Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαστε πολλοί δηλαδή

 

Εγώ το δικό μου το θεωρώ χαμένο γιατί την ίδια μέρα 4 παιδιά από εδώ και εγώ παραγγείλαμε το ίδιο πράγμα από την ίδια αποθήκη με dhl Paket και οι υπόλοιποι παραλάβανε όλοι έως 18/6/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δικό μου το θεωρώ χαμένο γιατί την ίδια μέρα 4 παιδιά από εδώ και εγώ παραγγείλαμε το ίδιο πράγμα από την ίδια αποθήκη με dhl Paket και οι υπόλοιποι παραλάβανε όλοι έως 18/6/

Ελπίζω να μην είναι όπως τα λες και να μάς έρθουν.

Πρώτα εσένα και μετά σε μάς

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται τελείως διάλυση τα ΕΛΤΑ η εχει πλεον πρόβλημα, η μέθοδος EU PRORITY LINE από banggood, το δεμα έχει φτάσει με ολλανδικό ταχυδρομείο εδώ και 6 μέρες και το μόνο που βγάζει στα ΕΛΤΑ εκφορτωση από μεταφορικο μέσο.
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται τελείως διάλυση τα ΕΛΤΑ η εχει πλεον πρόβλημα, η μέθοδος EU PRORITY LINE από banggood, το δεμα έχει φτάσει με ολλανδικό ταχυδρομείο εδώ και 6 μέρες και το μόνο που βγάζει στα ΕΛΤΑ εκφορτωση από μεταφορικο μέσο.

 

Παρακολουθείς το νήμα αυτό και πρέπει να γνωρίζεις ότι οι καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ έχουν ξεπεράσει κατά πολύ όσα γνωρίζαμε.

Επομένως, οι 6 μέρες που λες, είναι λίγες για να προχωρήσει το δέμα σου σε επόμενη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν που ήταν τα ΕΛΤΑ, τώρα αρχίζει και γίνεται και πρακτική η διάλυση. Τραγικό να περιμένεις δέματα 5 μήνες

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα που έχω αναφέρει ξανά εδώ, (banggood, Uk warehouse, 2-5 business days shipping) που έκανα παραγγελία 24/5, αποστολή 27/5 και σε σημερινή επικοινωνία μου με τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι δεν έχει μπει Ελλάδα και θέλει ακόμα περίπου 15 με 30 μέρες. Είναι δυνατόν? :mad:

 

Λετε να ανοίξω case στο PayPal?

6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα δέμα που παρακολουθησα δέμα, σε 3 η 4 μέρες από Ολλανδία από τότε που έφτασε Ελλάδα είχε φτάσει στην Θεσσαλονίκη, και σε εμένα πριν 15 μέρες 20 μέρες από το που έφτασε Ελλάδα σε3- 4 μέρες το παρέλαβα.
Link to comment
Share on other sites

Απ' ο,τι φαίνεται, παρά το ότι η κατάσταση με τις πτήσεις (πρέπει να) έχει εξομαλυνθεί, πρέπει να υπάρχουν προβλήματα και με τους Ολλανδούς.

 

Σε προηγούμενο post μου, είχα αναφέρει δέμα που ερχόταν με PDM, είχε φτάσει Ολλανδία στις 24/5 (εν μέσω περιορισμών, τότε) και από εκεί έφυγε για Ελλάδα 13/6(!)

Ελλάδα όμως έφτασε 14/6, το "είδαν" άμεσα, απ' ό,τι φαίνεται, τα ΕΛΤΑ και στις 18/6 το είχαν κιόλας παραδώσει (θαύμα για ΕΛΤΑ...)!

 

Τώρα ένα άλλο δέμα που περιμένω δια της ιδίας οδού, έφτασε Ολλανδία 1/7 και έφυγε για Ελλάδα μόλις χθες, 7/7 - τη στιγμή που -υπό καλές συνθήκες- το βήμα αυτό έπαιρνε συνήθως 1 μέρα.

Να δούμε όταν θα φτάσει εδώ...

 

Τα ΕΛΤΑ προφανώς παραμένουν λίγο... λαχείο ακόμα, μιας και όπως γράφει ο pagouras7 πιο πάνω, το δέμα του δεν έχει ενημέρωση εδώ και 6 μέρες (κάτι που συνέβη και με άλλο δικό μου που τελικά παραδόθηκε πρόσφατα).

Ο... αλγόριθμος μάλλον παραμένει: Αν το δέμα σου βρεθεί στην... κορυφή του σωρού, θα διεκπεραιωθεί σύντομα. Αν είσαι άτυχος και βρεθεί από κάτω... ... ...

Link to comment
Share on other sites

Για να παίρνουμε κουράγιο..

Παραγγελία 11 Μαϊου, σήμερα φεύγει από κινα.cd933020a62f93bbea501a2437ed44b3.jpg

 

Από MI 9 Lite με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Έχω νεότερα γιατί την καθυστέρηση του δέματος με ολλανδικο ταχυδρομείο, να υπενθυμίσω με EU PRORITY LINE

από banggood, για έλεγχο στο τελωνείο για αυτό η καθυστέρηση. .

Link to comment
Share on other sites

Έχω νεότερα γιατί την καθυστέρηση του δέματος με ολλανδικο ταχυδρομείο, να υπενθυμίσω με EU PRORITY LINE από banggood, για έλεγχο στο τελωνείο για αυτό η καθυστέρηση. .

 

Αν εννοείς απλά να περάσει χωρίς χρεώσει φόρους και καθυστερεί λόγο φόρτου εργασίας δεκτό συμβαίνει συχνά ....

Τώρα με EU PRORITY LINE από banggood μέχρι και σήμερα που μιλάμε δεν πέρασε κανένα δέμα τελωνείο και να χρεωθεί, δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση καταγεγραμμένη, τώρα αν ξαφνικά άλλαξε κάτι (λίγο δύσκολο) και περάσει τότε μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα που θα πληρώσεις το τελωνείο πίσω από το banggood.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω να γίνει ο έλεγχος σε 1-2μηνες, ήδη δέματα φίλου για έλεγχο από τελωνείο είναι ένα μήνα και συνεχίζει, από το τελωνείο και θα ενημερώσω,πηρα και τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ, με είπαν ότι φαινόταν ότι ερχόταν από κινα και για αυτό πήγε για έλεγχο.
Link to comment
Share on other sites

Eu priority Bangood, παραγγελία shipped 26/6, ακόμη ταξιδεύει για Γερμανία χωρίς καμία ενημέρωση μέχρι τώρα. Βέβαια δεν είμαι μόνο εγώ, από ότι είδα στην ίδια μοίρα είναι και άλλοι 2-3 ακόμη που παράγγειλαν το ίδιο διάστημα. Δεδομένου ότι θα χρειαστεί άλλες 7-10 από Γερμανία για Ελλάδα, η αλήθεια είναι πως έχω απογοητευτεί και το περίμενα νωρίτερα.
Link to comment
Share on other sites

Eu priority Bangood, παραγγελία shipped 26/6, ακόμη ταξιδεύει για Γερμανία χωρίς καμία ενημέρωση μέχρι τώρα. Βέβαια δεν είμαι μόνο εγώ, από ότι είδα στην ίδια μοίρα είναι και άλλοι 2-3 ακόμη που παράγγειλαν το ίδιο διάστημα. Δεδομένου ότι θα χρειαστεί άλλες 7-10 από Γερμανία για Ελλάδα, η αλήθεια είναι πως έχω απογοητευτεί και το περίμενα νωρίτερα.

 

Μάλλον, δεν είσαι σωστά ενημερωμένος για την κατάσταση που επικρατεί στις αγορές από Κίνα, αυτή την περίοδο, και συγκεκριμένα από το Banggood, με τις λεγόμενες τριγωνικές αποστολές.

Ο συνηθισμένος χρόνος αυτή την περίοδο είναι 30-40 μέρες, αν το δέμα ταξιδεύει με το Γερμανικό ταχυδρομείο, και περισσότερες, αν ταξιδεύει με το Ολλανδικό, και παραλαμβάνεις από ΕΛΤΑ.

Παρατηρούνται και εξαιρέσεις, αλλά δεν είναι ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, δεν είσαι σωστά ενημερωμένος για την κατάσταση που επικρατεί στις αγορές από Κίνα, αυτή την περίοδο, και συγκεκριμένα από το Banggood, με τις λεγόμενες τριγωνικές αποστολές.

Ο συνηθισμένος χρόνος αυτή την περίοδο είναι 30-40 μέρες, αν το δέμα ταξιδεύει με το Γερμανικό ταχυδρομείο, και περισσότερες, αν ταξιδεύει με το Ολλανδικό, και παραλαμβάνεις από ΕΛΤΑ.

Παρατηρούνται και εξαιρέσεις, αλλά δεν είναι ο κανόνας.

 

Δεν αντιλέγω, αλλά η τάση από αυτά που έχω παρακολουθήσει εδώ και 15-20 μέρες, είναι οι παραγγελίες να φτάνουν Γερμανία σε 14 περίπου μέρες με Eu Priority. Υποτίθεται κιόλας όσο περνάει ο καιρός, η κατάσταση θα βελτιώνεται, έτσι τουλάχιστον το έχω στο μυαλό μου, και όχι να μένει στάσιμη ή να χειροτερεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, αλλά η τάση από αυτά που έχω παρακολουθήσει εδώ και 15-20 μέρες, είναι οι παραγγελίες να φτάνουν Γερμανία σε 14 περίπου μέρες με Eu Priority. Υποτίθεται κιόλας όσο περνάει ο καιρός, η κατάσταση θα βελτιώνεται, έτσι τουλάχιστον το έχω στο μυαλό μου, και όχι να μένει στάσιμη ή να χειροτερεύει.

 

Το ότι άνοιξαν κάποιες αεροπορικές επικοινωνίες στην ΕΕ, κα αυτό κυρίως για λόγους οικονομικούς σχετικά με τον τουρισμό, δεν σημαίνει ότι οι αποστολές από Κίνα επανήλθαν στους ρυθμούς προ ιού.

Και όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν θα έχουμε 2ο κύμα ιού το φθινόπωρο.

Link to comment
Share on other sites

Με dhl από Ευρώπη παραδίδει η ίδια η τα ΕΛΤΑ εδώ στην Ελλάδα?

 

Η ιδια η Dhl οπου έχει παραρτήματα. Αλλιώς με συνεργατες.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 17/6

Αναχώρηση δέματος 21/6

Σήμερα φάνηκε στην dhl

 

Το περίεργο είναι ότι μόνο στο 17track μού εμφάνισε την αλλαγή και έτσι μπήκα dhl και το είδα και εκεί.

Για να δούμε πώς θα προχωρήσει η διαδικασία από εδώ και πέρα.

Να πω εδώ πως στις 8 τού μήνα επικοινώνησα με banggood και τούς ειπα πως έχω χάσει τα ίχνη του δέματος. Η απάντηση τούς ήταν πώς θέλουν 2-3 μέρες για να επικοινωνήσουν με την εταιρεία logistic και την αποθήκη τούς.

Link to comment
Share on other sites

Από αποθήκη CN του banggood επιλέγω EU Priority Line ή Priority Direct Mail για πιο γρήγορα?

 

Πιο γρήγορα δεν υπάρχει αυτή την περίοδο.

Πιο ασφαλής μέθοδος είναι η PDM και ακόμη καλλίτερη αν το στείλουν με το Γερμανικό ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

To EU Priority δεν είναι που παίζει μεταξύ γερμανικού και ολλανδικού, και το PDM συνήθως μόνο με ολλανδικό...;

Νομίζω δηλαδή - δεν είμαι και σίγουρος, όπως έχει γίνει το πράγμα...

Πάντως για πιο γρήγορα... είναι όντως όπως κάτσει, ανεξάρτητα από τη μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

To EU Priority δεν είναι που παίζει μεταξύ γερμανικού και ολλανδικού, και το PDM συνήθως μόνο με ολλανδικό...;

Νομίζω δηλαδή - δεν είμαι και σίγουρος, όπως έχει γίνει το πράγμα...

Πάντως για πιο γρήγορα... είναι όντως όπως κάτσει, ανεξάρτητα από τη μέθοδο.

 

Όχι, με PDM είναι λαχείο αν θα το στείλουν με το Γερμανικό ταχυδρομείο (DHL Paket) ή το Ολλανδικό (NL Post).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...