Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω πρέπει να περιμένεις λιγες ημέρες μετά την 1/7.

Μη βιάζεσαι.

Έπεσες στην περίπτωση.

Προσωπικά θα περίμενα 10+ ημέρες μήπως και δω κίνηση.

 

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παρήγγειλα κάτι από Banggood Μου ήρθε μήνυμα ότι έφυγε και δεν είχε tracking number η παραγγελία έγινε με pdm έχει τύχει σε κανέναν άλλον αυτό?

Μίλησα μαζί τους στο messenger και η απάντησή τους ήταν αυτή

 

Tracking Information: The order is on the way now. The tracking message updates slowly, because it is only updated in some important transfer station, please don’t worry, that will not influence the shipping of your order and it will update soon.

It is still in transit and it's estimated delivery time is about 15-20 business days, please consider that business days do not include -weekends and public holidays. So, request you to wait for the provided time period.

 

UPDATE

 

Λοιπόν Εχθές μου έστειλαν ένα mail με ένα δεκαψήφιο tracking number που έρχεται με DHL Ενώ η παραγγελία μου έχει γίνει με pdm το αναφέρει Βέβαια και στις λεπτομέρειες της παραγγελίας μου. λέτε να φάω κάνα τελωνείο?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

UPDATE

 

Λοιπόν Εχθές μου έστειλαν ένα mail με ένα δεκαψήφιο tracking number που έρχεται με DHL Ενώ η παραγγελία μου έχει γίνει με pdm το αναφέρει Βέβαια και στις λεπτομέρειες της παραγγελίας μου. λέτε να φάω κάνα τελωνείο?

 

Το πιθανότερο είναι ότι το στέλνουν με DHL Paket που σημαίνει μέσω του Γερμανικού Ταχυδρομείου.

Παρακολούθησέ το στο DHL Paket, για να επιβεβαιώσεις ότι έρχεται με αυτή τη μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει από BG από αποθήκη Αγγλίας το δέμα έχει σταλεί εδώ και 2 βδομάδες με pdm αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω πουθενά.tracking number του τύπου LT.......NL.καμια ιδέα??που να ψάξω
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει από BG από αποθήκη Αγγλίας το δέμα έχει σταλεί εδώ και 2 βδομάδες με pdm αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω πουθενά.tracking number του τύπου LT.......NL.καμια ιδέα??που να ψάξω

 

Λάθος ποστ............

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο αγγλια περνανε τελωνειο τα προιοντα??...η οχι?ρωταω γιατι λεω να παραγγειλω ενα ταμπλετ απο ebay..και ο πωλητης ειναι απο αγγλια βλεποντας το item location..παρακαλω απαντηστε μου οποιος ξερει
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο αγγλια περνανε τελωνειο τα προιοντα??...η οχι?ρωταω γιατι λεω να παραγγειλω ενα ταμπλετ απο ebay..και ο πωλητης ειναι απο αγγλια βλεποντας το item location..παρακαλω απαντηστε μου οποιος ξερει

 

Μέχρι το τέλος της χρονιάς δεν περνάει σίγουρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταλαβαίνω απόλυτα την ανησυχία σου, μη βλέποντας κάποια ενημέρωση στο tracking (και ακούγοντας τις περιπτώσεις των άλλων, που και ενημερώσεις βλέπουν, και κάποιοι παραλαμβάνουν ήδη).

Για το PayPal όμως (σε περίπτωση dispute), αυτό που θα μετρήσει θα είναι η παράδοση (ή μη) του δέματος. Τα άλλα θα του είναι, πιστεύω, αδιάφορα (όσο και αν σε εμάς φαίνονται σημαντικά).

ΑΝ κατάλαβα καλά, το δέμα σου πρέπει να εστάλη γύρω στη 1 Ιουνίου (ή κάπου εκεί γύρω).

Αν είναι έτσι, και ανοίξεις dispute μετά από 1 μόλις μήνα, στις αρχές Ιουλίου, και καθώς η μέθοδος αποστολής που επέλεξες δεν είναι κάποια "express", που να εγγυάται παράδοση σε 1 μόλις εβδομάδα ή κάτι τέτοιο, ο 1 μήνας (δεδομένων μάλιστα των συνθηκών - βλ. covid και τα σχετικά) θα τους φανεί μάλλον λίγος, και πιστεύω ότι μπορεί να απορρίψουν το dispute.

Και αν συμβεί αυτό, και το dispute κλείσει υπέρ του πωλητή, είναι -θεωρητικά τουλάχιστον- αδύνατο να το ξανανοίξεις μετά(!)

Οπότε εγώ είμαι της γνώμης να περιμένεις λίγο ακόμα - όσο και αν αυτό θα φανεί δύσκολο.

Γνωστή και χιλιοειπωμένη η... καραμέλα που θα επαναλάβω, αλλά δυστυχώς αυτά έχουν οι αγορές από την Κίνα...

 

Και που γίνονται όλα αυτά με τον κορονοιο και αργούν οι αποστολές δεν έχει σημασία για την PayPal. Άμα ήθελε το bangood να άλλαζε τους χρόνους αποστολής. Από την στιγμή όμως που σου λέει ότι θα έρθει έως τόσες εργάσιμες και δεν ερθει, δεν βλέπω κάποιον σοβαρό λόγο να μην τον δικαιώσει. Ειδικά σε αυτή την περίπτωση που υπάρχει και tracking. Συν ότι το dispute παίρνει κανα 10αρι μέρες

Edited by Adth92
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, και απ' ό,τι διαβάζουμε και από περιπτώσεις εδώ στο forum, το paypal φαίνεται να έχει γίνει λίγο 'σφιχτό' σε ό,τι αφορά στη διαχείριση των παραπόνων, και έχει ακουστεί συχνά ότι κλείνει disputes υπέρ των πωλητών κατά τρόπο εμφανώς άδικο για τον αγοραστή.

Οπότε θεωρώ ότι είναι καλά να αποφεύγουμε να τους δίνουμε... πατήματα για κάτι τέτοιο. Λίγες μέρες (ακόμα) υπομονή δε βλάπτουν, προκειμένου να εξασφαλιστεί ένα θετικό αποτέλεσμα.

Άλλωστε, υπάρχει και το θέμα της κοινής λογικής. Ακόμα και αν ένας πωλητής έχει ξεχάσει στη σελίδα του έναν υποσχόμενο χρόνο παράδοσης π.χ. μιας εβδομάδας (ενώ με τον κορωνοϊό, στην πράξη μπορεί να έχει γίνει και... 2 μήνες), το paypal σαφώς και δεν πρόκειται να δικαιώσει κανέναν που θα το χρησιμοποιήσει σαν επιχείρημα - εκτός και αν θέλει να κατακλυστεί μετά από (άσκοπες) διεκδικήσεις από ένα σωρό κόσμο - βιαστικούς ή και... πονηρούς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το PayPal το πήρε ο πόνος για τους πωλητες να μην τους αδικήσουμε. Απλά επειδή Μπήκαν και καινούργια συστήματα πληρωμής και χάνει πελατάκια για αυτό κοιτάει να τους βοηθάει Όχι γιατί δεν θέλει να αδικηθούν.
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απο 19 Ιουνίου με PDM μέσω Ολλανδίας έχει κολλήσει στο "The item is at the PostNL sorting center". Τι να κάνω, είναι φυσιολογικό τόσο πολύ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απο 19 Ιουνίου με PDM μέσω Ολλανδίας έχει κολλήσει στο "The item is at the PostNL sorting center". Τι να κάνω, είναι φυσιολογικό τόσο πολύ
Σαν τι μπορείς να κάνεις δηλαδή;; Εδώ μιλάμε για τρέλες καθυστερήσεις όλα τα μέλη λόγω covid ( δεν ξέρω αν τα έχεις διαβάσει...) και το δικό σου έχει κολλήσει 6 ημέρες σε ένα tracking status και δείχνεις να έχεις " τρελαθεί "... ΥΠΟΜΟΝΉ φίλε μου, τίποτα άλλο... ΥΠΟΜΟΝΉ.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απο 19 Ιουνίου με PDM μέσω Ολλανδίας έχει κολλήσει στο "The item is at the PostNL sorting center". Τι να κάνω, είναι φυσιολογικό τόσο πολύ
Ενημερωτικά, με ίδια κατάσταση μηνύματος, μετά από 5 μέρες παραδόθηκε το πακέτο μου στην Κύπρο.

Οπότε φταίνε και άλλοι παράγοντες, όχι μόνο ο covid.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, με ίδια κατάσταση μηνύματος, μετά από 5 μέρες παραδόθηκε το πακέτο μου στην Κύπρο.

Οπότε φταίνε και άλλοι παράγοντες, όχι μόνο ο covid.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ήταν κολλημένο στην ίδια κατάσταση; Από πότε;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, και απ' ό,τι διαβάζουμε και από περιπτώσεις εδώ στο forum, το paypal φαίνεται να έχει γίνει λίγο 'σφιχτό' σε ό,τι αφορά στη διαχείριση των παραπόνων, και έχει ακουστεί συχνά ότι κλείνει disputes υπέρ των πωλητών κατά τρόπο εμφανώς άδικο για τον αγοραστή.

Οπότε θεωρώ ότι είναι καλά να αποφεύγουμε να τους δίνουμε... πατήματα για κάτι τέτοιο. Λίγες μέρες (ακόμα) υπομονή δε βλάπτουν, προκειμένου να εξασφαλιστεί ένα θετικό αποτέλεσμα.

Άλλωστε, υπάρχει και το θέμα της κοινής λογικής. Ακόμα και αν ένας πωλητής έχει ξεχάσει στη σελίδα του έναν υποσχόμενο χρόνο παράδοσης π.χ. μιας εβδομάδας (ενώ με τον κορωνοϊό, στην πράξη μπορεί να έχει γίνει και... 2 μήνες), το paypal σαφώς και δεν πρόκειται να δικαιώσει κανέναν που θα το χρησιμοποιήσει σαν επιχείρημα - εκτός και αν θέλει να κατακλυστεί μετά από (άσκοπες) διεκδικήσεις από ένα σωρό κόσμο - βιαστικούς ή και... πονηρούς.

 

Μέχρι 1/7/ πρέπει να παραλάβω, αν όχι το bangood λέει περίμενε 1 εβδομάδα ακόμη 8/7/, θα αφήσω εγώ άλλη μια εβδομάδα

15/7/, αν δεν έχω παραλάβει μέχρι τότε, θα ανοίξω despute, ( έχω όλα τα screenshots από την επικοινωνία μαζί τους tracking number, αριθμός παραγγελίας τα πάντα, είχα διαβάσει εδώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις είχαν προσκομίσει στο Paypal μέχρι και άλλα tracking numbers από παραδεδομένες παραγγελίες ), αν μου πούνε τα γνωστά περίμενε άλλη μια εβδομάδα κτλ, κάνω το despute escalate.

Έχω παραγγελίες ίδιες μέρες τεσσάρων παιδιών από εδώ, έφυγαν όλα από 31/5 - 2/6 όλα φτάσανε Γερμανία περίπου από 8 -12/6 εμένα σήμερα 25/6/ δεν έχει καμιά κίνηση εκτός του site του bangood ότι shipped 1/6/.

Όταν πάρω τα λεφτά μου πίσω, θα το πάρω από εδώ και αν χρειαστεί θα περιμένω και λίγο να πέσει και άλλο η τιμή.

Αρκετά σας ζάλισα όλους εδώ με το θέμα μου, σήριαλ το έκανα, αλλά είναι η τύχη μου έτσι.

Ευχαριστώ άπαντες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απο 19 Ιουνίου με PDM μέσω Ολλανδίας έχει κολλήσει στο "The item is at the PostNL sorting center". Τι να κάνω, είναι φυσιολογικό τόσο πολύ

 

Και εγώ από 19/6 με EU priority mail δυστυχώς το έστειλαν με ολλανδικό ταχυδρομείο, το οποίο έχει αρκετή καθυστέρηση, να φύγει από Ολλανδία και να έρθει πάντως εμένα ούτε σήμερα έφυγε για Ελλάδα,

Link to comment
Share on other sites

Σε δικό μου σχετικά πρόσφατο δέμα (PDM με PostNL), το tracking έδειξε

- 2020-05-24 10:32 The item is at the PostNL sorting center

και μετά...

- 2020-06-13 11:44 The item is on transport to the country of destination

(!!!)

Με βάση τα όσα γράφονται εδώ για τις επιπτώσεις του κορωνοϊού (και) στις μεταφορές, είναι πιθανό να περιμένουν να βρεθεί διαθέσιμη πτήση για Ελλάδα, και αυτό -πλέον- να παίρνει τόσες μέρες.

Ελπίζω βέβαια η κατάσταση να έχει βελτιωθεί από τότε που παρέλαβα εγώ, αλλά προφανώς ακόμα δεν έχει εξομαλυνθεί πλήρως (πιθανώς υπάρχουν ακόμα και... βουνά από δέματα που θα περιμένουν να φύγουν προς διάφορες κατευθύνσεις)...

Link to comment
Share on other sites

Σε παραγγελία από Geekbuying ενώ είχα επιλέξει Italy DHL, έκαναν λάθος (?) και το έστειλαν με Germany Economy... Eπειδή δεν έχει ξανατύχει να παραγγείλω με DHL από ES Warehouse πόσες περίπου μέρες θέλει για να παραδοθεί;

Από το tracking τους βλέπω έφυγε Δευτέρα και τώρα είναι στο παρακάτω status:

Thu, Jun 25, 2020, 1:42 am, Feucht, Germany

The international shipment was processed in the export parcel center and is on its way to the region of the recipient.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απο 19 Ιουνίου με PDM μέσω Ολλανδίας έχει κολλήσει στο "The item is at the PostNL sorting center". Τι να κάνω, είναι φυσιολογικό τόσο πολύ

 

Παραθέτω τη δική μου εικόνα από πρόσφατη παραγγελία, για να έχεις μια εικόνα:

 

  • 22-06-2020 17:00 The item has been delivered successfully GREECE
  • 17-06-2020 10:55 The item has been processed in the country of destination
  • 15-06-2020 10:41 The consignment has arrived in the country of destination
  • 15-06-2020 10:41 The item has arrived in the country of destination
  • 08-06-2020 13:39 The item is on transport to the country of destination
  • 27-05-2020 20:34 The item is at the PostNL sorting center

 

Σε 4-5 μέρες θα παραλάβεις.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Eυχαριστώ για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε παραγγελία από Geekbuying ενώ είχα επιλέξει Italy DHL, έκαναν λάθος (?) και το έστειλαν με Germany Economy... Eπειδή δεν έχει ξανατύχει να παραγγείλω με DHL από ES Warehouse πόσες περίπου μέρες θέλει για να παραδοθεί;

Από το tracking τους βλέπω έφυγε Δευτέρα και τώρα είναι στο παρακάτω status:

Thu, Jun 25, 2020, 1:42 am, Feucht, Germany

The international shipment was processed in the export parcel center and is on its way to the region of the recipient.

 

Εάν το δέμα ταξιδέψει οδικώς, όπως γίνεται συνήθως, θα παραλάβεις σε 5-8 μέρες, από την DHL αφού είσαι στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το δέμα ταξιδέψει οδικώς, όπως γίνεται συνήθως, θα παραλάβεις σε 5-8 μέρες, από την DHL αφού είσαι στην Αθήνα.

 

Ναι Αθήνα είμαι. Μια χαρά λοιπόν, σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κολλημένο στην ίδια κατάσταση; Από πότε;
1-2 μέρες μόνο

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια νομιζω υπαρχουν και αλλα δεματα οπως αυτα σε αυτη την κατασταση.

 

23/5/2020, 09:12:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

14/4/2020, 09:42:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

14/4/2020, 08:47:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

10/4/2020, 17:23:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

6/6/2020, 07:15:15 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

7/4/2020, 20:05:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

7/4/2020, 16:23:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

7/4/2020, 12:47:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

6/6/2020, 05:18:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

2/5/2020, 14:25:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

5/4/2020, 10:59:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/4/2020, 19:44:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

4/4/2020, 19:40:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...