, έστω και μετά από 100 ημέρες από την αγορά και δύο επεκτάσεις Προστασίας Αγοραστή.

Με το καλό να παραλάβεις!

Γλύτωσες τα... δυσάρεστα απλά από καλή τύχη, ή είχε κάποια "ειδική" μέθοδο (τύπου "priority") ο πωλητής;

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να παραλάβεις!

Γλύτωσες τα... δυσάρεστα απλά από καλή τύχη, ή είχε κάποια "ειδική" μέθοδο (τύπου "priority") ο πωλητής;

 

Οχι, καθαρά θέμα τύχης είναι.

 

Πιστεύω βέβαια πως βασικό ρόλο έπαιξε το σχετικά μεγαλούτσικο μέγεθος και η μαλακή υφή του δέματος, δηλαδή όχι μικρό μέγεθος σε κουτί που παραπέμπει σε ηλεκτρονική συσκευή.

 

Μου έχει ξανατύχει να την σκαπουλάρω πάλι σε ανάλογες περιπτώσεις δέματων και τιμής μια φορά πριν μερικούς μήνες και δύο φορές πέρσι και πάλι από AliExpress.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Οπότε επιλέγω EU priority line.

Και πάλι σε ευχαριστώ φίλε μου, να είσαι πάντα καλά.

 

Τελικά επέλεξα το EU priority line και βλέπω μετά από κάποιες ώρες που έκανα την παραγγελία, στις λεπτομέρειες της παραγγελίας μου μέσα από τον λογαριασμό μου αυτό : "Tracking Info: No tracking number via EU Priority Line", και επίσης στο INVOICE αυτό : "Tracking Number :Untracked".

 

Και ερωτώ, όποιος ξέρει ας μου απαντήσει παρακαλώ, είναι δυνατόν να μην στέλνουν tracking number για ένα τόσο ακριβό κινητό και με έχουν κοψοχολιάσει ή μήπως μέχρι να αποστείλουν το δέμα θα εμφανίζονται αυτά και μετά όλα ΟΚ;;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Το κάνουν - το έπαθα εγώ πριν λίγους μήνες και τώρα και ένας φίλος που έκανε μια παραγγελία πριν 2 εβδομάδες.

Το καλό είναι ότι λίγες μέρες μετά, σου στέλνουν mail με το... tracking number σου - πρέπει να πρόκειται για κάποιο μπέρδεμα ή πρόβλημα με το σύστημά τους, με το που υποβάλλεις την παραγγελία.

Κάν' τους όμως μια ερώτηση στο chat, ή ανοίγοντας ένα ticket. Περισσότερο για να εξασφαλίσεις τη δική σου ηρεμία (γιατί πιστεύω ότι tracking θα στείλουν τελικά) - και γιατί στο κάτω κάτω, τόσα λεφτά τους έδωσες...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και μια παραγγελία μια θήκη και επειδή ήταν φτηνή η αποστολή με PDM, επέλεξα αυτή και διαπίστωσα πάλι πως το ίδιο συμβαίνει και εκεί.

Αρα μέχρι να αποστείλουν το δέμα και μετά το tracking number με mail, εμφανίζεται έτσι.

 

EDIT

 

Ηδη η θήκη έγινε Shipped και εμφανίστηκε το tracking number δυστυχώς της μορφής LT2295*****NL, άρα με ΕΛΤΑ, ελπίζω το ίδιο να συμβεί και με το κινητό αλλά με μεταφορά από την DHL.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και μια παραγγελία μια θήκη και επειδή ήταν φτηνή η αποστολή με PDM, επέλεξα αυτή και διαπίστωσα πάλι πως το ίδιο συμβαίνει και εκεί.

Αρα μέχρι να αποστείλουν το δέμα και μετά το tracking number με mail, εμφανίζεται έτσι.

 

EDIT

 

Ηδη η θήκη έγινε Shipped και εμφανίστηκε το tracking number δυστυχώς της μορφής LT2295*****NL, άρα με ΕΛΤΑ, ελπίζω το ίδιο να συμβεί και με το κινητό αλλά με μεταφορά από την DHL.

 

Σε εμένα Μπαίνοντας από το κινητό στο σιτε του bangood το βγάζει untracked. Μπαίνοντας από Η/Υ στο σιτε και βλέποντας την παραγγελία βγάζει κανονικά tracking number.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και το καινούριο... φρούτο είναι ότι μπορεί να κάνει και καμιά δεκαριά μέρες εκεί(!) - ενώ παλιότερα έφευγε για Ελλάδα σε μια μέρα το πολύ. Ψάχνουν να βρουν πτήσεις με την όλη ανωμαλία του κορωνοϊού, δεν ξέρω...

 

Με το καλό να παραλάβεις!

Γλύτωσες τα... δυσάρεστα απλά από καλή τύχη, ή είχε κάποια "ειδική" μέθοδο (τύπου "priority") ο πωλητής;

 

Μία εβδομάδα μετά το item is at the postNL sorting center ακολούθησε σήμερα the item is on transport.

Τώρα πόσο με την εμπειρία σου για ΕΛΤΑ;

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Μία εβδομάδα μετά το item is at the postNL sorting center ακολούθησε σήμερα the item is on transport.

Τώρα πόσο με την εμπειρία σου για ΕΛΤΑ;

 

Εμένα μπήκε σε status "item is on transport to the country of destination" πριν δυο μέρες αλλά ακόμα δεν έχει φανεί Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από banggood τη Δευτέρα με eu priority βγάζει tracking number τύπου LTxxxxxxxNL. Το εντοπίζω στο http://parcelsapp.com/en/tracking/ και γράφει item in transit. Europe Processing center. Να υποθέσω έφτασε Ευρώπη ή είναι σε φάση αποστολής για Ευρώπη;
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από banggood τη Δευτέρα με eu priority βγάζει tracking number τύπου LTxxxxxxxNL. Το εντοπίζω στο http://parcelsapp.com/en/tracking/ και γράφει item in transit. Europe Processing center. Να υποθέσω έφτασε Ευρώπη ή είναι σε φάση αποστολής για Ευρώπη;

 

Σε φάση αποστολής για Ευρώπη. Μόλις φτάσει θα φανεί στην nl post.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας εμπειρία από DHGate?

Τελωνείο κτλ μεθόδους αποστολής.

 

Έχει ένα MATE 20X σε τιμή καλή

 

Στάλθηκε από το SM-N770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δύο δέματα από Ali είναι από 15/7 και 20/7 αντίστοιχα, κολλημένα

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Μέχρι τώρα είμαι στις 40 και 36 μέρες

Έχω μέλλον φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...