Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Banggood από HK αποθήκη με eu priority line πόσες ημέρες να υπολογίζω για Θεσσαλονίκη και με ποια εταιρεία έρχεται?

(Προ ιού ήρθε με dhl courier σε ~10 ημέρες)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δύο δέματα μου από αποθήκη UK :

 

Το ένα έκανε 25 μέρες και το άλλο 33. Και τα δύο τα παρέλαβα με ΕΛΤΑ. (και τα δύο στάλθηκαν με NL tracking)

Και η δικιά μου παραγγελία με NL post στάλθηκε οπότε να υπολογίζω στις 30 μέρες περίπου. Αν σου είναι εύκολο ανέβασε μια φωτογραφία από την διαδρομή του δικού σου η γράψε μου το τρακ να το δω μόνος μου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου παραγγελία με NL post στάλθηκε οπότε να υπολογίζω στις 30 μέρες περίπου. Αν σου είναι εύκολο ανέβασε μια φωτογραφία από την διαδρομή του δικού σου η γράψε μου το τρακ να το δω μόνος μου. Ευχαριστώ.

23/4/20 11:57 - Track added

28/4/20 06:50 - ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ

28/4/20 08:46 - The item is in transit, NETHERLANDS

28/4/20 08:46 - The item is in transit

30/4/20 11:11 - The item is processed at the PostNL sorting center, GREECE

30/4/20 11:11 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ

30/4/20 11:11 - The item is processed at the PostNL sorting center

30/4/20 11:11 - The item is at the PostNL sorting center

1/5/20 08:18 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

1/5/20 08:18 - The item is on transport to the country of destination

8/5/20 16:54 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

8/5/20 19:54 - The consignment has arrived in the country of destination, GREECE

8/5/20 19:54 - The item has arrived in the country of destination

8/5/20 19:54 - The consignment has arrived in the country of destination

12/5/20 07:29 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

12/5/20 10:29 - The item has been processed in the country of destination, GREECE

12/5/20 10:29 - The item has been processed in the country of destination

12/5/20 12:43 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

14/5/20 22:00 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ, Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

15/5/20 00:18 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΒΕΡΟΙΑΣ), Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

15/5/20 06:25 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ, Μ.Δ. ΒΕΡΟΙΑΣ

18/5/20 08:25 - ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ, Μ.Δ. ΒΕΡΟΙΑΣ

18/5/20 13:25 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ, Μ.Δ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

 

23/4/20 12:56 - Track added

24/5/20 03:21 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

24/5/20 06:21 - The item has been processed in the country of destination, GREECE

26/5/20 06:39 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ, Μ.Δ. ΒΕΡΟΙΑΣ

26/5/20 07:57 - ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ, Μ.Δ. ΒΕΡΟΙΑΣ

26/5/20 11:24 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ, Μ.Δ. ΒΕΡΟΙΑΣ

 

 

 

 

Στο δεύτερο δεν μου έχει ξανατυχει κάτι αντίστοιχο. Ήταν εξαφανισμένο ένα μήνα. Ούτε καν pre adviced. Και ξαφνικά σε 2 μέρες το πήρα. (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το γεγονός ότι τους ζάλισα στο banggood τις τελευταίες μέρες)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα από banggood uk αποθήκη χωρίς tracking number αποστολή (υποτίθεται - αν το έστειλαν όντως) 17-4 και ακόμα να παραλάβω. Μου φαίνεται πάω για dispute αλλά επειδή το banggood θα αρνηθεί λόγο του ότι δεν πλήρωσα shipping insurance πρέπει να περιμένω να τελειώσει η προστασία του PayPal. Η προστασία είναι ακόμα 90μερες η επειδή είναι EU Αποστόλη έχει ποιο λίγο χρόνο? Για να ξέρω πότε πρέπει να ανοίξω dispute.

 

Στις 45 μέρες από ευρωπαϊκή αποθήκη μπορείς να ζητήσεις refund. Εκανα χθες σε μια δική μου παραγγελία και οι ίδιοι μου πρότειναν ή να τη στείλουν ξανά ή να μου κάνουν refund.

Link to comment
Share on other sites

Από Τσεχια χωρίς αριθμό αποστολής από το banggood, έχει παραλάβει κάνεις, εγώ είμαι ακόμα νωρίς στις 2 εβδομάδες.
Όχι ακόμα... αύριο κλείνω 2 Μήνες από την παραγγελία...Που θα πάει, θα έρθει κάποια στιγμή!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα τέτοιο δέμα χωρίς τρακ από τσέχικη αποθήκη 25 μέρες και προχωράμε... Λογικά αυτά μάλλον με ΕΛΤΑ θα τα παραλάβουμε σωστά;;

 

firefox-v-PTVMWTk9o.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι σημερα απο αλι εκλεισαν 3 παραγγελιες μου μονες τους χωρις δικη μου επεμβαση απο 27/03 και εχουν status ως delivered finished

χωρις φυσικα να εχω παραλαβη τιποτα

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Από bangood Κίνα untracked σε πόσες μέρες μπορώ να ζητήσω refund; Το λέω γιατί άνοιξα χθες case στην PayPal μετά από 70 μέρες
Link to comment
Share on other sites

Banggood από HK αποθήκη με eu priority line πόσες ημέρες να υπολογίζω για Θεσσαλονίκη και με ποια εταιρεία έρχεται?

(Προ ιού ήρθε με dhl courier σε ~10 ημέρες)

Banggood αγορά την 18/4/20 και σταλμένο 20/4/ έκανε 38 ημέρες! 26 ηταν άφαντο φάνηκε Κολονία και 10 στάσιμο Φρανκφούρτη σήμερα το έφερε σπίτι η DHL express

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Από bangood Κίνα untracked σε πόσες μέρες μπορώ να ζητήσω refund; Το λέω γιατί άνοιξα χθες case στην PayPal μετά από 70 μέρες
Εντάξει, 70 μέρες καλά είναι πιστεύω. Αν και υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις τελευταία.

Το PayPal σου δίνει το δικαίωμα να ζητήσεις τα χρήματα σου μέχρι 180 μέρες

 

Από MI 9 Lite με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Banggood αγορά την 18/4/20 και σταλμένο 20/4/ έκανε 38 ημέρες! 26 ηταν άφαντο φάνηκε Κολονία και 10 στάσιμο Φρανκφούρτη σήμερα το έφερε σπίτι η DHL express

Πωωω πάω για τέλη Ιούνη δηλαδή? Ήλπιζα να κάνει 20 ημέρες το πολύ.

Δε πειραζει, αναμονή τώρα....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα ξαφνικά στην αναζήτηση μου εμφάνισε αυτό "28/5/20 - Item pending international transport availability"

Αποστόλη με sg Post. Το έχει ξαναδεί κανένας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, έχω παραγγείλει από Banggood( πρώτη φορά) eu warehouse με standard shipping, χρόνο παράδοσης έλεγε 2-5 εργάσιμες. Σε διαφορά tracking site που δοκιμάζω μου λέει ότι θα έρθει σε περίπου 20-25 μέρες. Τι ισχύει τελικά? Έρχεται με dhl.
6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα ξαφνικά στην αναζήτηση μου εμφάνισε αυτό "28/5/20 - Item pending international transport availability"

Αποστόλη με sg Post. Το έχει ξαναδεί κανένας?

Το έλεγε κάποιος -ο makap νομίζω...;- λίγες σελίδες πίσω. Πολλές διεθνείς πτήσεις (από Σιγκαπούρη ίσως μάλιστα και όλες...) προς Ευρώπη έχουν ανασταλεί, οπότε η εύρεση μιας τέτοιας για αποστολή δεμάτων δεν είναι πλέον απλή υπόθεση, όπως ήταν πριν τον ιό...

Καλησπερα, έχω παραγγείλει από Banggood( πρώτη φορά) eu warehouse με standard shipping, χρόνο παράδοσης έλεγε 2-5 εργάσιμες. Σε διαφορά tracking site που δοκιμάζω μου λέει ότι θα έρθει σε περίπου 20-25 μέρες. Τι ισχύει τελικά? Έρχεται με dhl.

Από τα όσα βλέπω να γράφουν εδώ όσοι περιμένουν / παραλαμβάνουν από Ευρώπη, αντίθετα με ό,τι ίσως θα περίμενε κανείς, υπάρχουν (και εδώ) σημαντικές καθυστερήσεις. Οπότε ίσως οι εκτιμήσεις που δίνουν τα tracking sites να είναι τελικά πιο κοντά στην πραγματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Wednesday, May 27, 2020 Location Time Piece

12 Delivered - Signed for by: athens 15:45

1 Piece

 

11 With delivery courier ATHENS - GREECE 11:36

1 Piece

 

10 Arrived at Sort Facility ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 08:38

1 Piece

 

9 Departed Facility in LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 04:49

1 Piece

 

8 Processed at LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 01:20

1 Piece

 

Tuesday, May 26, 2020 Location Time Piece

7 Arrived at Sort Facility LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 23:58

1 Piece

 

6 Departed Facility in VENICE - ITALY VENICE - ITALY 22:17

1 Piece

 

5 Processed at VENICE - ITALY VENICE - ITALY 20:07

1 Piece

 

4 Arrived at Sort Facility VENICE - ITALY VENICE - ITALY 19:57

1 Piece

 

3 Departed Facility in TRIESTE - ITALY TRIESTE - ITALY 18:17

1 Piece

 

2 Processed at TRIESTE - ITALY TRIESTE - ITALY 18:03

1 Piece

 

1 Shipment picked up TRIESTE - ITALY 14:39

1 Piece αγορα απο geekbuying ,εχω ξαναπάρει απο αυτους απο ευρωπαικη αποθηκη και9 ηρθε παλι σε 2 ημερες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, έχω παραγγείλει από Banggood( πρώτη φορά) eu warehouse με standard shipping, χρόνο παράδοσης έλεγε 2-5 εργάσιμες. Σε διαφορά tracking site που δοκιμάζω μου λέει ότι θα έρθει σε περίπου 20-25 μέρες. Τι ισχύει τελικά? Έρχεται με dhl.

 

Ο χρόνος των 2-5 είχε γραφτεί με συνθήκες κανονικών πτήσεων στις χώρες της ΕΕ.

Οι χρόνοι αυτοί δεν υπάρχουν πλέον και οι μεταφορικές προσπαθούν να βρουν οδικές διαδρομές για να τα προωθήσουν.

Επομένως, να εύχεσαι να παραλάβεις στις 20-25 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα... αύριο κλείνω 2 Μήνες από την παραγγελία...Που θα πάει, θα έρθει κάποια στιγμή!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2 μηνες και ακομα δεν ζητησες τα λεφτα σου πισω απο την paypal?

Απο ευρωπαικη αποθηκη μπορεις να ζητησεις τα λεφτα σου πισω μετα απο 40 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα ξαφνικά στην αναζήτηση μου εμφάνισε αυτό "28/5/20 - Item pending international transport availability"

Αποστόλη με sg Post. Το έχει ξαναδεί κανένας?

 

 

Και εμενα το ίδιο σήμερα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμενα παλι σημερα απο αλι εκλεισαν 3 παραγγελιες μου μονες τους χωρις δικη μου επεμβαση απο 27/03 και εχουν status ως delivered finished

χωρις φυσικα να εχω παραλαβη τιποτα

 

Πέρασαν 2 μηνες γι'αυτό. Στειλε μήνυμα στον πωλητή να ρωτήσεις τι μπορείς να κάνεις λογικά θα σου επεκτείνει την προστασία για λιγο ακόμα. Η κατάσταση ειναι τραγική σχεδόν τίποτα δεν έχετε σε αναμενόμενη προθεσμία πλέον

Link to comment
Share on other sites

2 μηνες και ακομα δεν ζητησες τα λεφτα σου πισω απο την paypal?

Απο ευρωπαικη αποθηκη μπορεις να ζητησεις τα λεφτα σου πισω μετα απο 40 μερες.

Ναι φίλε μου τα ζήτησα πίσω, αλλά το θέμα δεν είναι πάντα μόνο τα λεφτά, το αντικείμενο ήταν μικρής σχετικά αξίας, αλλά ήταν πολύ σημαντικό να έρθει γρήγορα, γι'αυτό και διάλεξα αποστολή από αποθήκη της Τσεχίας.... Αλλά όπως δείχνουν τα πράγματα καλύτερα να το είχα διαλέξει από αποθήκη Κίνας... ποιο γρήγορα θα είχε έρθει!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω παρέλαβα σε 15 μέρες από Τσεχία χωρίς αριθμό αποστολής από banggood, το έφεραν τα ΕΛΤΑ, και σαν αποστολή ήταν από Γερμανία.
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω παρέλαβα σε 15 μέρες από Τσεχία χωρίς αριθμό αποστολής από banggood, το έφεραν τα ΕΛΤΑ, και σαν αποστολή ήταν από Γερμανία.

 

Τυχερός είσαι. Εμένα και τις 5 τελευταίες παραγγελίες μέσω Ολλανδίας που κάνουν 1 χρόνο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με ολλανδικό ταχυδρομείο πλέον 1 - 2 μήνες κάνει, εγώ έκλεισα τον 1 μήνα και συνεχίζω, είμαι στην φάση που έχει φύγει από Ολλανδία για Ελλάδα, από Τσεχία παρέλαβα, τώρα μένει με ταχυδρομείο Ταϊβάν είμαι στις 55 μέρες και Σιγκαπούρη στις 80 μέρες αυτό δεν το βλέπω να έρχεται , στην λίστα των ΕΛΤΑ έχει την Σιγκαπούρη, αλλά με από τόσες μέρες θα έχει γυρίσει στον πωλητή ή κάπου σε κάποια αποθήκη είναι.
Link to comment
Share on other sites

Τους είπα να δώσουν παράταση στο Αλι για να μην κανω dispute γιατί ήμασταν στα όρια και εδωσαν 30 μέρες.

Οι πρώτοι Κινέζοι τουρίστες θα τα φέρουν.

 

Εδω να ρωτήσω τι γίνεται με το banggood και με τις αποστολές αλλα και με τις παπατζες που έκαναν ξαφνικά και εχασαν σε εμπιστοσύνη.

Να παραγειλουμε η θα ξενερωσουμε συνεχόμενη φορά και θα ανταλλάζουμε εμαιλ καθε μερα για να βρούμε το δίκιο μας?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...