Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι θα γίνει βρε παιδιά με τα ΕΛΤΑ? Έχουν σκοπό να μας φέρουν τα δέματα η μόλις μπαίνουν Ελλάδα και αλλάζει το tracking θα τα κρατάνε στην άκρη για ομορφιά?

Screenshot-20200703-101842-01.jpg

Screenshot-20200703-101856-01.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες τι γίνεται με την Κίνα ;;

Παρήγγειλα ένα ρολόι από bangood από την αποθήκη στην CZ, έγραφε παράδωση σε 7 ημέρες και τίποτα ... η παραγγελία έγινε στις 13 ΙΟΥΝ.

Σήμερα μπήκα εκεί, και δεν στέλνουν τίποτα στην Ελλάδα, μου βγάζει αυτό :" No shipping method is available for this product to your location."

Ξέρει κανένας τι έγινε ;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τι γίνεται με την Κίνα ;;

Παρήγγειλα ένα ρολόι από bangood από την αποθήκη στην CZ, έγραφε παράδωση σε 7 ημέρες και τίποτα ... η παραγγελία έγινε στις 13 ΙΟΥΝ.

Σήμερα μπήκα εκεί, και δεν στέλνουν τίποτα στην Ελλάδα, μου βγάζει αυτό :" No shipping method is available for this product to your location."

Ξέρει κανένας τι έγινε ;;

 

Αυτό που έγινε είναι ότι δεν υπάρχει τακτική αεροπορική επικοινωνία με την Τσεχία και άλλες χώρες ακόμη.

Το κακό είναι ότι δεν το γράφουν όταν κάνουμε την παραγγελία, αλλά, από την άλλη, έπρεπε να το γνωρίζεις σαν παλιός στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τι γίνεται με την Κίνα ;;

Παρήγγειλα ένα ρολόι από bangood από την αποθήκη στην CZ, έγραφε παράδωση σε 7 ημέρες και τίποτα ... η παραγγελία έγινε στις 13 ΙΟΥΝ.

Σήμερα μπήκα εκεί, και δεν στέλνουν τίποτα στην Ελλάδα, μου βγάζει αυτό :" No shipping method is available for this product to your location."

Ξέρει κανένας τι έγινε ;;

Πριν λίγες ώρες δεν άνοιγε καν το site τους και ψάχνοντας λίγο, είδα να λένε κάπου ότι τους έχουν πέσει τα συστήματα και -μεταξύ άλλων- έχουν κάνει μαντάρα και τις διαθέσιμες μεθόδους αποστολής.

Για ξανακάνε μια δοκιμή. Εγώ άνοιξα τώρα κάτι που έχω παραγγείλει από CZ (και φυσικά δεν έχω παραλάβει ακόμα - μην τα θέλουμε και όλα δικά μας! :lol:) και μου έδειξε μια χαρά στη σελίδα διαθέσιμη αποστολή στην Ελλάδα (και δωρεάν, όπως και όταν είχα παραγγείλει).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγινε είναι ότι δεν υπάρχει τακτική αεροπορική επικοινωνία με την Τσεχία και άλλες χώρες ακόμη.

Σε εμενα αλλα και γενικα απο Τσεχια ερχονται οδικως.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα αλλα και γενικα απο Τσεχια ερχονται οδικως.

 

Διάβασες την απάντηση που του έδωσαν;

"No shipping method is available for this product to your location"

Link to comment
Share on other sites

Δεν γραφει κατι για αεροπλανο.

Στην δικια μου περιπτωση ισως να ηρθε οδικως γιατι απο λαθος διαλεξα αποστολη χωρις tracking number

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να κάνω μια ερώτηση γιατί πρώτη φορά περιμένω παραγγελία με DHL express.

Είδα στο ελληνικό site της dhl ότι έφτασε την Παρασκευή το δέμα μου Αθήνα

Processed at ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE

Και υπολόγιζα ότι μέχρι την Τρίτη θα μου το έφερναν, αλλά στο site τους λέει εκτιμώμενη ημέρα παράδοσης Δευτέρα 13/7 , είναι λογικό να κάνει τόσες μέρες ή να τους πάρω τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γραφει κατι για αεροπλανο.

Στην δικια μου περιπτωση ισως να ηρθε οδικως γιατι απο λαθος διαλεξα αποστολη χωρις tracking number

 

No shipping method to your location σημαίνει ότι δεν στέλνει στη συγκεκριμένη χώρα (Ελλάδα) το συγκεκριμένο αντικείμενο.

Το δικό σου ήταν μάλλον διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ή αύριο θα παραλάβεις. Αθήνα είσαι;

Μην δίνεις σημασία για την εκτιμώμενη ημερομηνία.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να κάνω μια ερώτηση γιατί πρώτη φορά περιμένω παραγγελία με DHL express.

Είδα στο ελληνικό site της dhl ότι έφτασε την Παρασκευή το δέμα μου Αθήνα

Processed at ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE

Και υπολόγιζα ότι μέχρι την Τρίτη θα μου το έφερναν, αλλά στο site τους λέει εκτιμώμενη ημέρα παράδοσης Δευτέρα 13/7 , είναι λογικό να κάνει τόσες μέρες ή να τους πάρω τηλέφωνο;

 

Δεν γράφεις από ποια χώρα αγόρασες με αυτή τη μέθοδο αποστολής.

Να επικοινωνήσεις με την DHL.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις από ποια χώρα αγόρασες με αυτή τη μέθοδο αποστολής.

Να επικοινωνήσεις με την DHL.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά μόλις άλλαξε το status και λέει θα παραδοθεί μέσα στη μέρα, οπότε όλα καλά. Η αποστολή ήταν από banggood με priority.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά μόλις άλλαξε το status και λέει θα παραδοθεί μέσα στη μέρα, οπότε όλα καλά. Η αποστολή ήταν από banggood με priority.

 

Από Banggood και με PDM ταξιδεύει με το Γερμανικό ταχυδρομείο (DHL Paket) και όχι με DHL Express, όπως γράφεις.

Το δέμα παραδίδεται από την DHL στις περιοχές που έχει καταστήματα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι DHL Express.

Link to comment
Share on other sites

Από Banggood και με PDM ταξιδεύει με το Γερμανικό ταχυδρομείο (DHL Paket) και όχι με DHL Express, όπως γράφεις.

Το δέμα παραδίδεται από την DHL στις περιοχές που έχει καταστήματα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι DHL Express.

 

Ευτυχώς φίλε μου έχεις άδικο. και εγώ έτσι πίστευα και μάλιστα τους έκανα φασαρία Γιατί μου το στείλανε με DHL αντί για post nl παραγγελία 57,26€ 20/6 με PDM παρέλαβα σήμερα με DHL Express ατελως μέσω Μπαχρέιν

 

Jul 06, 2020 11:34 With delivery courier

Jul 06, 2020 08:43 Clearance processing complete at ATHENS - GREECE

Jul 06, 2020 08:34 Arrived at Sort Facility ATHENS - GREECE

Jul 06, 2020 04:16 Customs status updated

Jul 06, 2020 02:34 Departed Facility in LEIPZIG - GERMANY

Jul 05, 2020 19:45 Processed at LEIPZIG - GERMANY

Jul 05, 2020 17:21 Arrived at Sort Facility LEIPZIG - GERMANY

Jul 05, 2020 11:08 Departed Facility in BAHRAIN - BAHRAIN

Jul 05, 2020 05:13 Processed at BAHRAIN - BAHRAIN

Jul 04, 2020 12:43 Arrived at Sort Facility BAHRAIN - BAHRAIN

Jul 04, 2020 11:15 Departed Facility in BAHRAIN - BAHRAIN

Jul 04, 2020 09:36 Processed at BAHRAIN - BAHRAIN

Jul 04, 2020 09:12 Shipment picked up

Jun 21, 2020 09:00 Package has been sterilized and shipped out.

Jun 20, 2020 08:25 Our warehouse has started packing your items.

Jun 20, 2020 03:52 Order submit.

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς φίλε μου έχεις άδικο. και εγώ έτσι πίστευα και μάλιστα τους έκανα φασαρία Γιατί μου το στείλανε με DHL αντί για post nl παραγγελία 57,26€ 20/6 με PDM παρέλαβα σήμερα με DHL Express ατελως μέσω Μπαχρέιν

 

 

Το ότι ήρθε γρήγορα το δέμα σου δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η κανονική και συνηθισμένη διαδικασία PDM από το Banggood με το Γερμανικό ταχυδρομείο.

Έχει αποδειχθεί ότι είναι καλλίτερη αυτή η επιλογή (που δυστυχώς δεν μπορούμε να την επιλέξουμε εμείς κατά την παραγγελία), αφού παραδίδεται από την DHL και όχι από τα ΕΛΤΑ, με τη γνωστή καθυστέρηση, αν ερχόταν με το Ολλανδικό που ήθελες.

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα που έχω αναφέρει ξανά εδώ, (banggood, Uk warehouse, 2-5 business days shipping) που έκανα παραγγελία 24/5, αποστολή 27/5 και σε σημερινή επικοινωνία μου με τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι δεν έχει μπει Ελλάδα και θέλει ακόμα περίπου 15 με 30 μέρες. Είναι δυνατόν? :mad: Edited by paulchro
6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Το ότι ήρθε γρήγορα το δέμα σου δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η κανονική και συνηθισμένη διαδικασία PDM από το Banggood με το Γερμανικό ταχυδρομείο.

Έχει αποδειχθεί ότι είναι καλλίτερη αυτή η επιλογή (που δυστυχώς δεν μπορούμε να την επιλέξουμε εμείς κατά την παραγγελία), αφού παραδίδεται από την DHL και όχι από τα ΕΛΤΑ, με τη γνωστή καθυστέρηση, αν ερχόταν με το Ολλανδικό που ήθελες.

 

εννοείται Δεν είπα ότι είναι η συνηθισμένη διαδικασία για αυτό και έγινα άγριο θηρίο αλα τέλος καλό όλα καλά και γρήγορα.

και τώρα που το σκέφτομαι Αφού υπάρχει ο τρόπος Γιατί να μην επιλέξουν μόνιμα αυτή τη λύση?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Από Banggood και με PDM ταξιδεύει με το Γερμανικό ταχυδρομείο (DHL Paket) και όχι με DHL Express, όπως γράφεις.

Το δέμα παραδίδεται από την DHL στις περιοχές που έχει καταστήματα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι DHL Express.

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω με τι έρχεται σίγουρα.

Εγώ απλά βλέπω ότι στο γερμανικό site της dhl λέει

"This shipment is handled by: DHL Express"

Και στο ελληνικό το εντοπίζει στο

"Track DHL Express Shipments"

Οπότε υπέθεσα ότι έρχεται έτσι...σημασία έχει ότι δεν χάθηκε όπως έγινε σε προηγούμενη παραγγελία με την ίδια μέθοδο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

παραγγελία από 3 Ιουνίου από Bangood, Air parcel registered, με tracking της μορφής LBxxxxxxxBE, τελευταίο tracking update είναι το παρακάτω :

 

12 Ιου 2020

18:00

Uplifted From Transshipment Hub UBI SMART PARCEL

 

Δεν φαίνεται ούτε από τα ελληνικά ακόμα.. Σας έχει συμβει να καθυστερήσει τόσο πολύ;

από ότι είδα στο ίντερνετ συνήθως φεύγει από αυτό το στάδιο σε 1-2 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Παραγγελία από banggood 18/6.

21/6 item in transit

 

Όποτε έμπαινα στην σελίδα DHL και έβαζα το νούμερο μου έβγαζε περιμένουμε την παραγγελία σάς σύντομα.

Σήμερα μου βγάζει ότι δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Number: RR**********RU - (42 ημέρες απο ebay)

Package status: In transit

Country: Russian Federation -> Greece

Destination:

 

Origin:

2020-05-31 21:59, Russian Federation, MR LC Vnukovo Cex-2 MMPO 102972, Customs clearance, Released by custom house

2020-05-31 21:58, Russian Federation, MR LC Vnukovo Cex-2 MMPO 102972, Handed over to customs

2020-05-31 16:51, Russian Federation, MR LC Vnukovo Cex-2 MMPO 102972, Processing, Arrival at transit office of exchange

2020-05-29 22:45, Russian Federation, MR LC Vnukovo 102975, Processing, Arrival at inward office of exchange

2020-05-28 22:26, Russian Federation, Moskovskij ASC 140960, Processing, Departure from inward office of exchange

2020-05-28 00:01, Russian Federation, Moskovskij ASC 140960, Processing, Arrival at inward office of exchange

2020-05-27 22:30, Russian Federation, Lyubercy` UOOP 140028, Processing, Departure from inward office of exchange

2020-05-27 10:25, Russian Federation, Lyubercy` UOOP 140028, Processing, Sorting

2020-05-27 10:18, Russian Federation, Lyubercy` UOOP 140028, Processing, Arrival at inward office of exchange

2020-05-26 20:25, Russian Federation, Oktyabr`skij 140060, Processing, Departed from origin facility

2020-05-26 17:45, Russian Federation, Oktyabr`skij 140060, Acceptance, Single

2020-05-26 13:22, Russian Federation, Sof`ino 140126, Identifier assignment

======================================

Number: LT*********NL - (65 ημέρες απο Aliexpress πήρα refund )

Package status: In transit

Country: Netherlands -> Greece

Destination:

 

Origin:

2020-06-17 08:33, The item has arrived in the country of destination

2020-06-08 13:39, The item is on transport to the country of destination

2020-06-03 16:39, The item is at the PostNL sorting center

2020-06-03 07:31, The item has arrived at the domestic sorting centre

2020-05-25 09:43, The item is ready for shipment

2020-05-25 09:41, The item is pre-advised

======================================

Number: LZ**********CN (74 ημέρες πήρα refund, εδώ έχει σταματήσει στην Λιθουανία, ήρθε με το τρένο.

Package status: In transit

Country: China -> Greece

Destination:

2020-05-13 16:10, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-05-13 09:02, CHINA, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-04-30 19:31, CHINA, POSTING/COLLECTION

Origin:

2020-06-15 14:12, Arrive at the Sita processing center

2020-06-10 14:40, Arrive at the Sita processing center

2020-06-08 17:13, Arrive at the Sita processing center

2020-06-05 17:28, Arrive at the Sita processing center

2020-06-01 18:20, Leaving Chongqing Unity Village Center Station, China Processing Center

2020-05-16 08:14, Beijing, Has Been Delivered by Airline

2020-05-13 19:55, Beijing, arriving at the Beijing International Mail Exchange Station (via transfer)

2020-05-13 17:49, Beijing, leaving the Beijing International Tianyi Processing Center, the next stop ,Beijing International Mail Exchange Station( via transfer)

2020-05-13 16:10, Beijing, "Beijing International Tianyu Processing Center" has been exported straight seal

2020-05-05 14:13, Zhengzhou, arriving at Zhengzhou International Processing Center

2020-05-05 11:28, Zhengzhou City, leaving the Zhengzhou International Marketing Center, the next stop ,Zhengzhou International Processing Center

2020-04-30 19:31, Zhengzhou City, Zhengzhou International Marketing Center has received, pitcher: Li Na, tel: 13512345678

2020-04-24 17:22, Logistics order created

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Παραγγελία από banggood 18/6.

21/6 item in transit

 

Όποτε έμπαινα στην σελίδα DHL και έβαζα το νούμερο μου έβγαζε περιμένουμε την παραγγελία σάς σύντομα.

Σήμερα μου βγάζει ότι δεν υπάρχει.

 

Επικοινωνείς με το Banggood άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνείς με το Banggood άμεσα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ

 

Στο σαιτ flyt express μου το εμφανίζει από 21/6 in transit.

Να περιμένω μέχρι τέλος εβδομάδας ή να στείλω σήμερα κιόλας;

Edited by kostasw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...